College zet plan clubgebouw door PZC De koffie smaakt hier net als thuis 13 Harry Potter-nacht bij boekhandel De Vries Verbouwingsuitverkoop STEÜTEL f(WrhUL Celstraf voor stalken ex-vriendin awaren van omwonenden Zierikzeese Zandweg leveren niks op Vergadering en Lande Pleidooi voor fonteintjes op school Boetes bij verkeerscontroles Werkstraf voor mishandelingen Veelpleger naar speciale inrichting agenda donderdag 17 november 2005 fesmtG - Een 28-jarige "„it Maastricht is gisteren Middelburg voor stalking en «diefstal met geweld veroor- Mtot vijf maanden gevange- *|raf, waarvan drie maanden "rwaardelijk. «aast taeeg hij nog een und cel extra, omdat hij daar- van nog in zijn proeftijd zat. In de strafmaat werd ook de dief stal van een auto meegenomen. Politierechter G. van Unnik hield rekening met de vermin derde toerekeningsvatbaarheid van de man. De verdachte was eerder veroor deeld voor geweld in de relatie sfeer. Hij kreeg toen ook een con tactverbod opgelegd, maar hij was nog maar net uit detentie of hij zocht zijn ex-vriendin thuis in Brouwershaven op. Daar drong hij 5 augustus haar wo ning binnen. Het slachtoffer be leefde angstige momenten toen hij met een schroevendraaier in zijn hand in de slaapkamer bo venop haar ging liggen. Tijdens die periode had hij haar veelvul dig lastig gevallen met telefoon tjes. Drie weken later pleegde hij opnieuw huisvredebreuk. Uit de woning werden toen ook autosleutels meegenomen. Met de auto van de moeder van zijn ex ging de Maastrichtenaar er vandoor. De politie wist hem met veel moeite te stoppen. Een agent raakte bijna onder de au to. Officier van justitie G. Ooster- veld eiste vier maanden gevange nisstraf plus de maand van zijn proeftijd. Zij tilde zwaar aan de belaging. Het slachtoffer durft niet meer terug naar haar wo ning en verblijft zolang met haar dochtertje bij vrienden. Zij is bang dat hij vrijkomt. Raadsman F. de Vleesschauwer vond dat er sprake was van spe cifieke problematiek. Hij pleitte voor een deels voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierech ter kwam de strafpleiter enigs zins tegemoet. JEBIKZEE - De verbouwing voormalig kantoor aan _hveg bij Zierikzee tot ^igingsgebouw kan door- u„ Bezwaren van omwonen- zijn voor het gemeentebe- Kgeen reden toestemming •weigeren. (Advertentie) U kunt nog KUNST ANTIEK inbrengen voor onze Kerstveiling tot uiterlijk 25 november a.s. Bel voor informatie Herengracht 74, 4331 PX Middelburg. Tel. 0118 - 650 680 mm.zeeuwsveilinghuis.nl Bezorgklachten: «800-0231231 epmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; gstot 12.00 uur BED ACTIE schouwen-duivelaimd Grachtweg 23a ;OOAB zierikzee d:0111-454647 «0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting RudyBoogert (sport) CENTRALE redactie Stationspark 28 «60 AA GOES Te|: (0113)315500 Fa« (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl iNTERNET ^■pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vrees voor geluidsoverlast is vol gens het college onterecht. Daar bij tekent zij aan dat bij het be palen van de geluidsbelasting in deze geen rekening gehouden mag worden met het dieren asiel. Bij het meten van de ge luidsbelasting mag alleen uitge gaan worden van geluid vanuit het verenigingsgebouw. Desal niettemin is - volgens de omwo nenden zonder overleg - een ge luidswal aangelegd. De eerste er varingen van omwonenden hier mee zijn negatief. De wal wordt, stellen zij, als speelplek ge bruikt door jongeren en staat in middels ook vol onkruid. Verder wordt door omwonenden ge klaagd over vernielingen in een aanpalende tuin. Volgens het college hoeft bij het verlenen van vrijstelling voor een bouwplan geen rekening met vandalisme te worden ge houden. Toch heeft het college oegezegd met betrokken partijen om de ta fel te gaan om 'ongeregeldhe den' te voorkomen. le veremgmgsge- p"van de christelijk gerefor- «rde kerk wordt al enkele ja- agesteggeld. In juni 2003 ver- jdit het kerkgenootschap het klein geworden onderkomen ijdeBeddeweeg in hartje Zie- igee, waar ook de Christelijke igdsoos was ondergebracht, kerk had zijn oog laten val- opeen voormalig Delta-kan- iraan de Zandweg, net bui- idestad. Daar is, zo werd ge- jeneerd, voldoende ruimte t een ruim verenigingsge- aw en van soosbezoekers «(t niemand daar last. Dat fek een te optimistische in- ièatting. het bouwplan van de ink kwam protest van omwo nden. Ze vrezen geluidsover- li Vlakbij het pand staat het en de omwonenden is bang dat honden gaan rea- ot op publiek dat komt en jat. Ook voorzien ze in de mirt verkeersoverlast. Pil een verenigingsgebouw niet passend is in het buitengebied, loals omwonenden stellen, ïohN door het college bestre- k Het bouwplan past in de vi- Rvai burgemeester en wethou- das binnen de structuurvisie én het nieuwe bestem- a buitengebied. De IOORDGOUWE - Vereniging tóen Lande houdt morgen de ijaarsvergadering. Tijdens de bjeenkomst wordt de dertigste Éievan het jaarboek aangebo- kaan het bestuur. De vergade- sg begint om 20.15 uur in het 'orpshuis in Noordgouwe. Sil van Mil werkt aan haar muurschildering op caravanpark Nieuw Zeeland in Ellemeet. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het witte bord met zwar te letters wijst bij binnenkomst in Elle meet de weg naar caravanpark Nieuw Zeeland. Maar dan houdt het plots op. Rechts van de straat staat een groepje bouwvakkers druk te doen op het erf bij een oude, houten schuur en naast- staand woonhuis. Er wordt gezaagd, ge boord en de radio staat net hard genoeg om het werklawaai te overstemmen. Links van de gebouwen is een stukje slagboom zichtbaar, dus dat zou best de camping wel eens kunnen zijn. Een gegrondverfde deur biedt toegang tot wat eens een werkschuur was en tot voor kort dienst deed als groentewinkel tje. De chaos buiten valt bij de eerste stap binnen meteen weg. Een prachtig blauwe lucht hangt boven duin en zee. Een buitenproportionele meeuw cirkelt lui rond. Achter het helmgras lonkt een beschut plekje voor een gestolen uurtje. Helemaal rechts wordt de muurschilde ring begrensd door een joekel van een vuurtoren. De rood-wit gedraaide zuur stok van Nieuw-Haamstede is ten op zichte van de rest van het tafereel welis waar niet in het ware perspectief neer gezet, opdrachtgever Hans van der Sluis (de nieuwe eigenaar van de cam ping die wordt omgedoopt tot Alles Wis selt) wilde het markante Schouwse bouwwerk er per se op hebben. En dus voldeed de in Zierikzee woonachtige Sil van Mil met wat kunstgrepen aan die wens. De ruimte ademt bovenal rust en ont spanning. Een Panorama Mesdaggevoel dringt zich op. Van der Sluis wil de wa re strandbeleving verder versterken door straks, als alles klaar is, zand langs de wand te strooien en oude strandstoelen neer te zetten. „Het wordt de receptie van de camping, dus moet het ook weer niet te gek worden." Van Mil priegelt met een penseel meer leven in de meeuw. Ze is nog lang niet tevreden over de schildering, geeft de kunstenares herhaaldelijk aan. De vuur toren stond ietwat uit het lood, maar dat euvel is met wat nieuw rood snel hersteld. Alleen het lichthuis moet nu nog even worden rechtgetrokken. „Ik denk dat ik er nog een kite-surfer in ver werk, ik weet het nog niet. Ik ben bang dat het snel te druk wordt." Van Mil heeft er zes dagen op zitten en verwacht volgende week de laatste hand te kunnen leggen aan het tot dus ver grootste tafereel uit haar carrière. De twee muren meten samen twaalf me ter en zijn tot in de nok acht meter hoog. Doorgaans houdt Van Mil het bij olieverf op doek en heeft ze een zwak voor de techniek van de oude meesters. Sinds kort geeft ze ook cursussen. In ja nuari wil Van Mil met een nieuwe groep beginnen ('aanmeldingen zijn nog moge lijk'), die na twintig lessen van drie uur per keer de eerste kneepjes van het op bouwen van een schilderij onder de foto Marijke Folkertsma knie moeten hebben. Haar oude technie ken en hang naar uitvergroten van be paalde details komen van pas bij de muurschildering. De met acrylverf opge brachte meeuw, het lichthuis en het helmgras krijgen verder nog een afzon derlijke behandeling met olieverf. „Daarmee bereik je het effect dat die de len er als het ware uitspringen." Het ta fereel is opgebouwd op basis van meer dere foto's, drie weken geleden geno men, die Van Mil in een panoramisch overzicht aan elkaar heeft geplakt. Op die 'bouwtekening' is het oppervlakte tot aan de horizon verdeeld in gelijke vlakken. Die vlakken heeft Van Mil uitvergroot op de muur en zo vult ze stap voor stap een vierkante meter in. „Wanneer je er in zo'n groot geheel letterlijk steeds met je neus bovenop zit, werkt dat best knap lastig. Bij een gewoon schilderij kun je af en toe eens achteruit stappen en de boel van een afstandje bekijken. Vandaar ook, denk ik, dat ik een beetje scheef ben gegaan met de vuurtoren. Maar zo heel erg nauw luistert het nu ook weer niet hoor." Eigenaar instortend huis Veere bekijkt zaken vanaf tijdelijk verblijf positief door Selma Osman VEERE - „Een mens kan wat be leven", verzucht bewoner Bram Gideonse een dag nadat hij zijn monumentale herenhuis aan de Kaai in Veere heeft moeten ver laten vanwege instortingsge vaar. Op straat vragen de men sen hem al: 'Bram, dit wordt toch geen Schouwburg-2?' Gide onse hoopt van niet. Aan een lan ge nasleep zoals bij het bouw putdrama in Middelburg, moet hij niet denken. Na het uitgraven van de kelder onder het huis 't Bordeaux Ox- hooft, maandagavond, begon het huis te kraken en te scheu ren. Gideonse is met zijn gezin in een vakantiehuisje getrok ken. Daar gaat het leven ge woon verder, vertelt hij. „We gaan niet bij de pakken neerzit ten." Daarom heeft hij woensdagmid dag nog geen beeld van de om vang van de schade aan zijn huis. Hij vindt het vooral belang rijk dat de persoonlijke bezittin gen veilig zijn en zijn kinderen vandaag in het vakantiehuisje een bureautje hebben om aan te studeren. „Gisteren was een emotionele dag, vandaag maken we ons sterk." Tot kerst kan de familie Gideon se in het huisje in Breezand blij ven. „En daar smaakt de koffie net zo goed als thuis." Hij klinkt allerminst verbitterd. Dat komt omdat hij het onderwerp zake lijk wil benaderen. „Emoties zit ten er natuurlijk wel." Gideonse vindt dat hij zichzelf niks kan verwijten. „Dat is een fijn gevoel. Ik heb, toen ik de kelderwinkel wilde laten bou wen, vakmensen in de arm geno men. Gewoon één offerte, zon der te shoppen om het goedko per te willen maken." Geen boodschap Gideonse kan met zijn hand op zijn hart zeggen dat hij er mid dels onderzoeken en rapporten vooraf alles aan heeft gedaan om te voorkomen dat het mis zou gaan. Daarom heeft hij er geen boodschap aan als hij Vee- renaren hoort zeggen: 'Dat is Bram Gideonse weer'. „De aan nemer is verantwoordelijk voor de bouw en dus de veroorzaker van de schade." De beschadigingen hebben zich overigens niet verder uitge breid. Ook de buren van Mu seum De Schotse Huizen heb ben sinds dinsdag geen nieuwe schade geconstateerd. Gideonse vraagt zich af of de aannemer, Bouwgroep Peters, wel alle noodzakelijke maatregelen heeft genomen om het risico te beperken. Dat zal nader onder zoek moeten uitwijzen. Zijn in steek is vooruit gaan. Daarom stelt hij zich positief op. „Die winkel moet er komen." Als de verbouwing volgens plan was verlopen had hij de winkel in april kunnen openen. „Als ik realistisch ben, denk ik dat het nu wel 2007 wordt." TERNEUZEN - De raadsfractie van TOP-Gemeentebelan- gen in Temeuzen gooit een nieuw wapen in de strijd om de gezondheid van scholieren te verbeteren. De partij wil dat op alle scholen in de gemeente drinkwaterfonteintjes worden geplaatst. Tegelijkertijd moeten de suikerhouden de dranken in automaten op scholen worden verbannen. Dat zorgt volgens raadslid G. van Boom van TOP-Ge- meentebelangen niet alleen voor gezondere scholieren, maar ook voor een aanzienlijke reductie van de afvalberg, omdat het gaat om fonteintjes waarbij rechtstreeks van de waterstraal kan worden gedronken.Voor de financie ring denkt Van Boom aan sponsoring door de gemeente, provincie en watermaatschappij Evides. „De kosten zijn ongeveer vijfhonderd euro per fonteintje. Door sponso ring moet het mogelijk zijn die prijs tot 25 euro te druk ken", aldus Van Boom. Tevens zou er een lesprogramma moeten worden opgezet om de scholieren gezonder te le ren leven. Er wordt hierbij gedacht aan een lesboek inclu sief een opvoedkundig draaiboek. VLISSINGEN - Bij verkeerscontroles in de gemeente Vlis- singen zijn gisterochtend 24 (brom)fietsers bekeurd. De meeste bonnen werden uitgeschreven voor het rijden op een opgevoerde brommer en het negeren van het bord een richtingsverkeer. De controles werden tussen half acht en negen uur gehouden op het Draaibrugpad, het Mamix- plein en de Kerklaan. Er werden twee automobilisten be trapt op rijden door rood licht en niet-handsfree bellen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Vlissin- gen voor drie mishandelingen en een bedreiging conform de eis veroordeeld tot 240 uur werkstraf, waarvan 60 uur voorwaardelijk. Voor het bezit van een knipmes kreeg hij een boete van 75 euro. De drie mishandelingen hadden op zich niets met elkaar te maken. Wel speelde zijn alcohol gebruik een rol bij de drie incidenten in Vlissingen. Op 6 november had hij zijn ex-vriendin geslagen, omdat ze niet met hem naar bed wilde. Een maand eerder had de Vlissinger op 8 oktober zonder enige aanleiding een voet ganger mishandeld. In een plaatselijk café had de man dit jaar op 19 juni een klant, die hij van vroeger kende, fors toegetakeld toen die zich nietsvermoedend omdraaide. Volgens raadsman N. Koole moesten er bij de mishande lingen enige nuances worden aangebracht. „Hij heeft ge broken met zijn strafrechtelijk verleden en heeft werk." De strafpleiter vroeg de werkstraf te beperken, maar daar voelde de politierechter niets voor. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 47-jarige veelpleger uit Vlissingen een ISD-maatregel op gelegd. Dat houdt in dat de Vlissinger twee jaar in de In richting voor Stelselmatige Daders moet verblijven. De man moet daar tal van cursussen op het gebied van socia le vaardigheid en preventie volgen om recidive te voorko men. Na een half jaar wordt een evaluatie gehouden. De veelpleger heeft een strafblad van 21 pagina's. De ISD-maatregel sluit aan op het voorarrest. Het is de eer ste keer in Zeeland dat de maatregel wordt opgelegd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Leerlingen van de openbare basisscholen Bin nen de Veste in Zierikzee en De Schoener in Brouwershaven le veren met tekeningen en werk stukjes een aandeel in de trans formatie van de Zierikzeese boekhandel De Vries in 'Klieder en Vlek', de toverspullenwinkel uit de Harry Potter-boeken van J. K. Rowling. Ter gelegenheid van het nieuwste deel in deze se rie houdt De Vries van vrijdag op zaterdag een Harry Potter- nacht. Het belooft een spectaculair ge beuren te worden met tove naars, heksen en een vuurkun- stenaar. Voorafgaand aan de aanbieding van het eerste exem plaar van-het nieuwe boek 'Ha- ry Potter en de Halfbloed Prins' geeft een groep van circa tien to venaars een optreden waarbij voorwerpen uit de vorige Harry Potter-boeken een rol spelen. Vuurkunstenaar Rex Flammae zal precies om 00.00 uur samen met de tovenaars tijdens een act op het Havenplein het nieuwe boek op spetterende wijze laten verschijnen. Flammae overhan digt vervolgens het eerste exem plaar aan het kind dat het mooist verkleed is. In de tijdelijke 'Klieder en Vlek'-vestiging wordt een open podium geboden voor iedereen die een kort optreden wil verzor gen: een stukje voorlezen uit de Harry Potter-serie, een gedicht voordragen of een liedje zingen. De presentatie van deze optre dens is in handen van de huis heks Agaath. Een jury beoor deelt de acts en de vier beste ar tiesten krijgen een kaartje voor de film 'Harry Potter en De Vuurbeker', die woensdag 23 no vember in Cinecity in Vlissingen in première gaat. Tijdens deze nacht is ook Daniëlle aanwezig die desgewenst heksennagels aanbrengt en verder maakt karikaturist/sneltekenaar Bram Levi van alle verklede personen een karikatuur die hij gratis uit reikt aan de geportretteerden. „We zorgen tijdens deze nacht ook voor Harry Potter-drankjes en -hapjes. We doen dit alle maal omdat we het zelf ook erg leuk vinden. De verkoop heeft geen stimulans nodig. Deze boe ken verkopen zichzelf", zegt ei genaar Theo Spinnewijn van boekhandel De Vries. Hij heeft al een lijst met 200 voor-inteke naars en weet uit ervaring dat ongeveer eenzelfde aantal boe ken spontaan wordt aangekocht dit weekend. De nacht begint om 23.15 uur en duurt tot 01.00 uur. I STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - MFC, 19.30 uur, bijeen komst over medicijngebruik bij reuma; Gemeentehuis, 20.00 uur: Raadsleden spreekuur. Advertentie Kortingen van 10% tot 40% Lange Kerkstraat 41 4661 JG Goes Tel, 0113 - 27 00 25 STEUTEL KLEEDT DE MAN (Advertentie) HET BESTE VAN TWEE 'KOOK'EILANDEN. Marianne Co Simmers (voorheen Restaurant 'De Waag' uit het Schouwse Serooskerke, 57e plaats in 'Lekker') en Michel Louws van Restaurant 't Veerhuis uit Wolphaartsdijk vormen samen het beste var» twee toprestaurants. WOLPHAARTSpiIK Wolphaartsdijkse Veer Wolphaartsdijk. tel. Oil 3-581326.' www.veerhuis.net, veerhuis.wolphaarlsdijkigïhetnet.n! OR VOOR GENIETEN OP GASTRONOMISCH NIVEAU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41