Staten zien niets in tweede kering Veerman voorziet forse val suikerprijs Verdonk ziet graag meer allochtonen in Zeeland Patrouilleschepen mogen niet leiden tot nieuwe staatssteun Wethouder Borsele vindt ontpolderen waanzin Veerman volgt eis Staten K[sluiting Westerschelde volgens gedeputeerde Kramer te duur Waterschap pakt overlast op Tholen aan Verzoek voor overbrugging visserij Vermiste vrouw terecht Drie jaar cel voor inbraken Man opgepakt voor mishandeling Praatavond met Hartezorg Bloemschikken Groei en Bloei g^rman van der Werf HEWKENSZAND - Voor de Boiselse wethouder M. Vermue- tennue (CDA) is het zeker nog «n gelopen race dat in Borsele nolders worden teruggegeven m de Westerschelde. „Ontpol- i,rtn in een dichtbevolkt land ais Nederland is waanzin", oor- Jie|t Vermue-Vermue op per- soonlijke titel. Vermue-Vermue zit namens de gemeente Borsele in een overleg groep waarin gemeenten langs de Westerschelde, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de pro vincie praten over natuurherstel in het Westerschelde-gebied. De overleggroep is opgericht in ver band met de komende verdie ping van de vaarweg naar Ant werpen en de daaraan gekoppel de uitbreiding van natuur langs de rivier met zeshonderd hecta re. Vooral over het laatste wordt gesproken onder leiding van M. Kramer, PvdA-bestuurder in de provincie. Zo'n driehonderd hectare voor natuurherstel is inmiddels 'ge vonden', in de Hertogin Hedwi- gepolder vlakbij het Land van Saeftinghe en bij 't Zwin tussen Cadzand en Knokke. De rest moet elders vandaan komen en daarbij wordt gekeken naar pol ders in Borsele, onder meer naar de Van Hattum- en Everingepol- der bij Ellewoutsdijk. „Wij stel len ons terughoudend op", rea geert wethouder Vermue-Ver mue in eerste instantie, „want de gemeenteraad heeft over 'ont polderen ja of nee' nog geen uit spraak gedaan." Voordat zij als wethouder officieel een stand punt inneemt, wil zij eerst de ge meenteraad horen. Vermue-Vermue laat het daar niet bij. Op persoonlijke titel stelt zij onomwonden: „De pol ders waarover wordt gesproken, zijn toch mooie polders? En wij leven in Nederland met zo veel mensen op een klein oppervlak, moeten we dan grond aan het water teruggeven? Dat is ge woon waanzin." De Borselse politica lijkt een achterhoedegevecht te voeren. Een overgrote meerderheid van Provinciale Staten ging begin oktober akkoord met ontpolde- ring, waarna ook een meerder heid in de Tweede Kamer het verzet staakte. Vermue-Vermue wil zich daardoor niet laten lei den als gemeentebestuurder. Zij blijft ontpoldering uit de grond van haar hart 'niks' vinden. jnnr Ben Jansen MIDDELBURG - Het provin ciaal bestuur van Zeeland ziet voorshands niets in een storm vloedkering in de Westerschel de, Je duur en te weinig duur zaam", oordeelde gedeputeerde M. Kramer (PvdA, waterkerin gen) gisteren in de Statencom missie Ecologie en Water. Daar kwam K. Boorsma van het gelijknamige ingenieursbureau uit Drachten zijn ideeën over zo'n stormvloedkering toelich ten, Boorsma acht een afsluitbare be veiliging van het Scheldegebied, vagelijkbaar met de Maeslandt- kering in de Nieuwe Waterweg, op den duur onontkoombaar. In Vlaanderen wordt weliswaar ge sproken over zo'n beveiliging te gen hoge stormvloeden ter hoog te van Oosterweel bij Antwer pen, maar naar de mening van Boorsma valt een veel dichter bij de Noordzee gelegen kering te prefereren. Het tracé Vlissin- gen-Breskens zou ideaal zijn, als het wat minder moet kosten is een stormvloedkering op de lijn Hoedekenskerke-Ossenise ook nuttig. Hij opperde ook te denken aan een diepzeehaven in de monding van de Westerschelde om Ant- werpen te voorzien van facilitei ten die vergelijkbaar zijn met de mogelijkheden die Rotterdam met de Maasvlakte heeft. Op een vraag van een van de Staten leden erkende Boorsma dat een stormvloedkering in de Wester schelde veel geld kost en hij gaf door Maartje Huijben SINT PHILIPSLAND - Water schap Zeeuwse Eilanden gaat maatregelen nemen om water overlast op Tholen en Sint Phi- lipsland in de toekomst te voor komen. Het dagelijks bestuur wil de capaciteit van gemaal De Luyster in Sint Philipsland ver groten. Daarnaast wordt het peil in de gehele Anna Jacoba- polder verhoogd. De twee pompen in het gemaal kunnen nu 160.000 liter water perminuut verwerken. Na de ca paciteitsuitbreiding moet dat I 195.000 liter worden: een toena me van bijna 22 procent. De aan passing kost 635.000 euro. Tevens wil het waterschap het peil in de gehele Anna Jacoba- polder structureel verhogen. „In de zomer willen we het peil ver hogen met dertig centimeter", zegt voorlichter Sandra Minne- hoo. „In de winter wordt dat 45 centimeter." De verhoging van het grondwa terpeil heeft voor de landbouw ais voordeel dat er minder scha de door droogte is. Daarnaast is een pluspunt dat er een natuur lijker peilbeheer van de Eenden kooi mogelijk is. Om het streef- peil te realiseren moet er aan de Lageweg een stuw komen en moet de bestaande stuw aan de Mosselweg verhoogd worden. Een aantal waterlopen krijgt te- Vens een natuurvriendelijke wver, waardoor er extra water- urging ontstaat. Hiervoor wil het waterschap vier hectare grond ter waarde van 122.000 e»ro aankopen. Neerslag •inleiding voor de maatregelen m de toename van neerslag en het hoge water in de grote rivie- rcn. In het project Nationaal Be stuursakkoord Water (NBW) is een koers uitgestippeld om deze toestroom van water aan te pak ken, Het doel van dit project is om in 2015 alle watersystemen °Porde te hebben. Het waterschap wil in het voor jaar en de zomer van 2006 het gemaal gaan ombouwen. Het [™Jk heeft een subsidie van w.OOO euro toegezegd. 'jdens de algemene vergade- Jjng van waterschap Zeeuwse 'landen op maandag 28 novem- er stelt het dagelijks bestuur 'nor om het benodigde geld be schikbaar te stellen. toe dat de kosten en de baten niet tegen elkaar zijn afgewo gen. „Maar een land dat Toma hawk-kruisraketten kan kopen, kan ook wel geld hiervoor vin den", meende hij. Kramer vertelde dat in de voor bereidingen voor de ontwikke- lingsschets voor het Scheldege bied een stormvloedkering in de Westerschelde ter sprake is ge komen. Vanwege de verwachte kosten is het idee evenwel met een als onhaalbaar afgevoerd. De gedeputeerde toonde zich daar niet rouwig om. „Zo'n ke ring past niet in de visie die we de afgelopen jaren hebben ont wikkeld op de toekomst van de Delta wateren." Volgens hem zijn er duurzamere en goedkope re oplossingen om voldoende vei ligheid tegen overstromingen te bereiken. „Daar steek ik liever energie in." Kramer vond het 'niet realistisch en zinvol' het idee van Boorsma verder te on derzoeken en hij beloofde dat hij de argumenten daarvoor eens op papier zal zetten. Het rapduo Riff G bracht gisteravond enkele nummers ten gehore voor minister R. Verdonk van Vreemdelingenbeleid en de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele. fotos Ruben Oreel door Selma Osman VLISSINGEN - Het inwonertal van de provincie kan omhoog door meer allochtonen naar Zee land te halen. Die suggestie deed minister Verdonk van vreemdelingenbeleid en integra tie gisteren in Vlissingen op een dicussiebijeenkomst over de re latie tussen autochtonen en al lochtonen in Nederland. Ze is tegen witte en zwarte scho len en wijken. Door meer al lochtonen naar Zeeland te ha len, kan deze problematiek in de grote steden verminderen. Het debat maakte deel uit van de culturele manifestatie Wal cheren Mozaiek. De minister sprak over integratie en betoog de dat het anders moet. „Te lang hebben we gedacht dat integra tie wel vanzelf zal gaan." Het laatste jaarrapport van het so ciaal cultureel planbureau laat zien dat de relatie tussen allocht onen en autochtonen is verslech terd. ding is binding", meent Ver donk. „Ik geloof in debat, ge sprekken en ontmoetingen, niet in een kopje thee drinken." Vlis- singer A. Soplantila hield de mi nister voor dat integratie een tweezijdig proces is. „Daarbij gaat het ook over de ontvangen de samenleving. Die moet open staan en accepteren. Dan wordt het veel makkelijker om gelijke rechten te krijgen." Soplantila constateert dat het al lochtonenbeleid juist vooral de andere groep benadert, de al lochtonen. Daarom is hij niet verbaasd dat de cijfers een ver slechtering laten zien. De directeur van basisschool 't Honk in Kapelle legde de minis ter een typisch Zeeuws pro bleem voor. „Wat kan ik doen om mijn school gekleurd te ma ken?" 't Honk is een witte Negatiever En dat baart het kabinet zor gen. „Met name over moslims zijn de opvattingen negatiever geworden", zei de minister. Uit de cijfers blijkt dat vijf jaar gele den de helft van de autochtone bevolking dacht dat moslims veel kunnen bijdragen aan de Nederlandse cultuur. Nu is dat gedaald naar eenderde. „Het tegengif tegen vervreem- Het bezoek van minister Verdonk aan Vlissingen was omgeven met strenge veiligheidsmaatregelen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De suikerboeren moeten rekening houden met een forse prijsdaling. Minister Veerman (CDA, Landbouw) zei gisteren in de Tweede Kamer dat er een 'groeiende consensus' is onder de Europese lidstaten voor een 'forse hervorming' van de suikermarkt. Eurocommissaris Fischer Boel wil de minimumprijs voor sui kerbieten met ruim 42 procent verlagen. Daarmee komt zij tege moet aan de wens van de wereld handel sorganisatie WTO die vindt dat Europa zijn eigen sui kerbietentelers te veel be schermt. Volgens het Platform Toekomst Suikermarkt, waarin industrie en bietentelers zijn verenigd, dreigt door deze maatregel het faillissement voor ongeveer dui zend Zeeuwse akkerbouwers. Een half jaar geleden heeft de Tweede Kamer unaniem een mo tie aangenomen waarin Veer man gewaagd te streven naar een hervorming van de Europe se suikermarkt die aansluit bij een alternatief plan van het Plat form Toekomst Suikermarkt. Daarin wordt uitgegaan van een minder drastische prijsverla ging (ongeveer 20 procent) en een hogere inkomenscompensa tie voor de boeren dan de 60 pro cent die Fischer Boel voorstelt. Compromisvoorstel Veerman hield de Kamer voor dat het voorstel van het Suiker platform het in Europa zeker niet zal halen. Hij houdt er reke ning mee dat Groot-Brittannië als voorzitter van de vergade ring van Europese landbouwmi nisters volgende week met een compromisvoorstel komt, dat uitgaat van een 'heel forse prijs daling'. „We zullen zien of we ons daarin kunnen vinden", al dus Veerman. Hij wil nog niet onthullen wat voor hem acceptabel is. Wel gaf hij aan dat Nederland niet be hoort tot de 'blokkerende min derheid' van landen die zich te gen het voorstel van Fischer Boel heeft gekeerd. Volgens hem moet de Kamer zich 'niet verkij ken op het opportunisme' van enkele daarvan. Hij verwacht dat een aantal landen toch het voorstel van de Europese Com missie steunt als in ruil daar voor op een ander terrein iets kan worden binnengehaald. Hij heeft signalen dat ook Frankrijk, een grote tegenstan der van de Europese suikerplan nen, er volgende week uit wil ko men. Verder is hij benieuwd naar de opstelling van Duits land en Polen, grote suikerlan- den waar net een nieuwe rege ring is aangetreden. DEN HAAG - Minister Veerman (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) kan zich vinden in de voorwaar de die Provinciale Staten hebben gesteld aan de verdie ping van de Westerschelde. De Staten van Zeeland vin den dat de (landbouw)grond die nodig is voor het maken van nieuwe natuur op vrijwillige basis moet worden afge staan. Veerman schrijft de Tweede Kamer dat hij het daarmee eens is en dat onteigening 'slechts in het uiterste geval zal worden ingezet', als alle mogelijkheden voor 'vrijwillige verkoop of verplaatsing volledig en in redelijk heid zijn benut.'. Daarmee zit de minister op één lijn met de Staten, zegt gedeputeerde M. Kramer (PvdA, Natuur en landschap). „De Staten hebben aangegeven dat grond bij voorkeur op basis van vrijwilligheid wordt verworven. Daarvoor wordt alles op alles gezet, maar er is wel een eind aan vrijwilligheid." DEN HAAG - Nederland wil de visserijsector via een overbruggingsregeling op weg helpen naar een gezonde toekomst. Minister Veerman van Landbouw zal Brussel om toestemming vragen voor een dergelijke regeling, kon digde hij gisteren aan in de Tweede Kamer. De visserijsector maakt moeilijke tijden door. De vissers mogen steeds minder vis vangen en de kosten voor de vangst stijgen bijvoorbeeld door de hogere brandstofprij zen. Om de bedrijfstak gezond te maken heeft het Rijk sa men met de sector een saneringsplan opgesteld. Veerman heeft 38 miljoen euro uitgetrokken om de Nederlandse vis sersvloot een vijfde kleiner te maken. Diverse vissers drei gen die saneringsperiode niet te overleven. Als overbrug ging wil Veerman hen helpen via 'een private regeling a la een borgstellingsfonds'. Brussel moet daarvoor wel toe stemming geven. ANP OOSTBURG - De 23-jarige Angela van den Berg uit Oost burg, die sinds maandag werd vermist, is terecht. Zij is gistermiddag rond twee uur in Parijs teruggevonden, waar ze dinsdagavond laat was opgenomen in een zieken huis. Zij zal zo snel mogelijk terugkeren naar Nederland MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 31-jarige man uit Bosnië voor het plegen van een groot aantal woninginbraken in Zuid-Nederland veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. Aan een van de slacht offers moet hij 1844 euro schadevergoeding betalen. De Bosniër pleegde het merendeel van de woninginbraken in Zeeland, maar stal ook in Brabant en Zuid-Holland. BREDA - De Bredase politie heeft een twintigjarige inwo ner van Sluiskil opgepakt. Hij zou dinsdagavond in Breda zijn achttienjarige vriendin hebben mishandeld. De man zou de vrouw met een riem hebben geslagen en haar over straat hebben gesleurd. De vrouw hield er een dik oog aan over. De verdachte ontkent de mishandeling. Hij zei tegen de politie dat hij tussenbeide was gekomen in een ruzie tussen zijn vriendin en haar vader. school in een wit dorp. „Maar ik zit wel met kinderen die ik moet opvoeden." De schooldirecteur moet daarbij opboksen tegen ne gatieve uitspraken op televisie. „Pas als ze twaalf jaar zijn, ko men ze naar de 'gevaarlijke' stad Goes. Daar zit ik mee. Wat moet ik doen om ze daarop voor te bereiden?" Een pasklaar antwoord had de minister daarop niet. Behalve haar eerdere voorstel om meer allochtonen naar Zeeland te ha len. De minister werd niet alleen aangesproken op haar integra tiebeleid. Middelburger N. Yur- dem was niet de enige die de mi nister vroeg waarom ze zo hard moet zijn tegen vluchtelingen die al zo lang in Nederland ver blijven. „Er is niks mis met mijn hart", antwoordde Verdonk. Ze legde nogmaals uit hoe de wet ten in elkaar zitten. „Alleen ech te vluchtelingen die uit een on veilig land komen, mogen blij ven," Ze gaat elke avond met stapels dossiers naar huis en is bij haar weten de enige minister die alleen al honderden mensen in schrijnende gevallen een ver blijfsvergunning heeft gegeven. Op de terugreis naar Den Haag had ze gisteravond weer heel wat te lezen. Ze kreeg petities mee, onder meer van basis school De Uilenburch in Middel burg en werd aangeklampt door een paar mensen die, soms met tranen in de ogen, aandacht vroegen voor hun zaak. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De scheepsbouw- industrie moet over een jaar of zes niet weer bij het Rijk op de stoep staan met de vraag om or ders voor marineschepen. Dat betoogde PvdA-Kamerlid Blom gisteren tijdens het debat over de Defensiebegroting. „Dan be gint het op de oude industriepo litiek te lijken." De Tweede Kamer debatteerde gisteren onder meer over de Ma rinestudie 2005 waarin wordt voorgesteld vier Multipurpose- fregatten te vervangen door vier nieuw te bouwen patrouillesche- pen. Een order daarvoor gaat vrijwel zeker naar de Koninklij ke Scheldegroep (KSG) in Vlis singen. „Daar ga ik voetstoots vanuit", aldus Blom van afloop. Hij liet tijdens het debat wel blij ken dat het Rijk er niet is om de orderportefeuille van Neder landse scheepsbouwers te vul len. „Het is niet de bedoeling dat de scheepsbouwindustrie over een jaar of zes, zeven weer in de problemen komt. Ik ver wacht van de industrie en de po litiek voorstellen om te voorko men dat we hier tegen die tijd weer staan te praten over de bouw van nieuwe schepen." De problemen van het Neder lands Marinebouw Cluster, waartoe de KSG behoort, zijn nu goed te koppelen aan de be hoefte van Defensie om minder op diepzee en meer in de kustwa teren te opereren. Zo'n koppe ling is een volgende keer waar schijnlijk niet te leggen. „We bouwen geen bootjes om het bootjesbouwen", aldus Blom na afloop. De Schelde zal om zich heen moeten kijken. Bijvoor beeld of deze patrouilleschepen ook elders zijn te verkopen." Hoewel minister Kamp (WD, Defensie) de Kamer vandaag nog moet antwoorden, werd gis teren wel duidelijk dat de aan schaf van patrouilleschepen niet in gevaar komt. Om dat te kunnen betalen, moeten vier M-fregatten worden verkocht. De meeste fracties wilden van Kamp weten of dat wel verant woord is. Uitgebreid werd gesproken over de aanschaf van dertig kruisra ketten voor de marine. Kamp ziet zijn marinestudie als één ge heel. De patrouilleschepen ko men er dus alleen als er ook kruisraketten komen. Van het CDA is afhankelijk of een meerderheid van de Kamer daar achter staat. Woordvoer der Kortenhorst gaf aan de ver vanging van enkele recent neer gestorte helikopters belangrij ker te vinden. Hij deed dat in de wetenschap dat minister Zalm (WD, Financiën) bereid is zijn partijgenoot Kamp bij te sprin gen. Kamp bevestigde na afloop van het debat dat het kabinet 'welwillend staat' tegenover het uittrekken van extra geld om de helikopters te vervangen. Voor het CDA staat nu niets meer in de weg in te stemmen met de aanschaf van kruisraketten. PvdA, SP en GroenLinks betitel den de manoeuvre als 'achterka mertjespolitiek'. Zij vinden het niet uit te leggen dat extra geld naar kruisraketten gaat en niet naar bijvoorbeeld transportca paciteit voor defensie, de com pensatie van de gestegen ener gieprijzen of de zorg. MIDDELBURG - Patiëntenver eniging Hartezorg houdt donder dag 24 november een praata- vond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Voorzitter J. Roodenburg leidt het gesprek, dat gaat over pro blemen die mensen met hartziek ten, hun partners en familie te genkomen. De vrij toegankelij ke bijeenkomst begint om 19.30 uur. AXEL - De Zeeuws-Vlaamse en Noord-Belgische afdeling van Groei en Bloei houdt donderdag 1 december een demonstratie kerstbloemschikken. Kees en Anne Liebregts uit Veld hoven laten creaties zien die in de kerstsfeer passen. De bijeenkomst in cultureel cen trum De Halle aan de Roosevell- laan in Axel begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15