Duitsland heeft nieuwe regering tllJK? kZTMPV Schultz wil onderzoek overstromingsgevaar PZC A m TV aanbiedingen A Eis levenslang tegen beul van Enschede r WINNAAR: COLLECTII S E Coalitie bezuinigt voor tientallen miljarden en verhoogt de BTW Belreeord van 34 uur Nederland geeft Beatrix een goed rapport VVD vergelijkt ZMF met maffia Rustige ontvangst Hiddink van ArkeFly en Holland International lezen we zeeuws 11° ^6" ZW 4 Beetje zon Af en toe zon en vooral vanmiddag een enkele bui. Matige zuidwestenwind. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. 47e jaargang no. 268 iterdag 12 november 2005 is nummer 1,80 OCCASIONS nijs van Wetten ÏÜLIJN - De grootste par- jtn in Duitsland, de chris- ndemocratische alliantie DU/CSU en de sociaalde- locratische SPD, hebben sieren na bijna vier we- onderhandelen overeen- emming bereikt over een geringscoalitie. at hebben de onderhandelaars de beide partijen bekendge- eakt. Als ook de leden ak- oord gaan, wordt CDU-leider a Merkel (51) de eerste relijke kanselier van de ondsrepubliek. voorzitters van CDU, CSU SPD willen het ontwerp-re- ierakkoord vandaag presen- jsn en dan met hun partijen Lireken. Na goedkeuring op artijbijeenkomsten begin vol- ende week zou het akkoord an op 18 november kunnen orden ondertekend. Naar ver achting kiest de Bondsdag op 1 november Merkel tot rege- DEN HAAG - De Amster dammers Mariken en Lin de hebben gisteren een prijsvraag van het radiosta tion Yorin FM gewonnen door 34 uur achtereen met elkaar te bellen. Daarmee hebben ze een jaar lang een luxe Portuge se villa in de wacht ge sleept. Verder krijgen ze een jaar lang elke maand 2500 euro netto zakgeld. Het exacte record van het koppel is 34 uur, 18 minu ten en 25 seconden. Zij moesten zich aan strikte re- i houden, zoals vermij- van een stilte langer dan vijf seconden en voorle zen uit een boek. ANP Advertentie 3e onze wekelijkse vacature-index zie pagina 14 katern 2 De roodzwarte regeringsplan nen voorzien onder meer in een versoepeling van het arbeids recht waardoor werkgevers mak kelijk mensen kunnen ontslaan. Ook het zorgstelsel gaat op de schop. Verder wordt de pen sioengerechtigde leeftijd opge trokken tot 67 jaar. De maatregelen moeten de kwakkelende Duitse economie er bovenop helpen en zorgen voor meer werkgelegenheid. Het Duitse begrotingstekort over schrijdt volgend jaar naar ver wachting voor de vijfde keer op rij het maximum van 3 procent dat is vastgelegd in het Europe se stabiliteitspact. De lijstverbinding CDU/CSU won medio september nipt de parlementsverkiezingen. De voorsprong van Merkel op haar rivaal, zittend bondskanselier Gerhard Schroder, was echter veel kleiner dan verwacht. Bei de politici claimden aanvanke lijk het kanselierschap, maar Schroder trok zich begin okto ber terug om de vorming van een grote coalitie niet in de weg te staan. Desondanks kwam de regerings coalitie moeizaam tot stand. De verschillen tussen de CDU/CSU en de SPD, die elkaar tijdens de verkiezingscampagne nog op leven en dood hadden bestre den, leken onoverbrugbaar. Bei de partijen waren echter door de verkiezingsuitslag tot elkaar veroordeeld. Vooraf had CDU/ CSU ingezet op een coalitie met de liberale FDP, maar die kreeg van de kiezer geen meerderheid. Merkel sprak gisteren van 'een coalitie van nieuwe mogelijkhe den'. Vertrekkend leider van de SPD Franz Müntefering, toekomstig vicekanselier en minister van Werkgelegenheid, was terughou dender. Hij noemde de rood zwarte samenwerking 'een ver standshuwelijk'. ANP pmomie Ie conservatieven en de sociaal- emocraten werden het eens op Ie laatste dag voor het verstri j- en van een deadline. De afgelo- weken waren de partijen et al eens geworden over onder bezuinigingen van tiental- en miljarden euro's en een ver- van de btw. Centraal in iet regeerakkoord staan econo- nische groei en het op orde bren- jgen van de overheidsfinanciën. door Famke van Loon HILVERSUM - Koningin Beatrix krijgt na 25 jaar koningschap een goed rap port. Ruim driekwart van de Nederlan ders geeft haar tenminste een zeven. Net niet de helft (49,8 procent) waar deert de manier waarop zij haar koning schap invult zelfs met een acht of hoger. Dat bleek gisteren uit een enquête van het actualiteitenprogramma Twee Van daag. Op de dag dat de koningin haar jubileum tournee langs de twaalf provincies in Zuid-Holland voltooide, oordeelden de ondervraagden ook over haar beoogd op volger, de kroonprins Willem-Alexander. Vertrouwen in de troonopvolger is er wel: 48,2 procent heeft veel tot heel veel vertrouwen in Willem-Alexander. De me ningen lopen wel wat uiteen over het mo- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Staatssecretaris Schultz van Haegen (VVD, Ver keer en Waterstaat) wil een on derzoek naar de huidige beveili ging tegen hoogwater. Aanleiding is een rapport met een nieuwe rekenmethode voor overstromingskansen. Daaruit blijkt de kans op een overstro ming in Zeeuws-Vlaanderen gro ter is dan een keer in de hon derd jaar. De huidige normering (Advertentie) o.a. verkrijgbaar bij postkantoor bfUVICJ Uw postcode: i Uw huisnummer: J Deze bon ingevuld inleveren bij bovenstaande verkooppunten U ontvangt 2,55 korting op een boek uit de Winnaars Collectie. www.winnaarscollectie.nl het alfabet van Zeeland gaat uit van een keer in de 4000 jaar. Schultz benadrukt dat er geen enkele reden is voor paniek. Bij het project Veiligheid Neder land in Kaart, waarvan het kabi net gisteren een tussenrappor tage heeft besproken, wordt niet meer alleen uitgegaan van een extreem hoge waterstand, waar bij het water over de dijk slaat. Er zijn nog zes mogelijke oorza ken voor een overstroming ('faal- mechanismen') meegeteld, waar onder instabiliteit van de dijk, water dat door de dijk komt ('op- barsten' en 'piping'), duinafslag en het niet funtioneren van kunstwerken in de dijken, zoals sluizen en gemalen. Elk faalme- chanisme levert een kans op een overstroming op. Door al die kansen bij elkaar op te tellen, wordt de totale overstromings kans van een dijkring bepaald. In de tussenrapportage zijn de overstromingskansen van 16 van de 53 Nederlandse dijkrin gen in kaart gebracht, waaron der Zeeuws-Vlaanderen en Goe- ree-Overflakkee. In Zeeuws- Vlaanderen blijkt de kans op een overstroming vol gens deze methode groter dan een keer in de honderd jaar, op Goeree-Overflakkee is het een keer in de 1200 jaar. De maxima le economische schade zou in Zeeuws-Vlaanderen veertien miljard euro bedragen, op Goe ree-Overflakkee 3,7 miljard. De cijfers lijken dramatischer dan ze zijn. Gedetailleerder on derzoek leidt vrijwel zeker tot lagere overstromingskansen. De tussenrapportage stelt nadruk kelijk dat de berekende kans in Staatssecretaris Schultz van Haegen. Zeeuws-Vlaanderen een over schatting kan zijn. Zo zou een af gekeurd gemaal inmiddels goed gekeurd worden, waardoor de overstromingskans kleiner wordt. 'Het is wel duidelijk dat stabiliteitsproblemen een reëel risico vormen', aldus het rap port. 'omdat de dijken hoog en steil zijn en op slappe lagen in de ondergrond staan.' Schultz wil alle 53 dijkringen volgens de nieuwe methode on derzoeken. Dat kan leiden tot de aanbeveling dat de veilig heidsrisico's die aanvaardbaar worden geacht, per regio gaan verschillen. Gedeputeerde M. Kramer (PvdA, Waterkeringen) vindt de conclusies 'serieus ge noeg om onze kijk op de veilig heid tegen overstromingen eens kritisch tegen het licht te hou den'. Tegelijk geeft hij aan dat in Zeeland 'niet ineens een ver hoogd risico' op een overstro ming bestaat, pagina 15 kering in Westerschelde door Merel van Leeuwen ALMELO - Opgekropte woede en seksuele frustraties hebben er toe geleid dat een 49-jarige man, die ook als de beul van En schede wordt aangeduid, een seksueel getinte moord beging en tientallen dieren gruwelijk mishandelde. De man, wiens tbs in 2003 was beëindigd, hoorde gisteren voor de rechtbank in Al melo een levenslange celstraf te gen zich eisen. Volgens het Openbaar Ministerie is verdere behandeling kansloos. In de jaren 2000-2004 was Twen te in de greep van tientallen gru welijke dierenmishandelingen. Het ging onder meer om scha pen, pony's en paarden waarvan de geslachtsdelen waren afge sneden. De meeste dieren over leefden de mishandeling niet. In juni 2003 is in een park in En schede een 50-jarige zwerver doodgestoken. Het OM open baarde gisteren dat ook diens ge slachtsdelen waren weggesne den. In beeld De verdachte uit Enschede was in 2001 al eens in beeld bij de po litie wegens de dierenmishande lingen, maar er was te weinig re- Advertentie PART N E RS 0113 61661 De lange weg van Anthony van Assche Tramremise wijkt voor nieuwbouw Mediteren als computerspel Koningin Beatrix groet publiek in Naaldwijk. De vorstin sloot gisteren haar jubileumtour langs de Nederlandse provincies af in Zuid-Holland. foto Lex van Lieshout/ANP ment waarop de koningin het stokje moet overdragen. Bijna een derde (32 procent) denkt dat Beatrix nog maximaal vijf jaar op de troon moet blijven zitten. „Wanneer zij er aan toe is", vindt 30 pro cent van de ondervraagden. ANP den om hem als verdachte aan te merken. Opmerkelijk was dat hij zich vlak na de moord op de zwerver in hetzelfde park be vond als het slachtoffer. Dat was voor de politie aanleiding tot nader onderzoek. Bij huiszoeking bij de verdachte in augustus 2004 vond de politie een zak vol pornografische knip sels waarna de man werd geob serveerd. Dierenmishandelin gen bleven echter uit in deze pe riode. Hierdoor lukte het niet om de man op heterdaad te pak ken. In april van dit jaar werd de verdachte aangehouden. Hij bekende de twintig dierenmis handelingen en de moord op de zwerver. Ook legde het OM hem drie pogingen tot moord in En schede op willekeurige slachtof fers ten laste. Die speelden in de zomer van 2002. Herhaling De man verklaarde te hebben ge handeld uit kwaadheid die hij had opgebouwd tijdens zijn ver blijf in een tbs-kliniek. Volgens het Pieter Baan Centrum (PBC) heeft hij een ernstige stoornis en wordt hij steeds extremer in zijn gedrag om zijn seksuele be hoeftes te bevredigen. De ge slachtsdelen van zijn slachtoffer en de dieren nam hij mee naar huis voor seksuele experimen ten. Daarna gooide hij ze weg. Volgens het PBC is de kans groot dat de man in herhaling vervalt en is de kans op succes volle behandeling klein, ook al omdat de verdachte schijnaan- passingsverdrag vertoont. Mede daarom eiste het OM levens- lang. De rechtbank doet vrijdag 2a no vember uitspraak. ANP Pleisterplaats aan de Costa Brava De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) voelt zich geschof feerd door de WD-Statenfractie. „De vlucht van onderne mers voor de milieumaffia naar het buitenland is een te ken aan de wand", zei fractievoorzitter I. Vogelaar giste ren. ZMF-directeur M. van Mierlo reageerde woedend: „Het is heel erg beschamend dat je wordt vergeleken met een instituut dat wordt verguisd door de samenle ving en dat misdadig is. Wij zijn geen moorde- «flj naars, wij zijn een overlegpartner." Guus Hiddink is gisteren met de Australische voetbalse lectie aangekomen in Uruguay. Dat gebeurde zonder noe menswaardige incidenten, in tegenstelling tot vier jaar ge leden toen de 'Aussies' bijzonder vijandig werden ontvan gen. Vanavond voetballen beide landen tegen elkaar in de eerste van twee duels om een ticket voor het WK voetbal. Vier jaar geleden speelden beide teams ook te gen elkaar om een ticket. Toen werden de Au- straliërs op het vliegveld bespuugd en bedreigd. mL Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio Televisie: 8 en 9; Zee land: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 20; Repor tage: 21, 22, 23, 24 en 25; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W9 en W11; Jong: W12 en W13; Reizen: W15, W16 en W17. (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant Daar moetje naar toe. Advertentie voorletters nummer postcode plaats. telefoon: O' Noteert u mij voor een proefabonnement i van 5 weken voor 14,95 It geel daaibij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bediag van mijn i rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proetabonnemem gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement.* 1 De eerste twee weken ontvang ik de i krant gratis. Daarna wil ik betalen: O pet maand met automatische incasso 20.551 per kwartaal met automatische incasso 59.751 J per iaat met automatische mcasso (€229.201 m m$t persoonsgegevens Kijkopwwwpjcnl/ebonneien. bel grabs 08G0 - 0231231 of stuur Óeie ben naar P2C. aldelmg le:erssennce 713, 4460 WB Goes 811711688"555547 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1