^PZC De rondjes van Dordt Tipsf-Trips Club Med in de aanval Biken en abseilen in een grot zaterdag 12 november 2005 ti» J Met een fluisterboot door de Dordtse gracht. Wat er over is van Huis te Merwede. voorname huizen langs de havens en de rivier staan. Gelukkig is heel veel be waard gebleven, in dit historische cen trum staan liefst negenhonderd rijks monumenten en 160 gemeentelijke monumenten. Dordt is een echte mo- numentenstad.' Onvermijdelijk komt het grootste stadsmonument in zicht: de stompe to ren van de Grote Kerk met de vier gro te uurwerkschilden; een elegante ko los die een klein beetje scheef staat, net genoeg om de reus een beetje aan doenlijk te maken. Dordtenaren zijn nog immer trots op hun stad; ze zorgen goed voor haar. Ook in artistiek opzicht. Het aantal kunst-, curiosa- en antiekwinkéls, gale ries en ateliers is zo groot dat op elke eerste zondag van de maand het 'Kunst- rondje Dordt' plaatsvindt. drecht. Elk jaar organiseren wij in mei Dordt in Stoom. Het is de grootste manifestatie in zijn soort van Europa. Er is een vloot- schouwi zo'n kwartmiljoen bezoekers komen kijken naar alles wat staat, rijdt of vaart op stoom.' Informatie: VW Zuid-Holland ZuidStations- weg 13311JW Dordrechttel: 0900 - 46 36 888 www.vvvdordrecht.nl of www.dordtinstoom.nl Extra feestdag 'In juli wordt het Kunstrondje een extra feestdag voor de liefhebber; het wordt gecombineerd met de bekende Dordtse Boekenmarkt. Nog meer Rond jes? Ja zeker, het kan niet missen in de ze waterstad: het 'Waterrondje Dordt'. Vanaf een steiger aan de Voorstraatsha ven (die eigenlijk een gracht is, alleen staan de huizen hier met hun rug naar het water) vertrekt een, jawel, fluister boot voor een uur durende vaart langs de achtergevels van de Voorstraathui zen, onder bruggen door, langs de Gro te Kerk richting het open water van de Oude Maas. WV-directeur Erik Zindel heeft nog een vierde Rondje in petto. 'Wat Sail is voor Amsterdam, is stoom voor Dor- van den berg Langzaam schuiven de veldboe- ketten voorbij. Balsemien, moeraskruid, kattenstaarten en moeraspirea half verbor en tussen het riet. Daarachter ligt het Jilgenbos. Riet en wilgen, een dichtge groeid ondoordringbaar gebied. 'In de oorlog was dit een ideale schuil plaats voor onderduikers en mensen die de rivier wilden oversteken naar het bevrijde Brabant.' Willem de ;Deuffd staat aan het roer van de fluis terboot Sterling en loodst ons een uur lancr door de kreken van de Hollandse Biesbosch. Hij waarschuwt als de door gang bij overhangende takken een beetje te krap wordt, 'hoofden en ar men binnenboord alstublieftl'en wijst plaatsen aan in de steile oevers waar bevers zitten. We draaien het Wantij op, het binnen- riviertje in het eiland van Dordrecht. De Deugd: 'Wantij staat voor slecht tij. springtij kon het hier behoorlijk spoken. Voor de Deltawerken stond het water in directe verbinding met de Noordzee en kon het getijverschil op lopen tot meer dan twee meter.' Rond het Dordtse eiland ontstonden daardoor verraderlijke stromingen waarde schippers de pest aan hadden, je zou zeggen: blijf dan weg uit de buurt van die stad, maar ze hadden «reen keus; Dordt was in die tijd de be langrijkste havenstad van Holland. Door het stapelrecht dat in 1299 ver leend werd door graaf Jan I van Hol- 1, moesten alle aangevoerde goede ren (wijn, hout en graan) overgeladen en ter plaatse verhandeld worden. Leuk voor de Dordtenaren, maar niet voordeschippers, die klaagden: 'Hoe dichter bij Dordt, hoe rotter het wordt', een uitdrukking die door de eeuwen heen een eigen leven ging lei den. vaart door de Biesbosch roept echter alleen maar aangename, vredi ge gevoelens op. In dit nationale park wordt overigens niet alleen gevaren: je kunt ook te voet door de groene rim boevan de grienden, langs een wandel routevan smalle paadjes en steile brug getjes over de kreken. Terugrijdend naar de stad zie je voor bij de prozaische vuilverbranding en deiabrieken van plastic-gigant DuPont (iet weggetje dat naar het Huis te Mer wede leidt. Nou ja, Huis: het stuk toren In Dordrecht staan de deuren voor de bezoeker wijd open met 'rondjes' door de stad, de Biesbosch, langs de kunst, over het water en met stoom. Hardinxveld- óiessendam Wegwijzer in nationaal park de Biesbosch. BIESBOS rSs?.Ma2$ A 'v. Ge^rtrüidenberg e stento" rlJD iets verderop kunnen neerzetten. De storm die de St. Elisabethsvloed in 1421 veroorzaakte, betekende tevens het einde van de Hollandse Waard, een welvarend gebied-met een groot aantal dorpen en twee concurrerende steden: Geertruidenberg en Dordrecht. Door de vloed verdween de helft van de dor pen in de golven, maar daardoor - elk nadeel heeft zijn voordeel - ontstond het prachtige natuurgebied dat nu Bies bosch heet. Geertruidenberg claimt nog immer de oudste (1213) stad van Holland te zijn, maar de stad ligt tegenwoordig in Noord-Brabant. De eer komt zodoende toe aan concurrent Dordrecht (1220), juichen de Dordtenaren. Ondernemingsgeest De toeristische openlegging van de Biesbosch is een van de vele voorbeel den van de Dordtse ondernemings geest. Neem het 'Rondje Dordt'. De ve le rijk geworden handelaren en koop lieden wilden natuurlijk ook graag rijk wonen en dus verrezen langs het wa ter talloze riante patriciërshuizen en indrukwekkende pakhuizen. De ge meente en VW, opvallend actief met de promotie van hun stad, hebben een drie kilometer lange wandelroute uit gezet langs monumenten en musea. Samen met Maria Sumaryanto van de VW kuieren we het Rondje af door de klinkerstraatjes, langs de havens en over de rivierkaden. 'Je wordt hier steeds weer geconfronteerd met het water. De stad leeft ervan, vroeger en nu. De kooplieden wilden er zo dicht mogelijk bij wonen, zodat de meeste Lage Zwaluwe" xeu^e M?r*ede Dordrecht Werkendam dat ervan over is. Het was in de Middel eeuwen het kasteel van de Heren van Merwede, maar werd bij een belege ring en een paar jaar later tijdens_de rampzalige St. Elisabethsvloed'groten- deels verwoest. Trots Foto's Kees van den Berg In hun hart zijn de Dordtenaren toch een beetje trots op hun enige .ruine, die wat verloren op een nogal onhandi ge achterafplek staat tussen het opge schoten gras. De verbrokkelde muur van het hoogbejaarde bouwsel is een beetje bijdetijds opgevrolijkt door kleurige graffiti maar de hoge elelctrici- teifsmast pal ernaast hadden ze beter -- --fQ] - -~ Club Med, in de jaren vijftig zo'n beetje de uit vinder van het fenomeen all inclusive reizen, gaat in de aanval. Nu bijna iedereen schermt met goedkope all inclusive-trips wil het van oor sprong Franse merk tonen dat het wat dat be treft nog altijd aan de top staat. Onder leiding van topman Henri Giscard d'Estaing mikt Club Med vooral op de beter bemiddelde reiziger. Want vooral in die hoek valt in de reiswereld nog genoeg te verdienen. Om bij de eisen van de die verwende reiziger aan te sluiten heeft Club Med de zaken rigoureus op de schop geno men: meer dan een miljard euro werd geïnves teerd in de renovatie van zeventig clubdorpen, twintig nieuwe dorpen zijn geopend en vijftig dorpen gesloten omdat ze niet voldoen aan de nieuwe eisen. 'Niks moet bij ons', zegt Giscard d'Estaing over het imago dat entertainers de gasten de hele dag in hun nek zitten te hijgen. 'Maar het is natuurlijk wel zo dat als je de hele dag alleen wilt zijn, je beter een andere vakan tie kunt boeken.' Nieuw in het programma (vanaf november) van Club Med zijn korte trips naar Marrakech: met Transavia op vrijdag heen en dinsdag terug. Ter plekke is keus uit drie ver schillende dorpen. www.clubmed.nl Les Boucaniers op Martinique is een van de 70 Club Med-dorpen die ingrijpend zijn gerenoveerd. Foto G PD/PR Efteling op internet De Efteling heeft eind oktober de poorten geslo ten, maar wie niet zonder kan hoeft op Inter net slechts de website op te zoeken en hij of zij waant zich terug in het populaire pretpark. Op die website is namelijk een 'speelhoek' ge opend, waarin je allerlei sprookjesachtige spel letjes kunt spelen, MSN-Iconen kunt downloa den en Efteling E-cards leunt verzenden. Maar je kunt je ook inloggen als 'wolkenvaarder'en door het 'Donkere Wolkendek' vliegen. De web site is geschikt voor alle leeftijden. www.eftelinq.com Uilenweekend in dierenrijk Harry Potter is nog immer populair; dus het Uilen-weekend in Dierenrijk Europa in het Bra bantse Mierlo zal op zaterdag 19 en zondag 20 november ook wel goed bezocht worden. Aan leiding voor dit weekend is de Nacht van Harry Potter op 18 november, waarin het nieuwste boek van de jonge held gelanceerd zal worden. Tussen 11 uur 's ochtends en 3 uur 's middags zullen tovenaars in de stijl van Hariy Potter zich tussen het publiek begeven met een sneeuwuil, een kerkuil, een bosuil, een oehoe en een steenuil. Sommige vogels mogen aange raakt worden! En je mag, verkleed en in een speciaal tovenaarsdecor met een uil op de foto. Spannend, maar ontspannen leun je weer op het terras of in de speeltuinen van de Dieren rijk-hoeve. www.dierenriikeuropa.nl Sinterklaas in de hortus doorclairf van miric Mountainbiken mag je het niet noemen. Geen pit tige klim te bekennen ondergronds, en dat is maar goed ook op een fiets zonder versnellingen. Grotbiken dus. Trappend door het vlakke 140 ki lometer lange gangenstelsel van de Sibbergroeve in Valkenburg. 3500 gangen telt de .groeve, ver telt onze gids Funs. Of we dus niet zo eigenwijs willen zijn om op eigen houtje een andere afslag te nemen. In de gangen heerst een luchtvochtigheid van 95 procent. Maximaal 36 uur hou je het hier uit zon der water. 'Dan ben je letterlijk uitgemergeld', voegt Funs toe. Weten we ook meteen waar die uitdrukking vandaan komt. Het is even wennen. De bochten zijn scherp, de doorgangen lcrap en de plafonds verraderlijk laag. 'Bukken', klinkt het dan ook steeds weer. Een helm schraapt te gen de wand, gevolgd door een vloek. Nog dieper voorover, haast met de ldn op het stuur, trappen we door. Een lang lint van lichtjes perst zich door de gangen. Als we bij een stop de lampen doven, ervaren we pas echt wat aardedonker is. Niks, geen glimp, letterlijk geen hand voor de ogen is er te zien. Vleermuis Even later stuur ik in een reflex opzij als er iets zwarts voorbijschiet. Een vleermuis. Ze zijn laat dit jaar, merkt Funs op. Normaal gesproken heb ben ze al lang hun weg naar buiten gevonden, naar het bleef lang kil buiten dit voorjaar. Dat probleem kennen ze hier ondergronds niet: een constante temperatuur van twaalf graden het he te jaar door. Organisator ASP Adventure heeft parcours van acht tot twaalf kilometer uitgezet in het gangen stelsel. Slechts een beperkt deel van de grotten is toegankelijk. Vanwege instortingsgevaar in een groot deel van de gangen. Wie goed oplet ziet dat we enkele gangen twee lceer doorkrui sen. Verraden door de gangnummering. Het merendeel van de deelnemers heeft dat niet in de gaten, want al na het derde bochtje is elk gevoel voor oriëntatie weg. Wie denkt dat de gangnummering hem weer naar buiten kan brengen, komt be drogen uit. Chronologie ontbreekt. Al leen de ASP-medewerlcers en blokbrekers kennen de nummeringssystematiek. Blokbrekers kappen als sinds 1850 hand matig mergelblokken uit de groeve. Tegenwoordig niet meer met de hand zaag en paard en wagen, maar met motor- zaag, karretjes en tractors. Diesellucht - die twee dagen blijft hangen - verraadt de aanwezigheid van de blokbrekers. Van daag zijn ze er echter niet. Het werk ondergronds ligt in de zomer nagenoeg stil, zegt Funs. In de winter, als buiten de bouw stop ligt, wordt de mer gel gedolven. In de zomer wordt alleen ge- Fietsen kapt als de voorraad op raakt. Jammer dat er geen activiteit is te bespeuren, ik had graag gezien hoe ze die meters grote blokken uit de mergelmuur zagen. De mergelvoorraad wordt steeds schaarser, naar verwachting kan men in de Sibbergroeve nog tachtig jaar vooruit. Daarom wordt de mergel alleen nog gebruikt voor restauratie van kastelen, kerken, bruggen en karakteristieke mergelpanden en niet langer bij nieuwbouw, zegt de gids. Dat verklaart tevens de hoge prijs voor een mergelblok (zo'n 400 tot 500 euro per kuub). Wenteltrap De beklimming van de 163 treden tellende wen teltrap naar het daglicht vergt meer energie dan de fietstocht. Maar we staan na anderhalf uur met de kin op het stuur, wel eindelijk weer recht op. Leuke beleving voor een keer, door een gan- in de mergelgrot. genstelsel peddelen, maar voor mij blijft de be klimming van de Eyserbosweg een grotere fysie ke uitdaging. Als je de Daelhemmerweg afdaalt naar Valken burg passeer je rechts de Fluweelengrot, die on der de kasteelrune ligt. Voor nog meer grotavon- tuur kun je in deze grot deelnemen aan de klim- en klautertocht van ASP Adventure. Een soort kennismaking met de verschillende klim- en af- daaltechnieken van alpinisme, zij het onder gronds. Ook hier weer geldt: helm op en bij de groep blijven. Er volgen nog technische instruc ties over het gebruik van de klimgordel en de ver plichting jezelf op aanwijzing van gids Sjoerd al tijd te zekeren (vastmaken) aan de staalkabels langs de muur. Eerst de zeven meter hoge kunstoffen klimwand, die een beetje misplaatst oogt in de natuurrijke entourage van de mergelgrot. Maar ja, tegen een mergelwand op klimmen gaat moeilijk. Mergel is te zacht, brokkelt af en biedt onvoldoende hou vast. Een twee meter lange IT-er loopt zo tegen die klimwand omhoog. Ik bungel al na twee stap pen aan het touw. Geen grip. De 'voetsteunen' staan vrij ver uit elkaar en het hangen aan twee minuscule handgreepjes houd ik niet lang vol. De derde poging lukt. Ook ik kom boven. Mijn favo riete onderdeel zal het nooit worden. Ik ontbeer de balans, souplesse en techniek om als een spi- derwoman tegen die wand aan te plakken. Voor informatie over het totaalaanbod van grotten- en outdoor activiteiten van ASP Adventure en de prijzen zie www.aspadventure.nl Tentoonstelling op herhaling Het Noordelijk Scheepvaartmuseum in Gronin gen bestaat 75 jaar en dat wordt gevierd met een tentoonstelling Ku(n)stvaart op herhaling die op 19 november begint en tot 19 maart 2006 doorloopt. Het wordt een expositie van werlc dat 15 daar toe uitgenodigde Noord Nederlandse kunste naars maakten tijdens een tocht met een coas ter tussen het Duitse Emden, Engeland en Fin land. Dat leverde verrassende eigen interpreta ties op. www.noordeliikscheepvaartmuseum.nl Sinds dit weekend is Sinterklaas weer in ons land; in de Hortus Botanicus in Leiden haken ze daar morgen op in met een Specerijen-wan deling. Want bij Sinterklaas hoort 'gebak': spe culaasjes, taaitaai, pepernoten. Traktaties met een eigen ka- die is voor klei ne 'gelovigen' wat minder ge- Bij Sinterklaas horen specu- schikt.. Voor de laasjes. wandeling be taal je 1.50 Eu ro bovenop de normale entree: 4 Euro voor volwassenen, 2 Eu ro voor kinderen tot 12 jaar. www.hortusleiden.nr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43