Vernieuwing in wijk Hans weert PZC Borssele dobbert rond bij Sri Lanka Spar Moerland gaat, Spar-wagen komt - misschien Directie Torentij d niet bang voor acties gedetineerden ,13 Schelde straat en omgeving krijgen eerst met sloop te maken Sint komt naar Heinkenszand Inloopdag Stad en Lande Beurs in De Pit Leerstoel watermanagement Oostburgse sinds maandag vermist Werkstraf voor plunderen kantine Man stal geld bij baas vriendin agenda woensdag 16 november 2005 joiïïHarmen van der Werf HANSWEERT - De wijk Schel destraat en omgeving in Hans- ffeert wacht een grootscheepse vernieuwing, maar eerst zal wo ningcorporatie R en B Wonen de slopershamer laten zetten in een Hink aantal huurwoningen. Het plan zal in twee fasen worden uitgevoerd. H en B Wonen maakte het wij k- „lan voor de Scheldestraat en omgeving gisteravond bekend opeen zeer drukbezochte bewo nersbijeenkomst in dorpshuis Kaj Munk. In twee fasen wil de woningcorporatie de wijk aan pakken. Van halverwege 2006 tot 2008 wordt de eerste fase uit- •0erd. Die zal bestaan uit de op van tweeëntwintig huur den aan de Scheldestraat, d 2006. Zes of zeven wonin gen staan daar al leeg, aldus di recteur C, Krijger van R en B Wonen. Vervolgens zullen er nieuwe woningen worden geoouwd voor de herhuisvesting van huurders van huizen die in de tweede fase, van 2008 tot tegen de vlakte gaan. Het gaai dan om vierenveertig te slo penhuizen aan de Sloe-, Braak man-, Klooster- en Wielingen straat. HEINKENSZAND - Sinter- bezoekt zaterdag Hein- iand. Alle kinderen uit de omgeving mogen komen kijken. :r Gelok ontvangt Sinterklaas en zijn Pieten om 14,00 uur op het balkon van het gemeentehuis. Daarna ver plaatst de stoet met de Sint, Pie- kinderen zich door de traat naar De Stenge. De zaal is open vanaf 14.30 uur. Mu ziekvereniging Euterpe zorgt voorde muziek. Winkeliersvereniging Winbela uit Heinkenszand organiseert het evenement. SINT-ANNALAND - Heemkun dekring Stad en Lande uit Smt-Annaland houdt zaterdag van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 16 uur inloopdag in streekmu seum De Meestoof aan de Bie- rensstraat in Sint-Annaland. De fotowerkgroep van de kring is aanwezig en belangstellenden kunnen bronnen raadplegen voor stamboomonderzoek. GOES - Stichting Buurtwerk Goes-Zuid houdt zaterdag weer een boeken-, platen- en cd-beurs. De verkoping duurt van 9.30 tot 13.00 uur en vindt plaats in buurthuis De Pit, Appelstraat 2a in Goes. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Barmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)3155oo Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: In de tussentijd zal ook een aan tal woningen aan de Wielingen en Scheldestraat worden gereno veerd. Dit werk moet in de zo mer van volgend jaar beginnen. R en B Wonen wil eveneens in de eerste fase nieuwbouw ple gen op de Kanaalarm, een ge dempt stuk van het Kanaal door Zuid-Beveland achter de Lek- laan. Die woningen worden waarschijnlijk geschikt voor se nioren. R en B Wonen kiest doelbewust voor een fasegewijze aanpak om, zoals directeur Krijger zei, 'zoveel mogelijk bewoners voor Hans weert te behouden'. De nieuwbouw in de Scheldestraat en omgeving belooft aantrekke lijk te worden. De huurhuizen komen onder meer langs een ver brede Sloestraat. met een water partij in het midden. Die zal aan sluiten op een singel in de nog te bouwen uitbreidingswijk Tram per II. De verbrede Sloestraat wordt straks vanaf de Boomdijk de hoofdontsluiting voor Tram per II. Het wijkplan voor de Schelde straat en omgeving kwam voor de bewoners niet als een verras sing. R en B Wonen heeft niet voor niets al een verhuurstop in gesteld voor de Scheldestraat en tegen de tien bewoners zal april volgend jaar verhuizen naar het nieuwe appartementencomplex Bastion vlakbij dorpshuis Kaj Munk. Veel huurders zijn er ook van overtuigd dat er iets in hun wijk moet veranderen. Al sinds eind 2002 wordt gesproken over de leefbaarheid. Het lukt R en B Wonen ook niet meer zo gemakkelijk om huur ders te vinden voor de deels ver ouderde woningen. Het meren deel van de huizen stamt uit 1948 en een aantal is van eind ja ren vijftig, begin jaren zestig. Ze zijn in de jaren tachtig ver nieuwd, maar die renovatie is achterhaald. Veel kritiek was er op het wijk plan niet te horen, al vroeg een enkele bewoner zich af of er straks wel voldoende belangstel ling is voor de wijk en hoe het met de huurprijzen zit. Krijger liet weten vertrouwen te hebben in de toekomst. En wat betreft de huurprijzen; R en B Wonen wil die onder de huursubsidie- grens houden. „Ja, huursubsi die", zei dezelfde kritische bewo ner, „die gaat maar omlaag." R en B Wonen heeft in elk geval veel geld voor de vernieuwing van de Scheldestraat en omge ving over. Het hele plan komt op zes a zeven miljoen euro, waarvan vier miljoen euro zich niet terugverdient. Borselse vissersboot wordt uitgeladen in het Srilankese dorp Telwatte. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Vissersboten met de namen van alle vijftien dorpsker nen van de gemeente Borsele varen rond in de Srilankese wateren. Vissers die tweede kerstdag 2004 alles verloren met de tsunami, zijn er dolgelukkig mee. „Maar de namen van hun schepen uitspreken, dat kost moeite", weet Mar- joleine van Opdorp. „Borssele gaat nog wel. Daar maken ze Borsselé van. 's-Gravenpolder gaat ook, maar Hoede- kenskerke. 'Kerke', daar weten ze hele maal geen raad mee." Marjoleine van Opdorp, dochter van WD-wethouder Albert van Opdorp, is in Sri Lanka geweest om te kijken wat er met het geld uit Borsele is gebeurd. Eén euro per inwoner stelde de gemeen te voor de tsunami-slachtoffers beschik baar, zoals zoveel gemeenten. Borsele stelde daar wel één eis aan. Het geld mocht niet in de grote pot van de samen werkende hulporganisaties 'verdwij nen'. Er moest iets tastbaars, iets 'Bor- sels' mee gebeuren. En dat werd een pro ject voor nieuwe vissersboten van de al in Sri Lanka wonende Nederlandse Jes sica Hoorns. „Ik ben vijf jaar geleden op rondreis ge weest door Sri Lanka", legt Marjoleine van Opdorp haar betrokkenheid uit. „Ik heb met mijn reisgenoten van toen altijd een band gehouden en zo ook met Sri Lanka." Toen Borsele een speciaal project in Sri Lanka wilde gaan steu nen, kwam de gemeente als vanzelf bij Marjoleine uit. Zij zocht via internet en vond Jessica Hoorns, die vanaf dag één na de zeebeving aan de oostkust aan de slag was gegaan. Op zee Zoals zoveel buitenlanders die in Sri Lanki een bestaan hebben opgebouwd, wilde Jessica Hoorns iets terugdoen voor haar 'nieuwe' vaderland. Zij liet met haar Srilankese man Vinod het ei gen reisbureau voor wat het was en trok naar het dorpje Telwatte aan de oostkust. De rommel eerst opruimen en noodwoningen bouwen, waarna één ding voorrang kreeg: de middelen van bestaan herstellen. En dat betekende voor veel bewoners van Telwatte dat zij weer de zee op moesten kunnen om te vissen. Op haar internetsite meldt Jessica Hoorns op 17 maart 2005 dat de gemeen te Borsele haar 25.000 euro heeft toege zegd. 'Voor de aanschaf van vijftien nieuwe vissersboten. Geweldig, hé?!?!' De Nederlandse heeft haast. Zij wil vis sers snel aan een nieuw schip helpen, maar 'boten worden besteld als warme broodjes en het duurt dus allemaal wat langer'. De vissersboten worden bij een werf in de buurt besteld. Het worden schepen van polyester, zo'n zes meter lang en in rood, wit en blauw. Vol enthousiasme schrijft Hoorns 24 april: 'De eerste twee zijn nu helemaal klaar! Het is een mooi gezicht! Ik zal blij zijn als ze allemaal klaar zijn en we ze eindelijk weg kun nen geven'. Alleen met de levering van motoren wil het nog niet zo vlotten. De juichstemming is op 6 juni vervlo gen. Vier door Hoorns bestelde én al be taalde boten blijken door de werf aan een ander geleverd te zijn. Het geld kreeg ze terug 'na aandringen', maar 'nu moeten we dus weer helemaal van voor af beginnen'. Een nieuwe werf is vrij vlot gevonden. Hoorns meldt: 'Hier hebben we een waterdicht contract en deze is hopelijk wel te vertrouwen'. Dat foto Jessica Hoorns blijkt het geval. 'Eindelijk de beloofde vissersboten', luidt even later een be richt, met tot slot de verzuchting. 'Het heeft wat poten in de aarde gehad, maar dan heb je ook wat. Doorzettingsvermogen Marjoleine van Opdorp is onder de in druk van het doorzettingsvermogen van Jessica Hoorns. „Dat is het voordeel van zo'n kleinschalig project waar ie mand alle energie insteekt. Je ziet heel direct wat ermee wordt bereikt." Per boot zijn er twee vissers mee gehol pen, plus alle bewoners die hand- en spandiensten verrichten. Met netten boeten, de vis verkopen. Marjoleine: „Het gaat erom dat de mensen weer een eigen inkomen kunnen verdienen, zelf een leven kunnen opbouwen." Borsele heeft voor het aardbevingsge- bied in Pakistan ook één euro per inwo ner beschikbaar gesteld, ook voor een speciaal project. Dat moet nog worden gevonden. Marjoleine denkt dat dit niet zo gemak kelijk zal zijn. De getroffen streken in Pakistan zijn minder toegankelijk dan de kust van Sri Lanki. „Je moet ook kunnen checken of alles op de juiste plek terecht komt. Wat dat betreft is het vissersbotenproject in Sri Lanki ze ker geslaagd." door Cornelleke Blok SCHERPENISSE - Bewoners van Scherpenisse kunnen voor de dagelijkse boodschappen straks wellicht toch nog in hun eigen dorp terecht. Spar Moer land, die op 3 december de finitief de deuren sluit, maakt waarschijnlijk plaats voor een mobiele winkel, met een vaste standplaats in de Spuidam- straat. Voor Piet en Heieen Moer- land-Riedijk (54 en 51) wordt het steeds zwaarder om de Spar in Scherpenisse draaiende te houden. Ze hebben drie vaste medewerkers in dienst, maar dat is eigenlijk te weinig. De ei genaren werken zelf gemiddeld meer dan zeventig uur per week. „Een extra kracht in de winkel is geen oplossing. Dat is findneieel niet op te brengen", zegt Pleleen Moerland-Riedijk. Zij en haar man zien zich daar om genoodzaakt de winkel te sluiten. Met de sluiting van de Spar zou Scherpenisse de laatste super markt in het dorp verliezen. In oktober 2000 verdween de Ko- pak Houtman supermarkt al. De bewoners van Scherpenisse zou den daarom moeten uitwijken naar de Spar-winkels in Poort vliet of Sint-Maartensdijk. Maar: er is licht aan de horizon. Er zijn concrete plannen voor een alternatieve winkelvoorzie ning in Scherpenisse. Castria Wonen en Spar Nederland zijn in gesprek met een ondernemer die een winkelwagen wil openen met als vaste standplaats de Spuidamstraat in Scherpenisse. „Wij hebben leefbaarheid hoog in het vaandel staan. Daarom willen we ons best doen in Scherpenisse een winkelvoorzie ning in stand te houden", zegt K. Droogendijk, manager wo nen bij Castria. De winkelwagen is slechts een tijdelijke oplossing. „Uiteinde lijk moet er weer een nieuwe Spar komen." Die winkel wordt met ongeveer duizend artikelen wel kleiner dan Spar Moerland. De ondernemer, van wie Droo gendijk de naam niet wil noe men, is er nog niet helemaal uit. Hij neemt eind volgende week een definitieve beslissing. „De winkelwagen is in elk geval gere serveerd", aldus Droogendijk. Als alles doorgaat opent de win kelwagen maandag 5 december. MIDDELBURG - De stichting Nederland Sultanaat Oman heeft de sultan van Oman aangeboden een leerstoel watermanagement aan de Roosevelt Academy te bekosti gen, die genoemd wordt naar de sultan Qaboos bin Said al Said. Dean H. Adriaansens van de Roosevelt Academy voelt er wel voor dat uit te bouwen tot een graduate school; een aantal inhoudelijk verwante onderzoeksmas- ters- en promotieopleidingen. Hij denkt aan een graduate school marinetechnologie, een graduate school muziek en een graduate school watermanagement. De scheepswerf Damen heeft zich ingezet om een aantal studenten uit Oman naar Zeeland te halen. Binnenkort vertrekt Adriaansens naar het sultanaat om een tiental studenten te selecteren. Ook hoopt hij met de universiteit van Oman tot uitwisselingsprogramma's te komen, pagina 17 Zeeland ideaal waterland OOSTBURG - De politie heeft een zoektocht op touw ge zet naar de de 23-jarige Angela van den Berg uit Oost- burg die sinds afgelopen maandag wordt vermist. Zij ver liet die dag rond 12.00 uur haar woning en sindsdien ont breekt elk spoor van haar. De jonge'vrouw lijdt aan schi zofrenie en gebruikt medicijnen, die zij niet heeft meege nomen. Als zij de medicijnen niet inneemt, kan zij zeer de pressief worden. Angela heeft een normaal postuur, is 1,68 meter lang en heeft donker, geverfd rood haar, blau we ogen en draagt een bril met blauw montuur. Indien mensen haar hebben gezien of informatie over haar ver blijfplaats hebben, kunnen zij contact opnemen met poli tie Zeeland: 0900-8844. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Hulst voor twee bedrijfsinbraken bij verstek veroor deeld tot 120 uur werkstraf. De verdachte roofde op 3 no vember vorig jaar in Kloosterzande samen met een kom paan de sportkantine van voetbalvereniging Hontenisse leeg. De buit bestond uit een televisie, een magnetron, een koffiezetapparaat, een frituurpan, 350 flesjes bier, 24 fles jes Breezer, etenswaren, een hoeveelheid snoepgoed en veertien lege kratten. De Hulstenaar moet de voetbalclub 954 euro schadevergoeding betalen. In dezelfde nacht was ook een supermarkt in Kloosterzande het doelwit van de inbrekers. Uit de opslagruimte werden vijftien kratten met lege flessen en een aantal broden weggeno men. De goederen sloeg de verdachte op in een schuur bij zijn woning. Uit het dossier bleek dat hij te kampen heeft met een ernstige verslavingsproblematiek. Zo heeft hij nooit eten in huis, maar wel bier. Daarnaast is hij een ste vige gebruiker van cocaïne. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Ritthem is gisteren in Middelburg voor het plegen van lokaalvrede breuk en een diefstal veroordeeld tot zestig uur werk straf. De verdachte was op 26 september in Middelburg een bedrijf, waar zijn vriendin werkte, met een smoes bin nengegaan en nam daar honderd euro weg. De politierech ter sprak hem vrij van een fietsdiefstal. door Emile Calon MIDDELBURG - Directeur J. Hattinga Verschure maakt zich geen zorgen over mogelijke acties van de gedetineerden die in Torentijd in Middelburg ver blijven. De Europese Organisa tie ter Bescherming van de Rechtspositie van Gedetineer den (EORG) heeft opgeroepen tot het houden van zitacties om duidelijk te maken dat men be zorgd is over de veiligheid in de gevangenissen. Hattinga Ver schure stelt echter met klem dat er absoluut geen sprake is van een onveilige situatie. Als de Middelburgse gevange nen toch een zitactie houden, zal Hattinga Verschure daar niet moeilijk over doen. Ook niet als de gedetineerden enige tijd weigeren terug te keren naar de cellen. De directeur zegt dat hij in zo'n situatie de gedeti neerden wel zal vragen na een uur te stoppen. „Het is beter wat mee te bewegen dan je star op te stellen", aldus Hattinga Verschure. Hij voert dan ook aan dat hij het zelfs niet erg bezwaarlijk zal vinden als hij wat overuren moet uitbetalen aan het perso neel als blijkt dat een actie van de gedetineerden wat langer duurt. De EORG heeft opgeroe pen om maandag tot actie over te gaan omdat ze vindt, naar aanleiding van een eigen onder zoek naar de Schipholbrand, dat het slecht gesteld is met de veiligheid in de gevangenissen. Met name het ontbreken van personeel op de vleugels en rin gen tijdens de nachtelijke uren baart de organisatie grote zor gen, aldus woordvoerder P. Vleeming. Hattinga Verschure stelt echter dat er in Torentijd 's nachts voldoende personeel is om toezicht te houden. En in ge val van een noodsituatie kan er altijd snel extra personeel wor den opgeroepen. De directeur heeft nog niet gehoord of de ge detineerdencommissie van To rentijd ingaat op het verzoek van de EORG. Wel weet hij dat onlangs een soortgelijk verzoek van die organisatie niet is opge volgd door de Middelburgse ge vangenen. Die wilden alleen in actie komen als steunbetuiging aan het personeel. De directeur noemt dat zeer opmerkelijk en ook wel tekenend voor de goede sfeer die heerst in Torentijd. Dat is volgens hem toch vooral te danken aan de gemoedelijke 'Zeeuwse inslag' van het perso neel. Vlnr Gertrude van de Velde, Jantien Boudou, Heieen Moerland-Riedijk, Johanna van Eenennaam en Piet Moerland van Spar Moerland, die op 3 december sluit. foto Dirk-Jan Gjeltema STREEKACTIVITEITEN BIEZELINGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; COLIJNSPLAAT Le Bras de Mer, 21.00 uur Druidsfestival; GOES - De Spinne, 19.30 uur: Informa tieavond over nieuwe brede school an nex wijkgebouw; J, P. Coenstraat 3, 9.30 uur: Bijeenkomst Aglow Goes; De Ho'llandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; Nieuw wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur; Koersbal se nioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14.00 uur: activiteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorle zen voor kinderen van 4-8 jaar; Marana- thakerk, 15.00 uur: kinderconcert voor kinderen vanaf vier jaar door Elly en Rik- kert mmv Marcel en Lydia Zimmer, Ron en LeeAnn Vermeulen en The Kids Crew; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljar ten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal (gymzaal); Zorgcentrum Cederhof, 13.30-16.00 uur: Cedermarkt; KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren Gymnastiekvereni ging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur; Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE - Dorpshuis, 14.00 uur: Oude- renmiddag; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We mei, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer ochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; bil jarten en kaarten 15.00 uur: Internatio naal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: ouderenkoor Vredelust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35