Rice wil akkoord Gaza forceren Duitse partijen stemmen in met coalitie PZC Rekenkamer EU verbolgen over rekentruc Zalm Telecom kan een stuk overzichtelijker. Klimaatveranderingen kunnen tot toename pest leiden Pub in tehuis houdt senioren vitaal Maoïsten bestormen bajes India Celstraffen na opstand in Andizjan Duitse boer vergiftigt drinkwater Ontbossing gaat minder snel Kerncentrale Australië mogelijk doelwit terreur Rellen in Oeganda Schild Alexander de Grote terug Meer grensovergangen Gazastrook Chirac belooft ferme actie tegen relschoppers Doden door autobommen in Kaboel dinsdag 15 november 2005 redactie buitenland OSLO - Warmer, natter weer, als gevolg van het broeikasef fect, kan wereldwijd leiden tot cen'toename van de pest. Even als de vogelgriep kan de bacte rie die pest veroorzaakt door trekvogels vanuit Centraal-Azië over andere delen van de wereld norden verspreid. Dat heeft de Voorse wetenschapper Nils Stenseth gisteren gezegd op een conferentie over de pest. „Door natter en warmer weer is de kans groot dat de groei van bacterieën toeneemt en dat men sen erdoor besmet worden", al dus Stenseth. De ziekte heeft door de eeuwen heen aan miljoenen mensen het leven gekost. In de veertiende eeuw werd eenderde van de be volking in Europa (34 miljoen mensen) weggevaagd door de pest. Uit gegevens uit Ka- zachstan, waar met enige regel maat een pestepidemie uit breekt, blijkt dat er inderdaad een verband bestaat tussen war mer weer en de ziekte. Ook epi demieën in het verleden ontston den steeds in warme, natte perio des. Niet duidelijk is waardoor de pest van oudsher voorkomt in Centraal-Azië. De bacterie die de pest veroor zaakt wordt vaak over de we reld verspreid via vlooien, die op de rug van ratten en vogels en in kleding reizen. „Wordt het echter té warm, dan gaan vlooien en ratten sneller dood", aldus Stenseth. Als de ziekte binnen enkele dagen met antibiotica wordt behandeld is er volgens de wetenschappers niks aan de hand. „Maar wacht je te lang, dan is de kans zestig procent dat je er aan overlijdt." De pestbacterie wordt volgens Stenseth door heel veel vogel soorten over de wereld ver spreid. Zo kwam de ziekte onlangs ook in Oost-Afrika terecht. In tegen stelling tot de vogelgriep doen de vlooien met de pestbacterie vogels geen kwaad. GPD/RTR DUBLIN - Een verzorgingshuis in Ierland heeft een nieu we manier bedacht om zijn bewoners vitaal te houden: een eigen pub. Het St. Mary's Hospital in County Monaghan is ervan overtuigd dat gemakkelijke toegang tot een biertje de be woners een langer leven geeft. „We gaan er vanuit dat so ciale contacten het leven verlengen", vertelt onderdirec teur Rose Mooney. De 140 bewoners van het verzorgings huis zijn gemiddeld 85 jaar oud. De openingstijden van de pub zijn afgestemd op de bezoekers: de laatste ronde is al om 9 uur 's avonds. ANP JEHANABAD - Vele honderden maoïstische rebellen heb ben in de nacht van zondag op maandag een gevangenis in Jehanabad in de oostelijke deelstaat Bihar bestormd. Ze bevrijdden ongeveer 350 gedetineerden, onder wie een groot aantal maoïsten. In de actie kwamen zeker vier men sen om. Een van de bevrijde gevangenen is volgens India se functionarissen Ajay Kanum, de regionale leider van de opstandelingen. De maoïsten ontvoerden enkele tien tallen leden van de Ranvir Sena, het privéleger van de gro te landeigenaren in Jehanabad. Na de aanval hebben de Indiase autoriteiten honderden extra militairen naar Jeha nabad gestuurd. De Indiase maoïsten willen een commu nistische staat vestigen en daarbij de stammen van ver schillende deelstaten betrekken. ANP/RTR TASJKENT - Vijftien mensen zijn gisteren door het Hoog gerechtshof in Oezbekistan veroordeeld tot celstraffen van veertien tot twintig jaar voor het leiden van de gewa pende opstand in de stad Andizjan in mei. Het hof had de vijftien eerder op de dag schuldig ver klaard. Militairen richtten na het begin van de revolte een bloedbad aan onder de tegenstanders van het Oez- beekse regime. De autoriteiten zeggen dat voornamelijk 'door het buitenland betaalde terroristen' het leven lie ten. ANP/RTR/AFP FRIEDRICHSHAFEN - De Zuid-Duitse justitie verdenkt een boer van een aanslag met gif op de drinkwatervoorzie ning. De landbouwer uit de omgeving van Ravensburg goot met opzet insecticide in een installatie aan het Bodenmeer. Volgens de autoriteiten was er geen gevaar voor de volks gezondheid. ANP ROME - De ontbossing gaat minder snel dan voorheen, maar nog steeds verdwijnt er elk jaar ongeveer 13 miljoen hectare bos. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rap port van de voedsel- en landbouworganisatie FAO. „De ontbossing gaat door in een alarmerend tempo", aldus de FAO. Tussen 2000 en 2005 verdween er jaarlijks 7,3 miljoen hec tare, een gebied ter grootte van Sierra Leone of Panama. Dat was minder dan de 8,9 miljoen hectare bos die er jaar lijks werd gekapt tussen 1990 en 2000. ANP/RTR door Hans Heyt en Clemens Ingwersen SYDNEY - De enige kerncentra le in Australië, de Lucas Heightscentrale bij Sydney, was mogelijk het doelwit van terro risten. De politie liet gisteren weten dat drie van de achttien afgelopen week gearresteerde verdachten in december bij de centrale zijn gesignaleerd. Er was toen net een gat in de afras tering geknipt. Een aantal leden van de groep van achttien arrestanten heeft in maart en april militaire trai ningen gehad in Australië en/of Pakistan. De Australische nieuwszender ABC citeerde gis teren uit politierapporten. Daar- i stond dat zes verdachten in trainingskampen in het uiterste westen van New South Wales onderricht kregen in het plegen i terreuraanslagen. Om in het afgelegen gebied te komen, schreven ze zich in voor kam peer- en jachtreizen. Radicaal Verder blijkt uit de documenten dat, acht in Sydney gearres teerde verdachten onder invloed stonden van de radicale moslim geestelijke Abdul Nacer Benbri- ka. Benbrika hield domicilie in Melbourne en werd daar vorige week met een aantal andere ver- er in het onderzoek tegen de achttien een belangrijke vondst is gedaan. Het gaat om een auto in Sydney waarin de politie che micaliën, documenten en gereed schap om te graven aantrof. Eerder vond de politie in de wo ning van een andere verdachte honderden liters chemicaliën, talrijke ontstekingsmechanis men en handleidingen voor het maken van bommen. De achttien werden afgelopen week in Melbourne en Sydney gearresteerd. Justitie verdenkt hen van het voorbereiden van terroristische aanslagen in heel het land. ANP/EFE KABOEL - Griekse Isaf-militairen staan op de plaats waar gisteren in de Afghaanse hoofdstad Kaboel een autobom onplofte. Een Duit se militair van de internationale stabilisatiemacht en drie Afghaan se burgers kwamen daar door een dubbele zelfmoordaanslag om het leven. Drie andere Navo-militairen en meerdere burgers raak ten gewond. De radicaal islamitische Taliban, die tot 2001 de dienst uitmaakten in Afghanistan, hebben de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist. Elders in het land doodden fundamentalisti sche rebellen nog vier mensen, meldden de autoriteiten. foto Syed Jan Sabawoon/EPA Verder zei politiechef Mick Keel- I)' tegen Australische media dat door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse 'grote coa litie' heeft gisteren de instem ming gekregen van de regerings partijen SPD en CDU/CSU. Daarmee is de weg vrij voor de christendemocratische leidster Angela Merkel om op 22 novem ber in de Bondsdag tot eerste vrouwelijke bondskanselier van Duitsland te worden gekozen. Op partijcongressen in Berlijn (CDU), Karlsruhe (SPD) en Mün- chen (CSU) gaven sociaaldemo craten en christendemocraten gisteren hun goedkeuring aan het regeerakkoord, dat afgelo pen zaterdag door onderhande laars van SPD en CDU/CSU was gepresenteerd. Met name de grote meerderheid waarmee de altijd wispelturige sociaaldemocraten in Karlsruhe het programma goedkeurden - op 518 afgevaardigden slechts 15 tegenstemmers - was opmer kelijk. Bij de CDU stemden drie gedelegeerden tegen. De Beierse CSU ging in zijn geheel ak koord. De SPD maakte van de gelegen heid gebruik afscheid te nemen van haar bondskanselier Ger hard Schroder. Schroder, die lang een haat-liefde relatie on derhield met de eigen partij, was door alle loftuitingen zeer geroerd. Nog tijdens de rede van partijleider Franz Müntefering stond Schroder op om zijn loya le adjudant met tranen in de ogen te omhelzen. Het nieuwe regeerakkoord is door vakbonden, werkgeversor ganisaties en andere belangen groepen in de afgelopen dagen met kritiek overgoten. Het zou 'moed' noch 'visie' uitstralen. De 190 pagina's zouden voorna melijk een opsomming zijn van bezuinigingsmaatregelen en be lastingverhogingen KAMPALA - Oegandese politie functionarissen lopen voorbij aan een gevallen journalist tij- jkns rellen in de Oegandese hoofdstad Kampala. Die ont stonden nadat de Oegandese op positieleider Kizza Besigye giste ren werd aangehouden en aange klaagd voor hoogverraad. Hij rou de regering van president roweri Museveni omver hebben J'llen werpen. Volgens het hoofd van de Oegandese politie e«ft Besigye in het openbaar hot gebruik van geweld gerecht vaardigd. Ook zou hij verzuimd hobben zich uit te spreken tegen ffowapende rebellie. Een man werd door de politie doodgescho- CIJ toen hij probeerde een win- ke'te plunderen. foto James Akena/RTR Volgens Angela Merkel mag het onderhandelingsresultaat ech ter 'niet klein worden gepraat'. Een coalitie met de SPD is vol gens haar op dit moment het 'enige verantwoorde vooruit zicht' voor Duitsland. De aan staande kanselier verdedigde zich ook tegen de kritiek van een deel van de eigen achterban, die vindt dat in de onderhande lingen te veel is tegemoet geko men aan de eisen van de sociaal democraten. Moed Ook de komende vice-kanselier, Franz Müntefering, riep zijn par tijleden op om een grote coalitie 'te proberen'. „We moeten de moed hebben erin te stappen." Het is voor het eerst sinds bijna veertig jaar dat SPD en CDU/CSU op landelijk niveau gaan samenwerken. In de afgelo pen weken heeft de traditionele vijandschap tussen de beide volkspartijen plaats gemaakt voor vertrouwen en waardering. Met name het duo Merkel en Müntefering kan het zakelijk en persoonlijk goed met elkaar vin den. Bij het CSU-congres in Mün- chen moest partijleider Edmund Stoiber, de premier van Beieren, diep door het stof. Stoiber had zich tijdens de formatie terugge trokken als beoogd minister van Economische Zaken. Sindsdien ligt hij wegens zijn ver-meende 'lafheid' ook in de eigen partij onder vuur. Een duidelijk aange slagen Stoiber bekende dat hij door alle commotie 'lijdt als een hond'. GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - Minister Zalm van Financiën gebruikt verkeerde cijfers om aan te tonen dat Ne derland te veel betaalt aan de Europese Unie. Die kritiek komt van de Europese Rekenka mer in Luxemburg, die vandaag in het Europees Parlement haar jaarverslag over 2004 presen teert. In de discussie over de verlaging van de Nederlandse bijdrage re kende Zalm vorig jaar 1377 mil joen euro naar zich toe, aldus Maarten Engwirda, het Neder landse lid van de Rekenkamer. De kritiek van de Rekenkamer komt op een gevoelig moment. Volgende maand proberen de re geringsleiders en staatshoofden opnieuw een akkoord te berei ken over de toekomstige finan ciering van de Unie, nadat een poging in juni mislukte. Neder land staat op het onwrikbare standpunt dat er alléén een ak koord komt, als Nederland niet langer bovenaan de lijst van lan den prijkt die meer aan Brussel betalen dan ze terugkrijgen. Maar de Europese Commissie re kent met andere cijfers dan het ministerie van Financiën. En ze krijgt daarin gelijk van de Re kenkamer. Minister Zalm telt de invoer rechten uit de Rotterdamse ha ven op bij de Nederlandse bij drage aan de EU. Ten onrechte, zegt het dagelijks bestuur van de Unie; dat geld komt de Euro pese Unie rechtstreeks toe, en Zalm mag het niet nog een keer meerekenen in de Nederlandse bijdrage. Overigens blijft Neder land in Europa de grootste beta ler, ook wanneer de invoerrech ten niet worden meegeteld. „De positie van Nederland wordt niet sterker door vast te houden aan de eigen cijferopstelling", waarschuwt Engwirda. Voor de elfde keer op rij kan de Rekenkamer, in zijn rapport over 2004, niet garanderen dat de cijfers van de Europese reke ning kloppen. Het gaat wel de goede kant op, luidt de conclu sie in het rapport. De liberale europarlementariër Jan Muller, namens het parle ment rapporteur voor de begro ting 2004, pleit vandaag voor een grondige herziening van het controleproces. GPD ATHENE - Duikers hebben gis teren in de haven van de Griek se stad Thessaloniki het schild teruggevonden dat hoort bij een standbeeld van Alexander de Grote. Het 150 kilo wegende bronzen schild was vorige maand gestolen. Van de dieven ontbreekt nog ieder spoor. ANP/DPA Advertentie Er is een nieuwe gratis dienst voor het MKB: ZekerWeten van KPN®. Dit is een scan die u compleet inzicht geeft in uw telecomgebruik. Vaste en mobiele telefonie én internet. U ziet wat u mist, wat u te veel heeft en waarop u kunt besparen. Daarbij kunt u rekenen op persoonlijk, deskundig advies. Wacht op ons telefoontje, kijk op www.kpn.com, trefwoord 'ZekerWeten' of bel direct 0800-0403. business partner 1 www.kpn.com 10800-0403 altijd dichtbij ifrnrAH Bloemendaal TEL AVIV - De Amerikaanse mi nister Rice van Buitenlandse Za ken heeft gisteravond een inge kort bezoek gebracht aan Jorda nië 0111 haar solidariteit met de ze Amerikaanse bondgenoot te betuigen na de zelfmoodaansla- flen. Ze vloog vervolgens terug naar Israël om extra druk te zei len achter pogingen de partijen lot een akkoord te bewegen over de Gazastrook. Rice wil dat de Israëlische rege ring en het Palestijnse Bestuur zich neerleggen bij een Ameri- PARIJS - De rellen in Franse voorsleden hebben volgens pre sident Chirac een 'diepe malai se'en een 'nationale identiteits crisis' aan het licht gebracht. Frankrijk zal daar ferm en eer lijk op reageren, aldus het staatshoofd gisteravond in een toespraak. De prioriteit ligt bij het herstellen van de openbare orde, zei Chirac. Iedereen die aan de rellen heeft deelgeno men, zal voor het gerecht wor den gebracht, bezwoer de presi dent. Justitie zal volgens hem 'geen zwakheid' tonen. Door ver lenging met drie maanden van de noodtoestand in de geteister de departementen krijgen ook de lokale overheden de kans het geweld uit te bannen. ANP kaanse ontwerpregeling voor on der meer de grensovergangen. Rice zei gisteren in Ramallah dat zo'n regeling 'in zicht' is. Volgens de Palestijnse president Abbas, zijn de partijen het zelfs zo goed als eens. De regeling heeft betrekking op de nasleep van Israels terugtrekking uit de Gazastrook. Die is in september voltooid, maar afrondende ak koorden lieten op zich wachten. De speciale Amerikaanse gezant Wolfensohn voor het terugtrek kingsproces, heeft zich de afgelo pen weken steeds teleurgestel- der uitgelaten over de Israëli sche opstelling. Het voornaamste struikelblok leek gisteren Israëls eis voor vol ledig toezicht via videocamera's op de Rafah-grenspost tussen de Gazastrook en Egypte. Ook de heropening van het internationa le vliegveld in de Gazastrook en de aanleg van een zeehaven vor men twistpunten. Veilige route Er leek gisteren wel overeen stemming te bestaan over de overslag van goederen bij de Karni-grensovergang tussen de Gazastrook en Israël en over een heropening van een 'veilige route' tussen Gaza en de Weste lijke Jordaanoever voor Pales tijns verkeer. Volgens onbevestigde berichten was Rice gisteravond van plan een akkoord te forceren waarbij vertegenwoordigers van het Pa lestijnse Bestuur, Israël en de Europese Unie gezamenlijk een operatiekamer zullen bemannen om het personenverkeer bij de grensovergang bij Rafahrin de gaten te houden. Het goederen verkeer moet verlopen via een grenspost in de buurt, tussen Is raël en Egypte, waar Israël het alleen voor het zeggen heeft. Naast een 'veilige route' met in konvooi rijdende autobussen zou de regeling ook de verwijde ring omvatten van 125 militaire controleposten op de Westoever. Dat zou het dagelijks leven van de Palestijnen aanzienlijk ver lichten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5