PZC Vlissingen verhoogt afvalheffing (Gr aan op macht De Haas koerst weer Zo is het in Scheveningen niet Ezuinigingsmaatregel werkt tekort van 5,8 miljoen voor groot deel weg Drie dagen cel voor Middelburger Werkstraf voor dievegge Zorg over kwijtschelding minima www.familievermaak. Concertreeks blijft overeind Poortvlietmuseum in Middelharnis moet dicht zeeuwse almanak Bijbel ©ndernemer «dia: 0113-315649 Mv.pzc.nl Stredactie@pzc.nl Ibus 31,4460 AA Goes hiprtentie-exploitatie. .J an Midden-Zeeland: 0113-315620; Ïs-Vlaanderen: 0114-372770; fcnial: 020-456250°. ■lerdag 19 november 2005 editie Walcheren MIDDELBURG - Politierechter A. Gaakeer heeft giste ren een 25-jarige inwoner van Middelburg voor stelselma tig huiselijk geweld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. Daarnaast kreeg hij drie dagen cel, die hij in voorarrest heeft uitgezeten. De verdachte heeft tussen 1 juni 2002 en 8 juni dit jaar meermalen zijn vriendin geschopt en geslagen. Hij gaf toe dat er in de relatie een en ander is misgegaan. De spannin gen leidden herhaaldelijk tot het mishandelen van zijn partner. De opsluiting in Torentijd hadden van hem een ander mens gemaakt. De verdachte was meteen in relatiethera pie bij Emergis gegaan. Raadsman G. Veen sprak over een onvolwassen relatie, waarin ook het slachtoffer een rol had. Hij pleitte voor een symbolische straf. „Huiselijk geweld over een forse periode, waar u niet trots op bent. U heeft gelukkig beseft dat er iets moest ge beuren door in therapie te gaan", liet de Middelburgse po litierechter de verbeterde omstandigheden meewegen in de strafmaat. MIDDELBURG - Politierechter A. Gaakeer heeft giste ren een 25-jarige vrouw uit Middelburg voor een winkel diefstal bij verstek veroordeeld tot 28 uur werkstraf. De Middelburgse nam 17 september dit jaar in Vlissingen uit een supermarkt etenswaren weg. Officier van justitie N. de Coninck eiste twee weken ge vangenisstraf, maar de politierechter wilde de dievegge nog een kans geven voor het verrichten van een werk straf. GOES - De Goese Cliëntenraad Bijstand en Minima maakt zich grote zorgen over kwijtschelding van gemeen telijke en waterschapsbelastingen in 2006. De cliëntenraad wijst er in een brief aan het college van burgemeester en wethouders op dat bij het bepalen of ie mand recht heeft op kwijtschelding, alleen wordt geke ken naar het saldo van het laatste giro- of bankafschrift. Daar wringt de schoen. De cliëntenraad voert aan dat banken slechts één keer per maand een afschrift sturen, waardoor het kan gebeuren dat het saldo een totaal verte kend beeld geeft. De zorgtoeslag, huursubsidie, kinderbijslag en de uitke ring zijn dan bijvoorbeeld al gestort, maar maandelijkse lasten moeten nog worden afgeschreven. De cliëntenraad zegt dat minima het risico lopen dat ze niet meer in aanmerking voor kwijtschelding van belastin gen. Wethouder M. 't Hart (PvdA, sociale zaken) kent de problematiek. „We zullen er goed naar kijken. Advertentie een oud sieraad achter in de linnenkast of een nieuw horloge dat bij je past? 0Ud VOOf \]\Q[Ji\N cuifycutfjcutfWaar(f nu goudinruilaktie bij juwelier Postma, Dam 7 Zierikzee Advertentie SINTERKLAAS I Za. 26 november n 12.30 uur tot 13.30 uur CARROUSEL VLISSINGEN (Advertentie) had gekregen. „Dat maakt het niet eenvoudiger om daadkrach tig op te treden." Een jaar na zijn vertrek als wet houder, keerde Henk de Haas te rug als raadslid. De Vlissingse politiek reageerde verbijsterd en afkeurend op 'het gedraai' van De Haas. Hij had, luidde de veroordeling, de geloofwaardig heid van de politiek in het ge ding gebracht. Maar De Haas kwam terug en bleef. En nu gaat hij nog een stap verder. Op de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen van maart volgend jaar, staat hij derde. Na de twee beoogde wethouders. De derde plek is geenszins een troostprijs, maar juist de hoofd prijs. Voor De Haas althans. Hij keert ermee terug in het cen trum van de macht. Immers - en daarvoor moeten we even terug naar het dualisme - de politieke macht is verschoven van de wet houders naar de fracties en bin nen die fracties zetten de fractie voorzitters de lijnen uit. In Vlissingen - van oudsher een 'rooie stad' - is de PvdA de grootste partij. Zij levert dus de meeste wethouders (nu twee) en de meeste raadsleden (nu zes). De Haas wordt, als de Vlissin- gers hem dat in maart gunnen, aanvoerder van de grootste par tij. Hij wordt dan één van de be langrijkste controleurs van het college van B en W. En dat geeft een machtig gevoel. Een gevoel dat De Haas ooit had als wethouder maar was kwijtge raakt. Destijds had hij als wet houder de fractie aan een touw tje; straks als fractievoorzitter de wethouders. torPlith Ramakers aiSSINGEN - Vlissingse huis- lUdens betalen volgend jaar «en 200 euro aan afvalstoffen- iffing, maar jaarlijks ruim 100 io meer. De lastenverzwaring ordt gedeeltelijk gecompen- erd door het afschaffen van (gebruikersdeel van de onroe- indezaakbelasting (ozb) voor loningen. Het college van B en ffkiest voor deze maatregel om KO deel van het begrotingsle ed in 2006 van 5,8 miljoen eu- ioglad te strijken. Doze bezuinigingsmaatregel le- Krt.de gemeente 2,1 miljoen eu- oop Daarnaast stelt het colle- H'oorom te bezuinigen op het jrsoneel met elf formatieplaat- s.0p dit moment zijn er 440 mbtenaren op het stadhuis jtrkzaam. Sinds enige tijd licht aextern adviseur de organisa- iedoor. Door volgens een ander rganisatiemodel te gaan wer ken zou er efficiënter gewerkt innen worden. „De bezuini ging op medewerkers betekent Jus met dat we een personeels stop afroepen of dat er gedwon- in ontslagen zullen vallen. We swachten dat we dit resultaat innen bereiken door natuur lij]! verloop of mogelijk door her- hatsingen." De gemeente eft over dit bezuinigingsvoor- el inmiddels overleg gehad iet de ondernemingsraad. De bezuinigingsoperatie levert de gemeente ruim 640.000 euro oj). Doorminder trainingen en oplei dingen binnen de ambtelijke or ganisatie te verzorgen, kan nog eens 100.000 euro winst worden geboekt, „We hebben verder al- lekigetten onder de loep geno- meneigekeken of een opdracht met minder geld uitgevoerd kan worden", verklaart wethouder P. van der Maden (financiën). Het college had enkele jaren ge leden 1,6 miljoen euro gereser veerd voor de ontwikkeling van het voormalige KSG-terrein. Dat bedrag was bestemd voor een kwaliteitsimpuls van het ter rein. „Het is een soort buffer. We hebben destijds een raming gemaakt, maar nu blijkt dat we het niet direct nodig hebben", zegt hij. De ontwikkeling van het KSG-terrein verloopt voor spoedig. De gemeente vermoedt dan ook dat er sneller gebouwd kan worden, waardoor er eerder dan verwacht geld uit de ver koop van grond vrijkomt. „Uit onderzoek is gebleken dat deze aanpassing mogelijk is. We leg gen binnenkort het onderzoeks resultaat aan de gemeenteraad voor." In juni stelde het college nog voor om de subsidie aan Film by the Sea van ruim 100.000 euro stop te zetten. De gemeenteraad stak daar een stokje voor en gaf het college de opdracht om er gens anders op te bezuinigen. „We vinden net als de gemeente raad dat het filmfestival niet verloren mag gaan", zegt hij. In vier jaar tijd wordt het budget van de Raad voor Kunst en Cul tuur (die onder andere festivals organiseert) versoberd met 88.000 euro. Dat bedrag was in de voorjaarsnota nog op 176.000 euro - twee keer zo hoog - vast gesteld. „We streven ernaar om het filmfestival te behouden. Vandaar deze tegemoetko ming", legt Van der Maden uit. Daartegenover staat dat de toe ristenbelasting verhoogd wordt van 50 eurocent per overnach ting per persoon naar 83 euro cent. „Want het filmfestival trekt bezoekers naar de stad, waar Vlissingen beter van wordt." Onduidelijkheden Het begrotingstekort kan nog oplopen omdat er nog enkele on duidelijkheden zijn. Het Zeeuws Maritiem Muzeeum kampt met een tekort. De jaar lijkse rente en aflossing over de lening van drie miljoen euro voor de panden aan de Nieuwen- dijk kan de stichting maritiem muzeeum niet meer opbrengen. De gemeente onderhandelt al enige tijd met het maritiem mu zeeum en de provincie Zeeland over de hoogte van de bijdrage. Binnenkort doet het college een voorstel aan de gemeenteraad. De begroting wordt 1 december in het stadhuis (aanvang 19.30 uur) besproken in een commis sievergadering. Op 13 en 15 de cember neemt de gemeenteraad een beslissing over de begroting van 2006 en de meerjarenbegro ting tot 2009. Mevrouw Wielemaker (links) geniet van het optreden van Tante Lien (Wieteke van Dort). foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Als je moet wachten en je zit toevallig in je rolstoel, dan zak je al gauw wat onderuit. En is de verlei ding van een tukkie groot. Maar als je na twee uur wakker gezongen wordt door niemand minder dan Tante Lien, maakt dat je zeurende zitvlees gelijk goed. „Denk je dat ze nog wel komt?" Ze had den er zo op gerekend, de bewoners van De Zoute Viever. Daarom zaten ze al zo vroeg in de aula van het zorgcentrum in Oost-Souburg. Met hun rolstoel precies voor de grote rotanstoel van Tante Lien, zodat ze geen beweging hoeven te mis sen. Maar ja, Tante Lien was eerst in de Bach- tenpoorte en daar wilde iedereen een handtekening. Dus kwam ze wat later. De oudjes in De Zoute Viever keken in tussen verveeld rond. Met hun vingers trommelden ze op de armleuning van hun stoel en van die lippenstift was nog weinig over. „Ach ja", verzuchtte me vrouw Wielemaker, „bij ons is tijd toch niet zo kostbaar meer." Niet verdwaald Dan is ze daar: Wieteke van Dort als Tan te Lien. Ze was niet alsnog verdwaald op het Oranjeplein, zoals sommige oudjes suggereerden. Zingend van Teran Boelan drentelt ze tussen haar bijna-leeftijdsge- noten door. Mevrouw Wielemaker met haar klederdracht, bloedkoralen 'en die dingetjes bij uw oor' kreeg Tante Liens speciale aandacht. „Zo is het in Scheven ingen niet." En als een oudere meneer - door Tante Lien steevast Rod Stewart ge noemd met zijn schorre stem - op zijn Zeeuws meezingt met het oud-Hollandse 'Klein vogelijn op groenen tak', is het feestje compleet. De Zoute Viever be staat een kwart eeuw. En bij het 26-jarig jubileum mag Tante Lien zó weer langs komen. Al is ze twee uur te laat. GOES Het voortbestaan van if concertreeks in de Goese Manhuistuin lijkt veiliggesteld, racrnieuw bloed in de concert- fommissie komt. Dit voorjaar leek de con certreeks na 38 jaar op zijn ein- af te stevenen. Vier van de leden van de sterk vergrijsde ffflmissie gaven aan te willen Soppen, Opvolgers waren lange jd niet te vinden, hoewel de fomissie alle muziekverenigin- haar bestand had aange- en. Inmiddels is dat wel ökt. Nieuwkomers zijn A. ize, S. Sandee en J. Roe die op termijn commissie- wordt. De huidige ïtter, de 75-jarige J. Valk- fjMijft nog een jaar aan om de wkomers te begeleiden. De rtreeks begint weer in mei. (Advertentie) den daardoor grote invloed op hun fractie. Uitzonderingen daargelaten, deed de fractie wat de wethouder opdroeg. Het monisme is vervangen door het dualisme. De wethouders zijn losgeweekt van de fracties. De fracties moeten onafhanke lijk van het college werken. De gemeenteraad - de verzameling fracties van verschillende par tijen - geeft opdracht aan het college van burgemeester en wet houders; dat college voert de op drachten uit binnen de grenzen die de raad heeft aangegeven. De raad controleert of de wet houders hun werk goed doen. Die taak nemen ze soms zo se rieus, dat ze zelfs hun eigen wet houder ter verantwoording roe pen of publiekelijk afvallen. Henk de Haas was jarenlang wethouder in het monisme. Zijn invloed was groot. Zowel op het beleid van de stad Vlissingen als op zijn PvclA-fractie. Na ruim een jaar in het dualisme te heb ben gewerkt, stapte hij in no- analyse vember 2003 op als wethouder, Het nieuwe systeem beviel hem totaal niet. „Ik kan niet bestu ren op een andere wijze dan die ik meer dan tien jaar gewend was", verklaarde hij. En ter ver duidelijking voegde hij daaraan nog toe: „Ik heb in het duale sys teem minder mogelijkheden om processen te sturen." Dat was de kern van zijn frustra tie. De Haas merkte dat hij min der macht - politiek correct ook wel omschreven als 'invloed' - Meer weten? Kijk op: www.avans.nl 310/75 Zowel binnen zijn eigen Par tij van de Arbeid als daar buiten heeft de Vlissingse oud-wethouder Henk de Haas verwondering en irri tatie gewekt met zijn ambi tie om na de verkiezingen aanvoerder te worden van de nieuwe fractie. Maar zo bizar is zijn koerswijziging niet. De Haas ruikt macht. door Maurits Sep VLISSINGEN - Om de bewegin gen van Henk de Haas te door gronden, is het noodzakelijk het politieke systeem te snappen. De gemeenten werkten tot 2002 volgens het monisme. Daarin maakten de wethouders deel uit van de gemeenteraad. Zij had- (Advertentie) door Marcel Modde MIDDELHARNIS - Het Rien Poortvlietmuseum in Middelhar- nis gaat per 1 januari 2007 dicht. Het museum draait vol gens stichtingsbestuurder en ge meentesecretaris H. Scholtens al jaren verlies en is in de huidi ge vorm niet langer boven water te houden. De uitgebreide collectie schilde rijen en tekeningen van de tien jaar geleden overleden boekenil- lustrator gaat terug naar de fa- milie. De stichting heeft de meer dan 1200 werken in bruik leen. Volgens Scholtens is nog niet bekend wat de familie ver der met de stukken gaat doen. De gemeente Middelharnis handhaaft het statige pand in het doypshart voorlopig wel als locaties voor trouwerijen. Over een nieuwe bestemming voor het oude gemeentehuis wordt nog nagedacht, aldus de secreta ris. Het Rien Poortvlietmuseum werd in 1992 geopend door prins Bernhard. In de beginja ren trok de voorziening gemid deld veertigduizend bezoekers. Na de dood van Poortvliet in 1995, daalde het aantal belang stellenden drastisch. Scholtens: „Die man was toch een soort uit hangbord voor zijn eigen werk. Hij was regelmatig in de publici teit en dat trok weer bezoekers. Toen hij letterlijk uit beeld ver dween, was het hier ook snel ge daan met de drukte. De reden waarom zijn levenswerk in Mid delharnis een eigen plekje vond, lag verscholen in het feit dat zijn voorouders eeuwenlang in het naburige Dirksland woon den. Poortvliet werd geboren in Schiedam en woonde een groot deel van zijn leven in Soest. Zijn moeder schrok zich een ongeluk. Zoonlief zat zich thuis met een pen uit te leven in de kinderbijbel. „Wat doe je nou!", riep de Zeeuws-Vlaamse verontwaar digd. Waarop het jochie even op keek, een serieus gezicht trok en zijn daad toelichtte: „De juffrouw op school zegt elke ochtend voordat de les begint 'In de Bijbel staat ge schreven'. En in onze Bijbel staat nog helemaal niets ge schreven." EURO ,,6>S3122 77 s-mail: '"^rnercom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13