Geliefde en verguisde shorttracker Roose surft zich bij wereldtop Spelers De Toekomst wermen uit naar titeltoernooien biljart Breskens herdenkt Esad Osmanovski Symposium over opvoeding en sport 21 {polo Anton Ohno superster in VS en volksvijand in Zuid-Korea bvidenko bij Je laatste vier Mytilus wint inhaalwedstrijd Tweede plaats Annelore Willeboer Clinic Raymakers in Nisse Triatloncircuit ter ziele uitslagen donderdag 17 november 2005 wb mm A'tm Ohno is de su- tijdens de wereldbeker- ,dstnjien shorttrack die van- l! in Den Haag worden De 23-jarige olym- jioen uit de Verenig- v staten wordt in Nederland wLlijks herkend, maar een «Lj vindon, in Seoel was dat „Hij is de meest ge- j'0 persoon in Zuid-Korea. fw meer dan Osama bin La- vertelt zijn vader Yuki. j|ffii}svan Oosten OEN'HAAG - Op 21 februari 2002 werd Apolo Anton Ohno in Sal! Lake City olympisch kam- pjoen shorttrack op de 1500 me- ja De dag erna werd hij met de dood bedreigd. fc Amerikaanse held won de kden medaille na een beslis ts van de scheidsrechter. Dong-Sung Kim waande zich ünnaar, schaatste zijn ereron- fcnet de Koreaanse vlag tot hij paar minuten later vernam da! hij was gediskwalificeerd het hinderen van Oh- tn liet, in een staat van totale jntgoocheling, de vlag op het ijs ^len. De uren daarna drukten duizenden Zuid-Koreaanse schaatsfans hun computers aan. Dezelfde nacht stroomde de Mtailbak van het Amerikaans Olympisch Comité met zestien duizend berichten vol. was geen grap, er zaten iodsbedreigingen bij. Het 'cy- erterrorisme' had als resultaat dat Apolo Anton Ohno bijna vier jaar niet naar Zuid-Korea durfde te reizen. Na harde ga- ranties van de Koreaanse over heid, overwon Ohno een maand geleden zijn angsten. Hij heeft in het olympische seizoen com- kan nu geen wed- irijd overslaan. Ohno is een moderne hippie, tieneridool in de Verenigde ;en. Zijn uitstraling is cool: |e manen, bakkebaarden en geitensikje. Ohno is in het schaatscentrum De Uithof in Apolo Anton Ohno bereidt zich voor op de training in Den Haag. Den Haag de vriendelijkheid zel ve, maar in de dagen voor een wedstrijd geeft hij geen inter views. „Dat heeft met discipline te maken." Ohno's ervaringen in Seoel wor den verwoord door zijn vader, die op 18-jarige leeftijd van Ja pan naar Amerika emigreerde. Hoewel kapper van beroep, reist hij sinds 2001 als klusjesman met de Amerikaanse short trackers mee. Na de training stopt Yuki zijn zoon een boter hamzakje met knoflook, een stukje gekookte kalkoen, een vi taminepreparaat en een koolsap- je toe. De dagen voor en tijdens de we reldbekerwedstrijden in Seoel in oktober werd Ohno 24 uur per dag bewaakt. Op het vlieg veld vormden meer dan honderd politie- en beveiligingsagenten een cordon rond de 1.70 meter kleine Ohno. Onder een escorte werd Ohno be geleid naar het hotel en voor de deur-Van zijn hotelkamer trof hij een bewaker aan. Als Ohno een voet buiten de deur zette, volgden vier lijfwachten in zijn spoor. Op sportschoenen, voor het geval dat hij in het park zou gaan joggen. „Niemand kon ook maar in zijn buurt komen", ver telt Yuki Ono, die over zijn leef tijd zegt nog 'aan de goede kant van de zestig' te zitten. „Apolo heeft zich geen moment onveilig gevoeld." Apolo Anton Ohno had zich ge degen voorbereid op een vijan dig publiek, vertelt zijn vader. „Hij heeft als topsporter geleerd aanvallen uit diverse hoeken af te weren. Hij heeft de mentale discipline om in zijn eigen 'zo- foto Evert Jan Daniëls/GPD ne', een zeer geïsoleerde wereld, te blijven. Zie het als een pant ser om zijn lichaam, elk scheur tje moet meteen worden ge dicht." „Dat is de uitdaging voor iedere topatleet, om alleen die zone te betreden en alle aanvallen af te weren. Het kunnen ook aanval len van binnenuit zijn, zoals ang sten. Er is altijd wel Iets wat hem uit zijn zone wil halen. Zelfs met mij praat hij hooguit zeven minuten op een dag." De laatste wereldbekerwedstrij den, vorige maand in Seoel, dreigden voor Apolo Anton Oh no op een fiasco uit te draaien. Op de eerste en tweede dag werd hij gediskwalificeerd, op de laatste dag moest hij zijn sta tus als olympisch kampioen waarmaken. „Ik had me ingesteld op de meest lelijke nederlaag. Of dat hij de handdoek zou werpen", bekent Yuki Ohno. Het ging in Seoel niet goed met Apolo An ton Ohno, hoe veilig hij zich ook voelde. Zijn pantser had een vi rus doorgelaten. Als gevolg van een zware buikgriep was hij ver zwakt. Op de slotdag plaatste hij zich wonderwel voor de fina le van de 1000 meter. Vuilnisbak „Ik zag hem over de rand van een vuilnisbak hangen", be schrijft Yuki de omstandighe den waarin hij zijn zoon aan trof. „Hij wilde overgeven maar zijn maag was leeg. Hij voelde zich zo beroerd, dat hij op zijn rug ging liggen en zijn gezicht bedekte met een handdoek. Er heerste een grote stilte, niemand kon tot hem doordringen. Hij koos er voor om door te gaan en won de finale." Ohno was totaal uitgeput, kon bijna niet meer op zijn benen staan. „In de auto naar het hotel zag ik hem wit wegtrekken. Ik dacht: 'Hij gaat flauwvallen, hij moet aan het infuus'. Die nacht kregen we pas om drie uur de diarree onder controle. Yuki Ohno wijst een mogelijk verband tussen de stress van het bezoek aan het vijandige Korea niet van de hand, maar zeker we ten doet hij dat niet. „Hij houdt er op weg naar de Olympische Spelen in Turijn een extreem schema op na. Korea was een nieuwe, waardevolle ervaring voor hem." „Ik zie het zo: een motor gaat stuk als de toerenteller in het rood loopt. Apolo heeft ook in die rode zone gezeten, maar ont dekte dat daarachter nog een zo ne is. Het is het bewijs dat hij meer is dan een machine. Apolo is een bevoorrecht topatleet. Hij is voorbij de rode zone ge weest." GPD {oor Joop van den Oudenhoven •HEERENHOEK - Met Carlos Pinlo naar het Nederlands kam pioenschap driebanden derde klasse en André Karelse, Daan Ifeststratc en William de Jonge het districtskampioen- hap driebanden groot derde te lijkt biljartvereniging De ïoekomst uit 's-Heerenhoek wel ien uitzendbureau. t komt niet wekelijks voor je vier spelers tegelijk levert te spelen kampioenschap- i. De club, die werd opge- flehtin 1961 en in 1968 aanslui- d bij de KNBB, werd liet overvoerd met biljartsucces- ar kwam daar verande- nngm. Carlos Pinto, een Portu gees van origine, zette BV De bekomst op de kaart. Hij vero- Wde de eerste nationale titel a het libre derde klasse) voor ipclub in haar 44-jarig be staan. Nu, in zijn eerste seizoen plsdnebander, doet hij opnieuw SHANGHAI - De Russische ten teer Nikolai Davidenko heeft gisteren verzekerd van een aats bij de laatste vier in de 'tasters Cup, het slottoernooi 1111 Het jaar in Shanghai. ko versloeg de Argen- n Gaston Gaudio (6-3 6-4) en ig vervolgens de Chileen Fer- telo Gonzalez in drie sets (6-3 6-0) winnen van Mariano Wa .ANP/RTR een gooi naar het hoogst haalba re in zijn klasse. Loet de Jonge ging zijn clubge noot wel al voor met twee deel names aan een NK maar bereik te nooit het hoogste podium. De Jonge pakte in 1997 in het toen nog florerende bedrijf van Jan Arnouts de achtste plaats in het bandstoten derde klasse en drie jaar later in Tolkamer werd hij zesde in het libre tweede klasse. Daarmee zijn de sportieve hoog tepunten van de club wel geteld. Of er nog een wordt toegevoegd zal komend weekeinde blijken. Met vier man in één weekeinde in een finale is alvast een nieu we mijlpaal opgetekend. De Toekomst, dat telt 22 leden telt van wie zeventien in KNBB-verband spelen, is een hecht gezelschap. Waar een club lid ook verschijnt voor een fina le, altijd volgt een aantal clubge noten de verrichtingen vanaf de kant. Dit weekeinde moet de aandacht worden verdeeld. Pinto is niet de enige die in actie komt. André Karelse, Daan Weststrate en William de Jonge bestrijden elkaar en de overige finalisten in het driebanden groot dat in Yip Plaza in Goes wordt gespeeld. Van hen is Ka relse de enige die wekelijks op de matchtafel in actie komt. De concurrentie bestaat vooral uit routiniers als Bram de Waard en Eddy der Weduwe van BV Ja cobs, Martin Steketee van De Herberg en thuisspeler Rinus Kramer van Avontuur. De partijen gaan hier over 20 ca ramboles en beginnen vrijdag om 19.00 uur. Zaterdag en zon dag wordt vervolgd vanaf 12.00 uur. De finale is zondag om streeks 15.30 uur. Katja Roose in actie tijdens een van haar laatste wedstrijden van dit seizoen in de buurt van Fortaleza, Brazilië. foto Jarbas Oliveira door Mieke van den Broek GOES - Katja Roose keerde gisteren met een vijfde positie op de wereldranglijst in Vlissingen terug na een zwaar kitesurfsei- zoen. „Een superprestatie", zo sprak de 24-jarige Roose over haar eerste wereldbe kerjaar. Eigenlijk zou de student technische innova tiewetenschappen aan de TU Eindhoven maar drie internationale wedstrijden sur fen. Maar vanwege de meevallende presta ties en de onverwachte sponsoring werd ook aan alle vier de overige wereldbekerwed strijden deelgenomen. Het zorgde ervoor dat Roose de laatste zes maanden alleen be zig was met kitesurfen en reizen. Vorige week behaalde Roose haar beste prestatie. Op de laatste wereldbekerwedstrijd in Bra zilië werd de studente vierde. Even stond Roose zelfs nog op een derde plek, maar door een afnemende wind kon ze weinig uit voeren en zag ze de podiumplek aan haar voorbij gaan. De Vlissingse gaat zich nu op de afronding van haar studie richten. Daarbij heeft ze wel rekening gehouden met haar grote hob by. De studente gaat namelijk in Schevenin- gen haar studie voortzetten. Roose: „Daar ga ik ook wonen. Dat is lekker dicht bij het strand. Roose gaat ook in de winter gewoon door met trainen. „In Nederland kan ik nu nog ki tesurfen. Als er maar een beetje wind staat, lukt dat wel. Gewoon een dik pak en hand schoenen aan. Vanwege de kou hou ik die trainingen wel maar een minuut of dertig vol." Handletass Roose denkt dat ze door vele trainingen de ze winter nog wel progressie kan maken. „Ik ga proberen om de handletass onder de knie te krijgen. Dat is een truc die weinig vrouwen kunnen. Als ik de handletass bij de eerste wereldbekerwedstrijden in april kan laten zien, ben ik al heel blij." Maar een plekje bij de mondiale topdrie wordt moeilijk. „Er zijn zoveel jonge mei den in opkomst. Ook is het zo dat ik met mijn 24 jaar al behoorlijk oud ben. De mees te kitesurfsters zijn tussen de vijftien en twintig jaar. Ik denk dat ik nog maar twee jaar met de internationale top mee kan." Roose ziet deelname aan wedstrijden met meer golven daarna wel als alternatief. „Op zulke wateren komt het meer aan op erva ring. Maar voorlopig geniet ik nog van de gratis vakanties. Want zo zie ik mijn deelna mes aan de verre wedstrijden. Het is echt bi zar dat je zo ver met je sport kan komen." „En dat terwijl ik pas drieënhalf jaar bezig ben en nooit als doel heb gehad om topspor ter te worden. Wat dat betreft is het kitesur fen plotseling op mijn pad gekomen." ^LKarel Pleunis HHESKENS - De voetbalver- tniging Breskens herdenkt mor- Jjfnavond voor het begin van training Esad Osmanovski, f speler van het eerste elftal le een jaar geleden aan een hartstilstand overleed. Kouwijzer, voorzitter van e club, zegt dat de selectie en «chnische staf omstreeks 19.30 Ul)r bloemen zullen leggen op het traingsveld, waarop Esad Osmanovski op 16 november 2004 tijdens de training in el kaar zakte. Twee dagen later overleed hij in het ziekenhuis van Brugge. „We hebben ons als bestuur af gevraagd wat we het beste kon den doen. Sommigen vonden dat we het ongemerkt voorbij moesten laten gaan om geen oude wonden open te halen. De selectie kon zich daar echter niet in vinden. Uit die hoek kwam het initiatief om bloe men te leggen op de plaats waar het een jaar geleden alle maal is gebeurd. Dat initiatief hebben we onmiddellijk overge nomen." Het is de bedoeling dat de lage re elftallen van Breskens iets eerder stoppen met trainen, zo dat de ceremonie, waarbij ook de ouders en de zus van Esad Osmanovski aanwezig zullen zijn, om 19.30 uur kan begin nen. Naast voorzitter Jack Kouwijzer zal ook de zus van de zo plotseling overleden voet baller enkele woorden spreken. Kouwijzer zegt dat de ceremo nie geen besloten karakter draagt. „Iedereen is welkom. Per slot van rekening is de fami lie Osmanovski in Breskens al gemeen bekend. Esad beteken de voor heel de dorpsgemeen schap wat. Dat bleek een jaar geleden wel bij zijn uitvaart, die toen massaal bezocht werd." Na de ceremonie zal de eerste selectie van Breskens gewoon trainen. „In de geest van Esad. We weten zeker dat deze sport man in hart en nieren niet an ders gewild zou hebben" aldus Kouwijzer. De bloemen die morgenavond op het trainings veld worden gelegd, worden een dag later naar de laatste rustplaats van Osmanovski ge bracht. OUDERKERK - De volleyballers van Mytilus hebben zich door een 1-3-overwinning in de inhaalwedstrijd bij VOY op de tweede plaats van de regiodivisie genesteld. De Goese ploeg heeft na zeven wedstrijden twee punten achterstand op Coolflash/Ekspalvo 2. Mytilus was met een uitgedunde ploeg afgereisd naar Ouderkerk en begon goed. Dat resulteerde in twee overtuigende setzeges. Na winst met 20-25 en 14-25 tekende zich verval in de Goese gelederen af. Dat leidde na een nipte overwinning in de derde set (22-25) tot verlies in het vierde bedrijf: 25-20. OOSTEIND - Annelore Willeboer, met Noorderglas No ble Girl onder het zadel, behaalde tijdens het springcon cours te Oosteind een fraaie tweede plaats in het 1.30 me ter. Met maar liefst twintig combinaties in de barrage was het van dik hout zaagt men planken. De amazone uit 's Heer-Arendskerke moest alleen jeugdinternational Ro bert Ehrens met My Fair Lady voor zich dulden.Plet wa ren bijna allemaal profs in de barrage. Bovendien een technisch parcours met in de barrage twee lange lijntjes. Op die lijnen lag de tijdwinst. Maar daar werden ook nog al wat fouten gemaakt", vertelde een tevreden Willeboer. Bij de nationale wedstrijden voor junioren behaalde Anouk Kort uit Lewedorp een fraaie derde plaats. NISSE - Springruiter Piet Raymakers, veelvuldig Neder lands kampioen en met de Nederlandse ploeg winnaar van olympisch zilver tijdens de Spelen van 1992, geeft morgenavond een clinic in Nisse. Raymakers is vaste gast op Indoor Zeeland in Goes en deed tijdens de editie 2005 de toezegging dat hij een clinic zou geven in Zeeland. De instructie-avond wordt gehouden bij de familie Huige aan de Brilletjesdijk 3 in Nisse. De aanvang is 19.30 uur en de toegang is gratis. Zaterdagochtend begint om 10.45 uur een clinic voor ponyrijders. Deze wordt verzorgd door Mieke de Kok, dressuurcoach pony's van de KNHS. VLISSINGEN - De belangrijkste verandering in de kalen der 2006 van de Werkgroep Triatlon Zuidwest Nederland is het verdwijnen van het oudste triatloncircuit van Ne derland, dat zijn eerst editie kende in 1985. Door het weg vallen van de triatlon van Westkapelle en de geringe hoe veelheid triatleten die voldeden aan de vereiste vijf wed strijden was er geen grond meer om het circuit te laten voortbestaan. Al eerder verdween het run-bike-runcir- cuit in deze regio. De laatste winnaars Terèse van Lare en Remy Vasseur mogen de wisselbeker behouden tot er mo gelijk beter tijden aanbreken. Kalender 2006: 15 januari: Long distancezwemmen Hoo- gerheide, 29 januari: 21e Zwemloop Vlissingen, 5 februari Veldduatlon Etten Leur, 19 februari: zwemloop Hooger- heide, 25 maart: zwemloop Kapelle, 1 april: zwemloop Bergen op Zoom, 17 april: zwemloop Roosendaal, 20 mei triatlon Kruiningen, 24 juni: Rabo-triatlon Oud Gastel, juli zwemloop Breskens, 9 augustus zeezwemmen Oostka- pelle-Domburg, 12 augustus: Schotsmantriatlon, 16 au gustus: zeezwemmen Westkapelle-Zoutelande, 19 augus tus: Zomid-triatlon, 23 augustus zeezwemmen Dis- hoek-Zoutelande, september Melanentriatlon. door Mieke van den Broek GOES - Opvoeding door sport is het onderwerp van het sympo sium Coaches on Tour, dat mor gen in Goes gehouden wordt. Tom van 't Hek, onder meer be kend als topsporter en voorma lig hockeycoach van het Neder lands vrouwenteam, zal het con gres leiden. Het programma start om 15.45 uur met een algemeen spreekge- deelte. 's Avonds worden er ver schillende workshops gegeven. Enkele workshoponderdelen zijn: leiderschapstijlen en coach- types, de veranderende jeugd en omgaan met ouders. Het symposium wordt dit jaar voor de tweede keer gehouden. De bijeenkomst is bedoeld voor coaches en trainers uit alle sporttakken. Ook andere belang stellenden zijn welkom in Goes. Coaches on Tour is een organisa tie die elke maand in een andere provincie neerstrijkt om coaches en trainers te ondersteu nen. Aan de organisatie zijn al lerlei bekende namen verbon den zoals: Cor van der Geest; Henk Gemser, Roeland Olt- mans, Humberto Tan, de voor malige Middelburgse Elisabeth Willeboordse en Leontien Zijl aard-Van Moorsel. De bijeenkomst wordt gehou den in het gebouw van het Cios aan de Bessestraat 4 in Goes'. Kosten bedragen veertig euro. Reserveren kan via www.sport- zeeland.nl. Lucky Day 3858: 4-15-19-21-24-31-39- 42-44-45-48-49-51-56-59-63-65-68-78-80 (onder voorbehoud). Shanghai. Masters Cup. Gouden groep: Davidenko (Rus/5) - Gaudio (Arg/7) 6-3 6-4, Gonzalez (Chl) - Puerta (Arg) 6-3 4-6 6-0. Stand: 1. Davidenko 2-4, 2. Gonzalez 1-2, 3. Gaudio 2-1, 4 Puerta 2-0. Play-offs WK, returns. Sydney. Au stralië - Uruguay 1-0 (1-0): Australië w.n.s. 4-2. 35. Bresciano 1-0. Scheids rechter: Medina Cantalejo (Spa). Gele kaart: Culina, Vidmar, Popovic, Kewell (Australië), Rodriguez, Diogo, Regueiro, Garcia, Morales (Uruguay). Aantal toe schouwers: 82.698. Eerste duel: 0-1, Au stralië plaatst zich voor WK. Manamah. Bahrein - Trinidad To bago 0-1 (O-O). 50. Lawrence 0-1. Scheidsrechter: Ruiz Acosta (Col). Rode kaart: 90. Hussain Ali Baba (Bahrein). Gele kaart: Mohamed Hubail, Ala'a Hu- bail (Bahrein), Yorke, Gray, Latapy (Trin idad en Tobago). Aantal toeschouwers: 32.000. Eerste duel: 1-1, Trinidad en To bago plaatst zich voor WK. Praag. Tsjechië - Noorwegen 1-0 (1-0). 35. Rosicky 1-0. Scheidsrechter: Poll (Eng). Gele kaart: Jankulovski (Tsje chië), Hagen, Stromstad, Hoiland, Riise (Noorwegen). Toeschouwers: 17.500. Eerste wedstrijd: 1-0. Bratislava. Slowakije - Spanje 1-1 (O-O). 50. Holosko 1-0, 71. Villa 1-1 Scheidsrechter: Merk (Duï). Gele kaart: Durica (Slowakije). Aantal toeschou wers: 30.000. Eerste wedstrijd: 1-5. Istanboel. Turkije - Zwitserland 4-2 (2-1). 2. Frei 0-1 (strafschop), 25. Tuncay Sanli 1-1, 38. Hakan Sükür 2-1, 52. Neca- ti Ates 3-1 (strafschop), 84. Streller 3-2, 89. Tuncay Sanli 4-2. Scheidsrechter: De Bleeckere (Bel). Aantal toeschou wers: 45.000. Gele kaart: Sahin, Belozog- lu, Seyhan, Penbe, Metin (Turkije), De gen, Streller, Zuberbuehler, Behrami (Zwitserland). Eerste wedstrijd: 0-2. Tsjechië, Spanje en Zwitserland naar eindronde WK in Duitsland. Kwalificatie EK onder 21 jaar, re turns. Heerenveen: Jong Nederland -Jong Slovenië 2-0 (1-0). 11. Huntel- aar 1-0, 60. Huntelaar 2-0. Scheidsrech ter: Dereli (Tur), Rode kaart (2x geel): Ur bane (Slovenië). Gele kaart: Stevanovic, Keihar (Slovenië). Aantal toeschou wers: 21.200. Jong Nederland: Waterman; Tiendalli (84. Verhaegh), Vlaar, Kruiswijk en Braafheid; Aissati, Schaars en Ema- nuelson; De Ridder, Huntelaar (89. Elia) en Castelen (14. Owusu Abeyie). Jong Slovenië: Handanovic; Keihar, llic, Mórec en Jokïc; Urbane, Stevanovic en Pecnik (36. Birsa); Kronaveter (61. Zinko), Burgic en Robnik (69. Matic). Eerste duel 0-0, Nederland naar EK. Vriendschappelijk. Japan - Angola 1-0 (O-O). 89. Matsui 1-0. Zuid-Korea - Servië en Montenegro 2-0 (I-O). 5. Choi 1-0, 65. Lee 2-0. Qatar - Argenti nië 0-3 (O-O). 70. Riquelme 0-1, 71. Cruz 0-2,72. Ayala 0-3. Middelburgse Bedrijfsvolleybal Ver eniging. Derde klasse: Ziekenhuis Walcheren - ROC Zeeland 7-1, Provin cie Zeeland - AKZ verzekeringen 2 0-8, Indoor karting - Kodde 6-2, Schoonen/ Flipse/MZ - Bowl de Kruitmolen 4-4. Vierde klasse: PZC - DGA hypotheken 3-5, Delta cars - AKZ verzekeringen 3 6-2, De Babbelaar-Bayard alu 7-1, East man 2 - AKZ verzekeringen 4 4-4. Vijf de klasse: Wigman en van Dijk - Pro vincie Zeeland 2 8-0, HZ sport 2 - CZ ac tief in gez.h. 1-7, Rabo Walcheren - Ban doeng 8-0. Vrouwen. Eerste klasse: Vlijtig Lies- je-Tence/Dauwendaele 5-3, Smith kaas- Begijn makelaar 8-0, Piet Voskamp/Dau- wendaele-LVV 4-4, The tube-Jachtwerf Goes 8-0. Tweede klasse: Wagenvoorde last/MZ - Schoonm.bed,r. Simons/'t Zand 8-0, Justitie Middelburg - Ardita 2-6, DVC plus - Davos '83 7-1, Sinke schoenmode/SVS - CZ actief in gez.h, 7-1. Derde klasse: Ziekenhuis Walche- ren-De Kemel 2-6, Jong Ambon-'t Ken net 2-6, De Reus en van Heemst-Bree: dijk/SVS 8-0, Wijk Klarenbeek-Bakker Schrieks/MZ 7-1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21