Werkstraf is bovenal goedkoop PZC- Michiel de Ruyter stond aan wieg van modern Nederland PZC Gratis bussen geen oplossing voor strijd tegen files Oeganda in de ban van verkiezingen Instanties vrezen tekort aan plaatsingsmogelijkheden voor gestraften te gast 16 november 1955 door Hans van Soest Gratis openbaar vervoer. Aan het Binnenhof duikt het idee steeds vaker op als wapen in de strijd tegen de fi les. Nu is het de grootste op positiepartij PvdA weer die pleit voor gratis openbaar vervoer voor onder andere gehandicapten en ouderen. Onlangs was het Peter R. de Vries nog die het noemde als 'baanbrekende oplossing voor het fileprobleem' en GroenLinks is al jaren een fervent pleitbezorger van proeven met gratis bussen en trams. „Leuk voor de burger, maar als argument tegen de files snijdt het geen hout", zegt Piet Rietveld, hoogleraar ver- voerseconomie aan de Vrije Universiteit Amsterdam. In het Belgische Hasselt voer de de toenmalige burgemees ter van socialistische huize Steve Stevaert gratis busver voer in. Zijn slogan was de overheid meer moest investe ren in het geluk van burgers. Gratis openbaar vervoer was zo'n investering in gelukzalig heid. Met alle bijkomstighe den van dien. „In Hasselt zijn er sindsdien aanzienlijk meer bussen gaan rijden. Er wordt veel gebruik van gemaakt. Maar tegelijkertijd rijden er amper minder auto's. Mensen zijn wel minder gaan lopen en fietsen. Het resultaat is dat het alleen maar drukker is geworden in het centrum van Hasselt", vertelt Riet veld. Weinig bemoedigend Ook in Nederland is een re cente proef met gratis busver voer weinig bemoedigend ver lopen. Op het traject Lei- den-Den Haag konden foren sen gratis in de bus stappen. Per dag namen drieduizend mensen de bus, van wie 40 procent voorheen met de auto reisde. Maar leidde het tot minder fi les? Nee. Weliswaar reden er in het begin zo'n 140 tot 222 auto's per dag minder op de A4 en A44, maar geleidelijk kwamen er steeds meer auto's bij van bestuurders die dach ten dat het aanmerkelijk rusti ger was geworden op de weg. De proef kostte het Rijk ruim 600.000 euro. Jaarlijks steekt de overheid pakweg anderhalf miljard eu ro in het stads- en streekver voer. De reizigers betalen zo'n 40 procent van de kos ten. Als een kabinet het open baar vervoer gratis zou ma ken, dan kost dat dus ruwweg 2,5 miljard euro per jaar. En als de trein ook gratis wordt, komt het totaal op circa 5,2 miljard euro. „En bij dat bedrag zal het niet blijven", voorspelt hoog leraar Rietveld. „Mensen zul len eerder in de tram stappen voor een klein stukje. De trams en bussen komen voller te zitten en waarschijnlijk zul len er meer moeten worden in gezet, waardoor het nog duur der wordt." Dat het stads- en streekver voer vrijwel overal al gepriva tiseerd is, hoeft volgens des kundigen geen probleem te zijn. Als de overheid het werk aanbesteedt, dan zullen er nog steeds voldoende markt partijen zijn die interesse heb ben in het aanbieden van openbaar vervoer. Wat wel een probleem kan worden, is de veiligheid. Zo waarschuwde het ministerie van Verkeer en Waterstaat er kort geleden nog voor dat gra tis bussen zullen veranderen in mobiele hangplekken voor jongeren, ouderen en zwer vers. Toch zitten er volgens Riet veld niet alleen maar nadelen aan de plannen van de ver schillende politieke partijen. „Wij hebben al deels gratis openbaar vervoer in Neder land: voor studenten. Dat kan worden uitgebreid. Buiten de spits zijn de bussen vrijwel leeg. Het is niet zo'n gek idee om bepaalde groepen op gege ven moment korting te geven. De bussen rijden toch, dus dan kun je er maar beter voor zorgen dat ze goed vol zitten. Maar niemand moet de illusie hebben dat het milieu er veel beter van wordt." GPD door Alex Bogers en Rina Bartels Een kwart van de opgelegde taakstraffen wordt hele maal niet ten uitvoer gelegd, blijkt uit onderzoek. Maar justi tie houdt hardnekkig vast aan de taakstraf, want die blijft hét middel om ondanks het cellente kort toch meer straffen uit te de len. En het is nog goedkoop ook. Op het hoogtepunt van zijn roem moest Genie Ruijmgaart, beter bekend als pa Tokkie, zich voor de rechtbank verantwoor den. „Waarom was hij niet ko men opdagen voor zijn werk straf van 120 uur wegens een vechtpartij?", wilde de rechter weten. Vergeten, was het simpele ant woord, door de talloze inter views en tv-optredens die hij had. Ruijmgaart kwam ermee weg. Hij ging niet de cel in, maar mocht van de rechter als nog zijn werkstraf uitvoeren. „De rechter had begrip voor mijn situatie", zei Ruijmgaart achteraf. Pa Tokkie kon in elk geval nog voor de rechter worden ge bracht door justitie, doordat hij makkelijk te traceren was. Via de televisie waren de verichtin- gen van deze 'aso-familie' een voudig te volgen. Justitie wist waar Gerrie uithing. In veel an dere gevallen lukt het justitie he lemaal niet om veroordeelden die niet komen opdagen voor hun taakstraf op te sporen. Dat blijkt uit onderzoek van het Ver- wey-Jonker Instituut in op dracht van het ministerie van Justitie. Niet minder dan een kwart van de opgelegde werk straffen wordt niet ten uitvoer gelegd, doordat de veroordeel den niet komen opdagen of er voortijdig de brui aan geven. Zes procent van de gestraften blijkt vervolgens niet meer te rug te vinden. „Ze raken ze op een of andere manier kwijt", zegt onderzoekster Katinka Lünnemann. „De veroordeelden hebben geen vaste verblijfplaats of verhuizen. En als tussen het ziet wel een ander probleem op doemen: voldoende plaatsen waar mensen met een taakstraf kunnen werken. „We hebben nog geen tekort. Maar dat kan op termijn wel ontstaan. Minis ter Donner wil het aantal taak straffen de komende jaren nog flink laten groeien. Maar wij worden strenger ten aanzien van de instellingen waar de ge straften werken. Die moeten se rieus controleren of er gewerkt wordt. Bellen, blowen, niets doen: het is allemaal uit den bo ze. Wij controleren regelmatig en als er onregelmatigheden zijn, zeggen wij het contract met de zorginstelling of gemeen te op." Groei Tussen 2001 en 2004 groeide het aantal veroordelingen tot werk straffen van 14.762 naar 36.600. De komende jaren wil minister Donner van Justitie een verdere groei. De taakstraf kan maxi maal 240 uur bedragen. Het al ternatief voor mensen die niet komen opdagen of tussentijds stoppen is vier maanden cel. Vie rentachtig procent van de ge straften bestaat uit mannen en driekwart is jonger dan eenen veertig jaar. De meesten zijn al eerder voor een delict veroor deeld. Een meerderheid heeft werk en iets minder dan een der de is verslaafd aan drugs of alco hol. De taakstraf kan volgens de wet worden opgelegd voor ieder misdrijf en voor elke overtre ding waar een gevangenisstraf op staat. Het is aan de rechter om te beoordelen of hij de taak straf geeft. Mensen die iemand dood rijden, zoals Patrick Klui- vert of Marco Bakker, kunnen er een krijgen. Een fabrikant van een ondeugdelijke glijbaan die de dood van een peuter tot gevolg had, kreeg een taakstraf van 200 uur, maar ook kruimel dieven en oplichters worden aan het werk gezet. Behalve de rech ter kan ook de officier van justi tie aan verdachten voorstellen om een werkstraf te doen. Hij hoeft dan niet naar de rechter. Het maximum dat de officier kan voorstellen is 120 uur. GPD Tot op heden lijkt de Nederland se regering niet veel middelen beschikbaar te willen stellen voor de herdenking van de 400ste geboortedag van Michiel de Ruyter. De aandacht voor on ze Nederlandse geschiedenis en voor onze nationale identiteit lijkt in de Haagse burelen nog onvoldoende weerklank te vin den. door Zsolt Szabo en Marius Wessels Het herdenken van onze grootste zeeheld, die in tal van zeeslagen een prominente rol speelde en die tot op het laatst (hij sneuvelde in zijn 69ste levensjaar) lijf en goed veil had voor de veiligheid van zijn land, is buitengewoon wen selijk. Bovendien biedt een der gelijke herdenking gelegenheid om aandacht te schenken aan onze nationale identiteit omdat het leven van De Ruyter in veel opzichten daarmee in verband kan worden gebracht. Helaas bestaat in veel kringen nog een grote mate van cynisme over onze nationale identiteit. Toch zijn belangrijke aspecten van ons land in het verleden ook nu nog zeer aansprekend, zoals het burgerlijke karakter, de be perkte rol van feodalisme, de mogelijkheden tot sociale mobi liteit, de beperkte afstand tus sen bestuur en burgerij en de mogelijkheid om allerhande me ningen te uiten. Waar ons land daarbij een voortrekkersrol speelde, is het wenselijk dat Ne derlanders zich daar meer van bewust zijn. Daarbij gaat het niet om kortzichtig nationalis me maar om het besef van het belang van ons land en zijn ge schiedenis en de noodzaak om in internationaal verband met meer zelfbewustheid op te tre den. Wij kunnen een voorbeeld nemen aan de recente, groot scheepse herdenking in Enge land van de slag bij Trafalgar van 1805. Daarbij werden overi gens ook de oude vijanden uitge nodigd. De held van Trafalgar, Nelson, heeft altijd groot respect ge toond voor de 'Staten' en hun vertegenwoordigers. Een ander belangrijk kenmerk van de Ne derlandse Republiek was het in sisteren op vrije handel, binnen Europa. Dat leidde tot grote wrijvingen zowel met Engeland als met Frankrijk. Die landen wensten veel meer protectie en de daaruit resulterende wrijvin gen droegen belangrijk bij tot de oorlogen waarin De Ruyter zich heeft onderscheiden. Een belangrijk kenmerk van de Re publiek, die De Ruyter hielp ver dedigen, was verder de grote to lerantie op godsdienstig gebied. Vroom De protestantse religie was hier overheersend en ook De Ruyter was een vrome protestant, maar het land waarvoor hij opkwam bood tevens ruimte aan allerlei andere godsdiensten. Amster dam, vanaf 1655 de woonplaats van De Ruyter, kende daarbij het meest tolerante klimaat. De Ruyter was daarbij gekant te gen bemoeienis van predikanten met het bestuur. Een laatste aspect van het leven van De Ruy ter dat we hier willen noemen betreft zijn inspanningen om Eu ropeanen die langs de Noord- Afrikaanse piratenkust tot slaaf waren gemaakt, weer vrij te krij gen. Bij Napels wist hij ook nog eens 26 Hongaarse geestelijken te bevrijden. Bekend is ook de hechte jeugdvriendschap van De Ruyter met de vrijgelaten ne gerjongen Jan Kompagnie. In die tijd hadden Nederlanders zelf ook een aandeel in de sla venhandel (men denke aan de West-Indische Compagnie), maar die was toch zodanig strij dig met de principes waarop de Republiek was gebaseerd, dat slavernij binnen de landsgren zen niet werd gedoogd. In De Ruyter herken je karakter trekken van de hedendaagse Ne derlanders. Zonder De Ruyter had ons mooie land hoogstwaar schijnlijk niet meer bestaan. Het organiseren van een herden kingsjaar voor Michiel de Ruy ter is dus niet meer dan normaal en bovenal zeer gewenst. Zsolt Szabó is woordvoerder Defensie van de Tiveede Kamer fractie van de VVD. Marius Wes sels is beleidsmedeioerker van de VVD-fractie. De stichting 400 jaar Michiel de Ruyter werkt aan een plan voor de herdenking van zijn 400e geboortedag. De WD zou een nationale herdenking op zijn plaats vinden. foto Ruben Oreèl wordt vaak in één adem ge noemd met De Ruyter. Maar het opvallende verschil is dat De Ruyter bij zijn loopbaan geen ge bruik kon maken van 'kruiwa gens' terwijl Nelson tot de En gelse adel behoorde. Onze be kendste zeehelden waren van burgerlijke afkomst. Juist ook de carrière van Michiel de Ruyer, die zich ontwikkelde van touwslagersknecht tot admi raal, was een fraai voorbeeld van grote sociale mobiliteit in ons land in de 17e eeuw. Antipathie tegen die Republiek van 'burgers en kooplieden', zo als aan het Franse hof, speelde ook een rol bij de agressie die te gen ons land werd bedreven, vooral toen Frankrijk, Enge land, Munster en Keulen tegelij kertijd tot de aanval overgingen (in 1672). Frankrijk wenste daar bij ook het burgerlijke bestuur hier te laten verdwijnen. Die agressie werd niet in de laatste plaats door toedoen van De Ruy ter afgeweerd. De Ruyter riep vóór de belangrijke slag bij Kijk duin (1673) zijn mannen op om te strijden voor 'd'oude vryheitj'. Daarmee borduurde hij voort op de hier bestaande overtuiging dat onze vrijheid was gebaseerd op een lange ontwikkeling waaiy bij de stedelijke burgerijen in de middeleeuwen allerlei rechten aan de toenmalige vorsten hadf den ontfutseld. De steden wer den vertegenwoordigd in de ge westelijke 'Staten' en De Ruyter Volgens onderzoeker Lünnemann is het aantal mislukte taakstraffen makkelijk terug te dringen. Het is bij len bij welke mensen de straffen zullen mislukken. voorbaat al ruwweg tewoorspel- foto Harry Verkuyien/ GPD vonnis en de straf veel tijd gaat zitten, komt het voor dat de men sen niet te vinden zijn. Pas later lopen ze tegen de lamp bij een verkeerscontrole of op Schip hol." Blazoen Het onderzoek is een smet op het blazoen van de taakstraf. De buitenwereld ziet die toch al als een weinig serieuze straf - een paar uur schoffelen in een plant soen in plaats van opgesloten zit ten. Maar justitie beschouwt de taakstraf als het beste alterna tief, wanneer een geldboete te licht zou zijn en gevangenisstraf te zwaar. Want waar de cel nega tief kan uitpakken, komt de ge strafte bij een taakstraf niet in aanraking met criminelen en heeft hij een betere kans op een succesvolle terugkeer in de maatschappij. En een taakstraf is goedkoper dan celstraf. Vol gens onderzoeker Lünnemann is het aantal mislukte taakstraffen makkelijk terug te dringen. Het is bij voorbaat al ruwweg te voorspellen bij welke mensen de straffen zullen mislukken. „Men sen die veel in aanraking komen niet justitie, drugsverslaafd zijn en geen baan of studie en geen gezin hebben, mislukken het vaakst. Bij mensen die berouw hebben en hun straf terecht vin den, lukt het wel om de straf uit te voeren. Zeker als ze een baan en gezin hebben." De rechter zou daar volgens Lünnemann meer rekening mee moeten houden. „Hij weet het vaak wel, maar vindt dan de cel soms toch een te zware straf. Ik denk dat de rechter altijd eerst om advies van de reclassering zou moeten vragen, zeker als de verdachte verslaafd is of al een strafblad heeft. Daarnaast moet de gestrafte natuurlijk zo snel mogelijk aan het werk." Volgens Sjef van Gennip, direc teur van Reclassering Neder land, zijn de cijfers uif het on derzoek achterhaald. j,Het ori- derzoek richt zich op',2002 en 2003, en wij merken dat justitie veel alerter is geworden. Wij melden het altijd direcjt als ie mand stopt, niet op komt dagen of weggestuurd wordt, en de ac tie die justitie daarop, onder neemt is aanmerkelijk verbe terd. Ik denk dat er tegënwoor- dig nog maar incidenteel men sen verdwijnen." Van -Gennip woensdag 16 november 2005 door Nona Eveleens De arrestatie van de Oe- gandese oppositieleider Kizza Besigye is de voorbode van problematische verkiezin gen volgend jaar. In 2006 kun nen Oegandezen voor het eerst in twintig jaar weer kie zen uit meerdere partijen. De Oegandese oproerpolitie gebruikte grote hoeveelheden traangas om aanhangers van Kizza Besigye uiteen te drij ven. De supporters hadden de oppositieleider begeleid naar het hoofdbureau van politie in de hoofdstad Kampala, waar hij in de cel verdween. Besigye, leider van de FDC, is gearresteerd op verdenking van verraad en verkrachting. Zijn aanhouding kwam drie weken nadat hij uit vrijwilli ge ballingschap naar Oegan da terugkeerde. Kizza Besigye is de belang rijkste tegenkandidaat van president Yoweri Museveni bij de verkiezingen van vol gend jaar. Museveni, bezig aan zijn tweede ambtster mijn, heeft nog niet officieel verklaard weer kandidaat te staan. Kizza Besigye was de boezemvriend van Museveni, trouwde een ex-viiendin van de president en fungeerde als zijn lijfarts. Maar beide man nen raakten in onmin en bij de verkiezingen in 2001 stel de Besigye zich kandidaat voor het presidentschap. Hij verloor, maar hij kreeg een kwart van de stemmen, ge noeg voor het Museve- ni-kamp om zich zorgen te maken. Kort na die verkiezin gen ging Besigye in balling schap in Zuid-Afrika, omdat hij voor zijn leven vreesde. Toen hij vorige maand in zijn land terugkeerde, zei hij dat de tijd rijp was om de strijd aan te binden met 'de dicta tuur'. „Veel van onze aanhan gers worden regelmatig gear resteerd. Sommigen zijn meer dan drie jaar vastgehouden, zonder proces. Politieke inti midatie en vervolging is aan de orde van de dag." Interna-1 tionale donoren draaiden eer- der dit jaar de geldkraaa deels dicht. Redenen waren1 het schrappen van de grond, wetsbepaling dat een presi. i dent slechts twee termijnen mocht dienen en de traagheid waarmee de regering de wee I effende voor de terugkeer naar een meerpartijensys- teem. Naar nu wordt diezelf de Besigye beschuldigd van verraad, omdat hij de myste rieuze PRA-rebellenbewe- ging zou hebben opgericht, 1 De rebellengroep, die nog ij nooit een aanval heeft uitge- j voerd, zou zich in het buur land Congo schuilhouden,!) de grens met Oeganda. Veiligheidsdienst Vorige week verklaarden ei. kele mensen, beschuldigd van lidmaatschap van de PRA, te genover de Oegandese med dat zij voor de nationale vt ligheidsdienst werken. Zij ve telden opdracht te hebben ge- kregen om in het geheim wa pens te kopen van burgers in het westen van Oeganda, na bij de Congolese grens. Die wapenvondsten moesten vol gens hen in de schoenen van de PRA worden geschoven. Besigye wordt beschuldigd van banden met de terreurbe weging het Leger van de Heer (LRA), die in het noorden ac tief is. Ook ligt er volgt politie een klacht uit 1997 we gens verkrachting. Toen Museveni in 1986 d een staatsgreep aan de macht kwam, introduceerde hij h geen-partijensysteem. Na flin ke druk uit het buitenland zijn politieke partijen sind? kort weer toegestaan, de oude partijen zijn zwak en onderling verdeeld. De e echte oppositie krijgen Muse veni en zijn NRM-partij vi Besigye en de onlangs opg richte FDC. Met de arrestatie van de opp sitieleider heeft Museveni zijn tegenstander in ieder ge val voorlopig de wind uit de zëilen genomen. GPD SMOKKEL - De directeur van de Coöperatieve Zuivelfabriek Roomboter in Kloosterzande is gistermiddag voor botersmok kel veroordeeld tot een cel straf van zes maanden, waar van drie voorwaardelijk. Te gen de 43-jarige verdachte was zes maanden onvoorwaar delijk geëist. Drie anderen wer den ook bestraft voor hun aan deel in de illegale uitvoer van boter naar België. Het gaat om een Belg en veehandelaren uit Hontenisse en Hulst. WAARDERING - Koningin Juliana heeft tien Duitsers be dankt voor hun werk tijdens de watersnoodramp van 1953. Allen werden onderscheidt) met de Orde van Oranje Nas sau voor hun verdiensten bin nen de organisatie van de Duit se hulpactie. BRAND - Bij een boerden)- brand in het Friese Wijlgaari zijn gisteren vijftien koeienea drie paarden omgekomen, D-; Leeuwarder brandweer kos niet voorkomen dat de schuit en stallen in vlammen o gen. Enkele runderen, waai» der een waardevolle stamboel- stier, konden worden j De oorzaak van de brands nog onbekend. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtèrn@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax-(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar. €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoss overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en V0I9W de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend9»* Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 at Wegener-concern, Ds**" id dat wordt gebruikt voM«" Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is oen onderdeel v. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be (abonnamenten)administratie en om u te (latent informeren ove. vuui u leic.o. ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig OH®®* de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: zersservice, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4