)riekwart wacht te lang op zorg PZC Culturele hoofdstad in 2018 te laat Willem-Alexander in 'bubbling' Marrakech Sporen van broom in vis en zeehonden Wachtlijsten voor Zeeuwse thuiszorg of verpleeghuis het kortst 23 Toestand cellen Schiphol beroerd Merkel wordt bondskanselier Vrijwilliger is onmisbaar 15 Willeboordse fit voor NK judo Britse troepen verlaten Irak het komende jaar ot wil af an subsidies oor landbouw Kinderen in de collegebanken lensenhoofd in haak visser mm Buitenplaatsen in Zeeland waren luxe ingericht Brandwerende deuren stonden open en nooduitgangen waren afgesloten. Ook bleken boven rookwerende deuren ventilatieroosters aangebracht, waardoor rook zich snel kon verspreiden. Er was veel mis op het detentie- en uit zetcentrum op Schiphol-Oost, want Justitie overtrad doorlopend de regels. Dat staat in een dossier van de gemeente Haarlemmermeer. Niets staat het bondskans- lierschap van Angela Mer kel nog in de weg, nu de nieuwe Duitse coalitiegeno ten SPD en CDU/CSU het regeerakkoord hebben goedgekeurd. De SPD nam afscheid van bondskanslier Schroder, die ontroerd een acht minuten lange ovatie in ontvangst nam. Vrijwilligers zijn het cement van de samenle ving; zonder hun inzet is het grootste deel van de so ciale, sportieve en culturele activiteiten onmogelijk of te duur. Maar de tijdgeest werkt niet mee: steeds min der mensen willen zich on betaald inzet ten voor club of stichting. Elisabeth Willeboordse acht zich fit genoeg om mee te doen aan het Nederlands kampioenschap judo, over ander halve week in Rotterdam. De Middelburgse worstelt met kleine blessures, maar voorziet geen problemen voor deel name aan de titelstrijd. „Ik ben op volle sterkte. Voor het NK wel te verstaan. Dat is anders dan dat je op volle sterkte ben voor een EK of WK." D M Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 25 door Esther Gotink LONDEN - De Britse troepen in Irak verlaten vanaf 2006 gefa seerd Irak. Dat heeft defensiemi nister John Reid gisteren ge zegd. Zijn commentaar volgde op de verklaring afgelopen zondag van de Iraakse pi-esident Jalal Talabani, dat buitenlandse sol daten niet voor onbepaalde tijd gewenst zijn. Talabani vertelde dat eigen troepen tegen het ein de van 2006 gereed zijn om in de zuidelijke provincies de taken van Britse legereenheden over te nemen. Wel waarschuwde hij dat een onmiddellijke terugtrek king van multinationale troepen zou leiden tot een burgeroorlog in Irak. GPD pagina 7 reserveleger loopt leeg (Advertentie) voorletters plaats: telefoon O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een vast abonnement.* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 0 per maand met automatische incasso 20.55). per kwartaal met automatische incasso 59,75). D per jaar met automatische incasso 229,20). (postlbankrekoning'nummer. Kijk op www.pzc nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 ot slum deze bón naar: PZC, a/deling lezersservice Antwoordnummer 713. 4400 WB Goes l'7116S8»555530 het alfabet van Zeeland ^iaWiidoogen ij haag - Driekwart de Nederlanders moet g wachten op thuis- b jeen plaats en in ver- Jg. of verzorgingshuis. Kwel de wachtlijsten aan- nlijk zijn gekrompen, is wachttijd in veel geval- aanzienlijk langer ode norm. blijkt uit onderzoek van het aaal en Cultureel Planbu reau. Van de 32 zorgregio's in Nederland zijn de wachtlijsten in Zeeland het kortst. Gemid deld staan 54 van de duizend 75-plussers op een wachtlijst, in Zeeland zijn dat 28 per duizend. In de regio Amstelland-Meerlan- den (de omgeving van Amster dam) is het aantal wachtenden (91) per duizend ruim drie keer zo groot als in Zeeland. Als norm voor de maximale wachttijd geldt sinds 2000 een periode van hooguit zes weken voor thuiszorg en verpleeghuis zorg en dertien weken voor ver zorgingshuiszorg. Gemiddeld wachten mensen ongeveer ne gen maanden op zorg. De wacht tijden lopen uiteen van ruim vijf maanden voor thuiszorg tot meer dan anderhalf jaar voor een plek in een verzorgingshuis. In het onderzochte jaar, 2003, stonden er in Nedeiiand ruim 54.000 mensen op een wachtlijst voor thuiszorg, verpleeghuis of een verzorgingshuis. Dat is ge middeld de helft minder dan in periode tussen 2000 en 2003. Dankzij extra geld van het Rijk liepen de wachtlijsten bij de thuiszorg terug met 63 procent, die voor verpleeghuizen met 39 procent en die bij verzorgings huizen met 23 procent. In okto ber 2003 stonden er voor de thuiszorg ongeveer 19.500 men sen op de wachtlijst en bijna 7000 voor verpleeghuizen. Bijna 28.000 mensen wachtten op een plek in een verzorgingshuis. Driekwart van alle wachtenden is vrouw en de gemiddelde leef tijd op de wachtlijsten is tachtig jaar. De verschillen tussen de re gio's zijn groot. Overbrugging Veel wachtenden maken, terwijl ze op de wachtlijst staan, al ge bruik van zogeheten overbrug- gingszorg. Soms zijn mensen op genomen in een ziekenhuis, maar meestal gaat het om thuis zorg. Van de mensen die op een plek in een verzorgingshuis wachten, maakt 69 procent ge bruik van overbruggingszorg. Op de wachtlijst voor verpleeg huizen gaat het om 60 procent van de wachtenden. Dit levert extra wachttijden op voor men sen met een indicatie voor thuis zorg. GPD MARRAKECH - Prins Willem-Alexander komt aan op het paleis van de prins van Marokko, Moulay Rachid (r). Willem-Alexander is op de eerste dag van zijn bezoek aan Marokko ontvangen door koning Mohammed VI. De visite was door de Marok kanen op het laatste moment ingelast. De prins en Maxima moesten er hun pro gramma voor omgooien, maar in Marokko gaan afspraken met de koning voor. Tijd stip en plek van het onderhoud waren tot het laatste moment ongewis. Wil lem-Alexander werd na een half uur weer door Moulay Rachid naar buiten ge bracht. „Dit is een bruisende stad, ik kijk uit naar een volgend bezoek", zei de prins van Oranje ten afscheid. Dat hij Marrakech 'bubbling' vindt, werd opgevan gen door de microfoons. foto Robin Utrecht/ANP KHAAG - De Europese land- utvsiibsidies kunnen op ter- jn afgeschaft worden. Dat [t minister Bot van Buiten- DdseZaken vandaag in een in- rvieivmet deze krant. jgaat daarmee in tegen zijn ei- ipartij; het CDA wil de subsi - s handhaven. De financiële gaven van de EU liggen overi- isaltot 2013 vast. hindtBot dat ministers veel aks zijn bij de voorbereiding lEuropese besluiten. Zij moe- iveel alerter zijn op afspaken ambtenaren en deskundigen grover in Europese commis- maakten. GPD Igina4 ministers EU hebben besluiten laten lopen Glashandel MELIESTE *m geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur «gstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Er komt een grote culturele manifestatie in Zeeland in 2008. De provincie wil daarmee landelijk en moge lijk zelfs internationaal de aan dacht trekken. Als thema wordt gedacht aan 'kunst en ethiek'. Het voornemen is ontstaan naar JaaKp Universiteit van Tilburg vond gisteren het eerste college van de Kinderuniversiteit s- hi vele Europese universiteitssteden bestaat de kinderuniversiteit al. Wekelijks of maandelijks en c°Ueges plaatst voor kinderen rond de elf jaar. foto Robert Vos/AN P aanleiding van een idee van di recteur D. van den Bout van Scoop. Die opperde een jaar ge leden Zeeland voor te dragen als culturele hoofdstad van Eu ropa in 2008. Dat werd door zo wel politiek als culturele organi saties welwillend ontvangen. Scoop en provincie hebben het idee vervolgens 'laten bezin ken', zegt cultuurgedeputeerde H. van Waveren. Gisteren voer de hij overleg met Van den Bout over hoe het verder moet met het plan. „We zijn tot de conclu sie gekomen dat het idee van cul turele hoofdstad op korte ter mijn niet haalbaar is, aangezien Nederland pas voor 2018 is aan gewezen." De achterliggende gedachte blijft niettemin overeind. „We hebben wel de ambitie om Zee land op cultureel gebied wat na drukkelijker te presenteren", zegt Van Waveren. „Daarom streven we naar een culturele manifestatie in 2008." Prestaties De gedeputeerde denkt aan sa menwerking met evenementen zoals het Zeeland Nazomer Fes tival in combinatie met extra ac tiviteiten. „Het is de bedoeling voort te bouwen op de bestaan de culturele voorzieningen en ac tiviteiten, maar wel zodanig dat we komen tot prestaties die lan delijk aanspreken en misschien wel internationaal." Concreet zijn de plannen nog niet. De komende tijd wordt con tact gezocht met culturele orga nisatie om hun opvattingen en bereidheid tot samenwerking te peilen. Als thema voor de mani festatie voelt Van Waveren veel voor 'kunst en ethiek'. Dat on derwerp is vorig jaar herhaalde lijk aan de orde geweest bij de voorbereiding van de Cultuurno ta 2005-2008. „Ik heb toen ge merkt dat het thema heel prikke lend werkt", aldus de gedepu teerde. „Het gaat over de grenzen van de kunst. Dat kun je ook breder trekken naar de grenzen in de sa menleving: wat kan wel en wat kan niet? Dat is een heel actueel thema." door Eelco van der Linden DEN HAAG - In vis, vogeleie ren en zeehonden zijn 'nieuwe' schadelijke stoffen aangetrof fen. Het gaat onder meer om broomhoudende brandvertra- gers, die de plaats hebben inge nomen van de beruchte PCB's, waarvan de productie in 1985 werd verboden. Dat blijkt uit onderzoek uitge voerd in opdracht van Stichting De Noordzee en de Waddenvere niging. Onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Visse rij Onderzoek (Rivo) hebben ge zocht naar de broomhoudende stoffen en zogenaamde ge- perfluoreerde verbindingen, die worden gebruikt om producten waterproof of vetvrij te maken. Ze analyseerden bot, de eieren van de visdief en het vetweefsel van een zeehond. Het dierlijk materiaal is afkomstig uit de Waddenzee en de Westerschel- de. „De ontwikkeling is zeer ver ontrustend", zegt E. van Well van de Waddenvereniging. „Net als de PCB's blijken deze stof fen zich aan vet te hechten, zich op te hopen en moeilijk afbreek baar te zijn." Dit laatste blijkt uit het feit dat de concentraties toenemen naarmate je hoger in de voedselketen komt. „De ge schiedenis dreigt zich te herha len", waarschuwt Van Well. In de jaren tachtig liep het aantal zeehonden en zeevogels sterk te rug, doordat de dieren als ge volg van zich ophopende PCB's langzaam werden vergiftigd en minder jongen kregen. GPD il'ISLAND - Een visser heeft lermiddag tussen Oud-Gastel Kruisland in de Vliet vermoe- lijk een menselijk hoofd aan Dhengel gehad. heeft direct de politie ge- arschuwd, die de brandweer chakelde. De visser knipte na vangst de lijn van zijn hengel or. De brandweer is gaan ggen en met duikers gaan iken, maar had tegen het don- rnog niets gevonden. Ook het pslandelijke politiediensten iflaan de gisteravond gestop- zoekactie meegedaan. Het lat nog niet vast of de zoek- ievandaag wordt voortgezet, visser was volgens de politie [aangedaan door wat hij aan ilijn heeft gezien. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1