pic edrijven nog niet aan e-melding Eigenzinnig portretexperiment Oprichting stichting moet samenwerking theaters bevorderen Directie Torentijd is niet bang voor acties PZC 15 M totaal aantal aangiftes bij politie ruim tien procent via internet Agressieve oesenaar moet zitten Vandaag oog in oog met de koningin Vijf tips in moordzaak-Terwoert Handleiding voor toerisme Voorwaardelijke straf voor drugs Samenwerking in waterbeheer Kosmos en geloof woensdag 16 november 2005 l—LBURG - Het bednjfs- „jhteft het internet nog niet iltkt als middel om aangifte jota. De afgelopen zeven hebben welgeteld vijf imemers gebruikgemaakt «demogelijkheid 0111 via de ektronische snelweg aangifte j0(n. Vier maai betrof het winkeldiefstal, eenmaal ielilil uit een bedrijfsgebouw. nliculieren maken wel al in re- lliikemate gebruik van het net p aangifte te doen, zo blijkt itJtcijfers. Zo kreeg de politie te-meldingen van de diefstal fiets en 64 maal is er ge- t een auto was bescha- ii of vernield. Lns A, Don van de politie ffi[and waren er tot en met aandag 257 aangiftes via het ilbinnen gekomen. Daarnaast DDDELBURG - De Middel de politierechter I. Wol- nngheeft gisteren een 29-jari- inwoner van Goes voor een jging tot zware mishandeling onform de eis drie maanden ge- ïangenisstraf opgelegd. ie verdachte zat nog in zijn ;jd van een veroordeling >n geweldsdelict toen hij 8 augustus dit jaar in Goes in snackbar het aan de stok ig met een andere bezoeker, maal buiten drukte de ver achte een bierglas in het ge- icht van de jongen, nadat hij ij hem ook zijn bril had afgesla- Het slachtoffer hield er een ïttende tand en een snij- Midaan over. Officier van jus- litie R. Rammeloo tilde zwaar het strafblad met een fors aantal agressiedelicten. De poli- ierechter sloot zich aan bij de i van de officier. „U heeft een kort lontje." kwamen in die periode 1985 mensen naar een van de politie bureaus om via de klassieke me thode, mondeling en ter plaatse, aangifte te doen. Don noemt het aantal van vijf meldingen vanuit het bedrijfsle ven erg laag. De politie besloot de mogelijkheid om via internet aangifte te doen in het leven te roepen in de hoop dat onderne mers op die manier sneller be reid zijn om melding te maken van een misdrijf. Don hoopt dat het een zaak is van wennen en dat het bedrijfsleven in de na bije toekomst vaker via de pc melding maakt van een diefstal of vernieling. Beperkt Don wijst er wel op dat er nog maar van een beperkt aantal de licten via het net aangifte ge daan kan worden. Alleen van de diefstal van een fiets of brom mer, vernielingen, de diefstal uit of vanaf een auto en winkel diefstal. Met nadruk stelt hij dat er via de pc geen aangifte ge daan kan worden als er een da der gezien is. In dat geval wil de politie immers allerlei nadere de tails horen over zaken als uiter lijk en kleding. Bij de introductie van de aan gifte via internet liet commissa ris J. Kasse destijds weten dat hij hoopt op een toename van het aantal aangiftes met 10 pro cent. Uit de voorlopige cijfers blijkt dat die toename zo goed als ze ker niet gehaald wordt. Wel blijkt dat het aantal aangiftes via het net nu al boven de 10 pro cent ligt als gekeken wordt naar alle aangiftes. Het aantal aangiftes daalt al een aantal jaren. In 2002 werden er 21.165 aangiftes bij de Zeeuwse politie gedaan. In 2003 waren dat er 20.266 en vo rig jaar 19.062. Zover Don nu kan zien, zullen er eind dit jaar weer minder aangiftes gedaan zijn. De Zeeuwse politie heeft nog geen onderzoek gedaan naar het profiel van de internetgebrui ker. Daarom kan Don ook niet vertellen of het bijvoorbeeld vooral jongeren zijn die aangifte via het net doen. Volgens de woordvoerder ligt het in de bedoeling om volgend jaar het aantal delicten waar over aangifte gedaan kan wor den, fiks uit te breiden. Ook wordt het dan mogelijk om tele fonisch en op afspraak aangifte te doen. Op die manier probeert de politie de drempel om aangif te te doen zo laag mogelijk te maken, aldus Don. KAPELLE - Ze staan van daag oog in oog met konin gin Beatrix, Kim Hersel- man uit Kapelle en Jorin- da Boering uit Terneuzen. De twee basisscholieren deden mee aan een prijs vraag via het tv-program- ma Nieuws uit de natuur. Wie verzint een pakkende slagzin voor het bos dat de koningin cadeau krijgt voor haar 25-jarig ambts jubileum? Kim Herselman bedacht 'Ik hoop dat uw achter-, ach ter-, achter-, achterklein kinderen nog door het bos kunnen lopen', én won. „Ik had het zelf niet ver wacht", zei ze gisteren in de drukkerij van haar opa, waar zij bezig was haar tekst in te kleuren. Konin gin Beatrix ontvangt Kim, Jorinda en twee winnaars uit alle andere provincies vanochtend in paleis Noordeindein Den Haag. Volgende week woensdag zijn ze weer present, in Schijndel bij het planten van de bomen voor het ko ninklijk jubileumbos. Uit alle gemeenten mogen daar scholieren aan mee werken. foto Dirk-Jan Gjeltema oor Rolf Bosboom DDDELBURG - De Zeeuwse s gaan waarschijnlijk Kn gezamenlijke stichting op lichten. Op die manier kan de aartverkoop gezamenlijk wor den aangepakt, maar ook op het ebied van programmering en roraotie zou de afstemming en araenwerking kunnen worden erbeterd. Iet provinciebestuur dringt al aan op nauwere samen- l tussen de theaters in eeland. Een eerdere poging aartoe mislukte, maar recent ijn nieuwe initiatieven op gang ekomen, 'at had aanvankelijk vooral en financiële achtergrond. De roracie trekt jaarlijks 67.500 iro uit om voorstellingen moge- ijl: te maken die vernieuwend ijn of misschien niet direct een mot publiek trekken. Het bud- et voor deze 'risicovolle' voor- en moet tussen de thea- ersworden verdeeld, laderling overleg tussen de vijf 'artijen ('t Beest, Ledeltheater, wnaaltheater, Scheldethea- et. en Stadsschouwburg Mid- elburg en De Mythe, verenigd 1 Stichting Theaterexploitatie ;eeland) heeft tot een gezamen- ijk voorstel geleid. Bij die bij- st is ook de gedachte lauweren op bredere schaal sa- "®i te werken, opnieuw opge- 0Itt Dat heeft geleid tot Plat ten Samenwerkende Zeeuwse paters, dat moet uitmonden a de oprichting van een stich ting, feartverkoop Daarin wordt in elk geval de Kamenlijke kaartverkoop on- ^ebracht. Op die manier zou lateen ook een gezamenlijke gabase van alle voorstellingen "J® ontstaan, zodat het Wek direct een totaalbeeld njgt van het aanbod aan Wiumkunsten in de provincie, w stichting kan zonder veel problemen worden uitgebreid «anderepartijen. Muziekpo- ®i Zeeland (Nieuwe Muziek) bet Festival van Zeeuwsch- i eren hebben al interesse ®°ond om deel te nemen aan D centrale theaterkassa. e samenwerking moet er ook toe leiden dat de programme ring nog beter op elkaar wordt afgestemd. Er zijn bovendien ideeën om gezamenlijk tot een marketingplan te komen. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren met genoegen ken nisgenomen van de ontwikkelin gen. Het heeft ingestemd met de voorgestelde verdeling van het budget voor de risicovolle pro grammering. Dat betekent 25.000 euro voor Stichting Thea terexploitatie Zeeland, 20.000 euro voor 't Beest, 5000 euro voor het Ledeltheater, 10.000 eu ro voor het Arsenaaltheater en 7500 euro voor het Scheldethea- ter. Minder geld Volgend jaar moeten de vijf par tijen het in elk geval met 5000 euro minder doen. Dat geld gaat naar de theaterprogrammering in Reimerswaal, Borsele en Tho- len. Gedeputeerde Staten drin gen er ook op aan dat de samen werking tussen de Zeeuwse thea ters wordt uitgebreid met Rei merswaal en Borsele, waar Jac ques Boonman de programme ring verzorgt. Dat zou 'zo spoe dig mogelijk', maar uiterlijk met ingang van 2007 moeten ge beuren. Boonman is daar zelf niet op voorhand enthousiast over. „Af stemming over de programme ring vind ik uitstekend, noodza kelijk zelf. Ik wil ook best sa menwerken, maar niet tegen el ke prijs. Ik lever de autonomie die ik nu heb, niet zomaar in." Het platform van de samenwer kende theaters had het provin ciebestuur ook gewaagd mee te betalen aan het opstellen van een gezamenlijke marketing strategie. Daarvoor zou een ex tern bureau moeten worden in geschakeld. Gedeputeerde Sta ten laten weten daar 'in princi pe' wel wat voor te voelen, maar ze willen eerst een uitgewerkt en onderbouwd voorstel daar voor zien. Verbreding Bovendien vinden zij dat de op zet zich niet zou moeten be perken tot de vijf partijen in het platform, maar zich ook dient uit te strekken tot de andere theater- en festivalorganisaties die in de provincie actief zijn. MIDDELBURG - De tentoon stelling Oog in oog - Portretten uit Amerika, die vandaag in De Wonderkamer in Middelburg wordt geopend, is om meer dan één reden opmerkelijk. Maar de meest in het oog springende is wel dat twee van de portretten ondersteboven zijn opgehangen. De Wonderkamer is de depen dance van het Zeeuws Museum. Dat kreeg eerder dit jaar een om vangrijke schenking portretten van de vermaarde Middelburgse familie Van Citters. De stukken zijn 'gestabiliseerd' en waar no dig provisorisch gerestaureerd, om de schenking te kunnen ex poseren. Kunstenaar Bei Ning uit Biezelinge, vooral bekend door zijn videowerk, kreeg de opdracht de tentoonstelling vorm te geven. Hij heeft dat op eigenzinnige, opvallende wijze gedaan. De kleine ruimte is geheel blauw ge schilderd, geïnspireerd door de decoratie van de Arenakapel in Padua, zoals Giotto die heeft ge maakt. „Dat zag ik in een vi sioen voor me", zegt Bei Ning. „Ik wilde de ruimte van De Won derkamer veranderen, ruimer maken." De expositie omvat bij elkaar achttien portretten, waaronder die van Julia Hermina van Cit ters (1819-1879) en haar tweede echtgenoot Alexander Fraser. Ze woonden in Batavia. „Ze heb ben de wereld van de andere kant bekeken. Daarom heb ik de portretten op hun kop opge hangen", verklaart Bei Ning. Het portret van Aemout van Cit ters (1633-1696) wordt het pro minentst gepresenteerd. Hij was dan ook de bekendste telg uit het geslacht en bracht het tot ambassadeur in Londen en Ma drid. Het gaat om een replica van het portret dat de Engelse hofschilder Sir Godfrey Kneller van Van Citters maakte en dat zich in de collectie van het Zeeuws Museum bevindt. In een vitrine zijn de kwetsbare stukken uit de schenking te zien, waaronder prachtige pas tels. Ook bevinden zich er diver se miniatuurportretten, huwe lijkspenningen, een koninklijke onderscheiding, een zilveren doopschaal en diverse archiva lia van en over de familie. In de naastgelegen ruimte wordt een korte film van Bei Ning ver toond, waarin hij wandelt tus- Miniatuurportret van Theodore Cornelis Aernout van Citters (1829-1857). foto Ruben Oreel sen de Van Cittershuizen in de Wagenaarstraat en de Gort straat in Middelburg. Geprojec teerde portretten maken onder weg het verleden zichtbaar. Aan de grote wand hangen tweehon derd prints die hij heeft ge maakt op basis van afbeeldin gen van leden van de familie. Die heeft hij eerst op de compu ter bewerkt. Directeur Valentijn Byvanck noemt de tentoonstelling een 'portretexperiment'. „Portret ten zijn op zich heel interessant, maar tegelijkertijd vindt het pu bliek ze vaak moeilijk en verve lend. De schenking van de Van Citters hebben we daarom aan gegrepen om ons af te vragen: wat kun je doen zodat de men sen er echt naar gaan kijken?" De vormgeving van de expositie gaat daarom 'net een stapje ver der' dan gebruikelijk, zegt By vanck. „Het op z'n kop hangen van schilderijen is eigenlijk een gotspe, maar je ziet wel allerlei details waar je anders niet naar kijkt. Daardoor kijk je ook weer anders naar de andere portret ten." De aanpak sluit aan bij waar het Zeeuws Museum de afgelo pen jaren mee bezig is, als voor bereiding op de huidige verbou wing en de daarop volgende her inrichting van het museum. Er wordt gezocht naar nieuwe, aan trekkelijke presentatievormen. De Wonderkamer fungeert in dat opzicht als laboratorium om te experimenteren met nieuwe vormen. Daarbij wordt steeds KLEIN-VALKENISSE - In het heropende onderzoek naar de moord op Marinus Terwoert, die dateert van maart 1993, zijn opnieuw vijf nieuwe tips binnengeko men. Twee weken terug stuitte de politie ook al op twee tips. Van wie de tips afkomstig zijn en of het gouden exemplaar ertussen zit, wil woordvoerder J. van Mourick niet zeggen. „Dat zijn we op dit moment aan het onderzoe ken. We zijn volop bezig met het verhoren van mensen, en ook getuigen van toen." De politie gaat er nog altijd vanuit dat de zaak wordt op gelost. „Anders zouden we allang zijn gestopt", zegt Van Mourick. „Je moet het zien als een legpuzzel van vijfdui zend stukjes. Vlak na de moord hadden we er tweedui zend een plekje gegeven; nu komen er steeds meer bij." MIDDELBURG - Toeristische ondernemers in Zeeland kunnen vanaf begin volgend jaar een speciale website raadplegen om bouwplannen te toetsen. Ze kunnen zien welke procedures ze moeten doorlopen, en hoe. De websi te is een initiatief van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. Die heeft een handleiding opgesteld die nu al te raadplegen is via de eigen internetsite. Maar vanaf vol gend jaar kunnen ondernemers hun plannen online toet sen. Voor het maken van de site krijgt de Kamer een subsi die van 13.000 euro van de provincie. Het duurt vaak vijf tot zeven jaar voordat ondernemers vergunningen krijgen voor vestiging of uitbreiding van hun bedrijf, zegt M. Volleman van de Kamer. Dat komt mede door gebrek aan kennis over procedures bij onderne mers. Gemeenten zijn niet altijd op de hoogte van nieuwe regels. Door betere kennis over de procedures, denkt de Kamer dat ondernemers forse tijdwinst kunnen boeken. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Terneuzen is gisteren in Middelburg voor bezit van harddrugs veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Bij de Terneuzenaar werden op 13 september drie bolletjes cocaïne met een gewicht van 1,4 gram aangetroffen. Politierechter R. Reinarz had een vermoeden dat de Ter neuzenaar dealde, maar ze kon het bewijs niet hard ma ken. Dat gold ook voor officier van justitie R. Rammeloo gekomen. Hij eiste voor drugsbezit 270 euro boete. „Dan ga ik liever zitten", reageerde de verdachte. Zover kwam het niet, omdat de politierechter de man een maand voor waardelijk oplegde. MIDDELBURG - Tegelijk met Reimerswaal begint ook Noord-Beveland met een samenwerking met het water schap Zeeuwse Eilanden voor het waterbeheer. De ande re Zeeuwse gemeenten doen niet mee. Zij kunnen pas in 2007 eventueel alsnog aanhaken, nadat de samenwerking tussen de twee Bevelandse gemeenten en het waterschap is geëvalueerd. Doel van de proef is om het waterbeheer dat zij nu ieder afzonderlijk uitvoeren, op elkaar te laten aansluiten. Dat moet het werk makkelijker maken en geld besparen. Voor beelden van vlakken waarop samenwerking mogelijk is, zijn de behandeling van afvalwater, het maken van riole ringsplannen, stedelijke waterplannen en baggerplannen. ook een beroep gedaan op kun stenaars. „De kunsthistorie zit helaas heel erg vast aan allerlei conven ties en presentatiedogma's", stelt Byvanck. „Dat heeft veel te maken met het heiligen van de kunst, waardoor het publiek wordt afgeschrikt. Wij proberen juist uit die dogma's te treden en het museum aantrekkelijk te maken, want het gaat toch om het gezamenlijke erfgoed. We moeten iets losmaken bij bezoe kers. Als een tentoonstelling het publiek niets doet, heb je als mu seum verloren." Expositie: 'Oog in oog - Portretten uit Amerika', tfm 11 december in De Wonderkamer van het Zeeuws Museum, Bogardstraat 33, Middel burg. Geopend: wo.-zo., 13-17 uur. door Emile Calon MIDDELBURG - Directeur J. Hattinga Verschure maakt zich geen zorgen over mogelijke acties van de gedetineerden die in Torentijd in Middelburg ver blijven. De Europese Organisa tie ter Bescherming van de Rechtspositie van Gedetineer den (EORG) heeft opgeroepen tot het houden van zitacties om duidelijk te maken dat men be zorgd is over de veiligheid in de gevangenissen. Hattinga Ver schure stelt echter met klem dat er absoluut geen sprake is van een onveilige situatie. Als de Middelburgse gevange nen toch een zitactie houden, zal Hattinga Verschure daar niet moeilijk over doen. Ook niet als de gedetineerden enige tijd weigeren terug te keren naar de cellen. De directeur zegt dat hij in zo'n situatie de gedeti neerden wel zal vragen na een uur te stoppen. „Het is beter wat mee te bewegen dan je star op te stellen", aldus Hattinga Verschure. Hij voert dan ook aan dat hij het zelfs niet erg bezwaarlijk zal vinden als hij wat overuren moet uitbetalen aan het perso neel als blijkt dat een actie van de gedetineerden wat langer duurt. De EORG heeft opgeroepen om maandag tot actie over te gaan omdat ze vindt, naar aanleiding van een eigen onderzoek naar de Schipholbrand, dat het slecht gesteld is met de veilig heid in de gevangenissen. Met name het ontbreken van perso neel op de vleugels en ringen tij dens de nachtelijke uren baart de organisatie grote zorgen, al dus woordvoerder P. Vleeming. Hattinga Verschure stelt echter dat in Torentijd 's nachts vol doende personeel is om toezicht te houden. En in geval van een noodsituatie kan er altijd snel extra personeel worden opgeroe pen. De directeur heeft nog niet ge hoord of de gedetineerdencom missie van Torentijd ingaat op het verzoek van de EORG. Wel weet hij dat onlangs een soortge lijk verzoek van die organisatie niet is opgevolgd door de Mid delburgse gevangenen. Die wil den alleen in actie komen als steunbetuiging aan het perso neel. Gemoedelijk De directeur noemt dat zeer op merkelijk en ook wel tekenend voor de goede sfeer die heerst in Torentijd. Dat is volgens hem toch vooral te danken aan de ge moedelijke 'Zeeuwse inslag' van het personeel. Vleeming beaamt dat de bewo ners van Torentijd onlangs niet zijn ingegaan op het verzoek van zijn organisatie tot het hou den van aan een zitactie. In vijf tien andere gevangenissen is toen wel actie gevoerd. Vleeming heeft nog geen contact gehad met Middelburgse gevan genissen over de veiligheid in Torentijd. Volgens hem kan wel gesteld worden dat er in het al gemeen 's nachts te weinig per soneel is om goed toezicht te houden in de gevangenissen. KOUDEKERKE - De protes tantse gemeente van Koudeker- ke houdt donderdag 24 novem ber een themabijeenkomst over kosmos en geloof. Uit Biggeker- ke komt P. Steenbergen hier over vertellen in de ontmoetings ruimte van de Immanuëlkerk. De avond begint om 20.00 uur. (Advertentie) m Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 0231 231 (gratis) het alfabet van Zeeland door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53