Protest tegen happy hour PZC Rondleiding maakt nieuwsgierig naar het nieuwe Zeeuws Museum lymbolen van macht en identiteit 19 lie maanden cel „or dealende trneuzenaar Deltaplan voor schone lucht Oostkapelse beste vrijwilliger Kruiningse school wint prijs Vuurwerk in Zierikzees café Blik op Kunst Route Renesse Happy Hour zaterdag 19 november 2005 rflpntor Dooms DDELBURG - Een 46-jarige jnervan Terneuzen deed gis- !D verwoede pogingen om de jiielburgse politierechter van goede voornemens te over sell. „Ik ga mijn leven recht jen", zei hij- politierechter was er niet |0nder de indruk, Vijf maan- gevangenisstraf, waarvan B maanden voorwaardelijk, Jjdeman voor cocaïnebezit, Mpwapen en een bedreiging glegd. Daarnaast kreeg hij '«eek gevangenisstraf extra, jat hij in zijn proeftijd zat sen opiumdelict, kis officier van 1 justitie jeConinck was vijf maanden [een passende straf. Zij meen et er sprake was van een Vindicatie, gezien de be- orlijke hoeveelheid (81 gram) öine die in zijn woning werd getroffen. „Ik heb nooit ge beld", was zijn reactie. De Éerechter bestreed dat. „U t klanten bij Check ten biedt hen in uw woning sdkopere wiet aan." Hij gaf isen kleine hoeveelheid wiet fcebben verkocht. „Ik heb .werk. Mag ik dan een beet- adienen?" De man had ge- jjfeldof de harddrug wel ech- toke was. „Ik heb het spul :s afgenomen, omdat emen hadden met b. Ik ben het vergeten weg gooien", was het verweer. Bij 'juiszoeking werd ook een rfnikwapen, gelijkend op machinepistool, aangetrof fen kennis had het wapen [mij achtergelaten", zei hij. man ontkende de bedreiging een medewerkster van de lingstichting Clavis. Volgens slachtoffer en een collega iiiij op 9 juni „ik schiet je ui" geroepen. De man was te- ügesteld, omdat hij geen huis Kg toegewezen. Raadsman vond dat zijn cliënt ia'was geweest. De rechter bet anders. „Het zegt iets ze besluiten tot aangifte." fiivocaat bepleitte een werk- ii omdat zijn cliënt uit de Émen probeert te komen, ipolitierechter vond dat dat Ênwas gepasseerd. lunst MIDDELBURG - De provincie Zeeland zou een Delta plan schone lucht moeten maken. Daarin moet staan hoe de uitstoot van fijnstof en stoffen als gewasbeschermings middelen kan worden tegengegaan. GroenLinks vraagt aan het dagelijks provinciebestuur of dat een dergelijk plan wil maken. Ook vraagt de partij welke acties en maatregelen de provincie 'in petto heeft om de luchtkwali teit binnen aanvaardbare Europese normen te brengen'. GroenLinks stelt dat in een Deltaplan voor schone lucht aandacht moet worden besteed aan atmosferische deposi tie; stoffen die vervliegen en elders op bodem of waterop pervlak terechtkomen. Uit een onderzoek van onder meer de ministeries van Rijkswaterstaat en VROM blijkt dat in Zeeland verhoudingsgewijs veel gewasbeschermingsmid delen in de lucht terechtkomen. De stoffen komen uitein delijk weer terecht in water en bodem. OOSTKAPELLE - Maaike Boomstra uit Oostkapelle is door luisteraars van het NCRV-radioprogramma Plein Pu bliek gekozen tot De vrijwilliger van Zeeland. Zij kreeg 41 procent van de uitgebrachte stemmen. Boomstra is vrij williger in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapel le. Ze verzorgt onder meer excursies door de Manteling en de heemtuin Hortus Zelandiae. Plein Publiek is op zoek naar De Vrijwilliger van nederland. Daarvoor wordt twaalf weken lang de beste vrijwilliger van de provincie gekozen. Uit die twaalf wordt uiteindelijk de landelijke winnaar gekozen. Dat gebeurt op Make a Difference Day, op 9 en 10 december. Elke provinciale winnaar krijgt een geldbedrag dat besteed moet worden aan een vrijwilligers- project. Make a Difference Day is één van de activiteiten ter ere van het 25-jarig jubileum van koningin Beatrix. KRUININGEN - De groepen vijf en zes van obs Voorhou- te in Kruiningen hebben een prijsvraag gewonnen van de Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK). Onder de titel Het Blauwe Ei had die stichting scholen gevraagd uitvindingen te doen die het leven van een gehandicapte vergemakkelijken. De 21 leerlingen tel lende middenbouw van Voorhoute verzon op papier een nieuw soort rolstoel, waarin een mindervalide zich lig gend, zittend en staand kan bewegen. Ook is het mogelijk de zwaartekracht op te heffen, zodat het voertuig over ob stakels kan zweven. Verder bedachten de scholieren stroomdraden, die zorgen voor een kleine impuls van de spieren, waardoor de gehandicapte makkelijker kan uit stappen. De rolstoel, die tot Het Blauwe Ei is gedoopt, loopt op zonne-energie. De prijs van de NSGK bedraagt vijfhonderd euro en wordt besteed aan een uitstapje naar een museum. ZIERIKZEE - Bezoekers van een café aan de Nieuwe Boo- gerdstraat in Zierikzee werden in de nacht van donder dag op vrijdag opgeschrikt door een forse knal. In de hal troffen de gealarmeerde cafébezoekers resten van naar binnen gegooid vuurwerk aan. In het hele pand ontstond in korte tijd een enorme rookontwikkeling. Door het vuur werk raakte de meterkast beschadigd. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. ""Van Geluwe (links) en Ko de Jonge deelden voor hun jongste samenwerkingsproject presentatieruimte Caesuur in Middelburg in Kén;een Vlaamse en een Nederlandse helft. foto Lex de Meester Üjolf Bosboom DDELBURG - België viert dit jaar met reeks festiviteiten het feit dat het jj_175 jaar onafhankelijk is. In Neder- «ishet, afgezien van een tentoonstelling W Noordbrabants Museum in Den «n, stil gebleven. „Dus lag het op onze .om wat te doen", vinden de Vlaamse Pilaar Johan Van Geluwe en zijn Vlis- ambtsbroeder Ko de Jonge. „En wel ®van de meest Vlaamse steden van Ne- ®nd: Middelburg." J, zo heet hun gezamenlijke ex- '®in presentatieruimte Caesuur in Mid- die vandaag officieel wordt ge- ri Daarmee verwijzen ze direct naar de Penissen in 1830, toen de Belgen in op- kwamen tegen koning Willem I en ïafscheidden van het Noorden. Daarmee ■"fit Verenigd Koninkrijk der Nederlan- •uiteen in de onafhankelijke staten Ne- en België, die beide op zoek moest riun eigen identiteit. De scheiding was 'fat. te viert niet alleen 175 jaar onafhanke- u' maar °°k ^e 25e verjaardag van sneralisme. Het is nu tevens 25 jaar ge- dat Van Geluwe en De Jonge voor het ''Samenwerkten. In 1980 toonden ze in galerie Stempelplaats in Amsterdam de re sultaten van een project waarin plaatsen aan weerszijden van de landsgrens centraal stonden. Vier jaar later bouwden ze in Arn hem een bus om tot een museum en in 1997 zetten zij de Middelburgse galerie GHL ar tistiek op haar kop. Lijsten met archiefmate riaal van hun gezamenlijke projecten zijn ook in Caesuur te zien. Van Geluwe had eerder dit jaar al een be langrijk aandeel in de grote jubileumten toonstelling Visionair België in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel. „Een prachtige bijdrage", recenseert De Jonge. „De tentoonstelling waar ik dit jaar wel het meeste plezier aan heb beleefd." Sterren Het pand van Caesuur, met zijn symmetri sche gevel, leent zich uitstekend voor de in stallatie de Van Geluwe en De Jonge heb ben ontworpen. Links is het Vlaamse deel, rechts het Nederlandse. Op de grond ligt, eerlijk verdeeld over beide landen, een gro te blauwe cirkel met talloze kleine sterren, als symbool van het verenigd Europa. „Maar dan niet met de sterren van de lan den, van de machten, maar van de indivi duen." Het centrale element in de ruimte is de even- wichtsbalk, die ooit één geheel is geweest, maar voorgoed gespleten lijkt te zijn, wat de kunstenaars ook proberen. Op de balk staan de stereotiepe souvenirs waarmee de landen elkaar willen veroveren: een mi- ni-Atomium, Manneken Pis, de pijp van Magritte en een bierglas tegenover een tulp, een molen, een klomp en een doosje Zeeuw se boterbabbelaars. Boven de balk wappe ren zowel de nationale als de regionale vlag gen. Foto's aan de muur tonen vooral bestratin gen: de ruwe kasseien versus de keurige klin kers, als alledaagse tekens van de scheiding der geesten. Teksten op de scheidslijn dwin gen tot nadenken of zetten je op het verkeer de been, zoals Belgium is art, met in kleine letters de toevoeging -ificial since 1980. De scheiding heeft twee kunstenaars op nieuw bij elkaar en nader tot elkaar ge bracht. Hun installatie is een opeenstape ling van oude symbolen van identiteit en macht. De toon mag dan misschien ludiek zijn, de achtergrond is wel degelijk serieus, zegt De Jonge. Het kader van vingerafdruk ken aan de muur fungeert in dat opzicht als uitroepteken. „Als je macht probeert uit te oefenen, maak je altijd vuile handen." Expositie: 'De Scheiding' van Johan Van Gel uwe en Ko de Jonge. Opening: vandaag om 16.00 uur. Daarna le zien tot 20 december in presentatieruimte Caesuur, Lange Noordstraal 67, Middelburg. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het is, merk waardig genoeg, vooral de rust die aanvankelijk opvalt. Sinds september wordt het Zeeuws Museum in Middelburg ingrij pend verbouwd en tijdens een rondgang door het lege gebouw lijkt er vooral stilte te heersen. Dat geeft alle gelegenheid om het deel van de Abdij eens goed te bekijken. Het museum biedt, totdat het in maart 2007 opnieuw de deuren opent, regelmatig een beperkte groep de gelegenheid de vorde ringen van de verbouwing en de herinrichting te bekijken. Gis termiddag was de eerste publie ke rondleiding, met een twintig tal belangstellenden. De nieuwsgierigen worden ont vangen in de filmzaal van de provincie. Daar krijgen ze een presentatie over de achtergron den van de verbouwing en wor den de topstukken uit de collec tie van het museum getoond. De groep wordt daarna gesplitst in tweeën voor de eigenlijke rond leiding. Bij wat tot voor kort de ingang was, volgt eerst een verkleedpar tij. Iedereen moet zich hullen in 'een reflecterend hesje, laarzen met stalen neuzen aantrekken RENESSE - In Renesse is zon dag weer de Blik op Kunstroute geopend. Deelnemers zijn de ate liers Art Deco aan de Putterweg 8, Atelier Uit de Kunst aan de Stoofweg 5 en Blikmuseum De Blikvanger aan de Capelweg 18. Bij het Blikmuseum staan als extra aanbod blikken met de slibjacht als thema opgesteld met daarbij behorende gegra veerde glazen. Atelier Uit de Kunst heeft met het oog op de feestdagen veel nieuwe sieraden in de presentatie. Tevens zijn daar karakterpoppen te bewon deren. Atelier Art Deco biedt een brede collectie beelden in brons en keramiek, maar ook schilderijen op linnen en op pa neeltjes. De Blik op Kunst Route is ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. Deelnemers aan de rondleiding kijken hun ogen uit in de vroegere koninklijke vertrekken van het Zeeuws Museum. foto Lex de Meester en zich tooien met een bouw helm. „We dienen vooral te let ten op de veiligheid. Dat is in het belang van onszelf maar ook van de bouwers", verklaart Ria Kruse, vrijwilligster bij het mu seum, die voorbeeldig als gids fungeert. Wie een compleet onttakeld ge bouw verwacht, zoals bij het Rijksmuseum in Amsterdam, wordt misschien teleurgesteld. De ruimtes zijn leeg, de vloeren afgedekt met karton, elke schouw stevig ingepakt en hiel en daar zijn deuren dichtge maakt, maar van grootschalig breekwerk is weinig merkbaar. „Van Monumentenzorg mag er eigenlijk niets in het gebouw", zegt Kruse. „Dat betekent dat er steeds compromissen moeten worden gesloten." Via de smalle wenteltrappen wordt de ene na de andere ruim te bezocht. Nu ze leeg zijn, valt des te meer op hoe bijzonder ze vaak zijn. Zoals de vroegere ko ninklijke vertrekken, met het prachtige plafond, waar regel matig ook koninklijk is ge snurkt. De nisjes herinneren aan de plaatsen waar de kaar sen werden gezet. Ze blijven zichtbaar, verzekert Kruse, ook als de ï-uimte vanaf 2007 het on derkomen is voor de zeventien de- en achttiende-eeuwse collec tie. De kamer waar de wandtapijten hingen, behoudt haar functie. Wel komt er een extra wand vóór de ramen te staan, om de bijzondere collectie te bescher men en te zorgen voor een duis tere omgeving. „Ik denk dat het heel erg wennen wordt", zegt Kruse. Een vrijwel duistere trap leidt het gezelschap naar de zolder, waar vooral de prachtige kap constructie opvalt. Het is een van de weinige keren dat pu bliek op deze plek komt. „Zelfs veel medewerkers van het mu seum zijn hier nog nooit ge weest." Depot Voorheen deed de zolder dienst als - gebrekkig - depot, maar dat is verplaatst naar de vroege re gebouwen van het Rijksar chief. In plaats daarvan wordt het een technische ruimte met al le installaties en een geavanceer de klimaatvoorziening om idea le omstandigheden voor de mu seumstukken te creëren. Op weg naar beneden wordt dui delijk dat er wel degelijk hard wordt gewerkt in het museum. Vanuit de kelder klinkt het ge bulder van zwoegende machi nes. Daar wordt de muur naar het Abdijplein opengebroken, om de nieuwe ingang van het Zeeuws Museum te creëren. Om begrijpelijke redenen kan er niet van dichtbij worden geke ken. Het echte werk blijft on zichtbaar. Rariteiten Buitenom, langs de bouwschut- ting die ook als kunstpodium dient, wordt het deel van het mu seum aan de andere kant van de Balanspoort bereikt. Bezoekers zien de toekomstige ruimtes voor de wisselexposities en het deel van de zolder dat het do mein wordt voor 'rariteiten' en. etnografica, het Kabinet der Zeldzaamheden. De kap, een soort omgekeerd schip, is al een topstuk op zich. De deelnemers aan de rondlei ding reageren opgetogen over wat ze te zien hebben gekregen. „Je wordt zó nieuwsgierig naar hoe het uiteindelijk wordt", zegt een van hen enthousiast. Ria Kruse knikt. „Wij zijn net zo benieuwd." De publieke rondleidingen worden om de twee maanden gehouden. De volgende is vrijdag 13 januari. Aanmelding vooraf bij het mu seum is noodzakelijk. Meer infor matie op: www.zeeuwsmuseum.nl. door Raymond de Frel Ja, jongens, bij wie zijn de ouders za terdagavond de hort op? Die van jou? Mooi, dan komen we eerst naar jou toe, voordat we gaan stappen. Eerst tot elf uur 'indrinken', gaan we daarna los tij dens een 'happy hour'. Een beetje tiener is natuurlijk geen dief van zijn eigen portemonnee. Dus als er tijdens een avondje stappen ergens drank tegen spotprijzen is te verkrij gen, kan je er donder op zeggen dat de ze kroeg of discotheek stampvol jonge ren staat. Die meer dan eens vóór hun uitgaansavond al wat alcohol achter de kiezen hebben. Waarom? Omdat bier in de supermarkt veel goedkoper is dan in het café. Tenzij er in de kroeg dus een happy hour wordt gehouden. Tijdens zo'n uur, of langer, zijn diverse alcoholische versnaperingen (denk voor al aan bier) tegen lage prijzen te verkrij- Koninklijke Horeca Nederland roept ondernemers op direct te stoppen met prijsstunten, zoals happy hours. foto Camile Schelstraete gen. Doel: omzet draaien. Bijkomend ef fect: versnelde consumptie. Meer dan eens het gevolg: zatte mensen. En da's natuurlijk allesbehalve juist, stelt Koninklijke Horeca Nederland (KHN). De vakorganisatie probeert daarmee een bieroorlog in discotheken en cafés de kop in te drukken. Om klan ten te lokken en de concurrentie te ver slaan, voeren steeds meer horecabedrij ven bieracties, waarbij pils voor een prikkie over de toog gaat. Een fluitje voor vijftig eurocent, een paar uur drin ken voor tien euro, alles wordt uit, de kast getrokken om de concurrentie te slim af te zijn. Volgens KHN is dat to taal nutteloos. „Happy hours en varian ten daarop zijn een oplossing voor de korte termijn, niaar uiteindelijk gaat het tegen je werken. Het lokt drankmis bruik uit", verklaarde woordvoerster Esther Herber van KHN eerder deze week. Horeca-expert Jacco Bijlsma van Night life Magazine (een tijdschrift voor kroegbazen) gaf in een landelijk dag blad ook aan niet in de prijzenknallers van cafés te geloven. „Ik ken geen suc cesverhalen, het leidt nooit tot een ge zondere bedrijfsvoering", zei hij. Ook refereerde hij aan de politie en overhe den, die vrezen dat goedkoop gerstenat een grimmige sfeer in het uitgaansleven bevordert. Voormalig minister Borst van Volksge zondheid legde de happy hours vijf jaar geleden aan banden. Geen goedkope drinkuurtjes meer vlak voor sluitings tijd en naast bier moest als het even kon trok frisdrank tegen gereduceerd tarief worden aangeboden. „De oorspronkelij ke gedachte achter het happy hour was 'twee halen, één betalen', maar dat mag wettelijk gezien niet meer", vertelt uit bater Ralf Flemm van discotheek Joy in Cadzand-Bad. Flemm hanteert de term 'happy hour' niet in zijn etablissement, maar heeft wel gekozen voor een andere variant. Zo verkoopt hij vanavond (zaterdag) tussen elf en twaalf uur tapjes voor één euro. „Normaal kost een pint bij ons 1,70 euro. De actie geldt alleen voor bier, een volgende stap zou kunnen zijn dat we ook de frisdrank tegen lagere prijzen schenken. Ik heb sympathie voor de oproep van de horecabond, maar we praten over een grijs gebied", zegt Flemm. „Ook ik vind dat we ons niet moeten richten op het slijten van zoveel mogelijk alcohol, het moet voor al gaan om het creëren van gezelligheid. Het moet leuk blijven, al weet ik zeker dat de meeste klanten ook zelf wel een verantwoordelijkheidsgevoel hebben. De tijden dat je ongestraft apezat in je auto kon stappen na een avondje uit gaan, zijn immers allang voorbij. Aan de andere kant zijn het juist dit soort drankacties die het leuk maken voor veel mensen. Bij ons is het trouwens be wust maar een uurtje. Want als je ze eenmaal binnen hebt, gaan ze na dat uur echt niet allemaal opeens naar huis", aldus Flemm. Christel de Kort van Bar De Klaroen in Kloosterzande spreekt van een lastig spanningsveld. Zij heeft begrip voor de oproep van de KHN, maar acht de kans van slagen nihil. „Wij hebben sinds vori ge maand elke zaterdag tussen tien en elf uur bier voor één euro. Dat is vooral omdat een verderop gelegen café ook dit soort aanbiedingen doet. Vanuit het oogpunt van concurrentie moesten we dus wel meedoen. Nu is het ook weer niet zo dat op dit soort acties bussen met mensen afkomen, hoor. Het zijn vooral de jonge gasten die dit aantrekke lijk vinden, want die moeten het meest op hun centjes letten", zegt De Kort. Ondanks die constatering zegt zij geen hinder te ondervinden van het fe nomeen 'indrinken'. „Dat speelt hier nog niet zo. Ik hoor van Brabantse colle ga's dat het daar veel erger is. Ik be grijp ook niet dat het uitgaansleven hier pas rond twaalf uur op gang komt. Als ik op dat tijdstip moest kiezen tus sen de trap richting slaapkamer of de voordeur, koos ik het eerste. Waarom kunnen we niet al om half negen naai de kroeg gaan?" BELGIUM IS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 67