ACTIEWEEK Veel mis in cellen Schiphol Gimbrère Vermiste familie Zeist vluchtte om dochters te kunnen houden STERK AFGEPRIJSD! Agent beoordeelt zelf of hij harder rijdt dan 160 Goud voor golden retriever Kuno S2.w VEEL ARTIKELEN Baantje hier, baantje daar? Uitkeringsduur bepaald door arbeidsverleden Wethouder Marco Pastors stapt toch op Weghalen spandoek inzet geding Koningin doopt vakantieschip Prins 'vertelt' Rijmkroniek Gevaarlijke stof ontsnapt Nederland staat massaal rood Kamer bepleit (aar extra voor leuze spaarloon it levensloop Justitie overtrad veiligheidsregels uitzetcentrum jarenlang Opgepakte moslims eisen excuses politie www. szw nl Dan weet u het snel WALSTRAAT 199 VLISSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG dinsdag 15 november 2005 jfflSDAM - Marco Pastors UojMttrijn ontslag indie- ,,|s wethouder van Rotter- Be deur is dicht, dat is Ja" zei de wethouder van lefbaar Rotterdam gisteren in ,i tv-programma Barend u Dorp. ader ging hij nog van uit dat er in de gemeenteraad toch een meerderheid zou zijn die zich tegen zijn ontslag zou ke ren. Die verwachting was gestoeld op vooral uitlatingen van Peter van Heemst, de lijsttrekker van de PvdA voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Deze zei deels achter de gewraakte uitlatingen van Pastors over moslims te staan, maar de PvdA liet gisteren weten dat Pastors toch weg moet als wethouder. „Wees een vent en stap op", ad viseerde Van Heemst Pastors. „Het is beter dat ik wegga", luid de vervolgens de conclusie van Pastors. „Het heeft geen zin de gemeenteraad te bewegen wel een verstandig besluit te ne men." Vorige week nam de Rotterdam se gemeenteraad een motie van wantrouwen tegen Pastors aan, nadat deze zich tegen gemaakte afspraken in weer had uitgela ten over moslims. Een aantal is lamitische organisaties deed zelfs aangifte van discriminatie, belediging en opruiing tegen Pastors. De gewezen wethouder zei in het katholieke informatieblad IDee onder meer: „Een Antilli aan of Kaapverdiaan weet dat stelen nooit mag. De criminele probleemgroep daarbinnen maakt geen onderscheid tussen gelovigen en niet-gelovigen. Ze stelen van iedereen. Bij moslims wordt veel van wat zij doen ver klaard vanuit hun religie." ANP AMSTERDAM - Een aantal krakers stapt naar de rechter uit onvrede over het weghalen van hun spandoeken met teksten over minister Verdonk (Integratie). Het kort ge ding dient vrijdag voor de rechtbank in Amsterdam. De afgelopen week ontstond in de hoofdstad ophef, om dat de politie spandoeken van kraakpanden verwij derde met grove leuzen over Verdonk. Op de doeken stonden teksten als 'Levend verbrand, Rita bedankt'. Justitie beti telt de teksten als smaad. De krakers voelen zich evenwel aangetast in hun vrijheid van meningsuiting. ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix doopt dinsdag 20 decem ber bij Merwede Shipyard in Hardinxveld-Giessendam het nieuwe vakantieschip van de Nationale Vereniging de Zonnebloem. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren aangekondigd. Ms. De Zonnebloem vervangt het huidige vakantieschip. Dat heeft 21 jaar dienst gedaan en op 730 reizen 46.720 zieke en gehandicapte passagiers over de Rijn naar Duits land vervoerd. ANP GRONINGEN - Willem-Alexander speelt een centrale rol in de Rijmkroniek des Vaderlands van dichters Driek van Wissen en Jean Pierre Rawie. De kroniek is geschreven vanuit het vertelstandpunt van de prins, die de geschiede nis van Nederland onderwijst aan zijn dochter Amalia. Van Wissen heeft dat gisteren laten weten. De Rijmkro niek des Vaderlands verschijnt 26 november en behandelt de vaderlandse geschiedenis in dichtvorm. Het boekwerk is doorspekt met voorbeelden waarmee Wil lem-Alexander zich volgens de schrijvers nauw verbon den moet voelen. ANP HOOGERHEIDE - Bij Fokker Services in Hoogerheide is gisteren de gevaarlijke, explosieve stof hydrazine ont snapt. Niemand raakte gewond. Wel zijn twee gebouwen op het bedrijfsterrein korte tijd ontruimd geweest, meld de de politie. Het bedrijfsongeluk gebeurde toen tijdens reparatiewerk aan een F16 een leiding werd geraakt. Hydrazine is een reukloze stof en wordt als brandstof gebruikt voor raket ten en straaljagers. ANP DEN HAAG - Nederlandse huishoudens hebben nog nooit zo rood gestaan als nu. De roodstand op de lopende rekeningen bedroeg eind september in totaal 7,3 miljard euro, ruim 6 procent meer dan een jaar eerder en een abso luut record. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gisteren bekend. Het gemiddelde negatieve saldo op rekeningen met rood stand is met 14 procent gestegen tot 2400 euro. Hoewel de Nederlandse banken zeggen dat ze er niet op uit zijn om roodstand te bevorderen, maken ze het hun klanten wel erg gemakkelijk. Zo is het heel gewoon elke klant die een betaalrekening opent direct de aanbieding voor een kre diet van 1000 euro aan te bieden. GPD n overlast van drugshandel te- in te gaan, wil de minister de piumwet zo aanpassen dat een ïgemeester de bevoegdheid tijgt illegale verkooppunten, als in woonhuizen en panden, sluiten. Nu moet daar eerst de ichter aan te pas komen. ANP Vietteelt blijft i0or gemeenten erboden terrein gj haAG - Gemeenten die eêwcrken aan een experiment jor gereguleerde wietteelt, vertreden de wet. Minister Don- (Justitie) zal in dat geval het penbaar Ministerie (OM) vra- I om tegen deze gemeenten pietreden. ibewindsman zei dat gisteren ie Tweede Kamer tijdens het bal over de begroting van zijn inislerie van Justitie voor 106. Daarin behandelden de facties tal van onderwerpen en rachten ze zelf nieuwe ideeën .meeste zorgen bestaan over capaciteit van de recht zak. de nazorg na een cel- laf, jeugdcriminaliteit, over sten verloedering. Veel vra- m zal Donner schriftelijk be- Jwoorden, waarna volgende eek de afronding plaatsvindt, ankzij een ommezwaai bij de VD bestaat sinds kort een Ka- enneerderheid voor proeven Kt de teelt van wiet om koffie kops te bevoorraden. Maar tonner benadrukte dat het Ne- rlandse strafrecht daarvoor en ruimte biedt. „Het OM eedt op tegen wat strafbaar is steld in de wet." Nederland edoogt de verkoop van kleine jeveelheden softdrugs in kof eshops, maar de aanvoer ervan tot dusver verboden, en experiment is volgens Don- er pas denkbaar als alle illega- koffieshops zijn gesloten en geen illegale wietteelt meer door Rudi Buis en Jan Salden HOOFDDORP - Justitie heeft in het detentie- en uitzetcentrum op Schiphol-Oost de regels voor brandveiligheid jarenlang stel selmatig overtreden. Brandwe rende deuren stonden open en nooduitgangen waren afgeslo ten. Ook bleken boven rookwe- rende deuren ventilatieroosters aangebracht, waardoor rook zich snel kon verspreiden. Dat staat in een dossier van de gemeente Haarlemmermeer. Uit de stukken blijkt dat de brand weer en de gemeente regelmatig botsten met justitie, dat gebrui ker is van het complex op Schip hol-Oost. Justitie moest afgelo pen mei tot twee keer toe een dwangsom van duizend euro be talen omdat gebreken niet wa ren verholpen. Uit de stukken valt niet op te maken of er ook gebreken zijn geconstateerd in vleugel K van het detentiecentrum, waar 27 ok tober na een felle brand elf ille galen om het leven kwamen. Wel moesten na de bouw eind 2003 op aandrang van de brand weer twee extra openingen in het hek worden gemaakt, omdat anders bluswagens dit deel niet konden bereiken. Bij diverse controles heeft de brandweer in alle delen van het 'oude' cellen complex - de rechtbank in het gebouw en de bijgebouwen van het Openbaar Ministerie - gebre ken geconstateerd. Pas bij een laatste inspectie, drie weken voor de brand, zou alles in orde zijn geweest. Defect De brandweer stelt bij meerdere inspecties in 2003, 2004 en 2005 vast dat rook- en brandwerende deuren worden opengehouden. In de ruimten van het OM, 'Ge bouw 91', zijn aanduidingen voor vluchtroutes defect. Nood- deuren blijken alleen met een sleutel open te kunnen worden gemaakt. Omdat de ventilatie in het ge bouw niet optimaal is, doet Ach- mea Arbo in oktober 2004 onder zoek. De inspecteurs constate ren dat er luchtroosters boven de rookwerende deuren zijn ge plaatst, waardoor rook zich snel kan verspreiden. „Hierdoor is er sprake van een sterk verhoogd letselrisico met mogelijk dodelij ke afloop bij brand." Het rapport meldt niet of deze si tuatie ook gold voor de verwoes te vleugel K. Uit het dossier blijkt dat de gemeente onder grote druk stond van justitie en de Rijksgebouwendienst (RGD). Justitie dringt er meerdere ke ren op aan nog voordat het ge bouw brandveilig is bevonden, een aantal cellen in gebruik te nemen. „Het alternatief is het heenzen den van gedetineerden", schrijft projectleider H. van Zanten van de RGD op 17 januari 2003 aan de gemeente. Minister Donner van Justitie lag onder vuur van de Tweede Ka mer om bolletjesslikkers die op Schiphol werden aangehouden direct op te sluiten. GPD Advertentie - MART VISSER - GANT WOMAN - RIVERWOODS - door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De politie mag mag bij spoedritten en achtervol gingen in principe niet harder rijden dan 160 kilometer per uur. Binnen de bebouwde kom geldt vanaf volgend jaar een maximumsnelheid van 70 kilo meter. Dat is het gevolg van een nieuwe richtlijn van de Raad van Hoofdcommissarissen. De nieuwe regel betekent niet dat de politie extreme hardrij ders laat lopen, aldus een woord voerder van de Raad van Hoofd commissarissen. „Als iemand er met 180 kilometer vandoor gaat en de betrokken agent schat in dat het veilig genoeg is toch de achtervolging in te zetten, dan mag dat." Mocht de betrokken agent toch brokken maken, dan wordt achteraf beoordeeld of hij een aanvaardbaar risisco heeft genomen. De agent moet over schrijding van de snelheids- grens van 70 of 160 kilometer per uur wel doorgeven aan de meldkamer. Die kan bevelen de achtervolging af te breken. Daarbij wordt een afweging ge maakt tussen de risico's voor het verkeer en de reden voor de spoedrit. „Als een slachtoffer van een in breker thuis met een pistool op de borst staat, is dat iets anders dan een snelheidsovertreder", zegt de woordvoerder. Hij bena drukt dat er nog andere moge lijkheden zijn om hardrijders te pakken. „Als het kenteken be kend is, kan zo iemand later nog worden opgepakt." GPD EN HAAG - De Tweede Ka- pr wil dal burgers een jaar itra de tijd krijgen om een keu- I te maken tussen het spaar- L en de nieuwe levensloopre- jling, die vanaf 2006 sparen por verlof mogelijk maakt. 5 de plannen van het kabinet loeien burgers nu nog voor 1 ja- pri kiezen tussen de twee jaarvormen. pAen PvdA, samen een meer- prheid in het parlement, vin- p dat er nog te veel onduide- peid is voor burgers. Ze die- p vandaag bij de behandeling Met Belastingplan 2006 een pjzigingsvoorstel in om de ver lichte keuze uit te stellen tot 1 puari 2007. )e wet wordt nu zo aangepast lat mensen die volgend jaar nog loorgaan met hun spaarloon jan het einde van 2006 ervoor linnen kiezen hun spaartegoed pog in te zetten voor de le- Noopregeling. ANP ANDIJK - Een Drentse patrijshond apporteert een stuk wild tijdens de Nimrod in hel Westfriese recreatiegebied Streekbos. De Nimrod, de jaarlijkse wedstrijd voor de ab solute top van de jachthonden in Nederland, werd gisteren gewonnen door de 75-jari- ge Leen Geelhoed uit Kortgene met zijn golden retriever Kuno from the Go-Getters. De vierenhalf jaar oude hond moest in drie moeilijke jachtproeven in totaal negen stuks wild apporteren. Kuno wist 273 van de mogelijke 300 punten te vergaren. Deel nemers aan de Nimrod moeten zich tijdens het voorafgaande jaar bewezen hebben, onder meer in jachtproeven van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging. Plaat sing voor het evenement is niet mogelijk; de jager en zijn hond kunnen alleen worden uitgenodigd voor de Nimrod en dat gebeurt in een hondenleven slechts één keer. Leen Geelhoed had overigens met drie andere honden al eerder deelgenomen. „Maar nog nooit gewonnen. Hoger dan dit kan ik niet komen, dit is het hoogste dat er is in Neder land", zei hij gisteravond. De inwoner van Kortgene traint Kuno al sinds hij hem heeft, „en dat is sinds hij negen weken oud was." foto Juan Vrijdag/ANP Advertentie AMSTERDAM - De twee mos limmannen die op 1 november uit een trein in Amsterdam wer den geplukt wegens verdacht terroristisch gedrag, eisen excu ses van de politie. Ze hebben een brief geschreven aan hoofdcommissaris Weiten waarin ze hun verhaal vertellen en hun ongenoegen uiten over de wijze waarop ze zijn behan deld. De politie arresteerde de twee mannen omdat reizigers hadden gebeld dat de twee, die gekleed waren in een djellaba, zich ver dacht gedroegen. Ze werden al gauw weer vrijgelaten, toen bleek dat ze enkel een islami tisch reinigingsritueel uitvoer den. ANP Vandaag komen de moeder en vier dochters weer aan in Neder land. De dochters worden onder gebracht bij twee crisispleegge zinnen van de Stichting Gerefor meerd Jeugdwelzijn (SGJ). Hun moeder gaat tijdelijk bij familie of vrienden wonen, aldus een SGJ-woordvoerder. De vader wordt waarschijnlijk eind deze week uitgeleverd. Hij wordt ver dacht van oplichting en poging tot brandstichting. Als autorij schoolhouder zou hij, toen hij in geldnood kwam, meerdere leer lingen geld hebben laten beta len voor rijlessen die ze nooit kregen. Na vertrek uit het woon huis in Zeist, zou hij verder op zettelijk een gaslek hebben ver oorzaakt. De Zeist buurtbewo ners in Zeist reageren opgelucht nu het gezin weer terecht is. Ze zijn blij dat de dochters gezond zijn. Volgens een straatgenoot, die anoniem wil blijven, werden de kinderen verwaarloosd. „In de winter zag je de meisjes nog steeds in zomerkleding rondlo pen. Vrouwen uit de buurt heb ben voor die kinderen kleding ingezameld." Armoede De oorzaak van de verwaarlo zing is mogelijk armoede. Het gezin kreeg voortdurend deur waarders op bezoek, bevestigt overbuurvrouw Arja Veerman. „Het was de familie Flodder", zegt ze. „Het huis werd ook to taal niet onderhouden." De va der was, volgens de anonieme straatbewoner, al langere tijd overspannen. GPD zijn mei hun gezin naar Duits land gevlucht om te voorkomen dat ze hun vier dochters aan Jeugdzorg moesten afstaan. Dat heeft het ouderpaar, dat al vier maanden werd vermist, aan de Duitse politie verklaard. De familie werd zondagochtend bij toeval door een jogger ont dekt in een bos bij het Duitse Geltendorf, een dorpje in Ober- bayern. Hij waarschuwde de po litie toen hij zag dat twee vol wassen en vier kinderen samen in één auto leefden. De rechter besloot in augustus dat de meisjes niet langer thuis konden blijven wonen. Eerder werden hun twee oudste zoons al uit huis geplaatst. Vier dagen voordat de rechter zijn definitie ve oordeel velde, verdween het gezin spoorloos. door Frouke Tamsma DEN HAAG - De vaste 'bedenk tijd' voordat een vrouw een abortus mag laten uitvoeren moet uit de wet geschrapt, blijkt uit een evaluatie van de wet in opdracht van Volksge zondheid. De vaste bedenktijd van vijf dagen geldt vanaf 1984. Het instituut ZonMw, dat het onderzoek naar de werking van de Wet Afbreking Zwanger schap uitvoerde, moet de abor tusarts per geval kunnen bepa len hoe lang de vrouw moet wachten. In 80 procent van de gevallen blijkt de vrouw langer bedenktijd nodig te hebben dan de vijf dagen die in de Abortus wet staan, aldus het rapport. De tijd die een vrouw nodig heeft om tot een afgewogen beslissing te komen verschilt per individu, licht onderzoeker professor Sjef Gevers van het Amsterdam Me disch Centrum toe. „Acht van de tien keer heeft de vrouw lan ger bedenktijd nodig dan de vijf dagen die nu in de wet staan. In sommige gevallen volstaat juist een kortere beslistermijn." Met name allochtone vrouwen twijfelen langer, stellen de on derzoekers. Zij ondergaan ook acht keer zo vaak een abortus als autochtone vrouwen. Van el ke tien abortussen worden er zes uitgevoerd bij een autochto ne wouw. Surinaamse en Antilli aanse vrouwen doen het vaakst een beroep op een abortuskli niek. In 2004 ondergingen 77 van elke duizend Surinaamse- en Antilliaanse vrouwen een abortus, tegen vijf per duizend autochtone vrouwen. GPD door Floor Liqtvoet DEN HAAG - De autorijschool houder uit Zeist en zijn vrouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3