Deodorant komt er niet in Poëzie is spiegel voor de lezer Dubbele moord op de boulevard jerneuzen wil jliort bouwplan Buitenweg tot Kon verlagen kunst Scholenstichting wordt Respont MEE Servicepunt in Zierikzee Partijen tegen hoger salaris Delta Speelgoedactie Helpende Hand Burgerdag Openbaar Ministerie zet bezoekers aan het denken Amerikaanse vertaling van novelle Warren grEugèneVerstraeten_ ivrL - De gemeente Terneu- ïhoopt het financieel tekort „Het plan Buitenweg in Axel Jug te brengen tot 800.000 eu- kan door in het hele gebied ^oemde aquaflow toe te pas- Het regenwater wordt daar onder de straten opgevan- i waardoor er minder open ^berging in de vorm van vijver nodig is. Daardoor 25 er volgens wethouder A. m Waes ongeveer duizend vier- ,ote meter meer bouwgrond «ven worden. Hij wijst er «ns op dat er niet te veel ,ter en groen uit de wijk ge gapt moet worden. „Want je Kt opletten dat je de woon kat niet aantast." Aanvan- elijkwas er een tekort van 1,2 iljoen euro becijferd voor de iRiwe woonwijk. jfgemeente is nog steeds in on- erhandeling met de stichting 'oongoed over de exploitatie p het nieuwe bestemmings- ln.„Woongoed wil het in prin- penog steeds doen", zegt Van 'aes, „Er wordt nu gewerkt m een nieuwe exploitatie-op- j. Van het tekort van acht ton ilienwij als gemeente een half jjjoen euro bijdragen en dan ou de overige drie ton voor 'oongoed zijn.Als Woongoed tog van de exploitatie afziet iervolgens Van Waes nog geen mn overboord. „Dan pakken re het als gemeente zelf op. We «an hoe dan ook verder met etplan." [el tekort op de nieuwe woon- ijk ontstaat mede doordat er uk 58 huurwoningen in het lan zijn opgenomen. „Daar- uor is er een lagere grondop- rengst", zegt Van Waes. „Als iet hele plan uit koopwoningen ou bestaan, zouden we ver quit- espelen." )m het plan te realiseren, is ook st Cito-terrein nodig. „De ge- peente heeft al lang een over- wkomstmet het bedrijf, alleen roeten we er nog de handteke ningen onder krijgen van alle aandeelhouders. Ik begrijp dat rvolop aan gewerkt wordt. GOES - De stichting Samenwerkingsscholen voor Speciaal Basisonderwijs en Praktijkonderwijs in Zeeland heet voortaan Respont. Voorzitter L. Poppe-de Looff heeft die nieuwe naam en meteen een nieuw logo gister avond bekendgemaakt. Daarmee is een eind gekomen aan een reorganisatieproces waarbij het bestuur wat meer op afstand is komen te staan en het college van schooldirec teuren meer de leiding in handen heeft gekregen. Nu wordt nog gewerkt aan een beleidsplan. Onder Respont vallen de speciale scholen voor basisonder wijs De Tweern in Goes, Het Springtij in Middelburg, De Springplank in Terneuzen, De Veste in Tholen, de prak tijkscholen De Wissel in Goes, Het bolwerk in Middel burg, De Sprong in Terneuzen en de school voor SO/VSO aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen Korczakschool in Middelburg. ZIERIKZEE - MEE Zeeland, de organisatie voor onder steuning bij leven met een beperking, opent maandag 21 november een eigen servicepunt in Zierikzee. Reden voor vestiging in deze regio is het bekorten van de reisafstand naar MEE voor de bewoners van Schouwen-Duiveland. „Vooral de mensen vanuit de Westhoek zijn vrij lang on derweg naar Goes. Ook willen we voor mantelzorgers en vrijwilligers goed bereikbaar zijn", zegt communicatieme dewerker A. Luteijn. MEE Zeeland ondersteunt alle mensen met een beperking (lichamelijk, verstandelijk, zintuiglijk), evenals chronisch zieken en mensen met een autisme spectrum stoornis. Dat gebeurt met advies, bemiddeling en kortdurende hulp. Met een vaste plek en een wekelijks spreekuur met inloop zonder afspraak hoopt MEE in een behoefte te voorzien. Het servicepunt is gevestigd in het pand van Allévo, Gre- velingenstraat 2 in Zierikzee en is geopend op maandag middag van 13.30 tot 17.00 uur. SLUIS - In navolging van de Sluise oppositiepartij Dorps belangen en Toerisme (D&T) spreken ook de coalitiepar tijen CDA, PvdA en WD/Gemeentebelangen in de ge meente Sluis zich uit tegen een salarisverhoging van bijna 1700 euro per jaar voor de commissarissen van Del ta. Net als D&T vinden de coalitiepartijen dat een inflatiecor rectie van 2 procent voldoende is. Ook het college van B en W van de gemeente Veere gaf al eerder aan tegen het voorstel te zijn. Op maandag 12 december wordt in de aandeelhoudersvergadering van Delta gesproken over de salarisverhoging voor de leden van de Raad van Commis sarissen. GOES - De stichting De Helpende Hand houdt zaterdag een speelgoedinzamelingsactie. De stichting wil het ingezamelde speelgoed verdelen on der Bevelandse kinderen van wie de ouders het niet te breed hebben. De actie wordt gehouden met het oog op Sinterklaas. Wie speelgoed wil schenken, kan zaterdag middag van 13.00 uur tot 15.00 uur terecht aan de Bea- trixlaan (naast de kledingwinkel van het Leger des Heils) in Goes. door Martijn de Koning MIDDELBURG - Bijna een half uur duurt het voordat de vijf tien gasten van het Openbaar Ministerie tijdens een bezoek aan de rechtbank allemaal bin nen zijn. De veiligheidsmaatre gelen zijn zo streng, dat ze eerst één voor één uitgebreid worden gescreend. En hoe correct en vriendelijk het personeel ook met de bezoekers omgaat, erg welkom voel je je als gast op die manier natuurlijk niet. Het zijn situaties als deze die het Openbaar Ministerie zo snel mogelijk wil veranderen. De or ganisatie is daarom een charme offensief begonnen: iedereen moet kunnen zien wat er bij de instantie gebeurt. Transparan tie en openheid zijn daarbij de sleutelwoorden. Burgers wor den daarom uitgenodigd een kijkje te nemen binnen de mu ren van het nieuwe onderkomen in Middelburg. De bijeenkomst gisteren was de eerste in een reeks van vier bur- gerdagen, zoals het OM de mid dagen noemt. „Ze zitten alle maal vol", geeft officier van jus titie L. Boogert aan. „Een teken dat er behoefte is aan dit soort initiatieven." Met wat vertra ging bereikt de groep bezoekers uiteindelijk de rechtszaal. Overi gens niet voordat enkele dames hun busje deodorant bij de balie hebben achtergelaten. Ze zou den het als wapen kunnen ge bruiken. „Een beetje een over- reactie", noemt ook Boogert dat. Politierechter G. van Unnik be handelt twee zaken. De gasten wonen die bij, om er vervolgens met Boogert en elkaar over na te praten. Die volgorde blijkt een goede greep. Waar de houding van de bezoekers tijdens de ontvangst nog afwachtend was, komt de discussie nu heftig op gang. Onverbeterlijk Het feit dat de eerste verdachte wegens mishandeling en bedrei ging 'slechts' werd veroordeeld tot een taakstraf, gaat er bij som- Officier van justitie G. Oosterveld, politierechter G. van Unnik en griffier J. Scholten (vlnr) gaven bezoekers van de rechtbank in Middel burg gisteren een indruk van hoe het er tijdens een rechtszaak aan toe gaat. foto Ruben Oreel migen niet in. „Dat was voor mij nu net het prototype van een onverbeterlijke veelpleger", zegt een vrouw uit Middelburg. „Door die niet in de gevangenis te steken, zadel je de maatschap pij op met grote problemen." Over de tweede verdachte klin ken soortgelijke geluiden. Die werd weliswaar veroordeeld tot vijf maanden cel wegens onder meer stalking van zijn ex-vrien din, maar ook dat vinden veel aanwezigen in een eerste reactie veel te weinig. Dat één van de verdachten de in druk maakte erg in de war te zijn en tijdens de behandeling van zijn zaak in huilen uitbarst te, doet een meérderheid af als 'aanstellerij' en 'pogingen om de aanwezigen te beïnvloeden'. Officier van justitie Boogert laat de groep eerst even uitra zen en geeft dan zijn mening. Natuurlijk, zo begint hij, be grijpt hij de reactie van veel van de aanwezigen. „Maar stel dat we die eerste meneer naar de ge vangenis sturen", gaat hij ver der. „U hoorde allemaal dat hij een vaste baan heeft. Die zou hij dan kwijtraken. Bovendien is hij ruim vier jaar niet met ons in aanraking geweest. Zo iemand is waarschijnlijk een stuk ge vaarlijker voor de samenleving na zo'n celstraf dan nu. En als hij dit nog een keer doet, blijkt hij dus hardleers en wordt hij alsnog opgesloten." Ook op de veelgehoorde klacht dat de verdachten niet gedwon gen kunnen worden hulp te zoe ken voor hun problemen, heeft Boogert een antwoord. „Als je dronken achter het stuur zit, kunnen we je rijbewijs afpak ken en zeggen: je krijgt het pas terug als je een cursus doet. Dus: voor wat hoort wat. Maar iemand die zijn straf heeft uitge zeten, kunnen we niet dwingen iets te doen aan bijvoorbeeld een verslaving. Dat moet de vrije wil van zo iemand zijn." Moeilijker De uitleg van Boogert heeft ef fect. Zelfs de mensen die een half uur eerder nog het felst van leer trokken, zijn niet meer zo zeker van hun zaak. Uitspraken als 'zo heb ik het nog niet beke ken' en 'tja, het ligt allemaal wat moeilijker dan ik dacht', ge ven aan dat de woorden van de officier de bezoekers aan het denken hebben gezet. En dat was natuurlijk ook de be doeling. Boogert is na afloop dan ook blij met het verloop van de middag. „Het is mooi om te zien hoe mensen hun radicale meningen toch matigen naarma te zo'n bezoek vordert", geeft hij aan. Ook de bezoekers zijn tevreden. 'Een nuttige middag', is de alge mene opvatting over de bijeen komst. Eén mevrouw is na afloop nog steeds niet van haar verbazing over haar ontvangst bij de recht bank bekomen. „Dat ze mijn deodorantspray afpakten, daar ben ik nog wel het meest ver wonderd over..." door Rolf Bosboom door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Zijn eerste mis daadroman, Jacht op de jager (2004), was al een succes. Toch heeft John Brosens vooral probe ren te leren van de minder ster ke kanten van zijn debuut. Mor gen is de presentatie van zijn tweede thriller, Duijkers dos siers, dat zich volledig in Zee land afspeelt. Brosens, die woont in Baren- drecht, kent de provincie goed. Hij is geboren en opgegroeid in Vlissingen, ging naar de kweek school in Middelburg, maar zag zich gedwongen Zeeland te ver laten om verder te kunnen stude ren. De band met zijn geboorte grond is echter altijd gebleven, ook doordat hij er nog steeds fa milie heeft wonen. Hij stond 34 jaar voor de klas en schreef in zijn onderwijstijd re gelmatig schoolboeken, onder wijsmethodes en lees- en litera tuurboekjes. Inmiddels heeft hij volledig gekozen voor het schrij verschap, met als opdracht aan zichzelf elk jaar een jeugdro man en een thriller te produce ren. Dat lukt hem tot nu toe, al wil dat nog niet zeggen dat alles wat hij schrijft ook wordt uitge geven. Jacht op de jager drong door tot de Crimezone Thriller Top 100 van 2004. Ondanks de welwillen de reacties is het debuut voor Brosens vooral ook een goede leerschool geweest. „Het eerste manuscript dat ik inleverde, kreeg ik terug van de uitgever omdat het nogal afweek van wat gebruikelijk is in thriller- land. Uiteindelijk is de derde versie ervan verschenen." De opbouwende kritiek erop heeft hij ter harte genomen bij het schrijven van Duijkers dos siers. „Ik was in het eerste boek bijvoorbeeld wat aan het zwal ken met het perspectief. Nu heb ik duidelijk twee hoofdpersonen bij wie het perspectief ligt." Die personages zijn inspecteur Leendert Vosmeer en fotojourna liste Tanja Maaslant. Tanja is ter plaatse als het lichaam van de vermoorde Joost Duijker, een gepensioneerde bankmedewer ker, wordt gevonden in het ap partement van onderwijzers Ce- lina Deemoed. Niet veel later treft ze in een garagebox van hetzelfde appartementencom plex Deemoed zelf zielloos aan. Er ontstaat een min of meer ge dwongen samenwerking tussen Schrijver John Brosens bij de doorgang van de Westpoortflat naar de Boulevard in Vlissingen. foto Lex de Meester de rechercheur en de fotojourna liste, waarbij zij stuiten op het verborgen leven van Duijker, een geheime minnaar van Dee moed en een corruptieschandaal waarbij onder anderen de plaat selijke wethouder is betrokken. De vraag in het onmiskenbaar spannende boek, dat noopt tot snel uitlezen, is vooral in hoever re beide moorden met elkaar te maken hebben. Brosens' vorige boek speelde nog buiten de provincie, maar het decor van Duijkers dossiers is geheel Zeeuws, met een hoofd rol voor Vlissingen. De 'spuugle lijke' Westpoortflat aan de bou levard fungeert als plaats delict en veel andere straten, plaatsen en gelegenheden zijn herken baar, net zoals eerder in de Zeeuwse Krimi's van Claus de Wes en het eerder dit jaar ver schenen De dode van Domburg van Vicky Hartman. „Ik wilde echt iets met Vlissin gen doen als locatie. Veel thril lers spelen zich af in de Rand stad, maar waarom zou het al leen daar moeten gebeuren? Ik vind dat er veel meer Zeeland in boeken mag verschijnen. Daar om heb ik ook bewust herkenba re plaatsen opgevoerd." Kwetsen Om mensen niet onnodig te kwetsen wijkt Brosens soms af van de werkelijkheid. Deemoed werkt bijvoorbeeld op het 'Van Dishoeck College'. Reden voor de fictieve naam is de botte reac tie van de roostermaker op het bericht van het overlijden van zijn collega, midden in de zomer vakantie. 'Jezus nog an toe. En ze zit al helemaal in het rooster.' „Als je een echte school opvoert, zou de leiding er misschien mee zitten", zegt Brosens. „Maar ik weet uit eigen ervaring dat een roostermaker zo kan reageren." Zijn volgende misdaadroman speelt zich deels in Zeeland af, met name in Zeeuws-Vlaande- ren, maar ook in Rotterdam en Antwerpen. Verder heeft hij on langs het manuscript ingeleverd van een jeugdroman die eind vol gend jaar verschijnt met het oog op 2007, als het 400 jaar geleden is dat Michiel de Ruyter werd ge boren. Het boek gaat over de jonge ja ren van De Ruyter en dan vooral het avontuur uit 1623 dat in de diverse biografieën steeds slechts even wordt aangestipt. De Ruyter heeft toen op een Vlis- singse kaperschip gevaren, die in de Golf van Biskaje in beslag werd genomen. Een aantal opva renden, onder wie Michiel de Ruyter, zou zijn ontsnapt en te voet via Frankrijk zijn terugge keerd. Brosens ging voor zijn boek op zoek naar sporen in ar chieven in Frankrijk en Spanje. John Brosens'Duijkers dossiers', uitgeverij Ellessy, 268 blz., 17,95 Het boek wordt morgenavond om 20.00 uur gepresenteerd in Biblio theek 't Spui in Vlissingen. Het eer ste exemplaar wordt dan aangebo den aan Gerard van der Hoeven, schrijver van 'De Keersluismoord' (2003). MIDDELBURG - Hij wil men sen 'heenjagen naar de poëzie', verklaarde Mario Molegraaf gisteravond in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, „Ik zeg in mijn beschou wingen eigenlijk elke keer het zelfde: ga voor de spiegel staan, lees dat gedicht." was door de PZC ge- ter gelegenheid van de gelijktijdige verschij ning van Molegraafs bloemle- van de moderne Nederlandse en Vlaamse dicht- tonst en diens bundel Je onge- verstand gebruiken, een selectie uit zijn wekelijkse be- in de PZC over een intens plei dooivoorde dichtkunst. „Poë zie heeft geen nut, zoals ook bijvoorbeeld voetbal en ruimte vaart geen nut hebben. Maar er worden wedstrijden ge speeld die spannender zijn dan in welk stadion dan ook. Je bent gek als je romans leest ter wijl je ook poëzie hebt. Poëzie is het genre dat alle andere gen res tot een futiliteit maakt. Gedichten dwingen de lezer lot nadenken, ook over zich zelf, zei Molegraaf„Poëzie zet je bestaan op het spel, gaat over het leven op de rand. Van daar dat mensen ineens wél naar poëzie grijpen op beslis sende momenten in hun leven, als ze op die rand staan." Ingewikkeld De eerste samensteller van De die de beste Neder ige poëzie bundelt, was Victor E. van Vriesland, wfunctie werd in 1975 overge nomen door Hans Warren, met we Molegraaf tot diens dood B 2001 heeft samengewoond F "gewerkt. Warren verzorg ds, net als Van Vriesland, drie acties, Molegraaf is de derde samensteller en is nu verant woordelijk voor de zevende edi- e Hij sprak gisteravond van Mario Molegraaf (links) en bestuurder Bert van de Hoef van waterschap Zeeuwse Eilanden bekij ken het gedenkteken voor Hans Warren op de Kattendijksedijk bij Kattendijke. foto Willem Mieras een 'heel ingewikkeld boek' om te maken. „Je hebt toestem ming nodig van alle 450 opge nomen dichters, die allemaal hun eigen gebruiksaanwijzing hebben." Vooral ook dient de bloemle zing uiterst nauwgezet te wor den samengesteld. Molegraaf verhaalde van de eerste editie die Warren had gemaakt en die in 1979 verscheen. Een deel van het werk was uitbesteed aan de uitgeverij, met als ge volg dat al bij de presentatie bleek dat een aantal gedichten slechts gedeeltelijk was afge drukt en dus was verminkt. „Die fraaie Spiegel moest wel aan scherven", aldus Mole graaf, die Warren toen net ken de. Een van hun eerste geza menlijke klussen was het repa reren van de Spiegel. Het bleek een goede les om voortaan al les in eigen hand te houden en met de grootste zorgvuldigheid te werk te gaan. De bloemlezer gaf ook zijn per soonlijke top-5 van gedichten in De Spiegel. Die keuze was even verrassend als eigenzin nig. Geen grootheden zoals Achterberg, Gezelle of Nijhoff, maar 'Eenzaam kerkhof' van Augusta Peaux (1859-1944) op de eerste plaats. „Onze groot ste dichteres, alleen weet nie mand dat. Het is poëzie over de grootsheid van de overweldi gende natuurkracht." Peaux werd op Molegraafs ranglijst gevolgd door 'De zo juist onteigende volkstuin' van D. Hillenius ('poëzie als een pamflet dat blijft gelden'), 'Dinska Bronska' van Karei van den Oever ('vergeten dich ter - wat een onrecht!'), 'Ide aal' van Omer Karei de Laey ('misschien wel het oudste ho mogedicht in de Nederlandse taal') en 'Wayang (Het Scha duwbeeld)' van Noto Soeroto ('westere woorden, oosterse geest'). GOES - Hans Warrens novelle der hulp (1975) ver- Jmjnt volgend jaar in Ameri- rerrace Books, onderdeel T University of Wisconsin ess> heeft aangekondigd het boek in maart 2006 uit te bren gen. De novelle is vertaald door S.J. Leinbach en verschijnt als Se cretly inside. Dat is dezelfde ti tel als die van de verfilming van het boek door de Vlaamse filmmaker Bavo Defurne. De film, die is opgenomen in Vlaanderen, wordt ook binnen afzienbare termijn verwacht. De naam van Hans Warren dook uiteraard regelmatig op in Molegraafs lezing. Hij las diens gedicht 'Veiling' voor en toonde enkele video-opnamen, waaronder de mooie verfil ming die Anna Van de Putte re cent op verzoek van Film by the Sea maakte van het ge dicht 'Aan de Westerschelde'. Gedenkteken Gistermiddag werd op de Kat tendijksedijk bij Kattendijke een gedenkteken voor Hans Warren onthuld. Dat gebeurde tegelijkertijd met de ingebruik name van het nieuwe fietspad tussen Kattendijke en Goes. Het gedenkteken is ontworpen door Peter Steutel uit Middel burg en is geplaatst op de ba lustrade van het nieuwe uit zichtpunt bij de Deesche Wa tergang. Het bestaat uit een roestvrijstalen boek waarin Warrens gedicht 'Thuiskeer in Zeeland' (1952) is geëtst. „Hier zie je het land van Hans Warren", zei Molegraaf bij de onthulling. Op de dijk keken zij vaak samen naar de vele vo gels in het gebied en probeer den in eendrachtige samenwer king soorten te herkennen. „De een vulde daarbij de ander als vanzelfsprekend aan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17