Hulst en Sluis willen bekeuren Hoop bombarie was opzet PZC Vrijwilligerstekort nekt Marian Stappertjes Bazaar voor de buitenkant PvdA Vlissingen j ontbeert openheii Progressief Hulst zet motie tegen De Deckere door Renesse wordt druk, gezelliger en schoon Dorpsraad Clinge is weer voltallig TOP wil fonteintje op scholen, geen frisdrankautomaat Terneuzen voelt weinig voor overnemen politietaken Vrijgesproken van verkrachting donderdag 17 november 2005 door René van Stee TERNEUZEN - De raadsfractie van TOP-Gemeentebelangen in Terneuzen gooit een nieuw wa pen in de strijd om de gezond heid van scholieren te verbete ren. De partij wil dat op alle scholen in de gemeente drinkwa terfonteintjes worden geplaatst. Tegelijkertijd moeten de suiker houdende dranken in automa ten op scholen worden verban- nen. Dat zorgt volgens raadslid G. van Boom van TOP-Gemeen tebelangen niet alleen voor ge zondere scholieren, maar ook voor een aanzienlijke reductie van de afvalberg, omdat het gaat om fonteintjes waarbij rechtstreeks van de waterstraal kan worden gedronken. Voor de financiering denkt Van Boom aan sponsoring door de ge meente. provincie en watermaat schappij Evides. „De kosten zijn ongeveer vijfhonderd euro per fonteintje. Door sponsoring moet het mogelijk zijn die prijs tot 25 euro te drukken", aldus Van Boom. Tevens zou er een lesprogram ma moeten worden opgezet om de scholieren gezonder te leren leven. Er wordt hierbij gedacht aan een lesboek inclusief een op voedkundig draaiboek. Het idee van TOP-Gemeentebe langen is al in uitvoering in de Belgische provincie Vlaams-Bra bant. Die levert achthonderd fonteintjes aan 290 scholen. „Momenteel loopt de aanbeste dingsprocedure hiervoor. Als we willen, kunnen we misschien aansluiten, zodat de aanschaf prijs nog kan zakken. Tevens denken wij dat er voor dit grens overschrijdende project Europe se subsidie te verkrijgen is", schrijft Van Boom aan het colle ge van B en W in Terneuzen. Rector E. van den Hooven van stedelijke scholengemeenschap De Rede in Terneuzen vindt het idee van Van Boom sympathiek, maar vraagt zich af of scholen voortdurend in gezondheidscam pagnes moeten worden betrok ken. Volgens hem zijn er meer wegen die bewandeld kunnen worden. Bovendien vindt hij dat zijn school al een goed signaal afgeeft. „Want in onze frisdrank automaten zitten gewoon flesjes water die ook volop worden ge kocht. Bovendien denk ik dat de kinderen frisdranken van thuis meenemen of in de supermarkt halen als zij die niet meer op school kunnen krijgen." door Harold de Puysseleijr HULST - Verkeerswethouders E. de Deckere (gemeente Hulst) en L. Wille (Sluis) staan voor de volle honderd procent achter het idee om gemeenten de be voegdheid te geven zelf bekeu ringen uit te delen voor verkeers overtredingen. Het verzoek dat wethouder P. Freij van de gemeente Venlo daarover aan de landelijke poli tiek deed, is door een meerder heid van het parlement met in stemming begroet. De gedachtegang daarachter is dat de politie in de praktijk te weinig tijd heeft voor verkeers controles in woonwijken, waar als gevolg daarvan doorgaans ge makkelijk te hard wordt gere-, den. Plaatsen De Deckere noemt het 'een pri ma zaak' dat de gemeenten zelf verkeerscontroles mogen hou den. „Dan kunnen we zelf bepa len waar we controleren. Nu melden wij herhaaldelijk aan de politie op welke plaatsen wij graag snelheidscontroles zou den zien, maar meestal vinden die niet plaats omdat de politie het te druk heeft met andere din gen." De wethouder kan zo een hele reeks straten op Hulster grond gebied noemen die in aanmer king komen voor controles op te hard rijden; de Hogeweg, Zoute- straat, Tivoliweg, 's Graven straat in Clinge en zo kan hij nog wel even doorgaan. De Deckere denkt dat de ver schuiving van deze politietaak voor de gemeenten zelfs kosten besparend kan werken. „Ge meenten zullen dan aanzienlijk minder geld kwijt zijn aan snel- heidsremmende maatregelen." Wethouder L. Wille (Verkeer) van de gemeente Sluis verklaart zichzelf eveneens groot voor stander van het idee. „Parkeren op de stoep, rijden met de brommer waar het niet mag, te hard rijden in dertig ki- lometergebieden. Allemaal over tredingen waar de politie onvoldoende tijd voor vrij maakt, maar die tot grote erger nis onder de bevolking leiden." Voorwaarde voor de uitvoering van het idee is voor de Sluise wethouder wel, dat de opbrengst van de bekeuringen in de gemeentekas vloeit, en dat het kabinet de gemeenten ver volgens ook niet kort op de bijdrage die ze van het Rijk uit het gemeentefonds krijgen. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Terneuzen is een geheel andere mening toegedaan dan de ge meentebestuurders uit Hulst en Sluis, laat woordvoerder D. Tim- mers desgevraagd weten. „Gezien alle beperkende voor waarden en de te verwachten kosten denken wij dat het niet direct een uitkomst is om de gemeenten zelf verkeerscontro les te laten houden", zegt Tim- mers. „Het draagt bovendien niet bij tot de deregulering en ontbu- reaucratisering." door Harold de Puysseleijr HULST - De fractie van Pro gressief Hulst in de gemeente raad van Hulst zet het dreige ment van een motie van wan trouwen tegen wethouder E. de Deckere om in daden. De fractie heeft bij de raadsgrif- fier de verklaring opgevraagd die de wethouder in de laatstge houden gemeenteraadsvergade ring heeft gegeven over de aan vraag voor een bouwvergunning voor een woning aan het Scha- pershoekpad in Vogelwaarde. Progressief Hulst neemt het'De Deckere hoogst kwalijk, dat die kennelijk voor de raad heeft ach tergehouden, dat voor de bewus te woning ondanks ingediende bezwaren toch een vergunning is afgegeven. Dat zou beteke nen, dat de raad voor spek en bo nen de kant van de bezwaarma kers heeft gekozen. Het college van burgemeester en wethou ders kreeg namelijk het dringen de verzoek de bouwvergunning voor de woning te heroverwe gen. De raad vond evenals de bewo ners van het pad, dat de woning niet past in zijn omgeving. „Wij willen de exacte woorden-: wethouder heeft uitge$rq 101 aan de hand van de banc* me van de raadsvergadeP- 61 papier", zegt F. de Vnef gressief Hulst), „zodat elk geval geen enkel i», stand over kan bestaan." Trekt Progressief Hulst letterlijke tekst de coikJ, dat de wethouder inderd^ actieve informatieplicht i zijn laars heeft gelapt, dJ de partij steun zoeken bin aantal andere raadsfractie een extra gemeenteraadsv«s - dering aan te vragen. Progressief Hulst kan zo'n dering niet alleen aanv^ De partij heeft slechts twa, tegenwoordigers in de raad 0 wijl een extra raadsbijet;v moet worden aangevraagd; tenminste vijf raadsleden De inzet van deze raadsver$ ring zal aan duidelijkheid' te wensen overlaten, erkec Vries. Progressief Hulst ri die bijeenkomst het ver nemen voor een motie van i trouwen tegen De Deckere. Ondersteunt een raadsmet? heid de motie, dan kan dei" houder niet anders dan den. RENESSE - De ondernemers van Renesse bundelen de krach ten om de economische terug gang te keren. Er wordt hard ge werkt aan een toekomstvisie. De huidige omzet in het dorp van ongeveer 80 miljoen op jaarba sis moet stijgen naar zo'n 85 tot 87 miljoen. Om dit te bereiken moet Renes se schoner, gezelliger en bruisen- der worden. De ondernemersver eniging heeft onlangs de toe komstplannen gepresenteerd aan de leden en die zijn goed ontvangen, vertelt voorzitter L. Hart. Hoewel veel plannen zichnct een zeer prematuur stadiiaj vinden, wil Hart alvast van de sluier oplichten gaan in ieder geval doorns susteam." Verder moet Rea niet alleen gedurende hel b* seizoen bruisen van deacfe ten, ook in het voor- en zoen moet er voldoende zijn. Concrete plannen hir, zijn er nog nauwelijks, hangt af van het besctia budget. Naast alle activa moet Renesse ook schonen den. Hart hoopt in jam concrete plannen te koma anuara oma I MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Middelburg is gisteren vrijgesproken van verkrachting. De rechtbank achtte niet bewe zen dat de Middelburger een vrouw, die in de prostitutie werkte, heeft verkracht. De twee leerden elkaar kennen in een seksclub. De vrouw be stelde vorig jaar augustus brood jes shoarma bij de man en vroeg hem de broodjes bij haar thuis af te leveren. Volgens de vrouw zou ze toen in haar woning zijn misbruikt. De man had eerder verklaard gewoon gemeenschap met haar te hebben gehad. door Patricia de Ryck NIEUWVLIET - Stichting Paardrijden Gehandicapten - De Marian Stappertjes stopt er mee wegens een tekort aan vrij willigers. De groep is te klein om nog langer verstandelijk en lichamelijk gehandicapten te be geleiden bij het paardrijden. „Dat vind ik zo ontzettend sneu, daarom ben ik op zoek naar nieuwe vrijwilligers", zegt Mar- greet Lucassen, die de afgelopen jaren elke zaterdag van de par tij was in de manege in Nieuw- vliet. „De Marian Stappertjes bestaat al meer dan vijftien jaar. We zor gen ervoor dat verstandelijk en lichamelijk gehandicapten kun nen paardrijden in de manege in Nieuwvliet. Er zijn mensen die al die jaren iedere week komen rijden. Die moeten we nu teleur stellen, omdat we te weinig bege leiders hebben. Vorige week heeft het bestuur de knoop door gehakt: we stoppen ermee. Ik hoop toch een mogelijkheid te vinden om verder te gaan." In het begin had de vereniging geen problemen met het vinden van vrijwilligers. Lucassen: „Ik heb gehoord dat er toen zelfs een overschot aan kandidaten was, maar dat heb ik de laatste jaren nooit meegemaakt. Dit komt denk ik ook door de ver scherping van de regelgeving." Begeleiders moeten nu achttien jaar of ouder zijn en een aantal jongere vrijwilligers moest hun begeleidende werk daarom opge ven. „Ieder jaar werd het weer iets minder. De laatste tijd kon den we hooguit vier mensen bij elkaar trommelen. Dat is echt te weinig. We hebben zeker vijf be geleiders nodig, omdat we drie groepen van vijf personen heb ben. Dat is nog krap, omdat de begeleiders dan ieder weekend moeten kunnen", legt Lucassen uit. De stichting heeft op ver schillende manieren vrijwilli gers proberen te benaderen, maar de initiatieven leverden weinig op. Lucassen doet nu een laatste po ging. Ze wil de ruiters van de club niet teleurstellen. „Vorige week sprak ik nog één van de ruiters. Hij vond het jammer dat hij niet kon paardrijden. Toen had het bestuur nog niets beslo ten. Ik dacht dat we volgend jaar verder zouden gaan, maar nu het bestuur anders heeft be sloten, wil ik het toch nog probe ren." Geïnteresseerden kunnen mai len naar Margreet Lucassen: silmarillon@zeelandnet.nl. door René Hoonhorst ZAAMSLAG - Verzorgingshuis de Molenhof in Zaamslag hoopt over 2,5 jaar zijn intrek te ne men in een nieuw onderkomen. Hoewel met de nieuwbouw mil joenen zijn gemoeid, is er geen geld voor een mooi aangeklede tuin. Een koepel over de binnen hof komt er ook niet. Maar mooie tuinmeubels, para sols en sierverlichting zullen wel op en om het entreeplein zijn te vinden. Dat belooft voor zitter W. Scheele van de Vrien den van de Molenhof. De 'steun stichting' zorgt er al jaren voor dat bewoners van het verzor gingshuis eens een busreisje ma ken, een nieuw biljartlaken mo gen aanschaffen of zich een an der extraatje kunnen veroorlo ven. Het gaat dan ook niet aan om in 2008 een heel nieuw huis in gebruik te nemen dat van bui ten nogal kaal oogt. Daarom spant de stichting zich in om de buitenboel leuk aan te kleden, meldt Scheele. De Vrienden van de Molenhof steunen op vele trouwe leden en een aantal vaste sponsors. Daar naast is bijna heel het dorp be trokken bij de jaarlijkse bazaar die gisteren weer werd gehou den. De spullen worden om niet afgestaan en de plaatselijke mid denstand stelt prijzen beschik baar. „De opbrengst komt dus bijna helemaal ten goede aan het verzorgingshuis. Ik reken er op dat we zo'n drieduizend euro overhouden. Volgend jaar nog een bazaar en we hebben het tui- nameublement bijna gefinan cierd", aldus Scheele. De voor zitter voegt er snel aan toe dat de fancy fair niet alleen om fi nanciële redenen wordt gehou den. De contacten van de bewo ners met de bevolking van bui ten het tehuis zijn minstens zo belangrijk. Wafels bakken tijdens de ba zaar in de Molenhof. foto Camile Schelstraete De gemeenteraad van Sluis zal vanavond, hoogstwaar schijnlijk unaniem, een be zuiniging van 180.000 euro op de opvang van al dan niet uitgeprocedeerde asiel zoekers afschieten. Daar door kunnen 61 asielzoe kers ook na 1 januari in West-Zeeuws-Vlaanderen blijven en komt er een einde aan een bewust aangezwen gelde, roerige tijd. door Raymond de Frel SLUIS - Het Sluise college van burgemeester en wethouders liet begin oktober weten dat het niet langer wil opdraaien voor de opvang van de asielzoekers. Dat is een taak van het Rijk en de provincie, zij moeten maar geld neerleggen, riepen de be stuurders. Het college was het spuugzat dat het Rijk zijn ver antwoordelijkheid niet nam. En dus nam portefeuillehouder Leen Wille met zijn collega-wet houders stelling, in de hoop dat zich in de periode tot de behan deling van de begroting voor 2006 een oplossing zou aandie nen. Daar had het in eerste instantie helemaal geen schijn van. Een meerderheid van de politieke partijen schaarde zich achter het collegestandpunt. Totdat de weerstand van buitenaf met de dag toenam. Het CDA draaide na een brand brief van de Raad van Kerken in Oostburg om als een blad aan de boom, oppositiepartij Nieuw West stelde na verloop van tijd ook haar mening bij en de PvdA analyse opperde zelfs minister Verdonk van Vreemdelingenbeleid maar eens voor de rechter te dagen voor haar asielbeleid. Pv- dA-raadslid Joop Wielakker meldde daarbij ook dat hij het standpunt van de wethouder vanuit bestuurlijk oogpunt kon begrijpen, maar dat hij zeker wist dat 'de mens Wille' uitein delijk nooit zou toestaan dat 61 mensen op straat zouden moe ten leven. Wille erkende vervol gens dat het bezuinigingsvoor stel een schreeuw om hulp was. Maar, zo voegde hij er aan toe: vanuit zijn rol als bestuurder stond hij nog altijd volledig ach ter het voorstel. De druk werd echter dermate groot dat het college openlijk het boetekleed aantrok: de asiel zoekerskwestie was te veel door een financiële bril bekeken, maar een mogelijkheid om een ander voorstel te formuleren was er formeel niet meer. Overi gens was het niet regisseur Wil le die deze fout openlijk toegaf, maar wethouder van Financiën Rein Leentfaar. Het betrof im mers een geldkwestie. Ondertussen waren ook al diver se pijlen afgeschoten op de pro vinciale en landelijke politiek. Zo kreeg minister De Geus tij dens een bezoek aan West- Zeeuws-Vlaanderen een actie- brief van de Raad van Kerken mee, gebruikte Wille een bezoek van Tweede-Kamervoorzitter Frans Weisglas aan de gemeente Sluis om een aantal aanwezige fractievoorzitters van de Provin ciale Staten warm te maken voor een provinciale bijdrage en klopten ook de lokale politici aan bij de provinciale tak van hun partijen. Waar minister Verdonk strak aan haar beleid vasthield en wei gerde een bijdrage te leveren, re sulteerde een amendement van CDA, PvdA en SP in de Provin ciale Statenvergadering vorige week vrijdag uiteindelijk wel in de toezegging van twee ton, die over de betrokken Zeeuwse ge meenten per asielzoeker moet worden verdeeld. Dus kan de ge meentelijke bijdrage voor de op vang fors omlaag. Zo komt vanavond alles toch nog op zijn pootjes terecht. Wil le speelde hoog spel door de on zekerheid van de asielzoekers te gebruiken voor zijn uiteindelij ke doel. Zijn opzet om met het veroorzaken van een hoop bom barie een langer verblijf van 61 mensen te bewerkstelligen met de inzet van minder gemeente geld, heeft gewerkt. En dus wrijft hij zich vanavond, als de fracties hun gezwalk in deze kwestie proberen goed te pra ten, genoegzaam in zijn handjes. Missie geslaagd. VLISSINGEN - De PvdA Vlis singen heeft te weinig respect voor haar leden. Dat is voor het zittende raadslid F. Oreel de re den om zich terug te trekken van de kandidatenlijst. „En het gebrek aan openheid werkt aan stekelijk binnen de afdeling." Collega-raadslid Y. Bouziani stopt niet. Direct na de ledenver gadering van zaterdag, waarin Bouziani op de negende plaats was terechtgekomen, zei hij dat hij overwoog om op te stappen. Hij trekt zich desondanks j terug omdat hij de steunen pathie heeft gekregen van a en niet-leden. Oreel heeft er grote moeiten dat oud-wethouder H. de Ei als fractievoorzitter wordln gesteld. De Haas verliet i jaar geleden de politiek, ca hij 'niet kon wennen aar duale systeem'. „In ce dA-fractie die nog steedse wegend monistisch te neert, komt op deze manier? verandering." door Sheila van Doorsselaer CLINGE - De Clingse dorps raad is weer voltallig. Ze telt nu zeven leden en kan zijn taken weer oppakken. De dorpsraad lag een tijd stil omdat er te wei nig leden waren. De leden gaan zich nu als eerste richten op het organiseren van de kerstmarkt en het opstellen van een lijst ver- beterpunten voor het dorp. Eind september telde de dorps raad Clinge nog drie leden. Te weinig om te kunnen functione ren. Desondanks wilden die le den wel een doorstart maken en zij riepen de hulp in van de Huls ter wethouder B. Pauwels om de Clingse dorpsraad weer vlot te trekken. Met succes. De bestuurstaken zijn al onder de leden verdeeld. Als voorzitter is E. Verstraten gekozen, de nieuwe secretaris is M. Peters en A. van Goethem is als pen ningmeester gekozen. Daar naast bestaat de dorpsraad uit P. van der Huls, A. Barendrecht, D. van Bunder en A. Veenstra. Veenstra was betrokken bij de doorstart van de dorpsraad. „Ik zei destijds dat we het liefst een bestuur en leden uit alle geledin gen van de bevolking wilden hebben en dat is gelukt. We mis sen alleen nog een vertegenwoor diger voor de senioren in het dorp. Hopelijk meldt zich nog ie mand aan." Het organiseren van de jaarlijk se kerstmarkt staat als eerste op de agenda van de vernieuwde dorpsraad. Daarna worden de resultaten van de in het w jaar gehouden opplusdagcc korrel genomen. Veenstra I dens die opplusdag zijn eer; tal verbeterpunten aan hei: gekomen en we willen as: hand hiervan een prioiitffl lijst opstellen, Deze lijsti we dan in de loop van het j afwerken." Ook de gevaarj situatie bij de kruising 's^ venstraat- Molenstraat he: aandacht van de dorpsraad Daarnaast wil Veenstra ntf rest van de leden binned praten over het al enkele j2 leegstaande schoolpand va Bernardusbasisschool. Help had al lang gesloopt moö zijn. Hier wil de dorpsraad? praten met de gemeente Hii De nieuwe voorzitter Ven" meldt dat de dorpsraad® aan een website en aan een:- die huis-aan-huis in J wordt verspreid waarin d« den zich voorstellen. Ook»1 Hulster wijk Groote Kreek op de hoogte worden 2* van activiteiten van de dorpsraad, omdat deze1 vlakbij Clinge ligt. Verstaten wil ook zeker M banden onderhouden mei' verenigingsleven van Clinge» men willen ze een activiteiten! lender opstellen zodat ied$ in Clinge weet wat er vraö in het dorp te doen is. Deo* raad komt binnenkort elkaar om de datum te ken voor de algemene jaan^ dering waar alle Clingenare het gemeentebestuur voor den uitgenodigd. foto Wim Kooyman Margreet Lucasse met enkele ruiters die wekelijks komen paardrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50