Het is dubbel feest rond jazz-trompettist Baker Iberische muziek uit vergetelheid ontrukt 29 etse muziek luit festival af woensdag 16 november 2005 isPhilharmonisch Kameror- fet Festival van Zeeuw- lich-Vlaanderen sluit de i(je van 2005 af in de Grote jn Tameuzen. Het Lets jirmonisch Kamerorkest jier leiding van Carlo Jans [Eik vrijdagavond voor elk wat Soliste is klaveeiniste iiistine Wauters. slotconcert moet een beetje feestje zijn. Tegelijkertijd $teen slotconcert wat verras sen in petto hebben, het festi- moet er immers weer een j op teren. De organisatie sft met Lets Philharmonisch merorkest uit Riga een geva- <trd programma in huis ge- li Het concert opent met Divertimento in B van Mo rten de Serenade voor strij- rsvanTsjaikovsky, twee stuk swaar niemand zich een buil nvalt. lukkig blijft het niet bij deze ide klassiekers alleen. Het besluit met twee tavere werken, eentje uit 936 van de Duitse componist en eentje waarvan 'notennog kakelvers zijn. sb Distier klinkt diens Con- poor klavecimbel uit 1936. 1 grootste gedeelte van het jrkvandeze componist, gebo- |io 1908, bestaat uit kerkmu- |,Zijn composities, vaak ge sard op oude kerkelijk mu- I, werden beïnvloed door een Ipgieus besef. Hoewel zijn père aanvankelijk een grote ljjcht nam - Distier was nog 28 toen Hitier de macht botsten die religieuze rdrtels met de denkbeelden van ^Nazi's. Uiteindelijk werd hij poepen voor de Wehrmacht. p weigering stond de dood- trai. Distier, depressief en ge- SjMoneerd, pleegde in 1942 van het festival, {compositie Winds and Smells de Letse componiste Indra Ije, wordt op z'n Vlaams aange- mdigd als een 'wereldcreatie', iemaal waar is dat niet. Van- ond al gaat het werk in pre- |re in het Belgische Kortrijk iens het Festival van Vlaande- Vrijdagavond betreft het ide 'Nederlandse creatie', jjide muziek van Rise Hvordt or kenners een aantal kenmer- i) toegedicht. Typisch Lets oemen ze de 'noordelijke ra- ls', een 'laconieke en onopzich- een 'unieke snier van intoneren'. De com- oniste zelf mailde vanuit Dene arken niet in de gelegenheid 'njn iets over het stuk te ver- dlffl U zult het nu met deze iet- ai vage, maar intrigerende ken- erken moeten doen. Het zijn neder geval hele goede termen oorbij de borrel achteraf. Douwe Eisenga it Latvian Philharmonic Chamber chestraslotconcert Festival van ttmch-Vlaanderen, Grote Kerk, dweil, vrijdag 18 november, iWuar. rompettist Chet Ba ker zou dit jaar 75 jaar zijn geworden. Een aantal Nederlandse jazz musici vindt dat reden voor een feestje. Compleet met dubbel-cd en tournee. En zan geres Fay Claassen aan het front. Vijfenzeventig jaar zou hij dit jaar zijn geworden. Zou, want op 13 mei 1988 viel de in middels legendarische jazztrom- pettist uit een raam van het Prins Hendrikhotel in Amster dam, 58 jaar oud. Chet Baker had iets met Neder land. Hier kon hij spelen en ge makkelijk aan dope komen. Want de man met het fluwelen trompetgeluid was ook een jun kie die dagelijks moest 'scoren'. Omdat hij zo vaak in Nederland vertoefde, speelde hij met tallo ze Nederlandse jazzmusici. Een aantal van hen vond de her denking van Bakers 75e geboor tedag aanleiding 'iets' met zijn muziek te gaan doen. Nu moest het gebeuren, want al in 1998, toen een herdenkingsplaquette werd geplaatst bij het hotel waar Baker de dood vond, wa ren er plannen. Bob Hagen, initiatiefnemer van Stichting Jazz Impuls en het ge lijknamige cd-label, maakte ze concreet. Hij liet de dubbelcd 'Fay Claassen Sings Two Por traits of Chet Baker' produceren en heeft daar een uitgebreide tournee aan vastgeplakt. De titel van de cd zegt het al: er worden twee portretten van Ba ker gebracht. De eerste cd is ge vuld met werk van hef beroem de Gerry Mulligan Quintet uit de vroege jaren vijftig, met Ba ker als trompettist, nog zoveel op Miles Davis lijkend. De twee de belicht de latere Baker, die zich meer en meer ontpopte als zanger en terwijl drugs zijn le ven verwoestten, op trompet een steeds lyrischer toon ging ont wikkelen. Het is vooral die tweede perio- Fay Claassen zingt Chet Baker. de, die Fay Claassen aan spreekt. „Chet heeft een belang rijke invloed op mij gehad, om dat hij zo 'singable' is. Hij was enorm melodisch, met lichtvoeti ge solo's. Hij kon zowel zijn stem als zijn trompet laten zwe ven. Chet was zo 'mellow', daar om staat -ie zo dichtbij me", licht de zangeres toe. Inspiratie Ook de manier waarop Chet Ba ker improviseerde en fraseerde, inspireert Fay Claassen. „Waar mee ik niet wil zeggen dat ik Chet imiteer. Kijk, als dit pro ject er in 1998 was gekomen, had ik er niet aan meegewerkt. Ik zou huiverig zijn geweest dat ik voor altijd als de vrouwelijke Chet Baker werd aangezien. Nu- ben ik blij met dit dubbelpor tret. Ik ben meer op mezelf gaan vertrouwen, losser geworden ook." De eerste van de twee cd's is vooral een samenwerking ge worden tussen Fay Claassen en baritonsaxofonist Jan Menu. „We hebben alle stukken samen gekozen en bewerkt. We kozen voor een palet uit het Mulligan- repertoire. Maar 'First Song' van contrabassist/componist Charlie Haden staat er ook op. Een aantal stukken is in een mo derner jasje gestoken, echter met behoud van de authentici teit. We wilden het geraffineer de samenspel van (baritonsaxo fonist) Mulligan en Chet over eind houden. Hun band klonk vrij leeg, omdat er geen piano in was opgenomen. De harmonie moest puur uit de blazers en de basnoten komen. Daarmee krijg je een heel andere swing." Op vallend op die eerste cd is dat Fay Claassen geen teksten zingt. Ze improviseert uitsluitend met haar stem, op een manier zoals Chet Baker het met zijn trompet deed. Aan de tweede schijf zijn foto Marco Hofste/GPD trompet en piano toegevoegd, waardoor Fay Claassen kan la ten horen over welk een prachti ge stem zij beschikt. Soms uit bundig en lyrisch, op andere mo menten haast primitief werkt zij zich door stukken als 'I Remem ber You', 'The Touch Of Your Lips' en natuurlijk dé Ba ker-klassieker 'My Funny Valen tine' heen. „Er is een enorme discrepantie tussen de instrumentale stuk ken uit de Mulligan-periode en Chets zeg maar meer romanti sche kant. Toch wil je een mooie balans maken. Dat lukte niet op één cd. Maar toen kwam Bob Ha gen en zei: dan maken we toch een dubbelcd." Rinus van der Heijden Two Portraits of Chet BakerZon dag 20 november, 14.00 uur, Stads schouwburg Middelburg. Zondag 22 januari, 16.00 uur, Porgy en Bess, Temeuzen. De Stichting voor Oude Mu ziek presenteert aanstaan de vrijdag in de Doopsgezinde Kerk in Middelburg het ensem ble Rubato Appassionato. Het concert bevat vooral pas ontdek te werken uit de achttiende Rubato Appassionato, letterlijk vertaald betekent het 'harts tochtelijk geroofd'. Iets minder letterlijk betekent de muziek term rubato 'vrij in de maat'. Het tempo van de muziek wordt hier en daar even vertraagd of versneld, uit de ene maat wordt een stukje tijd geroofd om die eventueel aan een andere maat toe te voegen. De musici van het ensemble ken nen elkaar van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Blokfluitiste Antonia Tejeda komt uit Barcelona, fagottist Eyal Streett uit Jeruzalem. Het derde lid, cellist Sasha Agranov, verhuisde als peuter- tje van Rusland naar Israël. In Den Haag vonden zij elkaar in hun liefde voor oude muziek. Met een beetje fantasie kun je deze drie musici inderdaad 'hartstochtelijke rovers' noe men. Al vijf jaar lang kammen zij als heuse tijdbandieten ar chieven uit heel Europa uit, op zoek naar vergeten muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw. Het ensemble heeft voor al in Spanje toegeslagen. Een eerste cd, vol met aan de verge telheid ontrukte Iberische mu ziek, was het resultaat. Vaak bestaan die vondsten en kel uit spaarzaam genoteerde melodieën, soms vergezeld van een baslijntje. Rubato Appassio nato bouwt deze fragmenten uit tot speelbare stukken, daarbij de muziekpraktijk van de barok volgend. Valentine Het is vrijdagavond niet al lemaal anoniem en onbekend dat de klok slaat. Twee compo nisten staan met naam en toe naam op het programma ver meld. De eerste is Roberto Va lentine, van wie een sonate wordt gespeeld. Valentine, Va lentino, Valentini, zelfs Follenti- ne - het mag allemaal -, was een Engelsman die aan het be gin van de achttiende eeuw in Italië aan de bak kwam als flui tist, hoboïst en componist. Zijn composities werden gepubli ceerd in Rome, Amsterdam en Londen. Ook Valentine's tijdgenoot André Danican Philidor l'Aïné excelleerde op fluit en hobo. De Franse familie Danican werkte vier generaties lang als musici en componisten aan het Franse hof. Merkwaardig genoeg zijn ze de muziekgeschiedenis inge gaan als de familie Philidor, een bijnaam die door Louis XIII aan de stamvader werd gege ven. Van André klinkt een suite uit 1700. Douwe Eisenga Rubato Appassionato, Doopsgezinde Kerk Middelburg, vrijdag 20.00 uur. Carla Kesteloo exposeert onder de ti tel Kwallen - Juwelen van de Zee in Gaststudio 7, deWillem3 in Vlissin- gen. Kesteloo is gefascineerd door de structuur, tekening en gelaagdheid van kwallen. De exposante toont fo- to's en een installatie. Te zien t/m 8 ja nuari op di. t/m zon. van 12 tot 17 uur. In de Drukkery in Middelburg is de expositie Zeeuwse Nieuwe te zien met werk van Bianca Runge, Caroli ne Passenier, Coen Wieman, Danny van Rijt, Denz de Kroon, Ellen de Boer, Janneke Rotier, Liesbeth Min- derhoud, Machteld van der Wijst, Michiel Paalvast, Nanda Runge en Ol io Feenstra. Te zien t/m 4 december tijdens winkeluren. Eveneens t/m 4 december zijn verschillende exposi ties te zien in de Drukkery in het ka der van De week van het Zeeuwse boek. In galerie De Vagher in Zierikzee is de expositie Natures Mortes te zien. De tentoonstelling bevat een selectie van werken van Gerrit van der Ven uit de eigen collectie, waarin het stil leven centraal staat. De expositie wordt zondag geopend tussen 15 en 17 uur en is te zien t/m 18 december °P vri, zat. en zon. van 13 tot 17 uur en op afspraak. Henk Bisschop exposeert aquarellen in 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk. Thema van de expositie is Zeeland volgens Bisschop. Zaterdag- middag zulen cursisten van Biss chop tijdens de open middag (13.30-16.00 uur) aan het werk zijn in de kerk. Ensemble EEG zorgt voor de muzikale omlijsting. De tentoonstel ling is te zien tot eind december In galerie 45 in Westdorpe wordt za terdag de najaarsexpositie geopend. Beeldend kunstenaar en hoofdmede werker Terneuzense Kunstuitleen Frans Kegels opent de tentoonstel ling om 15 uur. De exposanten zijn: Johan van Waes, Ria de Maat, Esther van Waes en Anno Enserink met schil derijen, batik en grafische technie ken; Linda Liket met juweelcreaties en Vera Schleibach met keramiek. Te zien t/m 18 december op don. t/m zon van 13 tot 17 uur en op afspraak. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 de cember: Beeldvorming. Westerse voor werpen uit negentiende en twintigste eeuw verbeelden hoe het Westen naar andere culturen keek; t/m 5 maart: Marokko: kunst design 2005; t/m 9 oktober 2006: Wilde haren in het fin de siècle. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Charlie Chaplin in beeld. Een mul- ti-mediale familie-tentoonstelling over een van de grootste kunstenaars van de twintigste eeuw; t/m 8 janua ri: Meesters van de Romantiek. Neder landse schilderkunst 1800-1850. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december: De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten; t/m 8 januari: Olafur Eliasson. Een project waarin de visualisatie van lichtgolven centraal staat; t/m 11 december: Jan Kriege Metalen. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december: WereldHaven - Ha ven We reld; t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het leven, werken en wonen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. ANTWERPEN MUHKA: tot 27 november - Angels of History: Het Moskous conceptualis- me en zijn invloed. Prov. Diamantmuseum: tot 4 decem ber: Tijdloze juwelen Horloges met diamant. KMSK: tot 31 december - Extrava- gAnt: Antwerpse schilderijen voor de Europese markt en Le Tour de Fran ce: Een tocht langs de Franse kust in verzamelingen; tot 2006 - Rijksmu seum aan de Schelde Meesterwer ken uit de schatkamer van Neder land. Rubenshuis: tot 31 december - Sam Dillemans - schilderijen. Fotomuseum: tot 8 jan. 06 - oude vleu gel - Sabena Air Nostalgie; nieuwe vleugel 2de verdieping; Europalia Rusland: Street- Art and Fashion, ac tuele fotografie uit Rusland; nieuwe vleugel 4de verdieping, zaal Arena - New Photographers 2006; tot 27 november in Galerie - Gert Jo- chems, RUS en tot 8 januari - Foto- persprijs Vlaanderen - Nieuw in het Fotomuseum! Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 ja nuari - 14de Zilvertriënnale; tot 29 ja nuari - Christofle - Hoogtepunten van een Dynastie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europa lia Russia - Katharina Prospect - The Russians by A.F. Vandevorst; Mo- mu Gallery. GENT S.M.A.K.: do. vr. en za. Rauw-Raw-Brut: Symposium Outsi ders en kunst/fascinatie en inspiratie; za. t/ di. verboden voor boven de 18; tot 20 november - Collectie-uitdie ping II met Giovanni Anselmo en ka binettentoonstelling met Simone Decker; tot 27 november - Ronny Del- rue met boekpresentaties/dagboek notities met 200 tekeningen; tot 4 december Baloise - Aleksandra Mir; tot 8 januari - Sergej Bratkov en Sven 't Jolle; tot 15 januari - Kunst Nu- Rindfleisch Rapedius: Vierpro- ject erfgoeddag met Oude Dokken - Flanders Expo - Artevelde Station en Gent Sint-Pieters; tot 29 januari - Internationaal onder zoeksproject Culture 2000/Case Suchan Kinoshita; tot 1 februari 2006 - BAR-code - David Neirings feat Anonymous Writers. FNAC: tot 1 december - Women's faces, historische portretten van Rus sische vrouwen. - MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Philippe GaudeiTier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de we reld van de 19deeeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 8 januari - Extreme North: design en architec tuur uit Noorwegen. Huis van Alijn: tot 29 januari - Ro- main Royal - Koning van het Gentse volkstheater. BRUGGE Stadshallen: tot 21 november Arti fact: Internationale Contemporay Crafts Fair/Salon van hedendaagse ontwerpers en ambachtslui. Kunstcentrum Oud Sint-Jan: tot 20 november - In, artistiek project waar in het Kind centraal staat. Provinciaal Hof Tolhuis: tot 27 no vember - Verfraaiing - tentoonstel lingsproject. Bruggemuseum: tot 27 november - Keizer Karei en de houtworm. Magdalenazaal: tot 18 december - Pic ture this Body Stroke Fototentoon stelling cursisten fotohuis. Arentshuis: tot 31 december - Ru bens, Jordaens Van Dyck, Vlaamse meestertekeningen KNOKKE Scharpoord: Scharpoordgalerij: tot 26 november - Damien Lafaut - wandtapijten. SEAS: tot 28 decem ber - Jeannine Vrins, keramiek. Zwart Huis: tot 20 november - Jan Vanriet - De testamenten: 80 schilde rijen met een bloemlezing uit het oude en nieuwe testament. 16 t/m 22 nov WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Wat een schat. Duo gaat op zoek naar de grootste schat ter wereld. Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Vlieg en de verkikkerde pad Theatergroep Kwatta speelt het muzikale sprookje Vlieg en de verkikkerde pad. De vrolijke, muzikale voorstelling gaat over alles wat mooi en lelijk is. De voorstelling is uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 14.00 uur De Barones De Barones is een komedie vol verrassingen. In de hoofdrollen zijn Kitty Courbois en Georgina Verbaan te zien. In het stuk proberen milieuactivisten een temperamentvolle barones te overtuigen van hun gelijk. Regie: Anny van Hoof. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Fred Delfgaauw Fred Delfgaauw speelt de voorstelling Mozart. Een combinatie van cabaret en poppenspel. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Ernie Payne blues Ernie Payne is een Afro-Amerikaans muzikant uit Louisia na (Acadia Parish). In het ethisch en religieus hardwerkende leven van de Afro-Amerikanen was muziek iets essentieels voor een goed leven, maar moeilijk om van te kunnen leven. Het is een men geling van rootsmuziek, delta blues en eigentijdse folkmu ziek met sterke songs. Qua stijl en zeker ook qua stem doet Payne nog het meest aan John Hiatt denken. Desafinado Jazzeetcafé, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Stef Bos Licht is de titel van het sfeerconcert dat Stef Bos dit seizoen in de Nederlandse en Belgische theaters brengt. De meester van het luisterlied en maker van de hitsingle Pa pa legt in de muziek en poëtische teksten zijn ziel bloot. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Poste Bestante Theatergroep Bonheur brengt het stuk Poste Restante. De acteurs Harry Piekema, Hans Thissen en Daniëlle van de Ven houden zich staande in de vreemde wereld van ongele zen brieven. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Jummoo Het Belgische duo Jummoo wordt gevormd door gitarist Ron de Rauw en pianist Rik Debonne. Cockamamy is een show met de volgende ingrediënten: muzi kale mix van pop en klassiek, liefde/haat, ontroering, gren zen verkennen, elkaar en het publiek de loef afsteken. In ei gen land zijn ze mateloos populair. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur AliB. Ali B. is rapper, Marokkaan en opgegroeid in Amsterdam. In zelfgeschreven rapteksten vertelt hij over zichzelf, de 'straat' en de maatschappij waarin hij leeft. Uitverkocht. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Slagerij van Kampen Slagerij van Kampen combineert spectaculair slagwerk met theatershows. De groep brengt een show met het thema 'energie'. De slag werkers komen in aanraking met andere culturen, eigenzin nige natuurkrachten en vreemdsoortige ritmes. Uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur VRIJDAG Mike Morgan The Crawl Mike Morgan The Crawl openen de Bluesroute Vlissingen. Mike Morgan komt uit Texas, dé staat van de bluesgitaris ten. Met zijn band The Crawl brengt hij pure Texas blues met ei gen werk en bewerkingen van klassiekers van onder meer Jimmy Reed en Junior Parker, met een strak swingende rit mesectie en rockende gitaar. De Piek, Vlissingen, 20.30 uur Boven het dal Boven het dal is het nieuwe stuk van De Zeeuwse Komedie. Op een bergtop bevindt zich een kliniek, geleid door een dok ter. Het leven van de patiënten is gereduceerd tot eten, rus ten en therapie. Theater Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Luider Van Donselaar Het cabaretprogramma Intens staat in het teken van intensi teit. Elly Luider en Elianne van Donselaar graven in hun eigen leven van lief en leed. Tiy out. Theater De Wegwijzer, Nw-, en St. Joosland, 20.30 uur Giselle Sprookjesballet met Kirov-solisten en groot symfonieorkest. Giselle is met sprookjesachtige decors, witte tutu's, de sierlij ke dans van Petipa en Ivanov en de romantische muziek van Adolphe Adam een van de meest uitgevoerde klassieke bal letten. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Johan Verminnen De Vlaamse chansonnier Johan Verminnen brengt in het ka der van Borsele Cultureel het concert Hartklop. Met drie muzikanten steekt Johan zijn mooiste klassiekers in een nieuw jasje. De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Rubato Appassionato Het ensemble Rubato Appasionato uit Barcelona speelt acht tiende eeuwse, deels nieuw ontdekte, muziek uit Spanje, Ita lië en Frankrijk. Het ensemble bestaat uit Antonia Tejeda (blokfluit), Eyal Street (barokfagot) en Sasha Agranov (barokcello). Doopsgezinde kerk, Middelburg, 20.00 uur Dr. Quinn Dr. Quinn, Medicinewoman is een musical die terugvoert naar de tweede helft van de negentiende eeuw,de tijd van de Amerikaanse Burgeroorlog, slavernij en de strijd tussen het leger en de Indiaanse bevolking. Een jonge vrouwelijke arts moet zich staande houden tussen de vooroordelen en discriminatievan de plaatselijke bevol king. Ze verovert het hart van een eenzame pelsjager. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur BZN De nieuwe tournee van BZN staat in het teken van het veer tigjarig jubileum. Uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59