Ophangsysteem vervangt de boor Leliebloemige tulp is altijd elegant Alle aandacht voor het kunstwerk W3 Yksi Website glas Schalen i Borek Sipek Expositie zaterdag 19 november 2005 De recentste collectie van ont werpersgroep Yksi is tot 15 fe bruari te zien in de Eindhovense galerie Yksi. Nieuw is de Yksit meubellijn die bestaat uit een aantal schakelbare elementen. Onder de in totaal 25 producten bevinden zich een fauteuil, een tafelkleed, aantal vazen en kar petten. De collectie is te zien on der de noemer '1 Meter Sessie'. Bijzonder is dat verschillende ontwerpen speciaal voor de ex positie zijn uitgevoerd in een breedte van 1 meter. Galerie Yk si, Havenstraat 1 in Eindhoven. Informatie: www.yksi.nl of 040-2930440. Glas biedt allerlei mogelijkhe den bij de aankleding van de wo ning. Welke? Dat is te zien op de nieuwe website thuisinglas.nl. Het doel van de site is om de con sument te laten zien wat met glas mogelijk is. En dat in de ruimste zin van het woord. Daar om zijn er verschillende tips te vinden, bijvoorbeeld over gla zen deuren en tafelbladen, maar ook over het glas in de serre of in het toiletraampje. Thuisin- glas.nl is een samenwerkingsver band tussen verschillende glas specialisten, verspreid over het land. Via de website kan even tueel ook een offerte worden aangevraagd. Mijn journalistieke carrière ben ik begonnen als ghost writer - iemand die iets schrijft voor een ander die er zijn eigen naam onder zet. Ik schreef mijn eerste artikel voor mijn werkge ver, de Engelse tuinier, tuinboe- kenschrijver en tuinjournalist Christopher Lloyd. Hij redigeer de mijn artikel, publiceerde het onder zijn eigen naam en deelde het honorarium met mij. Ik was blij met het geld, maar er knaag de ook iets in mij want het is niet prettig om je eigen woorden gedrukt te zien onder ander mans naam. Ik zocht - en vond gelukkig - een tijdschrift bereid om mijn artikelen te publiceren onder mijn eigen naam. In 1976 verscheen mijn eerste stukje in Amateur Gardening, een Engels tuinentijdschrift dat nog steeds bestaat. Ik schrijf nu dus bijna dertig jaar. Geen bloemen; geen bezoek. Waarom vertelt Opa Van de Kaa dit nu allemaal? Hierom: tij dens het opruimen van oude pa pieren kwam ik dat eerste arti kel weer tegen. Het ging over le liebloemige tulpen - een onhan dige omschrijving waar we der tig jaar later nog steeds geen goed alternatief voor hebben ge vonden. Ik las het dertig jaar oude stukje nog eens door en het viel mij op dat de leliebloemige tulpen die we toen plantten, nog steeds dezelfde zijn als de varië teiten die we nu in de tuin ge bruiken. Kennelijk is er weinig behoefte aan nieuwe cultivars en zijn we tevreden met wat we hebben. Of is het ontwikkelen van nieuwe tulpen te duur en te arbeidsintensief geworden. Of zou het kunnen dat de leliebloe mige tulpen uit de mode zijn ge raakt, bijvoorbeeld ten koste van de tulpen met gewimperd bloemblad? Wat mij betreft - ik sta nog steeds achter wat ik des tij ds schreef: dat er geen lelijke lieliebloemige tulpen zijn; de bloemkleur kan je soms mis schien niet bevallen, maar de vorm van de bloem is altijd ele gant. Bij de leliebloemige tulp buigt het bloemblad naar buiten en loopt het toe tot een scherpe punt. Ook bij slecht weer, als veel andere tulpen zich als lom pe bloemkolen sluiten, behoudt de leliebloemige tulp haar ka rakteristieke vorm. Leliebloemi ge tulpen bloeien laat, voor een tulp, in april en mei en zijn daar door wat gemakkelijker met an dere bloeiende planten te combi neren dan de vroeger bloeiende soorten. Als de vroegste tulpen bloeien is de grond nog kaal; de eenjarige perkplanten zijn nog niet te koop, de vaste planten zitten nog onder de grond en de strui ken zijn nog bladerloos. Er zit vaak niets anders op dan die vroege tulpen maar met andere bollen te combineren: rode tul- pen.naast blauwe druifjes en ge le narcissen. Vrolijk, dat wel, maar je zou toch willen dat men sen wat creatiever waren met hun bloembollen. Maar hoe vroe ger in het seizoen, hoe lastiger om creatief te zijn. Bij de later bloeiende leliebloe mige tulpen is die moelijke pe riode voorbij. Dan kun je de ge le bloemen van 'West Point' tot hun recht laten komen in een zee van blauwe vergeet-mij-nie ten of, als je niet van geel houdt, de roze bloemen van 'China Pink' combineren met rode en witte meizoentjes - die pompoen- bloeiende reuzenmadeliefjes die je sinds jaar en dag met kistjes tegelijk op de markt kunt ko pen. De oranjebloeiende 'Balleri na' - mijn favoriet onder de lelie bloemige tulpen - zou ik combi neren met gele en bruinrode muurbloemen en de scharlaken rode 'Dyanito' met de groengele schermen van de vroegbloeien- de wolfsmelk Euphorbia poly- chroma. Als u dit leest, heeft u nog alle tijd om tulpen te planten; narcis sen en sneeuwklokjes moeten vroeg in de herfst worden ge plant, maar tulpen kunnen ook tussen Sinterklaas en Kerstmis nog de grond in. Zelfs is het mo gelijk om tulpenbollen vroeg in het nieuwe jaar te planten, maar dan moet de grond natuur lijk niet stijf bevroren zijn. Villeroy Boch heeft het con cept Home Elements uitgebreid met onder andere ovenschalen, een bestek- en een gourmetset. Home Elements verscheen twee jaar terug op de markt. Villeroy Boch omschrijft het als 'een gastronomisch concept met arti kelen die onmisbaar zijn voor het bereiden, serveren en genie ten van zelfgemaakte gerech ten'. De nieuwe porseleinen schalen zijn voorzien van Cera- micplus. Daardoor zouden ze volgens de producent gemakke lijker schoon te maken zijn. Ze zijn verkrijgbaar vanaf 9 euro. Bij Ninaber van Eyben in Den Haag is tot en met 26 november een tentoonstelling te zien met glasontwerpen van Borek Si- pek. De in Praag geboren meu belontwerper verhuisde in 1983 naar Amsterdam. Daar hield hij zich bezig met het ontwerpen van meubilair, gebruiksvoorwer pen en glaswerk. Zijn producten vallen vooral op door de eigen zinnige vormgeving, zoals duide lijk afleesbaar aan zijn glas werk. Ninaber van Eyben, Hoogstraat 5, Den Haag. Infor matie: 070-3655321. Romke van de Kaa De Leliebloemige tulp 'West Point' behoudt ook bij slecht weer haar karakteristieke vorm. Duurzaam ontwerpen is het the ma van de expositie Re-f-use die tot en met 23 december is te zien in de TU Delft. De exposi tie is eerder te zien geweest in acht Europese steden. Zo'n 60.000 bezoekers zagen Re-f-use. De TU Delft heeft de complete collectie aangeschaft om studenten, ontwerpers en producenten te stimuleren duur zaam te ontwerpen. Aan de hand van 150 ontwerpen laat de expositie de ontwikkeling van duurzaam design in de afgelo pen decennia zien. De TU Delft heeft daaraan twintig nieuwe producten toegevoegd. De ten toonstelling is opgezet in samen werking met de Stichting voor Nederlandse Vormgeving Prem- sela. TU Delft, Landbergstraat 15 in Delft. Informatie: www.re-f-use.com. Het ouderwetse haakje in de muur is de simpelste oplossing voor het ophangen van kunstwerken. Kunst in huis is sfeerbe palend. Maar al die boorgaten in de muur zijn vaak een doom in het oog. Niet nodig, zeggen kenners. Dankzij geavanceerde op- hangsystemen kan de boormachine opgeborgen blijven. Van eenvoudige poster tot duur schilderij: wanddeco raties horen bij een sfeervol inte rieur. Lang was het gangbaar om ze met spijkers of schroeven op te hangen. Ten koste van de muur, zegt Hans van den Berk mortel, directeur van Stas, fabri kant van kunstophangsystemen. Ophangsystemen voor 'schilde rijen' waren tot zo'n tien jaar ge leden nog exclusief voor-musea. En dus nogal kostbaar voor de particulier. „Echte kunstliefheb bers kochten gordijnrails waar aan ze kunst bevestigden met be hulp van nylon draadjes." Vol gens Van den Berkmortel heeft Rien Stas het museumsysteem tien jaar geleden verder ontwik keld tot een betaalbaar concept voor de consument. De directeur merkt dat hij het belang van de ophangsystemen tegenwoordig minder vaak hoeft uit te leggen. De laatste ontwikkeling is volgens hem dat particulieren de systemen mee nemen in de (ver)bouwplannen. Lars Boering, manager van de Amsterdamse vestiging van de Stichting Kunstuitleen SBK, be vestigt dat ophangsystemen in soires zoals de Smart Spring, een zelfremmende ophanghaak die nauwkeurig is af te stellen. Opvolger 'Zipper' is bedoeld voor zwaardere schilderijen. Ook handig is de Cobra-hanger die op iedere gewenste plaats in de rail kan worden geklikt. Volgens de kenners is het voor deel van een ophangsysteem dat de wanden niet beschadigen. De kunstwerken kunnen bovendien eenvoudig worden verplaatst, zonder dat er gaten in de muur geboord hoeven te worden. Na deel is dat de werken niet hele maal plat tegen de muur hangen en altijd, weliswaar minimaal, iets te zien is van de draad. Ook de rail blijft zichtbaar. Toch blijft Stas met nieuwe pro ducten komen. In het voorjaar van 2006 komt er bijvoorbeeld een nieuwe uitvoering van de 'combirails'. „Daarin zijn niet alleen rails en verlichting geïnte greerd, maar ook de stroomvoor ziening. Juist omdat er meer vraag is naar ophangsystemen en de consument bereid is er meer in te investeren, zijn nieu we ontwikkelingen mogelijk." Anja Sparidaans Tips voor het ophangen van kunst: Zorg er altijd voor dat het kunstwerk niet onder invloed kan komen van direct zonlicht. Licht, vocht en extreme temperatuurwisse lingen kunnen een kunstwerk beschadigen. Hang ingelijste werken dus nooit boven een verwarmingselement of aan vochtige mu ren. Voor de rust in het interieur is het belang rijk dat de kunstwerken in één ruimte op ooghoogte hangen en aan boven- of onder kant met elkaar lijnen. Veel kleine kunstwerkjes met een verschil lend formaat zijn te groeperen tot één groot geheel. Een aantal kleine werken van dezelf de afmeting kun je naast elkaar op één rij hangen. Passe-partouts leiden alle aandacht naar het kunstwerk. Handig als de achtergrond (behang) druk is. Met richtspots of opbouwspots wordt een kunstwerk goed uitgelicht. De kern van het licht moet iets boven of onder het werk zijn gericht. Minder fraaie wanden kun je met een kunstwerk 'corrigeren'. Door rijen of groepjes schilderijen boven el kaar te hangen lijkt een ruimte hoger, ter wijl een horizontale belijning muren breder maakt en de kamer groter laat lijken. Een schilderij kun je beter niet precies in het midden opgehangen. Een asymmetri sche opstelling geeft de ruimte spanning. •li- '- -m middels zijn ingeburgerd. Sinds twee jaar zijn bij de filialen van SBK naast kunstwerken ook op hangsystemen verkrijgbaar die de kunstlener- zelf'karfmonte ren. „In het begin reageerden de klanten nog wat aarzelend, maar inmiddels loopt de ver koop aardig. Mensen houden van gemaksproducten. En onze klanten- die kunst lenen in plaats van kopen - zijn gebaat bij een flexibel systeem. Dat moet je eenvoudig op elk nieuw schilderij kunnen afstemmen zonder dat daarvoor gereed schap nodig is." Alle ophangsystemen werken volgens hetzelfde principe. De rail .wordt boven aan de wand en/of tegen het plafond ge plaatst. De werken worden opge hangen met behulp van speciaal nylondraad of met aluminium- staafjes die in de rail worden ge klikt. Voor elke situatie (sys teemplafond, gipswand) is wel transparante kunststof draden en staaldraad kunnen de decora ties op een betrouwbare manier bevestigd worden en op de ge wenste plaats worden gehan gen. S-vormige haken worden over de rail gehangen. Door hun vorm komt het kunstwerk dich ter bij de muur te hangen. U-vor- mige stangen zijn juist bedoeld om decoraties snel van plaats te kunnen wisselen. Ook accessoi res zijn in designuitvoering ver krijgbaar, gemaakt van messing of rvs. Stas heeft enkele handige acces een ophangsysteem verkrijg baar. Het meest geavanceerd zijn dé ophangsystemen met geïntegreerde verlichting. Tendens Twee tendensen vallen op: het ophangsysteem wordt zo on zichtbaar mogelijk verwerkt of is juist een volwaardig interieur element. Daar speelt de markt o.p in. Zoals blijkt uit de nieuwe designrails Van rvs die, net als de klassieke houten rail, iets toe voegt aan het interieur. Voor wie de rails niet wil zien, is er een profiel dat in iedere ge wenste kleur geschilderd kan worden. Of een stucrail, die vol ledig in het stukadoorwerk weg gewerkt kan worden. „Het is het mooist als de rail onzicht baar is weggewerkt in een sleuf achter een verlaagd plafond", vindt Hans van den Berkmortel. „Maar dan moet er bij de (ver)bouw al wel rekening mee gehouden worden." Naast rails zijn allerlei accessoi res verkrijgbaar. Met behulp van ophangstangen, ophangha- ken voor diverse gewichten, Mensen die kunst lenen zijn gebaat bij een flexibel ophang?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33