Wensen recreant breder in kaart Poldertracé komt weer in beeld PZC PZC Hechte relatie met heilige Cecilia ■■Br^- Ondernemers pleiten voor toekomstvisie op detailhandel Sportvereniging DFS tevreden over Galmproject 13 Qrevelingenschap wil ervaringen bezoekers natuur- en recreatiegebieden peilen agenda Voorstelling over vrijheidsstrijder Echtpaar bestraft voor fraude Middelburger heeft strafblad tegen Hennepkwekerij biedt geen soelaas Straf voor agressieve Middelburger Sinterklaas Veterinaire avond Dreischor Bijeenkomst over reuma-medicatie dinsdag 15 november 2005 dooifetKleemans ZONNEMAIRE - Natuur- en re creatieschap De Grevelingen ffil samen met negen colle- sja-schappen een breed opgezet onderzoek naar de wensen en er varingen van bezoekers van na tuur- en recreatiegebieden. De raad van bestuur van het Greve- lingenschap stelt voor daar ruim 23.000 euro in te investe- Het Grevelingenschap werkt al aeruime tijd met periodieke 're- creantenonderzoeken' en die le ieren op zich waardevolle infor matie op. Ze maken duidelijk waar de bezoekers vandaan ko men, waarom ze voor een be zoek aan de Grevelingen kiezen en hoe hen dat bevalt. Maar het Grevelingenschap wil meer. De huidige recreantenonderzoeken verschaffen geen duidelijkheid over ontwikkelingen op langere termijn. Het Grevelingenschap hoopt met het brede onderzoek helder te krijgen wat de trends jn recreatie en toerisme zijn en wat de invloed is van demografi sche ontwikkelingen. Ook hoopt het schap te weten te komen hoe vraag en aanbod beter op elkaar afgestemd kunnen worden. Het onderzoeksproject wordt, als het aan de raad van bestuur van het Grevelingenschap ligt, opgesplitst in drie deelprojec ten Project I behelst onderzoek van literatuur. Het is de bedoe ling dat daar nog dit kwartaal mee begonnen wordt. Deelproject II betreft onder meer een telefonische enquête onder drieduizend inwoners van de provincie Zuid-Holland en re levante delen van Zeeland (lees: de omgeving van de Grevelin- |De entree is 5 euro en voor kin deren tot 11 jaar 2,50 euro. Na afloop is er een muzikaal optre den van 'oud-Souburger' Cees lÜeJonge. Aanvang 20.00 uur Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mailiweb@p2c.nl gen). De gegevens die dat opi nie-onderzoek oplevert, worden aangevuld met de uitkomsten van enquêtes onder driehonderd passanten per natuur- en recrea tieschap. Dat alles moet infor matie opleveren over omvang en aard van het gebruik van recrea tieve voorzieningen en ant woord geven op de vraag wat passanten en recreanten van de voorzieningen vinden. Interviews Bij het derde en laatste deelpro ject draait het om interviews met experts op verschillende ter reinen. Het onderzoek is zo opge zet dat ieder deelproject weer stof oplevert voor het daarop aansluitende onderzoek. De enquêtes onder bezoekers en potentiële bezoekers van het ge bied zijn breed opgezet. Ge vraagd wordt hoe veilig men zich er voelt, maar ook wordt aandacht besteed aan voorzie ningen als toiletten, bankjes, speel- en ligweides en fiets- en wandelpaden. De geënquêteer den kunnen wensen en verlan gens kenbaar maken en ook wordt hun gevraagd naar de sterke en zwakke punten van het bezochte gebied. Het voorstel tot het houden van een breed recreantenonderzoek komt vrijdag 18 november aan de orde tijdens de vergadering van de Raad van Bestuur van het schap. De vergadering wordt gehouden in het schaps kantoor aan de haven van Bom- menede bij Zonnemaire. Aan vang 15.00 uur. STREEKACTIVITEITEN RGH-HAAMSTEDE - De Schutse, 00 uur, openbare vergadering dorps- SCHARENDIJKE - De Putmeet, 20.00 iiunOpenbare vergadering dorpsraad. OOST-SOUBURG - In wijkcen- (nim Mae-Uku aan de Prins Hendrikstraat in Oost-Souburg wordt zaterdag een vertelvoor stelling gehouden. |e voorstelling gaat over het Ie pen van de Molukse vrijheids- ifijdster Martha Christina Tia- jiahu, die in 1817 aan de hand van verzetsheld Pattimura Jocht tegen de soldaten van de jVOC op het Molukse eiland Sa- prua. Pieter Vrijman heeft er U opdracht van theatergroep ielta een eigentijdse voorstel- ng van gemaakt. In de baai van Ambon is een standbeeld Joop Kouijzer (tweede van links)zingt al vijftig jaar met grote toewijding in het Willibrorduskoor. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op zijn rever prijkt de gouden Gregorius medaille met - even eens in goud - het getal 50. Joop Kouij zer uit Zierikzee heeft de onderschei ding zondag uitgereikt gekregen we gens zijn vijftigjarig jubileum als lid van het Katholiek kerkkoor Willibror- dus. Pastor Verdaasdonk heeft hem de versierselen opgespeld. „Wat moet jij daar nou? Je kunt hele maal niet zingen", luidde de reactie van Joop's moeder toen hij als 18-jarige vol overtuiging liet weten 'op het koor' te zullen gaan. Hij liet zich door moeder's recensie niet uit het veld slaan en stapte vol goede moed naar de allereerste repe titie onder leiding van dirigent Ben Odijk. Dat was het begin van een trou we relatie met cle heilige Cecilia, ofte wel de beschermheilige van de muziek. „Ik heb die eerste veertig jaar maar wei nig verstek laten gaan. Sinds ik gepen sioneerd ben, gaan we wat langer op va kantie en mis ik wel eens wat meer repe tities en kerkdiensten. Maar als ik thuis ben, gaat het kerkkoor toch altijd voor", zegt de gouden jubilaris. Waar kwam die fascinatie voor de Gre goriaanse zang destijds vandaan? Kouij zer denkt even na. „Het hele kerkgebeu ren met alles wat daar bijhoort binnen de diensten en de vieringen van de ka tholieke kerk spreekt me zeer aan. Het koor levert daar een belangrijk aandeel in en geldt als wezenlijke ondersteu ning. Bovendien zong mijn vriend Henk Wansink destijds al mee en hij vroeg of ik ook kwam. Dat heb ik toen gedaan", vertelt Kouijzer. Vooral door het jubileum komen er de laatste dagen weer heel wat herinnerin gen bij hem boven borrelen. Die strenge scheiding tussen mannen en vrouwen in het begin bijvoorbeeld. Dat behoorde nou eenmaal tot de tradities. De Grego riaanse liederen zijn het exclusieve recht van de mannen. Ze zijn gebundeld in de zogeheten Graduale en vormen de leidraad door het kerkelijk jaar heen. Dat geldt ook voor de selectie van de ge zangen. Afhankelijk van de periode weerklinken Kyrie Elison, Gloria, Cre do, Sanctus of Agnes Dei. Kouijzer geeft er graag steun aan met zijn bas stem. „Ik ben wel een echte koorzanger hoor, geen solist", maakt hij als kantte kening. Hij heeft zijn stem goed ge schoold en wist uiteindelijk ook zijn moeder te overtuigen dat hij wel kon zingen. „M'n ouders waren er best trots op, dat ik lid was van het Willibrordus koor. Veel stadsbewoners kennen Kouij zer als 'de vroegere postbode', maar voor hij brieven bezorgde, werkte hij bij het aannemersbedrijf van Verkaart, eveneens een bekende naam binnen de katholieke gemeenschap in Zierikzee. Hij weet nog dat de meeste werknemers van dat bedrijf met regelmaat tijdens een werkdag 'even weg' moesten om tij dens een begrafenis in het kerkkoor te foto Marijke Folkertsma zingen. De baas had daar uiteraard be grip voor. Uiteindelijk zijn het mannen- en vrou wenkoor wel gefuseerd, maar een deel van de traditie is in stand gebleven. Ze zingen immers alleen op hoogtijdagen samen. Normaliter zingen cle vrouwen en de mannen om de week tijdens de kerkdiensten. De repetitie op vrijdaga vond onder leiding van de huidige diri gent Wim Boer gebeurt wel gezamen lijk. Het Willibrorduskoor kent, zoals vele groeperingen tegenwoordig, vergrij zing. Er is nauwelijks sprake van jonge aanwas. „Maar er is gelukkig ook wei nig verloop", zegt Kouijzer. Dat blijkt direct ook uit het feit dat naast hem zon dag nog vier koorleden zijn gehuldigd: Gerda Verkaart-Leijdekker, 35 jaar lid, kreeg een erediploma; Johan van de Waart, 30 jaar lid, ontving een koorge dicht, Ineke van de Waart-van Veltho- ven, 25 jaar lid, kreeg de zilveren Grego rius medaille opgespeld en voor Leny Kouijzer-Welleman, echtgenote van de gouden jubilaris, was er een boeket we gens het feit dat zij vijf jaar meezingt in het Willibrorduskoor. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet een gemeentelijke detailhandelsvi sie ontwikkelen. Dat staat in het 'verkiezingsprogramma On dernemend Schouwen-Duive land' van de Kamer van Koop handel in samenwerking met de ondernemersclubs op het ei land. Deze visie moet de basis vormen voor nieuw gemeente lijk beleid. In de detailhandelsvisie moet het gemeentebestuur schrijven hoe de toekomst van het winkel aanbod er uit gaat zien. „Hoe ga je om met vertrek van detailhan del uit de binnenstad en kan je in iedere kern wel een super markt handhaven." Maar ook spreiding van winkelaanbod kan onderdeel zijn van het ge meentelijk beleid. Schouwen-Duiveland kent - op een paar na - alleen maar bedrij ven die vallen binnen de noemer midden- en kleinbedrijf en een substantieel deel daarvan is de tailhandel. „Wij willen dat de gemeente samen met de onderne mers goed nadenkt waar het naar toe moet." Volgens Bruurs gaat het over al lerlei beleidsterreinen zoals ruimtelijke ontwikkeling en par keerbeleid, maar ook bestem mingsplannen waarin vestiging van bepaalde bedrijven moge lijk wordt gemaakt of juist uitge sloten. Het verkiezingsprogramma is de vervanger van het gebruikte- lij ke tien-puntenlijstje wat de Kamer van Koophandel in het verleden altijd maakte voor de gemeenteraadsverkiezingen. Wat opvalt is dat de onderne mers er voor pleiten om een aan tal zaken af te maken voordat nieuwe plannen worden ontwik keld. „Maak eens af waar je aan begonnen bent", zegt Bruurs. „Ik heb het dan over woning bouw, toerisme of bedrijventer reinen. Het businesspark bij Zie rikzee is zo'n voorbeeld. Ik heb begrepen dat daar nu goede be langstelling voor is. Laat dat ter rein vollopen voor er weer nieu we terreinen worden ontwik keld. Maar ook bijvoorbeeld op het gebied van woningbouw. Er liggen nu plannen zoals het Gou weproject en Innovation Island. Benut de kansen. In het programma staan verder veel hot items zoals de drukte op de N59, ondernemers die steun vragen voor initiatieven en betere communicatie tussen gemeente en ondernemers door Ali Pankow ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat denkt opnieuw na over de aan leg van het 'poldertracé' van de weg van de Stormvloedkering naar Brouwershaven. Het ver keer gaat dan met een ruimere boog om Burgh-Haamstede heen. Een schrikhek midden in de pol der bij Burgh-Haamstede herin nert nog dagelijks aan de stukge lopen plannen twintig jaar gele den om de weg vanaf de kering door te trekken richting N57. Een deel van de bevolking heeft de aanleg van het poldertracé toen tegengehouden. Inmiddels is de verkeersdruk op de Kraaijensteinweg enorm toe genomen. Deze weg is ooit aan gelegd als eenvoudige verbin ding voor Burgh-Haamstede, maar doet sinds de opening van de Stormvloedkering in 1986 dienst als doorgaande route. Vol gens wethouder W. Renden van Verkeer is de weg daar in feite niet op berekend. Rijkswater staat erkent dat en heeft nu aan gegeven voor de toekomst weder om de mogelijkheid voor het oor spronkelijke poldertracé te wil len bekijken. De wethouder laat verder weten dat Rijkswaterstaat binnenkort ook begint met tracéverkennin gen voor de N57 en de N59 rich ting Hellegatsplein. „In het kader van dit onderzoek is de gemeente verzocht voor Schouwen-Duiveland maxi maal twee punten aan te geven die de hoogste prioriteit verdie nen", zegt Renden. Hij geeft aan dat het college van burgemees ter en wethouders hoge priori teit toekent aan de aanleg van een veilige fietsoversteek op de Kraaijensteinweg bij Burgh- Haamstede. Diezelfde spoed geldt volgens Renden ook voor de reconstruc tie van de kruispunten ter hoog te van Oosterland. Het dagelijks gemeentebestuur heeft beide lo caties als meest urgente knel punten aangedragen. Tweede aansluiting Volgens Renden is inmiddels ook een tweede aansluiting op de N59 ten behoeve van Zierik- zee-west bespreekbaar gewor den bij Rijkswaterstaat. Naar aanleiding van vragen van de raadsfracties over de wegen geeft de wethouder aan dat het college op basis van de praktijk ervaring zeer terughoudend is met de aanleg van nieuwe drem pels. „Nieuwe drempels worden al leen nog aangelegd wanneer er geen bebouwing in de buurt is en er dus geen overlast van tril lingen kunnen worden ver wacht", aldus Renden. Volgens hem kunnen wegbeheer- ders, anders dan in het verle den, in overleg met het Open baar Ministerie tegenwoordig aangeven waar snelheidscontro les gewenst zijn. Derhalve wor den nu regelmatig snelheidscon trole uitgevoerd op locaties die door de gemeente zijn ingege- MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 50-jarige man uit Goes voor uitkeringsfraude 240 uur werkstraf opgelegd. De mindere rol van zijn 44-jarige vrouw bij het plegen van de vals heid in geschrifte werd bepaald op 150 uur werkstraf. De Goesenaar had tussen oktober 2002 en 1 november vorig jaar inkomsten verkregen uit de verkoop van drank, die overigens gestolen was, verzuimd op te geven aan de ge meentelijke sociale dienst. Het nadeel bedroeg 84.000 eu ro. Voor officier van justitie N. de Coninck was een frau debedrag van 30.000 euro maatgevend voor haar eis van de maximale werkstraf van 240 uur tegen beide verdach ten. Het paar kon zich door de extra inkomsten vakanties en het kopen van nieuwe spullen veroorloven. De Goese naar is voor de diefstal van de drank eerder veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maan den voorwaardelijk. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Middelburg had gisteren zijn strafblad tegen bij de behandeling van zijn zaak. De Middelburgse politierechter M. Klarenbeek veroordeelde de verdachte voor diefstal en vernieling tot een week cel plus een maand gevangenisstraf, waarvan hij nog in zijn proeftijd zat. De man werd 3 april dit jaar op heterdaad betrapt door de politie. Agenten zagen dat hij een ruit van de stationsrestauratie in Middelburg in sloeg, daarna wegliep maar vervolgens terugkwam om een tray met frisdrank weg te nemen. Volgens raadsman G. Veen is zijn cliënt niet in staat om met zijn frustraties om te gaan. Veen pleitte voor een werkstraf, maar de poli tierechter vond dat dit stadium was gepasseerd. De man moet ook nog de schade van 103 euro van de ruit betalen. MIDDELBURG - Een 29-jarige vrouw uit Vlissingen zag een hennepkwekerij als de oplossing voor haar financiële problemen. Ze raakte van de regen in de drup, zo bleek gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter. De verdachte werd voor het bezit van 818 hennepplanten en de diefstal van stroom door politierechter M. Klaren beek conform de eis veroordeeld tot 160 uur werkstraf. Aan Delta moet de vrouw de rekening van 1062 euro beta len voor het stelen van stroom buiten de meter om. Ze vertelde benaderd te zijn om haar woning beschikbaar te stellen voor hennepteelt. Een man had de wietplantage op zolder professioneel ingericht. Van de opbrengst van de oogsten zou ze tussen de 4000 en 6000 euro krijgen. De financiële klapper bleef uit, omdat de hennepkwekerij 22 april dit jaar werd ontdekt. MIDDELBURG - Een 46-jarige inwoner van Middelburg is gisteren in Middelburg voor huiselijk geweld en vernie lingen veroordeeld tot 120 uur werkstraf. Aan de slachtof fers moet hij 300 euro schadevergoeding betalen. Daar naast vond politierechter M. Klarenbeek dat de man moest opdraaien voor de 700 euro schade aan de auto van zijn partner. De verdachte kampt met een alcoholversla ving. Dat leidde ertoe dat hij 17 november vorig jaar in Middelburg zijn voormalige partner en haar dochter mis handelde. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Drie nieuwe sportgroepen, in totaal goed voor zo'n vijfenveertig mensen. Het Galmproject heeft in de Westhoek daadwerkelijk wat in beweging gezet. Onlangs tekende de Schouwen-Dui- velandse gemeenteraad voor een vervolg op het bewegingspro ject voor senioren. Daarbij worden de pijlen op het mid den danwel het oostelijk deel van Schouwen-Duiveland ge richt. De sportactiviteiten van Galm zijn ondergebracht bij sport vereniging DFS in Burgh-Haam stede - die zorg draagt voor administratie, accommodatie en begeleiding. Dat laatste wordt professioneel aangepakt door Els Koster (docente Galm bij het Cios) en Evelien Perquin, zegt DFS-bestuurslid Pieter de Haas. Wekelijks wordt er gesport, waarbij diverse be wegingsvormen de revue passe ren. Van bal- of sportspel tot bijvoorbeeld bewegen op mu ziek. Introductie In het najaar van 2004 is het be wegingsproject in de Westhoek geïntroduceerd. Twaalfhonderd mensen zijn toen uitgenodigd om kennis te maken met allerlei sporten en bewegingsvormen. Meer dan tweehonderd mensen reageerden door mee te doen met de eerste fitheidstest. Uit eindelijk zijn rond de 65 mensen daadwerkelijk gaan sporten. Meer dan een jaar na dato reste ren nog altijd drie groepen (één in Renesse en twee in Burgh-Haamstede) met in to taal zo'n vijfenveertig sporters, schetst De Haas. Daarmee is DFS niet ontevreden. NOORDGOUWE - Sinterklaas komt op zaterdag 26 november aan in Noordgouwe. De Sint ar riveert om 13.00 uur per helikop ter op het sportveld. Daarna volgt een rondrit met paard en wagen. Muziekvereniging Apol lo begeleidt de Sint muzikaal. Om 15.00 uur is er een playback- show en disco in het dorpshuis. De Plaas ziet het Galmproject als een goede manier van de ge meente om het verenigingsleven actief te krijgen. „En van DFS is het goed dat deze club een to taal nieuwe tak van sport durft binnen te halen." Er zal in de toekomst hoe dan ook meer met elkaar in de regio moeten worden samengewerkt, verwijst De Haas naar de bezui nigingen die voor de sportsector op stapel staan. Ofwel accommo daties worden gecentraliseerd ofwel clubs worden geacht sa men te vloeien. Toevoeging van een extra sport- tak (naast voetbal, gymnastiek, fietsen, wandelen, badminton en jeu de boules) betekent voor DFS simpelweg versterking, al dus De Haas. Zijn club zet de Galmgroepen dan ook zeker door, al zal dat vanaf februari zonder gemeente lijke subsidie en garantstelling zijn. Het door een meerderheid van de gemeenteraad gewenste vervolg op het Galmproject zal nu op een ander deel van het ei land worden gericht. DREISCHOR - Stal Balans in Dreischor houdt vrijdag een ve terinaire avond. Dierenarts B. Boschker van die renhospitaal Visdonk komt uit leggen wat er komt kijken bij een klinische keuring van paar den en M. Wisse vertelt over acu punctuur bij paarden. De bijeen komst begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Op initiatief van de reumapatiëntenvereniging Midden-Zeeland wordt donder dag een bijeenkomst gehouden over medicijngebruik. Apotheker M. Arkes gaat in op de verschillende medicijnen die bij reuma worden voorgeschre ven, de bijwerkingen en de even tuele alternatieven. De bijeenkomst is om 19.30 uur in het MFC in Zierikzee. Ook niet-leden zijn welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35