PZC Wethouder ligt zwaar onder vuur Kluizendok van groot belang voor Gent Zeeuwse jeugd drinkt evenveel als Vlaamse Een cadeau van zwarte Piet Parochie viert Elisabethfeest De Deckere informeerde Hulster raad niet over bouwvergunning Schapershoek ©ndernemer Prioriteit voor winkels in centrum Eis werkstraf in plaats van celstraf Banden leeg laten lopen kost geld zeeuwse almanak Bereisd 3:0113-315649 B;P*nl SÏÏTSÏÏ AAGoes ^(ÏÏiidden'-Iealand: 0113-315520; ««Vlaanderen; 0114-372770; giraal 020-4562500. dinsdag 15 november 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Drie boten achterop in Ocean Race KNEUZEN - Voor de derde keer houdt de Elisabeth-paro- chie Midden-Zeeuws-Vlaande- ren vrijdag en zondag de Elisa- bethdagen, met activiteiten vooralle leeftijden. Tot de Elisabeth-parochie beho ren ongeveer 7700 gezinnen, ver- over negen woonkernen n de Kanaalzone. Vrijdagavond wordt in de aula van het Zeldenrust/Steelant-college een party voor jongeren gehouden. g staat Westdorpe cen- raal bij de verschillende activi teiten. In een feesttent op het kerkplein is er een kindermid- met clown Francesco. Ook TERNEUZEN - Vluchtelingenkinderen uit Midden-Zeeuws-Vlaanderen genoten gis teravond in Terneuzen van een sinterklaasviering. Op initiatief van Vluchtelingen werk werden in buurthuis de Triangel zestig kindertjes getrakteerd op snoep, een ca deautje en een poppenvoorstelling. De jonge toeschouwers genoten van het verhaal over een beer en zongen luidkeels sinterklaasliedjes mee.Toen plots Sinterklaas met drie Pieten het zaaltje betrad, wipten sommigen verschrikt op, maar er was vooral veel vreugde. Sint had voor iedereen iets meegenomen: poppen, schetsboeken, autoo tjes, knuffels en andere kleine speelgoedattributen kwamen uit de pakjes tevoor schijn. De cadeautjes waren beschikbaar gesteld door vrouwenclub ILC Dow; ook di verse middenstanders hadden goederen gegeven. foto Wim Kooyman komt naar Westdor pe. 's Ochtends is er om 10.30 uur een feestelijke kerkdienst in de plaatselijke kerk, waarbij al le vijf de pastors uit de parochie Voorgaan. Na een gezamenlijke broodmaaltijd kunnen de aan wezigen deelnemen aan een mu- iektocht. De Elisabethdagen 'orden om 15.45 uur afgesloten met een concert in de kerk. door Wout Bareman GENT - Elf jaar na goedkeuring van de plannen is gisteren het Kluizendok aan het Kanaal Gent-Terneuzen bij Evergem in (Advertentie) gebruik genomen. De Belgische prins Laurent verrichtte de ope ning, althans, hij stond er bij en keek er naar. De uitbreiding van de Gentse haven op de wes telijke kanaaloever vergde een investering van 136 miljoen eu ro. Het levert het Havenbedrijf Gent 400 hectare extra haventer rein op achter 4,2 kilometer ka de. Het Kluizendokproject wordt in Gentse havenkringen be schouwd als een goede tegenhan ger van de Axelse Vlakte/Autri- chepolder in de Zeeuws- Vlaam se Kanaalzone. Een kwart van de terreinen is al uitgegeven. De ingebruikname van het dok is volgens prognoses goed voor een stijging van de goederen overslag met dertig procent (7,5 miljoen ton). Vorig jaar werd in de Gentse haven 25 miljoen ton behandeld. Als alle terreinen aan de nieuwe insteekhaven in gebruik zijn, moet het Havenbe drijf elders in het gebied inbrei- den. Maar havenschepen D. Ter- mont sluit ook een sprong over de grens, richting Axelse Vlakte en westelijke kanaaloever, niet uit. De aanleg van het dok verliep niet zonder problemen. De ha venbestuurders moesten drie ob stakels uit de weg ruimen: de zwaar verontreinigde stort plaats van het chemische bedrijf La Floridienne, het gehucht 't Zandeken en de spoorlijn Ter- neuzen-Gent moest worden ver legd. Het tracé van de zogenoem de Dow-spoorlijn loopt inmid dels enkele kilometers westelij ker. De onderhandelingen daar over zorgden voor ruim twee jaar vertraging. De bewoners van 97 woningen, winkels en boerderijen in 't Zandeken zijn inmiddels, op een enkeling na, vertrokken. De Vlaamse rege ring trok er 25 miljoen euro voor uit. Het ruimen van de stortplaats met zwaar chemisch afval kostte nog eens 13 mil joen. Havenschepen Termont wees erop dat de kademuren van het dok meer dan achttien meter diep steken, met het oog op de verdieping van het ka naal. De keuze daarvoor hangt nauw samen met de door Gent gewenste aanpassing van het ka naal, na de bouw van de veel grotere nieuwe zeesluis bij Ter- neuzen. Met die nieuwe sluis, het aangepaste kanaal, de aan leg van een nieuw rangeerter rein bij het dok, een grotere bin- nenvaartsluis bij Evergem en de goede verbindingen met het in ternationale wegennet heeft Gent straks alles in huis om uit te groeien tot dé multimodale haven van de Rijn-Schelde-Del- ta, meende Termont. Minister K. Peeters (openbare werken) zei hem alle steun toe, vooral ook in de onderhandelin gen met Nederland over de sluis en het kanaal. Peeters kwam met extra geld over de brug voor onder meer baggerwerken. Hij beloofde ook na te denken over extra geld voor een kanaal tunnel bij Sluiskil, die dieper steekt dan de 13,5 meter waar van Nederland uitgaat. Het was de bedoeling dat prins Laurent (tweede van rechts) het Kluizendok met drie gongslagen offi cieel zou openen, maar de prins weigerde. Hij liet het karwei over aan (vlnr) minister K. Peeters, fede raal vice-premier F. Van Den Bossche en havenschepen D. Termont. foto Wim Kooyman J jnffghfiila van Doorsselaer gULST - De Hulster wethouder E de Deckere ligt zwaar onder fuuromwille van het achterhou- fc den van informatie over het ver- |enen van een bouwvergunning in Schapershoek. De gemeente- i raad van Hulst vindt dat hij F door de wethouder is voorgelo- i gen. Progressief Hulst is zelfs be lt reid een motie van wantrouwen is legen De Deckere in te dienen. Naar nu blijkt hebben de Huls- 4» ler fracties afgelopen donder- ia dag tijdens de raadsvergadering voor Jan met de korte achter naam een gloedvol betoog gehou- t;i den tegen de afgifte van een A bouwvergunning voor een wo- ning in buurtschap Schapers- li: hoek. Ten tijde van de raadsver- t gadering wist verantwoordelijk Ir wethouder De Deckere al dat de al vergunning toch is verleend, üj maar lichtte de raad hierover jj. niet in. De fracties beschuldig- la den De Deckere nu van te heb ei; bengelogen. i „De wethouder is een onhe te trouwbaar figuur", zegt F. de Vries van Progressief Hulst. „Ik stel zijn betrouwbaarheid ter discussie. Hij heeft als wethou dereen actieve informatieplicht naar de raad toe, maar lapt die iï aan zijn laars. Het is onbeschoft 12 zo te liegen en het getuigt van *j minachting voor de raad. Onze partij is bereid een motie van it wantrouwen tegen hem in te die- nen." Ook bij de PvdA is de ac tie van De Deckere in het ver keerde keelgat geschoten. „De raad is gewoon voor joker gezet, waarom zitten wij daar eigen lijk nog?", zegt fractievoorzit ster D. van Damme. De PvdA wil niet zover gaan dat ze van de motie van wantrouwen steunt, maar eist wel dat de on derste steen boven komt. „We willen excuses en uitleg van de wethouder." Ook het CDA en de WD willen het naadje van de kous weten. Bewoners van het Schapershoek- pad kwamen in oktober in het verweer tegen de bouwvergun ning voor de moderne woning in het Schapershoekpad bij Vogel waarde. Zij vinden dat de wo ning daar niet past en hekelden de door de welstandscommissie gevolgde procedure, die volgens de bewoners rammelt. Burge meester en wethouders zouden naar aanleiding van de bezwa ren de procedure voor de bouw vergunning overdoen en tot een nieuw besluit komen. In de raadsvergadering van vori ge week vroegen de Hulster frac ties het college met klem die bouwvergunning niet te verle nen, omdat ook zij van mening zijn dat de woning niet past in het Schapershoekpad. Wat zij toen niet wisten, was dat het col lege al lang een besluit had geno men. De woning mag er wel ko men en de brief met deze mede deling was al op weg naar alle belanghebbenden, zowel de aan vragers van de bouwvergun ning, als de omwonenden. Maar dat vertelde De Deckere niet. Die zei enkel dat de omwo nenden altijd nog naar de be stuursrechter kunnen stappen als ze het niet eens zijn met de beslissing van het college. „Wij gingen hoopvol naar huis, we kregen immers zoveel steun van de raad", zegt R. van den Heuvel, bewoner van het Scha pershoekpad. „En twee dagen la ter krijgen we een brief van het college waarin ons wordt mede gedeeld dat de bouwvergunning wederom is verleend! Een poli tieke wanprestatie ten top. De raad is voor de gek gehouden en behandeld als een stel onbenul len." De Deckere reageert onbewogen op de consternatie rond zijn per soon. „Zijn ze boos op me? Dat mag. Ja, ik wist dat die bouwver gunning is toegezegd, maar ik heb daarover gezwegen omdat de brief met deze boodschap on derweg was naar de belangheb benden. Ik vond het niet kies daar in de openbaarheid van de raadsvergadering over te spre ken terwijl de belanghebbenden nog niet ingelicht waren. Zo sim pel is het." Los daarvan zei De Deckere het niet handig te vinden dat het col lege voor elke bouwvergunning toestemming moet vragen aan de raad. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet proberen de winkelfunctie van de binnenstad te versterken. Met ontwikkeling van detailhandel op locaties buiten het cen trum moet terughoudend worden omgegaan, vindt de Ka mer van Koophandel. „Zeker als deze een aantasting (dreigen te) vormen van de detailhandel in de binnen stad." De Kamer van Koophandel (KvK) hoopt dat politie ke partijen dit als speerpunt meenemen in hun verkie zingsprogramma voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. Om het kernwinkelgebied van Terneuzen meer kracht te geven, moet een aantrekkelijke invulling van de Kop van de Noordstraat bovenaan de politieke agenda worden gezet. Een eerder plan werd afgeblazen. „De ge meente dient voor dit gebied een alternatief en haalbaar plan te maken", aldus de KvK. Ook de aankleding van de Scheldeboulevard en de verbetering van routes naar de binnenstad moeten prioriteit krijgen. De winkelgebieden in Sas van Gent en Axel verdienen volgens de KvK even eens aandacht van de gemeente. DEN HAAG - Een 39-jarige Rotterdammer vindt dat hij door de politierechter in Middelburg veel te zwaar ge straft is voor het kweken van hennep in Breskens. De ver dachte kreeg drie maanden celstraf opgelegd, maar vocht dat vonnis gisteren aan bij het gerechtshof in Den Haag. De politie deed op 22 maart vorig jaar een inval op een zolderverdieping in Breskens, waar de verdachte een plan tage van ruim vierhonderd planten had opgezet. Volgens zijn eigen verklaring had de Rotterdammer de plantage pas sinds een paar maanden. Hij bekende onmiddellijk dat hij de eigenaar was van de plantjes. De man hoopte een zakcentje te verdienen; zijn eenmans zaak was kort daarvoor over de kop gegaan. Bij het ge rechtshof legde de man gisteren uit dat hij zijn leven in middels weer op de rails had. Na veel moeite zou hij weer een baan en een huis hebben gevonden. De verdachte was bang dat allemaal weer kwijt te raken als hij de gevange nis in moest. De aanklager bij het hof vond ook dat er geen maatschappelijk belang bij gediend was om de man op te sluiten. Daarom eiste hij een werkstraf van 120 uur. Om ervoor te zorgen dat de man niet nog eens dezelfde fout maakt, eiste hij daarnaast twee maanden voorwaar delijke celstraf. Het hof doet over twee weken uitspraak. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Oost-Souburg veroordeeld tot honderd euro boete. De Souburger had 27 maart dit jaar in Vlissingen de banden van de auto van zijn ex-vriendin leeg laten lopen. door René van Stee BRUGGE - Het gebruik van al cohol en drugs onder scholieren tussen 14 en 18 jaar in Zeeland is hetzelfde als onder jongeren in dezelfde leeftijdsgroep in Oost- en West-Vlaanderen. Ook roken zij evenveel. Dat blijkt uit een grensover schrijdend onderzoek naar ge bruik van verdovende middelen in deze drie provincies. Verder komt naar voren dat er geen ver schil is tussen stads- en platte landsjongeren of regio's. Ook de grens tussen Vlaanderen en Ne derland doet er niet toe. Boven dien zijn factoren die verwijzen naar traditionele risicogroepen (jongeren uit gebroken gezinnen of van bepaalde onderwijsvor men) niet of nauwelijks van in vloed. De Terneuzense wethouder C. Lief ting (volksgezondheid), gis teren in Brugge aanwezig bij de presentatie van de resultaten, verwacht dat het onderzoek het begin is van gezamenlijke pre ventieve stappen tegen het ge bruik van alcohol en drugs. Lief- ting acht het van belang dat de focus niet alleen is gericht op het gebruik van cannabis, maar op middelengebruik in het alge meen. Zo tonen de onderzoeks- cijfers aan dat alcoholgebruik meestal niet van voorbijgaande aard is en vaak tot gedrags- en lichamelijke problemen leidt. „In het algemeen hoort midde lengebruik bij de levensstijl die de jeugd zich wil aanmeten. Het maakt niet uit waar zij wonen. Het is dus zaak om daar geza menlijk iets aan te doen. Dat kan door de goede dingen van het preventiebeleid in zowel Zee land als Oost- en West-Vlaande- ren met elkaar te combineren." Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de Euregio Scheldemond. Uit een steek proef onder meer dan driedui zend jongeren tussen 14 en 18 jaar blijkt dat 95 procent wel eens alcohol heeft gebruikt, 58 procent heeft gerookt en 30 pro cent cannabis heeft gebruikt. Voor harddrugs zoals xtc en co caïne gaat het om 7 procent. Van de alcoholdrinkers blijkt 80 procent dat de laatste maand nog te hebben gedaan. Tweeder de van de respondenten is wel eens dronken geweest. Risico De onderzoekers brachten ook risicofactoren in beeld. Zo blijkt dat jongeren wier ouders of vrienden middelen gebruiken, een grotere kans hebben dat ook zelf te doen. Ook jongeren die vaker uitgaan of een minder po sitief zelfbeeld hebben, lopen een groter risico. De onderzoe kers concluderen dat er kansen zijn voor het uitbouwen van pre ventieprojecten of -program ma's. Een gemeente als Terneu zen en het centrum voor geeste lijke gezondheidszorg Emergis spelen er met nieuwe projecten al op in. In januari begint in Ter neuzen De Gezonde School, waarbij kinderen uit groep 7 en 8 en middelbare scholieren voor lichting krijgen over alcohol, ro ken en drugs. De afdeling versla vingszorg van Emergis laat vol gend jaar speciaal getrainde jon geren in uitgaanscentra met leef tijdsgenoten in gesprek gaan. Altijd handig iemand in de buurt te hebben die wat meer van de wereld heeft gezien dan Valkenburg, Volendam en Vrouwenpolder. Die is vaak beter thuis in de topogra fie dan minder bereisden. „Jij hebt toch gevaren", klonk het laatst op dat Vlis- singse kantoor. „Waar ligt de haven van Sines?" „Weet ik veel", antwoordde de ex-varensgezel. „Ik was machinist, geen stuurman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41