PZC Wachttijd huurhuis jongere daalt Jong Ambon voelt zich miskend PZC Ik kom hem regelmatig liefde geven Nieuw plan betaald parkeren doodsteek voor Zoutelande -13 Plannen nieuw jongerencentrum Middelburg klaar Gemeente wil starters helpen aan koopwoning Theatergroep speelt leven van vrijheidsstrijder Jeugdig alcoholgebruik onderzocht Onderzoek naar veer Perkpolder Onderwijsbond eert jubilarissen Muziekavond Accordeola agenda dinsdag 15 november 2005 tórNadilBerkelder !HDDELBURG - Het nieuwe ;„«trencentrum in de binnen- itad van Middelburg is niet be- told om zomaar te hangen en „kletsen. Jongeren worden er „„heiwerk gezet. De plannen „ar het centrum worden don derdag gepresenteerd aan de toe komstige gebruikers. Het centrum komt in de voorma- j«e discotheek The Nighttrain IJ de Beddewijkstraat. Over de verbouwing van het pand wordt gesproken sinds de gemeente het overnam, bijna drie jaar ge leden. Het lijkt er nu op dat de werkzaamheden volgend jaar be ginnen. Het nieuwe jongerencen trum kan dan in 2007 open. Inmiddels is een plan klaar met activiteiten die in het centrum moeten plaatsvinden. „Dat plan is veelomvattend", zegt M. Bur ger, van de Stichting Welzijn Middelburg. „Het gaat van workshops, concerten, een open podium, oefenruimten voor bands tot theaterprojecten. De activiteiten zijn voor en door jongeren. Zij mogen bepalen wat er gaat gebeuren." Talenten Het nieuwe centrum wordt we zenlijk anders dan het huidige Midgard, zegt Burger. „Daar ligt de nadruk op opvang en ont moeting. Het belangstrijkste hier is dat jongeren hun talen ten kunnen ontwikkelen en dat ze daarbij deskundigheid krij gen aangeboden." Bij een thea terproject bijvoorbeeld, of bij het organiseren van een jaar lijks terugkerend festival. „Aan dit soort dingen is best veel be hoefte. Ook vanuit Midgard kwam deze vraag. Bovendien is er heel erg behoefte aan oefen ruimte. In Midgard is maar één oefenruimte voor bands, in het nieuwe centrum komen er twee." Ook voor jongeren die iets met theater willen, komt er oefenruimte in het centrum. „Er zijn natuurlijk wel meer thea ters in Middelburg, zoals het Mi- nitheater of het Spiegeltheater, maar daar kom je moeilijk tus sen." Uitgebreid „In het centrum wordt een vrij uitgebreid programma geboden, op elke dag van de week. Na tuurlijk kunnen ze er ook iets drinken, er komt een bar, maar de nadruk ligt op activiteiten." Die activiteiten beginnen vol gend jaar al. „Je kunt het niet maken om te zeggen dat ze over twee jaar terechtkunnen", vindt Burger. De theater- en de festi- valgroepen beginnen alvast met het voorbereiden van de eerste activiteiten. Burger hoopt dat geïnteresseer de jongeren zich op de informa tieavond aanmelden. Die bijeen komst begint om 20.00 uur in het stadskantoor in Middelburg. jnnrNadia Berkelder MIDDELBURG - De wachttijd vooreen huurwoning in Middel burg is voor jongeren drastisch verlaagd. Een paar jaar geleden moesten jongeren nog enkele ja ren op een woning wachten, nu is cr na een paar maanden een woning beschikbaar. I [Dat komt doordat de toewijzing I van woningen is veranderd, zei •wethouder A. de Vries (PvdA) [gisteravond in de vergadering van de commissie ruimte, dongeren onder de 23 krijgen al leen huursubsidie als ze in een [woning wonen met een huur prijs van iets meer dan driehon derd euro. In Middelburg is om die reden besloten om woningen onder die prijsklasse alleen nog aan jongeren toe te wijzen. De "huursubsidiegrens voor mensen die ouder zijn, ligt hoger. ;De goedkope woningen komen :vnj omdat oudere mensen ver- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET wvw.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl geling te maken die starters moet helpen aan een koophuis. Hoe die regeling eruit gaat zien, is nog niet bekend. Tegelijker tijd wordt gedacht aan de bouw van goedkopere woningen. Die moeten gebouwd worden in nieuwe wijken binnen de ge meente, zoals in Sint Laurens en de uitbreiding van de Eras- muswijk. Volgens De Vries duurt het nog drie tot vijf jaar voordat die woningen te koop zijn. Op de vraag van zijn partijge noot S. Szarafinski of het geen tijd wordt om kwalitatief slech te woningen op te knappen, ant woordde De Vries ontkennend. „Een paar jaar geleden wilden we nog slopen in de Stromen- wijk, daar hebben we van afge zien. Pas als de woningmarkt weer wat ruimer wordt, komt dat soort plannen weer in beeld. We willen dat pas doen als we echt tot de conclusie komen dat mensen met de laagste inko mens aan een woning kunnen komen. Dan kun je aan herstruc turering gaan denken." Nieuwbouw van goedkope huur woningen is volgens de wethou der bijna niet mogelijk. Ook op de duurdere huurwonin gen die nu worden gebouwd, moeten de woningcorporaties geld toeleggen. „Mijn voorkeur gaat uit naar het inzetten op goedkope koopwoningen. Als je kijkt naar de inkomensverde ling in de gemeente, dan is het objectief gezien niet nodig om extra goedkope huurwoningen te bouwen." huizen naar nieuwbouw. De ko kende jaren worden relatief meer huurwoningen gebouwd. .„Het roer is echt wel omge- zei De Vries. Regeling Omdat de spanning op de huur markt is afgenomen, wordt op dit moment zelfs weer voorzich- aan verkoop van huurwoningen. Dat moet het flooral voor starters op de koop- jnarkt mogelijk maken een ei genhuis te kopen. [De gemeente is bezig om een re- OOST-SOUBURG - In wijkcen- Mae-Uku aan de Prins Hendrikstraat in Oost-Souburg wordt zaterdag 20.00 uur een '.vertelvoorstelling gehouden. De voorstelling gaat over het le- ven van de Molukse vrijheids- iliijdster Martha Christina Tia- |hahu, die in 1817 aan de hand verzetsheld Pattimura vocht tegen de soldaten van de [VOC op het Molukse eiland Sa- i. Pieter Vrijman heeft er rin opdracht van theatergroep j Delta een eigentijdse voorstel- j ling van gemaakt. In de baai van Ambon is een standbeeld van haar geplaatst. De entree be draagt 5 euro en voor kinderen lot 11 jaar 2,50 euro. Catharina van der Slikke bij de boom die ze bijna vijftig jaar geleden zelf heeft geplant. „Als ze hem zouden weghalen, verzieken ze mijn leven." foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Dat is mijn boom", zegt Catharina van der Slikke. Ze loopt naar een bonkige kastanje en geeft hem een klopje op de bast. „Die heb ik zelf geplant." Haar kastanje staat op het Middelburgse bolwerk, vlak naast de Seismolen. Haar grootste angst is dat de boom verdwijnt tijdens de opknap beurt van de bolwerken. Ze plantte de boom op 4 november 1947. Haar boom was onderdeel van een grote beplantingscampagne voor Walcheren. Prinses Juliana plantte even verderop een kastanjeboom. In to taal hebben 1500 kinderen van basis scholen op Walcheren meegeholpen om de bolwerken, die door de inundatie wa ren beschadigd, weer groen te krijgen. Op Walcheren werden 80.000 bomen ge plant. „Ik was tien, ik zat op de school in de Gravestraat. Als kind speelde ik heel veel op de bolwerken, we woonden in de Langeviele, dus speelde ik hier. Toen was het bolwerk normaal, na de inunda tie waren alle bomen hier dood, behalve de bomen op het Veerse bolwerk en in de binnenstad." Waar eerst de boom van Juliana stond, is nu een kuiltje te zien. De koningin Emmabank, die rond de stam gedra peerd was, staat er nog wel. „Een jaar of drie geleden is die boom wegge haald", weet Van der Slikke. „Die was ziek." Een aantal andere kastanjes in de buurt maakt ook een ongezonde in druk. Die zullen zeker sneuvelen bij de opknapbeurt, maar de paardenkastanje van Catharina blaakt van gezondheid. „Ik kom hem elk voor- en najaar liefde geven. En als ik kastanjes kom rapen, vertel ik de kinderen die hier lopen al tijd dat ik hem geplant heb. Dat vinden ze prachtig." In het plan voor de opknapbeurt voor de bolwerken, neemt het gebied bij de Seismolen een belangrijke plaats in. Rond de molen staan zoveel bomen dat de molen zelf nauwelijks zichtbaar is. Bovendien ontnemen ze wind aan de wieken. De bomen in de directe omge ving worden weggehaald, de paarden- kastanjes worden uitgedund. De boom, die vermoedelijk net zo oud is als Catharina, is samen met haar groot gegroeid. Ze heeft hem al die jaren nauwlettend in de gaten gehouden, in haar zak zitten altijd een paar kastan jes van haar boom. „In 1982, op Hemel vaartsdag, is er een verschrikkelijke storm geweest. Toen is er een enorme tak vanaf gewaaid. Kijk, dat kan je daarboven nog zien. En dertig of veer tig jaar geleden heeft iemand er een hartje in gesneden, moet je nou zien." Haar handen beschrijven de omtrek van het hart op de stam, bijna een halve meter groot. „Kijk, deze zit hier ook al tijd. Dat is een sabelsprinkhaan." Kettingen „Als ze deze boom zouden weghalen, verzieken ze mijn leven. Ik zou me er met kettingen aan vastbinden, op de Lange Jan klimmen en dreigen om eraf te springen." Ze heeft steun gezocht bij de stichting Tuin van Zeeland, die zich inzet voor het behoud van groen op Wal cheren. Jean-Marie van Isacker van de stichting deelt haar zorgen. „Als ze van plan zijn om de molen vrij te maken, zijn we bang dat hier een grote kaalslag komt. Vooral als straks ook nog veel kastanjes ten prooi vallen aan de bloe dingsziekte. Veel bomen in de binnen stad zijn al aangetast, vooral langs de kaaien." Van der Slikke en Van Isacker willen graag dat elke boom die op de nomina tie staat om gekapt te worden, een merk teken krijgt. Op die manier krijgen de stichting en andere belangstellenden de kans om mee te denken. „Als ze hier veel weghalen, wordt het nooit meer rus tig", denkt Van der Slikke. „Nu hoor je het verkeer op het Tangent al langs ra zen. Het hoeft geen luxe park te wor den, we willen gewoon een bos, zoals het nu is." Het plan voor de bolwerken wordt mor genavond gepresenteerd aan belangstel lenden. De presentatie begint om 19.30 uur in het oude stadhuis op de Markt. Voetbalclub beschuldigt gemeentebestuur van ongelijke behandeling door Maurits Sep MIDDELBURG - Voetbalclub Jong Ambon beschuldigt de ge meente Middelburg van ongelij ke behandeling. De club voelt zich achtergesteld bij met name FC Dauwendaele, waarmee het sportcomplex De Kruitmolen wordt gedeeld. Jong Ambon heeft de grieven vervat in een bo ze brief aan het gemeentebe stuur. Omdat de verhuizing van Jong Ambon naar De Mortiere niet is doorgegaan, blijft de club op De Kruitmolen. Dat de andere club op dat complex, FC Dauwendae le, meer voorzieningen heeft, kan Jong Ambon billijken, om dat die club ook groter is. Maai de verschillen zijn wel erg groot, schrijft het bestuur aan wethouder A. de Vries (PvdA, sport). Jong Ambon krijgt één wed- strijdveld en 'een trainingsveld je dat even groot is als een rui me achtertuin'; geen breder voet balveld (heeft Dauwendaele wel); geen breder tegelpad rond het hoofdveld (heeft Dauwen daele wel); geen lichtmasten rond het hoofdveld; geen ruim ere kleedkamers (die van Dauw- endale en Zeelandia Middel burg zijn groter). Bovendien heeft Dauwendaele nieuwe dug-outs en moet Jong Ambon het nog doen met rotte houten bankjes. Het bestuur denkt dat de ge meente met de club in de maag zit, omdat de belofte Jong Am- bon weg te halen van De Kruit molen, niet is doorgegaan, Jong Ambon voelt zich nu 'te veel' op het sportpark. „Jong Ambon kan geen concessies blijven doen. De grens is voor ons be reikt, onze achterban pikt het niet meer", waarschuwt de club wethouder De Vries. Dupe Het bestuur weigert daarom mee te werken aan de aanleg van een zogenoemd wetra-veld: een wedstrijd- en trainingsveld, dat bestaat uit een combinatie van kunstgras en echt gras. Dat veld is niet alleen duurzaam, maar ook duur. Jong Ambon stelt dat het gemeentebestuur dat veld wil betalen door te be zuinigen op andere onderdelen van De Kruitmolen en dat de club daarvan de dupe is. Wethouder De Vries weer spreekt dat Jong Ambon wordt achtergesteld bij andere voetbal clubs. „Zo kijken zij ernaar maar zo is het niet. Jong Ambon wil gewoon meer en luxueuzer dan wij als gemeente kunnen be talen. Bovendien vergeten ze er bij te vertellen dat er ook voor delen zijn." De club krijgt bijvoorbeeld meer geld voor het beheer van de eigen accommodatie dan an dere voetbalclubs, stelt De Vries. „Zij gaan er in dat op zicht op vooruit, maar daar hoor je ze niet over." Wat De Vries wel van Jong Am- bon hoort, zijn steeds meer wen sen. „En die kosten extra geld, maar dat heb ik niet. Daar moet ik voor naar de gemeenteraad. Ze overvragen hier en daar een beetje." Overigens worden sommige ge breken binnenkort verholpen, merkt de wethouder op. De hou ten dug-outs worden volgens hem in januari vervangen. Ook de kleedkamers worden nog op geknapt. De discussie met Jong Ambon herhaalt zich, stelt De Vries vast. „Ambtelijk is er voortdurend contact. Ik wil best ook nog eens met ze praten, maar op een gege ven moment ben je ook uitge praat. Jong Ambon blijft onte vreden. Als ze meer willen, moe ten ze maar naar de gemeente raad schrijven." BRUGGE - Het gebruik van alcohol en drugs onder scho lieren tussen 14 en 18 jaar in Zeeland is hetzelfde als on der jongeren in dezelfde leeftijdsgroep in Oost- en West-Vlaanderen. Ook roken zij evenveel. Dat blijkt uit een grensoverschrijdend onderzoek naar ge bruik van verdovende middelen in deze drie provincies. Verder komt naar voren dat er geen verschil is tussen stads- en plattelandsjongeren of regio's. Ook de grens tussen Vlaanderen en Nederland doet er niet toe. Bovendien zijn factoren die verwijzen naar tradi tionele risicogroepen (jongeren uit gebroken gezinnen of van bepaalde onderwijsvormen) niet of nauwelijks van in vloed. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de Eure- gio Scheldemond. Uit een steekproef onder meer dan drie duizend jongeren tussen 14 en 18 jaar blijkt dat 95 pro cent wel eens alcohol heeft gebruikt, 58 procent heeft ge rookt en 30 procent cannabis heeft gebruikt. Voor hard drugs zoals xtc en cocaïne gaat het om 7 procent. Van de alcoholdrinkers blijkt 80 procent dat de laatste maand nog te hebben gedaan. Twee derde van de respondenten is wel eens dronken ge weest. MIDDELBURG - De provincie Zeeland laat een haalbaar heidsonderzoek doen naar een permanente veerverbin- ding tussen Perkpolder en Hansweert. Die toezegging is door gedeputeerde M. Ie Roy (Verkeer en Vervoer) gedaan op aandringen van de Statenfractie van de Socialistische Partij (SP). De afdeling Hulst van die partij strijdt al geruime tijd voor een vorm van openbaar vervoer over water in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Die streek zit sinds het weg vallen van de veerdienst (na opening van de Westerschel- detunnel) zonder directe openbaarvervoersverbinding met de rest van Zeeland. Leden van de SP Hulst zamelden handtekeningen in voor een fiets-voetveer tussen Perkpolder en Hansweert. En ook via de website Graauw Digitaal werd een oproep ge daan om steun te betuigen aan het initiatief. Statenlid F. Lüijben overhandigde afgelopen vrijdag tij dens de Statenvergadering meer dan duizend handteke ningen aan het college van Gedeputeerde Staten. VOGELWAARDE - „Iedere bijeenkomst ben ik van de partij. Dan zie ik mijn oud-collega's nog eens. Dat vind ik hartstikke gezellig. Waarom zou ik mijn lidmaatschap op zeggen? Ik heb geen idee", vertelt J. Wijne (79) uit Sas van Gent. Hij is zestig jaar lid van de Onderwijsbond CNV. Dit jaar vieren achttien oudere Zeeuwse leden van de Onderwijsbond CNV een lidmaatschapsjubileum. Gisteren werden de jubilarissen in 't Karrewiel in Vogel waarde tijdens de rayonvergadering in het zonnetje gezet. Ze kregen hun bondsspeldje en de bijbehorende oorkon de. Wijne spande met zijn zestigjarig-jubileum de kroon. Andere jubilarissen die gehuldigd werden, waren J. Bak ker (Axel), A. Pieters (Oost-Souburg), J. Raas (Hulst), G. van Waterschoot (Hulst, allen vijftig jaar lid), M. Menhee- re (Heinkenszand), T. Baert (Hulst), U. de Boever-Van Mullem (Stekene) en mevr. Goossens-Verstraeten (Bier vliet). De andere jubilarissen ontvangen hun oorkonde per post. door Maurits Sep ZOUTELANDE - Het nieuwe voorstel voor betaald en vergun- ningparkeren is de doodsteek voor de Zoutelandse onderne mers. Dat vindt de midden standsvereniging Zomid. Boven dien is het een ander plan dan waarover met de Zomid en de dorpsraad is gesproken. „Ik ben buitengewoon verrast en op onderdelen met stomheid geslagen", reageert voorzitter C. Bierens van de Zoutelandse mid denstandsvereniging Zomid. Hij noemt het nieuwe voorstel van het college van B en W van Veere 'nog slechter dan het oude'. „Dit wordt de doodsteek voor de middenstand en de horeca. De oude kern zal overdag gro tendeels leeg zijn. Mensen kun nen niet meer met hun auto bij de winkel komen. En de super markt, de slager en de bakker zitten juist in de oude kern. Ook de horeca zal dit merken", voor spelt Bierens, die zelf een hotel bestiert. Volgens hem wordt de periode waarin betaald moet worden voor parkeerplaatsen en waarin een vergunning vereist is om in het centrum te mogen parkeren, veel langer. „Voorheen ging het over juni tot en met september, nu gaat het over april tot en met oktober." Bovendien moet op het Willi- brordusplein in het centrum een hoog tarief worden betaald bij parkeermeters en moet ook aan de Westkapelseweg worden be taald. Eerder ging wethouder KOUDEKERKE - De Vlissingse accordeonvereniging Accordeo la houdt zaterdag 26 november een muziekavond in sporthal de Couburg in Koudekerke. Beide orkesten van de vereni ging, Het Groot Orkest en Cha- peau! treden op. Ook De Zingen de Zilvermeeuwen uit Vlissin- gen en De Meissen uit Westka- pelle doen aan de zangavond mee. De optredens beginnen om 19.30 uur. M. te Roller er nog vanuit dat parkeren daar gratis zou blij ven. Bierens is verbolgen over die veranderingen. „Ik voel me niet serieus genomen. Vanuit het dorp is één signaal gekomen: niet doen. En nu ligt er een plan dat zwaarder is dan wat in de in spraakprocedure is besproken." Zowel de Zomid als de dorps raad verzet zich de afgelopen weken fanatiek tegen het plan van het gemeentebestuur van Veere om volgend jaar betaald parkeren en vergunningparke- ren in te voeren. Zij schreven brieven aan het gemeentebe stuur en uit een enquête onder de bewoners bleek dat het dorp massaal tegen is. Het college van B en W hield ook een onderzoek en op basis daarvan heeft heeft het college besloten volgend jaar toch een nieuw parkeerbeleid in te voe ren. A. Landzaat van de dorpsraad Zoutelande had wel verwacht dat het Veerse college zou vol harden in het standpunt. Dat wil niet zeggen dat zij zich daar bij neerlegt. „Ik heb al heel wat telefoontjes gekregen van ver ontruste mensen. De meesten denken dat het nu dus beslist is, maar ik weet dat dat niet zo is. Volgende week maandag verga dert de commissie hierover en in december de gemeenteraad nog. Het heeft dus zeker nog nut om ons te blijven verzetten. Wij zul len de handtekeningen van onze enquête maandag 21 november aanbieden aan de commissie." De dorpsraad vergadert van avond vanaf 20.00 uur in zaal Middendorp over onder meer het parkeerbeleid. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Seniorenclub, met o.a. bil jarten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00 - 11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 - 16.30 uur: Schaak sociëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; 20.15 - 21.30 uur; Oerdanslessen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13