Bomen raken hun kruin kwijt De geit bleef gespaard tijdens het bombardement Wil j ie mien marmotje zie? Nieuwe raadkaart dinsdag 15 november 2005 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. foto stichting Het Zeeuwse Landschap Mee 'n blik van verveling kieke m'n naè bute. Die nacht eit 't vö de eêste keer die winter 'n bitje gevroze. Ma net niet genogte om de vaèrt die langs oöns uus stroamt dicht te vrieze. „Noe begint 't nog 'n bit je te sneêuwen ok", zei mien moeder. „Zö'n dag as d'n dezen doet mien noe a wï naè 't voor- jaèr verlange." D'r vaolt 'n luud protest over d'r ene. „Zö praèt je alleênig ma omdat jie gin schaèse kan nee. Magge de kin- ders ok 's 'n bitje plezier Op dat oagenblik oart d'r an de achterdeure gerammeld. „Wie kan dat noe weze?", zei mien moeder. As ze ope doet, woait de sneeüw naè binne. Bute op 't achterstraètje staèt 'n klein fi guurtje. Nieuwsgierig drienge wilder achter mien moeder an. „Juffrouw wil jie mien marmot je zie? 'T is zö'n aorig beêsje." Mee 'n paèr brune oagen kiekt 't kind naèr oöns op. D'r muste is diep over d'r oagen etrokke. Ze eit 'n bitje 'n snotneusje, omda ze misschien gin neusdoek eit. Mee 'n deu de kaauwe bibbe rend stèmmetje ziengt ze d'r liedje. Vee vérder dan de eêste regels oef ze 't nie te zienge. De beslis sing van 'oepel op' of 'ier jie 'n cent' is in de wèrremte achter de deure snel genome. Want deu 'n ope deure komt freêt vee kaau we naè binne, weet je. In 'n ope koektrommeltje eit ze d'r broad- winning van die dag. 'n Bevend marmotje. D'r leit 'n flanellen lapje overene. As ze d'r lied ge zongen eit in de ménsen toane belangstèlling aèlt ze 't lapje even weg, zö dat je 'n snélle blik kan wèrrepe op 't woönder van de eêuw, 'n maèger marmotje dat je vö de pries van 'n cent mag bekieke. „Kom even binne, dan oef je nie in de kaauwe te staèn", zei mien moeder. Wa doet moe noe, dien- ke m'n bie oöns eige. Aèl ze noe ok a zwèrreverskinders in uus? Ma daè komt 't kind a de keu ken binne. Ze eit 'n dikke dasse om in 'n oud vurmeloas jasje an. 'n Paèr stikken van 'n verslete wollen deken fungere as aandschoenen. Om d'r aols zit 'n stik taauwe, waèran de koek trommel mee 't marmotje angt. Mien moeder zèt 't meisje in d'r eige riete leunstoel, 't Kind zet de doaze mee 't marmotje op taè- fel. Eve laèter loapt 't beêst over 't taèfelkleêd. M'n lache d'r ao- maè om totdat d'r ineens 'n paèr groat model rottekeutels op 't kleèd lègge. Dan moet 't vieze dier achter mekaore wir in z'n doaze. Oöndertussen drienkt 't kind, mee tweê aandj.es om de beker, dankbaèr van d'r sukkela- odemèllek. Op 't moment dat ik mien eige 't marmotje in de koektrommel er- inner, is 't 't jaèr 2005. Ik realise- re mien eige noe dat dat kleine meisje in dat kaauwe winter weer de wègte naè oöns durp is komme loape. Bie oöns op durp woonde ze nie. Ze is waèrschien- lijk nie uut d'r eige op wègte egaè. Ze is zeker deu d'r ouders op pad estierd mee d'r marmot je. Ma jao, in vergelieking mee de aofgrieselijke diengen die ze vandaèg d'n dag mee kinders uutaèle, is dat bedele mee mar motjes ma 'n peuleschilletje. Op de meest gruwelijke manier oa- re sommige kinders uut de wèg te geruumd. In de instansies bin d'r iedere keer net te laète bie. 't Ao vorkomme kunne aore, staèt d'r dan in de kraante. Ma wie is dan de schuldige? Bin wilder dat noe aollemaèle? Bin wilder 't die dat aode kunne vorkom me? Oait zaète mien vraauwe in ik in 'n vakantieoard bie de meziek te luustere. Tweê jonge ouders mee 'n kind van 'n paèr jaar oud kwaème an 't taèfeitje neffen oöns zitte. Ik zag an 't gezicht ?.£E Krx van 't kleine mannetje dat t'n van plan was om de aèvend vö z'n ouders grandioas te verpes te. Ie bleef ma kriese in doöndersteêne, zoönder tra énen in z'n oagen. Uuteindelijk ver- trokke die ménsen mee roaie koppen van kwaèd'eid van 't ter ras. Is dat noe zo'n moment dat je die mensen moet volge om te kie ken of ze dat kind niet te aard een in weer gaè schudde of z'n ribbetjes of beêntjes breke? Ma de kans is vee groater da ze 't kind mee 'n klap op z'n billen in 'n kusje toe onder de wol stop- pe. Kiek in daèrom vind ik die opmèrking van "t ao vorkomme kunnen oare' meêsta zö'n groat vraègteken. Ma as deze jonge ouders die nacht wat verschrik kelijks mee 't kind edaèn aode, oa de volgende dag in de kraante estaè da m'n 't aode kun ne vorkomme... Joop van Zijp Agenda: In het Kerkje van Ellesdiek (El- lewoutsdijk) wordt morgen een seniorenmiddag gehouden. Me dewerking wordt verleend door dialectzanger Engel Reinhoudt en Gerard Smallegange. Aan vang 14.30 uur. Toegang €5,-. aan de grond stelt. Hij groeit goed op vochtige plaatsen en kan makkelijk worden voortge- teeld. Als in het najaar een staak in de grond wordt gezet, zitten er in het voorjaar al tak ken aan. Maar ook de populier, els, es en eik komen in knot- vorm voor. Afhankelijk van de soort moe ten knotbomen eens in de drie tot zes jaar geknot worden. Daarbij worden alle takken afge zaagd, meestal op zo'n tien centi meter van de stam. Dat gebeurt in de periode van half november tot half maart, omdat dan de sapstroom in de boom vrijwel stilstaat. Het knotten wordt al vele eeu wen gedaan. De reden was niet het feit dat zo'n knotboom een fraai plaatje oplevert in het landschap, maar simpelweg om dat de producten op allerlei ma nieren van pas kwamen op de boerderij. Ze hadden eeuwen lang een functie voor de boer. De dikkere takken werden als grensaf schei ding tussen de wei landen en percelen gebruikt. Bij de aanleg van dijken werden ook takken gebruikt. Door ze in elkaar te vlechten ontstond een stevige basisconstructie. Ook de dunnere takken kenden vele toe passingen. De twijgen van de wilg bleken, vanwege de taai heid en buigzaamheid, het meest geschikt. Ze werden bij voorbeeld gebruikt voor bind en vlechtmaterialen. Denk aan het vlechten van manden en kor ven. Een andere veelvuldige toe passing van het - vooral dikkere - hout, is het maken van klom- pen. Met het in gebruik komen van nieuwe producten en materi alen verdween de noodzaak om regelmatig te knotten. Grenzen werden op een minder arbeidsin tensieve manier gemarkeerd en met de komst van olie en aard gas verviel de noodzaak om voor de winter een voorraad brandhout te verzamelen. Ook werd de landbouw intensiever, waardoor er in de wintermaan den minder tijd en arbeids kracht was om de bomen te knot ten. Gelukkig besefte men dat het waardevol was om de knotbo men als elementen in het land schap in stand te houden. Want naast de 'boerengeriefboom' wa ren en zijn knotbomen, vooral knotwilgen, van belang voor de natuur. Door het eens in de zo veel jaar knotten van de twijgen ontstaan grote knoesten die ge makkelijk inwateren. Bij wilgen rot hierdoor het kernhout weg. Het vermolmde hout blijkt een prima voedingsbodem voor di verse soorten planten. Bijvoor beeld mossen, fluitenkruid, paardebloem, roos en vlier. Wie wel eens een wandeling ge maakt heeft over de Wallen van Retranchement zal ongetwijfeld Deze maand is begon nen met het knotten van bomen. Particulieren en natuurbeherende instan ties zijn druk in de weer met zaag en ladder om bo men van hun pruik te ont doen. Op de natuurwerkdag die onlangs gehouden is, was het op een aantal loca ties mogelijk om er een handje bij te helpen. De knoestige knotbomen zijn al eeuwenlang een ver trouwd beeld in het land schap. Knotbomen vind je overal in Zeeland. Alleen staand, als solitair, of op een rij, langs een weg, sloot, weiland of boerderij. Knotten is niets anders dan een boom van zijn kruin ontdoen. Door het knotten ont staan aan het einde van de stam grote knoesten. Hieruit groeien vanzelf weer nieuwe takken. De knotwilg is de meest algemene knotboom. Vooral in vroeger tij den was het een praktische boom, omdat hij weinig eisen verrast hebben gekeken bij het zien van een roos die uit de kruin van de knotwilg tevoor schijn komt. Omdat de wilgen blaadjes die in zo'n kruin te recht komen voor een prima compost zorgen, werd de grond uit zo'n kruin vroeger wel als potgrond gebruikt. Naast planten weten ook dieren de knotwilg te waarderen. Bij koud of slecht weer bieden de holen en gaten een prima schuil- gelegenheid. Niet alleen voor vo gels, maar ook voor allerlei soor ten muizen en marterachtigen zoals de wezel en de hermelijn. Vogels vinden er een prachtige locatie om veilig hun eieren uit te broeden. Meestal zijn dat klei ne zangers, maar er zijn ook waarnemingen bekend van een den die hoog en droog in de top van een knotwilg een nest ge maakt hadden. Een vogel die een bijzondere voorliefde heeft voor de knotwilg, is de steenuil. Urenlang kan hij stil zitten te gen de stam van de boom, die hem volledig camoufleert. Pas in de schemer wordt hij actief en gaat op jacht naar muizen en insecten. Carolien van de Kreeke Opoe Johanna (Wanne) Rijn- houdt was in haar tijd een bekende baker in Nieuw- en Sint Joosland, schrijft J. J. Joos- se uit Nieuw- en Sint Joosland. Hij herkent, zoals veel andere inzenders overigens, direct het Oudedorp bij Nieuw- en Sint Joosland in de Raadkaart van afgelopen week. „Links op de foto staat mijn opoe Wanne met haar zoon (mijn oom) Marien Joosse. Mijn oom had samen met mijn vader Rijk en mijn oom Arjaan een fruitteelt- en kassenbedrijf in Nieuw- en Sint Joosland. In het Oudedorp zat vroeger een winkel (lees nisse- hut) waar van alles te koop was. Vooral de zuurkool uit het vat was heerlijk", herinnert Joosse zich. Hij vervolgt: „In de oorlog heeft dit gehucht het zwaar te verduren gehad." Hij doelt daar mee op het bombardement van 15 augustus 1943. Joosse: „Ach ter in de tuin van mijn opoe en opa viel een granaat boven op het geitenkot. Van het kot was niets meer over, maar de geit stond te mekkeren aan de paal waaraan hij vastgebonden was. Hij mankeerde niets, dus de gei tenmelk was gewaarborgd. Een luxe in tijd van nood." Liesbeth Janse uit Middelburg vertelt dat de Raadkaart is gefo tografeerd vanaf de Boomdijk, kruising Koedijk. Zij bewoonde tussen 1966 en 1986 het eerste huis aan de rechterkant. „Niet alle huisjes staan er nog door het bombardement. Er is wel wat teruggebouwd aan de rech terkant. Dat was, op twee hui zen na, allemaal weg." Over dat bombardement weet B. de Ridder uit Nieuw- en Sint „Het huis rechts is van de broer van mijn moeder, Marien Adriaanse. Zijn vrouw staat in de voordeur. In het midden, in het zwart, staat de zuster van mijn moeder, tante Kaatje. Het eerste lage huis rechts is van mijn grootvader P. Adriaanse." H. van Eenennaam uit Nieuw en Sint Joosland schetst nog en kele geschiedkundige achter gronden van 't Ouwe Durp: „De Oud Sint Jooslandpolder is in 1631 ingedijkt in opdracht van de Ambachtsheren van 's-Heer Arendskerke, eigenaren van de schorren. Eigenlijk is er sprake van een herdijking, omdat er al een Sint Joospolder is geweest. Spoedig na de inpoldering ont stond het gehuchtje Sint Joos land met zo'n twintig huisjes. De mensen die er woonden, werkten voornamelijk in de landbouw. In 1816 werden Sint Joosland en Nieuwland samen gevoegd tot een gemeente. De fo to zal rond 1925 genomen zijn." Vaste inzender Stevense uit Mid delburg tot slot: „Waag het niet om deze buurtschap Nieuwland te noemen, want dan krijg je pro blemen met de bewoners. Zij wo nen namelijk niet in Nieuwland, maar op 't Ouwe Durp!" Hij ver telt dat het Oude Dorp zijn naam ontleent aan Sint Joris, het in Arnemuiden gevestigde en aan deze Heilige opgedragen schuttersgilde. Annemarie Zevenbergen De waardebonnen gaan naar: A. D. Pleij-Krijger uit Yerseke, J. Hage uit Arnemuiden en T. Cornelisse uit Nieuw- en Sint Joosland. Joosland het volgende te vertel len: „Het gehucht werd gebom bardeerd door onze bevrijders, de Engelsen. Zij zagen dit waar schijnlijk aan voor een Duits kampement. Ook de omliggende boerderijen werden gebombar deerd. In totaal vonden acht of negen personen, waaronder en kele kinderen, de dood. Ook het boerderijtje aan het eind van de straat, nog net te zien, werd plat gegooid. Dat werd in 1953 her bouwd in het kader van het Marshallplan; zeg maar 'dollars uit Amerika'. Frappant is wel de eerste boom aan de linker kant, die staat er nog steeds." S. Wisse uit 's-Gravenpolder herinnert zich vanuit zijn jeugd de klompenmakerij van de fami lie De Klerk: „Daar kon je iets goedkopere klompen kopen met een kleine afwijking, niet ge schikt voor de handel. De klom penmakerij was achter en naast het tweede huis rechts. In het eerste huis rechts zat in de vori ge eeuw het café De Witte Zwaan, later een klein winkel tje. Daar kocht je als schooljon gen voor een cent zoethout of toffee. Aan het eind van het dorp was ook een kruideniers winkel van Jane Poppe. Zij maakte prachtige klederdracht poppen in de Nieuwlandse dracht." Ook Jan Adriaanse uit Middel burg herkent 't Ouwe Durp zo als het in de volksmond werd ge noemd. „Het eerste huis links was ons ouderlijk huis. Wij zijn daar in 1954 komen wonen." Zijn moeder herkent Wanne Rijnhoudt met haar zoon Arjoan of Riek bij de voordeur van het ouderlijk huis. „Machelien de Klerk is waarschijnlijk een van de andere vrouwen. De zoon van klompenmaker Dingeman de Klerk, Ko de Klerk, woont nog steeds in het tweede huis rechts op de foto." Mevrouw P. Louwerse-de Nooijer vertelt dat haar moeder er geboren is. Opnieuw een fraai sfeerplaatje uit de collectie van Hans Lindenbergh. De afbeelding toont ditmaal een stadsgezicht met een muziektent aan de rechterkant en een rij statige huizen aan de lin kerkant. Het meisje op de voorgrond lijkt te poseren voor de fotograaf in haar zondagse kleren. Zoals iedere week de vraag: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden, zoals bijvoorbeeld over het meisje en de andere personen op de foto of informatie over de situatie vroeger en nu, zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 19 november gestuurd worden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax: 0113-315669; e-mail: redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing wor den drie waardebonnen verdeeld. Oude doro. Nieuw St. lonsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22