Cuba pakt vrije handel hard aan F PZC Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. Somalische piraten maken overuren ROUTE 7 Communistische regering draait economische klok opnieuw terug Oekraïne kondigt amnestie af Executieplaats in Chili ontdekt Pakistaanse vrouwen in de knel Brits racisme neemt toe Schoolmeisjes verkracht in Papoea 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap. Stap nu over, net als ruim 170.000 andere mensen. Dan zeggen wij de ANWB voor u op. Eén telefoontje en u wordt sneller én goedkoper geholpen. Meld u nu aan op www.routemobiel.nl of via 0800-0504,9« MOBIEL zaterdag 12 november 2005 HAVANA - De Cubaanse rege- fin'is een offensief gestart te- «n particuliere handelaren op je paar vrije markten die het land rijk is. Dit als onderdeel van een pakket maatregelen om kapitalistische tendensen in te Jammen die volgens het regime corruptie in de hand werken. Inspecteurs en politieagenten hebben deze week de markten in het Miramar-district van Ha- rana bestormd. Zij controleer den papieren, sloten stalletjes en verrichtten arrestaties. „Er was hier gisteren een grote poli- tie-inval", grinnikt een slager van achter zijn half lege kraam. Op de gewoonlijk drukke markt g het erg stil. ,.De mensen die „ns bevoorraden blijven weg. Jus er valt niets te verkopen." Omdat soortgelijke acties de af- celopen weken ook in andere provincies hebben plaatsgevon den, staan er voor de staatswin kels lange rijen mensen. De rege ring oefent strenge controle uit op de landbouwproductie, maar Éj staat sommige boeren toe zelf hun goederen op de markt ie verkopen als zij aan de staats- quota voldaan hebben. Boeren en landbouwcoöperaties moeten hun goederen rechtstreeks, zon der tussenpersoon verkopen, aangezien tussenhandelaren door het regime als parasieten worden beschouwd. ,De meeste mensen zijn niet blij met dit systeem, aangezien er weinig producten op de markt komen en de prijzen hoog blij ven", zegt een professor uit Cen tal Camaguey, waar de opera tie plaatsvoncï. „En pogingen om het aanbod op de staats- markten te vergroten hebben daar weinig aan veranderd." Hervormingen De regerende communistische partij, gesteund door goedkope olie uit Venezuela en krediet uit China, heeft verklaard dat de economische crisis, die volgde op het uiteenvallen van de Sov jet-Unie, voorbij is. De hei-vor mingen die in de jaren negentig werden doorgevoerd, en die vol gens de regering tot corruptie en ongelijkheid hebben geleid, worden nu weer teruggedraaid. De economie is opnieuw gecen traliseerd, er worden hoge belas tingen geheven op door familie leden overgemaakt geld uit het buitenland en op verkeer van harde valuta wordt strenge con trole uitgeoefend. In recente toe spraken heeft president Fidel Castro hard afgegeven op wat hij de 'nouveau-riche' noemt en hij heeft beloofd hen hard aan te pakken. De tachtigduizend particuliere ondernemers in Cu ba, zoals de gezinnen die thuis een restaurantje bestieren, krij gen te maken met veelvuldige en strenge controles. „De prijzen op de vraag-en-aan- bod markten hebben met socia lisme niets te maken. De bevol king ergert zich eraan en het speelt in de kaart van het contra revolutionaire gespuis in Miami (in de Verenigde Staten) en de annexatieplannen van Bush", wordt in het communistische partijblad van Cuba gesteld. In dit weeklblad stond een arti kel over het overleg tussen hoge landbouwfunctionarissen en partijleiders afgelopen oktober, waarin werd besloten dat 'de tussenpersonen en degenen die de prijzen opdrijven aangepakt zouden worden'. Zij dienen niets anders te doen dan 'Fidels sentimenten in praktijk bren gen, wat wil zeggen dat het de belangrijkste patriottische taak van Cubaanse boeren is voor het volk te produceren'. De regering beheerst ruim 90 procent van de economie. In de jaren tachtig mochten particulie re markten concureren met de staatsmarkten. Zij werden eind jaren tachtig gesloten, om ver volgens halverwege de jaren ne gentig weer toegestaan te wor den. Nu is de situatie weer ge keerd. Telkens als de particulie re markten verboden worden, vermindert de kwaliteit van de producten en ontstaat er een te kort. Cuba importeert de Helft van het voedsel en verkoopt dat tegen zwaar gesubsidieerde prij zen aan de bevolking. RTR Een vrouw verkoopt fruit en uien op een markt in de Cubaanse hoofdstad Havana. De regering is een campagne begonnen om 'kapitalisti sche tendensen' tegen te gaan. foto Claudia Daut/RTR Het aantal scheepskapingen voor de kust van Somalië neemt drastisch toe. Het gaat om wate ren waar westerse mogendhe den gezamenlijk patrouilleren om terrorisme te voorkomen. Tot dusver is er echter niemand in geslaagd de piraterij een halt toe te roepen. door llona. Eveleëns NAIROBI - Groepen strijders in Somalië hebben een nieuwe be zigheid: zij kapen aan de lopen de band schepen die langs de ruim 3000 kilometer lange So malische kust varen en strijken losgeld op. Het Internationale Maritieme Bureau (1MB) meent dat de si tuatie volledig uit de hand is ge lopen. Vorig jaar meldde het bu reau één geval van piraterij voor de kust van Somalië. Dit jaar zijn er al 32 voorvallen ge rapporteerd. Er zijn negen schepen in handen van piraten, die daarmee meer dan honderd bemanningsleden gijzelen. Terwijl internationaal het aantal scheepskapingen af neemt, is de Somalische kust nu gekwalificeerd tot een van de ge vaarlijkste ter wereld. Somalië heeft sinds veertien jaar geen nationale regering meer. Het land is uiteengevallen in koninkrijkjes van krijgshe ren, die met hun tot de tanden toe bewapende milities steeds weer op zoek zijn naar nieuwe manieren om geld te verdienen. Piraterij is de nieuwste en lucra tiefste bron van inkomsten. „Het begon met één groep", ver telt Leo van der Velden van het Somalië-programma van het VN-Wereldvoedselprogramma (WFP). „Die investeerde in snel le bootjes en krachtige buiten boordmotoren. Toen de eerste kapingen flink wat losgeld ople verden, begonnen andere groe pen het werk te kopiëren." Het WFP vervoerde de afgelo pen jaren voedselhulp per schip naar Somalië, waar een chro nisch gebrek aan voedsel heerst. Maar dat vervoer per schip is eerder dit jaar gestaakt toen een schip, gehuurd door het WFP, meer dan drie maanden werd ge gijzeld door Somalische piraten. „Scheepseigenaren zijn niet meer bereid de Somalische wate ren binnen te gaan. Het voedsel gaat nu daarom over land, wat een stuk kostbaarder is en weer andere veiligheidsrisico's met zich meebrengt", aldus Van der Velden. De piraten zijn zwaar bewa pend. Een week geleden ont snapte het cruiseschip 'Se- abourn Spirit' met Amerikaanse en Britse passagiers ternauwer nood. Een door de Somaliërs af gevuurde granaat trof de romp van het schip, maar ontplofte niet en kon later in de Seychel len onschadelijk worden ge maakt. GPD KIEV - Personen en bedrijven die in het verleden de belas ting in Oekraïne hebben ontdoken, krijgen amnestie. Dit heeft president Joesjtsjenko bekendgemaakt. De amnes tie geldt ook voor 'economische misdrijven'. Met zijn besluit komt het staatshoofd zijn voorganger Koetsjma en zijn kliek tegemoet. Bij de revolutie van eind vorig jaar speelde corruptie en zelfverrijking door de toen malige machthebbers een grote rol. GPD PARRAL - De Chileense politie heeft bij een oud-hoofd kwartier van een Duitse sekte in Chili een executieplaats ontdekt. Onderzoeksrechter Jorge Zepeda zei gisteren dat de plaats van executies en aanvankelijke begraafplaats van de slachtoffers ligt in een bos enkele kilometers bui ten het centrum van de 17.000 hectare tellende 'Colonia Dignidad'. In de Colonia Dignidad van de inmiddels aan gehouden Paul Schafer zijn tijdens het regime van Pino chet (1973-1990) naar verluidt meer dan zeventig politie ke tegenstanders van het regime verdwenen. ANP/DPA ISLAMABAD - Weeskinderen in de door de aardbeving getroffen gebieden in Pakistan lopen het risico ten prooi te vallen aan rovers en handelaren in de seksindustrie. Dat zeggen hulpverleners van de Interkerkelijke organisa tie voor ontwikkelingssamenwerking en Kerkinactie. In het opvangkamp van de organisaties besteden psycho logen extra aandacht aan de zorg voor vrouwen en kinde ren. „Vrouwen uit de Pakistaanse bergdorpen die hun mannelijke familieleden zijn kwijtgeraakt, hebben moei te zich staande te houden in de patriarchale samenle ving", aldus een woordvoerder gisteren. Volgens de orga nisaties zijn dit soort alleenstaande vrouwen in het verle den geregeld slachtoffer geweest van verkrachting en an dere soorten van geweld. ANP LONDEN - Het aantal racistische misdrijven is vorig jaar in Engeland en Wales met bijna 30 procent toegenomen. In Wales alleen steeg het aantal misdrijven met een racis tische achtergrond zelfs met 55 procent. Het aantal misdrijven met een religieuze achtergrond daalde van 49 naar 34, maar in tweederde van de gevallen was het slachtoffer een moslim. Bij de racistische misdrij ven ging het om geweldpleging, vernielingen of schending van de openbare orde. ANP PORT MORESBY - Het land met een van de hoogste aan tallen verkrachtingen en gevallen van seksueel geweld ter wereld, Papoea-Nieuw-Guinea, doet zijn twijfelachtige reputatie opnieuw eer aan. Gewapende mannen haalden deze week twaalf schoolmeisjes uit de slaapzaal van hun kostschool, namen hen mee de bush in en verkrachtten hen daar. De politie noemde te daders 'beesten'. Het incident gebeurde in de Oostelijke Hooglanden, 400 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Port Mores by, waar dorpen pas in de jaren dertig voor het eerst met de moderne beschaving in aanraking kwamen. GPD/RTR I w W Dit is echt uw allerlaatste kans om 41% te besparen op pechhulp n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7