PZC ïoutmaffia sloopt oerbos Bosnië £3bosk heeft i snreveru. Helsinki en Tallinn straks één metropool 7 Oorlogsmisdadigers steken opbrengst illegale bomenkap in hun zak Moordpoging kinderen op stiefpa Onderzoek stembusfraude Albanië Mieren eten oog op van patiënt Schildpad (175) is oudste wezen Aardbeving voor Japanse kust LIEFU SINTURKLAAS ui. |<r|giNKI - De Finse hoofd- t iï Helsinki en de Estlandse "i boldslaii Tallinn worden in de «i rtomst écn metropool. Dit Lptll Edgar Savisaar, de mi- jia van Economische Zaken i Estland. «iïiet de banden tussen de J, steden met de dag nauwer JItltn en denkt dat zij over woensdag 16 november 2005 tien jaar een gemeenschappelij ke gemeenteraad hebben. Een volledig Fins-Estlands bestuur kan over twintig jaar aantreden, als het aan Savisaar ligt. Er ligt ongeveer tachtig kilome ter zee tussen de twee hoofdste den. Maar de Estse bewindsman ziet dit niet als een probleem. „Ik denk dat de toenadering tus sen Helsinki en Tallinn een na tuurlijk proces is, of we het leuk vinden of niet." Gewone bur gers voelen zich nu al in beide landen even vrij, dus waarom zouden politici niet volgen, be toogt Savisaar. Veel Finnen verhuizen na hun pensioen naar Estland. Ook zijn er steeds meer mensen die in Tal linn wonen en dagelijks naar hun werk in Helsinki pendelen. De steden liggen per helikopter een kwartier uit elkaar. De snel- boot over de Finse golf doet er anderhalf uur over. Veel Finnen doen hun boodschappen in Est land, omdat de prijzen in het nieuwe EU-land nog steeds een stuk lager zijn. Die ontwikkeling is opmerke lijk, omdat er jarenlang,nauwe lijks contact was tussen de buur landen. Savisaar was na de onaf hankelijkheid van Estland de eerste minister-president van het land en heeft de ambitie om in 2007 burgemeester van Tal linn te worden. Praktisch gezien denkt de minis ter in eerste instantie aan het in voeren van een gemeenschappe lijke openbaarvervoerkaart voor Helsinki en Tallinn en tweetalige straatnaambordjes. Op langere termijn zou er zelfs een tunnel onder de Finse Golf moeten komen die de steden ver bindt. GPD 'tderlandse militairen probe- Bosnië-Herzegovina te wrkomen dat de oerbossen irden gekapt en de opbrengst m deze houthandel verdwijnt Je zakken van oorlogsmisda den- „Ooit 7naakten wij ons 0ii om hel kappen van het iqinwoud in de Amazone. Nu ft ^jt onder onze neus hetzelf- 50A LUKA - In het Trapis- liobos aan de rand van Banja luka kon je vijftien jaar gele ien door het dikke bladerendak jjelucht niet zien. De hoofdstad ju het Servische deel van osnië-Herzegovina had de bij- ani de Groene Stad. Bewo- ts picknickten op mooie da- a in de schaduw op de heu- ™.|s, Wie daar nu gaat zitten Boet een parasol meenemen, ;a pit van het dikke bos is niets beer over. J Bedrijven krijgen opdracht I hout weg te halen en het snit te dunnen. In plaats daar- nemen zij alleen het beste mt mee", zegt Milos Stojako- van de milieubeweging in injaLuka. De opbrengsten ko en volgens hem in de zakken nmaffiosi met grote villa's en 2 tóe auto's. 2 ,De illegale houthandel is hier nvorm van georganiseerde cri- linaliteit", zegt luitenant-kolo- si Jan van het Eufor-hoofd- in Banja Luka. Hij lagniet met zijn achternaam in krant, om bedreigingen te voorkomen. Britse Eufor-troepen tijdens een inval in een houtzagerij in Drvar. Illegale houtkap is een groot probleem in Bosnië, foto Mike Sayer/GPD Nederlanders en Britten van de internationale troepenmacht Eu- for proberen de illegale houtkap en -handel in Bosnië te stoppen. „Het gaat ons erom criminele netwerken te verstoren", vertelt de Nederlandse officier. VoL gens de inlichtingendienst van Eufor wordt het illegaal verdien de geld 'gedoneerd aan parallel le structuren'; de kas van natio nalistische partijen wordt ge spekt en het wordt gebruikt om onderhoud van gezochte oorlogs misdadigers als Radovan Karad zic en Ratko Mladic te financie ren. De vermoedens zijn sterk, maar concreet bewijs ontbreekt. Het is volgens de luitenant-kolo nel goed mogelijk dat met de aanschaf van een kastje van Bosnisch hout indirect aan het levensonderhoud van Karadzic wordt"meebetaald. De louche zaken hebben een schijn van legaliteit. De chauf feurs met hun zware trucks vol boomstammen hebben vaak wel papieren, maar niet de" juiste. Corrupte keurmeesters van het Bosnische staatsbosbeheer ge ven stammen het stempel 'slecht hout', terwijl ze duizenden eu ro's per kubieke meter waard zijn. Dat scheelt "belasting. „De Bosnische staat loopt daardoor jaarlijks honderd miljoen euro mis." Meubelindustrie Voormalige staatsbedrijven ver zagen de bomen tot planken voor de meubelindustrie. Het materiaal vindt vooral aftrek in Oostenrijk, Slovenië en Italië. Bosnië-Herzegovina is voor on geveer de helft bedekt met bos, de grootste natuurlijke rijkdom van het land. Sinds de oorlog, die tien jaar geleden eindigde, is de houthandel grotendeels in handen van vriendjes van de po litieke top. Internationale waar nemers schatten dat sindsdien de helft van het beste hout - oer bos - is verdwenen. De nieuwe aanplant is minimaal. Het verdwenen bos bij Banja Lu ka is een klein voorbeeld van wat zich hoog in de bergen in het groot afspeelt. Grote houtza gerijen plegen roofbouw op de bergruggen. Een kaal landschap blijft achter. De militairen pak ken de grote zagerijen aan, on der meer in Drvar en Glamoc. De luitenant-kolonel: „Die eige naren zijn zo corrupt als maar kan." De honderden straatarme bewoners van de streek die een zaagmachine achter hun auto binden en het bos in gaan, laten ze met rust. De ingewikkelde overheidsstruc tuur van Bosnië-Herzegovina be moeilijkt de jacht op de hout maffia. Het land bestaat uit twee 'entiteiten' en tien kan tons, met deels verschillende wetgeving. De politie - groten deels corrupt - jaagt alleen op criminelen die binnen de gren zen van hun gebied blijven. Ook etnische verschillen spelen een rol. Voormalig Servisch territo rium valt ten prooi aan Kroaten en vice versa. Delen van de bos sen zijn bovendien bezaaid met mijnen. „Zonder Eufor kunnen we dit niet aanpakken", zegt Mladenko Perkovic, hoofd van het bosbeheer in kanton zes. „De politie heeft niet genoeg mensen en kent de weg niet. De criminelèn zijn bovendien bewa pend. Mijn mannen zijn bescho ten." Stojakovic van de lokale mi lieuorganisatie noemt het echter een 'publiek geheim' dat ook de mannen van bosbeheer fraude ren. Zijn enige wapen is open baarheid. Maar het publiek rea geert lauw en soms zelfs vijan dig. „De bomen zijn hun levens onderhoud. Ze groeien wel weer aan, zegt men." GPD BRUSSEL - Drie kinderen in België hebben hun stiefva der proberen te vermoorden door de pepermolen te vullen met korrels rattengif. De dochter die het gif in de peper- molen had gedaan, is op de vlucht geslagen. De politie heeft een zoekactie georganiseerd, tot nu toe vergeefs. De kinderen wilden met hun daad wraak nemen voor ja renlange slagen en vernederingen. De stiefvader, uit de regio Brussel, kreeg hevige buikpij nen, maar de dosis rattengif was veel te laag om aan te overlijden. Toen de stiefvader naar de politie ging met het verhaal, werd hijzelf verhoord op verdenking van mishan deling. De kinderen gaan vrijuit. ANP TIRANA - De oud-premier van Albanië, de socialist Fa- tos Nano, wordt beschuldigd van fraude bij de parle mentsverkiezingen van juli. Vier dagen voor de stembusgang gaf hij in zijn kiesdis trict stukken grond aan 577 families die het land tot op dat moment pachtten. Dit in ruil voor hun stemmen bij de verkiezingen. GPD KOLKATA - Een vrouw die voor een diabetes-behande ling in een ziekenhuis in Kolkata, in het oosten van India, was opgenomen, heeft een oog verloren aan mieren. De patiënte, herstellende van een door een operatie opge lopen infectie, schreeuwde om hulp toen de mieren aan haar oog begonnen te knagen, maar verpleegsters lieten haar weten dat het normaal was dat de infectie pijn deed en zij deden niets. Een dag later, toen familieleden het verband van haar lin keroog weghaalden, werd een gapend gat vol mieren zicht baar. GPD BRISBANE - Haar huid is erg gerimpeld, en zij is de laat ste tijd wat pondjes aangekomen. Ook is zij niet zo snel meer, zelfs niet voor een schildpad. Maar haar ogen twin kelen soms nog ondeugend en zij kan nog wel twintig jaar mee. Harriet vierde gisteren haar 175e verjaardag. De Australische schildpad is daarmee hoogstwaarschijn lijk het oudste wezen ter wereld. In de dierentuin bij Brisbane is gisteren een grote verjaar dagstaart voor Harriet aangesneden, meldden Australi sche media. Het verhaal wil dat in 1835 de Britse natuurkundige Char les Darwin de toen 5-jarige Harriet persoonlijk van de Zuid-Amerikaanse Galapagos-eilanden haalde. ANP TOKIO - Voor de Japanse oostkust heeft zich gisteroch tend een zware aardbeving voorgedaan. De beving met een kracht van 6,9 op de schaal van Richter richtte geen schade van betekenis aan. De autoriteiten in een aantal kustplaatsen evacueerden bewoners uit vrees voor een vloedgolf. Die bereikte de kust bijna een uur na de beving, maar was met een hoogte van circa dertig centimeter geen ge vaar voor mensen of goederen. ANP/DPA Advertentie ISÉüü - Elk jaar ontvangt Sinterklaas duizenden brieven van Nederlandse kinderen. Grappige en serieuze, maar altijd ontroerende brieven. Over kadootjes. Over wensen en verlangens die toch écht buiten het vermogen van de Sint gaan. Over hartverwarmende vriendschap en over onderwerpen die we als volwassenen compleet vergeten lijken te zijn. En dan ook nog eens geschreven in dat heerlijke kinder nederlands. Al 20 jaar een prachtige traditie InLiefu Sinturklaas (96 pagina's in kleur) zijn de leukste, mooiste, ontroerendste brieven en tekeningen van de afgelopen 20 jaar verzameld. Dat was mogelijk omdat TPG-post alle aan Sinterklaas gerichte post aflevert bij Het Sinterklaashof in Nuenen, waar honder den vrijwillige schrijfpieten de brieven stuk voor stuk beantwoorden. De verkoop van dit boekje voorkomt dat aan deze prachtige traditie een einde komt. www.liefusinturklaas.nl Liefu Sinturklaas is voor slechts 9,95 verkrijgbaar bij de boekhandel en via www.liefusinturklaas.nl. Hier vindt u ook meer informatie - inclusief previews! - over het boek, de initiatiefnemers en de actuele verkoopadres sen. Tip van Sint: wees er snel bij, want de oplage van dit heerlijke boek is beperkt! Brieven aan Sinterklaas I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7