>zc Kerkwerve mist huizen en bus Over 48 uur zit ü^G?( weer 365 dagen vast aan de ANWB. 12 Stormvloedkering in Westerschelde 'noodzaak' Omleiding geeft verkeersoverlast in Havenkwartier IEUWF, DIGITALE FOTO'S AFDRUKKEN VOOR EEIU LAGE PRIJS va mSrn ct per foto www.goedkopefotos.nl Dorpsraad roept gemeente op tot soepeler beleid ialanssen van :ommissarissen ielta omhoog net 1700 euro Fl Controle huizen in Middelburg Sportcertifïcaat Goese Lyceum Bouwmateriaal gestolen Bonnenregen bij controle Goes )oud voor nieuw ou(fycu(f^jourfwaarcf www.familievermaak.nl Toetsen „dactie: 0113-315649 SSactie@pzc.nl gbus 31,4460 AAGom Advertentie-exploitatie. Cd en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ks-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 12 november 2005 waarin opgenomen j de Zierikzeesche Nieuwsbode 1 1844-1998 POWERED BY M VERSCHOORE editie Schouwen-Duiveland [nnrPietKleemans KERKWERVE - Het is goed wo nen in Kerkwerve, maar waar bel aan schort is woonruimte voorouderen én jongeren. Voor zieningen als een dorpswinkel en een busverbinding worden eveneens node gemist. In het dorpsplan Kerkwerve wordt wo- ningbouvv en terugkeer van de ijndienstbus in het dorp be pleit. Ook wordt een lans gebro- ;en voor vestiging van - schone bedrijven in leeggekomen boer derijen. Het Dorpsplan Kerkwerve is een initiatief van de dorpsraad ikwerve. Die heeft zich ten doel gesteld het welzijn en het eefgenot van de inwoners van [erkwerve te behartigen en vaar nodig te verbeteren. Op zich is daar, zo is uit een door de orpsraad onder Kerkwerven- iren gehouden enquête geble ken, niet veel mis mee. Het wo nen en de woonomgeving wor- len als positief ervaren, mensen oelen zich er veilig en houden van de rust op het dorp. En ze villen er liefst ook blijven wo- ien, alleen ontbreekt het aan op enioren toegesneden woningen. De dorpsraad pleit voor meer lonmgbouw. Maar dan wel dus- lanig gedoseerd dat de juist zo ïwaardeerde rust in het dorp liet in gevaar komt. foor wat betreft de voorzienin gen kan het dorp in de visie van e dorpsraad wel een oppepper >bruiken. Het dorp is de laat- ejaren belangrijke voorzienin- jen kwijtgeraakt en in een so- iaal-ruimtelijk isolement te- echtgekomen. Verder afglijden liient in de visie van de dorps- laad ook absoluut te worden oor Maurits Sep IHDDELBURG - De commissa- issen van Delta moeten een sa risverhoging krijgen van bijna 71)0 euro per jaar. Het energie- edrijf stelt dat voor aan de aan- eelhouders - provincie en ge- eenten in Zeeland. elta vindt dat de leden van de aad van commissarissen eén moeten krijgen die ergelijkbaar is met wat com- issarissen van andere bedrij en krijgen. Daarom moeten de ndeelhouders zich in decem- uitspreken over een salaris voorkomen. Om dat doel te be reiken ziet de dorpsraad meerde re mogelijkheden. Zo wordt gepleit voor een soepe ler beleid van de gemeente Schouwen-Duiveland met be trekking tot het lokale bedrijfs leven. Bedrijven wordt nu onvol doende ruimte geboden, vindt de dorpsraad. Het feit dat het gebied rond Kerkwerve in de structuurvisie Schouwen-Duiveland wordt om schreven als 'centraal-agrarisch cultuurlandschap' helpt daarbij niet echt. „Hierdoor is het prak tisch onmogelijk in de door de steeds verdere afname van land bouw leegkomende boerderijen alternatieve activiteiten te star ten. Keek op keer blijkt dat de in het rapport nieuwe Economi sche Dragers (NED) genoemde mogelijkheden niet toereikend dan wel niet uitvoerbaar zijn door ander staand beleid van zo wel de gemeente Schouwen-Dui veland als de provincie Zee land." De dorpsraad stelt verder vast dat het wegvallen van een bus verbinding door de dorpsbewo ners ervaren wordt als een groot gemis. „Het is evident dat aan wezigheid en bereikbaarheid van voorzieningen de belangrijk ste factoren zijn om te kunnen spreken van een leefbare kern. Het hebben van goed openbaar vervoer is hiervoor een belangrij ke voorwaarde." V erkeers veiligheid De verkeersveiligheid in het dorp is voor verbetering vatbaar in de visie van de dorpsraad. Met name de doorgaande route Kerkwerve-Ring-Weel weg ver dient aandacht. Ook wordt ge pleit voor uitbreiding van het fietspad langs de Delingsdijk tot aan Brouwershaven. De dorpsraad heeft het dorps plan toegezonden aan de politie ke fracties, de gemeente Schou wen-Duiveland, Zeeuws wel- zijnsinstituut Scoop en woning bouwcorporatie Zeeuwland. Tot dusverre heeft alleen Scoop ge reageerd. i commissarissen krijgen vol- enshet voorstel 1678 euro bru- per jaar extra, hun voorzitter resident-commissaris) 1684 eu- Inderbetaald bedrijf meent al jaren dat commissarissen worden on betaald. In 2003 is daarom lorgesteld de salarissen met 35 rocent op te schroeven. Aan- ankelijk hadden de aandeel- ouders daarmee ingestemd, saar daarop kwam zo veel kri- iek, dat de salarisverhoging eer werd ingetrokken, ffder dit jaar volgde een euw voorstel, maar ook dat leuvelde, nu omdat de aandeel- ouders het te hoog vonden. De 'iwmssarissen zouden er zeven eend euro bij krijgen en 1.000 euro per jaar gaan verdie- en. j president-commissaris zou inkomen zien stijgen van 0n^ naar 29.000 euro. foorstel Ielta heeft daarom nu een voor tgedaan voor bijna 1700 euro pr commissaris. Het dagelijks ®ieentebestuur van Middel- urg vindt dat acceptabel. Het °bege heeft er deze week mee ■gestemd. Het college van ^re niet; dat blijft ook tegen eze verhoging. Veere vindt dat ^commissarissen hetzelfde sa- s moeten houden en alleen compensatie moeten krijgen "orde inflatie. Dat zou neerko- nen op ongeveer twee procent xtra aandeelhouders van Delta Raderen op maandag 12 de nser in Middelburg. Dan pt ook de salarisverhoging door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De omleiding vanwege de afsluiting van de Nieuwe Haven in Zierikzee geeft verkeersoverlast. De bewo ners van het Havenkwartier wil len om tafel met de gemeente om te proberen de pijn te ver zachten. Het verkeer dat normaliter ge bruikmaakt van de Nieuwe Ha ven wordt nu omgeleid via Rave- straat, Pieterseliestraat, Sint Domusstraat en Karsteil. Dat zorgt voor extra drukte in de smalle middeleeuwse straatjes. Om een goede doorstroming te bewerkstelligen is de bewoners gevraagd hun auto niet meer in hun straat parkeren. Het ontbre ken van 'obstakels' is er volgens Sint Domusstraatbewoonster E. Pols de oorzaak van dat er veel te hard gereden wordt. Boven dien zorgen trillingen veroor zaakt door vrachtverkeer voor schade aan de huizen. Dat de herinrichting van de Nieuwe Haven overlast veroor zaakt in de aanpalende straten, realiseren de Havenkwartierbe woners zich terdege. „We realiseren ons dat een der gelijke herinrichting veel be langhebbenden kent met wie re kening gehouden dient te wor den. Toch menen we dat er met de bewoners te weinig rekening is gehouden. Zeker gezien het gegeven dat de herinrichting en de overlast zo'n half jaar in be slag gaat nemen", schrijft Pols namens een fors aantal buurtbe woners in een brief aan de ge meente Schouwen-Duiveland. Om de overlast zoveel mogelijk te beperken, stellen de buurtbe woners de gemeente voor streng te controleren op de maximum snelheid. Hardrijders zijn, zo wordt gesteld, een gevaar voor zowel kinderen als minder vali de buurtbewoners. Forse wandeling Dat er niet meer in de eigen straat geparkeerd mag worden is de Havenkwartierbewoners een doom in het oog. In de prak tijk betekent het voor gezinnen met kinderen een forse wande ling met kinderwagen van auto naar huis. Om dat probleem te ondervan gen stellen de buurtbewoners de gemeente voor, Havenkwar tierbewoners (tijdelijk) onthef fing te geven van het betaald parkeren op onder meer het re delijk nabije parkeerterrein aan de Nieuwe Boogerdstraat en aan de Oude Haven. De buurtbewoners willen, bena drukt Pols, samen met de ge meente naar oplossingen zoe ken. Confrontatie „We zijn er absoluut niet op uit de confrontatie te zoeken. Maar we zien nu gewoon dat de omlei ding veel problemen geeft en we willen proberen te voorko men dat het echt helemaal uit de hand loopt." Pols maakt zich zorgen om de door Emile Calon GOES - Een stormvloedkering in de Westerschelde is voor de veiligheid van vooral Vlaande ren, maar ook Zeeuws-Vlaande- ren onontkoombaar, meent inge nieur C. Boorsma uit Drachten. Advertentie Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 170.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. ROUTE MOBIEL Zeker als de gigantische schade in ogenschouw wordt genomen die orkaan Katrina in New Or leans en omgeving veroorzaak te, mag volgens hem niet meer getwijfeld worden. Boorsma komt woensdag naar Middelburg om de Statencom missie ecologie en water de plan nen voor een kering in de Wes terschelde uit te leggen. „In het belang van de veiligheid en na tuurlijkheid moet nu begonnen worden met de voorbereidingen van een studie naar een kering", zegt Boorsma. Een jaar geleden lanceerde de raadgevend ingenieur, samen met de Delf tse hoogleraar water bouwkunde, H. Vrijling, het idee om tussen Ossenisse en Hoe- dekenskerke een vier kilometer lange stormvloedkering aan te leggen. Op verzoek van de Vlaamse dijkgraaf E. Muysoms van de Polder van Willebroek heeft hij zijn plannen verder uit gewerkt. Hij heeft nu ook geke ken naar de aanleg van een ke ring bij Oosterweel, nabij Ant werpen, en Vlissingen. De dijkgraaf stelt dat het momenteel met de veiligheid langs de Schelde zeer slecht is gesteld. De kans op een overstro ming in het Vlaamse gedeelte van het Scheldebekken is 1/70 per jaar. „Een ongekend hoog ri- MIDDELBURG - Wie een huis heeft dat gebouwd is tus sen 1910 en 1955 kan dat binnenkort voordelig laten con troleren op veiligheid en energiezuinigheid. De gemeente Middelburg wil samen met Delta 150 woningen nalopen. Normaal kost zo'n onderzoek 400 euro, deze controle kost de eigenaar vijftig euro. Van de tweeduizend woningen die aan de criteria voldoen, kunnen maar 150 huiseigena ren meedoen. Het onderzoek richt zich op de isolatie en de verwarming van de woning en op de veiligheid. De groepenkast wordt gecontroleerd en de belasting per groep wordt doorgemeten. Ook de bedrading wordt steeksproefsgewijs nagelopen. Als alle controles zijn ge daan, krijgen de huizenbezitters een rapport en een ad vies voor eventuele verbeteringen. GOES - Beide poten van het Goese Lyceum, voortgezet en beroepsonderwijs, hebben het certificaat 'sportactieve school' gehaald. Dat certificaat is uitgereikt door NOC/NSF en de Koninklijke Vereniging voor Leraren in Opleiding (KLVO). De scholen gaan verder dan de regulie re lessen lichamelijke opvoeding. Er worden buiten de school sportactiviteiten op touw gezet, waarbij wordt sa mengewerkt met andere sportaanbieders, en er is extra aandacht voor leerlingen met bewegingsproblemen. Daar naast is er een begeleider voor getalenteerde leerlingen. Het certificaat is twee jaar geldig, daarna volgt een nieu we toetsing. HEINKENSZAND - In de Hoefbladstraat in Heinkens- zand zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee con tainers opengebroken. De dieven stalen daaruit een grote hoeveelheid bouwmateriaal en gereedschap. De waarde bedraagt enkele duizenden euro's GOES - De politie heeft donderdag 43 bekeuringen aan bromfietsbestuurders uitgedeeld tijdens een grote contro le in diverse straten in Goes. Veertien brommers bleken te veel vermogen te hebben. Verder reden zeven mensen zon der helm, hadden zes bestuurders geen bromfietscertifi caat en produceerden vier voertuigen te veel geluid. De controle duurde tot negen uur 's avonds, maar omdat er op het laatst nauwelijks brommers meer reden, werden ook automobilisten gecontroleerd. Ook dat leverde de staat nog aardig wat centen op. Er werden 37 boetes uitge deeld voor onder meer het niet voeren van verlichting, mo biel bellen en het niet volgen van de verplichte rijrich ting. (Advertentie) een oud sieraad achter in de linnenkast of iets nieuws dat bij je past? nu goudinruilaktie bij juwelier Postma, Dam 7 Zierikzee (Advertentie) Bij de Pieterseliestraat heeft de gemeente het bord met de verkeersrichting eenvoudigweg omgedraaid om de tijdelijke wijziging van de verplichte rijrichting aan te geven. foto Marijke Folkertsma schade door het zware verkeer. „Een aantal bewoners is al be gonnen om zelf foto's te maken van scheuren in de muren om te kijken of die door het zware ver keer groter worden. Wij willen graag dat er een onafhankelijk onderzoek komt naar de bouw kundige staat van de woningen zodat later objectief vastgesteld kan worden of er al dan niet schade is toegebracht aan hui zen." (Advertentie) sico voor twee miljoen mensen." Hij stipt aan dat bij een overstro ming van de Zeeschelde ook Zeeuws-Vlaanderen via de ach terdeur wordt bedreigd. „Dan stromen delen van Zeeland on der omdat de Vlaamse Schelde- dijken volstrekt onvoldoende versterkt zijn." Muysoms vreest dat er in Vlaanderen eerst een ramp moet gebeuren voor de po litiek bereid is echte maatrege len te nemen. De dijkgraaf is het met Boorsma eens dat een stormvloedkering de enige goede oplossing is voor de problemen waarmee Neder land en Vlaanderen kampen in het stroomgebied van de (Wes- ter)Schelde. Alleen zo'n investering maakt het naar zijn mening mogelijk grote delen van Zeeland en Vlaanderen tegen overstromin gen te beveiligen. Boorsma is ervan overtuigd dat de Antwerpse haven juist bij de aanleg van een stormvloedke ring is gebaat. „Het huidige geu lenstelsel blijft intact", stelt hij, „Want in de kering komen bre de, afsluitbare doorgangen voor zeeschepen én de vaarweg kan worden verdiept." Ook de natuur in de Wester schelde hoeft volgens de inge nieur niet onder de aanleg van een kering te lijden, zoals in de Oosterschelde wel het geval is. zeeuwse almanak Hij kon er in dit digitale tijd perk niet langer meer aan ont komen, de Zeeuws-Vlaming die zijn brood verdient bij een Belgisch bedrijf. Hij moest nu eindelijk eens met een compu ter leren omgaan. Maar let op, zo tipte een vriend: in België maken ze ge bruik van toetsenborden met een andere indeling dan in Ne derland. Dus peuterde de Zeeuws-Vlaming op zijn werk eerst alle toetsen los van het bord, om ze vervol gens in de juiste volgorde te rug te plaatsen: A, B, C, D, E, F, G... Alleen in de vakken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 61