Presidentieel onthaal Hiddink Basisplaats Babel en Vlaar lonkt Maradona in de voetsporen van Craijff PZC De Bruijn heeft plaats bij beste twaalf in vizier Jurg en Broeders als eersten zeker van Spelen Australische voetbalselectie leeft in Uruguay in een gouden kooi Vertrouwen bij uitgedund Jong Oranje Vieri haakt af bij Italië Vijf vrienden mascotte Peking Chris Wondergem overleden Wessels uitgeschakeld in Bratislav Veldhuis wint bij debuut Mauresmo en Pierce in halve final Veendam nadert periodetitel zaterdag 12 november 2005 door Frans Lindenkamp MONTEVIDEO - Alsof de presi dent van de Verenigde Staten in Montevideo aankwam. Bijna honderd politiemensen zorgden er gisteren voor dat Guus Hid- dinks Australië zonder be spuwd, bekogeld of vernederd te worden van het vliegveld naar het hotel werd vervoerd. Het konvooi door Montevideo negeerde alle rode stoplichten, om incidenten zoals vier jaar ge leden te voorkomen. De Australische selectie leeft in Uruguay in een gouden kooi. Au stralië vroeg - en kreeg gisteren - een onberispelijk onthaal. De veiligheidsmaatregelen voor coach Hiddink en de zijnen wa ren en blijven op 'staatsniveau'. Na aankomst in het hotel consta teerde de verantwoordelijke po litiechef Carlos Delpuerto tevre den dat Hiddink en de selectie veilig en wel op hun hotelka mers waren gearriveerd. „Alles is vlekkeloos verlopen. Zelfs voor wereldkampioen Brazilië mobiliseer ik niet zoveel agen ten", zei hij. Een ingehuurde Uruguyaanse tolk naast hem liet zich ontval len, dat de politie-inzet aanmer kelijk groter was dan waar de Australiërs om verzocht had den. „Er is niets aan de twijfel overgelaten. Nu weten we zeker, dat ze achteraf niet zullen zeu ren." Een hoge official van de Uruguayaanse voetbalbond moest alleen maar lachen. „Ach, ze zijn niks gewend. Voetbal is nu eenmaal emotie. Mannen die zich zo angstig gedragen wor den in Uruguay uitgemaakt voor 'maidcones' (homo's, zach te eitjes)." Even na een uur gistermiddag arriveerden de Aussies vanuit het Argentijnse Buenos Aires waar ze de afgelopen dagen hun trainingskamp hadden opgesla gen. In de aankomsthal op de luchthaven van Montevideo viel geen enkele Uruguayaanse voet balfan te bekennen. Na afhande ling van de douaneformaliteiten stapten Hiddink en consorten aan boord van een gereedstaan- ORANJEWOUD - Met een sterk uitgedunde selectie staat Jong Oranje voor de laatste hindernis op weg naar het EK dat volgend voorjaar in een nog onbekend land wordt gehouden. Ondanks een enorme waslijst aan afwezi gen heeft bondscoach Foppe de Haan alle vertrouwen dat zijn ploeg morgen en woensdag tij dens twee duels met Slovenië de bovenliggende partij blijkt. Het liefst spreekt De Haan niet over spelers die er niet bij zijn. Dat is in de ogen van de oefen- meester zonde van zijn tijd. Daai~bij heeft het ook helemaal geen nut. Het verandert name lijk helemaal niets. Een dag voor vertrek naar Celje, de speelstad van de eerste ontmoeting, besef te gisteren echter ook De Haan dat hij de ontbrekende spelers niet dood kan zwijgen. Een blik op de leeftijden van de door bondscoach Marco van Basten voor de oefeninterland tegen Ita lië opgei-oepen spelers leert dat Emanuelson, Castelen, Vlaar, De Jong, Ma duro, Babel, Sneij- der, Van der Vaart, Van Persie nog voor Jong Oranje mogen uit komen. Voeg daarbij de gebles seerde Robben, Afellay, De Zeeuw, Hofs, Jenner, Vincken, Luirink, en Brama en je komt tot een aardig elftal en sterk be zette reservebank.Toch denkt De Haan dat ook de huidige se lectie voldoende kwaliteit heeft om van Slovenië te winnen. „Het zou kunnen dat ik daar na de eerste wedstrijd anders over denk. Maar dan zal ik ook niet schromen in te grijpen. ANP de bus op de landingsbaan. Dit om elk contact met de gevx*eesde supporters te voorkomen. Buiten de airport stonden aan de kant van weg alleen maar pers en welgeteld vijf fans. De touringcar verliet het vliegveld via het aangrenzende terrein van luchtmacht. Voor de bus re den vier agenten op motoren compleet met sirenes en zwaai licht. Achter de bus vier politie wagens gevolgd door de pers. De gang naar het centrum langs de oevers van de Rio de la Plata duurde ruim twintig minuten. Elk rood stoplicht werd gene geerd. Onderweg was hier en daar een omhoog gestoken mid delvinger te zien, een duim naar beneden en veel meer V-tekens. Aangekomen bij het hotel be stormden zo'n zestig agenten de bus. Ze vormden onmiddellijk een haag voor Hiddink, voetbal lers en officials. Een kleine groep Uruguayaanse fans schreeuwden van een afstand verwensingen aan het adres van de Aussies. Maar er was nauwe lijks tijd om te luisteren. Het tra ject tussen bus en hotellobby was hooguit twintig meter. Een maal binnen slaakte de Australi sche aanvaller Harry Kewell een zucht van verlichting. „Zagen jullie daar nou zo tegen op?" Hij moest er zelf om lachen. De oproep van de bondscoach van Uruguay, Jorge Fossati, was gehoord. „Pas op het veld zullen we ze zware tegenstand bie den", aldus Fossati. Vanavond zal dat blijken, om 21.00 uur Ne derlandse tijd. GPD door Peter van der Hulst CALGARY - De eerste Neder landse tickets voor de Olympi sche Winterspelen van Turijn kunnen van namen worden voor zien. Drie maanden voor de start van het evenement volde den de bobsleesters Eline Jurg en Ilse Broeders tijdens de we reldbekerwedstrijden in Calga ry aan de eisen voor vormbe houd. Net als in Salt Lake City staat Nederland daardoor weer met twee vrouwenteams aan de start van de Spelen. De gedachte dat de Spelen van Turijn in Calgary zeker konden worden gesteld, zorgde voor veel spanning. Broeders: „Nor maal blaas ik dat voor de start wel van me af. Dit keer werd ik niet rustig, waardoor ik veel te veel aan de touwen zat te trek ken." Na de eerste run bezette Broeders met remster Jeannette Pennings de zestiende plek. Op een geschoonde lijst - twee teams per land, het maximum dat in Turijn van start mag - vol deden zij nog niet aan vormbe houd. Het duo kwam uit op de dertiende plek, één te laag. In de tweede run was het vizier ge richt op de bob van Rusland. Met 0,10 seconde tijdwinst op die ploeg zou een positie zijn ge wonnen, maar Rusland werkte niet mee. „Ja, helaas", legde Broeders zich al vroeg neer bij de misluk te kwalificatie. Gedesillusio neerd bood ze haar bob aan voor de technische kerning. Ze zag daardoor de rest van de wed strijd niet. Pas later drong het tot haar door dat de twee Zwit serse teams (zesde en tiende in de eerste run) stuurfout op stuurfout stapelden, waardoor Broeders twee plaatsjes steeg. Ze werd veertiende in het klasse ment over twee runs en haalde op de geschoonde lijst de elfde Jurg plaatste zich heel wat over tuigender, al was ook zij alles be halve tevreden over haar stuur manskunsten. In de tweede run verprutste ze een klassering in de topzes. „Ik kwam niet goed uit bocht zeven, waardoor ik heel laat bocht acht indraaide. Daardoor schoot de neus van de bob weg. Wij horen bij de eerste zes te eindigen, maar door die slechte tweede run worden we weer negende, net als vorig jaar bij het WK." Jurg en Broeders mogen dan ze ker zijn van de Spelen, wie bij hen in de bob zit is nog niet dui delijk. Tijdens een speciale kwa lificatiewedstrijd op 6 januari in Oberhof moet een van de vier Eline Jurg en Christel Bertens zijn op ijsvloer van de Olympic Oval in Calgary op weg naar een startbewijs voor de Olympische Winterspelen in Turijn. foto Olaf Kraak/ANP door Antal Crielaard KATWIJK - De kans is groot dat het Nederlands elftal van avond in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Italië speelt met Ron Vlaar en Ryan Babel. De FLORENCE - Christian Vieri is gisteren niet met de Italiaanse voetbalploeg meegereisd naar Amsterdam voor het vriend schappelijke duel met Neder land. De aanvaller van AC- Milan heeft donderdag bij de training een blessure opgelopen aan de linkerknie. Na onderzoek van de medische staf besloot Vieri in Italië te blijven. „Het brengt een risico met zich mee als hij gaat spelen. Het is beter voor hem dat hij hier blijft om zich te la ten behandelen bij zijn club", lichtte teamarts Enrico Castella- ci toe. Doelman Angelo Peruzzi en Francesco Totti vielen al eerder af bij Italië. ANP/AFP twee speelden gisteren op de af sluitende training in het beoog de basiselftal. Babel neemt de plaats in van Robin van Persie die de laatste oefensessie aan zich voorbij moest laten gaan vanwege hamstringklachten. De buitenspeler van Arsenal is nog niet definitief afgeschreven voor een plek in de selectie van bondscoach Van Basten. Hij trainde vrijdag in het hotel. „Zijn situatie wordt van uur tot uur bekeken", aldus een woord voerder van Oranje. Boulah- rouz, Castelen en De Jong, die allen last hadden van blessures, zijn op tijd fit voor het duel met de Italianen. Voor zowel Vlaar als Babel zou het een debuut betekenen in het basiselftal van Oranje. Vlaar speelde tot nu toe één interland als invaller, Babel viel drie keer in. Beide spelers profiteren van de vele kleine en grotere blessu res in de selectie. In de voorhoe de is Van Nistelrooij uitgevallen en is het meespelen van Van Per sie hoogst onzeker. Achterin pro fiteert Vlaar van kwetsuren van De Cler, Opdam en de wel weer fitte Boulahrouz. Oveiïgens is een plek in het be oogde basiselftal op de afsluiten de training geen garantie dat Van Basten ook daadwerkelijk voor die speler kiest. Voor de laatste kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap (tegen Macedonië) leek Vlaar ook te gaan debuteren in de ba sis, maar toen koos Van Basten op de wedstrijddag voor Khalid Boulahrouz. Afgaand op de laatste oefenses sie spelen Phillip Cocu en PEKING - 'Vijf vrienden' vormen de officiële mascotte voor de Olympische Spelen in 2008 in Peking. De figuurtjes in de kleuren van de olympische ringen vertegenwoordigen de vier populairste dieren in China en de olympische vlam. Het gaat, van links naar rechts, om Beibei (vis), Jingjing (panda), Huanhuan (de vlam). Yin- gying (antilope) en Nini (zwaluw). Ze werden gisteren in de Chinese hoofdstad gepresenteerd als het symbool voor het evenement dat op 8 augustus 2008 begint. De kleurrijke figuurtjes moeten de bood schap van vriendschap en vrede uitdragen naar kinderen over de he le wereld. foto Claro Cortes IV/RTR Rafael van der Vaart zaterdag samen op het middenveld. De twee spelers tonen bij hun clubs PSV en Hamburger SV weke lijks in grote vorm te verkeren, maar komen normaal gesproken bij Oranje in aanmerking voor dezelfde plaats in het elftal (linkshalf). Bij de presentatie van zijn selectie gaf Van Basten al aan dat hij op zoek was naar een manier om ze samen te kun nen laten spelen. Van der Vaart zal hoogstwaar schijnlijk starten van een plaats rechts op het midden veld. In balbezit kan hij door schuiven naar een positie achter aanvaller Dirk Kuijt, die op de laatste training een zeer gedre ven indruk maakte. Cocu en Landzaat zijn dan de controle rende middenvelders achter Van der Vaart. Bijzonder is ook dat Van Basten Mathijsen al in zijn team laat te rugkeren. De verdediger was een half jaar geblesseerd en speelde bij zijn club AZ pas twee wedstrijden. Mathijsen voetbalde echter de hele week in het oranjehesje van de basis- ploeg. „Hij heeft op ons in het verleden een zeer goede indruk gemaakt", zei Van Basten, „daar profiteert hij nu van." Doet-ie het of doet-ie het niet? Dat was best een geinig tv-spelletje. Met de weliswaar wat vermoeiende, maar desondanks vermakelijke Peter-Jan Rens als quizmaster. Aan de actuele real life voetbalvariant ervan zit echter kraak noch smaak. Sterker, na een paar afleveringen is de lol er al af en kan de uitzending maar beter van het scherm worden gehaald. Diego Armando Maradona is de naam. Ooit een voetballer waarvoor superla tieven domweg tekortschoten, tegen woordig een twijfelkont pur sang en de regisseur van zijn eigen versie van het Nederlandse tv-programma van wel eer. Wordt Pluisje - tegenwoordig niet meer voor te stellen waaraan hij die bij naam verdiende - nu wel of niet lid van de technische staf van het Argentijnse elftal? Dat is de vraag. 'Graag', zo verkondigt hij het ene mo ment het woord waarnaar het volk zo smacht. Om niet veel later doodleuk te melden dat hij het bij nader inzien toch niet zitten. Keuze gemaakt? Einde ver haal? Ben je mal. De voormalige goden zoon, die ooit de hand van zijn vader leende om Argentinië naar de wereldti tel te loodsen, geeft de natie vervolgens net zo makkelijk weer hoop. Waarna hij de door adoratie verblinde fans de ze week weer in vertwijfeling bracht met een niet zo overtuigend klinkend 'no'. Hij mag niet meebeslissen bij de samenstelling van de selectie, vandaar. Dus: doet-ie het nou of doet-ie het nou niet? Waarschijnlijk niet. Het mag geen verbazing wekken als het met de rela tie tussen Maradona en het Argentijnse voetbalelftal net zo gaat als ooit met het verwachte (of door velen in elk ge val gehoopte) huwelijk tussen Johan Cruijff en Oranje. De Verlosser kreeg meermaals de kans te laten zien dat het hem ernst is met het altijd zo vurig ge predikte belang van het (Nederlandse) voetbal, even zo vaak draaide hij zich met een bewonderenswaardige lenig heid onder een bondscoachschap uit. Steeds was de KNVB de zondebok. El Salvador werd door de vermaledijde bond afgescheept met een fooi, hij mocht zijn eigen staf niet samenstel len... Verzin een smoes en Cruijff maak te er gebruik van. Ach, natuurlijk over woog hij nooit serieus bondscoach te zijn. Die baan bracht immers te veel ri sico met zich mee voor het 'merk' Cruijff. Alles minder dan de wereldti tel zou het zo zorgvuldig gekweekte imago van voetbalmessias een geweldi ge, misschien wel onherstelbare, deuk bezorgen. Maar het volk wilde hém! Dus was hij gedwongen het spel mee te spelen. Om niet bij de fans uit de gratie te raken, veinsde hij belangstelling voor het ambt en constateerde na zijn zorgvul dig zelfgeregisseerde aftocht verge noegd dat hij aan populariteit niets had ingeboet. Sterker, de massa ado reerde hem meer dan ooit. En hangt an no 2005 nog immer aan de lippen, waar over welbeschouwd evenveel zin als on zin rolt. Zo'n scenario zal Maradona ook voor ogen hebben. Mannen van dat kaliber hebben een ego dat vele malen groter is dan hun voetbalhart en zijn niet bereid dat in de waagschaal te stellen. Dus doet-ie het nooit. Maar laat-ie het volk voorlopig geloven dat hij best graag wil. Bauke Boersma remsters afvallen. Twee atletes en een reserve gaan mee naar Tu rijn. Christel Bertens ging gisteren met Jurg naar beneden en de pi lote kan ook nog beschikken over Urta Rozenstruik. Broe ders vormt een ploeg met Jean nette Pennings en Kitty van Ha peren. Pennings kan wel leven met de extra selectie. „Wij wis ten dit van tevoren en hebben ons daar ook op ingesteld. Op 6 januari moeten we weer pieken. We gaan met de Nedeidanders als team naar de Spelen en dan moet ik er maar voor zorgen dat ik erbij zit. Ik moet dus nog een hindernisje nemen." GPD VLISSINGEN - Op 76-jarige leeftijd is donderdag^ Wondergem uit Vlissingen overleden. Wondergem i met name in de Zeeuwse bridgewereld een bekende en waardeerde verschijning. Hij was de initiatiefnemer ganisator van de Lionsdrive, die als sinds 1978 in Zeelj; wordt gehouden. Sinds 1982 was hij nauw betrokken! BC Valkenisse, waarvoor hij tal van functies heeft t kleed en ook erelid was. Vanaf 1986 was hij lid van] stichting Zomeravondbridge en in 1994 werd Wonde» voorzitter van deze stichting. Vorig jaar werd Chris! dergem nog gelauwerd met 'De Kei', een onderschei! van de Nedeiiandse Bridge Bond voor mensen die zich renlang voor hun vereniging verdienstelijk hebben maakt. Chris Wondergem wordt volgende week dins om 12.00 uur gecremeerd in het crematorium te Midi burg. BRATISLAVA - Peter Wessels is gisteravond in dekwj finale van het challenger-tennistoernooi van Brati^ uitgeschakeld. De Nedei'lander verloor van de Slow Dominik Hrbaty, die eerste is geplaatst, met 6-4 2-6t Hrbaty speelt normaliter alleen ATP-toernooienenljj ters Series. 'Dominator' staat 20e op de wereldraiw Behalve dat deze challenger in zijn woonplaats BraM va plaatsvindt en hij zijn fans een plezier doet, is ditto nooi een opwarmer voor de finale van de Daviscupdia gin december in dezelfde accommodatie plaatsheeft! wakije ontmoet dan Kroatië. ANP DURBAN - Zwemster Marleen Veldhuis heeft gistere» haar debuut voor de wereldbeker kortebaan de 100® vrije slag gewonnen. Dat deed de zwemster uit Twen* een persoonlijk record: 53,13. Haar toptijd stond 53,41, gevestigd in 2003 tijdens de EK in Dublin,! huis won met ruime afstand. De nummer twee, Lm Roets uit Zuid-Afrika, was meer dan een secondelajj mer: 54,49. De Zweedse Josefin Lillhage werd in 5| derde. ANP LOS ANGELES - De Franse tennisster Amélie Mauit is samen met haar landgenote Mary Pierce doorgedj gen tot de halve finales van de WTA Tour Champions! in Los Angeles, het officieuze wereldkampioenschap de vrouwen. Dat ging ten koste van de Belgische topfi riete Kim Clijsters. In de andere groep verzekerdai Russische Maria Sjarapova en de Amerikaanse Lini Davenport zich van een plek in de halve finale. AH?lh VEENDAM - Dankzij een ruime zege op Ca© Leeuwarden heeft BV Veendam goede vooruitzicht het behalen van de derde-periodetitel in de Goudentj Divisie. De Groningers wonnen met 4-1 en zageneed rent Emmen met 1-0 verliezen bij FC Dordrecht. Vte de week is winst in Emmen genoeg voor de Veete mei's. Excelsior en Volendam kwamen op gelijke te met koploper VW Venlo, dat niet in actie kwam, A,V door Govert van Veen ISTANBOEL - Op de Worldcup driebanden in Istanboel hebben Dick Jaspers en Jean-Paul de Bruijn zich gisteravond ge plaatst bij de laatste zestien. De Bruijn was degene die de meeste indruk maakte met z'n moyenne van net geen twee tegen de kans loze John Tijssens. Jaspers be waarde tegen Rojas het beste voor het eind: een slotserie van acht. De stevige Ottomaanse krijgs muziek bij de opening van het hoofdtoernooi was al een voorbode. Daarna barstte de strijd los. Met direct al veel belovende partijen in de zaal van het Marin Piïncess Ho tel. Wat te denken van die tussen de twee Nederlanders, John 'Boem Boem' Tijssens en Jean-Paul de Bruijn, de se cure en bedachtzame Hulsten aar. Het was een frontale botsing tus sen twee spelstijlen. „Maar dat is het altijd bij een partij van Jo hn", vond De Brujijn. Tijssens weet natuurlijk ook echt wel dat De Bruijn hem meestal de baas is. „Maar als ik hét heb, is ook De Bruijn voor mij geen en kel probleem." Maar Tijssens had hét niet. Niet aan het biljart tenminste. Hoogstens op zijn stoel. Eigen spel „Ik win meestal wel van John", had De Bruijn tot zijn genoegen vooraf al geconsta teerd. „Dat is een zekere gerust stelling. Maar geen garantie. Hoe ik die partij ben ingegaan? Gewoon, zorgen dat ik m'n ei gen spel kon spelen. Niet mee gaan in zijn tempo. M'n spel is goed genoeg. Ik ben niet voor niks in Lugo tweede op het WK geworden." Het succes van een partij op dit niveau wordt vaak beslist op mentaliteit en vertrouwen. De Bruijn had er in elk geval vol doende van om te kunnen win nen. Hij deed dat met 3-0 en had 46 beurten nodig voor de 45 caramboles. „Ik was goed gecon centreerd, het zat niet tegen", al dus de Bruijn. Hij blijft in het toernooi. Tijssens niet. Die kan vandaag Istanboel in. Naar een 2 goedkoper, hotel, washijili kast. De Bruijn had de ova ning ook nodig om zich teh haven in de top van de m ranking. Dertiende s hij wil weer bij de beste tv horen. Want alleen dat is(f duur een garantie voor eenc te en betaalde deelnameaa hoofdtoernooi van de ft cups. „De concurrentie punten te verliezen, ik si maar te w: Bruijn, „dat komt dus goed." Rojas Goed zat het gisteren ooi Dick Jaspers. Die looft Roberto Rojas een zich in de internal» driebandenwereld toont. De Mexicaan hac. keer echter een kregen van de Pan-Ameri! se federatie, maar daar hs maar kort plezier van. R wereldbekend van het kite ten en van de trickshots, driebanden, dat is t ders. Daarin is hij geeuw topper. Groeien Jaspers wel. Hij won d; ging het niet bijster vlot Jaspers zal nog in hettos moeten groeien. Hij blijft- geval wel in de race om dei zege van deze worldcup 2005. Istanbul is daarind? ste van een serie van viert nooien. Vroeger was er in zo'n toernooi meer te verdient derhalf maal het ten van een gewoon ttfl bijvoorbeeld, en ook een' bonus. Maar de tijden zi;' anderd. Ze zijn er niet' op geworden. 'Istanboel I cheert zich wel als de Gru nale. Maar in punten er! komt dat amper tot t Voor de winnaar van de« beker 2005 is er een bes een extra geldbedrag van- 2500 euro. Jaspers bezet in de stands- wereldbeker de tweede}» vlak achter de Belg Caudron. Vandaag de achtste finales de Gntt sidokostas. De Bruijn sli de Oostenrijker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20