PZC SINGLE 8340 40 Vrijscènes waren het minst leuk om te doen ALBUM 1 Nederlandse artiesten populair bij jongeren Robbie Williams twee keer in Arena Meeste jongeren zijn tevreden over school W13 Bromfietsers melden zich MissAntarctica is goed bezig Lucette overtuigt niet Rammstein is melodieuzer Damian smaakvol en creatief zaterdag 12 november 2005 1 Madonna - Hung Up (10) 2 Robbie Williams - Trippin' (1) 3 Sugababes - Push The Button (3) 4' Lange Frans Baas B - Het Land Van (4) 5 James Blunt - You're Beautiful (2) 6 Bob Sinclar - Love Generation (6) 7 Jan Smit - Laura (8) 8 The Pussycat Dolls - Don't Cha (5) 9 Katie Melua- Nine Million Bicycles 1 10 Dht Ft. Edmee - Listen To Your Heart (12) 11, Kelly Clarkson - Behind These Hazel Eyes (11) 12 Guus Meeuwis - De Weg (7) 13 Faith Evans - Mesmerized (16) RAnastacia - Pieces Of A Dream (18) 15 Racoon - Love You More (14) 16 Sean Paul - We Be Burnin' (13) IT Mariah Carey - Get Your Number 18 Nickelback-Photograph (17) 19. Kus - Topje Van M'n Zus (23) 20! U2 All Because Of You (15) 21. The Partysquad - Wat Wil Je Doen (19) 22 Kanye West Ft Jamie Foxx - Gold Digger (24) 23 Christian Walz - Wonderchild (26) 24 Gavin Degraw - Follow Through '(22) 25. Shakira - Don't Bother (34) 26. Tom Novy - Your Body (38) 27. Ferry Corsten - Fire (--) 28 The Black Eyed Peas - Don't Lie (20) 29 Kt Tunstall - Other Side Of The World (21) 30. l-o-s - Hoe Het Voelt (25) 31 Frans Bauer - He Lekker Ding (31 32 Mylo Vs Miami Sound Machine - Doctor Pressure (30) 33. Tiga - You Gonna Want Me (36) 34 Pharrell Ft Gwen Stefani - Can I Have It Like That (--) 35 Jamie Cullum - Get Your Way (35) 36. Ricky Martin Ft Fat Joe - I Don't Care (29) 37. Rihanna - Pon De Replay (28) 38 Gem - Good To Know You (27) 39 Depeche Mode - Precious (33) 40. Bloodhound Gang - Foxtrot Uniform Charlie Kilo (37) 1 Robbie Williams - Intensive Care (I) 2 Katie Melua - Piece By Piece (3) 3 Frans Bauer - Om Van Te Dromen 12) 4.Rammstein - Rosenrot (--) 5. Guus Meeuwis - Wijzer {--) 6. Eros Ramazzotti - Calma Apparente (--) 7. Katie Melua - Call Off The Search (19) 8. Jan Smit-Jansmit.com (5) 9 Frans Bauer -10 Jaar Hits (4) 10. Alicia Keys - Unplugged (7) 11. Bzn - The Singles Collection 1965-2005(6) 12. Andre Hazes - Het Complete Hitoverzicht (9) 13. II Divo - II Divo (12) 14. Jamie Cullum - Catching Tales (10) 15. James Blunt - Back To Bedlam (II) 16.K3-Kuma He (8) 17. Robbie Williams - Greatest Hits (17) 18. Barbra Streisand - Guilty Pleasures (14) 19. The Prodigy - The Singles 1990-2005(18) 20. Simply Red - Simplified (13) 21. Sugababes - Taller In More Ways (16) 22. Supertramp - Retrospectacle: Supertramp Anthol (28) 23. Depeche Mode - Playing The Angel (15) 24. Trijntje Oosterhuis - See You As I Do (22) 25. Franz Ferdinand - You Could Have It So Much Better (20) 26. Santana - All That I Am (--) 27. Racoon - Another Day (21 28. Kelly Clarkson - Breakaway (24) 29. Jack Johnson - In Between Dreams (25) 30. Westlife - Face To Face 31. Kerry Norton - Young Heart (23) 32. Ge Reinders - Bloas Mich Noa Hoes (-) 33. Kane - Fearless (31) 34. Rod Stewart - Thanks For The Memory 35. Brace - Strijder (40) 36. Audio Bullys - Generation (-) 37. Destiny's Child - 1 's (36) 38 De Dijk-Later Is Nu (26) 39 Coldplay - X&y (34) 40. Guus Meeuwis -10 Jaar - Levensecht(30) De uitgifte van kentekens voor brom- en snorfietsen komt op gang. Ruim veertien procent van de mensen met een brommer of scooter heeft zich binnen twee maanden na invoe ring van deze kentekenplicht ge roeid, dat heeft minister Peijs van Verkeer laten weten. Smds 1 september zijn 72.238 60 147 bewijzen afgegeven, •oor klassieke brommers (ge bouwd voor 1974) zijn 3526 ken tekens geregistreerd. De vrees bestond dat een groot deel van deze oude tweewielers het nieu we kenteken zou mislopen, om dat de vereiste papieren of goed- keuringsmerken niet meer te vin den zijn. Het aantal afwijzingen 136) in deze categorie is echter klem. ANP Tieners beginnen vroeg of laat aan hun seksu ele ontdekkingstocht. Zo ook Heieen in de film Diep. Melody Klaver moest voor deze rol voor het oog van de camera intieme momenten naspelen en daarvoor was een flinke dosis lef nodig. „Dat al die mensen je zo zien, is wel een beetje beang stigend." De vrijscènes waren het minst leuk om te doen, ver telt de jonge actrice thuis in Vin- keveen. Haar personage Heieen is in Diep intiem met haar vriendje, een rol van Stijn Koomen. Dat het met haar te genspeler klikte, haalde wel een beetje van de spanning weg. „Er hing wel een grappige sfeer tus sen ons. We zijn echt vrienden geworden." Klavers moeder schreef haar en haar twee oudere zussen al op jonge leeftijd in bij castingbu reaus. Als kleuter speelde ze al in een reclamespotje. Toen ze elf jaar was, kreeg ze een rol in een televisiefilm en speelde ze in de musical Sound of music. Een hoofdrol in een speelfilm was een droom. Toch liet Klaver de rol in Diep bijna schieten. „Er lag eerst een veel heftiger script, maar dat is aangepast. Ik heb bijvoorbeeld gezegd dat ik niet naakt wilde. Ik was ook pas der tien jaar toen ik auditie deed." Gevoelens Diep is gebaseerd op het boek Het leven bestaat niet (2001) van Hendrickje Spoor. Het gaat over Heieen, die te maken krijgt met de scheiding van haar ouders en haar eigen gevoelens van liefde en seksualiteit. Het verhaal speelt zich af in de jaren zeventig. Klaver: „Dat zie je aan de kleding en het decor, maar voor het spelen maakte het niets uit." Door de verhalen van cast en crewleden die toen jong wa ren, heeft de tiener wel een beeld van die tijd gekregen. Ze heeft het idee dat jongeren in de jaren zeventig volwassener wa ren voor hun leeftijd dan in de jaren tachtig en negentig. „Als je toen veertien was, voelde het al als twintig. Zo is het tegen woordig ook weer met jonge ren." Haar filmpersonage Heieen noemt ze 'soms een beetje een raar meisje'. „We verschillen meer dan dat we op elkaar lij ken. Ze is een beetje naïef, lost problemen niet goed op, raakt in de war van haar gevoelens en weet niet wat ze wil. Daar heb ik allemaal geen last van." Hoe wel Melody niet altijd hetzelfde zou reageren als Heieen, vindt ze het verhaal van Diep wel heel herkenbaar. „Ik denk dat het voor veel meis jes van mijn leeftijd herkenbaar is. En jongens herkennen zich- Melody Klaver speelt de hoofdrol in de nieuwe film Diep. zelf misschien wel in het vriend je van Heieen." Klavers debuut als filmactrice is sinds donderdag te zien in een paar bioscopen in Nederland, waaronder Lantaarn/Het Ven ster in Rotterdam. De droom van de hoofdrol is vervuld, maar er zijn meer plannen te ver wezenlijken: na het behalen van haar vwo-diploma wil Melody naar Amerika. Eerst voor een foto Marcel Hemelrijk/ANP jaar highschool, maar wellicht maakt de ambitieuze actrice een definitieve oversteek. „Nederland blijft toch een klein landje met begrensde mogelijk heden." ANP Jongeren zijn 'ongelofelijk stabiel' in hun muziek smaak. Vanaf hun dertiende jaar maken zij al een heel duide lijk onderscheid tussen verschil lende muziekstijlen en de smaak die zij dan ontwikkelen verandert nauwelijks meer. Ne derlandse artiesten scoren op vallend goed bij jongeren, zo staat Marco Borsato bij jongens op de tweede plek en is hij bij meisjes zelfs nummer één. 'Popprofessor' Tom ter Bogt (Universiteit van Amsterdam) presenteerde afgelopen week de eerste resultaten van zijn onder zoek in opdracht van MTV Net works naar de ontwikkeling van muzieksmaak. Hiervoor on dervraagt hij gedurende tweeën eenhalf jaar 800 jongeren in de leeftijd 13 tot en met 29, ieder half jaar naar hun muziekvoor- keur. De huidige cijfers zijn het resultaat van de eerste drie me tingen; het onderzoek loopt nog een jaar door. Stabiliteit Ter Bogt noemt het vooral heel verrassend dat er zowel onder jongeren als volwassenen een zeer hoge stabiliteit in hun mu zikale voorkeur is. Volgens Ter Bogt is een dergelijk langlo pend onderzoek naar muziek smaak onder jongeren niet eer der gedaan. „Wat eigenlijk heel vreemd is", meent hij. „Uit onderzoek we ten we dat muziek een enorm belangrijke plaats inneemt in het leven van jongeren. Maar hoe hun smaak zich optwikkelt, weten we niet eens." Ter Bogt heeft de muziek in vijf hoofdstijlen onderverdeeld: pop (Top 40, Nederlands), rock (gothic, heavy metal, punk/hardcore), urban (rap, r&b, soul), dance (trance, hou se, techno) en elite (klassiek, jazz, blues, wereldmuziek). Op vallend is dat onder popmuziek steeds meer soorten vallen, die breed gewaardeerd worden. Zo is volkse muziek als de Neder landse smartlap inmiddels zo populair dat dit genre nu ook als 'pop' gezien wordt, terwijl het eerst een aparte stroming was. „Daar heeft André Hazes in zijn eentje voor gezorgd", al dus Ter Bogt. Moeders blijken heel belangrijk te zijn voor de muzikale voor keur van hun kroost, terwijl va ders hun kinderen juist hele maal niet systematisch beïnvloe den op dit gebied. „Vaders kunnen als individu wel invloed hebben op de smaak van hun kind, maar er is geen systemathiek in te ontdek ken." In een lijstje van favoriete ar tiesten dat Ter Bogt dit jaar op stelde staan naast Borsato ook Anouk, Kane en dj Tiësto. „Ne derlandse muziek zou niet te slijten zijn aan de jeugd, maar uit deze lijstjes blijkt het tegen deel." GPD Marco Borsato, hier tijdens een optreden in de Kuip, is nog steeds erg populair bij de Nederlandse jeugd. foto Rob Verhorst/GPD Robbie Williams geeft op woensdag 21 en donderdag 22 juni 2006 een concert in de Amsterdam Arena. Dat heeft het management van de Britse popzanger afgelopen week be kendgemaakt. De kaartverkoop voor de sta dionshows begint volgende week zaterdag (19 november) om 10.00 uur via de bekende voorverkoopadressen. De kaar ten variëren in prijs van 54 tot 69 euro. Williams was onlangs in ons land voor een exclusief optreden in Paradiso Amster dam. Slechts duizend fans kon den voor het eerst de nieuwe nummers van zijn onlangs uitge brachte cd Intensive Care live horen. Intensive Care is het eer ste studioalbum van de Britse popster sinds Escapology uit 2003. GPD De half-Nederlandse, half-Britse band MissAnt arctica is lekker bezig. Het de buut Lost Electricity verscheen onlangs op het Island-label van major Universal. Vanaf het over rompelende openingsnummer 'The Walls Come Tumbling Down' is het duidelijk waarom deze platenmaatschappij wel brood ziet in het kwartet: de op zware gitaren leunende popnum mers ademen de sfeer van bands als The Flaming Lips, Mercury Rev en (vooral) Muse. Eigen tijds, eigenzinnig en toch buiten gewoon toegankelijk. Richey Glass, volgens de bijgeleverde persbiografie een tamelijk re bels joch, ontpopt zich als een van de betere rockzangers die ons land rijk is. Ook lang niet slecht: Keith Caputo is een van de gastvocalisten op dit debuut, waarop ook de pedal steel van René van Bameveld is te horen. Martin Groenewold MissAntarctica - Lost Electrici ty (Island/Universal). Speel- duur: 42.44 min. miss ntarctica Wie eens heeft geproefd van de rijkdom van de joodse muziek, verliest de smaak niet meer. Dat komt doordat joodse muziek een aantal uitgesproken kenmerken heeft maar ook zo ongeveer het hele gevoelsleven van de mens kan omvatten. Het is daarom niet verwonderlijk dat Lucette van den Berg zich na het prachtige debuut 'Zing shtil' opnieuw heeft gestort op Jiddische liederen. Opvallender is het dat ze nu overwegend vro lijke liedjes kiest, terwijl haar stem zich meer leent voor melan cholisch repertoire. In de uitbun digheid van een traditional als 'Dire-gelt' klinkt ze niet geloof waardig. Wat haar heeft doen besluiten om een overwegend op gewekte cd te besluiten met het hartverscheurende 'S'brent' van Mordekhai Gebirtig is mij een raadsel. Dat is wel het laat ste lied dat je verwacht op een vrolijke cd. Zoals ook 'Dos kelbl' letterlijk uit de toon valt. Daar komt nog eens bij dat het haar niet lukt van beide overbe kende liederen de essentie te la ten horen. Twee cd's binnen een jaar van dezelfde kwaliteit is blijkbaar teveel gevraagd. Dick Laning Lucette van den Berg - Lomir geyn tantsn (Syncoop Produk- ties). Een liefdesduet met Texas-zangeres Sharleen Spiteri en een Spaanstalig latin- deuntje met trompetgeschal. De Duitse koningen van de metal- kitsch maken het bont op hun nieuwe album Rosenrot. Met voorganger Tteise Reise' ging Rammstein al het toeganke lijkere pad op - en werd met VS-spotlied 'Amerika' meer een karikatuur dan een band die meesterlijk speelt met alles wat fout is. Op Rosenrot gaat Rammstein verder. Niet dat de bekende dikke gitaarla- gen en de militaire, dreigende Duitse commandostem zijn verdwenen. Rammstein blijft Rammstein en opener "Benzin' ('Gib mir Benzin!') is op dat vlak een nieuwe klassieker. Maar Rammstein wordt onmis kenbaar melodieuzer, Till Linde man gaat meer zingen in plaats van brullen. Het is een lichte verschuiving in de Ramm- stein-formule die weliswaar wat uitgemolken is, maar toch sterk blijft. Maaike Borst Rammstein - Rosenrot (Univer sal). Speelduur: 48.06 min. De single "Welcome To Jam- rock' zou heel goed als soundtrack tijdens de huidige rellen in Frankrijk kunnen fun geren. Het nummer, in Neder land nog niet verder gekomen dan de tipparade, bevat een fel le aanklacht tegen armoede en geweld. Ondanks die politieke boodschap werd het afgelopen zomer een ongekend groot (mainstream)succes in Amerika. Het is een van de prijsnummers op deze derde cd van Damian 'Junior Gong' Marley (27), de jongste zoon van reggae-icoon Bob. Samen met zijn broer Step hen en een aantal gasten (Black Thought van The Roots, Nas, Bounty Killer en Eek-A-Mouse) levert Damian een fantastisch veelzijdige cd af die het beste van reggae, hiphop, dub, R&B, triphop en dancehall combi neert. Smaakvol gekozen sam ples (Skatalites, vaders Exodus) maken van Welcome To Jam- rock verder een cd die bol staat van de creativiteit. Peter van der Heide Damian 'Jr. Gong' Marley - Wel come To Jamrock (Tuff Gong/Universal). Speelduur: 63.00 min. Meer dan driekwart van de scholieren in het voortge zet onderwijs is tevreden over de kwaliteit van de lessen, vindt leren leuk en voelt zich over het algemeen veilig op school. Dat blijkt uit de afgelopen week ver schenen Nationale Scholieren monitor 2005. Wel wordt er ta melijk veel gescholden en ge vochten, vooral door leerlingen onder elkaar. Een meerderheid van de scholieren heeft het afge lopen schooljaar minimaal één keer straf gehad. Driekwart zegt dat een straf hun gedrag niet verandert. In opdracht van het ministerie van Onderwijs heeft het bureau Sardes opvattingen, ideeën en het gedrag van leerlingen in het vmbo, havo en vwo onderzocht. De scholierenmonitor komt elke twee jaar uit. Op scholen waar meer agressie voorkomt, worden meer maatre gelen genomen. Die inspannin gen leiden er echter niet toe dat de leerlingen zich beter be schermd voelen. Leerlingen kij ken niet naar de inspanningen die een school levert om de vei ligheid te verbeteren, maar naar de feitelijke situatie. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39