Huntelaar is een spits van naam Federer bereikt de halve finale De Haan wil duidelijkheid van Van Basten Topambtenaar ergert zich aan NOCNSF 19 Coaches voorspellen aanvaller een prachtige toekomst Clarence Seedorf beroofd Spelen wellicht in twee Korea's Turkse gewichtheffers geschorst Nedved aanvoerder Tsjechen Bondscoach Zuid-Afrika stapt op Guus Hiddink is met Australië op alles voorbereid Spa-Francorchamps wil af van contract Formule 1 woensdag 16 november 2005 „BANJEWOUD - Ais Jong Lie zich vanavond ten koste 0 Jong Slovenië plaatst voor u EK, wil coach Foppe de L al in februari met bonds- Jieh Marco van Basten om de ll De Haan hoopt dan in cite krijgen in de spelers die beschikbaar zijn voor het eind- loernooi. L eerste play-ofl-wedstrijd, ie afgetoP™ zondag in Slove- nië in 0-0 eindigde, miste Jong Oranje veel spelers, omdat die bij het Nederlands elftal verble ven voor de oefeninterland te gen Italië. Voor vanavond, in het uitverkochte Abe Lens tra-stadion in Heerenveen, heeft De Haan de beschikking gekregen over Ron Vlaar, Urby Emanuelson en Romeo Caste- len. Het drietal, dat vorige week deel uitmaakte van de selectie van Oranje, begint in de basis. „Dat lijkt me logisch, want an ders hoef je ze niet op te roe pen", aldus De Haan. Nuchter Vlaar vervangt in het centrum van de verdediging de geschor ste Ramon Zomer. „Ron is er klaar voor", meent De Haan. „Hij is nuchter en heeft zich niet gek laten maken door alle publiciteit. Het voordeel is ook dat hij bij ons niet zo op zijn te nen hoeft te lopen." Op het mid denveld verdringt Emanuelson naar alle waarschijnlijkheid Gianni Zuiverloon uit de basis. Voorin heeft het er alle schijn van dat Quincy Owusu zijn plek moet afstaan aan Castelen. Net als zijn spelers is ook De Haan vol vertrouwen voor het duel met de Slovenen. „Als je daar in Slovenië al vier kansen krijgt, dan krijg je er hier thuis nog meer. De groep is gretig. Veel van mijn spelers beseffen dat het echte Oranje nog heel ver weg is voor ze, waardoor dit misschien wel hun eerste en laat ste EK wordt. Die kans willen ze niet laten liggen." Ondanks de gunstige uitgangspositie zal er ten opzichte van de eerste wedstrijd nog wel het nodige moeten verbeteren aan het spel, vindt de coach. „In de opbouw moeten we rustiger worden. Soms leek het wel of we zondag met onze vingers in het stopcon tact speelden, zo druk was het." Vermoedelijke opstelling Jong Oranje: Waterman; Tiendalli, Kruiswijk, Vlaar, Braafheid; Aissa- ti, Schaars, Emanuelson; Castelen, Huntelaar, De Ridder. GPD ponten Voorde HERENVEEN - De hoop van Jong Oranje, dat vanavond in [herenveen 0111 EK-kwalificatie speelt tegen Jong Slovenië, schuilt voor een groot deel in de voeten en het hoofd van de begeerde Nederlandse n dit moment. Klaas Jan iar: hoe goed is hij en :d kan hij worden? Zijn i geven antwoord. Hij heeft in zijn bovenkamer in de loop der jaren een aardig spit- iendossier opgebouwd. Foppe le Haan, de bondscoach van long Oranje, heeft het vergelij- 1 meteen als de van Klaas Jan ter sprake komen, 'jk heb bij Heerenveen met spit sen als Camataru, Van Nistel- tooij, Tomasson en Allback ge werkt, En Huntelaar past mooi dat rijtje. Klaas Jan heeft de potentie om een topspits te wor den", zo is de overtuiging van Haan. „Hij heeft bijvoor beelddezelfde drive die Van Nis- telrooij heeft. Zijn wil om te sla gen is enorm. Hij is ook onge looflijk kritisch op zichzelf en dat is de juiste eigenschap voor een spits die naar de top wil." Dat Huntelaar (22) die weg naar boven via een omweg bewan delt, is volgens Heerenveen-trai ner Gertjan Verbeek helemaal jnet zo verkeerd. „Ik vind ook je iemand bij PSV iets kunt verwijten dat ze hem heb- Hij had die tus senstopbij AGOW blijkbaar no dig. Net zoals Van Nistelrooij die ook nodig had na zijn ver trek bij Den Bosch. Klaas Jan komt door zijn periode bij Hee renveen straks heel anders bij een topclub binnen." Terwijl andere clubs uit de subtop zo hun twijfels hadden, vond Verbeek het vorig jaar ab soluut geen gok om Huntelaar de overstap te laten maken van de marge van de eerste divisie naar de subtop van de eredivi sie. „Wie er in de eerste divisie 25 maakt, kan er in de eredivisie twaalf maken. En dat heeft Klaas Jan bewezen." Progressie Die progressie heeft zich dit sei zoen onverminderd voortgezet. Huntelaar is een spits van naam geworden. „Hij is een goed aan speelpunt, is tweebenig, fysiek sterk en technisch heel aardig onderlegd", somt Verbeek zijn sterkte punten op. „Maar het be langrijkste is natuurlijk zijn enorme scoringsdrift. Na de trai ningen blijft hij ook altijd op het veld om nog even op doel af te ronden. En dan is het prach tig om te zien hoe hoog zijn ge middelde ligt. Van de tien voor zetten schiet hij er altijd zeven of acht in." Huntelaar is dus een all round-spits. „Het enige dat er nog aan ontbreekt, is de explosi viteit. Maar ook daar werken we hard aan." Zo gek is het dus niet dat clubs als Ajax en AZ Huntelaar graag zien komen. „Want hij is zonder concurrën- Klaas-Jan Huntelaar, hier in actie in de wedstrijd van Jong Oranje tegen Jong Macedonië, wordt gezien als een allroundspits. foto ANP tie de beste spits van Nederland in zijn leeftijdscategorie", meent Verbeek. „De clubs die hem' willen hebben, zullen dan ook de hoofdprijs moeten beta len. Of hij een spits voor Ajax is? Dat weet ik niet. Wat ik wel weet, is dat ik hem met geen spits van Ajax zou willen rui len." „En waarom", zo vult De Haan aan, „zou hij ook naar Ajax moe ten gaan? Ik vind Ajax namelijk niet beter dan Heerenveen..." Al die geruchten, hoe prikkelend ze ook zijn, hebben volgens De Haan geen enkele invloed op het functioneren van de Achterhoe ker. De geest van Huntelaar zal nooit gaan hollen, daarvoor is hij veel te nuchter. „Al die ver halen interesseren hem hele maal niets", zegt De Haan. „Hij is alleen maar bezig met zijn ei gen spel." Ooit moet dat spel hem de sta tus van international opleveren. Klaas Jan Huntelaar uit Hum- melo in Oranje, waarom niet? Verbeek: „Stel dat er van de hui dige spitsen eentje geblesseerd raakt. Dan zou het zomaar kun nen dat hij volgend jaar al mee gaat naar het WK. Met Van Bas ten weet je het immers nooit. En als dat niet lukt, komt zijn tijd nog wel. Als Van Nistelrooij er over een jaar of drie bij Oranje mee ophoudt, is Klaas Jan nog maar 25 jaar." GPD ROME - Clarence Seedorf is vorige week in zijn huis in Robecco sul Naviglio, vlakbij Milaan, overvallen. De poli tie hield de zaak al die tijd stil in verband met het onder zoek. Drie gemaskerde mannen, gewapend met messen, drongen de villa van de voetballer van AC Milan binnen en eisten geld en juwelen. Seedorf opende de kluis voor de overvallers, die er met een buit van ruim 100.000 euro vandoor gingen. Seedorf was thuis met zijn Braziliaanse vrouw en hun dochter van drie jaar. Ook de huishoudster van het echtpaar was aanwezig, toen iets na tien uur de overvallers de villa binnendrongen. Niemand raakte ge wond. ANP PUSAN - De Zuid-Koreaanse stad Pusan wil met de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang in 2020 de Olym pische Spelen organiseren. Burgemeester Hur Nam-Sik van Pusan lanceerde dat plan gisteren tijdens een bijeen komst van de Asia Pacific Economie Cooperation (Apec). Het is niet voor het eerst dat het idee voor een gezamenlij ke organisatie van de Spelen wordt gepresenteerd. Ook voor de editie van 1988 in Seoul werd het stalinistische noorden benaderd voor een aandeel. Pyongyang wees sa menwerking destijds bits af. Hur Nam-Sik stelt zich ech ter op het standpunt dat de tijden zijn veranderd. De rela ties tussen de twee Korea's zijn verbeterd, zodat het idee een goede overweging waard is, meent hij. ANP/AFP ISTANBOEL - De Turkse gewichtheffers mogen tot eind mei 2006 niet aan internationale wedstrijden deelnemen. Dat heeft de internationale gewichthefbond IWF gisteren bepaald. De straf werd opgelegd wegens onregelmatighe den bij dopingcontroles rond de Turkse kampioenschap pen in september. De Turken zijn wegens een schorsing al niet aanwezig bij de wereldkampioenschappen die mo menteel in Doha worden gehouden, maar missen ook de EK komend voorjaar in Polen. Enkele officials van de Turkse bond hadden in september controles verhinderd en geprobeerd te manipuleren. ANP /DPA PRAAG - Pavel Nedved is vandaag aanvoerder van het Tsjechische voetbalelftal dat zich in Praag ten koste van Noorwegen kan plaatsen voor het wereldkampioenschap. Nedved neemt de band over van Ajacied Tomas Galasek die geschorst is voor de beslissende play-off. Nedved stop te na het Europees kampioenschap in 2004 met het spelen voor zijn vaderland. De middenvelder van het Italiaanse Juventus vond de belasting te hoog. Afgelopen zaterdag maakte hij een comeback. ANP JOHANNESBURG - Stuart Baxter heeft zijn taken als bondscoach van het Zuid-Afrikaanse voetbalelftal giste ren neergelegd. Het vertrek van de Engelsman kwam acht maanden voordat zijn contract afloopt. De verwachting was dat het contract van Baxter niet verlengd zou wor den na een serie van negen wedstrijden zonder zege en het missen van plaatsing voor het WK. ANP 3f Norbert Kleinherenbrink iïDNEY - Ligt voor hen een mooie voetbalzomer in Duits in het verschiet of volgt «n roemloze terugkeer naar Ne- lerland? Voor de interim-bonds- «aches Guus Hiddink (Austra le) en Leo Beenhakker (Trini- lad en Tobago) is het vandaag «lies of niets. Het ervaren trai- nersduo vervult een hoofdrol in eontknoping van het kwalifica- ietoemooi voor het wereldkam pioenschap. Nog vijf WK-tick- itszijn te vergeven. nhet afsluitende vijfluik weet üddink met zijn ploeg als eer ste waar hij aan toe is. Zijn ploeg speelt om 10.00 uur Neder- tijd in Sydney tegen Uru- guay, dat zonder de geblesseer- le spits Forlan aantreedt. De wedstrijd is te zien op Neder- 3od 1, Het eerste duel eindigde aterdag in 1-0 voor de Zuid- Mikanen. Met de steun van 5.000 fans in het Olympisch sta- lion hoopt Hiddink in de alles- «slissende return op een stunt. Play-offs WK voetbal Inmiddels hebben 27 landen zich geplaatst voor het WK voetbal in Duitsland in 2006, De „vuigh uii piay-u wedstrijden: Tsjechië - Noorwegen 16 november - 20:15 Turkije - Zwitserland Bern 12 november Istanbul 16 november -19:15 Slowakije - Spanje n-i Madrid IJJ 12 november [T] Bratislava p»*- 16 november-20:15 - Bahrein -Trinidad&Tobago |m Port of Spain IJ 12 november |T Manama U 16 november-17:00 Australië - Uruguay Montevideo 12 november I 1 I Sidney 16 november -10:00 „Wij zijn op elke tactiek van Uruguay voorbereid", liet de PSV-trainer gisteren in Sydney weten. „We weten alles van de ze tegenstander. Ik verwacht niet dat Uruguay wil aanvallen, maar als ze dat toch gaan doen, weet mijn ploeg wat er moet ge beuren. We hebben alle opties eerder deze maand tijdens een intensief trainingskamp in Ne derland doorgenomen. Controle over de wedstrijd is een absolu te voorwaarde om Uruguay te bedwingen." Volgens Hiddink is zijn selectie de zware terugreis vanuit Monte video naar Australië goed door gekomen. „Okay, we zijn wel een dag kwijtgeraakt met vlie gen, maar dat geldt ook voor on ze tegenstander. Voor ons was alles perfect geregeld. We had den bedden, massagetafels en hometrainers in het vliegtuig staan. Ja, zelfs een warm bubbel bad. Door al die speciale facili teiten kwamen we toch nog rede lijk uitgerust aan in Sydney." Australië deed in 1974 voor de eerste en laatste keer mee aan het eindtoernooi om de wereldti tel. Hiddink beseft dat het de hoogste tijd is voor een nieuw optreden op het grootste voetbal podium ter wereld. Lichtpuntje Na Hiddink begint Beenhakker met Trinidad en Tobago om 17.00 uur Nederlandse tijd in Manama aan de return tegen Bahrein. De eerste wedstrijd za terdag in Port of Spain eindigde in een teleurstelling voor de ei landbewoners: 1-1. Don Leo maakte na afloop een aangesla gen indruk. „Er is één lichtpunt je. Wij kunnen beter, zij niet. Daaruit moeten we moed en hoop putten. We hebben het nog steeds zelf in de hand." In Europa trekt de return tussen Turkije en Zwitserland veel aan dacht. Bij aankomst op het vlieg veld van Istanboel kreeg de Zwitserse selectie een voorproef je van de vijandige sfeer die van avond in het stadion zal heer sen. Pas na een oponthoud van ruim twee uur op de luchthaven konden de spelers de bus instap pen naar het hotel. Onderweg werd het voertuig bekogeld met eieren en melkpakken. Zwitser land verdedigt een 2-0-voor- sprong. ANP door Hans Koenekoop SHANGHAI - Tennisser Roger Federer heeft gisteren in Shang hai als eerste de halve finales be reikt van de Masters Cup, het of ficieuze wereldkampioenschap. De Zwitserse nummer één van de wereldranglijst versloeg in zijn tweede groepspartij de Kroaat Ivan Ljubicic in drie sets: 6-3 2-6 7-6. Federer profiteerde volop van de zege van de Argentijn David Nalbandian op diens landge noot Guillermo Coria (7-5 6-4), de twee andere spelers in de ro de groep. Door dat resultaat ver zekerde de Zwitser zich als eer ste van de acht deelnemers in het gedevalueerde toernooi van een plek bij de laatste vier. Federer moest er wel vol tegen aan in zijn partij tegen Ljubicic. De eerste set verliep nog vlekke loos, maar de tweede gaf hij uit handen tegen de Kroaat, van wie hij dit jaar al vier keer had gewonnen. Daar zaten de fina les van Doha, Rotterdam en In dian Wells bij. In het derde bedrijf verprutste Federer wedstrijdpunten bij 5-3 en 5-4. Pas in de tiebreak toon de hij zijn klasse door met drie aces de weerstand van Ljubicic definitief te breken. De Zwitser speelde de hele wed strijd met een dikke bandage om zijn enkel. Dat gewricht was wekenlang pijnlijk en hield hem aan de kant. „Ik kwam hier feite lijk op één been aan. Ik dacht dat ik het meest geblesseerd was van allemaal. Ik ben hoogst verbaasd dat ik nog zo goed ten nis", zei hij na afloop, daarbij ui teraard refererend aan het grote aantal afzeggingen voor de Mas ters Cup. Riskant De topacht-spelers Safin, He witt en Roddick zegden kort voor het evenement met blessu res af. De nummer twee van de wereld, Rafael Nadal, kwam wel, maar vond het uiteindelijk te riskant voor zijn enkel om te tennissen. En de Amerikaanse routinier Andre Agassi vertrok met een enkelblessure na zijn eerste partij, die hij verloor van de Rus Davidenko. Dat het Chinese publiek niet blij is met al die afmeldingen, bewees het toen Federer zich tij dens de wedstrijd even liet mas seren door zijn trainer. Een hoorbaar gemor ging op van de tribunes in het hypermoderne Roger Federer moest er wel vol tegenaan in zijn partij tegen Ivan Ljubicic. foto Aly Song/RTR stadion, waarin 15.000 mensen passen. Voor Federer staat de deur naar zijn derde winst van de Masters Cup wagenwijd open. Hij eve naart dan de prestatie van Ilie Nastase (1971-'73) en Ivan Lendl (1985-87), die de traditio nele seizoensafsluiting ook ie der drie keer achter elkaar won nen. Nalbandian is door zijn zege op Coria nog in de race voor de hal ve finales. Zijn partij tegen Lju bicic over twee dagen wordt be slissend. Coria is met twee ne derlagen zo goed als uitgescha keld. ANP/RTR door Gijs van Oosten ARNHEM - NOCNSF moet niet zielig doen en de hand ophou den, maar trots zijn en de hand uitsteken. Dat was de bood schap die Roel Bekker, secreta ris-generaal van het ministerie van VWS, gisteravond over bracht op de algemene vergade ring van de nationale sportkoe pel op Papendal. Bekker reageerde in zijn toe spraak aan de nationale sport bonden korzelig op een eerdere uitspraak van directeur Marcel Sturkenboom van NOCNSF. Hij kwalificeerde de nieuwe Sport- nota als slecht en omschreef die als 'een nota voor bewegen, niet voor sport'. Bekker betreurde die uitspraak, omdat hij liever geen geld steekt in een investeringsobject waar van de belanghebbenden de prospectus niet goed vinden. „Het draagt bij tot een op zich gevaarlijk beeld van NOCNSF als Rupsje Nooitgenoeg, zeker voor degenen die weten dat het sportbudget voor 2005 67 mil joen euro was en in 2008 de 100 miljoen euro overschrijdt." Opvallend was dat Bekker in zijn toespraak een verband leg de met het niveau van het spor tieve gedrag van Nederland als sportland. Dat kan volgens de hoogste ambtenaar van het mi nisterie van VWS in het alge meen omhoog. Niet alleen het huidige sportbeleid, maar ook een hoge mate van sportiviteit past bij een waardig sportland, aldus Bekker. „VWS heeft met de Sportnota de voorzet gegeven", zei Bekker. „We hebben gekozen voor bewe gen, meedoen en presteren. En kiezen is een trefwoord: niet meer alles een beetje, maar een paar dingen goed. Nederland is een sportland als via sport de sa menleving op een hoger niveau komt." GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - De organisatie van de Formule 1 op het circuit van Spa-Francorchamps, 30 kilome ter onder Luik, ligt Wallonië steeds zwaarder op de maag. De armlastige regio moet tot 2010 jaarlijks tussen de dertien en achttien miljoen euro ophoesten om de Grote Prijs van België te behouden. Komt Wallonië die verplichting niet na, dan moet het Fl-baas Bernie Ecclestone een afkoop som betalen van 108 miljoen eu ro. De inhoud van het contract dat de Waalse regering afsloot met Formula One Management, de vennootschap van de schatrijke Ecclestone, is uitgelekt via de Franstalige kranten Le Soir en La Libre Belgique. Het nieuws leidde tot grote poli tieke commotie. De christen-de mocratische Waalse vice-pre mier André Antoine beschuldigt de vorige minister van economie in de Waalse regering, de libe raal Serge Kubla, van een zware politieke fout. Kubla wierp zich twee jaar geleden op als de gro te redder van Francorchamps. Wallonië voerde onlangs nog een verbeten strijd om het For- mule-l-circus terug naar België te halen. In 2003 werd Francor champs van de internationale ra cekalender geschrapt. Reden was het verbod op tabaks reclame van de Belgische rege ring. Die liep daarmee vooruit op een Europees verbod op recla me voor sigaretten en tabak bij sportevenementen, dat volgend jaar van kracht wordt. Pas nadat de Waalse overheid zich garant had gesteld voor de 13 miljoen euro die de organisa tie van Bernie Ecclestone eiste, en nadat voor tabaksreclame op Francorchamps in de wet een uitzondering was gemaakt, keer de de Formule-1 in 2004 weer te rug naar de Ardennen. Mede als gevolg van het tegen vallende aantal bezoekers, waar door de rekening nóg verder op liep, en de enorme financiële in jecties die nodig zijn om de Waalse economie weer op de rails te krijgen, gingen er de voorbije maanden steeds meer stemmen op om het contract met Ecclestone te verbreken. André Antoine laat nu nagaan of het contract mogelijk nietig verklaard kan worden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19