Franco blijft Spanje verdelen De transatlantische onvrede Russen spelen met Oezbeeks vuur PZC Koole: idealen van PvdA niet veranderd Spaanse stichting Oorlog en verbanning wil dictator uit graf halen 19 november 1955 zaterdag 19 november 2005 door Ap van den Berg en Hans van Soest Scheidend PvdA-voorzit- ter Ruud Koole slaat met zijn hand op tafel. „Dit kabi net is zó oneerlijk, het beleid is zó slecht, dat móet gewoon weg." Toch blijft het kabinet voorlo pig en gaat Koole weg als voorzitter van een partij, die onder zijn leiding een kleine revolutie meemaakte. „Ik maakte me eind 2000 kwaad om de manier waarop partij voorzitter Marijke van Hees moest vertrekken. De manier waarop PvdA'ers met elkaar omgingen en de regenteske houding van velen stonden me tegen. Daarnaast maakte ik me zorgen over de inhoude lijke verfletsing van de partij. Toen mensen tegen me zei den: waarom stel jij je geen kandidaat voor het voorzitter schap, dacht ik: Waarom ook niet?" Op een bewogen con gres begin 2001 werd de onbe kende Leidse politicoloog door de leden verkozen boven het door de partijtop naar vo ren geschoven Tweede-Ka merlid Sharon Dijksma. Het was een duidelijk signaal van de achterban, die wilde dat er naast de politieke top in Den Haag iemand kwam te staan die de leden vertegenwoordig de. „Kok en Melkert kenden mij niet. Ze keken erg de kat uit de boom met die vreemde vogel van buiten die riep dat alles anders moest. De samen werking liep wel eens stroef." De eerste periode van zijn voorzitterschap stond in het teken van de klap van 2002. „Pas na die verkiezingsneder laag was er ruimte voor inhou delijke vernieuwing. De leden kregen meer invloed op de partij. Wouter Bos werd per referendum gekozen, terwijl de partijleider tot die tijd al tijd door zijn voorganger werd aangewezen. Er kwam een nieuw beginselmanifest en de sfeer in de partij werd opener." Bos zei onlangs dat de PvdA te lang is gedomineerd door de intellectuele elite. Koole: „Er was een onderklasse aan het ontstaan in de grote ste den, maar in veel interne be leidsstukken ontbrak het ae. voel van urgentie daarvoor De elite, die de scepter zwaah de, had er geen last van. Die woonde in de betere buurten Maar de achterban woondeer' middenin. Het is echter on- waar dat de PvdA nooit iets aan de integratieproblemen heeft gedaan." Onzin Net als Labour in Engelandis' de PvdA op sociaal-econo-: misch terrein volgens velen naar rechts opgeschoven. Koole: „Onzin. Onze voorstel- len zijn aangepast, maar onze idealen zijn niet veranderd. Critici zeggen dat de PvdAin- eens de markteconomie om- armt. Maar dat heeft de voor- ganger van de PvdA al m 1937 gedaan! Zij het onder voorwaarden. We zijn nog steeds voor herverdeling van middelen en voor solidariteit. Alleen is de wereld niet meer dezelfde als in de jaren zeven tig." Nu hij weggaat, vindt Koole de hervorming van de PvdA nog niet af. „We moe ten cle partij op lokaal niveau verstevigen. Er zijn nog te veel gemeenten en dorpen waar de partij er maar dunne tjes voorstaat. Maar de klap van 2002 zijn we te boven. Tegelijkertijd hebben we ge leerd dat we nooit meer mo gen stoppen met nadenken, Ook Bos is ervan doordron gen dat de gunstige peilingen in drie weken tijd kunnen om- slaan. De PvdA moet zich niet van tevoren vastpinnen! op samenwerking met ande ren. Als je de landelijke ver kiezingen ingaat als een links blok, stoot dat kiezers in het midden af. Dan is de kans groot dat de rechtse partijen weer een meerderheid krij gen. De progressieve partijen kunnen beter met drie netten vissen dan met één." GPD door Henk van den Boom Het Republikeinse Spanje werd in het begin van de ja ren dertig geteisterd door chaos en anarchie. Francisco Franco, legercommandant in koloniaal Noord-Afrika besloot in te grij pen en viel met een leger het Spaanse vasteland binnen. Dat was het begin van de burgeroor log die duurde van 1936 tot 1939. Daarbij vielen naar schat ting een half miljoen doden. Franco won met behulp van Hit- Ier en Mussolini de oorlog en heerste als een zelfgekroonde ko ning over Spanje tot zijn dood op 20 november 1975. Een jaar na het einde van de oorlog be sloot Franco een mausoleum te bouwen, aanvankelijk bedoeld voor de slachtoffers van de oor log, maar het werd een symbool van het Franquisme toen de dic tator daar zelf werd begraven. Vijftig kilometer buiten Madrid, hoog in de Sierra, domineert het kolossale grafmonument van Franco de wijde omgeving. Het 'Heilige Kruis van het Dal der Gevallenen', symbool van het Franquisme, houdt de Spanjaar den al jaren verdeeld. Dertig jaar na zijn dood is het land nog steeds niet bevrijd van zijn dic tator. Uit de audiogids die de bezoe ker voor drie euro in Valle de los Caidos kan huren klinkt de krakende stem van premier Arias Navarro: 'Spanjaarden, Franco is dood'. Een flashback van dertig jaar terug in de tijd. Het zachte gehuil van de berg wind klinkt naargeestig door de holle ruimte van het immense mausoleum, uitgehakt in het bin nenste van de berg. Buiten valt de eerste sneeuw. De 261 meter lange tunnel ein digt in de ondergrondse basi liek. Voor het altaar de graftom be van de oprichter van de ultra rechtse Falange, Jose Antonio Primo de Rivera. Aan de andere kant van het altaar de steen met slechts een naam: Francisco Franco. Hier rust de dictator die het Spaanse volk vier decennia lang in een ijzeren greep hield. de Gevallenen' moet een herin neringsmonument worden waar de Spanjaarden gratis hun ge schiedenis kunnen herdenken", zegt Dolores Cabra cynisch, ver wijzend naar de vijf euro entree die de bezoekers nu moeten beta len. Alle politieke partijen in Spanje zijn het erover eens dat er wat moet gebeuren met 'El Valle de los Caidos'. Elk jaar rond de sterfdag van Franco laait die dis cussie weer op, maar steeds wordt de beslissing vooruitge schoven. Franco ligt nog altijd heel gevoelig. Verdeeldheid Voor de meerderheid van de Spaanse bevolking is zijn naam synoniem aan de meest donkere periode uit de Spaanse geschie denis, anderen zien hem echter als de redder van het vaderland. „Het zal nog wel een jaar of vijf tien duren voordat we Franco uit zijn graf kunnen halen", meent José Antonio, een 53 jari ge gemeenteambtenaar uit Esco- rial. „Vooral de ouderen die de oor log hebben meegemaakt, zijn erg verdeeld." Toch is het niet alleen de uitster vende generatie die de nagedach tenis aan de 'Generaal' levend wil houden. Uit de grote stroom van publicaties en tv-uitzendin- gen dezer dagen lijkt zijn popu lariteit zelfs toe te nemen. Er zijn meer geluiden dan ooit die de dictatuur verdedigen. Zoals de publicist Pio Moa die het aan de verdiensten van Franco toe schrijft dat Spanje buiten de Tweede Wereldoorlog is geble ven. In zijn ogen liet de dictator bij zijn dood een welvarend land achter. Het wachten is nu op de rege- ring-Zapatero, die heeft aange kondigd in juni 2006 met een voorstel te komen over wat er met het 'Heilige Kruis' van Fran co moet gebeuren. Als het ten minste niet te laat is. Volgens technici staat het kruis op in storten. De voet van het monu ment vertoont scheuren en bij harde wind zwaait het vervaar lijk heen en weer. GPD Spanje weet nog steeds niet goed hoe het met het enorme mausoleum in de Vallei der Gevallenen, waar generaal Franco begraven ligt, om moet gaan. Dertig jaar na de dood van de dictator, zondag 30 jaar geleden, zijn de Spanjaarden nog steeds erg verdeeld over Franco's plaats in de geschiedenis. foto Susana Vera/Reuters Recht boven het graf, bovenop de berg, reikt het 150 meter ho ge granieten kruis naar de he mel. Een monnik schikt verse bloemen op de grafsteen van de Caudillo. Op de wanden van het gewelf hebben talrijke aansla gen hun sporen nagelaten, de laatste in 1998. Pompeus Franco en Primo de Rivera zijn de enige twee namen die in het pantheon zijn te ontdekken, on danks de 33.872 andere Span jaarden die in de zijwanden van de tunnel liggen begraven. Slechts een anonieme inscriptie in de zijkapel herinnert aan de gesneuvelden: 'De gevallenen voor God en Spanje - 1936-1939 - R.I.P.' Aan het pompeuze mo nument dat grotendeels door Franco zelf werd ontworpen werd zeventien jaar lang ge werkt door bijna 20.000 Republi keinse krijgsgevangenen uit de burgeroorlog. Een onbekend aantal verongelukte bij het werk. Ook van hen wordt ner gens melding gemaakt, zelfs niet door de audiogids die de be zoeker verder geen enkel detail onthoudt. „Het hele monument is het be wijs van een ongelooflijke ge voelloosheid. Je verzint het toch niet om de onderdrukten samen met hun beul in één graf te leg gen", zegt Dolores Cabra van de stichting 'Oorlog en verban ning'. Samen met een dertigtal andere organisaties wil zij schoon schip maken met het besmette Spaan se verleden. Er zijn voorstellen om het mausoleum om te vor men tot een nationaal monu ment ter nagedachtenis aan de half miljoen slachtoffers van de Spaanse burgeroorlog. Maar daar is dan geen plaats voor de dictator zelf. Het graf van Franco moet ver dwijnen en de stoffelijke resten moeten worden overgedragen aan zijn familie. Daarvoor in de plaats moeten de namen worden vermeld van de slachtoffers van de burgeroorlog. „'Het Dal van door Joost Bosman Toeval bestaat niet in de Rus sische politiek. Deze week hoorden de eerste verdachten van het drama in hel Oezbeekse Andizjan gevangenisstraffen tot twintig jaar tegen zich eisen. Precies dezelfde dag werd de Oezbeekse president Karimov in Moskou met palmtakkenge- wuif ontvangen. Hij tekende er een (militaire) samenwerkings overeenkomst met zijn Russi sche ambtsgenoot Poetin. Het was een symbolisch vertoon van eensgezindheid tussen de beide leiders, mede bestemd voor de Europese Unie. Want die nam deze week extra maatre gelen tegen Oezbekistan, vanwe ge het feit dat Tasjkent blijft weigeren onafhankelijke onder zoekers tot Andizjan toe te laten om te bestuderen wat er op die dertiende mei werkelijk is ge beurd. Volgens de lezing van Tasjkent ging het om islamitische radica len, die in de oostelijke Ferga- na-vallei een opstand wilden ontketenen tegen het goddeloze bewind van president Karimov. In totaal zouden er niet meer dan 187 mensen zijn omgeko men, regeringsmilitairen en 'ter roristen' meegerekend. Getui gen en internationale mensen rechtenorganisaties geloven dat er lukraak op wouwen en kinde ren is geschoten. Mogelijk zou den er zevenhonderd doden zijn gevallen. Hoewel de Europese Unie en de Verenigde Staten aanvankelijk traag reageerden op de schiet partij, nam Brussel vorige maand toch stappen tegen de au toritaire regering van Oezbe kistan. Er kwam een verbod op wapenleverancies aan het Cen- traal-Aziatische land. Ook wer den figuren uit de bestuurlijke top, president Karimov incluis, tot persona non grata verklaard. Die lijst is afgelopen week uitge breid met een aantal hoogge plaatste ambtenaren en minis ters. De rechtszaak in Tasjkent tegen de vijftien vermoedelijke terroristen liep zoals verwacht. Opperrechter Dzjoemalov schaarde zich geheel in lijn met de visie van de regering en ver oordeelde de mannen tot hoge straffen. Rusland heeft van meet af Karimov gesteund in zijn verzet tegen een onafhanke lijk onderzoek naar 'Andizjan'. De Russische minister Lawov van Buitenlandse Zaken riep aanvankelijk dat de opstand in de Fergana-vallei was ontstaan met hulp van Tsjetsjeense rebel len. Die uitlatingen deden wat potsierlijk aan, want noch Oez bekistan, noch de officiële- aan Moskou gelieerde - Tsetsjeense regering hebben deelname van Tsjetsjenen aan de rellen er kend. Niettemin toonde Kari mov zich bereid Lavrovs gezicht te redden en liet hij zich dank baar de morele bijstand welge vallen. De hulp werd afgelopen week omgezet in een samenwer kingsovereenkomst, waarin staat dat 'een aanval op een van de landen een daad van agressie tegen beiden is'. Het document dat de presidenten tekenden biedt Rusland ook de mogelijk heid tot het gebruik van Oez beekse militaire bases. Belangen Karimov toonde zich zeer in zijn nopjes met het vriend schapspact: „Met deze overeen komst toont Oezbekistan aan met wie onze belangen samen vallen en met wie we aan onze toekomst willen bouwen." Afgelopen zomer lieten de Oez- beken al zien met wie ze dat niet langer willen: de Amerika nen. Die zagen Oezbekistan tot dan toe als een trouwe bondge noot in de strijd tegen de terreur en ze konden onbeperkt gebruik maken van de luchtmachtbasis in Karsji-Chanabad. Maar de ge beurtenissen in Andizjan lever den zoveel internationale kri tiek op, dat Washington die niet De Russische president Poetin en zijn Oezbeekse collega Karimov sloten deze week een politiek-militair bondgenootschap. foto Yuri Kochetkov/EPA kon negeren. Rusland, dat de laatste jaren met groeiende irri tatie de Amerikaanse aanwezig heid in zijn achtertuin gade sloeg, toont zich nu de bedrogen minnaar die zijn oude geliefde terugneemt. Maar de Russische krant Kommersant waarschuwt dat die alliantie niet zonder ge- Is Europa in de greep van een an ti-Amerikaans virus? Zijn onze Ame rikaanse bevrijders van zestig jaar gele den nu bezetters geworden? Met die vra gen besloot ik mijn vorige column. Vroeger heb ik dat virus al eens te pak ken gehad. Dat was in mijn Zuid-Ame rikaanse jaren toen de grote noorder buur de landen beneden de Rio Grande in de houdgreep hield: Cuba, Nicara gua, El Salvador, Chili en noem maar op, Je moest haast wel instemmen met het beeld van 'the ugly American'. Maar nu - halverwege de tweede ter mijn van de Bush-administratie - grijpt dat vijandbeeld veel verder om zich heen. Dat bleek kortgeleden nog eens tijdens een voordracht van Karei van Wolferen voor het Roosevelt Study Center in Middelburg, bijna in het hol van de leeuw! Ziehier enkele van zijn uitspraken zoals die ook te vinden zijn in het boek dat hij samen met Jan Sam- piemon, zijn voormalige NRC-collega, heeft doen verschijnen: Bij gebrek aan gedeelde waarden en doeleinden is de transatlantische ge meenschap - en daarmee ook de Navo - op sterven na dood. Hoogstens is de Na vo nog een onbetekenende zetbaas van Amerika; met Irak en de gewelddadige 'democratisering' van het Midden-Oos ten ondermijnen de VS het gezag van de Verenigde Naties: Bush en zijn neo-conservatieven hebben de multila terale weg die ons sinds de Tweede We reldoorlog naar een stabiele wereldor de heeft gebracht, verkwanseld voor een unilateralisme waarin Europa en de VN opzij zijn geschoven. Die 'neo- cons' zijn van een heel ander politiek en intellectueel ras dan de Amerikanen waarmee Europa de laatste zestig jaar heeft samengewerkt. Zij dringen ons een quasi-imperiale 'pax Americana' op. Zij verdelen de wereld in schurken staten en vazalstaten, die ze bondgeno ten noemen. Hun optreden tegen de eer ste (Irak, Iran, Noord-Korea, Cuba) - die overigens absoluut geen bedreiging vormen - is onnoemelijk veel schadelij ker dan de misdaden van de terroristen die ze daarmee kweken. Maar de vazal staten - waaronder ook Nederland - worden met die vermeende bedreiging zodanig bang gemaakt dat hun leiders en kiezers zich laten manipuleren ten gunste van een rechtse agenda. Het verbale geweld daargelaten is de onderliggende gedachte niet helemaal nieuw: sinds de 'verspreking' van minis ter Bot en de terloopse bekentenissen van enkele van zijn voorgangers zoals Van den Broek en Van Agt, ja ook die van Colin Powell, lijkt ook daar nu de mening te heersen dat Irak een verder felijke misgreep was. En dat er sinds 11/9 tussen Amerika en Europa een aanhoudende ruziesfeer heerst, is bui ten kijf. Maar nu de vraag waar het om gaat: moeten we in die ruzies de op maat zien voor wat Van Wolferen ziet als een onomkeerbare waterscheiding? De krachttermen waarmee hij die vraag met 'ja' beantwoordt, kunnen niet echt overtuigen: hij ziet de Ameri kaanse democratie gedegenereerd tot een plutocratie, waarin de president ei genlijk door geldbaronnen wordt geko zen en aangestuurd. Het is het voorpor taal van een éénpartijstelsel waarin de democraten als antipatriotten worden afgeschilderd en monddood gemaakt. Bush en Blair zijn pathologische leuge naars. Hun adviseurs zijn halfgekke fantasten - niet veel anders dan die wel ke Hitier omringden - die het erfgoed van onze beschaving en de idealen van de Verlichting in de waagschaal stel len. Kijk, dat is nou geen manier om de juistheid van een zwaarwegende hypo these aan te tonen, zeker niet voor ie mand die als een serieus en oordeelkun dig waarnemer - jarenlang vanuit zijn standplaats in Japan - te boek staat. Wat is hier aan de hand? Misschien is zijn verontwaardiging zo intens en op recht dat hij bereid is zijn gedegen re putatie daarvoor op te offeren. En dat zou ook best prijzenswaardig zijn. Maar toch, toen ik zijn voordracht in het Zeeuwse Provinciehuis beluisterde, was ik verbaasd dat vrijwel niemand in de volle zaal in het geweer kwam tegen een toonzetting die ook demagogisch genoemd kan worden. Zijn wij als inge zetenen van een vazalstaat ook al zo slaafs geworden dat we geen tegen spraak meer aandurven? Laat mij het eens proberen: Om te be ginnen moet de breuk met de transat lantische consensus van voorheen niet geïdealiseerd worden Ook toen - in de tijd van het IJzeren Gordijn - was het niet altijd pais en vree. Denk even aan de splijtzwam van de Vietnam-oorlog - 'Johnson moordenaar' - deels vergelijk baar met Irak, alsook aan die van de be ruchte kruisraketten. Wie het verleden idealiseert, vervalt al gauw in een kari katuur van het heden. En omgekeerd: door Bush als een dolgedraaide schurk voor te stellen, verbleekt de schurk die Nixon in zijn tijd was, tot een onschul dige padvinder. Het is een bekende truc in het debat: haal je gelijk door de tegenstellingen als absoluut en extreem voor te stellen. Het is ook bepaald niet zo dat het Bush-extremisme in eigen land en daarbuiten geen tegenkrachten zou oproepen, zoals die van de democra tische oppositie en de kritische journa listiek. In zijn gesproken Buitenhof-co lumn van enkele zondagen geleden voerde Ronald Plasterk die tegen stroom nog eens goed ten tonele. Hoezo onomkeerbaar? Gezien het dieptepunt in de populari teit van president Bush kon die tegen stroom wel eens verkeren in wat Nixon destijds overkwam. Uitgesproken zwak - ja zelfs mis plaatst - is ook de titel van zijn boek: 'Keerpunt in de Vaderlandse Geschiede nis'. Nederland komt slechts en pas sant ter sprake. En kun je in ernst bewe ren dat het 'gezond verstand in dit land ten onder is gegaan'? Nee, dat keerpunt ligt eerder bij de schrijvers zelf die zich door hun in vitri ool gedoopte pen lieten meeslepen. Niettemin: hun waarschuwing verdient lof en vertolkt waarschijnlijk een wijd verbreid onbehagen. En met dit schot schrift - want dat is het eigenlijk - is het anti-Amerikanisme in Nederland een getuigenis uit onverdachte bron rij ker. Arnold van Niekerk VLIEGTUIG - Een vliegtuig met Amerikaanse militairen aan boord is bij Seattle neerge stort. Het toestel vloog tegen een huis op een heuvel en vloog in brand. Het vliegtuig had 66 soldaten aan boord, 27 overleefden het ongeluk niet. Het is het derde grote vliegtuig ongeluk in het westelijke deel van Amerika binnen zes we ken tijd. OVERSTROMINGEN - Het westen van Turkije wordt ge teisterd door hevige overstro mingen. Ongeveer 750 wonin gen zijn ingestort. De overstro mingen, veroorzaakt door flin ke regenval, hebben aan min stens zeven mensen het leven gekost. Vier bruggen zijn inge stort waardoor het gebied moeilijk bereikbaar is w hulpverleners. HUISARTS - Een arts uit Cad- zand is gisteren door de recht bank in Middelburg veroor deeld tot een boete van dne- honderd gulden of een celstoi van dertig dagen wegens on voorzichtig rijden. De arts ver oorzaakte op 16 september een ongeluk op de rijksweg tussen Kruiningen en Krabbendijke. Zes raakten gewond, zijn huis-1 houdster kwam om. vaar is. Want 'Andizjan' heeft aangetoond dat volksopstanden in Oezbekistan niet zo vreed zaam (zullen) verlopen als in Ge orgië en Oekraïne. „Door dit ver drag te tekenen, maakt Rusland een eventuele burgeroorlog in Oezbekistan tot zijn eigen pro bleem", aldus de krant. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax, (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8,30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor ml einde van de betaalperiode, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envoy1 de Regelen voor hel Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax-(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 n.d Business to Business/Onroerend go Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v /v.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden npdoo'» Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruixt (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienste n de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge - - schrif,e|ijk melden bij is stelt dan ki Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4