foorwegen en Zweden >aan CIA-vluchten na Pakistaanse president vraag om meer geld Italiaans parlement stemt voor grondwetswijziging O Bush haalt bij bezoek Japan uit naar China legeringen vermoeden gevangenentransport Collectie impressionisten Rusland in beslag genomen lelangrijkste ipositiepartij Egypte wint oslimgeneraal efer Halilovic rijgesproken tohj-oovi d\o docst W33K hd~ o(V\ ^33+: boWon Vodafone Simply Bellen in alle eenvoud Duidelijk Vodafone vodafone Stookkostenalarm Vlaamse scholen Duitsland levert topmaffioso uit China legt meetlat langs Muur Evacués Katrina moeten hotel uit Nieuw onderzoek dood fotografe Irak onderzoekt gebruik witte fosfor in Fallujah Dochter Paisley geeft vader aan ijgrylactie buitenland ])f. Noorse en Zweedse IBiiteiten willen opheldering svllegluigen van de Ameri- 0 inlichtingendienst CIA on de Scandinavische landen zouden hebben uaakl. Aan boord van de toe fen bevonden zich mogelijk tan»enen die naar buitenland- Jngenissen werden overge- ichtom daar hardhandig aan land gevoeld te worden. Noorse ministerie van Bui- indse Zaken heeft gisteren Amerikaanse ambassadeur Oslo ontboden. Het departe- jtwil onder meer informatie de landing van een toestel Islo deze zomer zonder dat .•toestemming voor was ver- si) Ook het vliegveld van Sta- nger zou herhaaldelijk door bruikt zijn. De Zweed- .s0-ing heeft bij haar ^luchtvaartdienst alle infor- jevraagd over toestel- ,-eedse luchthavens die jrachten voor de CIA zouden bben uitgevoerd. ussenlandingen aiije vroeg eerder deze week CIA al geen toestellen meer laten landen op Spaanse [lihavens met verdachte mos- Kxtremisten aan boord. Wel Ide Spaanse regering alles op bom een conflict met de VS er de landing van de geheime ichten te vermijden. Minister n Defensie Bono ontkent het staan van die vluchten, maar es wijst erop dat de Ameri- anse geheime dienst in min jus vijftien gevallen vliegvel- n op Mallorca en Tenerife eli gebruikt voor tussenlan- Dgen van de toestellen op weg vragen is nooit antwoord geko men. Nu is de kwestie opnieuw aan de orde nadat de Guardia Civil, die is belast met de bewa king van de vliegvelden, heeft gemeld dat ook op Mallorca tien vliegtuigen zijn gesignaleerd, waarvan herkomst, bestemming en identiteit van de inzittenden en bemanningsleden onbekend zijn gebleven. Alle vluchten von den plaats tussen januari en mei. Vanaf dat moment zou de CIA met de vluchten zijn gestopt op dringend verzoek van de Spaan se inlichtingendienst. De CIA zou via de twee eilan den terroristen vervoeren naar kampen in landen waar ze met behulp van martelmethoden worden verhoord. Dat waren on der meer Marokko, Egypte, Ier land, Lybië, Roemenië, Macedo nië en Yibuti. Na de berichten van de Guardia Civil op Mallorca is er door het Openbaar Ministerie op het ei land een onderzoek ingesteld, maar dat heeft volgens officier van justitie Bartomeu Barceló niets bijzonders opgeleverd. Inmiddels hebben parlementa riërs om opheldering gevraagd aan de minister van binnenland se zaken Alonso. Die reageerde in eerste instantie geschokt en zegde toe een onderzoek in te stellen. Zijn collega van defen sie, Bono, ontkent echter alles. Het schandaal komt Spanje heel slecht uit, want de regering Za- patero doet haar uiterste de be trekkingen met president Bush te normaliseren. ANP/GPD van onze redactie buitenland GENEVE - De Zwitserse poli tie en douane hebben 55 uit Rusland afkomstige schilde rijen van impressionisten ter waarde van een miljard dol lar in beslag genomen en la ter op de dag weer vrijgegege- ven. De inbeslagname gebeur de op verzoek van de Zwitser se handelsonderneming No ga. Het ging om een collectie van het Poesjkinmuseum voor mo derne kunst in Moskou. Er waren werken bij van Mo net, Renoir, Sisley en Van Gogh. De kunstwerken werden ver voerd in vrachtwagens. Er werd één truck aangehouden in Genève, drie in Basel en twee in Martini. De schilde rijen waren onderweg naar een aantal tentoonstellingen in Zwiserland. Noga voert al jaren een juridi sche strijd met Russische be drijven over nog uitstaande betalingen en contractbreuk. Eerder trachtte het bedrijf be slag te laten leggen op Russi sche schepen en straaljagers bij hun bezoek aan andere landen. De Russische ambassadeur in Zwitserland nam gisteren con tact op met de Zwitserse auto riteiten in een poging de zaak tot een goed einde te brengen. Daarbij waren ook juristen en ambtenaren van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Moskou betrokken. GPD maart werden door het Cana- ;che parlementslid Rivero vra- ngesteld over de geheimzinni- vluchten op Tenerife. Op die 10 De grootste oppositie- Ktgiiig in Egypte, het Moslim- «tderschap, heeft vorige week de eerste ronde van de parle- mlsverkiezingen zeker 33 ze- liin de wacht gesleept, it is al een verdubbeling van i aantal zetels dat de groepe- nu bezet in de volksverte- iging. Dat berichtte steren op basis van de ste verkiezingsresultaten densde eerste verkiezingsron- stond ongeveer een derde van in het parlement op Ispel, De volgende twee ron- worden gehouden op 20 no- uberen 1 december. Hoewel itembusgang in Egypte vol- ikenners geen grote verande ren in het politieke land- hap teweeg zal brengen, be- louwt de Moslimbroeder eerste x-esultaten als 'grote overwinning, de verkiezingen van vorige «k betichtte de islamitische ganisatie, die officieel verbo ts maar wordt gedoogd door autoriteiten, de Nationale De- icratische Partij van presi- nt Mubarak nog van groot- balige fraude. De NDP bezet tenteel ruim 400 van de 454 rlementszetels. ANP !N HAAG - Het Joegosla- Hribunaal heeft gisteren generaal Sefer Halilovic vrijgesproken. 'rechters zijn tot de conclusie komen dat de Bosnische mos- "id de commandant was «een operatie, waarbij in sep- ®er 1993 in Herzegovina yMen Bosnisch-Kroatische ^ers werden gedood. «Rittend rechter Liu Daqun rak Halilovic vrij van de aan- moord en gelastte zijn ping uit de VN-gevangenis wieveningen, klaagster Carla Del 'e achtte Halilovic verant- jurdelijk voor de operatie Ne- '3-93. Daarbij probeerde het moslims gedomineerde ®ische regeringsleger mos- ontzetten die door Bosni- e Kroaten waren ingesloten fn gedeelte van de stad MUZAFFARABAD - Een Britse Chinookhelikopter voert vlakbij Muzaffarabad hulp- voorraden mee voor de aardbevingslachtoffers in Pakistan. Pakistan wil 4,25 miljard euro van de internationale gemeenschap ontvangen als hulp voor de slachtoffers van de aardbeving van begin oktober. Het geld is bedoeld voor de wederopbouw en de op vang van getroffenen. Dit heeft president Musharraf bekendgemaakt. Zaterdag vindt er in Islamabad een internationale conferentie plaats over hulp aan het land. De VS geven Pakistan komend jaar bijna 700 miljoen dollar steun, waarvan 300 miljoen voor militaire doeleinden. foto Robert Birsel/RTR door Gijs van Wetten ROME - Het Italiaanse parle ment heeft gisteren ingestemd met een grote grondwetswijzi ging. Door de veranderingen krijgt de premier meer zeggen schap terwijl er ook meer taken naar de regio's gaan. Het wijzigingsvoorstel werd gis teravond in de Senaat aangeno men met 170 stemmen voor en 132 tegen. Een dag eerder had het Huis van Afgevaardigden al inge stemd met de nieuwe constitu tie. Die moet nog wel in een refe rendum aan de bevolking wor den voorgelegd, en gaat op zijn vroegst in na de eerstvolgende verkiezingen. Die staan in april 2006 op de agenda. De minister-president kan vol gens de nieuwe grondwet eigen machtig ministers benoemen en ontslaan. Dat recht was tot dus ver voorbehouden aan de presi dent. Het staatshoofd verliest bovendien de bevoegdheid het parlement te ontbinden. Dat mag hij alleen nog doen op aan geven van de premier. Volgens premier Silvio Berlusco ni is de ingrijpende grondwets wijziging nodig om het verouder de Italiaanse regeringssysteem nieuw leven in te blazen. De linkse oppositie beschuldigt de omstreden zakenman en politi cus er echter van zijn eigen macht verder te willen uitbrei den. Bovendien vreest zij dat de eenheid van Italië in gevaar komt als de regio's meer autono mie krijgen. ANP/DPA/RTRA (Advertentie) had zich vrijwillig bij gemeld en altijd «onschuld betuigd.ANP y' Pi/i3ejijfc l&c^baar hlc-vre-^cborm fconVovd'^o foc-fwor^re-ndc-lm^ (drafk 'bij Vodafone Siivipfy 15 abomemenf 15)- p/rvincf) of 5^99 Yoor een Pre-paid pahfaet. Ga voor meer informatie naar de winkel, www.vodafone.nl of bel 0800-0560 Vodafone City Point BelCompany t for telecom The Phone House Kijkshop BRUSSEL - Vlaamse scholen willen van de overheid een bijdrage vqn tien euro per leerling voor de gestegen stook kosten. Komt het geld er niet, dan zullen sommige scho len hun deuren moeten sluiten, zo hebben onderwijsorga nisaties laten weten. De organisaties hebben hun verzoek neergelegd in een ge zamenlijke brief aan de Vlaamse en nationale regering. Door de stijgende olieprijzen hebben de scholen hun stookkosten de afgelopen maanden met 33 tot 100 pro cent zien stijgen. Het leed zal niet te overzien zijn als de stookkosten deze winter verder blijven oplopen, zeggen de scholen. Het Vlaamse onderwijs hoopt dan ook op een zachte winter. GPD BERLIJN - Een Italiaanse topmaffioso die eerder dit jaar werd gearresteerd in Duitsland, is uitgeleverd aan Italië. De man, Josef Focoso, is dinsdag onder strenge veilig heidsmaatregelen overgedragen aan de Italiaanse autori teiten, maakte het Duitse Openbaar Ministerie gisteren bekend. Focoso is in 2001 in Italië tot levenslang veroordeeld voor de moord op een politiechef en zeven andere moorden. De 36-jarige Siciliaan stond op de lijst van meestgezochte maffiosi in Italië. Hij werd in juli opgepakt in de Duitse deelstaat Saarland. ANP/DPA PEKING - China gaat opnieuw meten hoe lang de Grote Muur is. De lengte die nu nog wordt aangehouden, 7300 kilometer, is waarschijnlijk niet erg accuraat, meldde het Chinese Grote Muur Instituut gisteren. Het immense bouwwerk, opgericht als verdediging tegen binnenvallende nomaden, kreeg zijn huidige vorm tijdens de Ming-Dynastie (1368-1644). ANP WASHINGTON - Naar schatting 150.000 evacués van or kaan Katrina die nog in hotels wonen, hebben tot 1 de cember de tijd om vervangende woonruimte te vinden. Vanaf die dag betaalt de Amerikaanse federale rampenbe strijdingsdienst FEMA niet langer de kosten, meldde de Amerikaanse krant The Washington Post gisteren. Slachtoffers van de orkaan zijn ondergebracht in 5700 ho tels in heel de VS. De totale rekening voor FEMA voor huis vesting van alle evacués in de hotels bedraagt 273 mil joen dollar. ANP TEHERAN - De rechterlijke macht in Iran heeft een nieuw onderzoek gelast naar de dood van de Iraans-Cana- dese fotogx-afe Zahra Kazemi in 2003. Een agent van de inlichtingendienst die aanvankelijk werd beschuldigd haar te hebben gedood, is in hoger be roep vrijgesproken. De advocaat van de vrijgesproken functionaris Mohammed Reza Aghdam Ahmadi liet giste ren weten dat het hof van beroep 'tekortkomingen' signa leerde in het onderzoek naar de dood van de fotografe. De advocaten van de familie Kazemi verdenken een mede werker van justitie van de moord. ANP/AFP door Egbert Stoel FALLUJAH - Een Iraakse men senrechtencommissie is gisteren vertrokken naar de stad Fallu jah om daar onderzoek te doen naar het gebruik van witte fos- forbommen door het Amerikaan se leger. Dat heeft de Iraakse mensenrechtenminister Narmin Uthman tegen de BBC gezegd. De Verenigde Staten erkenden dinsdagavond dat ze het middel in 2004 als wapen hadden inge zet. Witte fosfor is een giftig middel dat vreselijke brandwon den veroorzaakt, en ook orga nen als lever, longen en hart kan aantasten. Het geldt volgens in ternationale afspraken niet als een chemisch wapen. Eerder hielden de Amerikanen het erop dat het alleen was ge bruikt om het stx-ijdperk bij te lichten. Fosfor-brandbommen zijn eerder ingezet tijdens de Tweede Wereldoorlog en in Viet nam. De Amexikanen leiden in novem ber vorig jaar een grootscheeps offensief tegen Fallujah, een brandhaard van anti-Ameri kaans verzet ten westen van de hoofdstad Bagdad. Daardoor sloeg een gx-oot deel van de be volking op de vlucht en werden talloze gebouwen vernield. Ook de Britten hebben in Irak witte fosfor ingezet, liet een woordvoerder van de Britse pre mier Blair gistex-en weten. Dat werd alleen gebruikt om rook gordijnen aan te leggen. ANP door Judith Stalpers TOKIO - De Amerikaanse presi dent George Bush heeft er bij China op aangedrongen meer po litieke en religieuze vrijheden toe te staan en zich te spiegelen aan Taiwan. Bush noemde het 'vrije en democratische' Taiwan een 'voorbeeld voor heel Azië'. Bush deed zijn uitspraken giste ren in het Japanse Kyoto. Dat de Amex-ikaanse px-esident juist Japan uitkoos om kritiek te leve ren op China, zorgt mogelijk voor extra ergernis in Peking, gezien de gespannen relatie tus sen beide landen. China be schouwt Taiwan nog altijd als een afvallige pi'ovincie. Zater dag gaat Bush in China op be zoek. De Amerikaanse leider liet zich eveneens lovend uit over 'bond genoot Japan'. Hij sprak over 'een stabiele en veilige pijler voor de hele regio'. Het land ver dient in de ogen van Washing ton daarom ook 'een zetel in de VN-Veiligheidsraad'. Bush bracht gisteren een blik sembezoek aan Japan, op weg naar Zuid-Korea, waar de top bijeenkomst van leiders van alle Azië-Pacific landen plaatsvindt. Bush en de Japanse px-emier Koi zumi spraken over de relatie tus sen Japan en de Verenigde Sta ten. Een relatie die goed is maar wel onder druk staat vanwege de snelle opkomst van China. Koizumi noemde de VS 'Japans belangrijkste partner'. Op mili tair gebied klopt dat ook, maar als het om economische en poli tieke zaken gaat, richt Tokio zich veel meer op de Aziatische buurlanden. De handel met on der meer China, Zuid-Korea, Taiwan bloeit als nooit tevoren. Bush noemde Japan 'een sterke vriend' en benadrukte dat de VS bouwen op de steun van Tokio bij het aanpakken van proble men in de wereld, zoals de strijd tegen het internationaal terroris me en de vogelgriep. Ook levert Japan troepen aan de internatio nale troepenmacht in Irak. GPD BELFAST - De dochter van de Noord-Ierse protestantse leider Ian Paisley heeft aangifte ge daan tegen haar vader en ande re leden van zijn politieke partij wegens seksuele discriminatie. Rhonda Paisley, oud-gemeente raadslid in Belfast, kwam vorig jaar niet in aanmerking voor een baan bij .de Democratische Unionistische Partij (DUP) van haar vader, volgens haar alleen omdat ze een vrouw is. Ze heeft daarom de voorzitter van de be weging aangeklaagd, maar ook haar vader en broer. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5