pzc Kroes opent aanval op stroom- en gassector *%cron't REACH Zonder huilen je hypotheek inruilen Europa gaat chemische stoffen inventariseren e«roPVh Bewoners Gaza verlost uit gevang bedrijven zouden nog te weinig concurreren Rudi Carrell lijdt volgens Verbod truckboycot Oostenrijk Duitse media aan kanker Brussel wil meer macht voor eigen luchtvaartdienst Premier Irak wil onderzoek mishandelde gevangenen (want wij betalen mee aan de boete) Turkse soldaten gedood bij aanslag Arrestatie oud-president Tsjaad Japanse prinses trouwt burger Grizzlyberen weer vogelvrij Boetes in België Meeste Italianen vinden lezen en schrijven lastig woensdag 16 november 2005 flwKees Bos STRAATSBURG - Europees (omraissaris Kroes opent de aan val op stroom- en gasbedrijven. Zeziet zorgwekkend weinig con ventie tussen de bedrijven, He! de eurocommissaris voor Concurrentie gisteren weten na ffn enquête onder 3000 betrok kenen dit najaar. Les bespeurt een waslijst aan i-iverstoringen' in Europese energieregels toepas sen. De Europese Commissie wil vooral meer grensoverschrijden de kabels en gasbuizen. Die moe ten de concurrentie vergroten. De EU-landen maakten in 2002 al de politieke afspraak dat de import ongeveer 10 procent van het verbruik moet kunnen zijn. Maar daar is nog weinig van te recht gekomen. Kroes wil tegelijk de fusieregels voor de energiesector aanpas sen. Ze opent een inspraakron de hierover. Brussel staat nu fu sies toe, als de omzet hooguit tweederde van de markt in een land omvat. „Europa is veran derd sinds die regel is inge voerd." ANP door Robert Bloemen BERLIJN - De Nederlandse en tertainer Rudi Carrell is ernstig ziek. Volgens Duitse media giste ren heeft de tv-ster, die in Duits land woont en werkt, kanker. Een tijdschrift baseert zich op de moeder van Carrells gestor ven tweede echtgenote Anke. Volgens Erna Bobbert weigert de showmaster, die in december 71 wordt, over zijn gezondheids toestand te praten. Volgens het blad is Carrell sterk vermagerd en lijdt hij aan haaruitval. Hij moest meerdere optredens afzeg gen. Carrell, die eigenlijk Ru- dolf Wij brand Kesselaar heet, staat bekend als zwaar roker. Hij was in april al opgenomen in een kliniek in het Noord-Duit se Bremen. Eind 2002 kondigde Carrell zijn afscheid voor de camera's aan, na een carrière van 37 jaar. Hij bleef actief als producent voor de Duitse commerciële omroep RTL. Zijn laatste succesvolle programma 7 Tage - 7 Köpfe wordt eind dit jaar stopgezet, na tien jaar en ruim driehon derd uitzendingen. ANP de energiemarkt. Nieuwkomers knjgen amper toegang. Grens- Srschrijdende levering gaat moeizaam. Enkele grote produ iten kunnen de stroomprijs „nvloeden. En de gasprijs is in 86 procent van de contracten „og steeds gekoppeld aan de olieprijs. en haar collega Piebalgs r_. jie) stelden dat concurren te leidt tot de beste prijs voor de consumenten. „Ik ben vastbe sloten onze bevoegdheden te ge bruiken om zo de Europese in dustrie en consumenten te be schermen", zei Kroes na een ver- ng van de Europese Com- gaat de ministers van Énergie van de EU-landen er al- rast op aanspreken bij een ver gadering 1 december in Brussel. Kort daarna wil ze een rapport presenteren en een inspraakron deopenen. Minimalistisch In veel EU-landen zijn de ener- liemarkten nog praktisch natio naal. j)e eurocommissarissen Kroes balgs vragen de EU-lan den om haast te maken met de Europese regels voor een vrijere energiemarkt. „Invoering ge beurt nu tg laat en te minimalis- uitzonderingen daargela ten", zei eurocommissaris Pie balgs. Hij kondigde aan scherper te gaan controleren of lidstaten de STRAATSBURG - De eisen aan vliegtuigen en piloten moeten Voortaan Europees worden gere geld in plaats van nationaal. De luropese Commissie heeft dat gisteren voorgesteld. Aanleiding is de reeks ongeluk- '?ze zomer, waarbij ruim ijfhonderd doden vielen. ,Europese passagiers moeten ze er kunnen zijn dat alle vliegtui- aan de hoogste veiligheids- lormen voldoen", zei Europees lommissaris Barrot (Verkeer). Irussel wil dat EU-landen meer levoegdheden overdragen aan iet Europese Luchtvaart Veilig- HfllN"1 Tuinkabouters met bordjes 'giftig' om hun nek zijn door de milieuorganisatie Friends of the Earth neergezet als protest tegen de chemieovereenkomst die door het Europarle ment in Straatsburg wordt besproken. Inspecties pc Europese luchtvaartdienst is p 2002 opgericht. Die houdt zich met 190 werknemers onder meer bezig met de luchtwaardig heid van toestellen. De dienst moet rond 2010 verantwoorde lijk worden voor alle inspecties s streven is dat het agent schap gaat lijken op de Ameri kaanse FAA", zei Barrot. Die dienst heeft macht over het hele Vliegverkeer in de Verenigde platen. Het voorstel van de Eu ropese Commissie moet nog goedkeuring" krijgen van het Eu- fopees Parlement en de EU-lan den. ANP door Hans Gertsen STRAATSBURG - Het Euro pees Parlement stemt morgen vrijwel zeker in met een voor stel van de Europese Commissie om tienduizenden chemische stoffen te gaan onderzoeken en registreren. Het gaat om stoffen die ge bruikt worden in allerlei dage lijkse producten. De nieuwe Eu ropese wetgeving zal leiden tot en betere bescherming van mens en milieu, zo verwacht de Euro pese Commissie. Zelden is over een Brussels plan zoveel te doen geweest als over het REACH (Registratie. Evalua tie en Autorisatie van Chemi sche stoffen) geheten wetsvoor stel. „Het is een van de meest controversiële en gecompliceer de stukken wetgeving uit de ge schiedenis van de EU", aldus Europees commissaris Verheu gen van Industriebeleid giste ren. Maar liefst tien verschillende co mités van het Europees parle ment hebben de afgelopen jaren over het voorstel gerapporteerd. Het bedrijfsleven, onder aanvoe ring van de machtige Duitse che mische industrie, verzette zieh hevig tegen het oorspronkelijke voorstel. Dat zou te bureaucratisch zijn, het bedrijfsleven op hoge kosten jagen en de concurrentiepositie van de Europese industrie op het spel zetten. Consumentenor ganisaties en de Europese mi lieubeweging wilden juist nog strenge wetgeving. Vorige week sloten de twee grootste fracties in het Europees parlement, de socialisten (PES) en de christen-democraten (EVP) een compromis dat mor gen waarschijnlijk op een ruime meerderheid kan rekenen. Het voorziet in een wat lichtere rege ling dan de oorspronkelijke plannen. Het compromisvoorstel wordt niet gesteund door de Groenen in het EP en evenmin door een foto Christian Hartmann/EPA minderheid van de socialisten. Die vinden dat de twee grootste fracties in het parlement hun oren teveel hebben laten hangen naar de lobby van de Duitse che mische industrie. GPD (Advertentie) IPostbankl jetaalt mee aan de boete |gQonze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse ïremier m Jaafari heeft gisteren op wacht gegeven onderzoek te oen naar de mishandeling en j'Wwaarlozing in een clandestie- negevangenis in Bagdad. Amerikaanse militairen stuitten zondagavond op 170 gedetineer den die vastzaten in een gebouw het Iraakse ministerie van «mnenlandse Zaken en onder Bewaking stonden van Iraakse Veiligheidsfunctionarissen, en aantal gevangenen was. on- ervoed. Andere gedetineerden eken gemarteld. De meeste ge- Vangenen waren soennitische moslims. tateren werd ook bekend dat erikaanse militairen sinds invasie in Irak, in maart 2003. mum 35.000 Iraki's heb ben opgepakt. Van die arrestan ten zijn er tot dusver 650 veroor deeld. De gedetineerden hebben geen recht op rechtsbijstand tot een Iraakse rechter hen in staat van beschuldiging heeft gesteld. Bo vendien hebben ze niet de moge lijkheid om in beroep te gaan te gen hun gevangenhouding. Eerder dit jaar stelde de mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) dat gevan gen Irakezen worden gemarteld en dat de gedetineerden geen fa milie mogen ontvangen. Onder de reeks prominente Ira kezen die tot dusver in Ameri kaanse handen is gevallen, is Ha- mid Sharki Shadid, de leider van de Nieuwe Baath Partij in de provincie Diyala. Hij werd ge zocht voor misdaden tegen de mensheid tijdens het regime van Saddam Ploessein. ANP De rente staat historisch laag. Daardoor kunnen veel mensen die nu van bank wisselen profiteren van lagere maandlasten. Als je ook nog eens besluit met je hypotheek vanaf 100.000 naar de Postbank over te stappen, dan is dat nu nog aantrekkelijker. Want als je voor het oversluiten van je oude hypotheek een boete moet betalen, dan betaalt de Postbank 1.000 mee. Bovendien heeft Postbank een oversluitpakket met zeer aantrekkelijke tarieven voor taxatie en notaris. Wil je ook dat Postbank meebetaalt aan de boete zodat je kunt profiteren van de historisch lage rente? Kijk dan op postbank.nl voor de actievoorwaarden. Of neem contact op met je tussenpersoon. Dit aanbod geldt van 30 oktober tc 3t 30 december 2005. Postbank N V treedt op als kredietgever. onderdeel van INGAu) Dat is de kracht van de Postbank BRUSSEL - Oostenrijk mag de autosnelweg Al2 door het Inndal in Tirol niet langer afsluiten voor zware vrachtwa gens. Het Europese Hof in Luxemburg haalt een streep door het besluit van de deelstaat Tirol, die eerder dit jaar een rijverbod invoerde om de kwaliteit van de lucht te ver beteren. De uitspraak van het Hof betekent dat Neder lands vrachtverkeer van boven de 7,5 ton weer ongehin derd via Duitsland en Oostenrijk naar Noord- Italië kan. De maatregel gold voor zware vrachtwagens met goede ren als afvalstoffen, stenen, aarde, auto's, hout en granen; goederen die niet bederven en dus ook best via het spoor kunnen, redeneerde de deelstaat Tirol, en verbood het ver voer door het kwetsbare Inntal. GPD ISTANBUL - In het oosten van Turkije zijn gisteren drie militairen omgekomen door een explosie. Een landmijn werd op afstand tot ontploffing gebracht toen de militai ren passeerden. Het incident deed zich voor in de provin cie Van. Het leger verdenkt de Koerdische PKK ervan ach ter de aanslag te zitten. Volgens de veiligheidsautoriteiten werd een bomaanslag op de residentie van de provinciale gouverneur van Van verijdeld. Twee vermeende PKK-leden werden op de par keerplaats van de residentie met vier kilo springstof ge pakt. ANP/DPA DAKAR - Senegal heeft gisteren de oud-president van Tsjaad, Hissène Habré, voor de rechter gebracht in ver band met een uitleveringsverzoek van België. Dat land be schuldigt hem van wreedheden, gepleegd tijdens zijn acht jaren durende regime. Dat maakte de Senegalese minister van Justitie gisteren bekend. In september vaardigde België een internationaal arresta tiebevel uit tegen de 63-jarige Habré. België houdt hem verantwoordelijk voor massamoord en martelingen die de politieke politie uitvoerde toen Habré tusen 1982 en 1990 in Tsjaad aan de macht was. Habré woont al jaren in bal lingschap in Senegal. ANP/AFP/RTR TOKIO - De Japanse prinses Sayako (36) verruilt het kei zerlijke paleis voor een leven als huisvrouw. Na een jaar vol traditionele voorbereidingen trad zij gisteren in het huwelijk met de stedenbouwkundige Yoshiki Kurado. Daardoor verliest zij haar keizerlijke titel. ANP/DPA WASPIINGTON - Grizzlyberen in Yellowstone National Park raken waarschijnlijk hun beschermde status kwijt. De dieren zullen niet langer prijken op de lijst met be dreigde diersoorten, meldde The Washington Post giste ren. De populatie heeft zich volgens de federale overheid zo goed hersteld dat bescherming niet langer nodig is. Milieuorganisaties wijzen er echter op dat door de dieren van de lijst af te halen hun leefgebieden worden openge steld voor projectontwikkeling. Staatsbiologen wijzen er op dat er voldoende land overblijft voor de naar schatting zeshonderd grizzlyberen die Yellowstone bevolken. ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Voor de Palestijnen van de Gazastrook zwaaien in de komende weken de gevange nisdeuren open. Sinds in 2000 de huidige intifada begon - zijn ze zo goed als afgesloten ge weest van de buitenwereld. Af en toe zette Israël de poort even op een kier om een kleine groep uitverkorenen - zakenlieden en oudere arbeiders - door te laten. Het gisteren bereikte akkoord, waarvan nog niet alle details be kend zijn, zal zich in de praktijk moeten bewijzen en de scepsis is groot, vooral aan de Palestijnse kant. Alleen als de internationa le gemeenschap de partijen on der druk blijft zetten, heeft het een kans van slagen. Sinds Israël in augustus en sep tember zijn kolonisten en solda ten uit de Gazastrook terugtrok, heeft het met het Palestijnse Be stuur onderhandeld over het scheppen van een nieuwe orde in het gebied. De afgelopen paar weken probeerde de speciale Amerikaanse gezant, James Wol- fensolm, namens de partners van het Kwartet het vastgelo pen overleg vlot te trekken. Het Kwartet - de Verenigde Staten, de Europese Unie, Rusland en de Verenigde Naties - is initia tiefnemer van de Routekaart naar Vrede, het internationale vredesplan dat nog steeds op uit voering wacht. De Palestijnen waren gebrand op het openen van alle 'gevange nispoorten'. Als dat niet gebeur de zou de Gazastrook nog even zeer bezet gebied zijn als voor de Israëlische terugtrekking, zo voerden ze aan. Ze wilden zelf de grens met Egypte beheren en er moest een garantie komen dat de grensposten met Israël open zouden blijven. Alleen dan zouden de Palestijnse boeren en BRUSSEL - Wie door België rijdt, moet zich zeer keurig aan de snelheid houden. Op elke overtreding volgt nu een boete, zo blijkt uit een uitspraak van de rechtbank in Gent van giste ren. Onder de 100 kilometer per uur was de marge zes kilometer, erboven 6 procent. De rechter vindt die marge niet meer no dig. ANP/Belga industriëlen erop kunnen reke nen dat ze hun producten zon der vertraging konden exporte ren naar Israël, de Arabische we reld en Europa. Het Palestijnse bestuur, en presi dent Machmoud Abbas, waren gebeten op het bereiken van een regeling. Ze wilden de kiezers la ten zien dat hun diplomatieke aanpak meer oplevert dan het geweld waarmee de Palestijnse milities een lotsverbetering pro beren af te dwingen. Israël was in het overleg voorna melijk geïnteresseerd in veilig heidsaspecten. De grens tussen Egypte en de Gazastrook kan worden gebruikt voor wa pensmokkel en samen met de bo nafide passanten kunnen er ter roristen binnenkomen. De Amerikanen hebben er bij hun bemiddeling de nadruk op gelegd dat ook een voortduren de afsluiting van de Gazastrook een veiligheidsrisico betekent. „De partijen hebben begrepen dat er een evenwicht moet be staan tussen veiligheid aan de ene kant, en aan de andere kant bewegingsvrijheid voor de Pales tijnse bevolking", zei minister Rice gisteren. GPD ROME - Tweederde van de Itali anen heeft problemen met lezen en schrijven. Dat blijkt uit een wetenschappelijk onderzoek, waarover Italiaanse media giste ren berichtten. De krant La Stampa spreekt over de Italiaanse catastrofe. Van de 36 miljoen personen bo ven zes jaar die problemen 'heb ben, zijn er zes miljoen analfa beet. De andere dertig miljoen hebben nooit middelbaar onder wijs gevolgd. In het dagblad La Repubblica stelt oud-minister De Mauro van Onderwijs dat ook een kwart van de studenten niet goed kan lezen of schrijven. In het zuiden en midden van Italië wonen de meeste onderontwik kelde personen. In de regio's Ba- silicata en Calabrië is het aantal analfabeten ruim 13 procent. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5