Middelburg moet weer bezuinigen VVD wil ijsbaan op Neeltje Jans PZC Koole miste destijds juiste mensen Veere ongerust over veiligheid rond grote evenementen Gemeente heeft geld nodig voor onderzoeken naar theater en bouwput Themamiddag Slag om Zeeland Tentoonstelling tropische vogels agenda Oostburgse sinds maandag vermist Straf voor diefstal van worst Agressieve Vlissinger aangehouden Boete voor diefstal buizen woensdag 16 november 2005 w doojNfHia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet opnieuw be zuinigen. Uit een recent finan- I cieel overzicht blijkt dat de ge meente dit jaar 1,1 miljoen euro tekort komt. Dat tekort kan wor den opgevangen door de finan ciële buffer aan te spreken. Van die buffer blijft dan vol gens de. geldende normen niet voldoende over om toekomstige tegenvallers op te vangen. De al gemene reserve van de gemeente is dan eigenlijk twee miljoen te Dat kan niet anders worden op gelost dan met bezuinigingen", izei wethouder H. Kool-Blok land (CDA) gisteravond in de commissie algemeen bestuur, i De reserve wordt deze maand ook al aangesproken om de te korten bij re-integratiebedrijf Lété op te lossen. Het grootste deel van het nieu we tekort wordt veroorzaakt doordat de gemeente meer geld kwijt is aan de bijstand dan vooraf was ingeschat. Sinds de invoering van de Wet Werk en Bijstand (WWB) zijn gemeenten zelf financieel verantwoordelijk i voor de bijstandsuitkeringen, i Middelburg komt daarvoor dit i jaar 430.000 euro tekort. Verder - j krijgt de gemeente minder geld van het Rijk. Even voor de mededeling van de f wethouder sprak de commissie over het geld dat nodig is voor i onderzoeken naar de toekomst I van de bouwput en de mogelijk- heid van de bouw van een thea ter aan het Molenwater. Daar- h voor wordt 325.000 euro uitge trokken. Nog meer onderzoek is c overbodig, vonden GroenLinks, j D66 en Middelburg Transpa- rant, Lekke bak i „Het echte probleem is een lek- i!i kebak", zei J. Goetheer (Groen- j Links). „Ik zou wel eens van de j] coalitiepartijen willen weten hoe zij erover denken." De le den van het CDA, PvdA en SGP zwegen. De oppositie had ook kritiek op de keuze voor het Mo- Frouwenochtend MIDDELBURG - De Ontmoe- i fingskerk in Middelburg houdt dinsdag 29 november een ont- j moetingsochtend voor vrouwen. Thema is 'standhouden tegen I geestelijke machten en krachten van het kwaad'. M. de Wolff uit Tholen zal hierover spreken. De ontmoetingsochtend begint om 9.15 uur. Bazaar WESTKAPELLE - Voetbalver eniging De Noormannen houdt zaterdag 26 november de jaar lijkse bazaar in café 't Koffie huis in Westkapelle. Nadat Sin- j terklaas is ingehaald, begint de bazaar, met onder meer een rad J van fortuin, een grabbelton 'en een dartspel. De bazaar begint - om 15.00 uur. De opbrengst gaat naar de jeugdafdeling van De Noormannen. lenwater. „Uit onderzoek eerder bleek dat het theater op geen en kele manier op die plek past", zei J. van Dijk-Sturm (WD). D66 vindt dat het onderzoek zich niet moet beperken tot één locatie. GroenLinks en de Chris tenunie wezen op het tekort aan parkeerplaatsen in de buurt, vooral als er geen grote NEELTJE JANS - Een overdek te ijsbaan in Zeeland is een prima idee. Deze moet echter niet in Goes, maar op Neeltje Jans verrijzen. De VVD-fractie Schouwen-Duiveland zet in op een schaatsbaan die zich kan meten met een baan als Thialf in Heerenveen. Kunstijs moet één van de attracties in Zeeland worden. De fractie vraagt Gedeputeerde Staten een haalbaarheidsonderzoek te doen. VVD-er D. Meulblok juicht het door M. Vriesema uit 's-Heer Hendrikskinderen (gemeente Goes) genomen initiatief om op nieuw de schouders onder reali satie van een schaatshal te zet ten van harte toe. Voor een breed draagvlak en ruimere fi nancieringsmogelijkheden is het echter beter in te steken op Neel tje Jans als plaats waar de kunstijsbaan moet komen. „Vraag je Goesenaren dertig eu ro per jaar voor zo'n baan neer te tellen, clan is het antwoord te recht nee. Vraag je aan alle Zeeuwen jaarlijks met een be drag van drie euro over de brug te komen, dan is er een redelijke kans op een positief antwoord", stelt Meulblok. parkeerkelder komt aan de Zuid singel. „En als die daar wel komt", zei Goetheer. „Dan kim je er net zo goed een theater bou wen." Woede D66-er R. Schonis haalde zich de woede op de hals van de WD, de ChristenUnie en burge- Neeltje Jans geldt wat de WD-fractie betreft als prima al ternatief. Het gebied is centraal gelegen in een soort niemands land („De stormvloedkering en Oosterschelde behoren iedereen toe".) en heeft een uitstekende infrastructuur. De relatie tussen water en ijs is snel gelegd. Je zou zelfs kunnen overwegen een ijshal in de vorm van een mossel- meester K. Schouwenaar door openlijk te twijfelen aan de ca paciteiten van de ambtenaren. Hij hield een pleidooi voor meer hulp van externe deskundigen. „Wij vinden dat een aantal men sen binnen het ambtelijk appa raat zijn onkunde wel heeft be wezen." Met zijn uitspraak over trad Schonis 'ongeschreven re- kotter te bouwen is de suggestie van Meulblok, verwijzend naai de ijsbaan in het Noorse Hamar, die de vorm heeft van een omge keerd vikingschip. Wat Meulblok betreft, vader van het 17-jarig schaatstalent Quinten Meulblok, wordt er in ieder geval groot ingezet. Vrije- tijdseconomie beslaat een kwart van de Zeeuwse economie. In gels', vond Van Dijk-Sturm. „Als u vindt dat een ambtenaar zijn werk niet doet, moet u daar het college op aanspreken", zei E. Heringa (ChristenUnie). „Het is onjuist om ambtenaren de schuld te geven", vond ook Schouwenaar. „Ze hebben kei hard gewerkt, dat werk was kwantitatief en kwalitatief van dat licht is het toch vreemd dat seizoensverlenging nog altijd stopt na de herfstvakantie, stelt hij. De infrastructuur (slaapac- commodaties etcetera) is er, maar ligt er in de wintermaan den ongebruikt bij. Een omvang rijke voorziening zou de hele Zeeuwse economie een impuls kunnen geven. Dat een eerdere poging twee hoog niveau. Dat verdient al leen maar complimenten." Com missievoorzitter R. Koper (PPM) stelde voor om de discus sie over de ambtenaren te schrappen uit de notulen. „Notu leren is selectief weglaten. Als een debat ontaardt in een onei genlijke discussie, moet je dat weglaten uit het verslag." jaar geleden om een overdekte baan tussen Vlissingen en Mid delburg te realiseren op finan ciële motieven strandde, weer houdt Vriesema noch de Schou- wen-Duivelandse WD ervan zich sterk te maken voor een schaatsvoorziening in Zeeland. „Je moet dit heel breed trek ken", vindt Meulblok. Alle Zeeuwse gemeenten kunnen - via extra toeristenbelasting - een structurele bijdrage leveren en energiebedrijf Delta kan als hoofdsponsor en leverancier van gratis energie een duit in het zakje doen. Woordvoerder M. van Zuilen van Delta NV zegt in een eerste reactie dat sponsoring op voor hand niet uitgesloten wordt. „Wij hebben al eerder ijsbanen gesponsord, maar dat waren wel tijdelijke banen. We moeten wel eerst een plan zien en er moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Een commer cieel bedrijf sponsoren wij niet, maar als het om een stichting gaat, is het een ander verhaal." Waterschappen en provincie dragen eveneens aan het initia tief bij. Het positieve resultaat van deze voorziening strekt zich, denkt de WD Schouwen-Duiveland, tenslotte ook uit over de hele provincie. door Selma Osman DOMBURG - Het dagelijks ge meentebestuur van Veere is be zorgd over de veiligheid rond evenementen die uit hun jasje zijn gegroeid. Uit een evaluatie over het afgelopen seizoen blijkt dat een aantal terugkerende eve nementen groeit, zonder dat de vergunningvoorwaarden zijn aangepast. De gemeente wil met de organi satoren rond de tafel om te kij ken naar de verkeerscirculatie en de bereikbaarheid van hulp diensten. Een voorbeeld is de Po wer Horse Competitie in Veere. Dit paardenevenement trekt dui zenden bezoekers. De deelne mers en hun viervoeters over nachten met al hun voertuigen in het stadje. Wethouder M. te Roller noemt het een rondrei zend circus dat een paar dagen neerstrijkt in Veere en daar alle parkeer- en andere terreinen in pikt. „Kortom: het is een puin hoop." Gecharmeerd De organisatie heeft Te Roller la ten weten juist gecharmeerd te zijn van de kleinschaligheid van Veere. Maar nu het evenement steeds meer deelnemers en be zoekers trekt, vindt de wethou der dat komend seizoen grondig moet worden gekeken naar de opzet van het evenement. „Het afgelopen jaar was het slecht weer en hebben we gemazzeld", zegt ze. „Bij mooi weer kun je over de hoofden lopen." Ze vreest voor gevaarlijke toestan den zoals brandweerauto's die stranden in de massa. Een ander voorbeeld is het festi val Jazz by the Sea. De jazz-kerkdienst in de gemeente trok dit jaar twaalfhonderd be zoekers. „Is dat wel veilig?", vraagt Te Roller zich af. „Het is een gratis festival. Hoe hou je de bezoekersaantallen in de gaten? Je moet er bijvoorbeeld niet aan denken dat daar brand uit breekt." In de Veerse kernen zijn het af gelopen jaar ruim tweehonderd evenementen gehouden. Een aantal daarvan viel op dezelfde dag. De VW vindt dat jammer. Volgens de wethouder is het bin nen de gemeentegrenzen moei lijk om de activiteiten te sprei den. „We hebben een heleboel kleinere evenementen." Met de buurgemeenten Middelburg en Vlissingen worden wel afspra ken gemaakt over grotere festivi teiten die extra politie-inzet vra gen. Te Roller begrijpt dat jonge ge zinnen niet naar verschillende plaatsen gaan. „Maar ouderen springen bijvoorbeeld weer wel op de fiets en rijden van het ene dorp naar het andere." VLISSINGEN - De Anbo Vlis singen houdt maandag 28 no vember een themamiddag over De slag om Zeeland. In de re creatiezaal van Ter Reede krij gen bezoekers vanaf 14.00 uur oude journaalbeelden en de film Zeeland bij hoog en bij laag te zien. Na de pauze is er een bin go. OOSTKAPELLE - Vogelvereni ging De Nachtegaal in Domburg houdt samen met de verenigin gen van Arnemuiden, Oost-Sou burg en Vlissingen een tentoon stelling. De show, met 347 vogels, is van donderdag tot en met zaterdag te zien in de Halve Maan in Oost- kapelle. Morgen worden de vo gels ook gekeurd. De tentoon stelling is op donderdag open van 20.00 tot 22.00 uur, op vrij dag van 14.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf vijftig jaar; MIDDELBURG - Wijkcentrum het Pa let, 13.30 uur: achterbanbijeenkomst se niorenraad; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power-yoga. door Maurits Sep MIDDELBURG - F.J. Koole uit Middelburg had het tij drie jaar geleden niet mee, toen hij het plan voor een overdekte ijsbaan lanceerde. Misschien heeft M. Vriesema nu meer geluk, geld en steun. Koole hoopt het en wil best de helpende hand toe steken. De juiste mensen op de juiste plaats, daar draait het volgens Koole om. En dat miste hij destijds. Of Vriesema daarover nu wel beschikt, kan hij niet beoordelen. „Maar als er twee, drie mensen achter gaan staan, vooral vanuit de politiek, dan wordt het al anders." En geld, dat is ook heel belangrijk. Het belangrijk ste eigenlijk. „Je moet beginnen met een hoeveelheid geld, dan heb je een basis. Als je alles nog bij elkaar moet zoeken, dan wordt het heel moeilijk", weet Koole uit ervaring. Vooral de politiek moet bereid zijn er veel geld in te steken, stelt hij. „Niks draait vol ledig bedrijfsmatig. Ook een theater niet. Dus het is niet eerlijk alleen naar het bedrijfsleven te kij ken." Wat ook niet eerlijk is, vindt Koole, is om een cirkel rond de beoogde ijsbaan te trekken en te berekenen hoeveel mensen daar wonen en hoe veel schaatsers er dus mogelijk wonen. „Je kunt een grote stad niet zomaar vergelijken met het platteland. In Rotterdam-Zuid wonen meer men sen maar misschien wel minder schaatsers dan op Walcheren. Daar moet je rekening mee houden." Goes is trouwens een betere locatie dan Vlissin gen en Middelburg, vindt Koole. „Wij dachten aan Walcheren omdat hier de sportboulevard moet komen. Maar Goes ligt natuurlijk veel cen traler." Dat de WD op Schouwen-Duiveland het initia tief overneemt en wil verplaatsen naar Neeltje Jans, ontlokt wisselende reacties bij Koole. „Het is goed dat meer mensen gaan roepen dat er een schaatsbaan moet komen. Hoe meer hoe beter." Maar Neeltje Jans vindt hij niet geschikt: te afge legen. „Tenzij je er een heel sportpark omheen legt. Maar dan wordt het meteen twee keer zo duur." Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET "Ww.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Gisteren is begonnen met het storten van beton in de parkeergarage onder de Spuistraat, door Edith Ramakers VLISSINGEN - De complete hoeveel heid betonmortel van de cementcentra- les in de Binnenhaven en het Sloege- bied in Vlissingen is dezer dagen be stemd voor de vloer van de parkeerkel der in de Spuistraat. Andere afnemers van cement moeten even geduld heb ben. Meer dan honderd vrachtjes van tussen de 10 en 14 kuub betomnortel worden door veertien vrachtwagens naar de Vlissingse binnenstad vervoerd. De parkeergarage komt onder het woon- en winkelcentrum De Fonteyne. De eerste auto's zullen er direct na de zomer kunnen parkeren. De bouwput is 96 bij 56 bij 9 meter. Gisteren werd de eerste helft van de vloer gestort. Naast de 1250 kuub betonmortel is nog eens ruim 164.000 kilo staal voor de bewape ning in de vloer gelegd. Het regent en dat is niet goed voor het droogproces van de specie. „Tijdens het storten is het niet erg dat het regent, maar daarna hoop ik dat het niet meer stortregent", zegt Bert de Kroo van BAM Utiliteitsbouw. De eenmaal gestor te vloer kan verregenen. „Maar mijn ge voel zegt dat het goed gaat." Helemaal gerust daarop is hij niet. Zeker niet als het harder gaat regenen en van de op klaringen, die de weerman voor in de middag heeft beloofd, nog niets is te merken. „Als ik de regen zie, dan gaat mijn hart sneller kloppen en moet ik te gen mezelf zeggen dat ik rustig moet blijven en dat het goed komt." Weken terug heeft de BAM de beslis sing moeten nemen om gisteren te gaan storten. „Ik heb 22 man in moeten hu ren voor het storten, betonpompen moe ten vastleggen voor deze dag en het transport moeten voorbereiden. Over morgen zijn de mannen weer ergens an ders bezig. We hopen morgen alles te hebben afgerond." Het werk wordt niet alleen vanuit het 'hoofdkwartier van de BAM' met argus ogen gevolgd, ook de vaste kijkers zijn paraat. „Wat ontbreekt is een tribune", vindt toeschouwer Jo Tuinder. „En een koek-en-zopietent. En als we toch bezig zijn: een mooie, gratis wc met een toilet juffrouw. Misschien is het een ideetje om die bij het nieuwe winkelcentrum te bouwen of op het Bellamypark. Laat BAM dan maar een put bouwen. Die jongens kunnen het." Geen snotneuzen De kijkers zijn vol lof over de werkwij ze en benadering van BAM. „Het zijn geen snotneuzen", zeggen ze. „Bij de foto Ruben Oreel BAM werken 28.000 mensen. Ze weten wat ze doen en we kunnen allemaal zien dat ze heel secuur werken." Maar dat is niet het enige. Ze worden op de hoogte gehouden van de voort gang van het werk. „Dat is wel zo pret tig. De hoofduitvoerder, Bert de Kroo, heeft laatst weer formuliertjes uitge deeld. Daarin stond het werkschema en de bouwtekening. We worden bij het werk betrokken." Niemand maakt de toeschouwers iets wijs. Vandaag is het betonstortdag. Eerst wordt het beton gestort en daarna wordt de laag uitgesmeerd en dichtge- schuurd. „En er komt ook nog een top laag op", weten ze. Als dit werk volgens schema verloopt, kunnen morgen de voorbereidingen wor den getroffen voor het storten van de min 2 vloer. De Kroo: „En net vandaag heb ik een bestelling geregeld om op 1 december weer 1300 kuub te storten voor de andere helft van de min 3 vloer." Schouwen-Duivelandse fractie steunt Goes' ijsinitiatief door Esme Soesman OOSTBURG - De politie heeft een zoektocht op touw ge zet naar de de 23-jarige Angela van den Berg uit Oost burg die sinds afgelopen maandag wordt vermist. Zij ver liet die dag rond 12.00 uur haar woning en sindsdien ont breekt elk spoor van haar. De jonge vrouw lijdt aan schizofrenie en gebruikt medicij nen, die zij niet heeft meegenomen. Door de medicijnen niet te gebruiken kan zij zeer depressief worden. Angela heeft een normaal postuur, is 1,68 meter lang en heeft don ker geverfd rood haar, blauwe ogen en draagt een bril met blauw montuur. Indien mensen haar hebben gezien of informatie over haar verblijfplaats hebben, kunnen zij contact opnemen met politie Zeeland: 0900-8844. MIDDELBURG - Politierechter I. Woltring sprak giste ren een vijftigjarige inwoner van Middelburg vrij van dief stal van twee pakjes palingworst. Hij was er nog niet zo zeker van dat de man niet gewoon was vergeten de worst, ter waarde van twee euro, te betalen. De officier van justitie had 150 euro boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Medewerksters van de supermarkt in Middelburg zagen op 15 september de man met de palingworst de winkel uitlopen. De ver dachte zei dat het per ongeluk was. Zijn raadsman G. Veen voegde eraan toe dat zijn cliënt er even niet bij was met zijn gedachten. „Dit riskeer je niet voor twee pakjes palingworst." MIDDELBURG - Op de Kousteenseclijk in Middelburg is gistermorgen rond kwart voor elf een achttienjarige Vlis singer aangehouden voor openlijke geweldpleging. De man had een 22-jarige plaatsgenote geschopt en gesla gen en had haar auto vernield. De oorzaak ligt in de rela tionele sfeer. MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Bergen op Zoom ontkende gisteren in Middelburg de diefstal van drie stalen buizen. Politierechter I. Woltring was ervan overtuigd dat de man de buizen op 27 augustus van een terrein in Goes meenam zonder dat hij daarvoor toestem ming had. Hij veroordeelde hem conform de eis tot 500 eu ro boete. Een gemeente-medewerker had de Brabantse handelaar met de buizen zien wegrijden. De verdachte hield gisteren vol dat een onbekende man op een camping hem de bui zen als oud ijzer te koop had aangeboden. „Ik ben gou deerlijk", verzekerde hij. De man zei de buizen in Rotterdam voor oud ijzer te heb ben verkocht. Hij zou er een schijntje aan over hebben ge houden. De gemeente Goes voerde aan dat ze door de diefstal gedu peerd was, omdat er tijdelijk andere buizen ter vervan ging moest worden aangebracht. De schadepost zou volgens de gemeente 1761 euro bedra gen, maar de schadeclaim werd door de politierechter niet-ontvankelijk verklaard. De Bergenaar zei tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13