Brits reserveleger loopt leeg PZC Strijdmacht in nood Baby met hart buiten lichaam Labour-geldschieters in adelstand Veel doden bij botsing schoolbus Broeder cel in na seksueel misbruik Poetin benoemt vice-premiers teruggekeerde Irak-gangers voelen zich in de steek gelaten Het plezier van een persoonlijke Disc Jockey De ultieme belevenis van home cinema uit slechts twee luidsprekers' De introductie van het nieuwe model in onze 3-2-1 DVD home entertainment-serie: het BOSE 3-2-1 GSX-systeem door Esther Gotink LONDEN - Het Britse leger rekru teert voornamelijk binnen het Vere nigd Koninkrijk. Doelstelling is jaar lijks 25.000 nieuwe militairen te wer ven. Door de algemeen lage werkloosheid heeft Defensie moeite dit doel te ha len. Sinds 1999 werden steeds meer buitenlandse militairen uit de Britse Gemenebest geworven (met name uit Fiji, Zuid-Afrika en Canada). Daar is onlangs een stop op gezet, omdat dat aantal in zeven jaar tijd enorm toenam. Niet-Britten maken nu zeven procent uit van het regulie re leger, dat in totaal 113.000 man telt. Het zijn 10.000 beroepsmilitai ren minder dan de Britse regering be oogt. Het reserveleger (TA) is maar 35.500 man sterk (de doelstelling is 41.600). Het is sinds zijn oprichting in 1907 niet zo ondervertegenwoor digd geweest. Sinds Irak zijn 6000 re servisten opgestapt. Een vijf miljoen euro kostende televisiecampagne heeft nog geen zeshonderd nieuwe re kruten opgeleverd. Volgens ministers is de werkelijk heid nog schrijnender dan deze sta tistieken: slechts 24.000 TA'ers blij ken volledig getraind, en maar 12.000 direct inzetbaar voor opera ties als in Irak, Afghanistan en de Balkan. Het Defensieministerie heeft keer op keer ontkend dat de TA in de proble men zit sinds de invasie van Irak, maar deze cijfers - die onlangs op verzoek aan het parlement zijn ver strekt - tonen dat dè'situatie veel er ger is dan werd voorgehouden. GPD dinsdag 15 november 2005 7 RAIPUR - Een Indiase baby die ter wereld was gekomen met haar kloppende hart buiten het lichaam, is gestorven door een infectie. Het meisje kwam ter wereld met het hart in haar rechter hand. Het hart was volledig ontwikkeld en in principe ge zond, maar het vatenstelsel zat helemaal verkeerd. Artsen scheidden zondag het hart van de hand en zeiden dat het meisje een gecompliceerde operatie moest ondergaan om het hart in het lichaam te plaatsen. De ouders van het meisje hadden al aangegeven zich een dergelijke operatie niet te kunnen veroorloven. ANP/RTR LONDEN - De Britse premier Tony Blair heeft geldschie ters van zijn Labour-partij beloond door ze in de adel stand te verheffen. Dat constateerde de Britse krant The Times na een eigen onderzoek naar de 292 mensen die sinds 1996 een adellij ke titel kregen. Zeker 25 nieuwe Lords hebben grote bedragen overge maakt aan Labour, in totaal zo'n 25 miljoen pond (39 mil joen euro). Twee geldschieters die zeer diep in de buidel tastten, zijn nu minister, aldus The Times: de schatrijke Lord Sainsbury of Turville (staatssecretaris van Weten schappen) en de onderminister van Defensie Lord D ray son. ANP PEKING - Zeker twintig mensen zijn gisteren omgeko men doordat een vrachtwagen in het noorden van China inreed op een schoolbus. Het ongeval deed zich voor in het district Qinyuan in de provincie Shanxi. Xinhua liet zich niet uit over het aantal kinderen en do centen onder de slachtoffers. ANP/AFP/RTR BRUSSEL - De rechtbank in Brugge heeft gisteren een 51-jarige voormalige broeder van een opvoedingsinsti tuut in Torhout veroordeeld tot tien jaar celstraf en het betalen van een schadevergoeding voor seksueel misbruik van minderjarige jongens. De broeder zou gedurende zestien jaar jongeren hebben misbruikt. Daarbij verdoofde hij zijn slachtoffers met me dicijnen of alcohol. Nadat het opvoedingsinstituut in Tor hout het misbruik had ontdekt, werd hij naar Rwanda ge stuurd. Na een klacht van slachtoffers en ouders stelde de Belgische justitie toch vervolging in. ANP MOSKOU - De Russische president Poetin heeft de chef-staf van het Kremlin Dmitri Medvedev en Defensie minister Sergei Ivanov tot vice-premiers benoemd. Dat meldden Russische persbureaus. Medvedev is benoemd tot de eerste vice-premier onder premier Michail Fradkov. Gouverneur Sergei Sobjanin van de energierijke regio Tuymen in Siberië is de opvol ger van Medvedev als chef-staf van het Kremlin. Ivanov houdt zijn functie van minister van Defensie. Volgens waarnemers is hij een serieuze kandidaat voor het presi dentschap in 2008. ANP/RTR/AFP jwEsthffGotink LONDEN - De Britse militaire reserve, je Territorial Army (TA), kampt met schrijnende personeelstekorten sinds de invasie van Irak in 2003. Het valt re servisten zwaar hun bijdrage aan de oorlog te verantwoorden op hun regu liere werk, ze voelen zich ondergewaar deerd door het Defensieministerie en krijgen slechte psychologische nazorg, «at posttrauma's oplevert. Maande lijks stappen zo'n vijfhonderd militai ren uit het vrijwilligersleger. De TA is een onmisbaar onderdeel in [rak met name in het zuiden, rond Bas- ra dat de Britten voor hun rekening ne men. Sinds de invasie in maart 2003 heeft echter een kwart van alle reservis ten besloten ermee te stoppen. En dat vergroot de druk op de beroepseenhe den en achterblijvende reservisten. De redenen voor vertrek zijn uiteenlo pend. Maar de frustratie over de onvol waardige behandeling door het Defen sieministerie wordt gedeeld. Zo vertel denreservisten aan de Britse krant The Guardian dat ze op zeer korte termijn werden uitgezonden. Sommigen ver trokken binnen drie dagen, waardoor ze pardoes hun werk- en gezinsleven overhoop moesten gooien, en met ge brekkige training en beschermingsuit rusting in het oorlogsgebied beland den. „Ongelooflijk dat we een oorlog in wer den gestuurd met een vijand die massa vernietigingswapens zou bezitten, ter wijl onze militairen niet eens voor een dergelijke dreiging waren uitgerust", zei een 39-jarige majoor. Hij diende zes jaar in de TA, maar hield het na Irak voor gezien. „Toen ik thuiskwam was mijn vrouw blij me te zien, maar ik wist dat ze me mijn afwezigheid kwalijk had geno men. Mijn zoontje herkende me niet meer. Dat deed ongelooflijk pijn." Veel militairen hebben problemen in het ge zin en met de primaire werkgever over te lange missies in Irak. Reservisten moeten er financieel op inleveren als ze worden uitgezonden. De partners die achterblijven krijgen vaak niet het geld waar ze op rekenen, omdat de defensie betalingen rommelen. Daarnaast hebben partners van reser visten niet het sociale vangnet dat echt genotes van beroepsmilitairen wel heb ben. Zowel reservisten als hun partners voelen zich in hun eigen omgeving on begrepen. Een sergeant-majoor die na twintig jaar TA zijn ontslag indiende na terug keer uit Irak, zei: „Ik kwam thuis in juli 2003, net toen Defensiespecialist David Kelly zelfmoord had gepleegd. Mensen werden verhoord over de mili taire operatie waarin ik had gediend. Ik weet niet hoe beroepsmilitairen daar mee zijn omgegaan, maar durf te wed den dat op hun werk geen mensen op ze zijn afgekomen met opmerkingen als: wat zul jij je slecht voelen over je be trokkenheid bij deze oorlog." De ser geant-majoor, die anoniem wil blijven, overwoog zich van het leven te bero ven. Tien minuten „We kregen slechts een tien minuten durende nabespreking over het post traumatisch stress-syndroom op het vliegveld van Basra, om half twaalf 's avonds toen we bekaf waren en een nachtmerrie achter de rug hadden. Ik werd naar huis gestuurd zonder na zorg. Mijn werkgever zit met de sores nu ik een zenuwinzinking heb. Het le ger heeft me door de mangel gehaald en me aan de andere kant weer uitge spuugd." Tim Corry van SaBRE, een ministeriële organisatie die banden onderhoudt met het bedrijfsleven, waarschuwde bij aan vang van de oorlog al dat als werkne mers continu worden weggeroepen, werkgevers steeds minder begrip zul len opbrengen voor hun situatie. Veel reservisten blijken als gevolg van de onderbezetting meer dan één missie in Irak te moeten volbrengen. Dat geeft wrijving op het gewone werk, en meer kans op posttraumatische stress. Conservatief defensiewoordvoerder Bernard Jenkin: „Labour heeft bij aan vang van hun regeringsperiode in 1997 het aantal TA'ers met 18.000 terugge schroefd. Later heeft Labour toegege ven dat dat fout was. De huidige doel stelling wordt niet eens gehaald en dat is een enorme belasting voor de be roepseenheden. Het leger probeert te veel met te weinig te realiseren." Kor poraal Roger Eustis (47) verwijt Defen sie een gebrek aan erkenning. „Ik was trots op de minimale bijdrage die ik had geleverd, maar vond het pijnlijk na twee jaar nog geen medaille te hebben ontvangen, terwijl TA'ers in Tony Blairs kiesdistrict - die een jaar later op missie gingen - in een mooi fotomo ment met de premier een medaille ont vingen binnen een maand na thuis komst." Boeltje Gwyn Gwyntopher van de militaire ver- trouwensdienst At Ease meent dat als beroepsmiliairen net zo makkelijk hun boeltje konden pakken als reservisten, de Britse krijgsmacht nog veel verder leeg zou lopen. „Alleen reservisten hebben de vrijheid ontslag te nemen en te vertrekken. De anderen zijn gebonden aan contracten die hen voor jaren vasthouden."GPD Een Britse soldaat, gisteren gefotografeerd tijdens een patrouille in Basra, Irak. foto Atef Hassan/RTR twee luidsprekers Het nieuwe 3-2-1 GSX-systeem is uitgerust met uMusic", een innovatie van Bose die uw muziek- beleving nog aangenamer maakt. U hoort de unieke voordelen van uMusic al wanneer u het eerste nummer van uw opgeslagen cd-verzameling kiest. uMusic luistert naar en onthoudt uw muzikale smaak, houdt rekening met uw voorkeuren voor bepaalde tijden en stemmingen, en 'begrijpt' u steeds beter naarmate u meer muziek afspeelt. uMusic ontwikkelt de vaardigheid om muziek uit te zoeken waarvan u het meest geniet. Het systeem reageert direct en subtiel op uw stemming. Geen gezoek meer naar de juiste cd. Geen menu's of afspeellijsten meer nodig. uMusic is voortaan uw persoonlijke Disc Jockey. 1 Een enthousiaste pers: "Minstens zo handig als minder speakers en kabels: de GSX kan een behoorlijke cd-verzameling opslaan in het inwendig geheugen. Een dikke 200 uur muziek zonder ooit nog een cd-hoesje open te hoeven klappen." - FunBytes door Karei Hubert Kijk en luister zélf. Ga naar een geautoriseerde BOSE-dealer bij u in de buurt en vraag om een demonstratie van het nieuwe 3-2-1 GSX-systeem. GOES: Minet Audio Video, Gasthuisstraat 2-4. Mikro Electro, Marconistraat 4. HULST: Mikro Electro, Zoetevaart 8. MIDDELBURG: EP:Minet, Segeersstraat 27. Mikro Electro, Lange Geere 149. MediaMarkt, Mortiereboulevard 4. MIDDELHARNIS: Mikro Electro, Spui 2. OOSTBURG: Mikro Electro, Veerhoeklaan 5. TERNEUZEN: Electro World Verlinde, Axelsestraat 25. Mikro Electro, Kennedylaan 94. VLISSINGEN: Mikro Electro, Hermesweg 23. ZIERIKZEE: Delta Discs, Mol 15. Electro World van der Heijden, Havenpark 5. Mikro Electro, Varremarkt 2. Het complete 3-2-1 GSX DVD home entertainment-systeem van Bose. Meer informatie? Telefoon: (0299) 390 111, fax: (0299) 390 109, e-mail: consumenteninfo@bose.com of bezoek www.bose321.nl Better sound through research

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7