Scheldestraat weer stuk veiliger BOUWMAN Volksfeest met drank en aawerwessen m PZC Lété is wel de eerste, maar niet de enige Zeelands grootste fiets fitness-specialist vanaf 2 december ook op Walcheren Kermis in Westkapelle Ussingse 'probleempandengecontroleerd en ontruimd Gewonden bij ongeluk Waarde Explosieven in wei Koudekerke Brandweerzorg tunnel moeilijk Vijf windmolens bij Kamperland Kostbare dadelpalm overwintert in greppel van Fort den Haak zaterdag 19 november 2005 w (Advertentie) NEW CLASSIC LIFESTYLE umw.f^tsple.zier.nl Op de laatste dag maken de gaaischieters een rondje over de kermis. foto Ruben Oreel door Selma Osman WESTKAPELLE - Fotograaf Ruben Oreel kent geen gezelligere kermis in Zeeland dan die van Westkapelle. Daar om heeft hij die kermis met de eeuwen oude traditie van het gaaischieten vast gelegd in een fotoboek. Vanaf de vrij dag na de eerste woensdag van juli is het één groot feest in het dorp. Het bier vloeit rijkelijk en overal worden 'aawer- wessen' gezongen. „De gaaischieters maken eigenlijk de kermis", vindt Oreel. De Vlissinger die in het dagelijks leven voor de PZC foto grafeert komt al meer dan 25 jaar in het dorp. „En graag", laat hij er meteen op volgen. „Het is een dorp op zich. Ieder een is er recht voor zijn raap." In Oreels boek zijn veel drinkende man nen te zien. „Dat gaat de hele dag door. Maar het blijft allemaal leuk, vertelt hij. „Ik heb er tot mijn grote verbazing geen dronken persoon gezien." De gaaischieters hadden er geen proble men mee dat er dit jaar een pottenkij ker bij was. „We zijn wel wat gewend. Er worden dikwijls foto's van het gaai schieten genomen", vertelt 'kaptein' Evert Wisse. Oreel viel van de ene verbazing in de an dere. Bijvoorbeeld op de zaterdagoch tend als de tamboer de gaaischieters uit bed trommelt. „Daar liepen we dan. Ge woon midden in de nacht met een trom mel door het dorp. Ik dacht nog: stel je voor dat er een campinggast kwaad wordt." Apart vond hij dat het drinken ook al 's morgens om half vijf begint. Om negen uur vertrokken de mannen in colonne naar een restaurant voor de kip met friet. En tegen vijven 's middags kwam er opeens een emmer met zelfge- kookte advocaat die in soepborden werd geschept. „Dat werd tot de laatste druppel opgelikt." Zijn camera legde alles vast. Ook de voorbereidingen die al in mei beginnen in een loods. Het lood gieten, kogels ma ken, tronken zagen; de gaaischieters doen alles zelf. „Daar voel je de sfeer van de kermis al. Het is er beregezellig en er heerst een waanzinnige saamhorig heid." Toen hij deze week voor het eerst door het boek bladerde heeft hij op nieuw genoten én gelachen. „Ik zie het allemaal weer voor me." Het is voor het eerst dat in een fotoboek van Oreel ook een tekstpagina is opge nomen. Jan Kaland schrijft over het volksfeest dat niet ophoudt met de draaimolen en de botsautootjes op het marktplein. „Dat was nodig", vertelt Oreel, „want alleen Westkappelaars snappen dit boek." De gaaischieters vinden het mooi dat de traditie van de kermis en het gaaischie ten in een fotoboek is vastgelegd. „Dat is leuk voor later", zegt Wisse. De ne gentig schutters vertoeven zelf weinig op de kermis. „Op de laatste dag gaan we met heel de groep in de zweef en de hobbelende keitjes." Het rondje kermis eindigt elk jaar op maandagavond in het Kasteel van Batavia. Daar drinken ze nog een potje bier en spreken af: 'Tot volgend jaar!Het het is volgens kap tein Wisse vrij ondenkbaar dat een Westkappelaar tijdens de kermis op va kantie gaat. Ook dat toont Oreel in zijn boek. Op een foto van een website wordt afgeteld: 'Nog 14 dagen, 17 uren, 21 minuten en 52 seconden tot De Was- schappelse Kermis 2005 Kermis in Westkapelle, door Ruben Oreel, uitgeverij ADZ Vlissingen, 150 kleurenfoto's, prijs 15,95 euro. Vanaf vandaag verkrijgbaar in de boekhandel. Oud-burgemeester Adri de Bruin van Veere ontvangt vandaag (16.00 uur) in het Polderhuis in Westkapelle het eer ste exemplaar. DOMBURG GOES Kleding van o.a. Gaastra, Riverwoods Gant nu tot 20% korting Kom kijken naar onze leuke kerst-collectie WAARDE - Een vrachtwagen personenauto zijn gister morgen met elkaar in botsing ge- hen op de A58 bij Waarde. M kwart over elf haalde de feuurder van de personen- ,iu!o, een 42-jarige Antwerpe- sar, een vrachtwagen in. Toen paar de rechterbaan terug :«ilde gaan, reed hij door onbe- 'fode oorzaak tegen de achter- inde van een andere vrachtwa- :p. Deze werd bestuurd door 48-jarige man uit Tilburg, ff man uit Antwerpen raakte lichtgewond, evenals een 29-jari- |gebijrijder uit dezelfde plaats. 'Zijhoefden niet naar het zieken- iuis. De vrachtwagen raakte de achterzijde beschadigd a de personenauto werd total p verklaard. Bezorgklachten: 0800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG i Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Bdith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Te': (0113)315500 j Fax: (0113)315669 3 P-mail: redactie@pzc.nl 'nternet j www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl ^Atendy van den Hurk tlSSlNGEN - De politie en de iineente Vlissingen hebben erk gemaakt van de buurtpro- ptiek die dit voorjaar in de ieldestraat naar voren m, In de straat zijn elf pan- rj aangepakt. De overlast, die tb rond die woningen concen- sirde, is vrijwel verdwenen. }tgrote gerustheid van de on- »memers. verschillende keren is burge- eester A. van Dok-van Weele ^ondernemers uit de Schelde- foiat om de tafel gaan zitten, jjlde straat kwamen geluiden ilbewoners zich niet meer vei- rvoelden. Ze hadden overlast prondhangende dealers, hard- jicende automobilisten en her- [gehoppende buurtbewoners, leen maakte bijna niemand er leiding van bij de politie, ^burgemeester vroeg de onder- aneis dit voortaan maar wel te fen.En dat hebben ze gedaan, faatvan juni tot oktober kwa- aen meer klachten binnen dan ahethele jaar 2004. Dat aantal adubbelde van 15 naar 30. ,0pdeze manier is een duidelij- s beeld ontstaan van de pro ven", vertelt woordvoerder LJongejan. „Na een inventari- EUe bleek dat de overlast zich vcd elf panden concentreerde, legemeente heeft een probleem- lerventieteam gevormd en de jditie is vaker en zichtbaarder an surveilleren." legaal leoverlast kwam voornamelijk it woningen boven bedrijven, ie door huisjesmelkers illegaal worden verhuurd. De gemeente sistwel wie ze waren en uit wel- iepanden overlast kwam. Maar jö! dat het op deze schaal ge telde. Daarom is de illegale be- «g als eerste aangepakt. East werd de administratie ge- MÉoleerd. Later ging de ge- late op straat controleren. ?Eindseptember was dat. Bij een aantal panden bleken de huis- immers niet te kloppen met de Mbvergunning of werke- 'ËjMSorns stonden nog men sen ingeschreven, die er al lang niet meer woonden. Van één bo venwoning was de gebruiksver gunning niet meer geldig, omdat niet werd voldaan aan de twee de vluchtroute. In nog een ander pand werden twee 'hokjes' ille gaal onderverhuurd. Die zijn in middels ontruimd. De beheer der zelf woont ook in de Schelde- straat. Dat weten ondernemers, zodat ze hem in het vervolg kun nen vinden met hun klachten. Die overlast kwam trouwens ook van studenten van de Hoge school Zeeland (HZ). Hoewel de studenten zelf verantwoordelijk zijn, is het bestuur van de HZ in gelicht. Ook is het bestuur van het HKPD (Huiskamerproject voor Drugsverslaafden) inge schakeld. Die heeft een beheer- derstaak naar haar cliënten die ook overlast veroorzaken. Eén pand houdt het interventieteam nog extra in de gaten. De over last is nog niet verdwenen. Ver der wil de gemeente nog iets doen aan verkeersoverlast. Maar tot dusver zijn ze op het stadhuis 'zeer tevreden'. Jonge- jan: „De ondernemers hebben in een nieuw gesprek aangegeven dat het een stuk rustiger is in de straat. Ze voelen zich veiliger." paalde werkzaamheden niet meer konden doen. Daarvoor hebben we een oplossing ge zocht en gevonden in de Wet In schakeling Werkzoekenden. Zo kregen we toch het goede perso neel binnen dat we nodig had den. In 2003 is die WIW echter afgeschaft. Daardoor zitten we nu alsnog in de moeilijkheden." Het idee in 1998 was dat men sen niet met gesubsidieerde ar beid aan het werk moesten zijn, maar in gewone banen. Dat was een principiële keuze, die een trend heeft ingeluid. Had u niet meteen moeten stoppen met een deel van uw activiteiten? „Zelfs achteraf gezien was het de goede keuze. We zijn erin ge slaagd ons bedrijf overeind te houden. Dat de WIW zou wor den afgeschaft, konden we niet voorzien. Dat ligt aan dit kabi net. In 1998 heeft de overheid ons een doodsteek toegebracht. En nu, met de modernisering van de sociale werkvoorziening, krijgen we het nekschot." Hoe bedoelt u dat? „Als de regering niks doet, houdt Lété op te bestaan. Ik schat binnen drie tot vijf jaar." Wat moet er volgens u gebeuren om dat te voorkomen? „Mijn oplossing is dat we terug keren naar de situatie van voor 1998. Dat betekent ruimer indi ceren. Verruim de groep mensen die een gesubsidieerde baan heeft. Dan help je heel veel men- door Maurits Sep MIDDELBURG - Verontwaar digd, beschadigd, benadeeld, schandelijk, beledigend. Direc teur J. Burgemeester van de so ciale werkvoorziening Lété vindt de kritiek op zijn beleid meer dan onterecht. „Ons imago wordt in één keer te grabbel ge gooid, terwijl ons niks te verwij ten valt." U zegt dat de oorzaken voor de problemen niet bij Lété zelf lig gen, maar buiten het bedrijf. On der meer bij de overheid. „Ja. Wij hebben bijvoorbeeld concurrentie van lagelonenlan den. De markten voor sommige producten storten ook sneller in dan wij kunnen bezuinigen. Maar onthoud vooral het jaartal 1998. Toen zijn de problemen met de instroom van personeel begonnen. Mensen die een gewo ne baan konden krijgen, moch ten we niet meer aannemen. En mensen die al bij ons werkten maar ook elders konden wer ken. moesten uitstromen." „Dat leidde tot problemen met de kwaliteit van de instroom. Het gevolg zou zijn dat we be- sen aan een baan die ze anders niet krijgen. Wij doen dit niet voor onszelf maar voor de men sen die anders niet aan het werk komen. De samenleving moet ge woon accepteren dat dat zo is en die mensen een menswaardig be staan geven." Vanuit de Middelburgse raad is gezegd dat het niet zal lukken om ménsen van Lété bij andere bedrijven te detacheren. Hebben ze daar dan gelijk in? „Inhoudelijk hebben de raadsle den op een aantal punten best gelijk. Maar ze kunnen beter met ons meedenken dan kritiek te uiten. En de toon die ze aan slaan, is verkeerd. Dat vinden wij niet alleen, dat hoor ik over al om mij heen, ook buiten het bedrijf." „Bovendien moeten ze niet ver geten dat alle werkvoorzienin gen problemen hebben. In heel het land. Een paar niet, die heb ben geluk gehad, bijvoorbeeld omdat ze in een gebied zitten waar ze gemakkelijk mensen kunnen detacheren. In Helmond en Uden bijvoorbeeld. Maar wat wij nu meemaken, zullen de an dere over een tijdje ook meema ken. De Betho in Goes, de Zuid hoek in Zierikzee, de Dethon in Terneuzen. De klap valt daar ook nog wel, alleen later dan hier." (Advertentie) KOUDEKERKE - In een weiland aan de Duinstraat in Koudekerke zijn bij graafwerkzaamheden vier explosie ven gevonden. De granaten zijn met behulp van het Explo sieven Opruimings Commando naar de oppervlakte ge haald. Tijdens de werkzaamheden bleek dat er nog zes granaten (van ongeveer 300 kilogram per stuk) onder de grond lagen. De granaten zijn op een veilige plek opgebor gen in afwachting van een besluit over de plaats waar de granaten het beste tot ontploffing gebracht kunnen wor den. Het EOC zal de granaten de komende week vernieti gen. HEINKENSZAND - Het wordt nog razend moeilijk de brandweerzorg voor de Westerscheldetunnel te verbete ren. Borsele staat niet te springen om (extra) geld uit te trekken. De NV Westerscheldetunnel voelt zich niet geroepen een financiële bijdrage te leveren. De rijksoverheid zal over de brug moeten komen, is het algemene gevoel in de Bor- selse politiek. Zonder extra investeringen is het niet moge lijk de vastgestelde aanrijtijd voor de brandweer bij een ongeval in de tunnel te halen, bleek uit een donderdag ge presenteerd onderzoek van de Borselse rekenkamer. Een extra rijbaan naast de tunnelweg en een permanente be zetting van de brandweerkazerne in Borssele tussen 7.00 en 19.00 uur zijn in elk geval nodig om de norm van vijf tien minuten aanrijtijd te halen. En dan zal dat nog niet altijd lukken. De NV Westerscheldetunnel, de exploitant van de tunnel waarvan de rijksoverheid en de provincie de aandeelhou ders zijn, vindt de overheid verantwoordelijk voor de brandweerzorg. „Er is bewust voor gekozen van de tunnel een openbare weg te maken", stelt directeur T. Buis, „en de brandweerzorg bij een ongeval ligt daarmee bij de overheid, niet bij ons. Wij hebben bij de bouw fors geïn vesteerd in de veiligheid en steken daar nog veel geld in, bijvoorbeeld door 24-uursbewaking. Dat is duidelijk onze taak." KAMPERLAND - Niet zeven, maar vijf windmolens wil Camperwind, een club van boeren en andere onderne mers, bouwen in de Rippolder bij Kamperland. Het aan vankelijke plan om zeven molens weg te zetten die samen 21 megawatt elektriciteit zouden opwekken, is na een aan tal bezwaren beperkt tot twee stuks minder, samen goed voor 15 megawatt. De gemeente Noord-Beveland is sterk voorstander van een windmolenparkje in het westen van de gemeente. Daar staat al een aantal kleinere windmolens bij de Jaco- bahaven. Het bestemmingsplan Buitengebied, dat al een poos geleden is vastgesteld, maakte al plaats voor de uit breiding van duurzame energieopwekking door middel van wind. Omdat dat plan al was vastgesteld, vond de ge meente het niet nodig om eerst een mer-procedure (mi- leu-effectrapportage) te starten. Het draagvlak, zo was de redenering, was immers al aangetoond in de voorberei ding van het bestemmingsplan. Tegen de wijziging die het bestemmingsplan vervolgens moest ondergaan, kwamen wel bezwaren binnen. Of alles zo vlot zal lopen, is nog maar de vraag. Enkele be zwaarmakers vinden dat onvoldoende aan hun bedenkin gen tegemoet is gekomen. Het uitgraven van de grootste palm van Nederland kostte gisteren in Vrouwenpolder veel werk. foto Lex de Meester door Selma Osman VROUWENPOLDER - De groot ste palm van Nederland laat zich niet zo maar uit de Zeeuw se klei trekken. Dat bleek giste ren in de subtropische tuin Fort den Haak in Vrouwenpolder. De kostbare dadelpalm overwintert in een greppel. Pas na ruim drieënhalf uur wrikken en gra ven lag de boom op zijn plek. Een beetje vorst kan de 140 jaar oude en twaalf meter hoge palm wel verdragen. Eigenaar G. Tals- ma is vooral bevreesd voor storm. „Als deze palm zijn blad kwijtraakt, ben je drie jaar ver der voor je weer zo'n kruin hebt." Van de andere palmen in zijn tuin kan het blad samenge bonden worden. Ze staan ook een stuk beschutter dan de reus die dichter bij zee staat. Daar om wil Talsma zijn Phoenix ca- nariensis met houten bak en al in een greppel met folie leggen. Zolang de temperatuur niet fors onder nul komt hoeft hij niet te worden toegedekt. „Een palm boom moet constant uv-stralen op het blad hebben." Dezelfde 70-tonskraan die de boom in april in de tuin plantte, is besteld om hem uit de grond te trekken. De boom is er met een gewicht van 3500 kilo inge gaan. Vrijdag blijkt het gewicht verdubbeld te zijn. De bak waar in de palm is geplant staat vol water. De kraan kan niet harder trekken uit vrees dat de stam breekt of de sapstroom wordt af geknepen. Talsma en zijn mede werkers proberen met spaden en een minikraan de boom uit te graven. „Hij moet gewoon plat", vindt Talsma. Als hij een tent om de boom heen moet bouwen, slaapt hij bij storm niet rustig. Bovendien ziet het er ook niet fraai uit. Graafmachine Uiteindelijk moet er een graaf machine besteld worden om de kluit los te maken. W. Uilen broek, die de tuin heeft aange legd, is opgelucht. Het was zijn idee om de palm in te kuilen, net zoals de boeren met hun ge wassen doen. Voordat de palm in april werd geplant, lag hij al vier maanden in de sleuf. „Het blijft improviseren als je een subtropische tuin hebt. Maar dit experiment lukt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15