lub betaalt direct meer veldhuur PZC PZC De laatste nieuwtjes en sterke verhalen Extra geld brandweerzorg tunnel moeilijk te vinden Forse verhoging gemeentetarieven ,15 <]0es voert nieuw berekenmethode met terugwerkende kracht in lanvang serie linterconcerten lergen op Zoom itroomstoring ■i^ MM 'oncertreeks ilijft overeind Zeelands grootste fiets fitness-specialist vanaf 2 december ook op Walcheren! Ijsbaan op oesterputten Tholen Nee tegen kerk en bedrijfwoning Explosieven in wei Koudekerke Gewonden bij ongeval Waarde Zangavond voor Bangladesh Ontdekking over Bergse haven nu tot 20% korting zaterdag 19 november 2005 nrfrank Balkenende iOES - De sportclubs in de ge ënte Goes moeten met terug- erkende kracht meer huur be- jenvoor het gebruik van sport ten. De huur is voortaan ge werd op het daadwerkelijke (bruik daarvan. Het nieuwe nirsysteem geldt per 1 augus- isvan dit iaar- Ie gemeente heeft met alle ^verenigingen gesprekken oerd over het nieuwe huur- steem. De clubs stemmen daar eigens wethouder D. van tók (GroenLinks, sport) mee ^ook al betalen ze in sommige Jallen veel meer huur. „De ubserkennen dat ze de afgelo- en jaren eigenlijk te weinig lERGEN OP ZOOM - De win- (rserie orgelconcerten in de irlrudiskerk in Bergen op [oom begint op zondag 27 no- iraibcr, Net zoals in voorgaan- |ijaren bijt de Bergse organist os Verpoorten de spits af. lij begint op het historische orgel uit de vroege de eeuw en speelt de stvan het concert op het mo- aimentale Ibach hoofdorgel, lel concert begint om 16.00 .Degebruikte kerkingang is mde Kerkstraat. UERIKZEE - Een deel van de ifrikzeese buitenwijk Malta afl gisteren enkele uren zon vroom gezeten. ^stroomstoring trof de bewo- asvan Evertsenstraat, Teelin- §raat, Bogaardstraat en een :i]e Mulockstraat. Om kwart Welf kwam de storingsmei- Minnen bij Delta en om half «todden de bewoners van de 'pinde straten weer stroom. K.. IOES - Het voortbestaan van 38-jarige concertreeks in de loese Manhuistüin lijkt veilig heid, nu er nieuw bloed in de incertcommissie komt. voorjaar gaven vier van de sleden van de sterk vergrijsde ümissie aan te willen stop- aiOpvolgers waren niet te vin- !n, boewei de commissie alle iMékverenigingen in haar be ad had aangeschreven. Inmid- iis het gelukt. Nieuwkomers ju A. Korsuize, S. Sandee en Roeland, die op termijn com- issievoorzitter wordt. De hui- je voorzitter, de 75-jarige J. ter, blijft nog een jaar aan ede nieuwkomers te begelei- In mei begint de con- s, die afgelopen seizoen ijna4000 bezoekers trok. Bezorgklachten: 0800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholeim Slationspark 28 Postbus31 «60 AA goes Iel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) barmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tek (0113)315500 Fax: (0113)315669 Nail: redactie@pzc.nl internet 'Ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hebben betaald", zegt Van Ewijk. Tot voor kort bracht de gemeente per jaar een vast be drag in rekening. Maar omdat de gemeenteraad Van Ewijk met een taakstellende bezuiniging (14.000 euro) heeft opgezadeld, is het tariefsysteem van vóór 2001 van stal gehaald. De ge meente stapte er indertijd vanaf vanwege de administratieve kos ten en rompslomp. Herinvoering is ook nodig om dat sportclubs groeien en velden veel intensiever worden ge bruikt dan werd aangenomen. Daardoor is meer onderhoud no dig. Dat de nieuwe berekenings methode van de veldhuur met te rugwerkende kracht wordt inge voerd, komt omdat de bezuini ging in 2005 moet worden ge haald. Daar is namelijk al reke ning mee gehouden in begroting voor 2006. Dit jaar levert dat de gemeente 8000 euro extra op. Al met al krijgt de gemeente per jaar 20.000 euro meer aan veld huur binnen. Alle clubs gaan meer betalen, maar sommige zien de veldhuur meer dan verdubbelen. Kloetin- ge is voortaan tienduizend euro meer kwijt om de elftallen de wei in te kunnen te sturen. Dat was 7100 euro en wordt 17.000 euro. Rugbyclub Tovaal, een re latief kleine vereniging, stijgt van 560 naar 1550 euro. VV Wolfaartsdijk, 's-Heer Arends- kerke en SSV'65 wachten huur verhogingen van 1300 tot 2000 euro. Omdat de sprong voor Kloetin- ge en Tovaal relatief groot is, treft de gemeente voor beide clubs een overgangsregeling. In twee jaar tijd groeien ze toe naar het werkelijke gebruik (70, 90 en 100 procent). De clubs moeten zelf het aantal speeluren bijhouden. De bere kende huurprijs is daarbij een bodembedrag. Op advies van de Goese Sportraad wordt een kor ting toegepast als een club min der vaak speelt en meer dan tien procent onder de huursom blijft. De gemeente is bovendien soepel als blijkt dat verenigin gen vaker op een veld zitten, zo lang dat niet meer dan tien pro cent is van het jaargebruik. Ze moeten het meergebruik wel melden. Wie dat nalaat, riskeert van een boete van honderd euro per uur. Met die sanctie wil de gemeente voorkomen dat clubs het huursysteem aan hun laars lappen. De Sportraad vraagt zich wel af hoe de gemeente omspringt met kunstgrasvelden (nauwelijks on derhoud nodig) en clubs die maar een half veld huren. Van Ewijk: „Daar zullen we in alle redelijkheid mee omgaan." De commissie maatschappelijke ontwikkeling praat volgende week dinsdag over de veldhuur. Elke dag komt een groep hangouderen samen op het bankje voor Brammetje Dump in Goes door Cornelleke Blok GOES - Je bent oud, alleen en je zoekt wat gezelligheid. Dan ga je rondhangen in de stad met leeftijdgenoten. In Goes kent iedereen wel het vaste groepje ouderen op de Grote Markt. Niemand die er last van heeft, zou je denken. Uit een recent landelijk onderzoek van het Nationaal Fonds Ouderenhulp blijkt echter dat veel mensen zich ergeren aan hangouderen. Elke dag is het vaste prik. Dan verzame len zo'n tien Goesenaren zich op de Gro te Markt rond het 'leugenbankje', zoals ze het zelf noemen. De ene keer zitten ze voor Brammetje Dump en de andere keer voor het postkantoor. Het ligt er aan hoe de wind staat. Als het regent blijven ze thuis, maar de kou houdt ze niet tegen. „We hebben hier zelfs een keer gezeten met acht graden onder nul", zegt P. Vaes (72), die al jaren op de Grote Markt 'hangt'. „We houden elkaar op de hoogte van de laatste nieuwtjes en we vertellen sterke verhalen", zegt A. Bruel (84). Het nieu we zorgstelsel, politiek, de AOW, voet bal, de opknapbeurt van de Grote Markt in Goes: alle onderwerpen ko men aan bod. „We zitten hier voor de gezelligheid, want thuis zit je ook maar alleen." De ouderen vinden het bankje voor Brammetje Dump eigenlijk te klein. Vaes: „We hebben aan de gemeente een extra bankje gevraagd, maar dat krij gen we niqt." Bruel heeft een beter idee: „Een praat huisje, net als in die dorpen zou eigen lijk nog beter zijn. Dan zit je lekker bin nen en kan je nog eens een potje kaar ten." In een café komen ze nooit. „We zijn geen drinkers en bovendien gaat dat niet met de AOW van tegenwoordig." Het blijkt dat hangouderen in Neder land steeds vaker voor overlast zorgen in cafés, restaurants en in winkelcen tra. Een McDonald's in Almere heeft een groep hangouderen onlangs laten weten dat ze op zoek moesten naar een andere plaats. Bij de McDonald's in Goes is geen hangoudere te bekennen. De Grote Markt is duidelijk in trek. De Goese hangouderen vinden niet dat ze voor overlast zorgen. „En als iemand wat zegt, dan trekken we ons daar niets van aan", aldus Vaes. Eén keer was hij wel verontwaardigd: „Ik was net met pensioen. Ik zat hier op het bankje en iemand riep: hee, gaan jullie eens wer ken! Man, ik had er net vijftig jaar ar beid op zitten!" foto Willem Mieras De Goese winkeliers zijn niet altijd even blij met de hangouderen. Een tijd je geleden stond het vaste bankje nog voor de winkel Bouwman, op het hoekje van de Grote Markt. „Daar kregen we veel commentaar en werden we vaak weggestuurd." Het bankje is vervolgens voor Brammetje Dump neergezet. R. Vreeke, eigenaar van Brammetje Dump, moppert over de verplaatsing van het bankje. „Ik vind dat het veel te dicht bij mijn zaak staat. Ik ben er abso luut niet blij mee." Vreeke heeft het pro bleem al verschillende keren bij de ge meente aangekaart. „Daar zeggen ze: wat kan dat nou voor kwaad, een paar ouderen voor je deur?" Het gaat Vreeke ook niet zozeer om de ouderen zelf, maar meer om de plaats waar ze staan. „Af en toe is het een flinke groep en dan blokkeren ze de ingang van de deur. Ik heb ook geen zin om er elke keer wat van te zeggen." De Goese ouderen malen er niet om. Morgen hangen ze er gewoon weer. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het wordt nog razend moeilijk de brand weerzorg voor de Westerschelde- tunnel te verbeteren. Borsele staat niet te springen om (extra) geld uit te trekken. De NV Wes- terscheldetunnel voelt zich niet geroepen een financiële bijdra ge te leveren. De rijksoverheid zal over de brug moeten komen, is het algemene gevoel in de Bor- selse politiek. Zonder extra investeringen is het niet mogelijk de vastgestel de aanrijtijd voor de brandweer bij een ongeval in de tunnel te halen, bleek uit een donderdag gepresenteerd onderzoek van de Borselse rekenkamer. Een extra rijbaan naast de tun nelweg en een permanente bezet ting van de brandweerkazerne in Borssele tussen 7.00 en 19.00 uur zijn in elk geval nodig om de norm van vijftien minuten aanrijtijd te halen. En dan zal dat nog niet altijd lukken. „Ik kan die aanbevelingen niet overnemen", reageerde de Bor selse burgemeester J. Gelok gis teren. „De gemeenteraad heeft eerder in een motie uitgesproken dat er geen cent extra in de brandweer mag worden gestoken met het oog op de Westerscheldetun- nel." Het rekenkamerrapport is ge maakt in opdracht van diezelfde gemeenteraad, waarvan de le den P. Vollaard (PvdA). A. Schenk (CDA) en J. Zandee (SGP) gisteren herhaalden wat zij hebben vastgelegd in een mo tie. Gelok kan dit standpunt wel vol gen. „De Westerscheldetunnel is geen regionale verbinding, laat staan een lokale, maar veel meer een internationale." Borse le wil de brandweerzorg wel op zich nemen, maar niet de finan ciële verplichtingen die daaraan vastzitten. Borsele is daarvoor een maatje te klein en, zeker zo belangrijk, de eigen inwoners krijgen dan een stevige rekening gepresenteerd. De NV Westerscheldetunnel, de exploitant van de tunnel waar van de rijksoverheid en de pro vincie de aandeelhouders zijn, vindt de overheid verantwoorde lijk voor de brandweerzorg. „Er is bewust voor gekozen van de tunnel een openbare weg te ma ken", stelt directeur T. Buis, „en de brandweerzorg bij een onge val ligt daarmee bij de overheid, niet bij ons. Wij hebben bij de bouw fors geïnvesteerd in de vei ligheid en steken daar nog veel geld in, bijvoorbeeld door 24-uursbewaking. Dat is duide lijk onze taak." Extra rijbaan In de aanleg van een extra rij baan voor hulpdiensten, zoals de Borselse rekenkamer voor stelt, ziet Buis weinig. De kos ten liggen volgens hem- ook veel hoger dan de genoemde 1,75 mil joen. „Ik dacht 'de komma staat ver keerd', toen ik dat las." De NV Westerscheldetunnel werkt aan een plan om de wegen van het tolplein naar de tunnel te ver dubbelen. Over een jaar of vijf moet dit klaar zijn. De hulpdien sten zijn daarmee ook geholpen, aldus Buis. Advertentie Let op de spectaculaire openingskrant in uw brievenbus! THOLEN - De voormalige oesterputten in Tholen zouden uitstekend geschikt zijn om er een ijsbaan te maken. Dat vindt de stichting STAD en daar is wethouder F. Goossen het mee eens. Schaatsen op de Veste, vroeger zeer gebrui kelijk, is te gevaarlijk geworden omdat het peil er wisselt. De gemeente gaat nu kijken of een ijsbaan, met eventueel een andere bestemming voor in de zomer, past in de toeris tisch recreatieve aanpak van het gebied rond de haven. Op de gedempte oesterputten hebben cle scouts nu en on derkomen en er is een speeltuintje. Dat is volgens STAD en Goossen mooi in te passen in het streven om er een mooi gebiedje van te maken. De gedempte oesterputten liggen tussen het Hertenkamp en de oude stad, ten zuiden van de oude stadsomwalling en ten westen van de Delta- dijk. THOLEN - Het kinderrijke gezin Bogert mag de bedrijfs woning op industrieterrein Slabbecoorn niet betrekken. Ook de kerk van de Christengemeente kan zich niet op het bedrijventerrein vestigen. Dat heeft de Provinciale Commissie Omgevingsbeleid (PCO), een adviescommissie van de provincie Zeeland, be slist. A. Bogert bouwde eind 2002 zonder vergunning een woning in een loods bij zijn aannemingsbedrijf aan de Schelde-Rijnweg. De Christengemeente wil vanwege de slechte staat van De Oesterschelp aan de Simon Lindhout- straat verhuizen naar het pand aan de Slabbecoornweg 46-48. De Thoolse gemeenteraad was genegen het bestem mingsplan Slabbecoornpolder-Welgelegen aan te passen. De Zeeuwse adviescommissie echter concludeert dat een kerk niet thuishoort op een bedrijventerrein en dat de be drijfswoning niet wenselijk is omdat bedrijfsvestiging of uitbreiding van het terrein, vanwege de milieueisen, ern stig beperkt. B en W willen de aanbevelingen van de com missie overnemen. KOUDEKERKE - In een weiland aan de Duinstraat in Koudekerke zijn bij graafwerkzaamheden vier explosie ven gevonden. De granaten zijn met behulp van het Explo sieven Opruimings Commando naar de oppervlakte ge haald. Tijdens de werkzaamheden bleek dat er nog zes granaten (van ongeveer 300 kilo per stuk) onder de grond lagen. De granaten zijn op een veilige plek opgeborgen in afwachting van een besluit over de plaats waar de grana ten het beste tot ontploffing gebracht kunnen worden. Het EOC zal de granaten de komende week vernietigen. WAARDE - Een vrachtwagen en een personenauto zijn gistermorgen met elkaar in botsing gekomen op de A58 ter hoogte van Waarde. Rond kwart over elf haalde de be stuurder van de personenauto, een 42-jarige Antwerpe naar, een vrachtwagen in. Toen hij naar de x-echterbaan te rug wilde gaan, reed hij door onbekende oorzaak tegen de achterzijde van een andere vrachtwagen. Deze werd be stuurd door een 48-jarige man uit Tilburg. De man uit Antwerpen raakte lichtgewond, evenals een 29-jarige bij rijder uit dezelfde plaats. Zij hoefden niet naar het zieken huis. De vrachtwagen raakte aan de achterzijde bescha digd en de personenauto raakte total loss. Va)i der ipicgdslföat -54 - Cbes Tföetstmveg 564 KfUtsj*le.zLer.nl Blijft over de rijksoverheid. Toe val of niet, half december praat een Zeeuwse delegatie met de ministers Remkes (Binnenland se Zaken) en Peijs (Verkeer en Waterstaat) over veiligheid op, rond en onder de Westerschelde. Gelok wil dan, wellicht met het rekenkamerrapport onder de arm, ook de tunnelbrandweer zorg bespreken. WOLPHAARTSDIJK - Stich ting Woord en Daad houdt op za terdag 26 november een zanga vond voor Bangladesh in de Ne derlands Hervormde Kerk in Wolphaartsdijk. Christelijk Gemengd Koor Sur- sum Corda uit Middelburg en mannenkoor De Lofzang uit Goes werken mee aan de avond. De samenzangscollecte komt ten goede aan de gezondheids zorg in Bangladesh. Interkerke lijke organisatie voor ontwikke lingssamenwerking ICCO ver dubbelt de opbrengst. De zangavond begint om 19.30 uur. door Maartje Huijben SINT MAARTENSDIJK - Het Thoolse college wil een fiks aan tal gemeentelijke tarieven verho gen. Koploper is de lijkbezor ging, die met bijna 300 euro naar 1615 euro stijgt. Een toena me van bijna 23 procent. Met de tariefverhoging voor lijk bezorging blijft de gemeente Tholen wel onder het landelijk gemiddelde dat 1652 euro be draagt. Per 1 januari 2006 wil het college tevens de volgende tarieven verhogen: De forensenbelasting met tien procent. Deze belasting wordt geheven van personen die, zon der in de gemeente hoofdver blijf te hebben, er op meer dan negentig dagen in een woning verblijven. De hondenbelasting met vijf procent. Voor een eerste hond moeten Tholenaren volgend jaar bijna 61 euro neertellen. De tarieven voor ligplaatsen van plezierboten stijgen met drie procent. Per vierkante me ter boxoppervlakte moet in Sta- venisse bijvoorbeeld volgend jaar bijna 24 euro worden be taald. De ozb-belasting voor huisei genaren stijgt met anderhalf pro cent. Huiseigenaren betalen per 1 januari 2006 2,17 euro per 2500 euro heffingseenheid. Een voorbeeldje: voor een huis ter waarde van 250.000 euro betaal den Tholenaren in 2005 213 eu ro. In 2006 is dat vier euro meer. Niet alle tarieven gaan omhoog. Het Thoolse college wil de bouw- leges met twintig procent verla gen. Reden is dat de gemeente momenteel winst maakt op de betreffende leges. De overige le ges worden verhoogd met twee procent. Naast de gemeentelijke heffingen gaan ook de afvalstof fenheffing en de rioolrechten omhoog. Gingen de rioolrechten in 2005 nog met 14 euro omlaag, volgend jaar worden de tarieven weer met tien euro opge schroefd. BERGEN OP ZOOM - In histori sche kringen is het 'hot news'. Stadshistoricus Yolande Kortle ver heeft twee nieuwe feiten over de haven van Bergen op Zoom ontdekt. Kortlever deed haar ontdekkin gen tijdens onderzoek voor een artikel in het nieuwe boek 'Krabbegat 'Avestad. da's m'n groóte dróóm' van de Geschied kundige Kring. In de stadsreke ningen ontdekte zij de eerste ver melding van de stadskraan - 1594 - en de plaats - de Wijnka- de, Zuidzijde Haven - waar die vermoedelijk heeft gestaan. Bo vendien kwam zij erachter dat de nieuwe haven 25 jaar eerder, namelijk in 1447-1448, is aange legd dan tot nu toe werd aange nomen. 'Krabbegat 'Avestad, da's m'n grööte dróóm' wordt vrijdag 25 november om 15.00 uur gepre senteerd in Het Markiezenhof. Het boek is vanaf dan voor 12,50 euro verkrijgbaar bij de Bergse boekhandels en bij Het Markiezenhof. 1 Advertentie NEW CLASSIC LIFESTYLE 1 DOMBURG GOES Kleding van o.a. Gaastra, Riverwoods Gant Kom kijken naar onze leuke kerst-collectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57