Kiki is een echte dichtreus PZC Nieuwe Prince of Persia nóg spannender Sommige gedichten zijn ronduit hartverscheurend GEBOEKT 1 zaterdag 19 november 2005 illustraties Ted van Lieshout, uit Mama! Waar heb jij het geluk gelaten Eerst maar even voorstellen: Kiki de Klerk uit Aarden- ourg, zeven jaar en dichter. En liet zomaar eentje: in een inter- ïationale gedichtenschrijfwed- strijd voor dichters tot twintig aar won ze de Bronzen Flits 1005. Zo! tVat was het feest vorige week saterdag in De Brakke Grond, iet Vlaams Cultureel Centrum n Amsterdam! De Artbees uit /laanderen zongen er, de win- ïaar van de Kunstbende Mi- ïhaël Bloss speelde er zijn mono- oog 'De Keeper', vijf streetdan- lers dansten de spijkers uit de ilanken van het podium en fvon Jaspers was er om alles /rolijk aan elkaar te praten. En ian waren er nog de zestig jon- *e dichters uit Nederland en /laanderen om wie het allemaal legonnen was. n alle vroegte waren ze van luis gegaan voor de prijsuitrei king van de Gouden Flits 2005. Sen hele poos geleden al hadden se zoals tienduizenden (jaze ker!) andere dichters van 4 t/m 10 jaar met een gedicht meege- iaan in de poëziewedstrijden /an Stichting Kinderen en Poë- sie (SKEP). '.n de brief die bij ieder van hen mlangs in de bus gevallen was stond dat ze met 59 anderen wa ren overgebleven voor de mooi ste prijs die een jonge dichter •can winnen - en nu zouden ze :lan eindelijk te horen krijgen //ie die Gouden Flits werkelijk nee naar huis mocht nemen, [n de leeftijdscategorie tot rwaalf jaar won Kathleen Van Gucht (11) uit Merchtem in Bel gië met: iltijd wacht zet soms noemt ze maandag donderdag of denkt ze iat het dinsdag alweer weekend is/ het doet er ook niet toe/ als ze straks maar bezoek krijgt/ ioms wacht ze/ urenlang/ op zen gemiste afspraak Wie er ook was? Kiki de Klerk ait Aardenburg dus, de jongste van allemaal. Ze schreef een vro lijk gedicht met woorden die ze in groep 3 had leren schrijven. Grappige, stevige regels zijn het. 'Je reinste poëzie' oordeelde de jury, een Bronzen Flits waard. Het gedicht van Kiki en een interview met haar kun je hiernaast lezen. De gedichten van Kiki en Ka thleen kregen met die van de an dere 'finalisten' (onder wie de winnaars van de Gouden, de Zil veren en de Bronzen Flits in de leeftijdscategorie van 13 t/m 20 jaar) een plaatsje in de luxueus ogende bundel De ritssluiting van de zee. Daarin staat ook het juryrapport waarin je kunt le zen dat de jury het sneu vond dat ze niet meer Flitsen mocht uitdelen: „Tegen die bijna-win- naars willen we zeggen: blijf schrijven en laat je niet op je kop zitten door zo'n stelletje ju ryleden." Als je je door die laat ste zin voelt aangesproken en daarom een gooi wilt doen naar de Gouden Flits 2006, moet je wel vlug zijn. Volgende week, vrijdag 25 november, sluit de termijn waarop je een of meer gedichten kunt insturen voor de gedichtenschrijfwedstrijd van SKEP. Alles wat je over het on derwerp 'Mijn Wereld onder Woorden' en het wedstrijdregle ment moet weten vind je op de website (zie hieronder) van de organisatie. Schrijven van gedichten is één ding, poëzie lezen van 'beroeps dichters' iets anders. Waag je eens aan Mama! Waar heb jij het geluk gelaten? van Ted van Lies hout, de eerste dichter die een Gouden Griffel won. Zijn nieuw ste poëzieprentenboek is er weer een zoals alleen hij dat kan maken. En als je al een of meer bundels van hem op de plank hebt staan weet je dat je met dit boek nog ietsje blijer zult zijn dan je al was. Waarmee niet gezegd is dat de vijfentwintig gedichten in dit schitterend uitgegeven boek alle maal vooral heel vrolijk zijn. In tegendeel. Sommige zijn rond uit hartverscheurend, zoals het openingsgedicht dat 'Mooie dag' heet en waarvan de laatste regel nog lang in je hoofd nadondert: Lieve moeder, wie is er weer voor dag en dauw opgestaan om speciaal voor jou op blote knietjes de lucht stukje voor stukje zo heerlijk stralend lichtblauw in te kleuren, zonder ook maar ergens een wolkje wit te laten? Juist ja, je kind. Grote kans trouwens dat lezen en kijken in deze betoverend mooie bundel met geweldige ge dichten over soms heel gewone dingen, maar ook over wat ieder een weieens heel diep vanbin nen voelt je inspireert tot zelf aan de slag gaan. En wie weet waar dat toe leidt. Jan Smeekens Gouden Flits 2005: De ritsslui ting van de zee. Di-Vers; €12,50. Ted van Lieshout: Mama! Waar heb jij het geluk gelaten? Leo pold; 16,95. Informatie over de poëzieschrijf- wedstrijden op: www.skep.nl, www.doemaardichtmaar.nl en www.jeugdenpoezie.be. In nummer 7/2005 van 'Lees goed/over boeken, sites en meer voor kinderen van 4-14 jaar' staan drie artikelen over het le zen van poëzie en het werken er mee op school. Biblion. www.nbdbiblion.nl. Haar vader, moeder en grote broer Flip waren hartstikke bang dat zij op het podium zouden worden geroepen, omdat Kiki de Klerk (7) uit Aardenburg niet meer zou durven. Hele maal fout gedacht, want kleine Kiki is voor niemand bang. Kiki is een echte dichtreus! Kiki mocht vorige week za terdag, net als Frede ten Vergert uit Clinge, naar Amster dam afreizen voor de uitreiking van de Gouden Flits poëzieprij zen. In deze Vlaams-Nederland- se wedstrijd wordt de mooiste Nederlandstalige poëzie van kin deren en jongeren tussen 4 en 20 jaar bekroond. Kiki werd in haar categorie derde en kreeg daarom een 'bronzen flits'. Haar gedichtje staat nu in een heus dichtboek. Sterker nog, in twee boeken, want hetzelfde gedicht je werd door de Stichting Kinde ren en Poëzie ook al eens overge schreven voor de bundel Er woont een liedje in mijn hoofd. Het begon allemaal met een lan delijke wedstrijd, waaraan alle leerlingen van de Vorsterman van Oyenschool in Aardenburg meededen. Kiki zat in groep drie en kon nog maar een paar woorden schrijven. „Al die woordjes heb ik op aparte pa piertjes gezet. Daarna heb ik ze op een vel geplakt, precies zo dat de laatste woordjes van elke zin op elkaar rijmden. Eigenlijk heb ik mijn gedichtje dus niet geschreven, maar geplakt. Op eens hoorde ik dat ik had gewon nen, waardoor we naar het Land van Ooit mochten. Ieder een in mijn klas vond het heel knap en van de juffrouw mocht ik het gedicht zelfs voorlezen in de klas", vertelt Kiki. In Amsterdam mocht ze haar rijmpje nog een keer voordra gen, maar nu voor veel meer mensen. Er stonden wel hon derdvijftig mensen in de zaal! „Ik had best kriebels in mijn buik, maar toen ik de eerste Kiki de Klerk: „Taal is eigenlijk maar saai. Rekenen, tekenen en spelen vind ik veel leuker." woorden had gezegd, ging de rest vanzelf.". Maar hoe gaat haar gedichtje nu eigenlijk? Nou vooruit, Kiki leest het nog eens voor: kiki ben ik aap vis sik ik maan roos in de doos teen en voet ik ben goed pen pet veer ik en meer een oog en een neus kiki is een reus Kiki kreeg als beloning een schilderij van een echte kunste naar, waarop haar gedichtje staat. Haar vader en moeder hebben het bij thuiskomst met een opgehangen, zo trots zijn ze op hun dochter. En dat terwijl Kiki op school een hekel aan het vak 'taal' heeft. „Dat is maar saai. Rekenen, tekenen en spe len vind ik veel leuker", zegt ze. Dat neemt niet weg dat ook zij best in haar nopjes is met haar prijs. Al was het alleen maar om dat ook sinterklaas heel tevre- foto Wim Kooyman den is over Kiki's prestatie. Zon dagochtend stond Kiki heel vroeg naast haar bed, om te kij ken of sinterklaas iets in haar schoen had gedaan. „Hij had er een briefje in gestopt, waai'in staat dat hij heel trots is. En hij hoopt dat ik volgend jaar de eer ste prijs win! Raymond de Frel In 1989 was Ben Mattes elf jaar oud. Hij pakte in zijn huis in Toronto de Amiga van zijn zusje af om er de allereerste versie van Prince of Persia op te kunnen spelen. Ruim anderhalf decennium later geeft hij, 27 jaar oud nog maar, leiding aan de 120 mensen die in zijn huidi ge woonplaats Montreal het voorlopig laatste deel van het actiespel hebben gemaakt. Niet slecht voor iemand die als pro grammeur eigenlijk door de mand viel. Zegt-ie zelf. Prince of Persia, wie speelde het niet op de Sega, de Amiga of op z'n toenmalige oude ver trouwde DOS-computer? Wie wilde niet de prinses redden, die door de duivelse Jaffar in de gevangenis was gestopt en een uur had om een beslissing te ne men: Jaffar trouwen of anders dood. Als speler had je precies dat uur om al zwaardvechtend en puntige tralies ontwijkend de prinses uit haar cel te bevrij den, De 2D-versie kreeg tien jaar la ter een opvolger in 3D. Maar pas echt leuk werd het toen spel letjesmaker Ubisoft zich ermee ging bemoeien. Miljoenen exem plaren werden er in 2003 en 2004 verkocht van Prince of Per sia: The Sands of Time en Prin ce of Persia: Warrior Within. Voor het eerst werd de beroem de game ook een doelwit van console-eigenaren, want Ninten do GameCube, PlayStation 2 en Xbox hebben de prins inmid dels ook omarmd. Het derde en laatste deel uit de trilogie, The Two Thrones, is het eerste waarover Ben Mattes zich als producer buigt. Wat dat betreft kwam hij in een ge spreid bedje. Actiegames zijn z'n favorieten, zegt hij, „en op dat gebied is er bijna geen game die zo intuïtief speelt als Prince of Persia." Bovendien is het een prachtige combinatie van avon tuur en strijd, vindt hij. „It's smart and savage at the same time." Logisch, die enthousiaste woor den, al is de bevlogenheid waar mee Mattes over 'zijn' game praat aanstekelijk. De producer van een game wordt wel vergele ken met een regisseur van een film, maar dat is toch niet hele maal waar. Mattes is verantwoordelijk voor Spelbeeld uit Prince of Persia: The Two Thrones. een tijdige aflevering van het eindproduct, het budget en de kwaliteitsbewaking. Maar voor het creatieve gedeelte zijn er vooral de creative director en de artistic director. Zij hebben van twee succesvolle maar tame lijk verschillende games een per fecte huwelijk gemaakt, vindt Mattes. „Uit het epische deel een en het harde, donkere deel twee is een winnende formule geschapen." Een stapje terug om vervolgens twee stappen voorwaarts te kunnen doen. Er is goed geluisterd naar de fans. Die krijgen nu in plaats van lou ter een kasteel een complete M R K u HET POTG ROND&EVRijTMNGS FRONT stad (Babyion, hoe kan het ook anders) om in te vechten, com pleet met strijdwagens. Er is een nieuwe vechttechniek, de speedkill, en de prins kan in twee gedaantes opereren. „De gamers zullen versteld staan", belooft Mattes. En trouwens, dat van dat bud get komt wel goed. „Tegen de tien miljoen dollar", zegt hij, wat volgens Mattes normaal is voor een game als deze, beschik baar voor vier platforms. De nieuwe PSP en Xbox 360 zijn daar niet bij. „Te veel nieuwe technologie", vindt hij. De producer gaat ervan uit dat een beetje gamer de nieuwe PoP in zo'n dertien, veertien uur uit speelt. Zijn eigen record staat op een dikke vijf uur. „Maar dat is nog niets vergeleken bij de twee uur en drie kwartier van een van onze testers. Die weet dan ook inmiddels precies wat hij moet doen om verder te komen in het spel. Geen lol meer aan zo? Nee, maar die man is dan ook louter bugs aan het opsporen." Gert Meijer Prince of Persia: The Two Thro nes verschijnt op 8 december voor pc, PlayStation 2, Xbox en Nintendo GameCube, voor prij zen tussen de 49,95 en 59,95 eu ro. Leeftijd: 16+. Web: www.princeofpersiagame.com. Jip en Janneke vieren sinterklaas Het boekje Jip en Janneke: sinterklaas komt! is leuk voor iedere fan van Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp, maar natuurlijk vooral voor klei ne gelovigen die - zoals hun hel den - het liefst van al heel het jaar door de verjaardag van de grote kindervriend zouden vie ren. Het boekje met een achterkantje en schutbladen in vlammend sin- terklaasrood telt tien verhalen uit de grote Jip en Janneke, die nu samen een min of meer door lopend verhaal vormen. De niet eerder in boekvorm verschenen kleurillustraties van Fiep Wes tendorp zijn een extra reden om snel naar de boekwinkel te wil len. Het boekje wordt uitgegeven door Querido en kost 6,95. kllctjb«n U«n «j Da,., pinpf/vtt,, fm lk«orri!«: '9«nccnncuj «■w,'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46