Van Gelder eerste man bij ramp PZC Bestuursrechter gaat niet in op claim Cobelfret Ik hoefde niet te schrikken van een scheurtje Instrumentaal familieconcert in Nieuwe Kerk Zierikzee Directie Torentij d niet bang voor acties gedetineerden W oonzor gcentrum heet Amaliahof Woningen op sportveld Kats .14 Faunabeheereenheid mag op damherten en reeën jagen Burgemeester Goes vindt dat commissaris moet coördineren bij watersnood lezers schrijven Overwicht Geriater vertelt over onderzoek naar dementie woensdag 16 november 2005 door Martijn de Koning MIDDELBURG - De Faunabe- heereenheid Zeeland mag dam herten en reeën afschieten. Ge deputeerde Staten zijn het met die club eens dat beide groepen in Zeeland te hard groeien. De hoefdieren zorgen regelma tig voor schade aan landbouw gewassen en veroorzaken soms gevaarlijke verkeerssituaties. In Zeeland leven zo'n 200 dam- Schouwen en 20 oo Walcheren Ook voor een evenwichtig be- naar oakwee 350. Oü Walche- In Zeeland leven zo'n 200 dam herten op de Kop van Schou wen en ongeveer 100 in de Man teling van Walcheren. Volgens GS zouden die aantallen terug gebracht moeten worden naar 150 op Schouwen en 80 op Wal cheren, Om dat te bereiken moeten er jaarlijks ruim 60 herten op Schouwen en 20 op Walcheren worden 'weggenomen'. Verder komt daar nog dit jaar een extra reductie van 20'op Wal cheren en een onbekend aantal op Schouwen bij. Niet alle dieren worden afge schoten; er komt ook jaarlijks een klein aantal om in het ver keer. Ook voor een evenwichtig be heer van de reeënstand is het nodig die op sommige plekken in te Krimpen. Van de gebieden waar dit kleine hoefdier voor komt, is er alleen op Duiveland en Sint Philipsland geen over schot. Op Schouwen leven er nu meer dan 500. Dat aantal moet terug naar pakweg 350. Op Walche ren lopen er nu 207 rond, ter wijl dat er 161 moeten worden. Ook op Tholen (van 32 naar 19), Noord-Beveland (van 59 naar 30) en Zuid-Beveland (van 51 naar 32, natuurgebied Het Markiezaat niet meegere kend) moet het aantal reeën om- Om het afschieten in goede banen te leiden, worden re gionale hoefdiercommissies in het leven geroepen. Daarin zitten vertegenwoordi gers van jagers en natuurbe heerders. De afschot vindt plaats in de pe riode dat de hindes niet drach tig zijn en de kalveren niet meer gezoogd worden. Dat is grofweg tussen 1 oktober en 1 maart. door Emile Calon 1 GOES - Bij een grote waters noodramp moet de commissaris van de koningin de hulpverle ning coördineren. Een voorstel hiertoe van burgemeester D. -van der Zaag (Goes) wordt mo- V menteel binnen het dagelijks be- 0 stuur van de regionale brand weer uitgewerkt. Van der Zaag geeft direct toe dat een soortgelijk voorstel van j-zijn collega J. Schouwenaar (Middelburg) nog maar een paar 4 maanden geleden voor felle en 4 afwerende reacties zorgde on der de burgemeesters. Vooral omdat die rol officieel toebe deeld is aan een burgemeester. n Desondanks vindt Van der Zaag -dat de burgemeesters wat be voegdheden moeten inleveren ter bevordering van een efficiën- tere rampenbestrijding. Volgens Van der Zaag is het bij een grote watersnoodramp voor een burgemeester niet doenlijk om én de hulpverlening in de ei gen gemeente ter hand te nemen én op te treden als coördinator voor andere gemeenten. „Dat werkt niet. Dan komt er te veel ;i op je af." Om die reden heeft hij binnen het dagelijks bestuur van de brandweer zijn idee ge- lanceerd. Het wordt nu uitge- werkt door de burgemeesters J. Lonink (Terneuzen) en J.F. Mul- 1 der (Hulst). Van der Zaag stelt uitdrukkelijk [dat het om een ramp moet gaan waarbij de oorzaak niet plaats gebonden is. „Dus de bron moet niet te herleiden zijn tot het grondgebied van één gemeen te." Als de oorzaak wel plaatsge bonden is, bijvoorbeeld een ge kantelde vrachtwagen, dan treedt de burgemeester van die gemeente op als coördinator. Aan die bevoegdheid mag vol gens Van der Zaag niet getornd worden. Ook niet, zo vindt hij na enige aarzeling, als het gaat om een ramp op het water. „Bij een scheepsramp bepaalt de lo catie wie op moet treden als coördinerend burgemeester." Commissaris van de koningin W. van Gelder vindt het voor stel van Van der Zaag zeer lo gisch. „Een rationele benade ring van het probleem." Vooral voor de Zeeuwse situatie is het voorstel van de Goese burge meester zeer werkzaam, zo meent hij Hij wijst erop dat burgemees ters van de grote landelijke ge meenten zich tot nu toe verzet ten tegen soortgelijke voorstel len. Ook vertelt hij dat er op Haags niveau gedacht wordt aan het passeren van provincies bij het regelen van de hulpverle ning bij rampen. Hij vindt dat een slechte gedachte, omdat op rijksniveau de specifieke kennis van veel gebieden in de provin cies ontbreekt. Tijdens de grote rampenoefening in mei rondom de Borsselse kerncentrale bleek dat nogal wat burgemeesters moeite hadden met het verplicht aanwezig zijn in een provinciaal rampencentrum. J. Gelok (Borse- le) zei bij de eerste nabespre king dat hij bij een echte ramp liever in zijn eigen gemeente blijft. Lonink en Schouwenaar lieten zich in soortgelijke bewoordin gen uit. Volgens de Terneuzense burgemeester is het niet verant woord om tijdens een regionale ramp de burgemeesters bij el kaar te zetten in een provinciaal coördinatiecentrum. Zeker niet als er geëvacueerd moet wor den. „Dan moet de burgemees ter ter plaatse zijn en niet opge sloten zitten in een centrum in Middelburg", zei hij destijds. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op de in de PZC verschenen redactionele be richten, artikelen of commenta ren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Plaatsing van bij dragen betekent niet dat de re dactie de meningen en stellin gen van de inzenders onder schrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. In de PZC van afgelopen 12-11 zie je dat de ambtenaren feite lijk de lakens uitdelen. Je vraagt je als burger van Schou- wen-Duiveland toch in toene mende mate af in hoeverre het dagelijks bestuur van onze ge meente nog overwicht heeft op het ambtenarenapparaat. De for matie wordt hoe dan ook niet in gekrompen. Nee je ziet zelfs nog werving van personeel: alle dure onderzoeksrapporten ten spijt. Het is altijd beter dat een fruit plukker fruitplukker blijft en een boer zijn kwaliteiten ge bruikt voor zijn vak. Laat de ge meenteraad eens wakker wor den en bij de komende verkiezin gen wethouders met voldoende bestuurlijke kwaliteit en dus ook overwicht in huis halen. Jaap den Hollander Deltaweg 17 Haamstede Het monumentale herenhuis 't Bordeaux Oxhooft aan de Kaai in Veere is net op tijd gered van instorten. Rechts daarnaast staat het pand van Museum De Schotse Hui zen. foto's Lex de Meester door Wendy van den Hurk VEERE - Grote machines over stemmen het geluid van schreeuwende bouwvakkers, die stalen balken brengen naar het huis vol gescheurde muren en gebarsten ramen. De Veerse Kaai leek gistermiddag warem pel op de Middelburgse Zuid singel, ten tijde van de instabie le bouwput. Midden in de middag wande len mensen af en aan naar de Kaai. Toeristen, Veerenaren en vooral ook bouwvakkers. Ze houden allemaal de wit gepleis terde voorgevel in de gaten. Overal scheuren. Niemand die durft te beloven dat die het gaat houden. „Jeminee." Een meneer op leef tijd blijft zeggen dat het zonde zou zijn. „Als-ie maar niet neer gaat. Dat zou toch zonde zijn." 't Bordeaux Oxhooft is de naam van het pand waar alle ogen op gericht zijn. De ramen zijn afgetimmerd met houten platen. Her en der staan krui wagens, die volliggen met puin. Uit de oude kelder steekt een lopende band, die veel her rie maakt. De band rolt op vol le toeren. Bouwvakker leggen er stukken staal op. Om het huis te dragen, zeggen ze erbij. Tussen de toeschouwers staan de buren van de rechterkant, de bestuursleden van Museum De Schotse Huizen. Ze kijken zorgelijk. Reageren als opge lucht, op het moment dat de uit voerder hen naar binnen bege leidt. „Kom maar even kijken." Even later draait ook de linker buurvrouw met haar autootje de Kaai op. Het is mevrouw Ad- ri de Bruijn, sinds een tijdje oud-burgemeester van Veere. „Wat is hier aan de hand?", vraagt ze de mannen die de voorgevel van haar herenhuis voorzien van een nieuwe verf laag. Ze hoort het verhaal aan. „Ik dacht al, waarom is de Kaai afgezet? Dit huis heeft ook scheuren, hoor ik net. Ik heb er niks van gemerkt. Van nacht heb ik namelijk niet hier geslapen, maar in mijn nieuwe huis in Middelburg. Morgen ga ik verhuizen. Als de verhuiswa gen hier maar kan komen..." Gaslucht Haar buurman had ze niet meer gezien. Bram Gideonse heeft inmiddels zijn spullen ge pakt. „Ik zit met mijn gezin bij te komen in een vakantiehuis je", vertelt hij geëmotioneerd door de telefoon. Het is een hel se avond geweest. „Terwijl ik dacht dat het goed zat. Tot half tien hebben ze gegraven. Dat was gelukt, dacht ik, tot mijn vrouw belde toen ik in een ver gadering zat. Het ging hele maal niet goed, vertelde zij. De zaak begon in te zakken. De ruiten sprongen en toen ook nog eens de gasleiding. Er hing een enorme gaslucht. De gaska chel was uit, gelukkig. Anders waren we er nu niet meer." Om te luchten gooide Gideonse alle ramen open en hij draaide de gasmeter uit. De volgende ochtend kon Gide onse zijn ogen nauwelijks gelo ven. Zijn huis was veranderd in een bouwval. „De begane grond loopt vele centimeters af, en de eerste verdieping ook. Eigenlijk het hele huis. Alles staat scheef. Als je door de huis kamer loopt, lijkt het net of je zat bent." En dat terwijl Gideonse zo'n mooi plan had voor de kelder. „Er zou een winkel komen, met allerhande spulletjes. Alles was voorbereid. Met de gemeen te, met de aannemer. Overal heb ik gecheckt of het te doen was wat ik wilde. Dat kon. Van het bouwbedrijf waarschuw den ze van tevoren nog dat ik niet hoefde te schrikken van een scheurtje hier en daar. Dat hoorde erbij." De huiseigenaar neemt de aan nemer niets kwalijk. „Ik ben niet zo gauw boos. Het zijn meer de emoties. Ik kan nu wel denken van: dit had ik moeten doen en dat, maar dat heeft geen zin." Gideonse is niet meer gaan kij ken op de Kaai. „Dat gaat niet. Ik heb er zo'n rottig gevoel over. Het was zo eng, met drie kleine kinderen en een huis dat op instorten staat. Het water was afgesloten, het gas en het licht. In de loop van de nacht bedacht ik al: hier moeten we weg. Vanochtend was het mo ment daar. Alles valt op je dak. Je moet iedereen bellen, van al les regelen. Dat zal de komen de tijd wel zo blijven. Gelukkig ben ik goed verzekerd. Ik heb vaak gevraagd: wat als het mis gaat? Dan hoefde ik me geen zorgen te maken. Dat doe ik dan maar niet. Ik ga er vanuit dat alles goedkomt. Dat we ook weer terug kunnen. Want dat is wat we willen. Absoluut. Al leen moet Veere het een jaartje zonder Bordeaux Oxhooft ca- deaux zien te stellen." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Eén echtpaar, één gezin, samen zeven muzikan ten op zeven verschillende instrumenten. Het echtpaar Knops en het gezin Stouten verzorgen zaterdag 19 novem ber samen een instrumentaal concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Maria Knops bespeelt de harp, echtgenoot Lennert het Do- mus-concertorgel. De andere vijf musici zijn telgen uit het ge zin Stouten: Jacob-Jan speelt trompet, Arianne neemt de viool voor haar rekening, Aleida speelt dwarsfluit, broer Christi- aan de Cramer-vleugel en oudste van het stel Marien het monumentale Kam en Van der Meulen-orgel van de Nieuwe Kerk. Er is door de musici een geva rieerd programma samengesteld met vele werken die speciaal voor dit concert zijn gearran geerd. Er worden bewerkingen van psalmen en geestelijke liede ren ten gehore gebracht. Daar naast komen licht klassieke wer ken aan bod, waarbij iedere mu zikant op zijn of haar instru ment soleert. Zes musici staan op een podium. De verrichtin gen van Marien Stouten op het grote kerkorgel zijn via een beeldscherm te volgen. De van van Goeree-Overflakkee afkomstige Lennert Knops was van 2002 tot juni 2005 vaste or- gainst in zijn woonplaats Nieu we Tonge. Sinds 2002 is hij vas te organist in Papendrecht, waar hij de eredienst begeleidt. Echtgenote Maria Knops-Baas, geboren en getogen te Papend recht, bespeelt een Camac-pe- daalharp. Het duo Lennert Maria geeft concerten door het hele land. Ook hebben zij twee cd's uitgebracht. De leden van het gezin Stouten wordt het musiceren met de pap lepel ingegoten. Jacob-Jan heeft les op de muziekschool bij An ton Kempe, Arianne en Aleida studeren aan de muziekschool in Zierikzee, Christiaan en Ma rien hadden jaren les van orga nist Rinus Verhage. Marien stu deert momenteel aan het conser vatorium in Gent. Aanvang van het concert is 20.00 uur. door Emile Calon MIDDELBURG - Directeur J. Hattinga Verschure maakt zich geen zorgen over mogelijke acties van de gedetineerden die in Torentijd in Middelburg ver blijven. De Europese Organisa tie ter Bescherming van de Rechtspositie van Gedetineer den (EORG) heeft opgeroepen tot het houden van zitacties om duidelijk te maken dat men be zorgd is over de veiligheid in de gevangenissen. Hattinga Ver schure stelt echter met klem dat er absoluut geen sprake is van een onveilige situatie. Als de Middelburgse gevange nen toch een zitactie houden, zal Hattinga Verschure daar niet moeilijk over doen. Ook niet als de gedetineerden enige tijd weigeren terug te keren naar de cellen. De directeur zegt dat hij in zo'n situatie de gedeti neerden wel zal vragen na een uur te stoppen. „Het is beter wat mee te bewegen dan je star op te stellen", aldus Hattinga Verschure. Hij voert dan ook aan dat hij het zelfs niet erg bezwaarlijk zal vinden als hij wat overuren moet uitbetalen aan het perso neel als blijkt dat een actie van de gedetineerden wat langer duurt. Actie De EORG heeft opgeroepen om maandag tot actie over te gaan omdat ze vindt, naar aanleiding van een eigen onderzoek naai de Schipholbrand, dat het slecht gesteld is met de veilig heid in de gevangenissen. Met name het ontbreken van perso neel op de vleugels en ringen tij dens de nachtelijke uren baart de organisatie grote zorgen, al dus woordvoerder P. Vleeming. Hattinga Verschure stelt echter dat in Torentijd 's nachts vol doende personeel is om toezicht te houden. En in geval van een noodsituatie kan er altijd snel extra personeel worden opgeroe pen. De directeur heeft nog niet ge hoord of de gedetineerdencorn- missie van Torentijd ingaat od het verzoek van de EORG, Wel weet hij dat onlangs een soortge lijk verzoek van die organisatie niet is opgevolgd door de Mid delburgse gevangenen. Die wil. den alleen in actie komen als steunbetuiging aan het perso neel. De directeur noemt dat zeer op. merkelijk en ook wel tekenend voor de goede sfeer die heerstin Torentijd. Dat is volgens hem toch vooral te danken aan de ge- moedelijke 'Zeeuwse inslag' va het personeel. Verzoek Vleeming beaamt dat de bewo ners van Torentijd onlangs niet zijn ingegaan op het vei van zijn organisatie tot het hou den van aan een zitactie. In vijf- tien andere gevangenissen is toen wel actie gevoerd. Vleeming heeft nog geen contact gehad met Middelburgse gevan genissen over de veiligheid L Torentijd. Volgens hem kanwel gesteld worden dat er in het al gemeen 's nachts te weinig pi soneel is om goed toezicht te houden in de gevangenissen. MIDDELBURG - De geriatei van het Leidse Diaconessenzie- kenhuis A. Wevering is gastspre ker bij het Alzheimercafé Wal cheren, zaterdag in 't Gasthuis in Middelburg. De specialist in ouderdomsziek ten en -problemen vertelt hoe onderzoeken naar dementie ver lopen. Het café duurt van 14.30 tot 17.00 uur en is open voor patiën ten, hun verzorgers en partners, familie en bekenden. Er zijn hulpverleners en er is een leesta fel, verzorgd door de biblio theek van Middelburg, met boe ken ter lening. door Willem van Dam WISSENKERKE - Amaliahof. Dat wordt de naam van het nieu we woonzorgcentrum in Wissen- kerke. De naam is het resultaat van een wedstrijd die onder de inwoners van Noord-Beveland werd uitgeschreven. Acht inzen ders werden genomineerd. Die werden gisteren ontvangen op het gemeentehuis in Wissen- kerke, waar wethouder Van der Maas de naam onthulde. Drie in zenders hadden dezelfde inge ving gehad: Amaliahof (naar prinses Amalia). De prijswin naars zijn Erna Tholenaar en Frans Zwijgers (beiden uit uit Wissenkerke) en Inge de Bruine (Kamperland). Zij ontvingen gis teren alle drie als beloning een digitale camera. Het nieuwe woonzorgcentra komt tussen de Julianastraatei de Weststraat. Op die piel: stond ooit het rusthuis V» destein. Dat gebouw werd enige tijd geleden gesloopt. In overleg met de gemeente Noord-Bew- land, de stichting Ouderenzorg Noord-Beveland en de woning corporatie RWS heeft de regio nale ontwikkelingsmaatschap pij Marsaki een plan ontwikkelt voor een woonzorgcentrum voor senioren. Het plan omvat 54 seniorenap partementen. Het gaat om m aantal koop- én huurwoningen KATS - Wat is het doel van dit terrein? In ieder geval geen voetbal meer. Het voetbalveld aan de Katse Dijkstraat wordt, bij ontstentenis van een elftal, bestemd voor woningbouw. Een groot deel echter zal opnieuw worden ingericht als sportveldje, want de school, de (sport-)herenigingen in Kats organiseren nog genoeg buitenactiviteiten. foto Willem Mieras door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Cobelfret in Vlis- singen-Oost voert momenteel bij de Raad van State drie rechtszaken tegelijk over haar buurman scheepswerf Schelde- poort. Op die manier vraagt de autovervoerder aandacht voor het overwaaien van verfnevel die afkomstig zou zijn van de scheepswerf. Cobelfret is be ducht voor verontreiniging van de duizenden nieuwe Fords die klaar staan voor transport en vindt dat het provinciebestuur tegen Scheldepoort moet optre den. Cobelfret wijst op de milieuver gunning van Scheldepoort waar in is voorgeschreven dat het be drijf maatregelen moet nemen tegen het overwaaien van verf. De provincie treedt echter niet op, omdat er niets aan de hand zou zijn. Maar helemaal zeker is het provinciebestuur daar ook niet van. Gedeputeerde Staten hebben om die reden Schelde poort verzocht een aanvraag in te dienen om de bestaande ver gunning te moderniseren. Deze aanvraag is inmiddels in behan deling geweest. Een ontwerp ver gunning met verbeterde voor schriften ligt, aldus woordvoer ders van de provincie gisteren in Den Haag, over twee weke: ter inzage. Vorig jaar zijn op de Cobelf- ret-terminals enkele duizenden auto's aangetroffen die waifl besmeurd, volgens de autotrans- porteur van Scheldepoort door verfnevel die van de werf is ko men aanwaaien. De herkomst van de verf - en daarmee de schuldvraag - kan evenwel niel pertinent worden vastgesteld Beide partijen ruziën daar nog over. „Ik geloof niet dat ik nu iets voor u kan doen", zei bestuur* rechter staatsraad A. Hammet- stein gisteren tegen de vertegen woordigers van Cobelfret „Over schadeclaims gaan «e niet, daarvoor moet u bij de ci viele rechter zijn." Hammer- stein vindt dat Cobelfret het bes te kan wachten op de ontwerp- vergunning van Scheldepoort en dan eventueel een bezwaar schrift indienen. Bovendi® staat op 28 november een zoge heten bodemzaak op de agend» van de Raad van State. De bo demzaak gaat opnieuw over» eis van Cobelfret tot het opleg gen van een dwangsom door provincie aan Scheldepoort. Uitspraak van de Raad van Sla- te volgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42