Van Gelder eerste man bij ramp Zoutelande vreest uitbreiding Branding Bestuursrechter gaat niet in op claim Cobelfret Woningen op sportveld Kats Voetbalkooi Souburg is nog lang niet zeker Populier niet meer zo populair Directie Torentijd is niet bang voor acties gedetineerden GS staan jacht op damhert en ree toe Waterschap maakt vervuilde rioolsloot langs Kanaal schoon Burgemeester Goes vindt dat Commissaris moet coördineren bij watersnood Verkoopdag Geriater vertelt over onderzoek naar dementie Open dag bij modelspoorcluli Verkoping woensdag 16 november 2005 door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Er bestaat opnieuw twijfel over de voetbal- kooi in Oost-Souburg. De buurt blijft tegen en dat vinden de jon geren maar niks. „Het blijft een lastige kwestie", verzucht wet houder E. Walrave. Al jaren wordt in de wijk Schoo- nenburg-Oost, oftewel de Witte Wijk, gesproken over een voet balkooi. Die zou de overlast van over en weer vliegende voetballen moe ten wegnemen. Maar de buurt denkt nog meer overlast van rondhangende jongeren te zul len krijgen. En ziet een voetbal- kooi dus niet zitten. De gemeente praat al tijden met beide partijen over een beheers plan; wie de sleutel van de kooi krijgt en wanneer de kooi sluit. „Alleen kost het moeite om tel kens iedereen bij elkaar te krij gen", zegt wethouder E. Walra ve. „Zo is het lastig om goede af spraken te maken. De buurt is nog steeds tegen de voetbalkooi. Het is ook zo'n geïsoleerd stuk. Die zorg moeten we serieus blij ven nemen. Net als de jongeren. Die kunnen we niet eeuwig la ten wachten. Daarom gaan we het plan samen met de buurt en de jongeren nog eens bekijken. Vorige week heb ik met een van de sleutelfiguren gepraat over een alternatief plan. Later ga ik met de jongeren praten over een goedkopere versie, wel op dezelf de plek. Als het dan niet goed gaat, kun je hem weer sneller weghalen, is de gedachte." Walrave denkt dat de jongeren dat best zien zitten. „Ik schat in dat ze daar flexibel over zijn." door Emile Calon GOES - Bij een grote waters noodramp moet de commissaris van de koningin de hulpverle ning coördineren. Een voorstel hiertoe van burgemeester D. van der Zaag (Goes) wordt mo menteel binnen het dagelijks be stuur van de regionale brand weer uitgewerkt. Van der Zaag geeft direct toe dat een soortgelijk voorstel van zijn collega J. Schouwenaar (Middelburg) nog maar een paar maanden geleden voor felle en afwerende reacties zorgde on der de burgemeesters. Vooral omdat die rol officieel toebe deeld is aan een burgemeester. Desondanks vindt Van der Zaag dat de burgemeesters wat be voegdheden moeten inleveren ter bevordering van een efficiën tere rampenbestrijding. Ondoenlijk Volgens Van der Zaag is het bij een grote watersnoodramp voor een burgemeester niet doenlijk om én de hulpverlening in de ei gen gemeente ter hand te nemen én op te treden als coördinator voor andere gemeenten. „Dat werkt niet. Dan komt er te veel op je af Om die reden heeft hij binnen het dagelijks bestuur van de brandweer zijn idee ge lanceerd. Het wordt nu uitge werkt door de burgemeesters J. Lonink (Temeuzen) en J.F. Mul der (Hulst). Van der Zaag stelt uitdrukkelijk dat het om een ramp moet gaan waarbij de oorzaak niet plaats gebonden is. „Dus de bron moet niet te herlei den zijn tot het grondgebied van SEROOSKERKE - De Zeeuwse stichting Steun aan Israël houdt vrijdag een verkoopdag van Is raëlische producten. In het huis van Martine van der Meule aan de De Meijstraat 32 in Serooskerke zijn wijn, siera den, spelletjes, textiel, cosmeti ca, kleding en accessoires te koop. De opbrengst van de verkoop komt ten goede aan het Jaf fa-project. In het Jaffa Institute worden zowel joodse als Arabi sche kinderen uit achterstands wijken geholpen. De verkoop dag duurt van 10.00 tot 21.00 MIDDELBURG - De geriater van het Leidse Diaconessenzie- kenhuis, A. Wevering, is gast spreker bij het Alzheimercafé Walcheren, zaterdag in 't Gast huis in Middelburg. De specialist in ouderdomsziek ten en -problemen vertelt hoe onderzoeken naar dementie ver lopen. Het café duurt van 14.30 tot 17.00 uur en is open voor pa tiënten, hun verzorgers en part ners, familie en bekenden. één gemeente." Als de oorzaak wel plaatsgebonden is, bijvoor beeld een gekantelde vrachtwa gen, dan treedt de burgemeester van die gemeente op als coördi nator. Aan die bevoegdheid mag volgens Van der Zaag niet ge tornd worden. Ook niet, zo vindt hij na enige aarzeling, als het gaat om een ramp op het wa ter. „Bij een scheepsramp be paalt de locatie wie op moet tre den als coördinerend burgemees ter." Commissaris van de koningin W. van Gelder vindt het voor stel van Van der Zaag zeer lo gisch. „Een rationale benade ring van het probleem." Vooral voor de Zeeuwse situatie is het voorstel van de Goese burge meester zeer werkzaam, zo meent hij. Hij wijst erop dat burgemees ters van de grote landelijke ge meenten zich tot nu toe verzet ten tegen soortgelijke voorstel len. Ook vertelt hij dat op Haags niveau gedacht wordt aan het passeren van provincies bij het regelen van de hulpverlening bij rampen. Hij vindt dat een slech te gedachte omdat op rijksni veau de, specifieke kennis van veel gebieden in de provincies ontbreekt. Tijdens de grote rampenoefe ning in mei rondom de Borsselse kerncentrale bleek dat nogal wat burgemeesters moeite had den met het verplicht aanwezig zijn in een provinciaal rampen centrum. J. Gelok (Borsele) zei bij de eerste nabespreking dat hij bij een echte ramp liever in zijn eigen gemeente blijft. Lo nink en Schouwenaar lieten zich in soortgelijke bewoordin gen uit. Volgens de Terneuzense burgemeester is het niet verant woord om tijdens een regionale ramp de burgemeesters bij el kaar te zetten in een provinciaal coörclinatiecentrum. Zeker niet als er geëvacueerd moet wor den. „Dan moet de burgemeester ter plaatse zijn en niet opgesloten zitten in een centrum in Middel burg", zei hij destijds. WAARDE - Hup de zaag erin. Was de snel groeiende po pulier direct na de watersnoodramp van 1953 een super- populaire boom, dat is verleden tijd. Her en der ver dwijnt de populier uit beeld. Op Tholen dezer dagen langs de Puitsedijk, bij Waarde langs de Havenoordse- weg. Vijfenveertig stuks gaan er tegen de vlakte bij Waarde. Wethouder K. Knuit (PvdA, groenbeheer) ver telt dat het nodig is. „Toppen vielen uit de bomen. Ze zijn op." Helemaal afschrijven doet Knuit de populier nog zeker niet. „Dat is nou net een boom die bij het Zeeuwse land schap hoort." Langs de Havenoordseweg komt een an der en steviger soort populier terug die het langer kan uithouden dan pakweg veertig, vijftig jaar. foto DirkJan Gjeltema door Maurits Sep ZOUTELANDE - Zoutelande is bang het uitzicht op Westkapel- le kwijt te raken. Strandpavil joen De Branding wil uitbreiden en verhuizen richting de boule vard van Zoutelande. Als dat doorgaat, blokkeert De Bran ding het zicht vanaf de dijk over het strand. De zorgen over de plannen van het strandpaviljoen kwamen gis teravond naar boven tijdens de vergadering van de dorpsraad Zoutelande. W. Geelhoed waar schuwde zijn dorpsgenoten voor de gevolgen van de verhuizing en uitbreiding. „Als we niks doen, hebben we straks geen zicht meer op Westkapelle en dat zou dramatisch zijn." Daar komt bij, waarschuwde Geel hoed, dat het strand bij extreem hoog water moeilijk bereikbaar zal zijn. Voor strandgasten maar ook voor hulpdiensten. Het water zal dan namelijk tot onder het paviljoen stromen, stelde hij. Hij vindt dat vanwe ge de veiligheid niet verant woord. Geelhoed riep de dorpsraad op bezwaar te maken tegen de plan nen van De Branding. De ge meente wil die goedkeuren, maar tot 6 december kan daarte gen bezwaar worden ingediend. De dorpsraad beraadt zich nog op zijn verzoek. Geelhoed heeft, met een medestander, gister avond wel handtekeningenlijs ten verspreid onder de inwoners van Zoutelande om steunbetui gingen te krijgen. Geelhoed heeft ook zelf belang bij het tegenhouden van de ver huizing en uitbreiding van De Branding. Hij heeft een strand huisje vlakbij de boulevard en is bang voor stank- en geluidsover last en voor schaduwwerking als het paviljoen vlak naast hem komt te staan. Die persoonlijke belangen liet hij gisteravond on besproken. „Het gaat mij nu om het algemeen belang van het uit zicht vanaf Zoutelande naar Westkapelle." Daar bleken zijn dorpsgenoten gevoelig voor. Bovendien vroeg één van hen zich af wat er over twee jaar aan de andere zijde van de boulevard zal gebeuren als De Branding nu mag verhui zen. „Verhuist dan ook het strandpaviljoen aan die kant naar de boulevard?" Dan zou ook het zicht richting Dishoek worden belemmerd. En juist de weidse blikken vanaf de boule vard worden in Zoutelande als uniek beschouwd. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Cobelfret in Vlis- singen-Oost voert momenteel bij de Raad van State drie rechtszaken tegelijk over haar buurman scheepswerf Schelde- poort. Op die manier vraagt de autovervoerder aandacht voor het overwaaien van verfnevel die afkomstig zou zijn van de scheepswerf. Cobelfret is be ducht voor verontreiniging van de duizenden nieuwe Fords die klaar staan voor transport en vindt dat het provinciebestuur tegen Scheldepoort moet optre den. Cobelfret wijst op de milieuver gunning van Scheldepoort waar in is voorgeschreven dat het be drijf maatregelen moet nemen tegen het overwaaien van verf. De provincie treedt echter niet op, omdat er niets aan de hand zou zijn. Maar helemaal zeker is het provinciebestuur daar ook niet van. Gedeputeerde Staten hebben om die reden Scheldepoort ver zocht een aanvraag in te dienen om de bestaande vergunning te moderniseren. Deze aan waag is inmiddels in behandeling ge weest. Een ontwerpvergunning met verbeterde voorschriften ligt, aldus woordvoerders van de provincie gisteren in Den Haag, over twee weken ter inza ge- Vorig jaar zijn op de Cobelf- ret-terminals enkele duizenden auto's aangetroffen die waren besmeurd, volgens de autotrans porteur van Scheldepoort door verfnevel die van de werf is ko men aanwaaien. De herkomst van de verf kan evenwel niet per tinent worden vastgesteld. Bei de partijen ruziën daar nog over. „Ik geloof niet dat ik nu iets voor u kan doen", zei bestuurs rechter staatsraad A. Hammer- stein gisteren tegen de vertegen woordigers van Cobelfret. „Over schadeclaims gaan we niet, daarvoor moet u bij de ci viele rechter zijn." Hammer- stein vindt dat Cobelfret het bes te kan wachten op de ontwerp vergunning van Scheldepoort en dan eventueel een bezwaar schrift indienen. Bovendien staat op 28 november een zoge heten bodemzaak op de agenda van de Raad van State. De bo demzaak gaat opnieuw over de eis van Cobelfret tot het opleg gen van een dwangsom door de provincie aan Scheldepoort. De Raad van State doet over en kele weken uitspraak. KATS - Wat is het doel van dit terrein? In elk ge- echter zal opnieuw worden ingericht als sportveld- val geen voetbal meer. Het voetbalveld aan de je, want de school, de (sport-)verenigingen in Katse Dijkstraat wordt, bij ontstentenis van een Kats organiseren nog genoeg buitenactiviteiten, elftal, bestemd voor woningbouw. Een groot deel foto Willem Mieras door Emile Calon MIDDELBURG - Directeur J. Hattinga Verschure maakt zich geen zorgen over mogelijke acties van de gedetineerden die in Torentijd in Middelburg ver blijven. De Europese Organisa tie ter Bescherming van de Rechtspositie van Gedetineer den (EORG) heeft opgeroepen tot het houden van zitacties om duidelijk te maken dat men be zorgd is over de veiligheid in de gevangenissen. Hattinga Ver schure stelt echter met klem dat er absoluut geen sprake is van een onveilige situatie. Als de Middelburgse gevange nen toch een zitactie houden, zal Hattinga Verschure daar niet moeilijk over doen. Ook niet als de gedetineerden enige tijd weigeren terug te keren naar de cellen. De directeur zegt dat hij in zo'n situatie de gedeti neerden wel zal vragen na een uur te stoppen. „Het is beter wat mee te bewegen dan je star op te stellen", aldus Hattinga Verschure. Hij voert dan ook aan dat hij het zelfs niet erg bezwaarlijk zal vinden als hij wat overuren moet uitbetalen aan het perso neel als blijkt dat een actie van de gedetineerden wat langer duurt. De EORG heeft opgeroepen om maandag tot actie over te gaan omdat ze vindt, naar aanleiding van een eigen onderzoek naar de Schipholbrand, dat het slecht gesteld is met de veilig heid in de gevangenissen. Met name het ontbreken van personeel op de vleugels en rin gen tijdens de nachtelijke uren baart de organisatie grote zor gen, aldus woordvoerder P. Vleeming. Hattinga Verschure stelt echter dat er in Torentijd 's nachts voldoende personeel is om toezicht te houden. En in ge val van een noodsituatie kan er altijd snel extra personeel wor den opgeroepen. De directeur heeft nog niet ge hoord of de gedetineerdencom missie van Torentijd ingaat op het verzoek van de EORG. \\v weet hij dat onlangs een soonp! lijk verzoek van die organist met is opgevolgd door de 1L delburgse gevangenen. Die^ den alleen in actie komen i steunbetuiging aan het pers. neel. Gemoedelijk De directeur noemt dat zeen» merkelijk en ook wel tekent voor de goede sfeer die heenP Torentijd. Dat is volgens toch vooral te danken aan de», moedelijke 'Zeeuwse inslag' van het personeel. Vleeming beaamt dat de be\\i> ners van Torentijd onlangs^ zijn ingegaan op het vera* van zijn organisatie, een zitarj te houden. In vijftien andere^ vangenissen is toen wel actief voerd. Vleeming heeft nog geen conl# gehad met Middelburgse gevat genissen over de veiligheid-; Torentijd. 1 Volgens hem kan wel g worden dat er in het algemeesï nachts te weinig personeel is® goed toezicht te houden indeg. vangenissen. NW.- EN SINT JOOSLAND Modelspoorvereniging Zeelaii houdt zaterdag en zondag opn dagen. Belangstellenden kunnen kijkje nemen in het clubgebo-.i Spoor III aan de Van Akc- straat in Nieuw- en Sint Ja» land. De open dagen duren \i 10.00 tot 17.00 uur. WESTKAPELLE - De vrouw vereniging Hoop op Zes? houdt zaterdag een verkopins Er is van alles te koop: hanfc ken, bloemen en creatieve sp. len. De verkoping is van lil tot 16.30 uur in Westkap:! Herrijst aan de Markt. door Martijn de Koning MIDDELBURG - De Faunabe- heereenheid Zeeland mag dam herten en reeën afschieten. Ge deputeerde Staten zijn het met die club eens dat beide groepen in Zeeland te hard groeien. De hoefdieren zorgen regelma tig voor schade aan landbouwge wassen en veroorzaken soms ge vaarlijke verkeerssituaties. In Zeeland leven zo'n 200 dam herten op de Kop van Schouwen en ongeveer 100 in de Manteling van Walcheren. Volgens GS zou den die aantallen teruggebracht moeten worden naar 150 op Schouwen en 80 op Walcheren. Om dat te bereiken moeten er jaarlijks ruim 60 herten op Schouwen en 20 op Walcheren worden 'weggenomen'. Verder komt daar nog dit jaar een extra reductie van 20 op Walcheren en een onbekend aantal op Schouwen bij. Niet alle dieren worden afge schoten; er komt ook jaarlijks een klein aantal om in het ver keer. Ook voor een evenwichtig heer van de reeënstand is het» dig die op sommige plekkea r te krimpen. Van de waar dit kleine hoefdier m komt, is er alleen op Duivela en Sint Philipsland geen ovs schot. Op Schouwen leven er nu ir.e dan 500. Dat aantal moet te naar pakweg 350. Op Walchti lopen er nu 207 rond, tenvijló er 161 moeten worden. Ook i Tholen (van 32 naar i Noord-Beveland (van 59 n 30) en Zuid-Beveland (van naar 32, natuurgebied Het J!: kiezaat niet meegerekend) het aantal reeën omlaag. Commissies Om het afschieten in goeden nen te leiden, worden regioiü hoefdiercommissies in het lew geroepen. Daarin zitten veiti genwoordigers van jagers enn tuurbeheerders. De afschot vindt plaats in des riode dat de hindes niet dra! tig zijn en de kalveren niet re gezoogd worden. Dat is grots tussen 1 oktober en 1 maart. onderzocht. De vervuiling u* Middelburg even erg als Veere. In het middenstuk sï minder vies, maar toch word*! het slib verwijderd en afgetö naar een speciaal depot. Het slib bevat zowel bactentó gische vervuiling als allerlei^ talen. Volgens L. WillemsevJ het waterschap is het no®» dat in een rioolsloot die also® stort wordt gebruikt me& voorkomen, maar in dezes* zitten meer metalen dange^' kelijk. De sanering wordt volgei# in het najaar uitgevoerd.IM1- ten bedragen 2,5 miljoen e^i en worden betaald door het*| terschap, de gemeente OT burg en de provincie. Dep®^ cie subsidieert de sanennpj maximaal 1,7 miljoen. Deo^ ge kosten worden gelijk H deeld over gemeente en schap. door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de riool sloot langs het Kanaal door Wal cheren schoonmaken. Door de jarenlange lozing van het riool is de sloot ernstig verontreinigd en dichtgeslibd. Dat veroor zaakt stank- en wateroverlast. De vijf kilometer lange sloot aan de westzijde van het kanaal tussen Middelburg en Veere wordt al lang niet meer ge bruikt als riool maar nog wel als overstort bij hevige regenval. De overstort is in 1997 aange pakt en voldoet aan de nieuwste eisen. Maar omdat de sloot in 1962 voor het laatst is gebag gerd, zit er zo veel slib in dat de waterafvoer slecht is. Dat leidt behalve tot stank ook tot water overlast als het veel regent. Het waterschap heeft de sloot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14