Tijdgeest nekt vrijwilligerswerk pzc Hedendaagse stillevens in IJzendijke Mike Morgan en Flavium op Bluesroute in Vlissingen Werk van grote namen in Revolution Gallery D&T tegen hoger salaris Delta Fietsster gewond bij aanrijding Cel in voor bezit kogelpatronen Wake slachtoffers Schipholbrand Inbraken in bedrijfspanden Lezing over rechters bij RA dinsdag 15 november 2005 SLUIS - De Sluise oppositiepartij Dorpsbelangen Toe risme (D&T) is tegen een salarisverhoging van bijna 1700 euro per jaar voor de commissarissen van Delta. Het ener- giebedrijf vindt dat de leden van de Raad van Commissa rissen een vergoeding moeten ontvangen die vergelijk baar is met wat commissarissen van andere bedrijven krij gen. D&T is het daar niet mee eens en hoopt daarom dat het dagelijks bestuur van de gemeente Sluis een signaal afgeeft in de volgende aandeelhoudersvergadering van Delta op maandag 12 december. „Wij vinden deze salaris verhoging in geen enkele verhouding staat tot de salaris sen van andere werknemers in diverse sectoren, waar juist loonmatigingen worden voorgestaan", schrijft raads lid L. Baarends. Hij zal het college van burgemeester en wethouders donderdag tijdens de gemeenteraadsvergade ring vragen zijn onvrede over te nemen. „Wil het college bij Delta kenbaar maken dat het salaris van de commissa rissen alleen verhoogd moet worden met de inflatiecorrec tie? En dat de commissarissen die het hiermee niet eens zijn hun functie dan maar beschikbaar moeten stellen?", vraagt Baarends. VLISSINGEN - Een 46-jarige vrouw uit Vlissingen is gis termorgen rond acht uur gewond geraakt bij een aanrij ding. Ze werd op het kruispunt Gerbrandystraat-Alexan- der Gogelweg aangereden door een auto. De bestuurder van een auto, een 58-jarige Vlissinger, verleende haar geen voorrang. De vrouw hield een gekneusde heup en een hersenschudding over aan de botsing. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een negentienjarige inwoner van Terneuzen voor het bezit van munitie een week gevange nisstraf opgelegd. De verdachte werd wel vrijgesproken van heling van een bankpas en een auto. Bij de Terneuze- naar werd 3 december vorig jaar een doosje met kogelpa tronen aangetroffen. GOES - Op de Grote Markt in Goes wordt donderdaga vond van 19.50 tot 20.05 uur een wake gehouden om de slachtoffers van de Schipholbrand te herdenken. Burge meester D. J. van der Zaag van Goes zal tijdens de korte bijeenkomst het woord voeren. Na het luiden van de klok ken van de katholieke kerk om 20.00 uur worden twee mi nuten stilte in acht genomen. Goes sluit zich hiermee aan bij een initiatief van organisaties, zoals Vluchtelingen werk Nederland, Inlia en Amnesty International. GOES - In Goes en Kapelle is ingebroken in bedrijfspan den. In de nacht van zondag op maandag werd een in braak gepleegd in een bedrijfspand aan de Nobelweg in Goes. Daarbij werd een onbekend geldbedrag buitge maakt. In het weekeinde vond ook een inbraak plaats in een pand aan de Smokkelweg in Kapelle. Daar werden ge reedschap, een stofzuiger en verwarmingsmaterialen mee genomen. Oosterlander verliest baan door rijverbod VLISSINGEN - De jaarlijkse Bluesroute in Vlissingen biedt vrijdag dertien optredens. De voornaamste acts zijn Flavium en Mike Morgan The Crawl. De meeste deelnemers aan de Bluesroute spelen drie keer: rond 22.15 uur, 23.30 uur en 0.45 uur. Peter Lavell is al eer der op de avond actief. Hij zingt tussen 19.30 en 22.00 bluesklassiekers in restaurant Belle-Amie op het Bel- lamypark. Het echte openingsconcert is om 20.30 uur in De Piek, waar de Texaanse gitaarvirtuoos Mi ke Morgan met zijn band The Crawl op het podium staat. Morgan was vorig jaar de top per op de Bluesroute in Goes en is deze week opnieuw in Ne derland, voor een reeks van op tredens. Een grote naam uit eigen land is die van Flavium, bekend van de hit 'Nightlife'. De band bestaat al sinds 1969, maar kende in de loop der jaren veel wisselingen in de bezetting. De laatste jaren was er een nauwe samenwerking met Brainbox, maar die combina tie is vorig' jaar gestopt. Flavium bestaat nu uit Jos Veldhuizen (zang, mondharmo nica), Anne-Geert Bonder (gi taar), Eric Bagchus (bas), Govert van der Kolm (toetsen) en Hans Waterman (drums). Een nieuw albuin zou in voor bereiding zijn. Het vijftal speelt zowel om 22.30 uur als om middernacht in Groen Licht. In café Popeye is de Ameri kaan Bill Roseman, bekend vanwege zijn funky gitaar- werk, te zien. Hij was in het verleden regelmatig te gast op de diverse bluesroutes die in Zeeland worden gehouden. Uit België komen twee bands. In 't Zottekot staan The Rhum- ba Kings, die blues uit de ja ren vijftig vermengen met rockabilly. Café The Wicked is het podium voor Maxwell Street, onder aanvoering van slidegitarist Marino Noppe. De groep was eerder dit jaar een van de smaakmakers op het Bluesfestival in Kwaden- damme. De Texaanse gitaarvirtuoos Mike Morgan speelt met zijn band The Crawl in De Piek. The Dockers uit Vlissingen spe len een thuiswedstrijd in café De Concurrent. De vijf haven arbeiders spelen nummers van onder anderen ZZ Top en Dr. Feelgoed. Het Walcherse zes tal Littl'Xtra, dat in The Hop- pit optreedt, combineert aller lei stijlen, met zowel eigen als andermans werk. Ook uit Zee land komt Freddy Who?, die onder leiding van Diana van Belzen (voorheen actief in Bluesbox) covers van onder an deren Johnny Lang en Walter Trout brengen. Te zien in Michieltje. Tijdens de Bluesroute vorige maand in Goes was Jeroen Sweers samen met zijn band een van de publiekstrekkers. Daarom is hij met zijn boogie woogie ook in Vlissingen te zien en wel in café Soif. De overige optredens zijn van The Bluescrowns (Pare Cent ral), The Shiner Twins (voort zetting van Crown Jewels; ca fé Speyk) en The Ride (Frag- gles). Bluesroute Vlissingen, vrijdag IS november vanaf 19.30 uur op dertien podia in de Vlissingse binnenstad. DDELBUBG - De Middel- politierechter M. Klaren- J leende gisteren geen enkel „d»n met een twintigjarige in- w Van Oosterland. De man j voor het veroorzaken van ongeval conform de eis ver- |[|k|,| lol een halfjaar rijont- L. en veertig uur werk- *1 De rijontzegging heeft ver- Irekkende gevolgen voor de ivant hij verliest daardoor [S aanmerkelijke schuld „het ongeval. Het is een gro- efout, die u willens en wetens gemaakt. U moet maar nseen tijd niet deelnemen aan verkeer", sprak de politie- chter de verdachte aan op zijn rkeersgedrag. emanwas op 20 april dit jaar Bruinisse als bestuurder van jn auto ernstig in de fout ge- ,an door een stopbord op de mgeweg te negeren en de krui- „d met de Rijksstraatweg op rijden. Daarbij verzuimde de an voorrang te verlenen aan en auto, waarin een man met jn dochtertje zat. De verdach- jraakte de auto vol in de flank, èide auto's kwamen in de sloot recht. De man en zijn dochter eliepen door de botsing kneu- ngen. bloeduitstortingen, let- laan het hoofd en nek- en rug- jachten op. De auto's waren èlledig vernield. Er waren geen hsporen. Ik ben niet gestopt, omdat ik acht over te kunnen steken. Ik e'o daarbij de auto over het aofd gezien", erkende de man uit te zijn geweest. Hij gaf aan trijbewijs voor zijn werk niet kunnen missen, maar de poli- erechter hechtte meer waarde an het verkeersbelang. „U eeftonverantwoord gereden." MIDDELBURG - De Roosevelt cademy houdt morgen een le ring over de rechterlijke macht, preker is L. de Groot-van Leeu- jteii van de Radboud Universi- ieit Nijmegen. ie lezing wordt gegeven in het ingels en duurt van 15.00 tot li uur. Iedereen is welkom, fetoegang is gratis. oor Anita Tournois j IZEN'DIJKE - De titel van de ijaarsexpositie Food Flo ers in Galerie Le Coin Cou- urs in IJzendijke zegt het al. o (leze tentoonstelling vormen i jle thema's bloemen en voedsel e rode draad in de kleurrijke t verzameling werken. Schilde- j rijen en objecten, gepresenteerd door een keur aan internationa- i (kunstenaars, waarvan het me- cndcel Italiaans is, tonen onder peer hedendaagse stillevens. Een van deze kunstenaars die oortdurend in beweging zijn, is eBelg William Sweetlove. Ver- onden met een deel van de Itali- anse kunstscene, als licl van de 'racking Ai't groep, die zich con- entreert rond de Italiaan Omar lönda: een kunststroming die éntraal stond in eerdere exposi- ties. Ditmaal exposeert Sweetlo- E zijn Still Lives, werken van een tiental jaren geleden; schil- fnjen met een felgekleurde ver- lamelmg van delen uit onze oedselketen. Geëtaleerd in een Piix van vissen, oesters, vlees- lompen, spruitjes, kersen, kaas, jomkommers, paprika's, ravio li, Engelse drop en taartjes en Ner eetbaar spul, dat los van Elkaar verdeeld is over witte Soeken. Het totaal oogt fris, uitbundig en onschuldig. Maar na enige pëlichting van de kunstenaar verneemt men hun diepere bete rs, die beduidend minder vro lijk is. Verloedering van de voed- weten als verwerking van hor den, dioxineschandalen en tóten als Creutzfeldt Jakob worden, weliswaar vol humor, san de orde gesteld. Gelatine Sweetlove: „Bent u bekend met let feit dat het afkooksel van radermeel, dat in de vorm kan korrels gevoerd wordt aan koeien en kweekzalm en zoals u foot kan voeren tot de gekke- coeienziekte, ook wordt ge- Nikt voor het vervaardigen !anRatine, ingrediënt voor die "■^eglazuurlaag op mijn taart- f; Live: als je ervan eet, 8a je juist dood." hedendaags aanhanger van ?et Posfmodernisme gaat de kunstenaar niet alleen voor schoonheid maar wil bovenal 'E's meedelen; complexe zaken 1 de wereldproblematiek aan KM stellen op artistiek ge- m «n een bijzondere heden- Vrijwilligerswerk zocht dat bijna eenderde van alle inwo ners zich op de een of andere manier 'voor niets' inzet voor een club, vereni ging, stichting of andere organisatie. Tweederde van hen doet dat regelma tig, eenderde zo af en toe. Gemiddeld zijn evenveel mannen als vrouwen actief als vrijwilliger. Ze heb ben echter wel duidelijk verschillende interesses. Zo zijn relatief veel meer mannen actief in de politiek, de vakbon den, de sport, serviceclubs, veiligheid en rampenbestrijding, natuur, land schap en milieu. Vrouwelijke vrijwilli gers zijn vooral te vinden in sectoren als zorg en hulpverlening, onderwijs, kinderopvang en ontwikkelingssamen werking. De vrijwilligers doen vooral uitvoerend werk. Bijna eenderde is actief als be stuurder en een kwart houdt zich bezig met organisatorische werkzaamheden. Mannen doen vaker bestuurlijk werk of leidinggevend en organisatorisch werk. Vrouwen doen juist vaker uitvoerend werk. Verder blijkt dat opleiding en ge loofsbeleving invloed hebben op de in zet als vrijwilliger. Het aandeel van kerkgangers onder de vrijwilligers is op vallend groot. En hoe hoger de oplei ding, hoe vaker iemand actief is als vrij williger. Eenderde van de organisaties die met vrijwilligers werkt heeft volgens cle pro vincie een tekort tot zelfs een ernstig te kort aan vrijwilligers. Dat komt vol gens hen vooral door het ontstaan van de ik-maatschappij, de trend van indivi dualisering, waardoor mensen steeds meer op zichzelf gericht raken en min der tijd vrijmaken voor vrijwilligers werk. - -Het zijn met name de jongeren die maar moeilijk zijn te porren om actief te wor den als vrijwilliger. Nog geen kwart van de 16- tot 29-jarigen is op die ma nier actief. Dat is heel wat minder dan de senioren (60- tot 79-jarigen). Die groep vormt de kurk waarop tal van or ganisaties drijven. Bijna de helft van cle leden van deze groep is actief als vrijwil liger. De provincie vindt dat geprobeerd moet worden de jongeren meer te betrekken bij het vrijwilligerswerk. Ze moeten vol gens de nota weer leren dat het leuk is om iets voor en met anderen te doen zon der dat daar direct iets tegenover hoeft te staan. Gedacht wordt aan een Zee- landbrede promotiecampagne, speci fiek gericht op jongeren, en een debat. Op die manier moet, aldus de provincie, op een positieve wijze aandacht voor het vrijwilligerswerk worden gevraagd. Ook kan zo gewerkt worden aan het ver beteren van het imago. Daarnaast wil het provinciebestuur allerlei succesvol le initiatieven van elders, die gericht zijn op het werven en vasthouden van vrijwilligers, breed onder de aandacht brengen. De provincie verwacht verder dat het invoeren van maatschappelijke stages voor scholieren, in 2007, kan bij dragen aan het besef onder jongeren dat vrijwilligerswerk leuk en nuttig kan zijn. De provincie vindt dat de gemeenten in de eerste plaats verantwoordelijk zijn om organisaties te ondersteunen bij het werven en motiveren van vrijwilligers. Aangezien er echter tal van clubs zijn die regiobreed werkzaam zijn, vindt het dagelijks bestuur dat het zelf ook actief mag zijn op dat terrein. Ook vindt het dat het netwerk van loka le steunpunten vrijwilligei'swerk ver sterkt moet worden. De provincie is vol gens de nota dan ook bereid gemeenten met geld en daadkracht te ondersteu nen bij het oprichten van zulke steun punten. Daarbij wordt met name ook naar Zeeuws-Vlaanderen gekeken. Want in tegenstelling tot de andere Zeeuwse regio's staat er ten zuiden van de Westerschelde geen enkel steunpunt. In de visie van de provincie moet daar verandering in komen omdat alles in het werk gesteld moet worden om te zor gen dat vrijwilligers het cement van de samenleving blijven vormen. MIDDELBURG - Met de huidi ge tentoonstelling La simul- tanéité n'existe pas bouwt Revo lution 10" Gallery in Middel burg voort op vorige exposities. Er is veel, bijzonder werk dat re cent al eerder in de Middelburg se galerie was te zien, van onder anderen Damien Hirst, Marcel Duchamp, Dirk Braeckman, Wil lem Buijs, Henric Borsten, Si mon Dekker en galeriehouder William Verstraeten zelf. Een opvallend nieuw element is het strijkijzer dat Man Ray in 1921 'maakte' in Parijs, waar hij toen exposeerde en Erik Satie te genkwam. De ontmoeting leidde ertoe dat hij een strijkijzer kocht, spijkers aan de onder kant plakte en het object toe voegde aan de expositie, als eer ste dada-object in Frankrijk. De tentoonstelling in Middel burg duurt tot en met 7 decem ber. Geopend: donderdag tot en met zaterdag, 13.00-17.00 uur. door Emile Calon Vrijwilligerswerk is essentieel om een samenleving draaiende te hou den. Het is een onmisbare schakel in de sociale infrastructuur en het cement van de samenleving. Zonder vrijwilli gers zou het grootste deel van het socia le, culturele en het sportieve maatschap pelijke leven onmogelijk dan wel onbe taalbaar worden, vindt het dagelijks provinciebestuur. Om die reden laat het in de nieuwe nota Vrijwillig ersbeleid 2005-2008 weten dat die vrijwilligers fiks ondersteund moeten worden. 'Het cement van de samenleving' is niet zomaar een loze kreet. Uit zowel lande lijke als provinciale onderzoeken blijkt dat tal van organisaties geheel afhanke lijk zijn van vrijwilligers. Zeeland telt ruim 5800 organisaties die met vrijwilli gers werken. Driekwart van hen draait geheel op de inzet van deze onbetaalde krachten. Ook zijn heel wat Zeeuwen ac tief als vrijwilligers. Scoop heeft uitge- Mannen zijn als vrijwilliger vooral actief bij de brandweer, in de politiek, de vakbonden, de sport, serviceclubs, natuur, land schap en milieu. foto Lex de Meester daagse kunstvorm die niet braaf is maar duidelijk om aandacht vraagt. Zoals in de objecten van in polyester gegoten broden met wielen, rijdende broden, geti teld Bread for all. Of in series ge maakte polyester dieren over klonen. Identieke poedels, pan ters of neushoorns, die op een voetstuk staan: een plateau, waarin natuurlijke producten als bijvoorbeeld schelpjes, ge konfijte sinaasappelschijfjes, nootjes of bamboestelen gego ten zijn in transparant polyes ter. „Fossielen hebben mijn interes se", zegt Sweetlove. „Ze vormen het basisidee. Door natuur producten in polyester te gieten blijven deze voorgoed intact en vormen zo een contrast met ge kloonde dieren." De artistieke veelzijdigheid van de Belg met de levendige geest, ziet men on der meer in een zeefdruk, kera miek in de vorm van Sweetlo- ve's Plastic Dinner-borden, mas sief houten hoofden met groen ten en stillevens op kussens. Kunstwerken die minder uitge sproken filosofieën dragen, zijn onder meer Mantra, Fleurs de Safran, Pluie des Fleurs en Cabi net des Fées, bloemenschilde- rijen van Patricia Kinard. In een warm kleurenpalet van ro ze, rood, oranje en geel, creëert zij met mica, iele stukjes Japans papier en zilver- en goudstrooi sel oases van rust met een kant achtig effect, die oosters aan doen. Shirley Kaneda toont werken in bijna neonachtig'e tinten olie verf, waarin organische vormen met elkaar verbonden zijn in boeiende composities als Preca rious Stability en The Texture of Territory. Victor Kastelic ex poseert optimisme in zijn kleur rijke bloementapijten Multiple Flowers. Het werk Stalker van de New Yorkse kunstenaar Ro bert Zakanitch doet door het re peteren van bloem, blad en steel denken aan behangpapier, waar voor hij ook ontwerpen maakt. Andere exposanten zijn Mimmo Paladino, Enrico De Paris, Jean Luc Poivret, Eric Van de Pitte en Sergio Cascavilla. Expositie: 'Food Flowers', t/m maart in Galerie Le Coin Cou- leurs, Beursstraat 10 in IJzendij ke. Geopend: elke vrijdag, 13-18 uur en zondag 20 november, 14-18 uur. William Sweetlove met Still Live Fish. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37