Lokalen Kirreweie onder de loep PZC PZC Boek over leed, moed en heldendom Julianahoeve neemt buurcamping over erfrecht? Jeremiasse Notarissen 13 Ambtenaren lopen te hoop tegen sluiting rookkamer Huisvesting onderwijs aan strakke regels gebonden 3VO praat over wegmarkering Zorgen over grieppandemie Plan overdekte ijsbaan in Goes Souburger krijgt werkstraf Man beboet voor bedreiging Zeelands grootste fiets fitness-specialist vanaf 2 december ook op Walcheren! fiets Stfütiess Meer weten over Janse de Jonge Et Van Wouwe zaterdag 12 november 2005 doorAlLEaOisew aHflKZEE - Ruim veertig ge- Wenteaiabtenaren gaan graag ai toe even naar vergader- „imte nimmer 1-10 in het Zie- ribzeese gemeentehuis, beter be- t(nd als 'de rookkamer'. Toch heeft het college besloten die rookkamer definitief te sluiten. 0, Ondernemingsraad (OR) lotfl daar een officieel bezwaar legen ingediend. „Sinds 2002 mag er niet meer in de kantoren worden gerookt. Als alternatief werd toen verga derruimte 1-10 als 'rookkamer' aangewezen. Daar had iedereen vrede mee", zegt seci-etaris R. Heutink van de OR. Eind vorig jaar echter kondigde het college van B en W al aan de ze rookkamer weer te zullen af schaffen. Volgens Heutink wordt de gezondheid van de me dewerkers als belangrijkste ar gument aangevoerd. De OR kant zich unaniem tegen dit voornemen. Bij sluiting van de rookkamer is er binnenshuis geen enkel alter natief. „De medewerkers die wil len roken, moeten dan maar naar buiten. Dan staan de ro kers straks bijeen in het fietsen hok. Dat is toch geen gezicht", zegt Heutink. Daar er geen ruim te blijkt voor overleg over dit on derwerp tussen OR en het colle ge, gaan beide partijen half de cember gezamenlijk naar de Be- drijfscommissie in Den Haag, die als arbiter zal optreden. „Mocht dat niet tot een oplos sing leiden, dan wordt de zaak doorverwezen naar de kanton rechter, wiens uitspraak bin dend is", legt de OR-secretaris uit. Het meningsverschil over het al dan niet sluiten van de rookka mer kwam donderdag aan de or de in de begrotingsraad naar aanleiding van een post van 23.000 euro voor het schoonma ken van de rookkamer. „Dat moet dan wel een zeer grondige schoonmaakbeurt zijn, want dat komt neer op 1000 euro per ku bieke meter", berekent fractie voorzitter W. Stouten van LSD. Evenals hij wil A. Verseput (WD) weten of na dat schoon maken die rookkamer nou inder daad eens definitief dichtgaat. Volgens wethouder G. Houteka mer is het echter geen kwestie van zomaar de deur dicht doen. Hij zegt nou eenmaal rekening te moeten houden met het in stemmingsrecht van de OR. rfnnrEsme Soesman BüRGH-HAAMSTEDE - De uit breiding van openbare basis school De Kirreweie in Burgh-Haamstede wordt op nieuw tegen het licht gehouden. Uit de cijfers moet blijken of de school nog altijd recht heeft op drie nieuwe permanente loka len, nu het asielzoekerscentrum (AZC) wordt gesloten. Voors en legens van respectievelijk VVD en CDA halen niets uit. Onder- wijshuisvesting is aan strikte re gelgeving gebonden. Onderwijsteam en medezeggen schapsraad van De Kirreweie hebben er bij de Schouwen-Dui- velandse gemeenteraad per brief op aangedrongen alsnog voor uit breiding te kiezen, omdat het leerlingenaantal 'nog steeds enorm toeneemt'. De sluiting van het AZC en het daarmee ge paard gaande vertrek van 25 leerlingen, tast die groeiverwach ting niet aan. De school telt voor de kerstvakantie naar verwach ting 240 kinderen. Bij de okto- bertelling was nog sprake van slechts 228 kinderen. De vooruitzichten in Burgh-Haamstede zijn toch al gunstig, zetten de briefschrij vers op een rij. Er ligt een plan voor de bouw van 35 starterswo- iningen en er worden 34 apparte menten op de plek van het oude gemeentehuis neergezet, waar door weer andere woningen vrij komen. Bovendien zijn er nog ka vels van het plan Westerenban „Afgelopen week zich wederom twee ge- NIEUWERKERK - Wegmarke- n. Dat is het hoofdthema van de bijeenkomst die vei- lig-verkeersorganisatie 3VO sdag houdt in Nieuwer- kerk. Alle belangstellenden uit de ge meente Schouwen-Duiveland zijn welkom. De organisatie wil dit soort bijeenkomsten regelma- deggen om op interactieve wijze aandacht te schenken aan verkeerszaken. Dat alles met de bedoeling verkeersveilig gedrag positief te beïnvloeden. Dit keér gaat het over wegmarkeringen: de nieuwe belijning van wegen - al dan niet met kleuren - die snelheidsborden zullen vervan gen. De bijeenkomst van 3VO in het dorpshuis aan de Poststraat, begint om 20.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zinnen met jonge kinderen van uit de Randstad aangemeld." Het verlies van de asielzoekers- kinderen zal op de samenstelling van de groepen overigens nauwe lijks van invloed zijn. Uit elke groep vertrekken drie of vier kin deren. De tien groepen blijven daarmee dus gehandhaafd. Wat de WD betreft krijgt De Kirre weie dan ook gewoon de uitbrei ding die gepland was. Temeer omdat, schetst D. Meulblok, de opheffing van de dependance ge paard gaat met het verlies van vier lokalen. Daar komen er dan in ieder geval drie voor terug. Het CDA vindt dat de WD met het tellen van het aantal groe pen met oneigenlijke argumen ten schermt. Vanuit de verorde ning wordt uitgegaan van het to tale aantal leerlingen per school en niet per groep, aldus N. de Danschutter. Feit is dat de onderwij shuisves- ting aan strikte regels gebonden is, verduidelijkte wethouder W. Renden eerder deze week bij de vaststelling van het program ma onderwijshuisvesting 2006. Met de sluiting van het AZC zijn de omstandigheden voor De Kir reweie snel veranderd. Als de cij fers opnieuw bekeken worden, zal bhj ken of het nog nodig is met drie lokalen uit te breiden. Dat kan negatief uitpakken, zo als wellicht in het geval van De Kirreweie, maar het tegenoverge stelde is ook mogelijk, hield Ren den de gemeenteraad voor. De raad, inclusief het CDA, ging na die uitleg met het programma on derwijshuisvesting akkoord. Wim de Vrieze (rechts) en Giel Overbeeke bij het 'Monument voor de Redders van Schouwen-Duiveland. door Ali Pankow BURGHSLUIS - Wim de Vrieze is de man van het land, maar met maritiem bloed in de aderen. Giel Overbeeke be schikt als opstapper en vervangend schipper van de reddingboot over een schat aan praktijkervaring. Deze twee mannen tekenden voor de totstandko ming van het boek 'Schipbreuk voor de Schouwse kust 1824-1999', dat vrijdag middag letterlijk wordt binnengevaren bij 't Oliegeultje in Burghsluis. De Vrieze en Overbeeke gniffelen bij voorbaat. Ze willen niet al te veel kwijt over die officiële presentatie, maar ze benadrukken dat het 'in stijl' zal gebeu ren. Voor hen is het de finale van een hectische periode waarin ze zich inten sief hebben bezig gehouden met scheepsstrandingen en het reddingwe zen voor de Schouwse kust in een perio de van 175 jaar. De auteurs wisten zich daarbij gesteund door hun echtgenotes Mieke Overbeeke en Ana Maria de Vrie ze, die advies en hulp verleenden bij de opmaak en het corrigeren van de druk proeven. Wim de Vrieze kreeg in maart dit jaar tijdens zijn verblijf in Australië het boekje 'Shipwrecks Along The Great Ocean Road' in handen. „Dat wil ik ook", dacht de amateur-historicus uit Burgh-Haamstede toen hij de beschrij vingen van de strandingen in de 19e en 20e eeuw daarin las. Droom en daad lig gen bij De Vrieze nooit ver uiteen en te rug in Nederland zat hij al snel met Giel Overbeeke aan tafel. Met wie kon hij beter samenwerken bij dit project dan met deze voormalig opstapper/ schipper en havenmeester, stammend uit een Burghsluise reddersfamilie. Bo vendien liep Overbeeke zelf al jaren rond met het idee zijn ervaringen bij het helpen redden van in totaal 1600 mensen eens op schrift te stellen. Het duo is voortvarend aan de slag ge gaan. Eerder al stelde Overbeeke samen met zijn zwager Joop Deurloo een over zichtstentoonstelling voor De Bewaer- schole samen over het werk van de Ko ninklijke Nederlandse Reddingmaat schappij (KNMR). Vanuit het toen ver zamelde materiaal selecteerden De Vrie ze en hij de namen van gestrande sche pen om er vervolgens verdere informa tie bij te zoeken. Zij putten daartoe uit de archieven van onder meer gemeente, provincie, vroegere en huidige gedrukte media, Zeeuws Archief en Zeeuws Do cumentatie Centrum. Huiswerk De goede onderlinge verstandhouding en discipline zijn volgens beiden de pij lers waarop het boek tot stand is geko men. „We zijn het overal over eens ge weest", zegt De Vrieze,, We wilden het boek per se dit jaar net voor Sinter klaas gereed hebben. Dat betekende voor alle twee huiswerk mee tijdens de vakanties." Ze hebben gekozen voor een structuur waarin specifiek drie aspecten worden foto Marijke Folkertsma belicht: het menselijk leed, het helden dom en de moed. Er is een selectie ge maakt van honderd strandingen en schipbreuken tussen 1824 en 1999. Daar zijn ter informatie van de lezer hoofd stukken aan toegevoegd als 'De Ban- jaard en andere zandbanken', 'Scheep- stypen uit de 19e en 20e eeuw', een lijst van gestrande en verloren schepen en een wrakkenkaart. Hoofdmoot van het boek zijn de beschrijvingen van de schip breuken en de hulpverleningen. Boeien de toevoegingen bieden verder de verha len over 'vreemde strandingen' zoals die blauwe vinvis die op 1 mei 1910 op het strand bij Burghsluis lag. Verder biedt het boek wetenswaardigheden over be ruchte stormen, de kustverlichting, het loodswezen, de KNRM, de bergingsmaat schappijen, de strandvonderij en de red dersfamilie Van der Klooster. 'Schipbreuk voor de Schouwse kust 1824-1999' is in een oplage van 1100 stuks in eigen beheer uitgegeven; ISBN 90 9020151 3. Het boek is vanaf zater dag 19 november voor 17,40 euro ver krijgbaar bij de boekhandel en de KN- RM-stations. door Melita Lanting RENESSE - Camping Juliana hoeve in Renesse heeft naastgele gen camping Wilhelminahoeve overgenomen. Daarmee wordt Julianahoeve met 1650 plaatsen de grootste camping op Schou wen-Duiveland. Door de overname biedt Julia nahoeve een totaalpakket: sta caravans, seizoensplaatsen, plaatsen voor trekkers en de mogelijkheid om een compleet ingerichte tent of caravan te hu ren. Julianahoeve, eigendom van de familie Troost, is een echte fami liecamping. „We trekken ouders met jonge kinderen en jonge grootouders die met hun klein kinderen op stap gaan. Sommi ge mensen staan hier al veertig jaar. We hebben een Brabantse hoek en een Utrechtse hoek", schetsen de eigenaren de sfeer op de camping. „Nu we aan het renoveren zijn en mensen naar een andere plek moeten, vragen ze ook vaak of ze weer bij el kaar kunnen staan." Want de camping wordt ingrij pend gerenoveerd. „Om de terug loop in het toerisme om te bui gen naar een toeloop, moet er wat gebeuren", zegt Troost, „In vesteren en kwaliteitsverbete ring op de camping." De renovatie is een project van jaren. Sinds de aankoop van de 'oude' Julianahoeve in 1999 wordt ieder jaar een deel van de camping opgeknapt. Ook nu wordt er weer hard ge werkt op het terrein. Caravans worden naar een andere plek versleept (of afgebroken als de eigenaren dat wensen) om ruim ere plekken te maken. Want gro- De echtparen Troost, eigenaren van camping Julianahoeve, bij het terrein dat nu opnieuw wordt ingericht. foto Marijke Folkertsma tere plaatsen, meer luxe, meer faciliteiten en meer vermaak zijn binnen de camping wereld momenteel dé onderwerpen. Ca ravans worden steeds groter, vei ligheidseisen steeds strenger en daarom moet de kampeerplaats meer vierkante meters beslaan. Toen de familie Troost in 1999 begon, was de gemiddelde SLUIS - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Sluis maakt zich zorgen over de gevolgen van een eyentuele grieppandemie. De regio West-Zeeuws-Vlaanderen is daarbij, volgens fractievoorzitter L. Flikweert, extra kwetsbaar door de sterk vergrijsde bevolking. Met een verwijzing naar eerdere berichten dat Nederland en voor al Zeeland absoluut niet goed is voorbereid op een pande- mie, wil Flikweert van het college van burgemeester en wethouders weten of de verantwoordelijke instellingen kunnen worden aangespoord tot een inhaalslag. Ze is ook benieuwd naar de oorzaak van de achterstand. Verder informeert ze naar de rol die de gemeente is toebe deeld bij rampspoed. GOES - Twee jaar geleden bleek een plan voor een over dekte ijsbaan tussen Middelburg en Vlissingen onhaal baar. Toch waagt M. Vriesema uit 's-Heer Hendrikskin deren een poging om zo'n schaatshal van de grond te krij gen in Goes. Vriesema denkt dat er voldoende publiek voor is in Zeeland, West-Brabant en België. Vriesema, in het dagelijks leven operator bij Delta Milieu, heeft alle ijs- en schaatsclubs in de regio gepolst over zijn voorne men. Dat zijn er 65 met in totaal tienduizend leden. Door de zachte winters komen die de laatste jaren nauwelijks aan schaatsen in de open lucht toe. Willen ze hun sport boefenen, dan moeten ze naar de overdekte ijsbaan in Bre da. Een voorziening dichterbij huis wordt toegejuicht. Vriesema: ,,De vele reacties stemmen hoopvol. Ik denk dat een overdekte schaatsbaan in Goes levensvatbaar is, want er zijn hier genoeg schaatsliefhebbers." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 27-jarige inwoner van Oost-Souburg voor een aantal verkeersdelicten en het ont trekken van beslag op goederen conform de eis 114 uur werkstraf en vijftien maanden rijontzegging opgelegd. De man zat nog in zijn proeftijd van eerdere veroordelingen. De spullen, waarop beslag was gelegd, had hij doorver kocht. De politierechter berekende dat de verdachte dui zend euro aan de verkoop van de verwarmingsketel, was droger en fornuis had overgehouden. Dat bedrag moet hij terugbetalen aan de Staat. De Souburger had dit jaar ge reden zonder rijbewijs en werd op 26 juni aangehouden toen hij op zijn motor zonder helm en met twee kinderen rondreed op een parkeerterrein in Vlissingen. Uit de blaastest bleek dat hij twee keer de toegestane hoeveel heid alcohol had gedronken. Op 4 mei was hij in Middel burg beschonken achter het stuur van een auto betrapt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 33-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk voor bedreiging conform de eis tot 200 euro boete. De aanleiding was een reeks van inciden ten, die vorig jaar op 6 mei plaatsvond. De verdachte had onder meer een bekende bedreigd. De man voerde als ver weer aan dat hij die avond een café had bezocht en aange schoten was. De man heeft inmiddels al 1100 euro schade vergoeding betaald aan de vriend van het slachtoffer, om dat hij een bloembak tegen zijn busje had gegooid. (Advertentie) Let op de spectaculaire openingskrant in uw brievenbus! Van der Spiegelstraat 54 -Goes Troelstraweg 364 - Vlissingen mwir.fiets^ü'Zier.fd' plaats 99 vierkante meter. Dat gaat nu naar 150 vierkante me ter per plaats. Luxe Maar niet alleen de grotere cara van en de veiligheidseisen spe len een rol. De gast wil ook meer ruimte, meer privacy en luxe. „We leggen bijvoorbeeld satellietantennes aan op iedere plek." Voor de komende jaren liggen er nog flink wat plannen. „We willen een overdekte speel tuin en een overdekt zwembad en uiteindelijk het jaar rond open zijn." Daarmee kan beter worden ingespeeld op de wen sen van de toerist en de vurig be pleite seizoensverlenging. Een openluchtbad is niet nodig. „We hebben een heel groot zwembad achter het terrein liggen: de zee." In 2010 moet het hele reno vatieproject klaar zijn. (Advertentie) Op» een J zal J it allemaal van Jou ?i)n. Wagenaarstraat 1 4331 CX Middelburg T (0118) 65 96 00 E middelburg@jmwnotarissen.com Aangesloten bij Netwerk Notarissen www.netwerknotarissen.nl y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63