Patrijzen geeft zich niet gewonnen Een duif moet altijd z'n zondagse pak aan Dorpsclub heeft verlies aan kwaliteit niet op kunnen vangen i duiven agenda JTÜV aonaeraag i novemoer zuuo (Advertentie) HRAHANTS |ffUW.je WERKGEVERSVEAENIOIHQ Nu de competitie komend weekeinde voor het gros van de Zeeuwse voetbal clubs halverwege is, kan een balans worden opgemaakt. In de zondag-der deklasse is Patrijzen met vier punten uit tien duels degradatiekandidaat nummer één. „We leggen ons niet bij de situatie neer", blijft trainer Niek van den Houten strijdvaardig. door Barry van der Hooft 's-HEERENHOEK - Je ziet het vaker in een klein dorp. Een goede generatie voetballers zorgt ervoor dat de plaatse lijke voetbaltrots ineens een rol van be tekenis gaat spelen. Zo was het ook bij Patrijzen, dat meer dan vijftien jaar een gevreesde opponent in de derde klasse van het zondagvoetbal was. Die tijden zijn echter voorbij, want de club uit 's-Heerenhoek staat troosteloos on deraan. Wat jarenlang niet lukte, lijkt dit jaar wel te gaan gebeuren. De kans is name lijk groot dat Patrijzen de derde klasse eindelijk gaat verlaten. Alleen wel via de verkeerde uitgang. De vierde klasse knipoogt nu al stiekem naar de Beve- landse ploeg, maar daar raken ze in 's-Heerenhoek niet van in paniek. Het is een logisch gevolg van het afscheid van een voor Patrijzen gouden genera tie. Met de broers Hubèr en Camiel Rent meester, Ron de Vos, Ronnie Bek, André Smulder, Henk van de Brink en Wilfred van den Dries als belangrijkste exponenten, speelde de dorpsclub jaar in jaar uit een rol van betekenis in de derde klasse. Promoveren mislukte ech ter keer op keer. Eén voor één haakten ze in de loop der jaren af, sommigen maakten daarna weer hun rentree en nu staat nog slechts één van de routiniers op de lijst van de eerste selectie. Veel gevoetbald heeft hij echter nog niet, omdat Wilfred van den Dries voortdurend met blessu res kampt. Vorig seizoen begon hij samen met de broers Rentmeester en Smulder in het tweede elftal. Dat elftal werd uiteinde lijk op één been kampioen, maar tij dens het seizoen moesten enkele oudge dienden weer hun opwachting maken in het eerste team. Van den Dries pikte nog wat doelpunten mee en hielp Patrij zen zich te handhaven in de derde klas se. Aan het einde van die jaargang volgde Patrijzen-spits Dennis Weijers (rechts) schermt de bal af in een duel met Goesenaar Jasper Huijsman, die Niek van den Houten: afgelopen seizoen nog bij Patrijzen speelde. foto Dirk-Jan Gjeltema ne." ,We missen kwaliteit en routi- foto Dirk-Jan Gjeltema echter een leegloop. Marc van Hane- ghem, Arjan Verburg, Jasper Huijsman en Paulus Wagemakers kozen voor Goes, Niels Mulder vertrok naar Nieuw- dorp, de wekelijks uitblinkende doel man Sjimmie Kikkert stopte en de rou tiniers deden opnieuw een stapje terug. Patrijzen deed later nog wel een poging om de vertrokken spelers over te halen hun overschrijving in te trekken, maar daar ging niemand op in. Wat restte was een jonge spelersgroep, die werd aangevuld met drie spelers van Robur, één van Kapelle en vooral veel jongens uit het tweede elftal. Dat laatste team werd daarmee uitgekleed, kreeg met een tekort aan spelers te kampen en is inmiddels teruggetrokken uit de compe titie. Kwaliteit Wie nu een training bezoekt van Patrij zen krijgt het gevoel alsof hij naar de A-junioren staat te kijken. Behalve een dosis routine komt het eerste team voor al kwaliteit tekort, zoveel is inmiddels wel duidelijk. De cijfers tot nu toe zeg gen alles: Patrijzen heeft tien duels ge speeld en slechts vier punten verza meld. Het doelsaldo is nog schrijnen der: vijf doelpunten voor en maar liefst veertig tegen. Dat is een gemiddelde van precies vier tegentreffers per wed strijd! Afgelopen zondag moest de ploeg de derde forse nederlaag op rij incasseren. Na de 7-0-nederlaag op eigen veld te gen Steen en het 6-0-verlies bij MOC'17 was Patrijzen deze keer kans loos in de derby tegen Goes: 1-7. Voor Niek van den Houten lijkt zijn eer ste seizoen bij Patrijzen uit te monden in een kansloze missie. „Toen Patrijzen vorig seizoen zeker was van een nieuw jaar in de derde klasse, kreeg ik het ene na het andere bericht dat er jongens zouden vertrekken", zegt de trainer. „Dat had ik natuurlijk niet verwacht, want Patrijzen had al jaren een goede ploeg. We hebben er in de maand mei alles aan gedaan om de selectie weer op sterkte te krijgen. Maar het vertrek van negen spelers hebben we niet op kun nen vangen." Wat er wel bij is gekomen, blijkt onvol doende voor het niveau van de derde klasse. Van den Houten: „De drie jon gens van Robur spelen nu ineens twee klassen hoger en van het basisteam speelde een groot gedeelte vorig jaar in het tweede. Daardoor is het ontzettend moeilijk. We missen kwaliteit en routi ne. De jonge spelers moeten de kans krijgen te groeien, maar dan hebben ze in het veld wel begeleiding nodig. En dat ontbreekt ook, omdat iedereen zijn handen vol heeft. Met wat meer kwali teit en een paar routiniers die leiding kunnen geven aan een elftal, zou het een heel ander verhaal zijn." Mopperen Van den Houten is niet blind voor de realiteit, maar houdt - vanzelfsprekend - wel de moed erin. „Het is aan ons om de sfeer goed te houden. Je merkt aan jonge spelers dat ze op elkaar gaan mopperen als het niet loopt. Dat moe ten we proberen te vermijden. We moe ten het met elkaar doen en maken met z'n allen fouten. Daar moet je dan niet te lang bij stil staan. De jongens moe ten erin blijven geloven. Domburg staat vierde van onderen en heeft slechts vier punten meer dan wij. Met drie punten kan het snel gaan, daar moeten we ons aan vasthouden. De ploegen boven ons, Domburg, HSC'28 en Breskens, komen we allemaal nog een keer tegen." Realisme Eén ding valt wel te prijzen aan de be leidsbepalers binnen de club. Het realis me wordt in de bestuurskamer niet uit het oog verloren en daardoor rust er geen extra druk op de schouders van de trainer. „Omdat iedereen ziet dat de in tentie bij de spelers goed is", weet Van den Houten. „We leggen ons sowieso niet bij de situatie neer. Ik vertel mijn spelers ook telkens dat ze erin moeten blijven geloven." „Als we een goede se rie neer kunnen zetten, weet je nooit hoe het loopt. We weten dat het moei lijk wordt en de realiteit is op het veld te zien. Maar Patrijzen heeft de moed echt nog niet opgegeven." Kloetingenaar Dies Wagenaar is een grote meneer op de vitesse en midfond door Fred Rabout KLOETINGE - „Een duif moet altijd zijn zondagse pak aan heb ben." Het is een uitspraak van de 67-jarige Dies Wagenaar uit Kloetinge. Hij bedoelt er mee dat er bij een duif-in-vorm geen pluim verkeerd mag zitten. Wagenaar - ooit een vlotscoren- de spits bij voetbalclub Kloetin ge, jaren voorzitter bij die zelf de vereniging en later bij de dui- venvereniging PV De Zeeuw in Goes, waar hij nog steeds be stuurslid is - pakte dit jaar in rayon 4 de dubbel. Hij werd dus zowel Generaal Hok als Gene raal Duif. Een prestatie die nog meer glans krijgt met de weten schap dat Wagenaar zich nog niet geroepen voelt tot de dag en overnachtfond. Hij is een vitesse- en midfondman. Dourdan, een midfondconcours dat al jaren van de kalender ver dwenen is, was zijn favoriete concours. Dies Wagenaar is dus de 'Generaal zonder de Fond'. Een schitterend seizoen ligt ach ter hem, al maakt hij een kantte kening. „Met de oude en op de natoer ging het voortreffelijk, met een aantal kettinguitslagen. Maar met de jonge waren de top- uitslagen er niet. Op de natoer kwamen die jonge wel goed naar huis, op dat moment had den de oude hun werk gedaan. Misschien heb ik geen recht van spreken, iedereen zou met dit re sultaat diktevreden zijn. Maar als sportman mag je eigenlijk nooit helemaal tevreden zijn." Wagenaar had dit jaar veel goe de duiven op zijn hok. Eén sprong er uit: zijn Westdorpe. Met tien prijzen werd deze gesie- perde blauwe geschelpte met twee witte pennen, waaraan hij op afstand herkenbaar is, asduif van het rayon. Het is een jaar ling van het soort dat via zijn neef Adrie Mieras uit Wemeldin- ge op zijn hok kwam. Van het soort Nelles van der Pol/Mau- rice Voets. Een doffertje dat zijn naam te danken heeft aan een ei gen opleer naar Westdorpe vo rig jaar. „Samen met mijn vrouw bren gen we de duiven, zeker de jon ge, wel een keer een eindje weg. Vorig jaar arriveerden we in Westdorpe, vonden daar in de buurt een leuke lossingsplaats en gaven onze kolonie de vrij heid. Toen we thuis kwamen, Dies Wagenaar in zijn duivenhok in Kloetinge. zat er slechts één op het hok. Ik dacht dat ik de rest kon verge ten. Die maakten veel later ge lukkig alsnog hun opwachting. De ene die regelrecht vanuit Westdorpe naar de Kuiterswege- ling vloog, had gelijk zijn naam. Het werd dus de Westdorpe. Hij deed het vervolgens ook vorig jaar als jonge duif al goed." Het was niet de enige duif die veel punten binnenbracht. Wa genaar staat in het generale duif kampioenschap van het rayon met vier duiven in de toptien. Naast enkele verenigingszeges, waarvan de Westdorpe er maar één voor zijn rekening nam, wa ren er drie rayonoverwinningen. Dit op de concoursen vanuit Al- blis (oude), Orleans (jonge) en Creil (natoer). Wagenaar is geen megamelker. Het seizoen 2005 werd begon nen met twintig weduwnaars. Daarnaast zitten er wel twintig kweekkoppels, waaronder ook reservemateriaal: „Een goede voetbalploeg moet ook een ster ke bank hebben." Er werden een honderd jonge ge kweekt, maar door omstandighe den („ik heb er ook een paar voor collega's beschikbaar ge steld") werd met slechts een der tigtal meegedaan aan concour sen. Een geluk was dat de verlie zen gering waren. De dag- en overnachtfond zijn aan de Kloe tingenaar dus (nog) niet be steed. „Zeg nooit nooit, maar ik kan het geduld niet opbrengen zo lang te wachten. Bovendien moet ik met mijn duiven iedere week aan de bak kunnen, ze moeten in het ritme blijven. Het seizoen is er om actief te zijn." „En wil je het hele programma draaien, dan moet ik het aantal duiven sterk verhogen. Dat zit er voorlopig nog niet in. Hoewel ik vind dat het vitessespel wordt ondergewaardeerd, houd ik er van. Sterker, willen ze de duivensport bij de jeugd promo ten, dan moet dat via het vitesse spel. Dat is en blijft de basis van de sport. Zonder vitesse geen overnacht. Die jonge gasten wil len duiven zien komen, willen geen uren thuisblijven. Tegen woordig moet alles snel. In de at letiek zie ik ook liever een 100 meter dan een marathon. Voor de marathon ga ik geen uren voor de buis zitten." Was het voor Wagenaar een uit stekend seizoen, de jubileum- vlucht vanuit Le Mans (11 juni) moet hem toch even van het hart. „Ik had er zes mee, twee van mijn betere duiven zijn nooit teruggekeerd. Ik had er één in de prijzen, 's Avonds kwam er nog één aankakken, de andere dag kwamen er nog een paar. Onlangs zag ik bij onze foto Dirk-Jan Gjeltema jaarlijkse manifestatie een film van die lossing en toen begreep ik waarom het voor mij en veel collega's een rampvlucht was. Een recordaantal duiven werd in de buurt van hoogspannings kabels gelost. Dat móet wel fout gaan." Het was een klein minpuntje voor de man die observeren hoog in het vaandel heeft. „Geen geheimen, wel observa tie. Dus als ze maar steeds hun zondagse pak aan hebben." Dat trok hijzelf ook aan om ge huldigd te worden op de kam pioenendag van zaterdag in het gemeenschapshuis van Lewe- dorp. Eindstanden Rayon 4. Oude duiven: Vitesse Hok: 1. M. Clement, 2. D. Wagen aar, 3. comb, van Belzen; Duif: J. Steen hard. Midfond Hok: 1. J. Buise, 2. D. Wa genaar, 3. M. Clement; Duif: J. Buise. Dagfond Hok: 1. C. Hermes&Zn, 2. J. van 't Westende, 3. F. de Kraker; Duif: J. de Vos. Overnachtfond Hok: 1. C. Hermes&Zn, 2. M. Houtekamer, 3. comb. Pijl/Berrevoets; Duif: C. Hermes&Zn. Jonge duiven: Vitesse Hok: 1. H. Walhout, 2. J. van Hekken, 3. J. Steenhard; Duif: H. Walhout. Mid fond Hok: 1. H. Walhout, 2. J. de Witte, 3. H. de Kooning; Duif: H. Walhout. Nat oer Hok: 1.M. de Witte, 2. D. Wagenaar, 3. L. Verwei-Filius; Duif: L. Verwei-Fi- lius. Generaal Hok: 1. D. Wagenaar, 2. H. Walhout, 3. J. Steenhard, 4. L. Ver wei-Filius, 5. J. van 't Westende, 6. J. de Witte, 7, Sj. van Eijkeren, 8. Th, Hoon- dert, 9. C. Hermes&Zn, 10. L. Goedege- bure. Generaal Duif: 1,3 en 5. D. Wa genaar, 2. J. Steenhard, 4. J. Buise. Verenigingsklassementen. PV De Zeeuw Goes. Oude duiven: Vitesse Hok: 1. D. Wagenaar, 2. J. Steenhard, 3. N, Krijger; Duif: J. Steenhard. Midfond Hok: 1. D. Wagenaar, 2. J. Steenhard, 3. N. Krijger; Duif: D. Wagenaar. Dagfond Hok; 1. F. de Kraker, 2. C. Witte, 3. J. de Witte; Duif: P. Oele. Overnachtfond Hok: 1. comb. v.d. Pijl/Berrevoets, 2. C. Dominicus, 3. P. Schrijver; Duif: J. Ka- ho. Jonge duiven: Vitesse Hok; 1. J. van Hekken, 2. D. Wagenaar, 3. J. Steen hard; Duif: J. Steenhard. Midfond Hok: 1. J. de Witte, 2. H. de Kooning, 3. j. steenhard; Duif: L. de Put ter. Natoer Hok: 1. D. Wagenaar, 2. J. Steenhard, 3. H. Koks; Duif; J. Steen hard. PV De Noordster Yerseke. Oude Duiven: Vitesse Hok: 1. G. Boone, 2. P. Zuijdweg, 3. A. Kruijsse; Duif: P. Zuijd- weg. Midfond Hok: 1. M. Boogert, 2. M. v.d. Dorpel, 3. P. Zuijdweg; Duif: A. Paauwe. Dagfond Hok; 1. E. Minnaard Mz, 2. C. de Rooy, 3. P. Zuijdweg; Duif: C. de Rooy. Overnachtfond Hok: 1. E. Minnaard Jz, 2. P. Poley, 3. H. Kosten; Duif: E. Minnaard Jz. Jonge duiven: Vitesse Hok: 1. M. v.d. Dorpel, 2. J. Fey- tel, 3. H. Kosten; Duif: H. Kosten. Mid fond Hok: 1. H. Kosten, 2. D. Kosten, 3. M. Boogert; Duif: 1. D. Kosten. Natoer Hok: 1. G. Boone, 2. A. Kruijsse, 3. E. Minnaard Mz; Duif: G. Boone, PV Nog Sneller Breskens. Oude dui ven: Vitesse: OA: S. v.d. Lijke srA I. den Dekker. Midfond: OA: H. Mookhoek&Zn; A: I. den Dekker. Dag fond: OA: L. Ras; A: L. Ras. Overnacht fond OA S. v.d. Velde&Zn; A: S. v.d. Velde&Zn. Jonge duiven: Vitesse: H. Mookhoek&Zn; A: gebr. Pijcke. Mid fond: OA: S. Mookhoek jl; A: S. Mook- hoek jl. Natoer; OA: H. Mookhoek&Zn; A: S. v.d. Lijke sr. Asduif oud: S. v.d. Lij ke sr. Asduif jong: H. Mookhoek&Zn. Generaal Hok: 1. H. Mookhoek&Zn, 2. S. v.d. Lijke sr, 3. I. van Grol, 4. I. den Dekker. vrijdag Duivensport PV de Uiver 's-Heer Arendskerke. Verto ning film van duivenfilmcineast Kees Donkers. Locatie: Heer Arendhuis aan de Torenring in 's-Heer Arendskerke. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag Duivensport Hokkenshow PV de Scheldevlie- gers Vlissingen. Aanvang: 14.30 uur. Met bonnenverkoop van nationale en in ternationale liefhebbers. Tevens om 16.00 uur prijsuitreiking Liercompetitie Walcheren. Locatie: clubgebouw aan de Zuidbeekseweg 14 in Vlissingen. Woensdag 30 november 2005 EvenTron Rosmalen Dromen, denken, durven en doen! Dat is de essentie van ondernemen. Centraal thema tijdens het congres met de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging is de vraag hoe het ondernemerschap er anno 2005 in Brabant en Zeeland voor staat. Hoe is het ambitieniveau? Gaan ondernemers voor goud? Durven we risico's te nemen? Zijn we voldoende klantgericht en innovatief? Beschikken we over de kwaliteiten om succesvol te zijn? En kunnen we op termijn de concurrentie met ondernemers elders in de wereld aan? Tijdens het congres worden resultaten van een onderzoek gepresenteerd. Succesvolle ondernemers en specialisten zullen, in een interactieve discussie hierop reageren: Grace Boldewijn, BoCari Engineering Carol Dona, Nashuatec Wim van de Donk, WRR Hugo de Haan, Vision Dynamics Group (winnaar Deloitte Technology Fast 50 2005) Onno Hoes, Provincie Noord Brabant Ton Schurgers, Syntens/Fontys Peter Swinkels, BZW Wim Vos, Vos Logistics Bernard Wientjes (VNO-WCW) De discussie staat onder leiding van de ervaren journalisten Frits Wester en Sjors Fröhlich. Het congres wordt afgesloten met een borrel en diner 'Ondernemen in de keuken', waarbij er gelegenheid is tot napraten met collega-ondernemers. Wilt u dit congres bijwonen? Kijk op www.bzw.nl of stuur een e-mail naar artz@bzw.nl. en u ontvangt een uitnodiging. De kosten bedragen 75,- (p.p. excl. BTW) voor niet-BZW-leden en 50,- voor leden BZW. Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Bent u enkel geïnteresseerd in de uitkomsten van het onderzoek? Stuur dan een e-mail met uw adresgegevens en u ontvangt na afloop het congresmagazine. F. van Lanschot BaflW ,ierp* vsnWI|m» r BN/DeStem PZC Brabants Dagblad Eindhovens Dagbla

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20