Onderwij s in de wonderen Gods Valleibewoners vechten tegen snelle trein PZC 29 zaterdag 19 november 2005 Louis Peperzak wil de ballenvalproef doen vanaf de Lange Jan in Middelburg. foto Ruben Oreel Ijirgemeester Sandor Plano van het Ita liaanse Alpenstadje Susa houdt zijn svast. „Onze vallei wordt door Europa regering in de houdgreep genomen, verandert alles hier voor vijftien "neenbouwput. En dat terwijl het toe- onze belangrijkste bron van inkom- nis." «nabijgelegen Bussoleno staat Plano, Nnburgemeesterssjerp om, aan het "van een veelkleurige en vooral la- ^rige massa van enkele tienduizenden monstranten. De bewoners van de Val di bekken ten strijde tegen een Europees jPoject: de aanleg van een hogesnel- jnjndie over tien jaar Barcelona met ^pestenuiteindelijk Kiev moet verbin- 'protest is massaal. Winkels, bedrijven, °'en, bars, restaurants - alles doet mee l£endag van algemene staking. Kinde- ■s]ouwen spandoeken waar op staat dat Jolen opgroeien in onbedorven natuur ^nboog willen kunnen blijven zien. edreiging voor die onbezorgde toe- et TAV, de Italiaanse afkorting •hogesnelheidstrein. Iedere zichzelf res ide valleibewoner draagt de No 2 .er, uitgegeven door het gelijkna- f actiecomité. Mikpunt van de kritiek is de vanuit Frankrijk dwars door de Alpen te boren 52 kilometer lange Moncenisi-tunnel. Door de milieubeweging Legambiente geraadpleeg de medici en mijnbouwexperts waarschu wen niet alleen voor het vulkanische karak ter dat de berg 3 millimeter jaarlijks zou doen bewegen. Nog gevaarlijker zouden het uranium- en asbesthoudende gesteente zijn dat straks in immense bergen bij de boring vrijkomt en moet worden opgeslagen. „Ook bij de aanleg van andere tunnels, bij voorbeeld die voor de A32 snelweg naar Tu rijn met de 11 kilometer lange Frèjus-tun- nel, zijn mensen het slachtoffer geworden van inademing van asbeststof', beweert bur gemeester Simona Pognant van grensstadje Bordone. Die snelweg kwam eind jaren tach tig klaar en zorgde er met de al bestaande treinverbinding voor dat een derde van het vervoer naar het zuiden via de Susa-vallei loopt. „Sinds Julius Ceasar zijn wij al de klos", grapt Mauro Russo van Chianocco, een van de zeker tien burgemeesters die aan het protest deelnemen. De valleibewoners voelen zich geïsoleerd. De solidariteit komt afgelopen woensdag van groepen die de nuchtere Piemonters niet echt zien zitten. De no globals van de roemruchte 'witte overall' Casarini bijvoor beeld. „Ons protest moet vreedzaam blij ven. Die zijn allemaal van buiten de vallei", zegt hij bezorgd als het anarchistische 'zwar- Boze burgemeesters voeren actie tegen de verwoesting van hun vallei. Tweede van links Si mona Pognant van Bordone; tweede van rechts Sandor Plano van Susa. foto Hans Geleijnse/GPD te blok' voorbijtrekt. De tekst op het span doek 'Weg met de nazi's uit Val di Susa' kan de doorsnee-valleibewoner niet uit de strot krijgen. Veel liever hadden zij daar in de schaduw van de Alpen steun gekregen van het linkse regiobestuur. Maar dat is net als de rege- rings- en belangrijkste oppositiepartijen in het verre Rome èn de meeste landelijke vak bonden vierkant voor dit Europese project. Daniele Boriolo, regionaal commissaris voor het milieu, zegt dat hem uit het verle den maar één asbestdode bekend is. Hij ziet alleen maar voordelen en niets in alternatie ve plannen, waarvan uitbreiding van de be staande spoorweg die internationaal en na tionaal treinverkeer door de vailleidorpen doet denderen de voornaamste is. Het gaat hem niet om het personenvervoer. De zwaardere TAV-lijn zorgt vooral voor vergroting van de vrachtcapaciteit, met nog te ontwerpen extra lange treinen. „Nu gaan er dagelijks 3500 vrachtwagens door de Frèjus-tunnel. Ik zou graag zien dat in de toekomst de helft ervan op de trein kan wor den gezet." Volgens hem kan dat niet met verbetering van de bestaande spoorlijn. „Als de nieuwe er niet komt, dan hebben we eigenlijk maar één alternatief: uitbreiding van de bestaande snelweg of een nieuwe snelweg bouwen." Dat klinkt als een dreigement. En die wor den veel gebruikt in dit conflict. Europees Commissaris Loyola de Palacio waarschuw de deze week dat Italië de Europese finan ciering van de 15 miljard euro die het Itali aanse deel van de TAV de schatkist kost, kan vergeten als het project grote vertra ging oploopt. Een delegatie van de valleiburgemeesters kreeg eerder deze week bij het Europees Par lement al het lid op de neus. Nu de Europe se Unie is uitgebreid met Oost-Europese sta ten moet het achterland van de unie snel ont sloten worden. Voorlopig laten de valleibewoners zich nog door niets overtuigen. En in Turijn bibbert het organisatiecomité van de Olympische Winterspelen. De radicalen in de 'verzetsbe weging' hebben al gedreigd met-spoor- en wegblokkades om straks een spaak in het Olympisch wiel te steken en sommige jonge renorganisaties die vrijwilligers aan de Spe len leveren verklaarden dit niet te doen als de TAV-aanleg niet wordt gestopt. Voorlopig worden er onder massaal politie toezicht hoog in de bergen alleen nog maar proefboringen gedaan. „Het kon wel eens een hete winter worden", zegt een van de burgemeesters. „Als zij dat werk nou eens voor drie maanden stoppen, dan schorten wij de acties op en praten wij na de Spelen verder." Hans Geleijnse is de pensioengerechtigde leeftijd ge passeerd, De valproef wordt uitgevoerd met een stellage die speciaal voor het experi ment is gebouwd. Die wordt voor de wijzerplaat op de Lange Jan gezet, waarna de ballen, met beleid, naar be neden worden gegooid. Het systeem is inmiddels getest. Kus De voorgenomen proef met de 'elek- trieke kus', is afgelast. „Vanwege een gebrek aan vrijwilligers", zegt Van El- burg. Bij de elektrieke kus wordt een dame aangesloten op een elektriseer machine. De man die haar probeert te kussen krijgt een vonk tegen zijn lip pen te verwerken. „Het is iets heftiger dan een schok als je statisch geladen bent. Toch hebben we niemand kun nen vinden die het wilde doen." Na de proeven is het tijd voor serieuze re zaken, 's Middags zijn er drie lezin gen. Dorothée Sturkenboom vertelt over haar onderzoek naar de 'damesfy- sika'. Met haar boek over het Natuur kundig genootschap der dames, 'De Elektrieke Kus' was ze genomineerd voor de Zeeuwse boekenprijs. Ed van den Heuvel, emiritus hoogle raar astronomie spreekt over de rol van de zwaartekracht in het heelal. As tronaut André Kuipers vertelt over zijn ervaringen tijdens zijn ruimte reis. Nadia Berkelder Lustrumviering natuurkundig gezel schap Middelburg, 26 november, van af 10.00 uur. De valproef is vanaf 11.15 uur. Aanmelden voor het binnen- programma via ngml780@zeelandnet.nl In de Zeeuwse Bibliotheek en boek handel de Drukkerij zijn tot begin de cember exposities te zien. De geschie denis van het gezelschap wordt be licht in de bibliotheek, in de Drukke rij zijn proefopstellingen te zien. Het lidmaatschap van een na- tuurkundeclubje is nog nau welijks statusverhogend. In de achttiende eeuw was dat anders. Het was de eeuw van de genoot schappen. Burgers verenigden zich in clubjes, die zich met zeer uiteenlopende zaken bezig hiel den, vaak om er iets van te leren. In Middelburg werd in 1780 het natuurkundig gezelschap opge richt, een groep keurige heren die zich liet informeren over de natuurwetenschappen. Dit jaar bestaat het gezelschap 225 jaar. Het jubileum wordt gevierd met de herhaling van één van de be roemdste experimenten uit de natuur wetenschappen: de proef die Galileo Galilei gedaan zou hebben vanaf de Toren van Pisa. Met het experiment, waarbij Galilei bollen van de toren liet vallen, werd aangetoond dat het gewicht van een voorwerp niet van in vloed is op de snelheid waarmee dat voorwerp valt. Het is onduidelijk of Galilei het experiment echt heeft uit gevoerd. In Middelburg wordt de proef gedaan vanaf de Lange Jan. Louis Peperzak heeft de leiding over het experiment, dat wordt uitgevoerd met de oude ballen van een Vlissingse kegelclub. Het natuurkundig gezelschap ont stond uit het natuurkundig collegie. Drijvende kracht Leendert Bom- me en Johan Adriaan van de Perre, zeer bekend Middel- --ffi-ffi burger, waren de oprich- ./pü ters. „Van de Perre was toen net gepensio neerd", vertelt Henk van Elburg, de huidige voorzitter van het gezelschap. „Hij kon zich aan zijn hobby's gaan wijden. Zijn echte ideaal was de stich ting van een Zeeuwse volksuniversi teit. Door het niveau van het onder wijs te verhogen, wilde hij een betere basis leggen onder de economie." Het gezelschap had bij de oprichting twintig leden en tien leden die les ga ven. De 'heerenphysika' trok in het pand met de naam het Gulden Vlies aan de Latijnse Schoolstraat en doop te het om in 'Musaeum Medioburgen- se'. Elke week op maandagavond kwam men bij elkaar. Om te vergade ren, een lezing aan te horen of voor de demonstratie van een experiment. Zo waren er demonstraties met natuur kundige instrumenten als de elektri seermachine, de luchtpomp en met op tische instrumenten. Notabelen „Het waren aanvankelijk de notabe len die lid mochten worden. Ze wer den onderwezen in de wonderen Gods der natuur"., zegt Van Elburg. „Het re ligieuze aspect heeft lang een rol ge speeld, zeker wel een eeuw. De lecto ren waren vaak dominees, dominee Ballot, de vader van de beroemde me- tereoloog Buys-Ballot, was één van de eersten." Vrouwen mochten geen lid worden van het gezelschap. Voor hen was er het Natuurkundig Genootschap dei- Dames, ook wel de damesphysika ge noemd. Kennis van de natuurwetenschappen was in die tijd een teken van bescha ving, een geschikt onderwerp van ge sprek op partijtjes van de hogere krin gen. Daarnaast was het een tijdver drijf voor lange winteravonden en pas ten de natuurkundige lessen in de ver lichtingsidealen van vermeerdering van kennis en vooruitgang. Dat die kennis werd opgedaan in groepsver Mustratief voor de directe verbinding die in die tijd werd gelegd tussen gods dienst en natuurwetenschap is het ge dicht 'Op een Staartstar' (komeet) van de Middelburgse Petronella Johanna de Timmerman, te lezen op de exposi tie in de Zeeuwse bibliotheek. De Tim merman was astronome en beschreef haar waarnemingen in dichtvorm. Gewiekte Star, wat sleept ge een streek van glans, In 't goud gepruïkt, door 's hemels blaauwen glans, Borduursel van 't ontzachlyk alvermogen O Spiegel van het Goddelyk verstand!" band is typerend voor de achttiende eeuw, waarin de genootschappen bloeiden. Op dit moment heeft het gezelschap 120 leden. Proeven en experimenten worden niet meer gedaan, de leden luisteren zes keer per jaar naar lezin gen over wetenschappelijke onderwer pen en gaan één keer per jaar op ex cursie. De tijd van de demonstraties komt nog één keer terug tijdens het jubileumfeest op 26 november. Van Elburg: „We wilden iets in het openbaar doen, in de stijl van de oude les. Bij de proef wordt uitleg gegeven, zodat iedereen het kan volgen. Het ju bileum wordt aangegrepen om recla me te maken voor natuurkunde. Of we dat met dit soort activiteiten voor el- kaar krijgen, weet ik niet." m Ji Het gezelschap hoopt op nieuwe en vooral jonge leden. Een groot deel van het ledenbestand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29