»zc Spel rond berg van de Yucca's Hoe en waar slaan wij radioactief afval op factie bijlagen: 0113-315680 Hpzc.nl j;31,4460 AA Goes wrtentie-exploitatie. 1 j pn Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; Saai: 020-4562500. lerdag 19 november 2005 Onderwijs in de wonderen Gods Opgeruimd staat netjes. Nou ja, voorlopig dan. Het radio actief afval dat in Nederland is geproduceerd, ligt voor een jaar tje of honderd veilig opgeslagen bij de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Vlis- singen-Oost. Tijd genoeg om na te denken over een definitieve bergplaats voor het nucleaire grofvuil dat duizenden jaren ge vaarlijke straling blijft produce ren. Het samenwerkingsverband voor regionale en internationale on dergrondse opslag Arius (de afkorting van Association for Regional and In ternational Underground Storage) koestert zich niet met de illusie dat de eindberging een kwestie van de lange termijn is. Sinds dit jaar onder voorzit terschap van Covra-directeur Hans Codée vraagt Arius aandacht voor de beslissingen die over de toekomstige opslag van radioactief afval moeten worden genomen. Zoutkoepels, diep in de ondergrond van het noordoosten van Nederland, zouden een oplossing kunnen bieden voor het afval dat nu nog in de opslag bunker en -loodsen van Covra ligt. In andere landen wordt ook aan diepe, stabiele kleilagen en graniet gedacht. Het gaat om plekken waar het afval, zoals Codée het uitdrukt, 'geen bedrei ging vormt voor toekomstige bescha vingen'. Landen die kernenergie in het groot toepassen, zoals Duitsland en Frankrijk, zijn al volop bezig met voor-bereidingen voor de eindberging van hun afval. Ook Zweden en Fin land zoeken eigen oplossingen. Samen Codée: „De grote vraag is: gaan alle landen die langlevend radioactief af val hebben hun eigen eindberging aan leggen of doen we het samen. Daar mee heb je het probleem meteen ge schetst. Iedereen roept natuurlijk: sa men doen. Maar als ver-volgens af- I .,r wachtend naar elkaar wordt gekeken, kom je er nooit uit." Het nimby-syn- droom (not in my back yard - niet in mijn achtertuin) ten voeten uit. In Nederland is becijferd dat eindber ging voor het afval uit de kerncentra les Borssele en Dodewaard, uit de on- I derzoeksreactoren van Delft en Petten en voor andere langlevende isotopen 1,3 miljard euro kost. Er wordt al keu rig voor gespaard. In de prijs die Covra haar klanten berekent, is een toeslag opgenomen die, rente op rente inbegrepen, over honderd jaar pak weg het benodigde bedrag oplevert. Codée: „Da's wel een hoop geld voor een relatief klein beetje afval. Niet erg doelmatig, zeker als je bedenkt dat al le kleine producenten van radioactief afval zo'n investering moeten doen." Locaties Hij wijst op twee kaarten: mogelijke locaties voor eindbergingen voor ra dioactief afval in de Verenigde Staten en Europa. Op die van de VS twee lo caties: een voor militair en een voor civiel radioactief afval. Op die van Eu ropa staan twintig sterren. „Zoveel gelijke oplossingen voor het afvalpro bleem. Uiteindelijk besloot het minis terie om al het (niet-militaire) nucleai re afval in de Verenigde Staten bijeen te brengen op één plek in het land, ver van bevolkingsconcentraties af en diep in de aardkorst. De afvalberg zou onder Yucca Moun tain in Nevada, 150 kilometer noord westelijk van Las Vegas, worden weg gestopt. President George Bush nam het bergingsplan in 2002 over en zette daarmee een punt achter de jarenlan ge discussie. En passant werd beslo ten om al het atoomafval uit militaire objecten en ontmantelde raketten en bommen ondergronds te bergen in Carlsbad, New Mexico. Verzet Bush dacht een groot nationaal pro bleem te hebben opgelost, maar hij miskeek zich op het verzet van de staat Nevada en bewoners van het woestijngebied. Nevada tekende bezwaar aan tegen de bouw van het opslagcomplex, een kar wei dat door Bush gegund was aan Plalliburton, het grote bouwbedrijf dat ooit geleid werd door vice-presi dent Dick Cheney, maakte bezwaar tegen milieuvergunningen en beticht te de centrale overheid ervan om het probleem van het atoomafval te expor teren naar de dunbevolkte staat, in de wetenschap dat de publieke veront waardiging (in aantal) niet zo groot zou zijn. De staat Nevada huurde voorts wetenschappers in om aan te tonen dat de lokatie niet geschikt was. Het ministerie van Energie had voor Yucca Mountain gekozen omdat de on dergrond geologisch stabiel zou zijn. Nevada bestreed dat, door erop te wij zen dat het gebied grensde aan Death Valley, de diepste slenk op het Ameri kaanse continent en daarmee bewijs van geologische instabiliteit. Toen vier jaar geleden Las Vegas een aard beving van 5,4 op de Schaal van Rich ter te verwerken kreeg hoefde Nevada niet eens meer op zoek naar verdere bewijslast. Waar het ministerie van Energie ook aan voorbijging, was de aanwezigheid van water in de grondla gen van de bergrug. Water dat de va ten afval zou kunnen doen roesten. Weer sloeg de staat aan het procede ren tegen het ministerie. Ondanks de vele procedures blijft Hal liburton, weliswaar stap voor stap, bouwen aan de bunkerberg. De werk zaamheden vlotten echter niet. Bush had er in 2002 op gerekend dat de on deraardse afvalbunker in 2007 in ge bruik zou kunnen, worden genomen. Daar ziet het lang niet naar uit. Te meer ook, omdat grondeigenaren in wijde omtrek van Yucca Mountain nu weigeren om grond te verkopen aan het ministerie. Grond waarop wegen en spoorwegen zouden moeten komen te liggen van en naar het bunkercom plex. Zonder die verbindingen kan de enorme berg afval van 80.000 ton nooit een rustplaats vinden onder de berg van de Yucca's. Conny van Gremberghe Nadat de Amerikanen op 16 juli 1945 met succes de eerste atoom bom in de woestijn van New Mexico tot de ontploffing hadden gebracht, rolde de wereld het atoomtijdperk in. Het team van de vader van de Ameri kaanse A-bom, Robert Oppenheimer, werd ten dele ontbonden. Enkele ge leerden uit die groep kregen de op dracht om kernenergie ook voor com merciële doeleinden bruikbaar te ma ken. Walter Zinn en zijn mensen stre ken neer in het centrum van het onher bergzame Idaho om daar, dertig kilo meter ten zuiden van het nietige plaatsje Arco, de eerste kernreactor te bouwen voor vreedzame doeleinden. Race Terwijl Zinn en de zijnen aan het dok teren waren, deden de Russen in Ob ninsk, zestig kilometer zuidelijk van Moskou, hetzelfde. Wie zou de race winnen? Op 27 juni 1954 slaagden de Russen er in om hun eerste experimen tele centrale aan de praat te krijgen. Zij wisten echter niet de met nucleai re energie opgewekte elektriciteit bij mensen thuis te krijgen. De Amerika nen gelukte dit wel. Op 17 juli 1955 brandden in Arco alle lichten, koelkasten en tv's ruim twee uur op atoomstroom opgewekt door de Experimental Breeder Reactor no. 1 (EBR-1). De kleine centrale - te genwoordige een nationaal monument - zou tot 1964 in gebruik blijven. In de halve eeuw die het atoomtijd perk nu duurt zijn er wereldwijd meer dan vijfhonderd kerncentrales in ge bruik genomen. Zo'n 440 zijn nog ope rationeel, waarvan bijna een kwart in de Verenigde Staten. De voorbije ja ren hebben die centrales - los nog van het militaire complex - een berg zwaar radioactief afval van bijna 80.000 ton veroorzaakt. Afval dat ligt opgeslagen op 131 lokaties in 39 sta ten. De meeste staten zijn absoluut niet ge lukkig met deze situatie en drongen jaren achtereen bij de federale over heid aan op een oplossing van het af valprobleem. Twintig jaar hebben we tenschappers in opdracht van het mi nisterie van Energie gezocht naar mo eindbergingen op zo'n klein gebied. Dat moeten we toch zien te voorko men. Niet alleen vanwege de kosten, maar ook met het oog op het milieu. En je kunt afval dat op een beperkt aantal plekken is opgeslagen beter be veiligen dan wanneer het veel meer is verspreid." Bij dat laatste speelt na tuurlijk ook terrorisme een rol. Opge slagen radioactief afval is weliswaar ongeschikt om er een kernbom van te maken, maar een terrorist die er met gewone explosieven weet bij te ko men, kan toch heel wat aanrichten. Ook landen zonder kernenergiepro gramma kennen het afvalprobleem. Codée: „Griekenland - geen kerncen trales - zit bijvoorbeeld wel met een hoeveelheid radium uit bliksemaflei ders. De halveringstijd van radium is val. Dan heb je het al gauw over dui zenden jaren. Kijk eens duizend jaar terug. Toen zaten we in het Karolingi sche Rijk met heel andere grenzen dan nu. Je moet voor die eindberging dus een supra-nationale oplossing zien te vinden." Ze zijn zich er bij Arius van bewust dat vrijwilligers niet snel zullen staan te dringen wanneer de vraag wordt ge steld welk land of regio een centrum voor eindberging zou willen vestigen. Codée: „Er zou iets tegenover moeten staan. We denken in de richting van een hoogwaardig hightech-onderzoe kerscentrum, bijvoorbeeld op het ge bied van kernfusie. Een centrum waar je kansrijke, duurzame technologie van de onderzoeksfase naar het sta dium van uitvoering helpt ontwikke- 1600 jaar. Zo lang duurt het voordat de straling tot de helft is vermin derd." Zelf doen of gezamenlijk? Aan deze vraag hangt een zware politieke la ding. Een bewindspersoon die thuis komt met de mededeling dat het is ge lukt de eindberging van het'eigen ra dioactieve afval in een ander land on der te brengen, kan ongetwijfeld op bijval rekenen. Maar hoe populair maak je je als bestuurder wanneer je komt melden dat je van plan bent de radioactieve afvalproducten van ande re landen op te nemen. Codée: „Dat is een van de taken van Arius. Wij wil len bereiken dat erover wordt nage dacht. Zonder reflexmatig gedrag en zonder de druk dat het morgen gere geld moet zijn." Grenzen „We zijn geneigd de landsgrenzen bin nen Europa als een vaststaand gege ven te beschouwen. Maar wie zegt dat die grenzen over duizend jaar nog lig gen waar ze nu liggen. Dat is nu een maal zo met langlevend radioactief af- len. Daar zit veel en hoogwaardige werkgelegenheid aan vast en je kunt rond zo'n centrum een fraai land schap aanleggen. Dat kan voor een re gio een impuls zijn." De leden van Arius zijn naast Covra organisaties uit Slovenië, Italië, Bulga rije, Zwitserland, Letland, Hongarije en Japan. Het secretariaat is geves tigd in het Zwitserse Baden. Behalve met het bevorderen van draagvlak voor gezamenlijke berging van radio actief afval houden de partners zich ook bezig met praktische vragen. Als er al overeenstemming kan worden be reikt over samenwerking, hoe groot moet dan zo'n bergplaats worden, wie is ervoor verantwoordelijk, bij wie.be- rust de eigendom van het afval, wat is de beste methode om gegevens over het afval vast te leggen en welke ma nier van verpakking geniet de voor keur. Rusland Alius onderzoekt ook eindberging in Rusland. Codée: „In het voormalige Oostblok kwam alle splijtstof uit de Sovjet-Unie en wanneer die was opge bruikt ging het materiaal weer retour. Daar kwam na de val van het commu nisme een einde aan. De Russen zien nu dat er geld valt te verdienen aan de opslag van radioactief afval en ze lij ken bereid weer Oost-Europees afval op te.nemen. Dat is misschien een op tie die ook voor West-Europese lan den interessant is, maar er kan natuur lijk geen sprake van zijn dat het mate riaal zo maar wordt gedumpt. Waar het ook gebeurt, een eindberging van De opslagbunker van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Vlissingen-Oost. foto's Lex de Meester langlevend radioactief afval zal aan dezelfde normen moeten voldoen als die gelden in het land van de afvalpro- ducent. Ook zal die eindberging onder controle van het Internationaal Atoomenergie Agentschap moeten staan." Codée is zich ervan bewust dat het een traag en stroperig proces is. Toch heeft hij er vertrouwen in dat het lukt tot gezamenlijke oplossingen te ko men. „De tijd dat elk dorp zijn vuilnis belt had, hebben we toch ook achter ons liggen." Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23