Mtet geldkist op de bagagedrager Proverko zoekt naar bouwplekken Vrouwen nemen de leiding over in Noors bedrijfsleven ABN zoekt overnamekandidaten Doelstelling jeugdbanen gehaald Corio koopt winkelcentrum Parijs Roep om meer garanties veevoer floek over honderd jaar boerenleenbank op Zuid-Beveland Grontmij wil van deel projecten af het bedrijf donderdag 17 november 2005 ZJ AMSTERDAM - Het Nederlandse bankbedrijf ABN Am- ro is op zoek naar kleine overnamekandidaten om zijn po sitie in Duitsland te verstevigen. Dat heeft bestuursvoor zitter Rijkman Groenink gezegd in een interview met de Duitse zakenkrant Börsen Zeitung. „Als we de kans krijgen om daar een kleine bank over te nemen, dan zullen we dat doen." Wel moeten deze bedrij ven voldoen aan de strategie van ABN Amro, gericht op het bankwezen in het middensegment en aan de finan ciële doelstellingen van de bank. „We willen consolideren en groeien in Duitsland", aldus de ABN Amro-topman. Vorig jaar voegde het bankcon cern de Duitse onderdelen in vermogensbeheer Delbrueck en BethmannMaffei samen. Deze bedrijven hebben geza menlijk een beheerd vermogen van 13 miljard euro. Daar mee behoort ABN Amro tot de vijf grootste 'private banks' in Duitsland. ANP DEN HAAG - De Taskforce Jeugdwerkloosheid en MKB-Nederland hebben tot nu toe 24.218 jeugdbanen ge schapen. Dat hebben de werkgroep en de ondernemersor-, ganisatie gisteren bekendgemaakt. Met het aantal leer- en werkplekken is de doelstelling voor dit jaar van 22.500. banen gehaald. Voorzitter van de werkgroep H. de Boer is tevreden over het resultaat, maar hij ziet nog wel knelpunten. Onder meer het hoge aantal voortijdige schoolverlaters is een probleem. Ook is er te weinig inzicht in zowel de vraag naar stageplaatsen als het aanbod door bedrijven en in stellingen. ANP UTRECHT - Vastgoedbelegger Corio koopt voor 51,8 mil joen euro een winkelcentrum ten westen van de Franse, hoofdstad Parijs. Dat heeft de onderneming gisteren be kendgemaakt. Het winkelcentrum, dat de naam 'Art de Vivre' draagt, le vert momenteel een jaarlijkse bruto huur op van 3,35 mil joen euro. Dit levert Corio een rendement op van ruim 6 procent. ANP MEPPEL - Zuivelconcerns Friesland Foods en Campina en vleesverwerker Sovion eisen dat de veevoersector meer garanties voor veilig voer gaat bieden. De veevoerbedrij- ven moeten dat voor 2007 geregeld hebben. Veevoer is een 'belangrijke risicofactor' bij de productie van veilig voedsel, menen de drie concerns. Omdat vee houders vaak de grootste klappen oplopen in een voercri- sis, moet de sector ook beter regelen bij wie de boeren kunnen aankloppen voor vergoeding in dergelijke geval len, aldus Campina, Friesland Foods en Sovion. De Nederlandse Vereniging Diervoederindustrie (Nevedi) stelt dat de sector het kwaliteitssysteem voor het veevoer (GMP+) verbetert. Ook zetten de veevoerbedrijven een 'verzekeringsconstructie op die de risico's afdoende moet afdekken'. Schandalen met veevoer als de mpa-affaire en te veel dioxine in voeder voor melkkoeien staken de afge lopen jaren geregeld de kop op. De veevoedersector moet de kans op d'ergelijke crises verminderen, vinden de zui velconcerns en de vleesverwerker. ANP gorBenJansen Cq£§ - Het is een melig gezel- hap. die vertegenwoordigers r de internationale financiële „reld die in het tv-spotje van b Rabobank verveeld naar de hatste spreker van de dag luiste- Ze slaan zich van pret op de ujeén wanneer Rabobank-ver- Ltvoordiger Jochem de Min vertelt dat het bij zijn talk, opgericht door boeren, «iet alleen om winst draait en er geen aandeelhouders zijn „aarleden, die ook nog invloed op het beleid hebben ook. Een filer. Ft het boek 100 jaar Rabobank Beveland, dat vandaag wordt ge presenteerd, blijkt dat het beeld jat het spotje van de bank schetst op waarheid berust. Op selke drijfveren en mechanis men het beleid van de bank [joelt wordt er niet helemaal uit duidelijk, helder is in elk geval cat de oprichters van de vijftien boerenleenbanken die in het eer- kwart van de vorige eeuw op Zuid-Beveland zijn opgericht, «nwinstoogmerk hadden. De boerenleenbank in Borssele bij- oorbeeld gaf in 1918 op spaar geld 3 procent rente en rekende •poor voorschotten en hypothe ken respectievelijk 4,0 en 5 pro cent rente. Die marge was net mot genoeg om de kosten van gebankte bestrijden en een re servefonds voor moeilijke tijden op te bouwen. Die kosten vielen trouwens mee. Net als in de an dere dorpen waar boerenleen banken waren opgericht, hield de kassier bank aan huis. Een brandkast en een kasboek wa ren zijn belangrijkste attribu ten. Fusiegolf Twaalf van die boerenleenban- ken zijn inmiddels opgegaan in Rabobank Beveland. Alleen de Rabobank Kapelle-Wemeldinge heeft zich - nog - aan de fusie golf onttrokken. De oudste regel rechtevoorloper, de boerenleen bank Kruiningen, is honderd jaar geleden opgericht. Reden voor het bestuur de historicus Het voor 1938 zeer luxe kantoor van de boerenleenbank in 's-Heer Arcndskerke was voor sommige klanten aanleiding hun lidmaatschap te beëindigen. foto Willem Mieras Peter Priester een eeuw bankie ren ten plattelande te laten be schrijven. Het idee achter de boerenleen banken is afkomstig van de Duitse burgemeester Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Hij bedacht een simpele methode om geld schieters van buitenaf van het platteland te weren. Spaargel den bijeenbrengen en ze vervol gens tegen gunstige tarieven weer uitlenen. Zo kon worden voorzien in de toenemende fi nancieringsbehoefte van de landbouw aan het einde van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw. Kunstmest en zaaizaden raakten in zwang en later deed de mechanisatie zijn intrede. Dat betekende dat geld moest worden geïnvesteerd dat later pas kon worden terugver diend. De coöperatieve boeren leenbank was een uitkomst. Boeren waren geen klant van de bank maar lid. Dat lidmaat schap was niet vrijblijvend. Wie niet verscheen op een algemene ledenvergadering kreeg een boe te en bij weigering die te beta len, dreigde, royement. Latei- werd besloten niet te straffen, maar te belonen: aanwezigheid op een ledenvergadering leverde presentiegeld op. Desondanks verwaterde de betrokkenheid in de loop van de jaren. Op den duur waren leden alleen in gro ten getale bijeen te krijgen als er iets te vieren viel. Centrale figuur in de beginjaren van de boerenleenbank was de kassier. In veel gevallen vervul de het hoofd der school in een dorp deze taak bij wijze van ne venfunctie. Die kon in elk geval rekenen. De bank was een ka mertje in de woning van de kas sier. De klanten wachtten in de gang of in de woonkamer tot ze aan de beurt waren. In Borssele moesten de bezoekers van de bank door de keuken van de kas sier. Zo wist iedereen wat er die dag bij hem op tafel kwam. De kassier reed doodgemoede reerd met zijn geldkist op de ba gagedrager van zijn fiets naar een ander dorp om daar zitting te houden. Bankovervallen en in braken bestonden vóór de jaren zeventig niet op Zuid-Beveland. Toch namen sommige banken voorzorgsmaatregelen. De kas sier van Yerseke schafte een waakhond aan en het bestuur van de bank in Borssele had zijn kassier een revolver ter beschik king gesteld. Het kantoor van de boerenleenbank 's-PIeer Arendskerke was uitgerust met een slim valluik voor de brand kast. Dat luik was bovendien voorzien van elektrische contac ten, die een bel in de woning van de politieagent in 'werking konden stellen. Bouwen Aan het knusse thuisbankieren - maar dan wel bij de kassier thuis - kwam een einde toen steeds meer banken een eigen kantoor, vaak eerst nog met dienstwoning voor de kassier, lieten bouwen. Zo verrees in 's-Heer Arendsker ke in 1938 een voor die tijd zeer royaal uitgevoerd kantoor met een grote kluis, safeloketten en zelfs centrale verwarming. Zo veel spilzucht schoot een aantal leden in het verkeerde keelgat en ze zegden op. Tussen 1950 en 1975 legden de boerenleenban ken op Zuid-Beveland een enor me expansiedrift aan de dag. Daarbij mikten zij vooral op Goes. In het laatste kwart van een eeuw boerenleenbankwezen op Zuid- Beveland deed zich, net als in andere aan de land bouw gelieerde bestuurlijke en maatschappelijke organisaties, een sterke schaalvergroting voor. De inmiddels onder de naam Ra bobank functionerende zelfstan dige verenigingen maakten een langdurig fusieproces door, vol mislukte en vervolgens weer op gang gebrachte onderhandelin gen, maar met een onvermijdelij ke uitkomst. Zo ontstond op 31 december 2000 Rabobank Beveland. Nu Kapelle-Wemeldinge nog. DE BILT - Grontmij wil een aan zienlijk deel van zijn internatio nale vastgoedprojecten over doen aan het Britse Slough Esta te, Dat maakte het ingenieurs- bedrijfgisteren bekend. Nu heeft een boekenonderzoek plaats. Als dat geen obstakels oplevert, dan ontvangt Gront mij eind dit jaar 20 miljoen euro voorde activiteiten. Slough Estates heeft een optie om nog een deel van de vastgoed projecten van Grontmij te ko pen. In dat geval krijgt Gront mij volgend jaar nog eens 9 mil joeneuro. Hetgaat om projecten in Honga rije, Polen en-Italië. Ongeveer twintig medewerkers stappen na de transactie van Grontmij over naar Slough Estates. Bij Grontmij werken in totaal 3500 mensen. Grontmij wil de op-' brengst uit de verkoop gebrui ken om schulden af te lossen. Ook wil het investeren in de acti viteiten die overblijven. Grontmij kondigde in maart vo rig jaar al aan afstand te doen van verschillende activiteiten. Eerder werden Degromij (delf stoffenwinning) en SBI Fries land en Vagron (reststofverwer king) verkocht. Een deel van de vastgoedprojec ten in Nederland werd in juli van de hand gedaan voor 7 mil joen euro. Een koopoptie voor r-°o eens 7 miljoen euro wordt nog door koper Holland Ontwik kelgroep bekeken. Grontmij biedt advies- en inge- flteursdiensten voor bouwprojec ten, infrastructuur en milieu. Na de transactie met Slough Nates heeft Grontmij ongeveer tweederde van zijn vastgoedpor- 'teieuille afgestoten. De resteren de projecten vertegenwoordigen a°g een waarde van 30 miljoen euro. Het bedrijf denkt deze acti- piten in de loop van volgend jar te verkopen. Verder wil Jrontmij nog verschillende be- pVendie actief zijn in reststof- ^verwerking van de hand doen. Overnames Nisten denken dat Grontmij jteaks 80 tot 100 miljoen euro "Schikbaar heeft voor overna- J* Het bedrijf kijkt voor kan ji in Nederland, België en uitsland. Maar ook zoekt het [aar kleinere acquisities in Po- Tsjechië en Hongarije. ANP Als het aan de Noorse regering ligt worden per 1 januari min stens 40 procent van de bestuurs functies in beursgenoteerde be drijven door vrouwen bekleed. Ondernemingen die te veel man nen in de Raad van Bestuur heb ben, lopen het risico door de staat gesloten te worden. door Windy Kester OSLO - Voor een land waar vrouwelijke volksvertegenwoor digers borstvoeding geven in het parlement, is de maatregel mis schien niet eens zo vreemd. Het was nota bene een conservatie ve, mannelijke, minister voor Handel en Industrie die een paar jaar geleden uitriep dat hij de oude-jongens-krentenbrood cultuur meer dan zat was. Deze minister deed het voor werk voor een wet die per 1 ja nuari 2006 ingaat. Veertig pro cent van de bestuurdersstoelen van de Noorse beursgenoteerde bedrijven moet door een vrouw bezet worden. Huidig minister voor Handel en Industrie Karita Bekkemellem: „Meer dan de helft van de men sen met een economische oplei ding is vrouw. Het zou vreemd zijn hier niets mee te doen. Bo vendien hebben wouwen vaak betere schoolresultaten." Naast haar kantoor op de vijfde verdieping van het ministerie in Oslo staat een monument ter herinnering aan Gro Harlem Brundlandts 'vrouwenregering'. In 1985 presenteerde de toenma lige sociaal-democratische pre mier een regering waarin meer dan 40 procent van de ministers vrouw was. De wetstekst is hier op gebaseerd. Momenteel is 22 procent van de Noorse bedrijfsbestuurders van het vrouwelijk geslacht. Dit is het hoogste aandeel ter wereld, maar niet genoeg. Redelijk Daarom komt er nu een wettelij ke eis. Wie niet meedoet, wordt na de overgangsperiode van twee jaar gedwongen de tent te sluiten. Bekkemellem acht dat redelijk: „Opheffing gebeurt ook als een bedrijf verzuimt be lasting te betalen of op een an der manier de wet overtreedt." Toen het idee over rechtsgelijk heid in de bestuurskamer ont stond, fronsten velen hun wenk brauwen. Zelfs in een land waar de kinderopvang goed geregeld is, is het moeilijk om de zorg voor een gezin met een hoge functie te combineren, zo werd gezegd. Onzin, meent minister Bekke mellem. „Ik heb zelf kleine kin deren. Net als nog twaalf van de negentien andere ministers. En het besturen van een land vergt minstens evenveel als een zware functie in het bedrijfsleven." Ook het Genootschap voor Noor se Ondernemingen (NHO) denkt dat de wet praktijk kan worden. In het project Female Future traint NHO hoogopgeleide vrou wen die een bestuursfunctie am biëren. Hun namen komen in een database waaruit bedrijven kunnen putten als ze op zoek zijn naar een competente dame. Te gek Het is vooral de sanctie - slui ting van de onderneming - die de werkgevers tegen de borst stuit. „De straf staat niet in ver houding tot het misdrijf. Het is toch te gek dat je de zaak moet sluiten omdat je een vrouw te kort komt?", stelt NHO-direc- teur Sigrun Vaheng. Ze pleit voor alternatieven, zoals boetes. Bijna alle beursgenoteerde on dernemingen zijn NHO-lid. Vol gens Vaheng zien ze inmiddels bijna allemaal het nut van de wet. „Natuurlijk is een bestuur: van mensen met een verschillen de achtergrond beter dan een be stuur van jongens die allemaal, op dezelfde school hebben geze ten en hun maatpak allemaal in dezelfde winkel kopen." Onderzoek van de School of Bu siness in Oslo laat echter zien dat bedrijven met veel vrouwen in het bestuur minder winst ma ken dan puur 'mannelijke' on dernemingen. Een verklaring kan zijn dat de mannen en vrouwen eerst hun draai nog moeten vinden. Boven dien zijn vrouwen wellicht meer bezig met andere zaken dan winst. Bekkemellem en Vaheng heb ben twijfel. Winst is gebaseerd op vele factoren. Vaheng: „Wil elk zichzelf respecterend bedrijf tegenwoordig niet ook een aan winst voor de samenleving zijn?" GPD door Jeffrey Kutterink GOES - Projectontwikkelaar Proverko is continue op zoek naar plekken waar hij (recreatie ve) woningen of kantoren kan bouwen. Jaarlijks ontwikkelt het bedrijf plannen voor 150 hui zen in Zeeland en op Goeree Overflakkee. De woontoren op het Stations park in Goes is het meest in het oog springende project waar de projectontwikkelaar nu mee be zig is. Maar daarnaast zijn er le gio plannen, onder andere in Goes (Ouverture), Serooskerke (Walcheren), Kapelle, Lewedorp en Yerseke. „Proverko is eigen lijk een logistiek centrum", legt directeur Rob van Avermaete uit. „Hele dagen zijn we bezig met organiseren. We verwerven de grond, ontwikkelen de plan nen, verkopen ze en lopen finan ciële risico's." Het begint bij een inventarisatie van alle bouwmogelijkheden. „We moeten weten waar ge meenten de komende jaren wo ningen willen bouwen. Dat kan zowel uitbreiding van kernen zijn, als ook vervanging van be staande bouw. Soms verzoeken gemeenten ons om een plan voor een gebied te ontwikkelen." Proverko kijkt ook actief rond. Want al heeft een gemeente nog geen plannen, dan kan de ont wikkelaar toch een stuk grond kopen met de bedoeling er moge lijk later huizen neer te zetten. „Gemeenten vinden het niet prettig als projectontwikkelaars dat doen. Maar soms worden we door de concurrentie gedwon gen. Want kopen wij de grond niet, dan doet een andere pro jectontwikkelaar dat wel. Het is het spanningsveld tussen over heid en projectontwikkelaars. Heel lastig, want de overheid is voor projectontwikkelaars de belangrijkste partij." Ten tijde van de oprichting van het bedrijf, eind jaren zeventig, was de situatie op de markt rela tief eenvoudig, schetst Van Aver maete. „Je ging naar de gemeen te, nam optie op een aantal ka vels grond, tekende er een huis op en verkocht het, waarna de grond moest worden betaald aan de gemeente.." Nu is het to taal anders. „Nu moet je ver van tevoren investeren in gronden of gebouwen. Dat betekent dat Proverko grotere en langer fi nanciële risico's loopt. We moe ten meer dan voorheen ook be Het bouwproject Nadorst van Proverko in de Middelburgse Brandenburglaan. foto Proverko zig zijn met plannen die pas over een jaar of drie, vier wor den gerealiseerd. We hebben nu al gronden in portefeuille voor na 2010. Bovendien verandert het gedrag van de koper ook voortdurend. Niet alleen door de economische omstandighe den." De veranderingen in de markt en de noodzaak om verder voor uit te kunnen kijken en dus over meer geld te kunnen beschik ken, noopte het bedrijf na te den ken over de toekomst. In 2000 werd het bedrijf gesplitst. „We moesten kiezen. Of op dezelfde voet doorgaan, fuseren of wor den overgenomen door een lan delijk bedrijf. We hebben voor het laatste gekozen." Bouwfonds Het midden jaren tachtig opge nomen bouwbedrijf is verkocht en staat tegenwoordig bekend onder de naam Dura Vermeer Bouw Zeeland. Proverko Ont wikkeling is overgenomen door Bouwfonds MAB Ontwikkeling, voorheen Bouwfonds Nederiand- Naam: Proverko ontwikkeling Plaats: Goes Opgericht: 1976 Aantal medewerkers: 8 Omzet: 40 miljoen euro se Gemeenten. Het is een doch terbedrijf van de ABN Amro bank. „Regionale kennis en con tacten bleven daardoor behou den. Gemeenten vinden het pret tig om met mensen contact te hebben die Zeeland kennen en er werken. Ze willen niet naar een telefoonnummer bellen en dan steeds weer met andere men sen te maken krijgen. Tegelijker tijd konden we het voordeel van de regionale kennis koppelen aan de financiële kracht van het Bouwfonds. Ik heb het idee dat er een periode van voor en na 2000 is. Sinds we onderdeel zijn van het Bouwfonds, zien ge meenten Proverko meer als een grote partij. Dat komt doordat we een grote bank achter ons hebben staan. Daardoor zijn we in staat grotere financiële risi co's te lopen dan kleinere ont wikkelaars. Het voordeel is dat we daardoor sneller ergens bin nen komen." De Zeeuwse onderneming valt onder regio zuidwest van het Bouwfonds, waarvan het regio nale hoofdkantoor in Delft is ge vestigd. Wat leeft heeft ruimte nodig is de slogan waarmee het bedrijf zich presenteert. De woonomgeving is zeer bepalend voor de leefkwaliteit in de ge meente, stelt adjunct-directeur Jaap Littooij. „Natuurlijk moe ten we rekening houden met het kwaliteitsplan dat gemeenten opstellen. Maar we stemmen de bouwplannen af op de omge ving. We kijken welke doelgroe pen voor de huizen in aanmer king moeten komen. Afhanke lijk daarvan kiezen we voor be paalde typen huizen en prijsklas sen waarin ze moeten vallen." Zodra er een plan is gemaakt, legt Proverko dat voor aan be trokkenen, benadrukt Littooij. „Ook vragen we aan dorpsraden een reactie. Soms krijg je in in spraakprocedures het verwijt dat er al een plan ligt. Maar zon der plan is het moeilijk praten. Mensen kunnen pas gericht com mentaar leveren als er een plan ligt. "Proverko wil zich onder scheiden door niet alleen de wo ningbouw voor haar rekening te nemen, maar ook de zaken erom heen. Van Avermaete: „Kopers sluiten met ons de contracten af, niet met de makelaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25