IAEA redelijk tevreden over Iran Sharon beraadt zich tussen schapen VOOR ICT'ers! Indonesië wuift rapport over lot Papoea's weg F «OORSPRONG 5 DEXIA GEDUPEERDEN Rechter verbiedt lied Madonna Geboortegolf KI-panda's Afrikanen verdronken bij Italië Veel celstraffen na rellen Frankrijk Israëlische atoomspion opgepakt Bevolking Oekraïne nu negatief over revolutie Brussel wil opheldering over verkoop van WK-tickets toomagentschap heeft nog vragen over kernprogramma CIA heeft eigen netwerk frjefsjeense premier weer aan (lood ontsnapt Nederlanders jfijgelaten in Marokko PZC I O JobTrack.nl zaterdag 19 november 2005 BRUSSEL - Belgische platenwinkels moeten cd's en dvd's waarop het lied Frozen van Madonna te horen is, uit de schappen halen. Radio en televisie mogen het lied niet meer uitzenden. Dat is het gevolg van een uitspraak gisteren door een kortgedingrechter in Bergen, die stelt dat Frozen plagiaat is. De onbekende Belgische artiest Salvatore Acquavita had de platenmaatschappijen van Madonna voor de rechter gesleept. Het lied Frozen zou zeer sterk lijken op zijn ei gen compositie „Ma vie fout le camp" uit 1979. De rechter vindt dat Acquavita een geloofwaardige verklaring heeft hoe Madonna in aanraking zou zijn gekomen met een on bekend lied uit een uithoek van België. Madonna verbleef destijds in Noord-Frankrijk en Henegouwen, waar ze werkte als achtergrondzangeres. ANP/Belga PEKING - Mannelijke pandaberen zijn weinig amoureus. Slechts een op de tien wil nog wel eens een poging wagen om te paren. En om het nog erger te maken: vrouwtjespan da's zijn erg kieskeurig. Kunstmatige bevruchting blijkt uitkomst te brengen, om de soort niet te laten uitstei-ven, aldus de China Daily gis teren. Dit jaar zijn 25 panda's op die manier geboren, een recordaantal. Vier zijn er overleden. China begon al in de jaren '60 met deze methode. Dit voorjaar zijn er 38 geïnse- mineerd. ANP ROME - Negen Afrikanen zijn voor de kust van Italië ver dronken toen ze illegaal het land probeerden binnen te ko men. Hun boot kwam in slecht weer in moeilijkheden en liep vast aan de grond, aldus de politie gisteren. Volgens de politie wisten 177 mensen aan land te komen, waar de kustwacht ze oppakte. Volgens overlevenden za ten er ruim tweehondei'd vluchtelingen op de boot. Het schip was veiTnoedelijk vertrokken uit Libië. ANP/DPA PARIJS - Ruim vierhonderd mensen zijn wegens de ï'elleri in Frankrijk veroordeeld tot onvoorwaardelijke celstraf fen. Dat bleek gisteren uit een mededeling van het minis terie van Justitie. Volgens het departement zijn 655 mensen achter slot en grendel gezet, onder wie 115 minderjarigen. Voor de rech ter zijn 551 minder jarigen gebracht. De ongeregeldheden braken drie weken geleden uit. ANP/AFP JERUZALEM - De Israëlische politie heeft gisteren Mor- dechai Vanunu opgepakt. Dat meldde de krant Haaretz. Volgens de autoriteiten heeft hij de voorwaarden van zijn voorwaardelijke vrijla ting overtreden. Vanunu werd opgepakt in een bus toen hij op weg was naar Jeruzalem. De tot het christendom bekeerde Vanunu zat achttien jaar in de cel nadat hij geheime informatie' over de Israëlische kei'ncentrale Dimona had doorge speeld aan de Britse zondagskrant The Sunday Times. Vanunu kwam vorig jaar april vrijANP door Egbert Stoel Indonesië zou blijven. Droogle ver schreef zijn rapport in op- JAKARTA - Indonesië heeft het dracht van de Nederlandse rege- zogenoemde Drooglever-rap- ring, na een verzoek daartoe port naar de manier waarop Ne- van de Tweede Kamer. Het kabi- derland is omgegaan met het lot net en een ruime meerderheid in van de Papoea's afgedaan als de Tweede Kamer hebben eer- 'niet langer relevant'. der deze week al aangegeven dat ook zij helemaal niets voe- De historicus Drooglever conclu- len voor een politiek debat over deerde in zijn dinsdag versche- de vraag of de Papoea's onafhan- nen boek dat de volksraadple- kelijkheid moeten krijgen van ging in 1969 over de toekomst Indonesië. ANP van het toenmalige Nieuw-Gui- nea een 'schijnvei'toning' was. Volgens de Indonesische rege- l\/fnnrH-7QqU" riQ ring doet die conclusie er niet lla langer toe, meldde de krant The iflJÏT* ODJ^PloSf Jakarta Post gisteren. J „De status van Papoea als een GRENOBLE - Een moord in de integraal ondei'deel van Indone- Franse Alpen is na 92 jaar opge- sië is eerder door de wereld er- lost dankzij dna-onderzoek. kend, inclusief door Nederland zelf", aldus een woordvoerder De politie liet een dna-test uit- van het Indonesische ministerie voeren op de restanten van een van Buitenlandse Zaken. De stu- lijk dat in een afgelegen gebied die heeft volgens Indonesië al- bij Grenoble was aangetroffen, leen 'academische waarde'. Het slachtoffer bleek fruitverko- De volksraadpleging waarin de per Mouttet, die sinds november bevolking van de laatste Neder- 1913 was vermist. Een agent no- landse kolonie in Azië zich in teerde destijds dat de man kort 1969 mocht uitspreken over voor zijn verdwijning met de haar toekomst bleek volgens de herder Girard om een vrouw historicus een 'volledig gemani- had gevochten. De politie vond puleerde affaire'. een afstammeling van de her- Enkel een groep van 1025 gese- der, die bevestigde dat Girard lecteerde afgevaardigden mocht op zijn sterfbed de moord heeft een stem uitbrengen en koos er bekend. Hij vei'telde niet waar unaniem voor dat het gebied bij hij het lijk had begraven. AFP van onze redactie buitenland stantie de presidentsverkiezing' van Viktor Janoekovitsj, tot op KIEV - Nog maar 23,2 procent dat moment premier. Nadat van de bevolking van Oekraïne door de autoriteiten gebillijkte gelooft dat de Oranje revolutie grootschalige fraude was ont- van een jaar geleden goed is ge- dekt, dwong een volksopstand weest. 47,7 procent noemt de een nieuwe stembusgang af, die machtsgreep van president Vik- Joesjtsjenko won. Hij loste presi- tor Joesjtsjenko en de inmiddels dent Koetsjma, beschermheer ontslagen premier Julia Timosj- van Janoekovitsj, af. enko slecht. Inmiddels heeft Joesjtsjenko veel van zijn revolutionaire plan- Nog eens 29,1 procent staat on- nen ingetrokken. Dat kostte pre- verschillig tegenover de omwen- mier Timosjenko de kop. Ook is teling. Onderzoek van het Oek- de president een politiek ver- raiense centrum voor regionale bond met Janoekovitsj aange- informatievraagstukken onder gaan. Speciale wetgeving vrij- 1450 mensen in het hele land waart de oude kliek van vervol- heeft dit uitgewezen. ging wegens machtsmisbruik en Joesjtsjenko verloor in eerste in- corruptie. GPD BRUSSEL - De Europese Com missie wil meer informatie over je wijze waarop de wereldvoet- balorganisatie Fifa kaarten ï00r het wereldkampioenschap voetbal aan de man wil bren gen. Dat hebben medewerkers van Europees commissaris Kroes gisteren laten weten naar aan leiding van vragen van diverse europarlementariërs, onder wie de Nederlandse liberaal Man- ders. Maar de Commissie zegt op dit moment geen aanwijzin gen te hebben dat de Fifa haar boekje te buiten gaat. Volgens Manders maakt de Fi fa misbruik van haar monopo liepositie door te eisen dat fans die kaartjes willen, deze nog in november moeten bestellen en betalen. Pas in februari wordt duidelijk wie ook daadwerkelijk kaartjes krijgt. Supporters die pech heb ben, zouden hun geld pas na het WK, dus op zijn vroegst er gens in juli 2006, terug kunnen krijgen na aftrek van admini stratiekosten. Die kosten zouden minimaal tien euro per besteld ticket be dragen. Manders schat de Fifa vele tientallen miljoenen euro's verdient aan de administratie kosten. Hij noemt de wijze waarop de Fifa de kaartjes aan de man wil brengen 'schanda lig'. GPD WASHINGTON - De Ameri- banse CIA werkt in ruim twin- landen samen met de plaatse- Ijke inlichtingendiensten tegen riachtc terroristen. ïhe Washington Post maakte asteren melding van zo'n net st, dat operatief is in Euro pa, het Midden-Oosten en Azië. Inde bureaus, volgens de krant lÉerreurinlichtingencentra [CIKf genoemd, beslissen de Amerikanen en hun collega's da- gelijks wie hoe op te pakken en ice verhoren en detenties moe ien verlopen. DeCTIC's zijn los van de deten- tiecentra die de CIA in acht lan- den heeft opgezet. De Ameri kaanse inlichtingendienst wilde nietreageren. ANP MOSKOU - De premier van Tsjetsjenië, Sergej Abramov, is opnieuw aan de dood ontsnapt. Anderhalve week voor de parle mentsverkiezingen in de opstan- Russische deelrepubliek nakie hij in Moskou zwaarge- tondbij een auto-ongeluk. Tong jaar bleef Abramov bij Maanslag ongedeerd. De paral len met dat incident zijn op tillend. Weer zat Abramov in zijn eigen auto, weer ontkwam lij levend en weer gebeurde het jhk voor een stembusgang in Tïjetsjenië. Deze keer, zo zei de Tsjetsjeense vertegenwoordiger oMoskou, valt een moordaan- siagechter uit te sluiten. Zijn au- lozou in botsing zijn gekomen Ween vrachtwagen, fatnov verbleef gisteren op «intensive care van een zieken- in de Russische hoofdstad aeen nieroperatie. Zijn situa- i«isernstig, maar stabiel, jjimzan Kadyrov, de zoon van t vorig jaar vermoorde presi- «nt Achmed Kadyrov, neemt «laken van de premier waar. ™ieel is hij een ondergeschik ten Abramov en president Al- Alchanov, maar in de prak- «jk heerst Kadyrov zelf in de re pliek. Hij voert een schrikbe- nad met hulp van zijn beruch- privéleger dat de Russische tijdkrachten in Tsjetsjenië on- teteunt. GPD !®N HAAG - Onder de gedeti- nwden in Marokko die donder- amnestie kregen en op vrije JWen kwamen, zijn minstens "«Nederlanders. Jheeft een woordvoerder van ministerie van Buitenlandse en in Den Haag gisteren ge- De amnestie werd gegeven gelegenheid van de viering Me vijftigjarige onafhanke- isheid van het Noord-Afri- 'anc*' Koning Moham- siton Van Marokko schold van WD gevangenen de straf kwijt Haf 5000 gedetineerden straf- 5®indering, Onder die laatste JP zitten waarschijnlijk ook Letlanders. Volgens de zegs- n van Buitenlandse Zaken j[> er mogelijk meer Nederlan- vrijgelaten. ANP Duizenden Iraniërs vormen een menselijke keten rond de atoomverrijkingsfabriek van Natanz, ten zuiden van de hoofstad Teheran. Met deze actie gaven ze blijk van hun steun aan het nucleaire programma van hun land. Circa 7000 studenten deden mee aan de demonstratie. foto Morteza Nikoubazl/RTR Blijft hij in de Likoed of stapt hij er uit? Premier Ariel Sharon van Israël be zint zich dit weekeinde op zijn politieke toekomst. Op zijn schapenboerderij bij Sderot weegt hij de voor en tegens af, samen met de eni ge adviseurs die hij echt ver trouwt: zijn zonen Omri en Gilad. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De tijd dringt voor Sharon want uiterlijk in maart gaat Israël vervroegd naar de stembus. Dan moet Sharon het opnemen tegen Amir Peretz, de nieuwe leider van de Arbeiders partij. Blijft hij in de Likoed, dan wacht hem eerst nog een confrontatie met zijn naaste ri vaal, Netanyahu. Hoe de beslis sing uitvalt, is nog de vraag. In bijeenkomsten gisteren met Li- koed-ministers en partijleiders weigerde Sharon het achterste van zijn tong te laten zien. „Hij is er zelf nog niet uit", zei een naaste medewerker. Er zijn sterke argumenten voor en tegen. Sharons grootste pro bleem is niet langer Netanyahu, zo lijkt het. Alle opiniepeilingen zetten deze oud-premier op flin ke achterstand in de race om het Likoed-leiderschap. Er gaan zelfs geruchten dat Netanyahu zijn mensen voorzichtig heeft la ten polsen of hij aanspraak kan maken op een garantie voor de tweede plaats op de kieslijst. Andere concurrenten in zijn par tij heeft Sharon niet. Minister van Buitenlandse Zaken Sha lom zal zich alleen in de strijd om het leiderschap mengen als dat vacant komt. analyse En vice-premier Olmert behoort zonder meer tot de groep Li- koed-leden die Sharon zal vol gen als deze de partij verlaat. De grootste zorg voor Sharon - en het belangrijkste argument voor uittreding - is de radi caal-rechtse oppositie binnen de Likoed-fractie. Van de veer tig leden behoren er zes tot de harde kern van het verzet, ter wijl er twaalf nu eens wel en dan weer niet de regering steu nen. In de media worden ze door gaans aangeduid als rebellen, maar zelf noemen ze zich loyalis ten. Ze zijn immers het politieke erfgoed van de Likoed trouw ge bleven, in weerwil van Sharons verkwanselen van het Land Is raël, zoals de terugtrekking uit de Gazastrook heeft laten zien. Gezien de samenstelling van de Likoed-partijraad en het leden bestand zal de interne oppositie na de verkiezingen opnieuw sterk zijn en dat maakt regeren niet gemakkelijk. Als het gaat om uittreden verto nen de opiniepeilingen voor Sharon een verleidelijk beeld. Volgens een gisteren gepubli ceerde opiniepeiling zal een nieuwe partij onder zijn leiding 28 van de 120 Knessetzetels in de wacht slepen. Dat is evenveel als de Arbeiderspartij (nu 21) met Peretz aan het hoofd. In die constellatie zou de Likoed terug zakken naar achttien zetels. Maar er is een belangrijke onze kerheid: heel veel kiezers zeg gen dat ze hun keuze nog niet hebben bepaald. Als uittreden hem verlost van de' rebellen en hem aan het hoofd stelt van een sterke nieu we partij, waarom aarzelt Sharon dan toch die stap te zet ten? Om te beginnen is er de senti mentele factor: hij voelt zich nauw verbonden met de partij die hij heeft helpen oprichten. Verder geeft Israëls politieke ge schiedenis 'uittredingspartijen' weinig hoop. Ze halen door gaans minder zetels dan was voorspeld en daarna volgt een snelle neergang. Het is ook mogelijk dat de over winning van de 'linkse' Peretz in de Arbeiderspartij Sharon hoop geeft op een verzoening met de rebellen, onder het mot to: samen sterk tegen links. Aan de andere kant: de kloof is wijd en er is nog maar weinig tijd. Het familieberaad moet de door slag geven. Van Sharons oudste zoon, Omri, is bekend dat hij zijn vader een paar maanden ge leden heeft geadviseerd in de partij te blijven, maar misschien heeft hij sindsdien zijn stand punt herzien. Over de opvatting van zijn broer Gilad, die de boer derij beheert, is niets met zeker heid bekend. GPD Advertentie ,flnn7R redactie buitenland n®ï - Iran werkt beter mee Kl liet Internationaal atoom- entschap (IAEA). Desalniette- 'i blijft 'volledige' samenwer- ig'onmisbaar' en is Iran daar na al ver over tijd. Dat stelt lEA-topman El Baradei in een ,pport aan de 35 gouverneurs nn het agenschap. Die zullen jdi er komende donderdag in (enen over buigen. Baradei kreeg in september pdracht een nieuwe studie over ans atoomprogramma te ma ai, Tegelijkertijd dreigde een eerderheid van de 35 gouver- Kiirs de zaak aan de Verenigde Naties voor te leggen zodat de VN-Veiligheidsi'aad eventueel tot sancties tegen het land kan besluiten. Het Westen vermoedt dat Iran militaire bedoelingen heeft met het eigen kernpro gramma en dat geheim houdt. Iran moet het IAEA met name informatie verschaffen over ge heimgehouden activiteiten in de periode 1987-1990. Het agent schap wil daaxwoor meer docu menten zien, met betrokkenen kunnen spreken en faciliteiten kunnen bezoeken. Er komt wel 'wat meer' informatie uit Iran vrij, maar er blijven 'open vra gen', aldus El Bai*adei. Iran liet het IAEA gisteren we ten in Isfahan een nieuwe partij uranium te gaan bewerken voor mogelijke verrijking in de toe komst. In augustus hervatte het land die activiteiten al. Ze vin den onder toezicht van IAEA-in- specteurs plaats. Ook nu heeft Ii-an vooraf melding gemaakt bij het agentschap. Frankrijk heeft het besluit van fran als een 'verkeerd signaal' veroordeeld. Vertegenwoordi gers van Groot-Brittannië, Duitsland en Frankrijk probe ren namens de EU al jaren Iran van het eigen atoomprogramma af te brengen in mil voor wester se hulp. Na twee jaar onderhan delingen liepen die gesprekken deze zomer vast. Rusland, trouw bondgenoot van Iran, tracht in de zaak te bemid delen. Bepaalde nucleaire activi teiten van Iran zouden onder Russische toezicht, of zelfs in Rusland, moeten plaatsvinden. De EU en de VS zouden daar on der voorwaarden mee akkoor'd kunnen gaan. Blauwdruk Overigens heeft fran het IAEA ook een blauwdruk voor het ma ken van een een kern betaande uit verrijkt uranium ten behoe ve van een atoombom overhan digd. Het stuk zou geleverd zijn door lieden die samenwerkten met de Pakistaanse atoomdes kundige Kahn. Khan, die zijn kennis onder meer in Nederland vergaarde, is de vader van de Pa kistaanse atoombom. Behalve door Rusland wordt Iran ge steund door China en een groot aantal ongebonden landen. On der de 35 gouverneurs van het IAEA staat inmiddels een meer derheid achter Iran. Binnen de Veiligheidsraad hebben Rus land en China vetorecht. GPD Kijk voor the next hop in i® ICT-carrière in de en "P UabTrack nl. De PZC heeft het meest complete en actuele aanbod van vacatures in jouw regio. En zoek snel naar een leuke (vaste) baan op JobTrack.nl. De grootste vacaturesite voor functies op mbo- en hbo-niveau. 't Betere werk! Laat u niet afschepen met de Duisenberg regeling. Uit honderden recente uitspraken van rechtbanken blijkt dat u in veel gevallen aj uw geld kunt terugvorderen, dus ook uw inleg. Leaseproces doet dat voor u op basis no cure no pay. U betaalt dus alleen bij resultaat. Reeds meer dan 15.000 mensen hebben hun zaak gratis en vrijblijvend voor advies aan ons voorgelegd. Bel gratis 0800-2005* voor onze brochure Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5