Nieuw kunststukje Hiddink Hecht collectief zet laatste stap Verhitte Turken trijpen naast WK Crisis in schaatsbond compleet na vertrek drie bestuursleden Trainer leidt Australië na slijtageslag met Uruguay naar WK die WK-landen WIES Drama dreigt voor Kocabas Zabel en Bartko winnen zesdaagse Riemer van der Velde bondsridder Belactie levert ruim een ton op Jong België grijpt naast EK Baantje hier, baantje daar? Uitkeringsduur bepaald door arbeidsverleden szw nl Dan weet u het snel rinidad is de [einste natie op et WK voetbal iKHAAG/MANAMA - Met "inwonertal van 1,1 miljoen [rinidad Tobago maar een „„tie. De Caribische eilanden- Lis de kleinste natie op het j van 2006 in Duitsland, ndscoach Leo Beenhakker je de voetbaldreumes de af lopen maanden in zichzelf te Jen. En boven zichzelf uit te feen. ,ie 1-1 tegen Bahrein in Port Spain wisten Beenhakker c.s. in uit in Manama een 1-0- te boeken. In een duel dat [aankijken nauwelijks waard maakte Trinidad na 49 mi- ndeeriige goal. Uit een cor- vfj voormalig Manchester jed-spits Dwight Yorke kop- erdediger Dennis Lawrence l {{et was duidelijk zicht- dat beide ploegen tot de er getalenteerde voetbalna- ^behoren. Trinidad staat 55e deFifa-ranglij stBahrein net 0hoger op stek 53. De thuis- peg, gesteund door volle tribu- leek gek genoeg meer moei- ieden te hebben met de om- indigheden dan de formatie D Beenhakker. Het was warm vochtig, het veld hard, hobbe- i0imoeilijk te bespelen, stoen duidelijk werd dat Bah- p het WK zou missen en de isploeg met een handigheid- Ikeeper Kelvin Jack werd de uit de handen getrapt - op I dacht te komen, roerde het lispubliek zich nadrukkelijk, •spelers bleven niet achter en 'm het arbitrale trio. Ali Hasan kreeg rood. Ekussens vlogen door de lucht ede Colombiaanse scheidsrech- a Julian Ruiz Acosta moest on- iebegeleiding naar de eedkamer. 50Beenhakker zal binnenkort g[ de nationale voetbalbond in Trinidad Tobago onder- adelen over een contract voor [WK. „Er zal nog wel wat ge rat moeten worden", zei hij pweg naar het vliegveld bij de ihiehise hoofdstad Manama. En het gaat dan niet om geld. zal qua infrastructuur veel randerd moeten worden wil- aweonsgoed kunnen voorbe- j het WK. Wij hebben die ze wel moeten ac- epteren." GPD/ANP door Arjen Vos DEN HAAG/SYDNEY - Guus Hiddink heeft het weer geflikt. Hij zal komende zomer voor de derde achtereenvolgende keer als bondscoach op het WK ac tief zijn. Na 1998 (Nederland) en 2002 (Zuid-Korea) plaatste Hiddink zich gisteren ook met Australië voor de WK-eindron- dein Duitsland. De meer spannend dan goede be slissende slijtageslag met Uru guay werd door de Aussies toch wat verrassend na strafschop pen gewonnen. Het is voor het eerst sinds 1974 (toen ook in Duitsland) dat Australië weer op een WK mag spelen. Daarmee kreeg het duel in Syd ney de winnaar die daar giste ren het meeste recht op had. Niet omdat Australië beter voet balde, maar wel omdat het meer wilde geven om te winnen, Het hart won het van de techniek. Uruguay is een gerenommeerde tegenstander maar liet maar wei nig zien. „We hebben maar vier weken met elkaar kunnen werken", al dus Hiddink. „Soms was het moeilijk, soms was het zwaar. Maar het is een geweldige groep. Ze hebben er hard voor gewerkt." Veel lof ging natuur lijk uit naar de bondscoach. Zo als uit de mond van Lucas Neill. „Onder bondscoach Farina wa ren we al dichtbij. Maar ik denk dat Hiddink net die ervaring heeft die nodig is om een WK te halen. Hij weet hoe je zo'n kar wei moet klaren", aldus Neill. Australië herstelde zich gisteren na een zwak begin van de wed strijd en speelde met het hart. Net als de wedstrijd van afgelo pen weekeinde in Montevideo werd het 1-0 voor de thuisspe- lende ploeg. De spannende ver lenging veranderde daar niks aan en tijdens de strafschoppen- serie werd doelman Mark Schwarzer de held bij de 'Socee- roos'. Dat was tamelijk curieus, want het had niet veel gescheeld of de keeper had die ontknoping niet meer meegemaakt. Hiddink had namelijk het plan om reser- arHarry Hekkert IN HAAG - Een heet avondje lanboel zou het worden en een ilavondje werd het in het sta- i van Fenerbahce. Zwitser- sdbezweek niet onder het tu rft van 42.000 verhitte fans, morde tweemaal en sneed de ajvan Turkije naar Duitsland <•2. I Zwitserland bemachtig- ■a,zoals verwacht, ook Spanje ië in de play-offs een albewijs voor het WK voetbal kwalificatie voor het WK tëten de Zwitsers na afloop iiopenmet een paar flinke tik- n. Verhitte Turken reageer- ïfliin teleurstelling af op de rfers in de catacomben. De stpartij in de spelerstunnel ^te wel in het beeld van het te avondje Istanboel. En wat er makkelijker dan de frustra- eaf tereageren op de jubelen tegenstander? kritiek op de nationale trots nTurkije was na het debacle ®fln, waar afgelopen zater- met 2-0 werd verloren, al Dials. In navolging van edscoach Fatih Terin bekriti- ftden de volgers van de ploeg Slabberde instelling van de ^nationals in de heenwed- Van een verfoeilijke men- kteit was in het Sükrü-Sa- rglu-stadion geen sprake, de uitschakeling was niet ader vernederend. Vier jaar ^AAG - Aan het achttien- "K voetbal, dat van 9 juni «n met 9 juli 2006 in Duits- iwordt gehouden, doen 32 den mee. J (14): Nederland, Duits- beland, Frankrijk, Ita- roatië, Polen, Portugal, ®aïne, Servië Montenegro, ale' Tsjechië, Zweden en Wand. jka (5): Angola, Ghana, voor logo en Tunesië. 3 kan, Japan, Saoedi- en Zuid-Korea. ^d-en Midden-Amerika (4): «Rica, Mexico, Trinidad jgo en Verenigde Staten. Mmerika (4): Argentinië, ^Ecuador en Paraguay. ^(1): Australië. GPD Doelman Mark Schwarzer stopt de strafschop van de Uruguyaan Marcelo Zalayeta. John Aloisi zal Australië even later naar het WK in Duitsland schieten. foto David Gray/RTR vedoelman Kalac (ex-Roda JC) in te brengen, omdat die beter zou zijn in het stoppen van straf schoppen. Doordat Hiddink ech ter voor de derde keer moest wis selen vanwege een blessure bij Brett Emerton kon dat scenario de prullenbak in. Schwarzer vervulde de rol van redder daarna met verve. Plij stopte twee Uruguyaanse straf schoppen, waarna Aloisi de be slissende binnentrapte. „Aloisi is zeker met penalty's, dat wist ik", aldus Hiddink, die met zijn spelers het land van een trauma verloste. Want keer op keer stond Australië op de rand van kwalificatie, maar toch ging het steeds" weer mis. Vorige keer werd Uruguay 'Down Under' met 1-0 verslagen, maar ging de tweede wedstrijd onder intimi derende omstandigheden met 3-0 verloren. En in 1998 moes ten de goud-groenen volslagen onverwacht Iran voorrang ge ven. Omschakeling Uruguay schuwde geen enkel middel om de voorsprong uit de heenwedstrijd te verdedigen, maar was in het eerste halfuur ook gewoon een stuk beter dan Australië. Recoba was enkele malen gevaarlijk met zijn vrije trappen. Dezelfde Recoba kreeg na twintig minuten een enorme kans, maar mikte naast. Een Zuid-Amerikaanse voorsprong leek een kwestie van tijd. Maar toen greep Hiddink in. Au stralië speelde veel te onrustig, leed veel en snel balverlies en kwam dan in de omschakeling steeds een mannetje tekort. De coach bracht de van een blessu re herstelde Harry Kewell in het veld voor Tony Popovich en schiep orde in de chaos. Het pakte goed uit. Niet alleen omdat Australië al snel op voor sprong kwam (mede dankzij Ke well) maar ook omdat er meer rust in het spel kwam. De domi nantie van de Zuid-Amerikanen verdween. De 1-0 viel tien minuten voor rust. De wijze waarop die tot stand kwam was eigenlijk illus tratief voor de wedstrijd. Ke well wilde in het strafschopge bied op doel schieten, raakte de bal helemaal verkeerd maar be diende op die manier onbedoeld wel Mark Bresciano, die goed in schoot. Na rust golfde het spel op en neer in een wedstrijd die steeds harder werd. Beide ploegen kre gen nog wat kansen, maar een voortijdige beslissing bleef uit. Ook de verlenging bracht geen uitsluitsel, en dus moesten straf schoppen de beslissing brengen. Australië zegevierde, het sta dion ontplofte, en de legende- Hiddink werd weer wat groter. „Ik ga nu hier even lekker van genieten met de jongens. En dan weer terug naar Nederland." Want zaterdag wacht RKC- uit... GPD geleden was Turkije nog hal- ve-finalist op het WK. En ook al ontbrak de ploeg op het EK in Portugal, in Duitsland moest Turkije erbij zijn. Al was het al leen maar omdat de wereldtitel strijd van volgend jaar met wat fantasie als een WK in eigen land zou voelen. Nergens wonen immers zo veel Turken, buiten het vaderland, dan in Duits land. Zwitserland maakte het Turkije gisteravond binnen twee minu ten nog lastiger. Een handsbal van Alpay in het strafschopge bied werd met een penalty be straft, Alex Frei faalde niet van af elf meter. Na de tegengoal restte de Turken niets anders dan vol op de aanval te spelen. Viermaal moest er immers ge scoord worden. En dat leek niet eens een onmogelijke opgave. Niet in het minst omdat de Zwit sers ook toelieten dat de Turken succesvol ten aanval trokken. Zwitserland trok zich terug en bezweek voor rust tweemaal on der de Turkse aanval. Eerst knikte Tuncay Sanli raak en na ruim een half uur kopte ook Ha- kan Sükur binnen. In de tweede helft bleef de jonge Zwitserse ploeg van coach Kobi Kuhn wel koel. Zelfs nadat Ne- cate 3-1 had ingetikt vanaf elf meter. De voortdurende aanval len gaven de ploeg ook ruimte enkele gevaarlijke tegenstoten te plaatsen. Marco Steller, die eerder door dom ingrijpen de strafschop veroorzaakte, was vlak voor tijd koelbloedig en stelde het WK-ticket veilig. Het late doelpunt van Tuncay was te vergeefs. Veilige marge Tsjechië verdedigde met succes de minieme 1-0-voorsprong te gen Noorwegen. In Praag werd gisteravond dezelfde score be reikt. Zonder Ajacied Galasek, geschorst na een gele kaart in de heenwedstrijd, klaarde de thuis ploeg de klus. Na een half uurtje bracht Tomas Rosicky de 1-0 op het bord, een veilige marge. Met Luis Garcia - zaterdag in Madrid goed voor drie treffers - op de bank schudde Spanje Slo wakije gisteravond van zich af. Ook al plaatste Slowakije kort na rust nog een tegenstootje via een treffer van Holosko. Villa maakte later voor Spanje gelijk. De 1-1 woog bij lange na niet op tegen de 5-1 van zaterdag. GPD De Sloveense verdediger Dejan Keihar plant zijn hand in het gezicht van Quincy Owusu-Abeyie. foto Vincent Jannink/ANP door Leon ten Voorde HEERENVEEN - Het Nederlandse voetbal moet het normaal gesproken niet van Jong Oranje hebben. Maar na vijf jaar zonder suc ces trad 'het tweede elftal' gisteravond ein delijk weer eens uit de schaduw. Dankzij een 2-0-zege op Jong Slovenië kwalificeer de Jong Oranje zich in Heerenveen voor het EK van volgend jaar. De prestatie waarmee Jong Oranje de opval lende triomftocht van het Nederlandse voet bal voortzette, verdiende alle lof. De ploeg van Foppe de Haan trof in Jong Slovenië waarschijnlijk de zwakste tegenstander van de play-offs, maar dat geluk had Nederland als groepswinnaar ook zelf afgedwongen. Het bijzondere van de kwalificatie school vooral in het feit dat het elftal het EK be reikte zonder de beste spelers die er onder 23 jaar in Nederland te vinden zijn. Omdat in tegenstelling tot veel andere landen het hier gebruikelijk is dat de supertalenten zo snel mogelijk worden doorgeschoven, be stond de selectie voor een groot deel uit de tweede garnituur. Een speler als Robin van Persie bijvoorbeeld liep een jaar geleden nog bij de beloften, maar toen zijn linker voet bij Arsenal magische trekjes begon te vertonen, haalde Marco van Basten hem di rect bij het grote Oranje. Het opvallende was dat die afroming niet ten koste ging van de prestaties. Sterker nog, aan de hand van de no-nonsense coach De Haan sloten jongens uit Amsterdam, Pa ramaribo, Kronenberg, Rotterdam, Daarler- veen en Drempt een krachtig verbond, waar op tegenstanders als Roemenië, Tsjechië en Slovenië zich stukbeten. Zwak Voor de goede orde: Jong Oranje speelde gis teravond in Heerenveen een uiterst zwakke partij, maar toch was er een moment van schoonheid dat de gang naar het stadion tot een unieke gebeurtenis maakte. Alsof Roel Dijkstra, een held uit een voetbalstrip, tot le ven kwam, zo betoverend mooi was de actie waarmee Ismail Aissati en Klaas Jan Hun- telaar in de elfde minuut het publiek wisten te verleiden. De dubbele één-twee tussen Aissati en Huntelaar (afgerond door de laat ste) was er eentje voor de eeuwigheid: het was tik-tak, tik-tak, onvervalst zaalvoetbal en dat op de slechtste grasmat van Neder land. Veel meer viel er ook niet te genieten in Hee renveen, of het moest de fraaie kopbal zijn waarmee Huntelaar Jong Oranje na een uur spelen definitief naar het EK loodste: 2-0. De waarde van het bereiken van dat toer nooi is enorm, zo besefte ook Foppe de Haan. „De jongens leren in die veertien dagen meer dan normaal gesproken in een jaar." Maar hoe leuk en aardig het succes van gis teravond ook was, uiteindelijk draait alles om de lange termijn. Oftewel, wat is de po tentie van deze selectie? „Ik denk dat Water man, Vlaar, Aissati, Schaars, Emanuelson en Huntelaar het Nederlands elftal kunnen halen", voorspelde De Haan. „En dan heb ben we ook Afellay nog, die geblesseerd is. Zeven potentiële Oranje-spelers, dat lijkt me een aardige oogst." In dat kader zou het misschien verstandig zijn dat Marco van Basten binnenkort eens een praatje met Aissati gaat maken. Voor dat de Marokkaanse bondscoach hem in het vizier krijgt. GPD MIANYANG - Voor Hüsnü Kocabas dreigt het WK bok sen uit te lopen op een drama. De Bossche bokser is ziek, uitgerekend tijdens het wereldkampioenschap in de Chi nese stad Mianyang. Kocabas moet vandaag in de derde ronde vechten tegen de Pool Krysztof Szot. De grote vraag is of het hem gaat lukken in de ring te stappen. „Hüsnü is vanochtend ziek opgestaan. Hij had 's nachts al bijna niet geslapen", meldde zijn trainer Henny Mande- maker gisteren vanuit de hotelkamer in Mianyang. „Hij had veel buikpijn, moest overgeven en had ook diarree. Hüsnü is nóóit ziek. En uitgerekend nu moet hij dat op lopen." Ook Orhan Ozturk uit Nijmegen komt vandaag in actie. Hij bokst tegen de Canadees Adam. GPD MÜNCHEN - De Duitsers Erik Zabel en Robert Bartko hebben de zesdaagse van München gewonnen. Lange tijd zag het ernaar uit dat de zesdaagse een prooi zou worden voor de Nederlanders Slippens en Stam, die na de vijfde dag de leiding in de wedstrijd hadden. In de laatste race slaagden Zabel en Bartko er toch nog in het Nederlandse tweetal voorbij te steken. Het is voor het eerst sinds 1976 dat een Duits team in München het sterkst is. De Zwitsers Risi en Betschart werden derde. ANP HEERENVEEN - Riemer van der Velde is gisteren be noemd tot bondsridder van de KNVB. De voorzitter van SC Heerenveen ontving de onderscheiding voorafgaand aan de interland Jong Oranje-Jong Slovenië, uit handen van bondspreses Jeu Sprengers. Van der Velde werd geëerd wegens zijn grote en langdurige verdiensten voor het Nederlands voetbal. ANP LEEUWARDEN - Voor de een is het een belactie, voor de ander een bedelactie. Vijftien personen met een Cambuur- hart telefoneerden zich gisteren suf om geld binnen te ha len voor de noodlijdende voetbalclub. De club heeft 600.000 euro nodig om het seizoen af te kunnen maken. Zelfs enkele crediteuren van de eerste-divisieclub deden aan de actie mee. De rondgang langs Friese bedrijven en privépersonen leverde uiteindelijk 104.800 euro op. On der anderen de spelers Ale Geert de Vries, René van Rijs wijk en Martijn Roosenburg en trainer Roy Wesseling za melden via de telefoon geld in. GPD LOKEREN - Jong België is er gisteravond niet in ge slaagd zich te plaatsen voor het EK voetbal onder 21. De Belgische beloften hadden weliswaar uit bij Oekraïne met 3-2 gewonnen, in Lokeren verloor de ploeg met 3-1. RKC-aanvaller De Ceulaer had de Belgen nog wel op voorsprong gezet, maar in de laatste twintig minuten de den doelpunten van Fomin, Tsjigrinski en Milevski de wedstrijd volledig kantelen: 1-3. Behalve Jong Oekraïne en Jong Oranje bereikten gisteren ook Servië en Montene gro en Denemarken de eindstrijd die volgend jaar in een nog aan te wijzen land wordt gehouden. ANP door Tim Senden SALT LAKE CITY - Drie be stuursleden van de sectie lange- baan zijn gisteren uit onvrede over het functioneren van KNSB-voorzitter Jacob Reitsma en directeur Aurie Kauffman op gestapt. Voorzitter Ab Buijten- liuis, secretaris Lia ten Klei-Al- bers en budgetbewaker Ben van der Fels hebben hun functie neergelegd. Daarmee wordt de positie van Reitsman en Kauffman flink ver zwakt en is de bestuurlijke cri sis binnen de Nederlandse schaatsbond compleet. Het in vloedrijke sectiebestuur lange- baan wordt namelijk ook volle dig gesteund door de technische commissies van de gewesten. Ook topsportcoördinator Ab Krook betreurt het vertrek: „Dit is een groot verlies", sprak hij in Salt Lake City. „Het zijn men sen die hun ziel en zaligheid in de sport leggen. Vrijwilligers waar de schaatssport niet bui ten kan." Het sectiebestuur langebaan heeft het gevoel „geen volwaar dige gesprekspartner" te zijn van het algemeen bestuur van de KNSB, dat onder leiding staat van Reitsma. „Er is sprake van een vertrouwensbreuk", geeft de voorzitter van het sec tiebestuur Buijtenhuis aan. „En we hebben geen bevestiging ge kregen dat deze breuk op korte termijn te herstellen is. Daarom kunnen we de belangen van de licentiehouders niet meer behar tigen." Buijtenhuis verwijt Reitsma en Kauffman dat ze geen gebruik maken van de expertise die het sectiebestuur bezit. „Reitsma zegt wel dat hij met ons wil pra ten, maar men laat duidelijk merken dat dat alleen gebeurt op een manier zoals zij dat wil len. Zo van: wij beslissen, jullie hebben alleen maar te volgen." De druppel die de emmer deed overlopen is de opvolging van Ard Schenk. Uit betrouwbare bron is vernomen dat de befaam de oud-schaatser volgend jaar uit de technische commissie van de internationale schaatsbond ISU stapt. Volgens de reglemen ten moet het sectiebestuur dan een voordracht doen. Toen die commissie Jan Augustinus naar voren schoof, bleken Kauffman en Reitsma allang hun keuze te hebben gemaakt. Zij willen Ed dy Verheijen, chef de mission tij dens de Winterspelen, als opvol ger van Schenk. Onenigheid De KNSB-bestuurders hebben vaker onenigheid met hun ach terban. De afgelopen maanden lieten de commerciële ploegen, rijders en topsportcoördinator Krook zich kritisch uit over het duo. Of hun positie daadwerke lijk wankelt, is niet duidelijk. Waarschijnlijk valt daar pas op 10 december - tijdens de leden vergadering van de schaatsbond - een antwoord op te geven. Of zoals Reitsma, gevraagd of hij nog voldoende steun genoot bin nen de bond, het verwoordde: „Dat is aan de leden. Zij hebben mij gekozen, dus zij bepalen dat." De preses liet in een reac tie weten het vertrek van de be stuursleden „te betreuren". „Ik zet alles in het werk op de pro blemen op te lossen", aldus Reitsma. „Ik wil zo snel moge lijk met de resterende leden om tafel gaan zitten." ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19