>ZC Brandweerpost Kerkwerve dicht (Gr Raadslid voorbarig met idee ijshal Naslagwerkje over Schouwse schipbreuken ziet het licht 'hypo theekrentei Gemeente snijdt met tweede ronde bezuinigingsvoorstellen in eigen vlees Deel Malta uren zonder stroom 1 JAAR LANG Van der Wekken voert CDA-kandidatenlijst aan Drankje in baas z'n tijd taboe Gemeente verplaatst bomen Mild vonnis notoire drankrijder )oud voor nieuw outC^cutC =tjcu([ v/uurcf Ondernemer Bijbel Wis: 0113-31!5649 iwv.pzc.nl !!y redactie@pzc.nl lus 31,4460 AA Goes Uentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; (ionaal: 020-4562500. aterdag 19 november 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Tuuriijk... de beste kleurenfoto's van uw geheugenkaart! Op de originele wijze op Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Schouwen-Duiveland IEKIKZEE - De brandweer- in Kerkwerve gaat dicht, .blijkt uit de tweede ronde ïuinigingsvoorstellen die gis- is gepresenteerd door het flegevan burgemeester en wet hers. Dc sluiting levert op rmijn een besparing van maxi- aal 65.00 0 euro op. .boodschap van het college is de post Kerkwerve hard aan- somen, vertelt commandant peijnenborg. De vrijwilligers m een aparte bijeenkomst informeerd. ,,Het is bij alle ijwilligers hard aangekomen, larmet name bij de betreffen- post. Te meer omdat ditzelf- achal eens eerder heeft voor taan", zegt Peijnenborg. tochten 2001 wilde het college ook al iost Kerkwerve sluiten, sa- met Dreischor. Daar heeft raad destijd een stokje voor stoken. De veertien vrijwilli- moeten nu nog afwachten de raad uiteindelijk zal be- a'en, want die hebben het tie woord. Sluiting van de m Kerkwerve heeft volgens e weinig invloed op de nliteit van de brandweer- ig. De uitruk- en aanrijtijd ordt in twintig procent van de rallen iets langer. ..De veilig- Iwordt niet wezenlijk aange- t', zegt wethouder T. Croné. afgelopen maanden is de cdweerorganisatie op Schou- •Duiveland uitgebreid on- izocht. Daaruit blijkt dat de ïdweer op het hele eiland nu al in een kleine twintig eat van de gevallen niet vol- aan de landelijk geldende ZBIKZEE - Een deel van de Zierikzeese buitenwijk Malta heeft gisteren enkele uren zonder stroom geze ten. De stroomstoring trof de bewoners van Evertsen- straat, Teelinckstraat, Bo gaardstraat en een stukje Malockstraat. Om kwart voor elf kwam de storings melding binnen bij Delta om half een hadden de bewoners van de genoemde straten weer stroom. Rond hvart over twee ging de stroom er vanwege een aan radende reparatie nog een dik half uur af. De oorzaak van de storing was gisteren nog niet bekend. (Advertentie) Meer weten; Kijk op. www.avans.nl Mans norm van 4 minuten uitruktijd. Dat is de tijd die maximaal mag verstrijken tussen het overgaan van de pieper en het moment dat de auto de kazerne uitrijdt. Een slechte score volgens de lan delijke normen, maar - zo blijkt uit het rapport - hier valt nauwe lijks iets aan te doen. Wat een belangrijke rol speelt in de uitge strektheid van het eiland. Daar naast zijn de brandweermannen en -vrouwen vrijwilliger. Die moeten van hun werk of huis eerst naar de kazerne rijden. Dit kost extra tijd. Het probleem is alleen op te los sen met het kazerneren van het personeel. „Maar een beroeps brandweer is voor ons onbetaal baar." De sluiting van de brandweer post in Kerkwerve is niet het eni ge bezuinigingsvoorstel. In to taal heeft de raad een pakket be zuinigingsmaatregelen gekre gen van ongeveer 700.000 euro. Ruim 200.000 euro wordt gevon den bij de dienst openbare wer ken. Efficiënter werken, door on der meer een zomer- en winter rooster, levert ruim honderddui zend euro op. In de maanden de cember, januari en februari wer ken de medewerkers vier uur korter dan de nu geldende 36 uur. In de maanden maart, april en mei wordt vier uur langer (40 uur) gewerkt. Hierdoor wordt bespaard op het inhuren van extra personeel en dit levert 35.000 euro op. Daarnaast stelt het college voor niet langer het gras te maaien voor de kerken en ook Zeeuwland moet in het vervolg de eigen paadjes en perkjes wieden. Kostenbespa ring: 65.000 euro. Ook op personeel wordt op ver schillende plaatsen in de organi satie bezuinigd: ruim 70.000 eu- In het bezuinigingspakket wat de raadsleden hebben gekregen zit nog enige ruimte, zodat ze bij de behandeling nog wat te kiezen hebben. „We zijn nu heel hard in ons eigen vlees aan het snijden. De politiek afweging (wat doorgaat en wat niet, red.) laat ik aan de raadsleden, maar ik zou het alleen wel heel verve lend vinden als we de 100 pro cent bezuinigingen niet zouden halen", zegt Croné. Opstappers van de Koopmansdank dragen de boekenkist van boord naar 't Oliegeultje. door Ali Pankow BURGHSLUIS - Ware het boek nog niet geschreven, dan had de opmerkelijke 'reddingsactie' gistermiddag door de op stappers van de Koopmansdank er onge twijfeld een plekje in gekregen. Net zoals de talrijke andere vondsten, strandingen en schipbreuken. Maar het boek is er wel. Precies op tijd, drie weken voor de viering van Sint-Nicolaas, zoals de au teurs Giel Overbeeke en Wim de Vrieze het bedoeld hadden. 'Schipbreuken voor de Schouwse kust 1824-1999' luidt de titel van dit naslag werkje dat gistermiddag op ludieke wij ze is gepresenteerd in het haventje bij Burghsluis. Terwijl de Koopmansdank, een van de reddingsboten van de KNRM, de haven binnenvaart, zitten de vele ge nodigden als 'haringen in een ton' in res- taurant 't Oliegeultje. Volgens De Vrieze past dat beeldend, begrip goed bij de vis vangst en -handel zoals die hier vroeger heeft plaatsgevonden. De auteur raakt niet uitverteld over de totstandkoming van het boek, over alle wetenswaardighe den die hij en Overbeeke erin hebben ver zameld, over het belang van de locatie Burghsluis en de betrokkenheid van de familie Van der Klooster als legenda risch reddersfamilie. Het staat allemaal uitgebreid en waar mogelijk gelardeerd met enige humor beschreven in dit boek. Het boek is vooral ook een eerbetoon aan vermetele mannen én vrouwen die soms bij nacht en ontij de onstuimige golven trotseerden om mensen in nood te hel pen. Soms was dat tevergeefs. Wie alle honderd beschrijvingen van de schip breuken en strandingen leest, krijgt een indruk hoeveel slachtoffers de zee hier in een periode van 175 jaar heeft geëist. Menselijk leed, heldendom en moed zijn de rode draad in dit boek. De KNRM-opstappers brachten gister middag voldaan hun vondst aan wal. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Binnen de VVD Schouwen-Duiveland is onrust ontstaan over de ideeën van het raadslid D. Meulblok over de bouw van een overdekte kunstijsbaan op Neeltje Jans. Meulblok heeft de indruk ge wekt dat bij namens de fractie sprak, toen hij eerder deze week in deze krant zei dat Gedepu teerde Staten om een haalbaar heidsonderzoek wordt ge vraagd. De fractie is echter pas achteraf in kennis gesteld van het idee en moet daarover nog een standpunt innemen. Lijsttrekker bij de komende ver kiezingen H. Coomans, bevestig de gisteren dat zijn fractiege noot op persoonlijke titel heeft gesproken. Hij is echter niet van plan er een halszaak van te ma ken, zoals sommigen van zijn partijgenoten zouden willen zien. Volgens Coomans hoort het 'maatschappelijk veld' tot de portefeuille van het raadslid en staat het hem vrij daarover 'iets te roepen als hij daar aanlei ding toe ziet'. „Elk goed idee be gint met een kreet, dus wie weet." Volgens Coomans is het idee zeer zeker de moeite van het uit zoeken waard en de fractie zal dat de komende periode ook gaan doen, als het aan hem ligt. Een groot aandeel van het (toe ristisch) bedrijfsleven in de reali satie en exploitatie ligt voor de hand, vindt de lijsttrekker. „Als snel blijkt dat het beslist niet haalbaar is, houdt het na tuurlijk op. Maar feit is dat Zee land best meer aan de weg mag timmeren om ook buiten het va kantieseizoen mensen te trek ken. Het wordt tijd dat het be drijfsleven zich bewust wordt dat er iets substantieels moet ge beuren om Zeeland als toeris tisch gebied op de kaart te hou den. Dat mag best wat geld kos ten, waarom niet?" Sporthallen Een eventuele investering van bedrijfsleven, provincie en ge meenten in een ijshal gaat vol gens Coomans en Meulblok niet ten koste van het plan om in Zie- rikzee een nieuw complex met zwembaden en sporthallen te bouwen. Die voorziening is in eerste instantie bedoeld voor de eigen inwoners van Schou wen-Duiveland en daarmee vooral een lokale gemeentelijke aangelegenheid. De gemeenteraad heeft vorige maand geld beschikbaar gesteld voor een haalbaarheidsonder zoek. Binnen twee jaar moet dui delijk worden welke kant het uitgaat. Volgens globale schat tingen is met de bouw van een nieuw sportcomplex een investe ring gemoeid van twintig mil joen euro. De ijsbaan zou veeleer provincie- breed moeten worden gedragen, stellen beide liberalen zich zo voor. Meulblok denkt ook daar bij aan een bedrag van vijftien tot twintig miljoen euro. Hij geeft de voorkeur aan een loca tie op Neeltje Jans boven het be drijventerrein in Goes, zoals initiatiefnemer M. Vriesema heeft bedacht, in verband met de directe nabijheid van grote bungalowparken, campings en hotels. (Advertentie) door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Roel van der Wek ken is lijsttrekker voor het CDA bij de komende raadsverkiezin gen. De huidige wethouder kreeg ruime steun van de leden van de christen democraten. Be langrijkste nieuwkomer op de lijst is A. Schouw op plaats vier. Schouw is geen onbekende op Schouwen-Duiveland. Hij is voorzitter van de ondernemers kring Schouwen-Duiveland, voorzitter van de stichting die de belangen van ondernemers behartigen met betrekking tot het zeereservaat, oud-dircteur van zorgkoepel Arcus en oud-voorzitter Zeeuwse kunst kring. Schouw heeft zich in het verleden geafficheerd als D66-er, maar dat maakt volgens voorzitter H. van Veldhuizen niet uit. „Hij heeft nooit op een lijst gestaan en het zou ook gek zijn dat iemand niet zijn neus buiten de deur mag steken om frisse lucht te happen." Schouw is door het bestuur bewust op een verkiesbare vierde plaats ge zet om meer kwaliteit in de frac tie te brengen. Van de zittende raadsleden ZIERIKZEE - Medewerkers van Openbare Werken van de gemeente Schouwen-Duiveland mogen de week niet langer afsluiten met een drankje in de baas zijn tijd. Sinds de gemeentelijke herindeling is het in alle werk plaatsen op het eiland de gewoonte om op vrijdagmiddag bij elkaar te komen. Dit gebeurt in het laatste half uurtje werktijd, maar daar moet - zo schrijft het college in het bezuinigingsvoorstel Kiezen of Delen - een einde aan ko men. Het college is niet tegen een drankje drinken, maar stelt voor dit in eigen tijd te nuttigen. Rekenkundig ge zien levert dit de gemeente op jaarbasis een kleine 50.000 euro op. ZIERIKZEE - Acht platanen en een linde aan de Krab- straat en de Kreeftstraat in Zierikzee zijn gisteren ver huisd van parkeerstrook naar een groenstrook. Om de grootste exemplaren - naar schatting acht meter hoog - te verplanten, werd een telescoopkraan ingeschakeld. De ongeveer 25 jaar oude bomen stonden er volgens J. Lekkerkerk van de afdeling Openbare Werken van de gemeente Schouwen-Duiveland erg ongelukkig. „Ze ston den tussen parkeervakken en dat is niet alleen lastig bij het wegrijden vanuit zo'n parkeervak, maar door de boomwortels werden ook de stenen omhoog geduwd." Ook voor de boom zelf is het beter als deze niet tussen de verharding geplant wordt, maar in een groenstrook. De boomkronen konden zich op hun oude stek niet goed ont wikkelen. Op de nieuwe locaties hebben ze, stelt Lekker kerk, veel meer ruimte om ongehinderd te groeien en krij gen de kronen de kans tot volle wasdom te komen. MIDDELBURG - Ondanks het feit dat hij al vier keer op rijden onder invloed is betrapt, mocht een jonge drankrij der uit Noordgouwe gisteren in Middelburg zijn rijbewijs van politierechter G. van Unnik nog houden. De pas 22-jarige verdachte werd conform de eis veroor deeld tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De Noordgouwenaar werd 29 mei dit jaar in Kerkwerve voor de vierde keer betrapt voor het rijden onder invloed. Hij reed een bedrijfsauto door een ongeval total loss. De bestuurder had de auto achtergelaten, maar werd door de politie van zijn bed gelicht. Hij vertelde elf biertjes te heb ben gedronken, voordat hij in de auto was gestapt. Uit de blaastest volgde een score van 440 microgram: twee keer de alcohollimiet. Officier van Justitie N. de Coninck en de politierechter vroegen zich af of de drankrijder wel inzag hoe kwalijk zijn gedrag is. De Noordgouwenaar verzekerde geen alco hol meer te drinken. (Advertentie) een oud sieraad achter in de linnenkast of een nieuw horloge dat bij je past? nu goudinruilaktie bij juwelier Postma, Dam 7 Zierikzee foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) „Dit hebben we gevonden op de Ban- jaard en het blijkt dat het hier moet wor den afgegeven", melden de mannen bij aankomst in 't Oliegeultje. Ze doelen op een grote boekenkist die ze met behulp van een brancard naar binnen dragen. Het eerste exemplaar is voor de 92-jarige Cor van der Klooster, nazaat van de vroe gere redders. De portretten van zijn dap pere voorvaderen zijn voor deze gelegen heid aan de wand geprikt. Die mannen kijken vanaf deze plek waarderend toe hoe De Vrieze en Overbeeke het reddings werk en de specifieke cultuur-historie van Burghsluis levend houden voor een volgende generatie. SINTERKLAAS Za. 26 november van 12.30 uur tot 13.30 uur CARROUSEL VLISSINGEN (Advertentie) Meulblok ziet kansen voor nieu we arrangementen in het anders stille winterseizoen, inclusief de organisatie van professionele wedstrijden. Geld Reden genoeg voor het bedrijfs leven om geld in de realisatie en exploitatie van het initiatief te steken, aldus het raadslid. In die zin heeft Meulblok dan ook geen boodschap aan de constate ring van directeur H. Kienhuis van Sport Zeeland dat een Zeeuwse ijshal alleen bestaans recht heeft in een verzorgingsge bied met zeven- tot achthonder- duizend inwoners. „Wil je de Zeeuwse economie een impuls geven, dan moet je het zoeken in een toegevoegde waarde. De schaatsindustrie heeft beslist die potentie." staan B. Flach en N. de Dan- schutter op respectievelijk twee en drie. De Danschutter heeft bij de vorige verkiezingen nog een felle campagne gevoerd en is op die manier met voorkeur stemmen in de raad gekomen. Hij stond toen onverkiesbaar. Zittend raadslid C. Boogerd valt uit de boot. hij staat op plaats zes en dat is waarschijnlijk on verkiesbaar. Boogerd heeft plaats moeten maken voor de tweede nieuwkomer op de lijst: bestuurslid A. Overwater. zeeuwse almanak Zijn moeder schrok zich een ongeluk. Zoonlief zat zich thuis met een pen uit te leven in de kinderbijbel. „Wat doe je nou!", riep de Zeeuws- Vlaamse verontwaar digd. Waarop het jochie even op keek, een serieus gezicht trok en zijn daad toelichtte: „De juffrouw op school zegt elke ochtend voordat de les begint 'In de Bijbel staat geschre ven'. En in onze Bijbel staat nog helemaal niets geschre ven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 61