Gerommel binnen CDA Kapelle 1 PZC Ik kom hem regelmatig liefde geven Prijs voor werk Thoolse kunstenares Gemeente Goes kan licht niet de baas Wethouder en diverse raadsleden op kansloze posities kandidatenlijst Lustrumavond beleggingsclubs in St-Annaland agenda Straf voor huiselijk geweld Boete voor mishandeling Jong Ambon voelt zich benadeeld Banden leeg laten lopen kost geld jnprWillem van Dam KAPELLE - CDA-wethouder G Burger keert na de raadsver kiezingen van maart 2006 niet meer terug in het gemeentebe stuur van Kapelle. Hij is door bet bestuur van zijn partij in een vrijwel kansloze positie ge manoeuvreerd; Burger staat op de ontwerp-kandidatenlijst op een onverkiesbare achtste plaats. Wethouder Burger is daarover uiterst teleurgesteld. Hij zou graag nog een raadsperiode wil len volmaken. Burger (52 jaar) speelt al zo'n twintig jaar een rol in het gemeentebestuur van Kapelle; twaalf jaar als raadslid en acht jaar als wethouder. En dat is, zegt voorzitter B. Lan- •gendoen van het CDA-Kapelle, 'precies de reden waarom het be stuur heeft gemeend Burger op een onverkiesbare plaats te moe ten zetten. „Ik wil niet zeggen dat hij slecht heeft gefunctio neerd. Maar het is onvermijde lijk dat er enige sleetsheid op- treedt als je al heel lang in de po- j tlitiekzit." Donderdag 1 december wordt de concept-kandidatenlijst voor gelegd aan de leden van de rCDA-afdeling Kapelle. Burger 'verklaarde gisteren dat hij niet van plan is enige actie te onder nemen om de ledenvergadering 'er toe te bewegen hem alsnog een hogere plaats op de kandida tenlijst te bezorgen. „Ik ben niet iemand die spuugt in de ruif rwaaruit hij altijd heeft gege- ;fen." Binnen de raadsfractie heeft de ■doorliet afdelingsbestuur gepre senteerde concept-lijst ook tot 'ontevreden gezichten geleid. [.'Fractievoorzitter P. Remijnse ['sprak maandag zelfs van 'een Idap in het gezicht van de huidi ge fractie'. I In de top-3 die het plaatselijke CDA-bestuur heeft samenge teld, staat slechts één raadslid ;met enige ervaring: M. Evers- •aijk (tweede plaats). Beoogd 'lijsttrekker E. Damen (hoofd ad- Tuinistratie bij een bouwbedrijf) lis een nieuweling in de Kapelse •SINT-ANNALAND - Een spe- ciale avond over 'financiële plan ning in de post-actieve levensfa se'. ['De Verenigde Thoolse Beleg- Cgingsstudieclubs' bestaan vijf tien jaar en houden vanavond 'een lustrumbijeenkomst in De Mevaete in Sint-Annaland. jJurist Staats, werkzaam bij het [fiscaal en juridisch bureau van [verzekeraar Interpolis zal de avond presenteren. De avond is niet alleen bedoeld voor mensen die geïnteresseerd zijn in beleggen, maar ook voor mensen die meer willen weten over de financiering van de ;'oude dag'. De avond begint om 19.00 uur. politiek. Op nummer drie prijkt de naam van nog een 'groentje': A. de Regt. Het zittende raads lid F. Theunissen is door het af delingsbestuur op een onzekere vierde plaats gezet; het CDA be zet in Kapelle op dit moment vier raadszetels. Voor het huidi ge CD A-raadslid A. Feij tel-Job- sen is straks zeker geen plaats meer; zij staat op een hopeloze tiende plaats. CD A-fractievoorzitter Remijnse (hij komt uit vrije wil na de men. Het schilderij heet Hemel en aarde, maar voor mij staat het vooral symbool voor een nieuw begin van het leven." De Thoolse gebruikt een bijzon dere techniek. „Het is vergelijk baar met aquarel, maar dan op Chinees rijstpapier. Op dat pa pier zit aluin. Vroeger gebruik ten mannen dat als ze een wond je hadden bij het scheren. Door de aluin blijft de waterverf op het papier liggen. Als ik bezig ben, liggen er soms hele plassen water op het papier. En gaat het mis? Dan spoel ik het af onder de douche. Maar dat gebeurt niet zo vaak." In de loop der jaren zijn haar werken drastisch veranderd. In de werken van tien jaar geleden is duidelijk de Chinese invloed te zien. Toen waren het vooral bloemen, nu gaan de schilde rijen over het leven. „Dat heeft denk ik te maken met de levens fase waar ik in zit. Ik kan me er bijvoorbeeld nu nog niet toe zet ten om het schilderij De rode draad te verkopen, ook al is er een geïnteresseerde. Dat werk gaat over wat ik de laatste jaren heb meegemaakt. Ik moet er denk ik naar toegroeien." raadsverkiezingen in maart 2006 niet meer in de raad terug) vindt dat het afdelingsbestuur vooral de raadsleden Theunis sen en Feijtel tekort doet. Bei den verdienen volgens Remijnse een hogere plaats op de kandida tenlijst. Hij voorziet dat de CDA-fractie straks ervaring te kort komt. Langendoen deelt die vrees niet: „We streven naar verjonging en vernieuwing. En wij menen dat we nu een crew hebben die er enthousiast tegen aan gaat." Niet alleen binnen het CDA in Kapelle rommelt het. Ook bij Gemeentebelang zijn problemen. Onmin binnen die partij leidde er toe dat frac tievoorzitter C. Vleugel volgend jaar niet terugkeert. door Willem van Dam GOES - De gemeente Goes heeft slechts beperkte mogelijkheden om het 'aanlichten' van gebou wen aan regels te binden. Vol gens het college van burgemees ter en wethouders worden op dit moment allerlei gebouwen te kust en te keur 's avonds en 's nachts in het licht gezet. Dat leidt, vindt het college, tot onge wenste situaties. De gemeente beschikt echter over te weinig handvatten om te kunnen optre den. In een notitie, getiteld 'Beleid voor aanlichten van gebouwen en cultuurhistorische objecten', constateren burgemeester en wethouders dat de laatste jaren steeds meer (gemeentelij ke en particuliere) gebouwen en objecten letterlijk in de schijn werpers worden gezet. Het colle ge wil daar paal en perk aan stel len, onder meer om lichtoverlast te voorkomen. Dat is echter niet zo eenvoudig als het lijkt, om dat er nauwelijks wetgeving is om op terug te kunnen vallen, zo stellen B en W vast. De ge meente kan alleen regelend op treden in een beschermd stads- of dorpsgezicht en bij monumen ten. „Maar een lamp aan de ge vel hangen of lampen ingraven in de tuin of oprit kan allemaal zonder vergunning als het geen beschermd stads-/dorpsgezicht of monument betreft." Ook de APV (algemene plaatselijke ver ordening) biedt geen aankno pingspunten. Richtlijnen Om lichthinder zoveel mogelijk te voorkomen wil het college wel een aantal richtlijnen opstel len. Zo vinden B en W dat zeer terughoudend moet worden om gegaan met het verstrekken van vergunningen om monumenten volop in het licht te zetten. „Het aanlichten is iets van deze tijd en niet van de tijddat het monu ment is gebouwd." Uitgangspunt bij dit soort illu minaties zal altijd moeten zijn dat de belichting de architec tuur van het gebouw versterkt, menen burgemeester en wethou ders. Het college wil ook het verlich ten van panden in het gebied dat is aangewezen tot be schermd stadsgezicht slechts mondjesmaat toestaan. „Illumi naties hebben alleen een meer waarde voor de stad als ze be perkt in aantal zijn. Immers, als de hele stad oplicht, vallen de verlichtingen niet meer op. Er moet daarom een speciale aanlei ding, reden of doel zijn om een gebouw of plek te laten oplich ten." Met de schijnwerpers op het stadhuis aan de Grote Markt, de Grote of Maria Magdalenakerk en de Stenen Brug heeft het col lege geen moeite. Datzelfde geldt voor feestverlichting in de winkelstraten tijdens evenenem- ten of rond de feestdagen. In een dorp als Kloetinge echter een deel daarvan valt onder het be schermd stadsgezicht) willen burgemeester en wethouders het aanlichten van gebouwen waar mogelijk tegengaan. De notitie 'Beleid voor aanlich ten van gebouwen en cultuurhis torische objecten' wordt maan dagavond 21 november bespro ken in de raadscommissieGrond- gebied. De commissieveregade- ring begint om 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN j GOES - Leger des Heils, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Verkoop kleding en meubelen; Snooker Centrum, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45 - 17.45 uur: bewe gen voor astma- en codp-patiënten; Grote of Maria Magdalenakerk, 19.30 uur: Cultuurhistorische avond; 's-GRAVENPOLDER - Populieren straat 3, 20.00 uur: Informatie borstvoe ding; HAlMSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur; Yoga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel. 13.00 - 13.30 uur: Aquajogging; 13.30 - 14.00 uur: Aquarobics; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur; Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Bingo voor 50-plussers. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 aa goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dinsdag 15 november 2005 b!3 Catharina van der Slikke bij de boom die ze bijna vijftig jaar geleden zelf heeft geplant. „Als ze hem zouden weghalen, verzieken ze mijn leven." foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Dat is mijn boom", zegt Catharina van der Slikke. Ze loopt naar een bonkige kastanje en geeft hem een klopje op de bast. „Die heb ik zelf geplant." Haar kastanje staat op het Middelburgse bolwerk, vlak naast de Seismolen. Haar grootste angst is dat de boom verdwijnt tijdens de opknap beurt van de bolwerken. Ze plantte de boom op 4 november 1947. Haar boom was onderdeel van een grote beplantingscampagne voor Walcheren. Prinses Juliana plantte even verderop een kastanjeboom. In to taal hebben 1500 kinderen van basis scholen op Walcheren meegeholpen om de bolwerken, die door de inundatie wa ren beschadigd, weer groen te krijgen. Op Walcheren werden 80.000 bomen ge plant. „Ik was tien, ik zat op de school in de Gravestraat. Als kind speelde ik heel veel op de bolwerken, we woonden in de Langeviele, dus speelde ik hier. Toen was het bolwerk normaal, na de inunda tie waren alle bomen hier dood, behalve de bomen op het Veerse bolwerk en in de binnenstad." Waar eerst de boom van Juliana stond, is nu een kuiltje te zien. De koningin Emmabank, die rond de stam gedra peerd was, staat er nog wel. „Een jaar of drie geleden is die boom wegge haald", weet Van der Slikke. „Die was ziek." Een aantal andere kastanjes in de buurt maakt ook een ongezonde in druk. Die zullen zeker sneuvelen bij de opknapbeurt, maar de paardenkastanje van Catharina blaakt van gezondheid. „Ik kom hem elk voor- en najaar liefde geven. En als ik kastanjes kom rapen, vertel ik de kinderen die hier lopen al tijd dat ik hem geplant heb. Dat vinden ze prachtig." In het plan voor de opknapbeurt voor de bolwerken neemt het gebied bij de Seismolen een belangrijke plaats in. Rond de molen staan zoveel bomen dat de molen zelf nauwelijks zichtbaar is. Bovendien ontnemen ze wind aan de wieken. De bomen in de directe omge ving worden weggehaald, de paarden- kastanjes worden uitgedund. De boom, die vermoedelijk net zo oud is als Catharina, is samen met haar groot gegroeid. Ze heeft hem al die jaren nauwlettend in de gaten gehouden, in haar zak zitten altijd een paar kastan jes van haar boom. „In 1982, op Hemel vaartsdag, is er een verschrikkelijke storm geweest. Toen is er een enorme tak vanaf gewaaid. Kijk, dat kan je daarboven nog zien. En dertig of veer tig jaar geleden heeft iemand er een hartje in gesneden, moet je nou zien." Haar handen beschrijven de omtrek van het hart op de stam, bijna een halve meter groot. „Kijk, deze zit hier ook al tijd. Dat is een sabelsprinkhaan." Kettingen „Als ze deze boom zouden weghalen, verzieken ze mijn leven. Ik zou me er met kettingen aan vastbinden, op de Lange Jan klimmen en dreigen om eraf te springen." Ze heeft steun gezocht bij de stichting Tuin van Zeeland, die zich inzet voor het behoud van groen op Wal cheren. Jean-Marie van Isacker van de stichting deelt haar zorgen, „Als ze van plan zijn de molen vrij te maken, zijn we bang dat hier een grote kaalslag komt. Vooral als straks ook nog veel kastanjes ten prooi vallen aan de bloe dingsziekte. Veel bomen in de binnen stad zijn al aangetast, vooral langs de kaaien." Van der Slikke en Van Isacker willen graag dat elke boom die op de nomina tie staat om gekapt te worden, een merk teken krijgt. Op die manier krijgen de stichting en andere belangstellenden de kans om mee te denken. „Als ze hier veel weghalen, wordt het nooit meer rus tig", denkt Van der Slikke. „Nu hoor je het verkeer op het Tangent al langs ra zen. Het hoeft geen luxe.park te wor den, we willen gewoon een bos, zoals het nu is." Het plan voor de bolwerken wordt mor genavond gepresenteerd aan belangstel lenden. De presentatie begint om 19.30 uur in het oude stadhuis op de Markt. door Maartje Huijben THOLEN - De jury omschreef haar werk als fraai en symbo lisch. Zelf kon ze er vooral haar gevoel in kwijt. Het schilderij Hemel en aarde leverde Adriënne Klisters onlangs een zesde plek op bij de Brabantse Amateurkunstprijs 2005. Het is niet de eerste keer dat de Thoolse genomineerd is voor de Brabantse kunstprijs. Al eerder won ze een vierde en een tweede prijs. „Het geeft me een goed ge voel dat ik weer ben genomi neerd. Je wordt toch maar uitge kozen uit 249 inzendingen." Het schilderij Hemel en aarde gaat over Kusters' leven. In het midden liggen twee kleine men sen in de foetushouding. Daar omheen staan Chinese karak ters die verwijzen naar de tijd dat de kunstenares in China woonde. „Ze betekenen hemels, aards en menselijk geluk." Verder bevat het werk twee dui ven. „Dat zijn mijn kinderen. De handen aan de zijkant zijn van mij. Ik probeer als het ware alles een beetje bij elkaar te hou den. Ik wil iedereen bescher- MIDDELBURG - Een 46-jarige inwoner van Middelburg is gisteren in Middelburg voor het plegen van huiselijk ge weld en vernielingen veroordeeld tot 120 uur werkstraf. Aan de slachtoffers moet hij 300 euro schadevergoeding betalen. Daarnaast vond politierechter M. Klarenbeek dat de man moet opdraaien voor de 700 euro schade aan de auto van zijn partner. De verdachte kampt met een al coholverslaving. Dat leidde ertoe dat hij op 17 november vorig jaar in Middelburg zijn voormalige partner en haar dochter mishandelde. De Middelburger ging op 26 april dit jaar zodanig door het lint dat hij aan de auto van zijn ex beschadigingen toebracht. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla renbeek veroordeelde gisteren een veertigjarige inwoner uit de Zeeuwse hoofdstad voor mishandeling tot 150 euro boete. Aan het slachtoffer moet de Middelburger 150 euro schadevergoeding betalen. De schadeclaim van Woon- goed Middelburg werd tot een bedrag van 198 euro toege wezen. De man ging op 20 februari dit jaar verhaal halen bij een stadsgenoot, omdat die zijn dochter zou hebben misbruikt. Op het moment dat de voordeur van de wo ning werd opengedaan, kreeg de Middelburger, die onder invloed van alcohol was, een waas voor zijn ogen. Hij deel de vuistslagen uit in het gezicht van het slachtoffer. De voordeur werd ook beschadigd. Gisteren betuigde de man zijn spijt aan het slachtoffer. MIDDELBURG - Voetbalclub Jong Ambon beschuldigt de gemeente Middelburg van ongelijke behandeling. De club voelt zich achtergesteld bij met name FC Dauwen- daele, waarmee het sportcomplex De Kruitmolen wordt gedeeld. Jong Ambon heeft de grieven vervat in een boze brief aan het gemeentebestuur. Omdat de verhuizing van Jong Ambon naar De Mortiere niet is doorgegaan, blijft de club op De Kruitmolen. Dat de andere club op dat complex, FC Dauwendaele, meer voorzieningen heeft, kan Jong Ambon billijken, omdat die club ook groter is. Maar de verschillen zijn wel erg groot, schrijft het bestuur aan wethouder A. de Vries (sport, PvdA). Jong Ambon krijgt één wedstrijdveld en 'een trainingsveldje dat even groot is als een ruime achter tuin'; geen breder voetbalveld (heeft Dauwendaele wel); geen breder tegelpad rond het hoofdveld (heeft Dauwen daele wel); geen lichtmasten rond het hoofdveld; geen ruimere kleedkamers (die van Dauwendale en Zeelandia Middelburg zijn groter). Bovendien heeft Dauwendaele nieuwe dug-outs en moet Jong Ambon het nog doen met rotte houten bankjes. Het bestuur denkt dat de gemeente met de club in de maag zit, omdat de belofte Jong Ambon weg te halen van De Kruitmolen niet is doorgegaan. Vol gens de wethouder worden sommige gebreken binnenkort verholpen, MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla renbeek heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Oost-Souburg veroordeeld tot honderd euro boete. De Souburger had 27 maart dit jaar in Vlissingen de banden van de auto van zijn ex-vriendin leeg laten lopen. Adriënne Kusters bij het schilderij De rode draad. „Dat werk gaat over wat ik de laatste jaren heb mee gemaakt; ik kan me er nog niet toe zetten het te verkopen." foto Dick de Boer Het schilderij Hemel en aarde en elf andere genomineerde wer ken zijn nog tot 3 december te zien bij het Centrum Voor Ama- tot en met vrijdag van 19.00 tot teurkunst (CVA) in Tilburg. Het 22.00 uur en op zaterdag van CVA is geopend van maandag 10.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29