Vrees voor kaalslag bolwerken PZC Zoutelande kan een mooi dorp zijn Vandaag maken we ons sterk Carpoolplaatsen krijgen meer plekken Verbouwingsuitverkoop STEÜTEL Middelburgers kritisch over renovatie stadspark Uitbreiding van taken Asselbergs Vrijspraak voor Middelburger Winkeldiefstal in Vlissingen agenda Vrees voor nasleep kelderdrama Meer lawaai door betonnen bielzen Hulst wil Chinese toeristen lokken Hulptransport naar Pakistan .flDDELBURG - De bewoners vaD de bolwerken en singels in Middelburg zijn bang voor kaal slag door de renovatie van het yggerekte park op de bolwer ken. Maar Catharina van der Slikke kan gerust zijn: de boom die zij in 1947 tegelijk met ko- aingin Juliana heeft geplant, blijft staan. ITijdens een informatiebijeen komst. gisteravond in het stad huis in Middelburg, kenschetse fl Out het ontwerp van het tón- en landschapsarchitecten bureau Copijn uit Utrecht als 'een'striptease'. „Alles wordt in één keer blootgelegd. Dat is veel minder spannend dan dat er de len bedekt blijven. De strakke helderheid die uw plan na streeft, gaat voorbij aan de hui dige kwaliteit van de bolwer ken: hun geheimzinnigheid. En [dlar!ben ik nou juist zo enthou siast over." Out oogste applaus met zijn analyse. Ook andere Middelburgers beklaagden zich .haama over de bomenkap, die Volgens hen zal uitmonden in kaalslag. M.van der Zwet van Copijn gaf ioedat de bolwerken nu geheim zinnigheid uitstralen en dat dat een kwaliteit op zich is. Maar volgens hem maakt die het park ook somber en dat wil hij veran deren. „Niet door kaalslag. Het wordt niet helemaal open. Van de huidige beplanting verdwijnt vijf tot tien procent." Van der Zwet benadrukte dat al leen wordt gekapt waar dat no dig is om ruimte te maken voor de molens, voor zichtlijnen naar de stad en voor andere 'bomen met potentie'. Sommige bomen worden nu in hun groei beperkt doordat er te veel beplanting in de buurt staat. „We halen echt geen bomen weg omdat we ze le lijk vinden." Bij de renovatie van de bolwer ken zullen ruim vijftig bomen worden gekapt. Daarom kwam telkens dezelfde vraag terug: welke bomen gaan er precies weg? Om dat te kunnen controle ren werd gevraagd om de bo men te voorzien van kruisjes, of een georganiseerde wandeling langs de te kappen bomen. De gemeente beloofde iets te beden- ken waardoor voor iedereen dui- DCZOrgQ delijk wordt welke verdwijnen, en welke niet. Catharina van der Slikke kwam op voor 'haar' boom, die zij in 1947 heeft geplant na de inunda tie. Deze week sprak zij in de PZC haar vrees uit dat die zal verdwijnen. „Dat kan ik emotio neel niet aan", herhaalde ze gis teravond. J. Mensch van Copijn was blij met haar aanwezigheid. „Ik heb uw verhaal gelezen en ik zal met u naar de tekeningen kijken." Dat gebeurde na afloop. Samen zochten ze de boom van Cathari na van der Slikke en kwamen tot de conclusie dat die blijft staan. De Middelburgse was ge rustgesteld, maar zal in de ga ten blijven houden of Copijn en de gemeente woord houden. Want als de bolwerken zo gron dig worden aangepakt, verklaar de ze nog wat bezorgd, kan er ook zomaar een boom extra sneuvelen. ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Dui- veland hervat volgende week een aantal van zijn representa tieve taken. Ook zijn wekelijks spreekuur op 'maandagochtend wordt weer opengesteld. Daarnaast gaat de van een ernstige ziekte herstel lende burgemeester ook weer honderd procent aan het werk als voorzitter van het college en degemeenteraad. De portefeuil le openbare orde wordt voorals- nog waargenomen door wethou der A. Croné. Asselbergs onder ging een maagoperatie. Eind sep tember ging hij na een vier maanden durend ziekbed weer lop halve kracht aan de slag. MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Middelburg is gis teren vrijgesproken van verkrachting. De rechtbank acht te niet bewezen dat de Middelburger een vrouw, die in de prostitutie werkte, heeft verkracht. De twee leerden el kaar kennen in een seksclub. De vrouw bestelde vorig jaar augustus broodjes shoarma bij zijn eetzaak en vroeg de man de broodjes bij haar thuis af te leveren. Volgens de vrouw zou ze toen in haar woning in Middelburg zijn misbruikt. De man had eerder verklaard gewoon gemeen schap met haar te hebben gehad. VLISSINGEN - Een 48-jarige man uit Vlissingen is gister middag rond kwart voor twee in de Lidl aan de Bonedij- kestraat in zijn woonplaats aangehouden. De man had een pakje boter en koeken gestolen. SMEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Verenigingsgebouw, 15,30-16.30 uur: Bewegen voor 55+; MIDDELBURG - Lange Jan, 15.00 - M5.30 uur: Miniconcert; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra- [Ssmuzieklessen kinderen; OOSTKAPELLE - Halve Maan, •20.00-22.00 uur: Vogeltentoonstelling; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis 10.00 -12.00uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: (Advertentie) U kunt nog KUNST ANTIF.K inbrengen voor onze Kerstveiling tot uiterlijk 25 november a.s. Bel voor informatie Herengracht 74, 4331 PX Middelburg. Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 P-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) j Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman i j Wendy van den Hurk j Koende Vries (sport) CENTRALE REDACTIE i Stationspark 28 Postbus 31 j 4460 AA GOES fel: (0113)315500 pax: (0113)315669 S-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET v/ww. pzc.nl j| S-mail; web@pzc.nl HET BESTE VAN TWEE 'KOOK'EILANDEN... hbsdbb Wolphaartsdijkse Veer I Wojphaartsdijk, tel. 0113-581326, wwvv.veerhuis.net, veerhiiis.wolphaartsdiJk@hetnet.n! Bram Gideonse bij de scheuren in zijn verzakte woning aan de Kaai in Veere. door Selma Osman VEERE - „Een mens kan wat beleven", verzucht bewoner Bram Gideonse een dag nadat hij zijn monumentale heren huis aan de Kaai in Veere heeft moeten verlaten vanwege instortingsgevaar. Op straat vragen de mensen hem al: 'Bram, dit wordt toch geen Schouwburg-2?' Gi deonse hoopt van niet. Aan een lange nasleep zoals bij het bouwputdrama in Middelburg, moet hij niet denken. Na het uitgraven van de kelder onder het huis 't Bordeaux Oxhooft, maandag avond, begon het huis te kraken en te scheuren. Gideonse is met zijn gezin in een vakantiehuisje getrokken. Daar gaat het leven gewoon verder, vertelt hij. „We gaan niet bij de pakken neerzit ten." Daarom heeft hij woensdagmid dag nog geen beeld van de omvang van de schade aan zijn huis. Hij vindt het vooral belangrijk dat de persoonlijke be- zittingen veilig zijn en zijn kinderen vandaag in het vakantiehuisje een bu reautje hebben om aan te studeren. „Gisteren was een emotionele dag, van daag maken we ons sterk." Tot kerst kan de familie Gideonse in het huisje in Breezand blijven. „En daar smaakt de koffie net zo goed als thuis." Hij klinkt allerminst verbitterd. Dat komt omdat hij het onderwerp zake lijk wil benaderen. „Emoties zitten er natuurlijk wel." Gideonse vindt dat hij zichzelf niks kan verwijten. „Dat is een fijn gevoel. Ik heb, toen ik de kelderwinkel wilde la ten bouwen, vakmensen in de arm geno men. Gewoon één offerte, zonder te shoppen om het goedkoper te willen ma ken." Gideonse kan met zijn hand op zijn hart zeggen dat hij er middels on derzoeken en rapporten vooraf alles aan heeft gedaan om te voorkomen dat het mis zou gaan. Daarom heeft hij er geen boodschap aan als hij Veerenaren hoort zeggen: 'Dat is Bram Gideonse weer'. „De aannemer is verantwoorde lijk voor de bouw en dus de veroorzaker van de schade." De beschadigingen heb ben zich overigens niet verder uitge breid. Ook de buren van Museum De Schotse Huizen hebben sinds dinsdag geen nieuwe schade geconstateerd. Maatregelen Gideonse vraagt zich af of de aanne mer, Bouwgroep Peters, wel alle noodza kelijke maatregelen heeft genomen om het risico te beperken. Dat zal nader on- foto Lex de Meester derzoek moeten uitwijzen. Zijn insteek is vooruitgaan. Daarom stelt hij zich po sitief op. „Die winkel moet er komen." Omzetverlies nu zijn huidige winkel in kleding, lederwaren en cadeau-artike len niet kan draaien? „Ach, van novem ber tot en met half maart staat het hier in Veere toch al bijna stil." Weer kijkt hij naar de grote lijn. „Ik hoop dat we nu netjes worden geholpen en goed op gang kunnen komen, in plaats van dat we zwaar gedupeerd iets anders moeten gaan doen." Daarvoor heeft hij de hulp van de verze keringsmaatschappij, de gemeente en de monumentencommissie hard nodig. Hij zou het verschrikkelijk vinden als zijn pand, gelegen op zo'n markant punt in Veere, een steen des aanstoots wordt. Als de verbouwing volgens plan was ver lopen had hij de winkel in april kunnen openen. „Als ik realistisch ben, denk ik dat het nu wel 2007 wordt." door Willem van Dam GOES - De carpoolplaatsen bij Yerseke en Kapelle worden bin nen afzienbare tijd uitgebreid. Het carpoolterrein bij Kapelle (Vierwegen) wordt nog dit jaar vergroot, dat bij Yerseke (Zand dijk) waarschijnlijk volgend jaar. De carpoolplaats bij Kapelle telt op dit moment negentig par keervakken, aan de Zanddijk bij Yerseke kunnen twintig auto mobilisten hun voertuig kwijt. De capaciteit op het terrein bij Kapelle wordt in eerste instan tie met vijfentwintig plaatsen uitgebreid. Hoeveel plaatsen er bij Yerseke bijkomen, is nog niet bekend. Vorig jaar liet de provincie een inventarisatie maken van de car poolplaatsen in Zeeland. De pro vincie telt in totaal veertien offi ciële carpoolterreinen. Uit hèt onderzoek bleek dat de grootste knelpunten zich voordoen bij Kapelle en Yerseke; die terrei nen zijn regelmatig overvol. Als gevolg daarvan willen automobi listen hun auto nog wel eens bui ten de vakken of in de berm neerzetten. Dat levert hen soms een bekeuring op. Volgens beleidsmedewerker D. van Essen (verkeer en ver voer) van de provincie behoren die problemen binnenkort tot het verleden. Rijkswaterstaat gaat nog dit jaar zorgen voor ongeveer vijfen twintig extra parkeerplaatsen bij Kapelle. Waarschijnlijk in de loop van het volgend jaar wordt het aan tal parkeerplaatsen op het ter rein aan de Zanddijk bij Yerse ke verruimd. Om hoeveel extra parkeerplaatsen dat gaat, is nog niet bekend. KAPELLE - Treinlawaai neemt door het vervangen van houten door betonnen spoorbielzen eerder toe dan af. Dit blijkt uit metingen die zijn verricht door een expert van de actiegroep Belangenvereniging Aanwonenden Spoor lijn (BAS). De metingen zijn door deskundige en BAS-lid A. Reimerink uit Kapelle uitgevoerd in zijn woonplaats. De houten spoorbielzen zijn daar vervangen door beton nen exemplaren. Het idee is altijd geweest dat dit tot min der overlast zou leiden, waardoor er geen of lagere geluid- schermen langs het spoor zouden moeten komen. De ge meenten Kapelle, Goes en Reimerswaal waren zeer inge nomen met de 'bielzenoperatie' van spoorbeheerder Pro rail. Zij willen 't liefst geen en anders zo laag mogelijke geluidschermen. Reimerink die van Shell komt en daar veel in de weer is geweest met meetapparatuur, heeft dus de proef op cle som genomen. Hij stelt nog vrij voorzichtig op basis van zijn meetgege vens: „Het is niet goed mogelijk het totaalresultaat van de vervanging van de houten bielzen in een getal samen te vatten. Wel kan gesteld worden dat uitgaande van de meetresultaten er eerder sprake is van een versterking dan van een afname van de geluidsstraling." HULST - Een aantal Hulster ondernemers heeft een denk tank opgericht om plannen te bedenken die Chinezen warm moeten maken voor een bezoek aan de stad. Het eer ste idee is er al: een Chinese delegatie wordt uitgenodigd in Hulst en moet de stad daarna in eigen land promoten. Het is bedoeling dat de Chinezen over Hulst zeggen: „Wo xihuan nèige!" Vrij vertaald: „Mooi!" Het enthousiasme van de Hulster hotelfamilie Beaart voor de Chinese markt werkt aanstekelijk. Ook andere ondernemers in Hulst wil len meeprofiteren van de Chinese toerist. ZIERIKZEE - Vanuit Zierikzee vertrekt morgen een vrachtwagen vol kleding, dekens en andere hulpgoederen richting Pakistan. De hulpactie is een initiatief van de Schouwen-Duivelandse Stichting Help Pakistan. De hulp stichting is opgezet door Zierikzeeënaar van Pakistaanse afkomst Ullah Saif door Maurits Sep ZOUTELANDE - Niet alleen de zee, het strand en de duinen, maar ook het dorp zelf kan het visitekaartje van Zoutelande zijn. Mits er de komende jaren flink wat wordt opgeknapt. Het gemeentebestuur van Veere beraadt zich op de toekomst van Zoutelande. Dat er wat moet ge beuren in het dorp, is al jaren duidelijk. Maar wanneer en wat, moest goed worden onder zocht. Inmiddels heeft het bu reau Huibrechtse Koster Con sultants in opdracht van de ge meente een 'nota van uitgangs punten' geschreven, met als ti tel: Plannen voor Zoutelande. Daarin is nog maar eens op een rij gezet waaraan het allemaal schort in Zoutelande. Dat begint al als je het dorp bin nenrijdt. Zowel vanaf Westka- pelle als vanaf Meliskerke mist Zoutelande een entree met uit straling. De Westkapelseweg tussen vakantiepark Kustlicht en het dorp is vooral voor voet gangers een onaangename rou te. En dan kom je in het cen trum. Dat zou een visitiekaartje kunnen zijn. Maar het plein on deraan de boulevard voldoet niet. Het wordt wel intensief ge bruikt als marktplaats, ringrij- baan, fietsenstalling en ontmoe tingsplek. Maar juist omdat al die functies op één plek worden gecombineerd, komt het plein niet uit de verf. Bovendien is de kiosk een sta-in-de-weg. De he le Langstraat is voor verbete ring vatbaar. De uitstraling is niet goed. Vooral het winkelen kan gezelliger. En dat de Lang straat een doorgaande route is, maakt het er niet beter op. Parkeren wordt in de nota om schreven als een probleem. Ver keersveilig is Zoutelande even min. Keuze Problemen genoeg dus, maar die zijn te verhelpen. Volgens Hui brechtse Koster begint de op lossing met een keuze: waarin onderscheidt Zoutelande zich? Het antwoord daarop bepaalt wat er de komende jaren moet gebeuren. In ieder geval is Zou telande meer dan zee, strand en duinen. De kerkring en de oude kern met zijn smalle straten en ste gen nodigen uit tot wandelen en het is daar ook prettig wonen. Daar moet Zoutelande gebruik van maken, bijvoorbeeld door er meer kleine winkeltjes te vesti gen en daarboven te gaan wo nen. De horeca moet zich beperken tot een beperkt gebied. Welk ge bied dat moet worden, laat Hui brechtse Koster in het mid den. Maar uitbreiding buiten die strip, moet vervolgens wor den tegengegaan. En dan de muziekkoepel op het plein onder aan de boulevard: die moet weg. Dat geeft de ruim te om van het plein een echt po dium voor Zoutelande te ma ken. Eén van de belangrijkste trekpleisters van Zoutelande, de boulevard, doorstaat de toets der kritiek overigens ook niet ongeschonden. Een echte boule vard hoort niet net onder de rand van de dijk te liggen maar De Langstraat in Zoutelande. Links het plein met de kiosk. foto Lex de Meester er bovenop, zodat wandelaars met het ene oog naar het dorp kunnen kijken, en met het ande re naar de zee. Het college van B en W wil haast maken met het verder uit werken van de toekomstvisie voor Zoutelande. Daarin wordt ook gekeken naar het gebied rond de Rabobank en het sport complex aan de Westkapelse weg. De uitgangspunten voor de toekomstvisie worden vanavond vanaf 19.30 uur in Zaal Midden dorp in Zoutelande door het ge meentebestuur gepresenteerd aan de inwoners. (Advertentie) Kortingen van 10% tot 40% Lange Kerkstraat 41 4661 JG Goes Tel. 0113 - 27 00 25 STEUTEL KLEEDT DE MAN (Advertentie) Marianne Co Simmers (voorheen Restaurant 'De Waag' uit het Schouwse Serooskerke. 57e plaats in 'Lekker') en Michel Louvvs van, Restaurant 't Veerhuis uit Wolphaartsdijk vormen samen het beste van twee toprestaurants.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13