PZC Horeca Walcheren zoekt mensen Goed jaar voor Zeeland campings Bijltjesdag personeel van Vitrite Bernanke is goed nieuws Nieuwe campagne moetstille reserves' enthousiast maken uw mommmpamm ZuidWest lease Sony haalt cd's terug na lek in beveiliging Uit de iris valt veel op te maken Geen lange bankrekeningnummers Bellen vast naar mobiel goedkoper Vrees voor kosten dik personeel Treinreizigers klagen over boetebeleid NS p'S»5 31,4460 AA Goes Kun Midden-Zeeland: 0113-315520: Ews-Vlaanderen: 0114-372770: Nationaal: 020-4562500. donderdag 17 november 2005 i 11 I 4 www.zuidwestiease.nl frnrleffrev Kutterink jHDDELBURG - De horeca op Walcheren begint een offensief om tientallen openstaande vaca tures ingevuld te krijgen. De campagne richt zich op stille re serves: mensen die wel willen en kunnen werken, maar niet als werkzoekend staan ingeschre ven. Het project is een initiatief van Koninklijke Horeca Nederland afdeling Veere en re-integratie- bedrijf Wende in Middelburg. De 'jacht op de stille reserves' dateert van maart 2001. Zeven duizend Zeeuwen kregen toen een brief van de provincie Zee land waarin werd gevraagd of zij willen werken. De Zeeuwse afdelingen van Ko ninklijke Horeca Nederland, Re- cron en Hiswa wilden daarop aansluitend een proefproject op zetten om mensen aan een baan in de horeca of het toerisme te helpen. Door procedurele om standigheden is dat project nooit van de grond gekomen. Actueel Komnklijke Horeca Nederland, afdeling Veere en Wende heb bendeidee opnieuw opgepakt. „Hoewel de arbeidsmarkt er nu anders uitziet dan vier jaar gele den, is het vraagstuk nog steeds actueel", zegt P. Arkenbout, con sulent van Koninklijke Horeca. Nederland. „We hebben een in ventarisatie gemaakt bij hore- ca-bedrijven op Walcheren. Het blijkt dat er minstens veertig va catures zijn die niet ingevuld kunnen worden. Met name in het hoog- en laagseizoen." De afdeling Veere van Horeca Nederland en Wende vroegen DEN HAAG - Sony Music haalt in de VS enkele miljoenen cd's terug uit de winkels wegens een gevaarlijk 'lek' in de kopieerbe veiliging. Ook particulieren mo gen hun cd's komen omruilen. een subsidie aan bij het sociaal fonds horeca om het project te kunnen financieren. Er is een be drag van 54.000 euro beschik baar. De stille reserve bestaat niet, zo als vaak wordt gedacht, alleen maar uit wouwen, benadrukt di recteur H. Dettingmeijer van Wende. „Het gaat om zowel mannen als vrouwen die vaak thuis zorgtaken hebben, maar toch weer willen werken. Vaak voor een bepaald aantal uur in de week en op bepaalde tijdstip pen, omdat ze het werk moeten kunnen combineren met die zorgtaken." Het gaat om banen in de bediening, keuken, recep tie en als kamermeisje. Willen werken is het belangrijk ste, zegt S. Bijlsma, project con sulent bij Wende. „Om de men sen de nodige vaardigheden bij te brengen, wordt een opleiding van een week gegeven bij één ho tel en twee restaurants. Door middel van rollenspellen leren mensen omgaan met bijvoor beeld lastige, maar ook met ver schillende soorten klanten. Want Belgische klanten wensen anders te worden aangesproken dan Nederlandse. Ook leren ze hoe te serveren en hoe om te gaan met kassasystemen." Wensen Re-integratiebedrijf Wende be kijkt vervolgens waar iemand het best kan werken. „We weten wat de vraag bij bedrijven is. Zo veel als mogelijk proberen we re kening te houden met de wen sen van de werknemers. Dus als iemand een bepaald aantal uur per week wil werken en ook op bepaalde tijdstippen, proberen we daarbij een vacature te zoe ken die er zoveel mogelijk bij aansluit." Wende begint binnenkort met de wervingscampagne. Dat zal onder meer gebeuren via adver tenties en het uitdelen van flyers. De bedoeling is minstens twin tig mensen aan een baan te hel pen, zegt Arkenbout. „Maar als het er meer worden, is het nog beter. Doordat het sei zoen in Zeeland steeds langer doorloopt, ontstaan vacatures. In de zomer kan dat vaak met behulp van studenten worden opgelost. Maar we zoeken nu naar een meer structurele oplos sing. Dus naar mensen die niet kiezen voor het snel geld verdie- de Amerikaanse mis kleun. heeft Sony besloten voor lopig af te zien van de invoering van antikopieersoftware in Eu ropa. „Het probleem speelt in Neder land en Europa niet. Maar in de ?S is het een pijnlijk verhaal", aldus een woordvoerder van So ny BMG in Nederland. Het was volgens Sony de bedoeling de be- veihgingssoftware vanuit de VS ook in Europa 'uit te rollen'. Daarvan is nu afgezien. „Wij i hier alleen mee verder als de software bewezen 100 pro cent veilig en gebruikersvriende lijk is." kopieerbeveiliging maakt computers waarop muziek-cd's worden gedraaid kwetsbaar voor virussen en 'spionagesoft ware' waarmee persoonlijke ge- 3 van pc's kunnen worden en. Software die Sony aan bood om dit probleem te verhel- maakte de kwaal alleen maar erger: de computers wer- "i nog vatbaarder voor virus- i. Het geavanceerde slot staat op cd's van onder anderen Natasha d, Celine Dion en Neil Diamond. GPD Inge van Meerten (links) stelt diagnose via iriscopie: „Het oog is het enige orgaan dat direct verbonden is met de hersenen." door Inge Heuff ZEERIKZEE - Het menselijk lichaam is de werkplek van Inge van Meerten. Als natuurgeneeskundig therapeut is haar uitgangspunt dat alles in het lichaam met elkaar samenhangt. „Een slecht werkende lever of galblaas kan een flin ke hoofdpijn veroorzaken." Elk mens heeft regelmatig een onder houdsbeurt nodig, vindt Van Meerten. „Onze eetgewoonten zijn nu eenmaal niet altijd gezond voor het lichaam, denk maar aan de koffie, cola en suiker die we tot ons nemen. Maar zelfs als we alleen maar worteltjes, noten, peul vruchten en granen zouden eten, dan nog hopen er zich afvalstoffen in ons lichaam op. Vandaar die onder houdsbeurt." Van Meerten krijgt jong en oud in haar praktijk met diverse klachten. „Veel chronische hoofdpijn, buikpijn, oorontstekingen, vermoeid heid, botklachten en virussen als pfeif fer. Het zijn vooral de klachten waar de reguliere geneeskunde niet zoveel mee kan." De therapeut stelt de diagnose on der andere door kinesiologie waarbij het hele lichaam wordt bekeken, omdat de buitenkant kan weergeven waar bin nen een onbalans is. Met elektro acu punctuur (geen naalden, maar zwakke stroomstootjes) worden blokkades in energiebanen opgespoord. Ook irisco pie is een diagnosemiddel. „Het oog is het enige orgaan dat direct verbonden is met de hersenen, de verbinding van alle andere organen loopt via de ruggen- foto Marijke Folkertsma graat. In de iris kun je de structuur van het lichaam zien, de zwakke en sterke kanten, de eerder doorgemaakte ziek ten en acute aandoeningen. Maar ook de mate van vervuiling." Voor iriscopie gebruikt Van Meerten de iriscoop die doet denken aan het apparaat van een opticien. Daarmee kan zij bijvoorbeeld zien of er een tekort is aan vitaminen en mineralen en welke dat dan zijn. „Dat kan al snel het geval zijn want groenten en fruit bevatten veel minder vitamines en mineralen dan vroeger." door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeland campings, een samenwerkingsverband van tien kampeerterreinen, heeft een goed jaar achter de rug. De boekingen in het hoog- en nasei zoen hebben het slechte voorsei zoen goedgemaakt. Dat stelt voorzitter H. Goovers van Zeeland campings. De cam pings hebben zich verenigd om een beter resultaat te behalen. Het gaat om: camping Interna tional (Nieuwvliet), Schelde- oord (Baarland), de Witte Raaf (Arnemuiden), de Paardekreek (Kortgene), de Pekelinge en Ons Buiten (Oostkapelle), Westhove (Aagtekerke), Duinoord (Westen- schouwen) en Ginsterveld (Burgh-Haamstede) en de Wijde Bliek (Renesse). Het afgelopen jaar hadden de campings bij el kaar 20.245 boekingen (een stij ging van 1,4 procent ten opzich te van 2004). Er kwamen min der Nederlanders (-1,12 pro cent), meer Duitsers (+4,21 pro cent) en Belgen (+16,18 pro cent). In het voorseizoen boek ten de campings 7418 overnach tingen (-2,43 procent). Opval lend is het hoge aantal Bel gische vakantievierders (+29,20 procent). De campings maakten in het hoog- en naseizoen een in haalslag (+3,75 procent meer boekingen). Goovers schrijft de goede resultaten toe aan de bun deling van krachten en de strik te naleving van kwaliteit. Vol gens hem is Zeeland campings daardoor een begrip geworden en komen veel mensen terug. De Amerikaanse president George Bush heeft onlangs Ben Bernanke voorgedragen als nieuwe voorzitter van oo 'Board of Governors' van het Fede ral Reserve System (Eed), het Ameri kaanse stelsel van centrale banken. Als oe nominatie van Bernanke door de Amerikaanse Senaat wordt bevestigd - en daar lijkt het wel op - dan wordt hij samen met president Jean-Claude Tri net van de Europese Centrale Bank (ECB) de machtigste centrale bankier 'er wereld. fris de afgelopen weken veel geschre ven over Bernanke in de financiële Pers, waarbij ik vaak mijn wenkbrau wen heb gefronst. Blijkbaar gaan ook sommige journalisten fantaseren als er over een persoon weinig bekend is. Zelf ken ik Bernanke sinds 1994. Als colle- &a s hebben wij regelmatig contact ge had over ons wetenschappelijk werk. Hij was tot vier jaar geleden hoogle raar economie aan de universiteit van Princeton. Tot op dat moment had hij geen enkele beleidservaring, behalve in de plaatselijke schoolraad. Bernanke is een zeer goede wetenschap per, met uitgesproken ideeën over het monetaire beleid. Tot iedere verrassing werd hij in 2002 tot 'governor' van de Fed benoemd. Dat kan in de Verenigde Staten. Op het continent van Europa gebeurt zoiets zelden. Men schuwt hier onafhankelijke wetenschappers en maakt liever de veilige keuze voor een (centrale) bankier of een topambte naar. Dit is een opmerkelijk verschil tussen de Angelsaksische en contincn- taal-Europese landen. Vaak wordt hier het gebrek aan beleidservaring als ex cuus gebruikt om geen topwetenschap- per op een dergelijke post te benoemen. Deze zomer maakte Bernanke de op merkelijke overstap naar het voorzitter schap van de 'Council of Economie Ad visers' (Raad van Economisch Advi seurs) van president Bush. Door sommi gen werd dit reeds als een voorteken voor de Fed-benoeming gezien. Bij zijn voordracht als Fed-voorzitter zei Bernanke dat handhaving van het Amerikaanse monetaire beleid, zoals dat in de afgelopen achttien jaar is geformuleerd door zijn voorganger Alan Greenspan, zijn eerste prioriteit is. Dit moest hij uiteraard wel zeggen om de financiële markten niet te veront rusten. Bernanke weet immers als geen ander dat hij dient vast te houden aan de voorspelbaarheid van de Fed. Door het aantreden van Bernanke per 1 februari aanstaande, de hoge olieprij zen en de grote onzekerheid over Ameri kaanse economie is deze voorspelbaar heid echter een stuk geringer gewor den. Je ziet dan ook meteen dat de fi nanciële analisten het opeens niet meer weten en elkaar tegenspreken. Ik verwacht zelf dat Bernanke, die door sommigen ten onrechte als een mo netaire duif is neergezet, meer belang zal hechten aan prijsstabiliteit. Hij zal daarbij meer aansluiten bij het beleid van de Europese Centrale Bank, dat een inflatietempo van maximaal 2 pro cent hanteert. Onder Greenspan was toch de indruk ontstaan dat 3 procent inflatie ook aanvaardbaar was. Daar naast zal Bernanke meer dan Greens pan nadruk leggen op de transparantie van de Fed. want wat 'openheid' be treft scoort de Fed nu nog slechter dan de ECB. Ten slotte zal hij langzaam maar zeker afrekenen met een andere erfenis van Greenspan. Deze laatste heeft de collec tieve verantwoordelijkheid van de 'Board of Governors' te veel omgebo gen tot zijn persoonlijke verantwoorde lijkheid voor het monetaire beleid. Dat kon Greenspan doen door belangrijke informatie over de economie binnen de Fed via de 'baronnen' (de divisiedirec teuren) naar zich toe te trekken. De keerzijde van de persoonlijke verant woordelijkheid is dat politieke beïn vloeding in beginsel gemakkelijker wordt. Bernanke beseft dit als geen ander en zal de collectieve verantwoordelijkheid weer in ere herstellen om de onafhanke lijkheid van de Fed beter te waarbor gen. Kortom, de aanstaande benoeming van Bernanke is goed nieuws, ook al zal de nieuwe Fed-voorzitter een moei lijke tijd tegemoet gaan. Sylvester Eijffinger DEN HAAG - De banken in Nederland gaan niet over tot wijziging van de bankrekeningnummers voor particulie ren. Europese regelgeving-in-de-maak maakt dit vanaf 1 januari 2008 wel mogelijk. Banken die de regelgeving, die bedoeld is voor de invoering van één Europees systeem voor het betalingsverkeer, wel invoeren zullen het aantal cijfers van bankrekeningnummers vrijwel zeker verdub belen. De precieze vormgeving is nog niet bekend, maar volgens de Nederlandse Vereniging van Banken gaat een rekeningnummer ten minste bestaan uit twaalf cijfers en zes letters of misschien zelfs veertien cijfers en twaalf let ters. Eurocommissaris McCreevy verwacht dat de invoe ring van één Europees betaalstelsel 50 tot 100 miljard eu ro efficiencywinst oplevert. GPD DEN HAAG - Telecombedrijf KPN verlaagt de tarieven voor het bellen van een vaste telefoon naar een mobiel toe stel met 12 procent. De prijsverlaging gaat per 1 januari in. Dat maakte KPN gisteren bekend. De verandering in het tarief is het gevolg van afspraken met de mobiele-bel- bedrijven om de prijs van het afwikkelen van telefoonver keer te verlagen. Volgens het telecombedrijf geldt de prijsverlaging alleen voor bellers die met KPN bellen. Klanten die gebruikma ken van andere abonnementsvormen profiteren er niet van. De korting hangt ook af van het tijdstip waarop men sen bellen. Volgens KPN is het vooral voor zakelijke bellers een aan trekkelijke verlaging, want de gemiddelde zakelijke bel kosten komen voor meer dan een derde uit bellen van vast naar mobiel. ANP DEN HAAG - Bedrijven moeten niet opdraaien voor kos ten veroorzaakt door overgewicht onder hun werkne mers. Dat heeft voorzitter B. Wientjes van werkgeversor ganisatie VNO-NCW gisteren gezegd. Wientjes noemt overgewicht een voorbeeld van mogelijke nieuwe verantwoordelijkheden voor het bedrijfsleven die de loonkosten kunnen opdrijven. Volgens VNO-NCW moet de overheid oppassen om dit maatschappelijke pro bleem op het bordje van bedrijven te leggen. Het aantal mensen met overgewicht neemt toe in Neder land. Op dit moment lijdt 40 procent van de volwassenen aan overgewicht en 10 procent aan ernstig overgewicht. Als de huidige ontwikkeling zich voortzet, dan zal in 2015 naar schatting 15 tot 20 procent van de volwassen Nederlanders ernstig overgewicht hebben. Vorige maand bereikte minister Hoogervorst van Volksge zondheid overeenstemming met het bedrijfsleven over een plan van aanpak tegen overgewicht. ANP door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De helft van het personeel van Vitrite in Mid delburg heeft gisteren ontslag aangezegd gekregen. De sfeer is bedrukt, de onzekerheid groot, de motivatie laag. Op 'bijltjes dag' lag de fabriek dan ook hele maal stil. De gevoelens worden nog eens versterkt doordat in de fabriek machines worden ontmanteld om te worden verplaatst naar het Poolse Bielsko. „De gevol gen van de reorganisatie wor den nu inderdaad heel erg tast baar voor iedereen", reageert J. van Someren, voorzitter van de ondernemingsraad van Vitrite. Bij Vitrite gaat meer dan de helft van de ruim tweehonderd arbeidsplaatsen verloren door dat een groot deel van de pro ductie wordt overgeheveld naar Polen en China. Dinsdag heeft iedereen een brief gekregen waarin een tijdstip stond waarop werknemers aan wezig dienden te zijn. Vanaf ne gen uur gisterochtend werd ie dereen voor een gesprek binnen geroepen bij leidinggevenden. „Het waren hele korte gesprek ken, waarin mensen te horen kregen of ze wel of niet mogen blijven", zegt Van Someren. „Het is een Idotesituatie. Ande re woorden heb ik er eenvoudig weg niet voor. Mensen die hun baan kwijtraken, hebben ook te horen gelo-egen vanaf wanneer. Er zijn drie data: 1 januari 2006, 1 juli 2006 en 1 januari 2007." De emoties liepen gisteren hoog op. De bedrijfsarts, de afdeling personeelszaken en de leden van de ondernemingsraad vingen mensen op. „Maar ook voor de mensen die hun baan wel behou den, is de situatie uitermate moeilijk. Ze moeten noodge dwongen afscheid nemen van collega's waar ze jarenlang mee hebben samengewerkt. Iedereen wil daarom zijn verhaal kwijt." De Vitrite moet vanaf vandaag weer op volle toeren gaan draaien. „Alsof er niets aan de hand is. De grote vraag is inder daad hoe je mensen na zo'n dag gemotiveerd kunt houden. Voor zover de ondernemingsraad weet, zijn daar geen concrete plannen voor. De fabriek moet weer gewoon gaan draaien. Maar hoe dat verder gaat lopen, moeten we afwachten. Want hoe hou je mensen gemotiveerd die nu al weten dat ze over dertien maanden hun baan kwijt zijn? Mensen zijn wij om te zoeken naar een andere baan. Maar als ze er een vinden, missen ze wel de vertrekregeling zoals die in het sociaal plan is vastgelegd. Dat is een moeilijke afweging." De ondernemingsraad heeft wel het idee dat de gesprekken waar in mensen zijn ingelicht fatsoen lijk zijn gevoerd. UTRECHT - Treinreizigers zijn ontevreden over het nieuwe boe tebeleid van de Nederlandse Spoorwegen. Eenderde van de klachten die reizigersvereniging Rover ontvangt, gaat over het aangescherpte regime. De conducteur krijgt bovendien alle frustraties van beboete reizi gers over zich heen en voelt zich de boeman. Dat hebben Rover en de vakbond FNV Bondgeno ten gisteren laten weten. Ze heb ben onderzoek gedaan naar de gevolgen van het boetebeleid. Sinds 1 oktober moeten alle rei zigers zonder treinkaartje een boete van 35 euro betalen, plus 'de normale ritprijs. Dat moet ook als bijvoorbeeld de kaartau- tomaat kapot is. In bepaalde ge vallen scheldt de NS de boete achteraf wel kwijt. Voor 1 okto ber was het mogelijk bij de con ducteur een kaartje te kopen. Rover heeft tot nu toe ongeveer zestig klachten ontvangen. Het merendeel komt van reizigers die beboet zijn 'terwijl zij zich van geen kwaad bewust zijn en zich te goeder trouw hebben op gesteld', aldus de organisatie. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23