VVD schoffeert milieufederatie PZC n de Statenzaal gaan de uren langzaam voorbij Geen geld meer voor imagocampagne Kamer moet kiezen of delen in kwestie patrouilleschepen 15 Motorrijtuigenbelasting wordt niet verlaagd Statenfractie wilmilieumaffiaZMF subsidie ontnemen 'rovincie geeft jeld voor opvang isielzoekers rovincie moet ninder kletsen n meer doen Interculturele vrouwendag Veel te hard René Everts mist hoofdprijs Treinkaartje kopen in Breskens D66 ziet brood in sloeproeien Provincie wil topsalarissen weten zaterdag 12 november 2005 iimDELBURG - De motorrij- Lbelasting in Zeeland gaat elgend jaar niet omlaag. je begrotingszitting van de llten kreeg een voorstel van Lunks om met 1,5 miljoen p, minder genoegen te nemen (goed voor een verlaging met cir ca 9 euro per auto per jaar), gis teren alleen steun van het CDA en Zeeuws Belang. Met 24 tegen 22 stemmen sprak een meerderheid van Provincia le Staten sprak zich wel uit voor een motie van de WD om tot en met 2007 de zogeheten provin ciale opcenten motorrijtuigenbe lasting niet te verhogen (die ko men nu neer op gemiddeld 160 euro per auto). Overigens was dat toch al het plan van het dagelijks provincie bestuur. Gedeputeerde J. Suur- mond (VVD, financiën) raadde verlaging van de belasting sterk af, omdat er dan een gat in de be groting zou vallen. Hij voelde weinig voor een jo-jo- beleid: eerst verlagen, dan weer verhogen van de belasting. Een motie van de Socialistische Par tij om de verhoging van de tol voor de Westerscheldetunnel te beperken tot de hoogte van de geldontwaarding (en geen extra stijging te accepteren) werd ge steund door PvdA, GroenLinks, ChristenUnie, Partij voor Zee land en Zeeuws Belang. Dat was onvoldoende, omdat CDA, SGP, WD en D66 tegen stem den. De partijen sluiten een extra ver hoging van de tarieven voor de Westerscheldetunnelniet uit. prRinusAntonisse ÏDDELBURG - „Het is heel ig beschamend dat je wordt crgeleken met een instituut dat fordt verguisd door de samenle ven dat misdadig is. Wij zijn een moordenaars, wij zijn een rerlegpartner." Directeur van jjjierlo van de Zeeuwse ilieu Federatie was gisteren eer boos op de Statenfractie an de VVD. actieleider I. Vogelaar merkte de begrotingszitting op dat ZMF een rem is op de econo- Ssche ontwikkeling van de pro- incie. „De vlucht van diverse pmemers voor de milieumaf- ÏDDELBURG - Zeeuwse ge- eenten die uitgeprocedeerde sielzoekers opvangen kunnen amen 200.000 euro krijgen van provincie. it geld is voor de opvang van lensen van wie het asi el ver lek is afgewezen, maar die nog in een vervolgprocedure zit- Een meerderheid van Pro- nciale Staten steunde gisteren jt voorstel van CDA, PvdA en WD en Zeeuws Belang emden tegen. WD-er I. Voge- ar vond het idee wel sympa- iek, 'maar de WD steunt de rakkelijn van het kabinet'. Ge- puteerde G. van Heukelom CP, welzijn) wilde wel geld be- hikbaar stellen onder de uit- ukkelijke voorwaarde dat het let mag gaan naar illegalen. ÏDDELBURG - Minder klet- n, meer doen. Dat advies teg het dagelijks provinciebe- liur gisteren van verschillende irtijen. Het ontbreekt niet aan «de voornemens en plannen, aar aan de uitvoering schort it, .Wiersma (GroenLinks) noem de opstelling van het dage- ks provinciebestuur net gelati- gidding, „Als je ertegen duwt Jt het mee, maar als je je ibt omgedraaid schiet het, eer terug." PvdA-er P. Hol ing signaleerde een ware diar- aan moties en wijzigings- taen. eSGP-er G. Roeland vond dat vele plannen eerst maar eens loeten worden uitgevoerd, voor at nieuwe worden opgepakt, van der Giessen (D66): „We oeten van denken naar doen." olgens gedeputeerde M. Kra- er (PvdA, natuur en water) erkt het dagelijks bestuur wel agelijk hard. „We zijn geen "ege, in elk geval niet in igroen-blauwe sector." fia naar het buitenland is een te ken aan de wand." Hij eiste bij motie drastische ver laging van de provinciale subsi die (nu 329.000 euro per jaar) aan de ZMF en keerde zich in elk geval tegen verhoging ervan. Vogelaar greep de proef voor be strijding van de woekerende Ja panse oester aan om zijn, gal te spuwen. Volgens hem is het de schuld van de ZMF dat maar een beperkte proef gehouden kan worden. „Wij wensen niet langer onze oren te laten han gen naar de eenzijdige benade ring van de milieu-organisaties en de ZMF in het bijzonder." De WD-er vond dat de provin cie over genoeg deskundige amb tenaren beschikt om het zonder adviezen van de ZMF te kunnen stellen. Vogelaar noemde de fe deratie een gesubsidieerd bu reau, dat over vrijwel alles advi seert en in alle besprekingen meedraait 'en ten langen leste bezwaarprocedures aanspant als het niet naar hun zin is.' De liberale aanval kreeg alleen bijval van de Partij voor Zee land. SGP-er G. Roeland zei de activiteiten van de ZMF niet al tijd met applaus te begroeten. „Wij hebben ook wel eens kri tiek, maar dan gaan we daar over met de ZMF in gesprek. Het is niet goed van de WD op deze wijze met een organisatie om te gaan." CD A-er C. van Be- veren toonde juist begrip voor verhoging van de subsidie aan de ZMF. „Jammer zo'n instel ling maffia te noemen", stelde door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De lopende imagocampagne Welkom in Zeeland is ter ziele. Geld wordt er niet meer ingestoken. Eerst moeten Provinciale Sta ten besluiten of en hoe de cam pagne verder moet gaan. Voor de huidige opzet is in elk geval geen steun meer. Ook de slo gan en het reclamebureau staan ter discussie. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van Provinciale Staten. De WD stelde aanvankelijk voor om de komende twee jaar geen geld meer in de campagne te stoppen. Dat voorstel trok de partij in nadat gedeputeer de M. Ie Roy (PvdA, economie) had toegezegd geen geld meer in de campagne te steken voor dat er duidelijkheid is over de toekomst. Dat betekent dat er voor 2006 en 2007 geen geld be schikbaar is voor Welkom in Zeeland. Er zijn ook geen lo pende verplichtingen meer. Le Roy zei onaangenaam ver rast te zijn dat Scoop deze week het rapport publiceerde over de resultaten van de cam pagne. Daaruit bleek dat Wel kom in Zeeland nog geen tast bare resultaat heeft opgele verd. Scoop heeft dat buiten Le Roy om gedaan. „Is de regie dan wel in juiste handen?", vroeg D66-Statenlid J. van der Giessen. Le Roy: „De provincie is niet de regisseur geweest. Dat be treur ik uitermate en ik zal dat in een brief aan Scoop laten weten. Behalve het rapport van Scoop zijn er nog andere stukken die van belang zijn voor de Staten om een goede af weging over de toekomst van de campagne te kunnen ma ken." Eerst moeten Provinciale Sta ten een besluit nemen of ze wil len doorgaan met een imago campagne en op welke manier, laat Le Roy desgevraagd we ten. In een commissievergadering op 21 november komen die vra gen aan de orde. Dan zal blij ken hoe de Staten erover den ken. In december nemen die formeel een besluit. Koerswijziging Le Roy zegt dat het dagelijks provinciebestuur in elk geval een koerswijziging wil. Voor de huidige campagne bestaat geen meerderheid meer in de Staten, zo bleek gisteren nog eens duidelijk. illustratie Cor de Jonge Le Roy kijkt bij de koerswijzi ging nadrukkelijk naar de cam pagne Er gaat niets boven Gro ningen. Zowel wat betreft in houd, aanpak en financiering. Ze vindt een breed draagvlak noodzakelijk om het 'een cam pagne van alle Zeeuwen te la ten zijn'. Le Roy: „Overal waar ik kom zeggen mensen dat Zeeland zich zo goed profileert. Dus een imagocampagne is goed voor Zeeland." Maar wat de gedeputeerde be treft ligt alles open. „Het ligt niet voor de hand om op dezelf de voet door te gaan. De slo gan, het reclamebureau, alles kan worden veranderd. Dat is aan de Staten. Die zijn aan zet. Maar nu stoppen is geld weg gooien. We moeten de buiten wereld gaan vertellen waar we goed in zijn." G. van der Giessen (D66). „Dat doet geen recht aan werk en in zet van de ZMF." Ook WD-gedeputeerde J. Suur- mond (milieu) liet zijn partijge noten vierkant vallen. „We hech ten aan de onafhankelijkheid van de ZMF. Op het gebied van duurzaamheid zijn ze een bond genoot van de provincie". Hij merkte fijntjes op dat de pijn kennelijk zit in het feit dat de milieufederatie wel eens be zwaar aantekent. „Gemiddeld is dat twee keer per jaar." Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, visserij) gaf aan dat de ZMF niet schuldig is aan de be perkte proef voor opruimen van de Japanse oesters. Hij maakte duidelijk dat het een kwestie van geld is: 200 hectare met vier verschillende methodes aanpak ken werd veel te duur. Nu is ge kozen voor één methode op 50 hectare en dat is voldoende, be toogde Poppelaars. Wilde Kokkels „De rol van de ZMF is in deze best constructief geweest. Met een club als Wilde Kokkels wa ren we nooit zover gekomen", al dus de gedeputeerde. Hij be klemtoonde dat aanpak van de wilde Japanse oester beslist noodzakelijk is. De proef begint in januari en de schelpdiersec tor (die de oester destijds invoer de) verleent hand- en spandien sten. ZMF-directeur Van Mierlo, aan wezig op de publieke tribune, betreurde het dat de VVD alleen met valse insinuaties en oude beelden over de federatie kwam aanzetten. „Ik vraag me af of ze de inzet van de milieu-organisa ties wel volgen. Het zegt iets over de kwaliteit." VLISSINGEN - Het Centrum voor Internationale Samenwer king viert zaterdag 19 november voor de vijftiende keer intercul turele vrouwendag. Dat zal zijn in de thuisbasis aan de A. Coor- telaan 5 in Vlissingen. Tijdens het middagprogramma van 14 tot 17 uur is er een lezing over microkrediet voor buiten landse ondernemers. Ook is er een film te zien over een Indiaan se in Bolivia die met microkre diet een eigen zaak is begonnen. Later op de dag, van 18.00 tot 22.00 uur houden, Servische, Af ghaanse, Ethiopische, Marok kaanse en Turkse vrouwen een openingsceremonie met dans en zingworkshops, hapjes en op nieuw een film. TERNEUZEN - Van een 34-ja- rige automobilist uit de gemeen te Hulst is gistermorgen het rij bewijs ingevorderd. Hij reed met 105 kilometer per uur over de Duitslandweg in Temeuzen, waar een maximumsnelheid geldt van vijftig. jorMartiin de Koning ÏDDELBURG - „Vanavond om half ven zijn we klaar", begint commissa- van de koningin W. van Gelder om tien 's morgens de maandelijkse tgadering van Provinciale Staten, to er streng aan toe te voegen: „Mits e ons aan het tijdschema houden." tnaf de publieke tribune volgt een piental mensen de bijeenkomst, to-' Helemaal niet. Wie goed oplet, T" genoeg om zich over te verbazen. 'et alles wat in de Statenzaal gezegd W, is even interessant. Op zulke mo toten is het een leuk tijdverdrijf om n maar te kijken naar wat er bene- in de zaal gebeurt. Met name het ge- aë van de volksvertegenwoordigers tot verwondering. Om te beginnen tot een deel van de Statenleden te Voorzitter Van Gelder heeft al "g en breed zijn welkomstwoord uit sproken en de agenda voorgelezen, 'ton tiental politici keuvelend de Sta- f. -? de vergadering wordt de Un in zaa^ er niet beter op. Ju ^a's aan bet woord zijn, pt nauwelijks geluisterd. evgr houden de Statenleden onder- i.ifS1?rekies> balen ze koffie of lezen .uitgebreid de krant. Daarbij komt f alleen het laatste Zeeuwse nieuws Politiek geïnteresseerden op de publieke tribune vinden Staten vergadering alles behalve saai. foto Ruben Oreel aan bod. Recht onder de publieke tribu ne zit een WD-er het programma-aan bod van de televisie te bestuderen. Die kijkt duidelijk al uit naar de avond. Toegegeven, het verhaal van menig spreker nodigt ook niet echt uit tot goed luisteren. De manier waarop J. Ha- geman van de Partij voor Zeeland een uitgebreide vraag over visserij stelt aan gedeputeerde M. Kramer (PvdA), laat de gedachten makkelijk afdwalen. Hak kelend, snel en toonloos, en daardoor bijna onverstaanbaar, doet het Staten lid zijn verhaal. Tekenend is ook een moment tijdens een rede van J. van Ginkel van de Chris tenUnie. Middenin zijn speech over de motorrijtuigenbelasting verwijst hij naar een plan van het CDA daarover. Hij kijkt zijn collega-politici van het CDA veelbetekenend aan. Die schrik ken op van die blik. Vertwijfeld kijken ze elkaar glazig aan. „Waar heeft die Van Ginkel het over?", zie je ze denken. „De motorrijtuigenbelasting", verdui delijkt de CU-er. De CDA-ers knikken en gaan verder met hun onderling over- leg. Niet raar Dat Van Ginkel die gang van zaken niet raar vindt, blijkt wel als zijn toe spraak afgelopen is. Linea recta loopt hij naar de collega's van GroenLinks om daar over zijn woorden na te pra ten. Naar collega-Statenlid H. Smits van Zeeuws Belang!, die na hem het woord heeft gekregen, luistert hij niet. „Iedereen die voor de eerste keer zo'n vergadering bezoekt, noemt die romme lig", weet M. Tolhoek, fractiemedewer ker van de ChristenUnie en vandaag gastvrouw van de mensen die de publie ke tribune bezoeken. Élke fractie neemt die taak per toerbeurt op zich. Een verklaring voor het schijnbaar ge brek aan interesse bij de politici heeft ze wel. „Het beleid is al gemaakt. Alle Statenleden weten precies wie wat gaat zeggen." Overbodig wil ze de bijeenkomst echter niet noemen. „Alles moet natuurlijk wel formeel afgehandeld worden. Maar ik geef toe, een vergadering als deze is natuurlijk supersaai." De toeschouwers op de publieke tribu ne zijn het daar niet allemaal mee eens. „Ze doen goed hun best", vindt U. Schaar uit Vlissingen. „Burgers roepen altijd: 'die politici zitten hier maar kof fie te drinken en broodjes te eten op on ze kosten', maar dat vind ik onzin. Ze werken lang en hard." Ook andere bezoekers laten zulke gelui den horen. Hun politieke interesse zit op een hoger peil dan dat van de gemid delde Zeeuw. Bijna allemaal hebben ze zelf een politieke achtergrond of recht streekse belangen bij wat er besproken wordt. Voor een leek die voor de eerste keer getuige is van de gang van zaken, gaan de uren maar traag voorbij. De toeschouwers en politici moeten dus maar even doorbijten. SP'er A. Luijben had ook liever iets anders ge daan. „We moeten deze survivaltocht met zijn allen maken", verzucht hij aan het begin van zijn praatje over de be groting voor volgend jaar. „Je bent het gauw zat, al die cijfers." MIDDELBURG - De vijftienjarige René Everts uit Mid delburg is niet gekozen tot Muzikaal Talent 2005. De hoofdprijs van de scholierentour is gewonnen door Roxa- na Verhoekend uit het Groningse Hoogezand. Everts was één van de vier finalisten die in Apeldoorn om de titel Mu zikaal Talent 2005 streden. Hij speelde het jazz-nummer Autumn leaves op zijn sopraansaxofoon. De scholier van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren had eer der de finale voor Zeeland en Limburg gewonnen. De scholierentour is een wedstrijd voor jongeren met en zon der handicap. De winnares mag een cd en een videoclip opnemen. BRESKENS - De Sluise fractie WD/Gemeentebelangen wil dat reizigers voortaan aan het loket van BBA-Fastfer- ries in Breskens alvast een treinkaartje kunnen kopen. „Het komt regelmatig voor dat studenten en andere reizi gers uit Zeeuws-Vlaanderen de trein missen, omdat, het fiets-voetveer net te laat in Vlissingen aankomt. Daar door hebben zij geen tijd meer om een treinkaartje te ko pen. Dat betekent een halfuur wachten op het perron. Wanneer dit 's avonds gebeurt en je rekening houdt met de criminaliteit, is dit onverantwoord", schrijft raadslid W. Gijsel aan burgemeester en wethouders. MIDDELBURG - Als watersportpx-ovincie moet Zeeland mee gaan doen aan de nationale sloep roei wedstrijden. Het is weliswaar geen etappe van de Tour de France, maar toch altijd nog een evenement dat gedurende een weekeinde tenminste 3000 bezoekers trekt. Per motie vroeg Statenlid G. van der Giessen (D66) gisteren in de be grotingsvergadering steun voor het in Zeeland opzetten van een kwalificatiewedstrijd van de Federatie Sloeproei Nederland. Dat kan volgens haar prima door de Veerse Meerrace voor sloepen die elk jaar in september gehou den wordt, uit te bouwen. Zeeland kent 15 sloeproeiver enigingen, verenigd in de Zeeuwse Federatie Sloeproeien. De provincie kan ermee op de kaart gezet worden, betoog de Van der Giessen. Ze wilde er komende vier jaar 20.000 euro voor uittrek ken. Haar motie kreeg steun van alle partijen. Gedepu teerde H. van Waveren (CDA, sport) wil het geld uit de topsport-regeling van de provincie halen. MIDDELBURG - De directiesalarissen van instellingen en bedrijven waarmee de provincie Zeeland een (finan ciële) relatie heeft, moeten openbaar worden. Uiterlijk 1 juli 2006 dient er een overzicht te liggen, dat vei'volgens jaarlijks bij de provinciebegroting gevoegd wordt. Eensge zind steunden Provinciale Staten gisteren een motie van CD A-er C. van Beveren hierover. Die wees erop dat priva tisering en marktwerking ertoe geleid hebben dat de sala rissen van directeuren van bepaalde instellingen en be drijven soms erg hoog zijn, terwijl er voor andere werkne mers juist loonmatigingen worden doorgevoerd. Het Sta tenlid achtte meer inzicht in de topsalarissen gewenst. De provincie kan dan beter beoordelen of ze met bedrijven/instellingen die hun directie te royaal belonen, nog wel zaken wil doen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Koninklijke Marine moet vier Multipurpo- sefregatten verkopen om de bouw van vier patrouillesche pen te kunnen betalen. De Twee de Kamer heeft echter grote moeite met het afstoten van meer dan twee M-fregatten. Komende week debatteert de Kamer over de financiële conse quenties van de Marinestudie die minister Kamp (WD, Defen sie) heeft gepubliceerd. Daarin wordt voorgesteld de marine meer toe te snijden op kusttak- enen minder op diepzeetaken. Daarvoor wil Kamp vier van de huidige zes M-fregatten verko pen. Ze worden vervangen door vier patrouillevaartuigen. Ver der wil hij kruisraketten aan schaffen, de geplande opvolger van het transportschip Zuider kruis optuigen en de capaciteit van onderzeeboten, mijnenja- gers en het Korps Mariniers ver groten. De Marinestudie moet zichzelf betalen, schrijft Kamp aan de Kamer. De maatregelen moeten dus worden bekostigd uit de ver koop van vier M-fregatten. „De verkoop van slechts twee fregat ten levert onvoldoende geld op." Een ruime Kamermeerderheid van CDA, PvdA, WD, D66 en LPF heeft grote vraagtekens bij het handhaven van slechts twee M-fregatten. De vraag is of Ne derland dan nog zijn Navo-ta- ken naar behoren kan uitvoe ren. Volgens Kamp is dat het ge val. Uit zijn brief blijkt dat de Kamerleden moeten kiezen of delen. De patrouillevaartuigen, die waarschijnlijk door de Schel- dewerf in Vlissingen worden ge bouwd, komen er op aandringen van de Kamer. Maar dus alleen als er vier M-fregatten verdwij nen. Over de verkoop van twee M-fre gatten is Nederland het eens met België. Voor de andere twee schepen wordt gezocht naar ko pers. Als de Kamer de aanschaf van kruisraketten tegenhoudt, levert dat een besparing op van 57 miljoen euro. Dat zet onvol doende zoden aan de dijk, want een patrouilleschip kost al 100 miljoen. Bovendien beschouwt Kamp de Marinestudie als een 'samenhangend pakket' van maatregelen. Directeur Scheldebouw H. van Ameijden zegt de Kamerdebat ten met spanning te zullen vol gen. (Advertentie) Restaurant DE WAAG in Serooskerke (S) Vanaf 18-11 geopend. Tel. 0111-671570 Kijk op www.dewaag.com en vraag de nieuwsbrief aan! (Advertentie) Schoenconsülent Brouwerijstraat 33, 4501 CM Oostburg telnr. 0117-452726, faxnr. 0117-453726 Zaterdag 12 november 2005 start onze grote verbouwingsopruiming met korting op de hele wintercollectie van al onze bekende merken. Zondag 13 november geopend van 13.30 tot 17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65